B 1J V O E G S EI mi' Zaterdag 6 Mei 1905. No. 1030. Officieel ©edeelfe. Plaatselijk Nieuws, RECTIFICATIE. BEHOORENDE BIJ 1NHOC SIG-NO VJMES de Dt S< Versla» VSIS <*en toestand der Gemeente. JRGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- Itetóollgensplaat maken bekend dat het door aan den Raad gedaan verslag van den toestand Gemeente over het vorige jaar, tegen betaling kosten ter gemeente-Secretarie verkrijgbaar istold. oekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat 27 April 1905. Icretaris De Burgemeester BH. v. PUTTEN. P. v. WEEL Q.Gz. B glissing over verzoeken om verbe tering der vastgestelde Kiezerslijst. BURGEMEESTER der Gemeente OoHgcns- at brengt hiermede ter openbare kennis, dat ot de Secretarie der Gemeente voor een ieder inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen „—fling der kosten verkrijgbaar gesteld eene bi issing van het Gemeentebestuur d. d. 29 April li j over het verzoek om verbetering der vast- g! ;élde kiezerslijst ingediend door .7. van den Tol ïer. ioltgansplaat den 3 Mei 19 5. De Burgemeester voornoemd P. VAN WEEL G.Gz. Sliddelharnis. De milicien verlofganger il de Waard lichting 1902 is in werke- en dienst opgeroepen tegen 20 Juni 1905 irnizoensplaats Dordrecht). Door de rijkspolitie is procesverbaal gemaakt legen C. J. N. alhier wegens afsteken van vuurwerk. Aan den vader van de milicien J. ittekoek is eene vergoeding toegekend fo 40 per dag voor het verblijf van zoon onder de wapen. j.l. Vrijdag had de smidsknecht H. B. lens het werk het ongeluk H. V. zoo- pig op zijn duim .te slaan, zoodat ge- gskundige hulp moest worden ingeroepen. - Ongelukken in den veestapel. Woens gmiddag sloeg een span paarden op van den vrachtrijder C. Noordijk,. waar- er een losraakte van den wagen, en een geweldige vaart tegen het hek het Raadhuis liep en onmiddelijk dood rviel. Hoewel eenige schade aan het k liep alles zonder verdere ongelukken af ider bad de landbouwer D. F. een on tgenamen dag door onverwachts een koe erliezen. Daarna trof B. v. d. S. het lot een vaarsje door dartelheid een poot ik, terwijl ten slotte een beest van L. V. Dinsdag een duikeling ,in de haven lakte, doch spoedig zonder ongelukken rd gered. Voorwaar geen aangenamen voor de betrokken landbouwers. De Tentoonstelling in de Ambaehts- 100I alhier werd door niet minder dan im duizend personen bezocht. Met 1 Mei j.l, zijn 19 nieuwe leer den tot de Ambachtsschool toegelaten. Stad aaiï 't Haringvliet. De verlof- iger Hendrik de Wachter der lichting 02 is bij het korps. Pontonniers te Dor- d jcht in werkelijken dienst opgeroepen om in| den wapenhandel geoefend te worden. - Woensdag 3 Mei viel het dochtertje v£i C. Machielsen in de Molendijkskreek, dJch werd door spoedige hulp van haar vader er uitgehaald. De Burg. maakt bekend dat jonge lieden van 16 tot 24 jaar, die deel willen nemen aan het voorbereidend militair on derricht zich hiertoe ter gemeente secreta rie kunnen aanmelden. De Burgemeester maakt bekend dat de beslissing over de verzoeken om ver betering der vastgestelde kiezerslijst inge diend door Koenraad de Leeuw en L. Keij- zsr Sr, voor een ieder ter gemeente Sec retarie ter inzage is nedergelegd. Burg. en Weth. maken bekend dat het verslag van den toestand der gemeente tegen betaling der kosten ter gemeente secretarie verkrijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat. Woensdag 3 Mei des avonds te 6,30' ure trad in de Geref. Kerk voor een flink publiek, namens de A. R. Kiesver. alhier op, de WelEerw. Heer Ds. J. G. Klomp van Wassenaar, met het onderwerpRechts of links." In eene schoone van eenvoud en ernst getuigende rede schetste spreker de gevaarvolle toestand, waarin wij verkeeren. De vijand komt niet met open vizier maar als vriend gemaskerd. De