Zaterdag 13 Mei 1905. 30sle Jaargang N°. 1033. 3 Antirevolutionair Orgaan v©®i® de Zuiilliollaiidsclie eii JHeerawscüte Eilanden. HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. tsOiVhnEMjSntJH Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaa Advertentiën worden ingewacht tot Diasdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle «Iukken voor de kedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Officieel ©edeelte. Nationale Militie. Rijkstelephoonbureel. Plaatselijk Sieuws, Middelharnis. Bij de te 's-Gravenhage gehouden aanbesteding voor het onderhoud der binnenhaven alhier, is geen enkel biljet ingekomen. Stad aan 't Haringvliet. Door de Landbouwvereeniging alhier is op 11 dezer aanbesteed aan schipper S. v. T Hoff de Wachter, de levering van 46 M3 onder- houdsgrint ad f 1.48 per M3. Oude Tonge. Onze dorpsgenoot L. A. Somers die eenige dagen geleden, te Arnhem, het examen had moeten afleggen voor Commies bij 's rijksdirecte belastingen werd voorloopig afgekeurd en alzoo niet tot het examen toegelaten. Dirksland. Dinsdag had P. v. Z. door het schrikken van den hit het ongeluk, om aan de weg van Van Eek in een sloot te recht te komen. Eenige schade werd hier door aan de kar gebracht. Herkingen. Alle vorderingen ten laste van het Rijk, Prov. of Gemeente moeten aan de Ambtenaren wien zulks aangaat voor 1 Juli worden ingeleverd. Vorderin gen na dien datum ingediend zullen als verjaard worden beschouwd, Belangheb bende worden in hun eigen belang gewaar schuwd niet den uitersten termijn af te wachten. Stellendam. Door een defect aan de machine, kon de Stoomboot »Vooruit- gang« de reis Rotterdam —Stellendam Dinsdagavond niet volbrengen. Een andere boot der Maatschappij nam passagiers en goederen over en kwam eerst halfnegen te Stellendam aan. De vorige week sloeg het paard van Kanters uit Oude Tonge even buiten de gemeente op hol. Kanters en zijn knecht kregen beide kwetsu ren. Door G. van den Boogert alhier werd het paard in het begin van de Dorpsstraat gegrepen. Gocdercede. Van Heeren Gedepu teerde Staten is goedgekeurd het dezerzijds ingezonden kohier van den Hoofdelijken Omslag over't dienstjaar 1905 ad f2921,10. Ouddorp. De Burgemeester dezer ge meente maakt bekend, dat voor jongelie den van 16 24 jarigen leeftijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehouden tot het ont vangen van voorbereidend militair onder richt. UJTGEYER: DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS d.r gemeente Soiuuielsdijk maken bekend, dat ter gemeente-Secretarie ter image ligt een verzoek met bijlage van het Gemeentebestuur van Som- melsdijk om vergunning tot het oprichten eener Gemeentelijke mestvaalt op de perceelen kada straal bekend sectie B. no. 883 en 884. Op het raadhuis ral gelegenheid bestaan om bezwaren te gen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen voor het bo vengemelde tijdstip op de secretarie der gemeen te kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. B. MIJS L. S. DE GRAAFF. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Oeltgensplaat maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde Verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden te Dirksland op Woensdag den 31 Juni a.s des voormiddags te negen ure. (Zie verder aanplakbord.) Nadere inlichtingen zijn ter Secretarie te bekomen. Dirksland, 8 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. ROOIJ. O. ZAAIJER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Dirkuland maken bekend, dat het voornemen bestaat eerlang in deze gemeente een Rijkstele- foonbureel te vestigen, in verband waarmede het zoowel in het belang der gemeente als in dat van het Rijk is, dat een zoo groot mogelijk aantal gegadigden zich tegelijkertijd aanmelden voor het verkrijgen van een rechtstreéksche aansluiting van hunne perceelm aan dat Rijkstelefoonbureel, op den voet van het 3§ lid van art.6, van het Koninklijk besluit van 9 Juni 1904 (Staatsblad no. 117,)opdat dadeljjk de meest doelmatige inrichting