strijd gaat echter in zijn diepste grond voor of tegen de Christus. Hij besprak de Antithese en verwierp de beschuldiging al3 zou Dr. Kuijier die hebben getrekken of verscherpt, neen, ze is uit het paradijs en zal steeds blijven en steeds scherper openbaar worden. Vervolgens besprak hij van beide zijden de partijgroepeeringen en hunne beginseen; de partijen rechts hebben de 12 arti kelen tot grondslag en erkennen allen de souverei- niteit Gods,j terwijl ze van links niets gemeep hebben als het tegenstaan van Gods souvereiniteit hetwelk hjj met verschillende uitspraken van voormannen der vrijzinnigen aantoonde. Zeker, men wil nog vroom zijn, maar dan eischt spr. dat het ook in het leven zal ingedragen worden, en het ook invloed heeft op onze politieke denkbeelden. Menigeen zegt: de politiek is te vuil. Spr. bewijst dat ze dat niet is zoo de strijd maar eerlijk gaat; anderen weer, de Heere Jezus deed zulks toch niet; ook dit verklaart Spr. waarom niet. Men is nu in de gelegenheid om voor Gods eer ook in de Staat op te komen en daarom is het- geen willen maar een absoluut moeten van den Christen. Er zijn van die stillen in den lande, deze moeten ook ons Chr. Ministerie steunen. De heer Tutein Nolthenius zegt het waarom ook die voor het behoud van dit Minis terie) moeten meewerken. Men roept; Weg me^ Kuiper! Maar wie dan in zijn plaats? Troelstra? of iemand onder zijn zweep? De linkerzijde trekt straks gezamenlijk op (al is ze nu verdeeld), togen ons Chr. Ministerie en in haar tegen die souverei niteit Gods, dus moet ook de rechterzijde, Chr. Hist, (ook Friesche) Antirev. en Roomsoh Kalh. welke allen op den zelfden wortel stoelen, optrek ken voor Gods souvereiniteit, te zamen, niette genstaande veel kerkelijk verschil, welke hier verbannen moet worden, schouder aan schouder staan. Het wordt hoog tijd. Liet geldt niet: Hoe wordt men zalig, maar is er zaligheid. Met ver schillende uitspraken van Prof. Oosterzee, Groen van Prinsterer, Calvijn en anderen, bewees Spr. dat. Na verschillende wetsontwerpen benevens daden van dit Ministerie, staking enz. benevens de houding der oppositie te hebben besproken, keurde Spr. sterk af de storm van Herv. tegen de Hooger Onderwijswet. Spr. dankt voor de Herv. Kerk er zijn God voor. Groen van Prinsterer zeide dat een Christen zich vergiste, zoo hij op een Vrijzinnige stemde. Dus daarom kiezers, ver gist u niet bij het stemmen van mannen voor Kamer, Provincie, of Gemeente. Kies de man van rechts, die God als hun Koning en Souverein eerbiedigen. Me.t onverdeelde aandacht werd deze schoone rede, welke ruim 2 uur duurde aangehoord. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt. Na dankzegging aan spreker en vergadering en tot weerziens aan spreker sloot Ds. Klomp deze welgeslaagde vergadering met dankzegging, welke door den Voorzitter R. Kiewil met gebed was geopend. Oude To 11 ge. Op Maandag 1 Mei j.l. zijn door Stemgerechtigde Ingelanden van den polder het Oudeland, herkozen tot Gezworen dier polder de heeren H. de Haas van Dorsser en M. Mijs. alhier. De loteling C, de Gast van de lich ting 1905 is in Maart ingedeeld bij het 4 Regt. Vest. Artt. te 's Gravenhage. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de rekening van den Molenpolder over 1904 en de begrooting voor 1905 gedurende 14 dagen ter inzage zullen liggen ten kan tore van den Secretaris. Aan den vader van den milicien verlofganger M. Kamerling, der lichting 1901 is eene vergoeding toegekend van fo.30 per dag, voor een tijd dat genoemde dienstplichtige onder de- wapenen moet ver blijven. Naar men verneemt was Dinsdag avond A. v. D. wonende buiten deze ge meente welke op een bruiloft alhier uitge- noodigd was, met zijn fiets naar deze ge meente gekomen. Deze zette hij op een plaats neder waar hij dacht dat ze veilig stond. Maar helaas, toen hij na eenige uren huiswaarts wilde rijden, kwam hij tot de ontdekking, dat een diepe en tamelijk lange snede in de banden der -fiets waren toegebracht, denkelijk door kwaadwilligheid. Nieuwe Tonge. Burg. en Weth. dezer gemeente brengen belanghebbenden in her innering dat alle vorderingen ten laste der gemeente over het vorige jaar voor den laatsten Juni a. s. moeten zijn ingediend terwijl alleop dien datum niet ingediend vorderingen voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Meiissant. Door Burgemeester en Wethouders is afwijzend beschikt op de verzoeken van L. Sieling tot plaatsing op de kiezerslijst van hemzelf en van Ph. J. Hoedemaker en op het verzoek van G. L. Warnaer Jr. te Dirksland tot plaatsing op de kiezerslijst van C. Braber. De Burgemeester heeft bekend ge maakt, dat op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld drie beslissingen van het gemeentebestuur, over de verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, ingediend door L. Sieling alhier en door L, Warnaer Jr. te Dirksland. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) Wegens het verven der Hervormde Kerk zal er de twee eerstvolgende Zon dagen geen dienst zijn. De inspectie van de verlofgangers van de militie te land is voor deze ge meente bepaald op Woensdag 2ijunia.s. des voormiddags ten 9 ure te Dirksland. Een aan miltvuur gestorven jaarling rund van de Gebr. Buijs alhier, is op advies van den heer plaatsvervangend Districts-Veearts voor zooveel doenlijk verbrand en daarna begraven. Door de politie is op klacht van A. van H. alhier proces verbaal opge maakt tegen diens buurman C. S. wegens huisvredebreuk. Door den gemeenteraad is op daarbij bepaalde voorwaarden het besluit genomen om aan den Rijks-Veearts, die zich te Dirksland zal vestigen, een jaar- lijksche subsidie te verleenen van f 65. Het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1904 ligt ter gemeente-Secretarie ter inzage en is aldaar tegen betaling der kosten ver krijgbaar gesteld, Door den gemeenteraad is definitief vastgesteld een door Burgemeester en Wethouders voorloopig vastgestelde wijzi ging van den legger der wegen en voet paden^. afdeelii^gen Melissant, Onwaard en Roxenisse. De heer K. van Heek, die aan de beurt van aftreding was, als lid der Com missie tot Wering van Schoolverzuim is door\ den Gemeenteraad als zoodanig her benoemd. Aan den heer L. Driendijk Lz., vertrokken naar Dirkslatn!, is op diens verzoek voor tien maanden afschrijving verleend van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1905. Door den Gemeenteraad is besloten tot aankoop van een onder den Molendijk, in de kom der gemeente gelegen perceel watering, teneinde dit zoo nóodig te dem pen en te rioleeren. stellendam. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente maken bekend, dat het door hen aan den Raad gedaan verslag van den toestand der gemeente o\er het verloopen jaar, tegen betaling der kosten ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is gesteld. Naar wij vernemen, zullen van wege de afdeeling Stellendam van Sclmttevaêr bezwaien worden ingediend tegen het plan om in de haven van Stellendam eén aanleg plaats te maken voor een stoombootveer- verbinding HellevoetsluisGoedereede en Overliakkee. Benoemd tot taxateur van de te ontei genen gronden gelegen onder deze gemeente, en benoodigd voor den aanleg van den tramweg vanwege de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij, de heer D. Zaaijer Azn. alhier. Goedereede. De scheepstimmerwerf voor de Wed, van Duivendijk alhier, is geheel klaar en kan in 't vervolg daarvan gebruik worden gemaakt. Bij de j.l. Zaterdag gehouden aanbe steding van 300 M3 grint, te leveren voor