van de lijn kunnen worden vastgesteld. Belanghebbende, die bereid zijn zich op den vorenbedoelden voet voor het verkrijgen van zulk een aansluiting tegenover het Rijk te verbinden, worden uitgenoodigd daarvan vóór den 17 Mei e.k. ter gemeente-Secretarie alhier opgaaf te doen, opdat die opgaaf ter kennis van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid kan worden gebracht. Zij die aansluiting wenschen, worden bovendien uitgenoodigd, zich spoedig bij gezegeld adres voor het verkrijgen daarvan tot voornoemde Minister te wenden. Behalve naam, betrekking ot beroep en woon plaats van den aanvrager, behoort dit adres te vermelden de plaatselijke aanduiding van het aan te sluiten perceel, alsmede den datum, waarop die aansluiting wordt gewenscht. Met het o g op handels- en andere belangen is bedoelde aansluiting voor velen gewenscht. Bovengenoemd artikel 6 luidt als volgt: „Behalve de in artikel 5 bedoelde locale tele „foonnetten, kunnen ook perceelen van particulie „ren rechtstreeks aan interlocale Rijkstelefoonbu „reelen worden aangesloten. „Bestaat ter plaatse waar het Rijkstelefoonbu- „reel gevestigd is, waarop zulk eene aansluiting „wordt gewenscht, een locaal telefoonnet, dan „heeft de belanghebbende voor het tot stand „brengen van de aansluiting tusschen zijn perceel „en bedoeld Rijkstelefoonbureel, alsmede voor het „onderhoud van deze verbinding zich te wenden „tot den exploitant van dat locale net. „Waar zulks niet het geval is, kunnen perceelen „van particulieren, ter beoordeeling van onzen „Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid, „op verzoek van belanghebbenden, van Rijkswege „worden aangesloten aan een door den Directeur- Generaal der Posteryen en Telegrafie aan te „wijzen Rijksbureel tegen betaling voor elk per- „ceel, liggende niet verder dan 50J M. van het „aangewezen bureel, van f 25,per jaar, en voor „verder gelegen perceelen, bovendien van f 3. „per jaar en per 100 M. of gedeelte daarvan,een „en ander naar hemelsbreedte, gedurende niet „minder dan 5 achtereenvolgende jaren en overi- „gens op de voorwaarden welke door den Direc teur-Generaal voornoemd in het belang van den „dienst noodig worden geacht. De in deze bedoelde „aansluitingen worden van Rijkswege niet gemaakt „indien, uitkeeringen aan derden of buitengewone „kosten van aanleg noodig zouden zijn, tenzij de „belanghebbende zich verbindt tot betalingdaar- „van. «Zij, wier perceelen, ter laatse waar geen „iocaaltelefoonnet bestaat, op de in dit artikel „bedoelde wijze rechtstreeks aan eenzelfde Rijks- „telefoonbureel zyn aangesloten, kunnen onder- »hng gesprekken voeren voor Ulj2 cent per gesprek, „te korten op eene in voorschot te storten som „van tenminste f 1,— Evenzoo kunnen uit de „openbare spreekcel van laatsbedoeld Rijkstele- „foonbureel locale gesprekken worden aangevraagd „met de op dit bureel rechtstreeks aangeslotenen, „tegen vooruitbetaling van 10 cent per gesprek „van 3 minuten of minder. „Schade, welke door het bestaan van deze aan fluitingen mocht zijn geleden, komt in geen geval „ten laste van het Rijk. „Verandering of uitbreiding van hetgeen in „eenig perceel van Rijkswege is aangebracht,mag oor of vanwege den belanghebbende geschie- „den, doch niet dan met voorkennis en goedkeu- „inig van een daarvoor door den voornoemden Directeur-Genei aal aangewezen Rijksambtenaar" Soilimelsdijk. Burg. eu Weth. dezer Gemeente maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze gemeente gevestigde ver lofgangers der Militie te land, die vóór den eersten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even tot welke lichting zij behooren, en niet in de maand Juni van dit jaar in wer- kelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden te Middelharnis op het kerkplein op Dinsdag 20 Juni a.s, des namiddags ten 71 /2 ure. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat de kohieren derperso- neele Belasting No. 2 en no. 2b over het dienstjaar 1905, invorderbaar verklaard op 8 Mei 1905, aan den ontvanger ter invor dering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalde» voet te voldoen. De marechaussee's welke naar hunne standplaatsen zijnjteruggekeerd, zijn vervan gen door den Brigadier A. van der Linde en de marechassee's L. C. Buijck en H. M. Willemans. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde gisteren de zaak van H. V. alhier die tot een halfjaar gevangenisstraf was veroordeeld te Rotterdam en waarop hij appèl had aangeteekend. De eisch luidde 2 jaar. De Burgem. dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier no. 2 der Perso- neele Belasting, ie kwartaal over 't dienstjaar 1905, invorderbaar verklaard op den 3 Mei 1905, aan dan Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Met algemeene stemmen is door de Liberale Kiesvereeniging alhier tot candi daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld, de heer Mr. R. J. H. Patijn. De opperman M. K. alhier had bij het verwerken van grint bij de Ned. Herv. Kerk het ongeluk zoodanig zijn hand te bezeeren, dat geneeskundige hulp geraad pleegd werd. Woensdag 10 Mei hield »'t Groene Kruis» zijn Mei-vergadering om den beschrijvingsbrief te behandelen. Bij ontstentenis van den Voorz., den heer Pameijer, die naar elders vertrokken is, prediseerde dr. Knöps. De gewone werk zaamheden liepen vlug van stapel. Verslagen uitbrengen en rekeningen nazien, 't was in een korten tijd gedaan. Naar aanleiding van een vroegere belofte, droeg de heer V. d. Waal zo gld. en 50 centen af, die hij bij eenige vrienden had opgehaald om in de eerste kosten van rijksverpleging te voorzien, of liever die hij als eerste bijdrage aan die verpleging aanbood welke som door de vergadering met bijzondere instemming werd aanvaard. In plaats van dr. Pameijer werd gekozen in het Bestuur dr. Reilingh van Middelharnis. De ontvangsten der Afdeeling bedroegen f 424,48 en de uitgaven f 377,aldus batig slot f47,47'. 't Aantal leden is klimmende; op 1 Jan. 1905 waren er 228. Na afdoening van al die kleinere zaakjes, kwam aan de orde de zeven bladz. groote beschrijvingsbrief. Zeer verstandig trad de .Voorz. niet in beschouwingen over al die notu- laire veranderingen en de vergad. was 't geheel met hem eens, dat we maar korte wetten moesten maken met de meeste punten. Alleen de motie over de schoolartsen lokte discussie uitde meeningen konden niet tot elkander komen, waarna door den Secretaris een beslis sing werd uitgelokt om de motie maar te laten rusten, of wil 't Hoofdbestuur dat niet, dan een voorstel iijdienen tot schrapping. Nog een belangrijk punt was de kwestie, in een vorige vergadering ook reeds druk besproken, nl. de bevoegdheid van »'t Groene Kruis» om te treden op 't terrein van de Armenzorg. Kr is armoe in 't gezin van den patiëntmag nu ï't Groene Kruist daar geld geven, of is dat 't werk van de Diaconie of Ziekenfonds. Na warme discussies met animo gevoerd sprak de vergad. zich uit, dat wel verplegers mogen worden aangesteld in zulke treurige omstandigheden, maar geen voedsel en kleeren. Toch, dit is onze persoonlijke indruk, zijn we van die kwestie voorloopig nog niet af. Er zal een veel vaster lijn getrokken moeten worden om 't terrein van »'t Groene Kruist te begrenzen en anders komen we in allerlei netelige kwesties. Het Bestuur had ook 't plan gevormd om bij de Gemeenteraden een verzoek in te dienen tot aanschaffing van red dingsmateriaal als zwengordel en ladder enz. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorz. de vergadering. Den Bommel. 11 deier werd J. Mijn heer voor de tweede maal onder het gemeentehuis opgesloten om de daaraan- volgenden morgen per stoomboot naar Rot terdam te worden vervoerd. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen J. H. alhier wegens open bare dronkenschap. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de milicien-verlofgangers van de lichting 1901 die behooren tot het 2e Regt. Veld Artt. en het 1/5 deel van hen, die van de regimenten Huzaren bij de treinafdeeling zijn overgeplaatst, van 22 Mei tot 10 Juni onder de wapenen moeten komen. De rekening van de Magdalenapol- der over 1904 en de begrooting voor 1905, zullen vanaf 8 Mei gedurende 14 dagen ter inzage liggen ten kantore van den Secretaris. Volgens Prov. Blad No. 51 van 1905, is met ingang van 1 Mei jl. voor de naleving der Drankwet, het rijk in drie inspectiën verdeeld, waarvan de eerste omvat de provinciën Zuid Holland, Noord- Holland en Utrecht en de eerste inspectie aangewezen als ambtsgebied voor den In specteur J. A. Franken, en aan dezen toe te voegen de Adjunct-Inspecteurs A. J. de Jong en G. v. d. Leeuw, allen standplaats 's Gravenhage. Maandag 8 Mei jl. is alhier binnen gekomen het nieuwe ijzeren aakschip »Drie Gebroeders*, groot 160 ton, hetwelk be varen wordt door schipper M, Oomens Pz. alhier. Aan het onderzoek, dat voor deze gemeente te Dirksland zal plaats hebben op 2t Juni a.s. zullen de volgende ver lofgangers deel moeten nemen, te weten A. Los, L. Jonker, J. Jonker, A. C. Oomens, M. Dierkx, A. de Haas van Dorsser, J. Hobbel, A. v. d. Berge, J. van Etten, A. van Peperstraten, W. J Woittiez, A C. v. d. Vliet, J. Prince, M. P. Vrees wijk, A. v. Dongen, A. Luijendijk, D. Tijl, P, Snijder, G. Zweerus en A. Th. Bens. Tegen betaling der kosten is ter gemeentesecretarie verkrijgbaar gesteld, het aan den raad gedaan verslag van den toestand dezer gemeente over het voiige jaar. hier het arrestantenhok dienst, van de week werd althans weder een parapluiekoopman voor dronkenschap er in opgeborgen, De inspectie, van verlofgangers zal alhier plaats hebben op Woensdag 22 Juni a.s. Door het afkeuren der lotelingen Breur en Munters zal ook nog de loteling no. 6 L. v. d. Velden hoewel pas het volgend jaar zich, onder de wapenen moeten begeven. In de op 10 dezer gehoudene ver gadering van Ingelanden van den polder St. Elizabeth, is herkozen tot Heemraad de heer C. J. Kardux te Herkingen en gekozen tot Secretaris de heer L. v. d. Velde, te Melissant nabij Herkingen en tot Penm., de heer J. C. de Gast te Sommelsdijk. Door schrik bevangen geraakte een paard van den landbouwer C. D. Gebuijs, bespannen voor een rolblok jl. Dinsdag op hol. In den omtrek der kippenfokkerij ge komen werd hij door C. van Rumph ge grepen en tot stilstaan gebracht. Voorzeker een moedige daad, daar het dier in vollen ren was. De loteling A. Verschoor, lichting 1904, een z.g.n. viermaander, is tegen 25 Mei opgeroepen zich te laten indeeleu bij de Militie. De beslissing door B. en W. geno men in zake de verzoeken door L. v. d. Velde ingediend tot verbetering der kiezerslijst, is voor een ieder op de Secretarie ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Op de in deze week alhier gehoudene verkooping van huizen der familie Bouwens, zijn door de navolgende personen afge mijnd het Huis staande te Battenoord, door C. Bouwens op f 840het Huis staande op de Meed, door L. Wouters op f370; het Huis op het Scharloo-Ende, door J. Snijder op f56 en het Tuintje, door C. Struik op f no. Het Bestuur van den polder Oud- Herkingen, maakt bekend dat van dezen polder gedurende een maand en wel van 11 Mei tot en met 11 Juni a.s. ten kanto- rej van den heer J. C. de Gast ter inzage vpor belanghebbende is nedergelegd, het gewijzigd bijzonder Reglement van dien polder. Vanwege H. M. de Koningin is aan den veldarbeider J. v. S. alhier een bedrag ad f 20, uitgereikt ter voorziening in het den dood heeft moeten missen. Volgens publicatie ligt het Verslag omtrent den toestand der gemeente over het dienstjaar 1904 ter Secretarie ter inzage en is tegen betaling der kosten verkrijg baar. De miliciens Jan 't Mannetje van de lichting 1904 en Gerrit Redert der lichting 1905 zijn tegen 25 Mei opgeroepen te Dordrecht, ten einde bij het Leger te worden ingedeeld. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Woudrichem, de heer A. A. van Gemerden, ontvanger alhier. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden voor 1 Juli e.k. ter secretarie bij den Burgemeester de zer gemeente op werkdagen, des voormid dags van 10 tot 12 uur. Dat was Maandag 8 Mei nog eens een rede die er wezen kon. 'k Bedoel de redt van Ds. Vunderinck. Men had mogen verwach ten dat het kerkgebouw der gereformeerden veel te klein zou wezen om de schare te bevatten, die naar Z.Eerw. zou komen luisteren. Maar •jawel, het mocht wat. Van onze zes anti-liberale Raadsleden waren alechts de heeren K. Lodder en T. Hameteman aanwezig. En toch danken al die heeren op een na hun Raadszetel aan de actie der antirev. Kiesvereeniging, al zijn zij dan ook behalven de twee genoemden, geen lid van de Kiesvereeniging. Ook naar de mannen die in de Christelijke School en de Kerk vooraan zijn gesteld, zocht men te vergeefsch. Des te meer goed deed het, dat het Hoofd der Christelijke School met zijn personeel tegenwoordig waren. Zij toonden daar mede niet bevreesd te zijn, door het bijwonen eener vergadering als deze, in ongenade to komen bij de liberalen die er (natuurlijk) ook niet waren. Toch was het gebouw voor twee derde bezet, toen de voorzitter mot het doen zingen van Ps. 68 14 en gebed de vergadering opende. Na er op gewezen te hebben, dat, hoewel de verga dering niet zoo talrijk was als men had mogen verwachten, dit voor ons niat ontmoedigt, dewijl de ware antirevolutionair zijn kracht] niet zoekt allereerst in de groote massa, maar wel in zijn beginsel dat hij put uit Gods Woord, gaf hij het woord aan de spreker voor dezen avond. Ds. Vunderinck begon met er op to wijzen, dat hij met een gevoel van blijdschap was ge komen naar Ouddorp, waar Z.Eerw.'s hooggeachte Schoonvader Ds. Tichelaar, een aantal jaren had gearbeid, welken arbeid hem was gebleken, dat nog bij zeer velen in dankbare herinnering was. Spreker's blijdschap was echter getemperd, toen hij op de boot had gelezen in een courant I dat men niet had toegestaan om voor deze ge- I tegenheid hem te laten spreken in de Hervormde Kerk. Hoe gaarne had hij, die toch overtuigd Hervormd predikant is, thans gestaan op die plaats, welke hem om vele redenen lief is. Het mocht echter zoo niet wezen. Evenwel, zooging Z.Eerw. voort, was de teleurstelling niet zoo groot, dat hij niet even gemakkelijk en vry stond in de Gereformeerde Kerk, waar hij kwam om een rede te houden ter verdediging van de antirevolutionaire beginselen, die de liefde van zyn hart hebben. Die beginselen ziet Spreker voor een deel belichaamd in ons Christelijk Ministerie en bijzonder in deszelfs president Dr. A. Kuyper. Hij lag er daarom nadruk op, zich gaarne één te gevoelen met hen, die van het huidige Ministerie met nadruk spreken van nOns Ministerie." De aanvallen waaraan dit Ministerie bloot stondde werkkracht die het ontwikkelde; de waarlijk christelijke richting waardoor het zich onderscheidde van alle vrij zinnige Ministeries, werden achtereenvolgens ontwikkeld. Dat nu van dit Ministerie niet meer dere wetten in het Staatsblad verschenen, moet niet aan de Ministers, maar aan alle grenzen te buiten gaande breedsprakigheid der vrijzinnige Kamerleden worden geweten. Ernstig drong Spreker daarom aan, dit ons Ministerie krachtig te staunen. Vooral lag Spreker er nadruk opdat de Hervormde kiezers zich toch door het geschet ter niet moesten laten benauwen, alsof de Herv. Kerk van dit Ministerie iets kwaads had te duchten. IntegendeelIndien de belangen der Hervormde Kerk aan menschenhanden moest worden toebetrouwd (wat niet zoo mag wezen) maar dan aarzelt Spreker niet, die zyn kerk lief heeft, zoo innig men zulks denken kan, om te zeggen„Veel veiliger was dan mijn kerk in de handen van dit Ministerie, dan van eenig vrij zinnige, wie ook 11 Twee uur ruim duurde deze rede, welke met onverdeelde aandacht tot het eind werd aangehoord. En geen wonder. De indeeling der staf; de welwillende toon van welsprekendheid; de heilige bezieling die in elk woord uitkwam, dat alles maakte dat meer dan één zeide: „Al had het nog een uur geduurd 1 het zou my niet teveel zijn geweest.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3