de polders »Oud- en Nieuw Westerloo« en ^Nieuwe Oostdijkc, waren ingekomen 3 inschrijvingbiljetten, waarvan de laagste inschrijver was, de heer L. de Boom te 's Gravendeel voor f1,34 Per M3. Bij de in deze gemeente gehouden inschrijving voor de levering van 200 scheepston steen, voor de polders, »Oud- en »Nieuw Westerloo« en »Nieuwe Oost- dijkwas de laagste inschrijver de Steen maatschappij te Terneuzen voor f 3.83 per ton. Op de voordracht ter benoeming van een dijkgraaf van den. »Grooten Zuider- po!der«, zijn geplaatst de heeren T. Lodder Czn., D. Breen en C. Lodder Jzn. Oaiddorp. De Burgemeester dezer ge meente brengt hiermede ter openbare ken nis, dat op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld een beslissing van het Gemeentebestuur, dd. 1 Mei j.l, over het verzoek om verbetering der vastgestelde kiezerslijst ingediend door de Antirevoluti onaire kiesvereeniging in deze gemeente. Door H. M. deKoninginisaanP.de Jong voor het bouwen van een plaggen hut, een gratificatie van f23 uitgekeerd. Verleden week had het zoontje van den heer P. Boschland het ongeluk van een hoogte te vallen, waardoor hij zijn arm brak. - J.l. Vrijdag wist de stiér van den heer J. C. Lodder zich los te rukken uit de han den van den stalknecht welke in woesten vaart de publieke weg oprende, nadat hij een heining enz. verwoest had, kwam hij op de werf van den landbouwer C. Nuij alwaar hij door 2 man M. v. d. Bok en C. Duvalois gegrepen werd en hem op zijn bestemming brachten. Nieuwenliooru. De heden gehouden knechtjesmarkt was druk door knechts be zocht. Bouwknechts werden gehuurd voor f 130 a f 140, tweede knechts voor f 100 a; f 120 en derde of melkjongen voor f80 a f 90. Spijkenlsse, 28 April. Woensdag had aanbesteding plaats voor de reparatie aan het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. Ingeschreven werd door de heeren Hoogstad 'te Simonshaven f 2177 Gebr. Rijkee, Geervliet f 2175; Visser, Barendrecht f 2100; Wed. C. Dijk, alhier f 2051 Z. Verzijl, alhier f 2031 Alb van Bodegom, alhier f 1977; P. Keizerwaard, alhier f 1927 Gl. Molendijk, alhier f 1922; Verhoef te Vlaardingen f 1900 L. Zevenbergen, alhier f 1885 M. de Snaijer, alhier f 1879 W. Louter, alhier f 1866. In het verslag van de Ambachtsschool in het nummer van jl. Woensdag stonden eenige zinstorende fouten De tijd ontbrak voor correctie, terwijl de zetter verzuimde »ongecorrigeerd« on der het stuk te zetten. Onze lezers gelieve dit in aanmerking te nemen, Eechlzaken. AïTffindJsseiiaeats-RechtliïatiBi. (Kamer van Strafzaken) Zitting van Dinsdag 2 Mei. Heden werden de volgende vonnissen ge wezen. Gevaarlijk Dirksla ud. Op 2 Januari, jl. was een drietal perso nen, M. W. Struick, E. Struick en G. Overweel, op paarden in Dirksland aange komen *en voor een herberg afgestapt. Een bende boerenjongens, waaronder de 20- jarige arbeider J. van 't H. (niet versche nen), M, P. van As, 20 jaar, landbouwerg- knecht (thans milicien bij de vesting artil lerie te Willemstad), T. van 't H., 19 jaar, arbeider en A. de R,, 16 jaar, evepeens arbeider, begonnen de paarden te plagen, waarop een woordenwisseling ontstond, gevold door een vechtpartij. Het eerstgenoemd drietal was in de minderheid en ontving een flink pak slaag. De beklaagden wisten zich van het ge- vr.l niet 'veel te herinneren. Het O. M, vroeg voor ieder der beklaagden een maand gevangenisstraf. Nog eens Dirksland. In Dirksland schijnen de vrouwen niet onder te willen doen. Vrouw J. M., 41 jaar, huisvrouw van S. B., wonende aldaar, had ruzie met haar buurvrouw gekregen over de kinderen. Ten slotte werd vrouw B. zoo giftig, dat ze haar klomp trok en haar buurvrouw eenige slagen tegen armen én hoofd toebracht. Bekl, ontkende, ondanks haar vroegere bekentenis. Zij was door de buurvrouw geslagen. Die buurvrouw maakte altijd ruzie. En schelden, Edelachtbare schel den As ik m'n deur dicht het, dan heur 'k er nogZe zin zoo gemèn, dat ze met permissie gesagd de voor m'n deur Ièg gooien. Pr. Maar dat moet nu uit zijn, hoor, die ruzie tusschen jelui. Bekl. O 't is nou in orde, Edel achtbare wai binnen nou weer guut Eisch 7 dagen gevangenisstraf, omdat de buurvrovw als zeer lastig bekendstaat. Hoor je het beklaagde Och jea, as 't motmot et dan maar nietwaar iddeile As 't motdan zalle we dat maar doen Met reuzenstappen gaat zij de rechtzaal uit. Voorts werd gerequreerd Een maand gevangenisstraf tegen J. B., 23 jaar, arbeider te Nieuwe Tonge, wegens mishandeling van A. C. Breemel op 13 Februari jl. Woensdag is voor de Rechtbank te Rotterdam gepleit over de volgende vraag of in geval van verkoop van een partij uien a f 2 per mud, waarvan gedeeltelijke levering heeft plaats gehad, de overeen komst voor het niet geleverde gedeelte vervalt, wanneer de verkooper den tijd, voor levering bepaald, laat voorbijgaan, en of in dit geval de verkooper gerechtigd is om voor bet geleverde gedeelte den koop prijs te vorderen. De kantonrechter te Sommelsdijk had deze vraag bevestigend beantwoord om. op grond van art. 1554 |B. W. en den eisch aan den verkooper tot betaling van het geleverde toegewezen. Tegen dit vonnis werd door den kooper aangevoerd, dat art. 1554 B. W. toepassing miste, daar in casit noch een bepaalde tijd was vastgesteld, noch voor den kooper eene verplichting tot afhalen bestond. Bovendien zou eene gedeeltelijke vernieti ging niet mogelijk zijn, en zou in ieder geval verplichting tot betaling pas na geheele levering ontstaan. Door den verkooper werd daartegen betoogd dat de kanton rechter terecht art. 1554 B. W. had toe gepast, daar dat art. een gedeeltelijk te niet gaan eener overeenkomst geensins uit sluit, en ook de overige vereischten van dat artikel aanwezig waren. Voorts werd door den verkooper de juistheid van des kantonrechters vonnis voornamelijk op dezen grond staande ge houden, dat het hier gold een contract, waarbij de tijdsbepaling een der grondslagen was, zonder welke dit niet zou zijn tot stand gekomen, zoodat door niet nakoming van dien termijn, een der grondslagen van de overeenkomst en dus die overeenkomst zelve verviel, gelijk door den H. R. bij arrest van 17 Dec. 1896 W. 6906 was beslist. Immers uien is een artikel aan groote prijsfluctuatie onderhevig, licht beder felijk, terwijl levering ten tijde der dagvaar ding geheel onmogelijk was. Bovendien beweerde de verkooper, dat bij prijsbe paling per eenheid, steeds een gedeeltelijke levering mag worden gevorderd. Voorts waren partijen:- wat de feiten betreft, verdeeld over de vraag of de kan tonrechter, toen de kooper na de uitvoerige repliek van den verkooper, zonder meer had gepersisteerd, terecht had aangenomen, dat daardoor de bij die repliek medegedeelde feiten voor erkend moesten worden gehou den. De kooper achtte een dergelijk per- sisteeren een voldoende ontkenning, de ver kooper was van oordeel, dat dit persisteeren, als zonder redenen omkleed, niet in aan merking mocht komen. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op 24 dezer. Voor den kooper, appellant, pleitte mr. H. J. F. Heyman, voor den verkooper, geintimeerde, mr. J. Coert, beiden advocaat te Rotterdam. ïPosterijerL RIJKSPOSTSPAARBANK. - In de maand Maart 1905, werd in het gansche Rijk: Ingelegd f 4770869.97. Terugbetaald f 475793942s, Het" gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f 12261655,9,40s. Gedurende die maand werden 10481 nieuwe boekjes uitgegeven, en 4550 boek jes geheel afbetaald. Ultimo Maart waren in omloop 1136457. €3emesig«i Nieuws. Naar men aan den Stand, meldt, zijn op 80 October 1904 in de Herv. Kerk te Vlissingen tegelijk drie kinderen van een daar in garnizoen zijnd kapiteii^der infan terie gedoopt. De leeftijd dezsr drie kinderen^ as j jaar 7 jaar en 2-§ maand. Natuurlijk volgt hieruit niet, dat§dit het geval is, waarop het Kamerlid Roodhuyzen doelde, maar de gelijktijdige doop van drie ofiicierskinderen is toch te zeldzaam om niet de aandacht te trekken. Door den dood overvallen. Te Ballum op Ameland stond de landbouwer J. Bakker jl. Zaterdag met een groep andere mannen rondom een wagen vee te bezichti gen, dat ten verkoop werd aangeboden, toen hij eensklaps sprakeloos neerstortte en den geest gaf. De ontboden geneesheer consta teerde een uur later, dat hartverlamming de oorzaak was van dit treffend sterfgeval. De timmerlieden staking te Hilversum. Dinsdagavond, lezen wij in het Hbld., is het kalme verloop dat de staking tot dusver had voor het eerst ver stoord. Een drietal werklieden van den aannemer Veerman, die zieh naar huis be gaven, werden door een 70-tal stakers ge volgd. In de Havenstraat verzochten de drie mannen aan de aanwezige politie (rijksveld wachters en politieagenten) bescherming, op grond, dat zij lastig gevallen werden en zij even rustig als iedereen huiswaarts wenschten te keeren. Het bleek der politie noodzakelijk direct kras op te treden en dus werd de menigte met de blanken sabel uiteengedreven, waarbij eenige fikscho klappen werden uitgedeeld. De menigte verspreidde zich oogenbiikkelijk en de drie werklieden konden ongehinderd hun weg vervolgen. De patroonsvereeniging heeft besloten aan de Kamer van Arbeid naar aanleiding van de aangeboden bemiddeling in de quaestie tusschen de patroons en de timmerlieden te antwoorden, dat zij haar aangenomen stand punt blijft handhave, doch desgewenscht dit standpunt in de Kamer nader wil uiteen zetten. Door de tram gedood. Zondag avond is te Maastricht door de stoomtram, komende van Glons, een man overreden. Het hoofd werd letterlijk van de romp gescheiden. O, die sterke drank! In den nacht van 20 op 21 Februari jl. lag B. Werhr- meijer, te Kolkwijk (Gron.) op den vloer te slapen, toen zijn oom H. Ottens een revolver schot op hem loste. Sterke drank had weer een rol gespeeld. W. kreeg het schot in het hoofd en is thans nog aan de toegebrachte verwonding bezweken. Twee treinen op elkaar ge loop e n. Zaterdag is een extra-trein met Studenten die een excursie zouden maken, te Greenville in Zuid-Carolina op een goederen trein geloopen en in brand geraakt. Negen reizigers zijn gedood en verscheidenen zwaar gewond, waaronder Professor Earniim van de Yale-Universiteit met zijn echtgenoote. Een niet onschadelijk zwer- v e r. In een bosch onder Rozendaal werd Zaterdagmiddag het lijk gevonden van den 71-jarigen J. L., die reeds eenige dagen ver mist was en gedurende de ïaatste jaren in den omtrek van Velp, waar hij thuis behoorde, een zwervend leven leidde, liij was de schrik van grondeigenaren en bosch wachters, daar hij de gewoonte luid des nachts in de bos- schen een vuur aan te leggen, zoodat reeds meermalen kleine boschbranden voorkwamen. Het lijk is naar het lijkenhuis te Rozendaal overgebracht. -Dronken polderwerkers. Te Gastel, nabij Rozendaal, hebben Maandag een troep halfdronken grondwerkers, die in Duitschland gingen werken, uit louter bal dadigheid een schuur in brand gestoken. Daarmede nog niet tevreden, hebben zij in eene weide een schaap met vier lammeren den nek afgesneden, terwijl bij eene in de buurt wonende arbeidersvrouw de onverlaten binnendrongen, het varken, eigendom van dat arme mensehje, met messen deerlijk havenden en als laatste gruweldaad de vrouw 'zelf aanrandden. Alvorens de politie met een en ander in kennis was gesteld, hebben zij hunne reis naar Duitschland-aanvaard, doch niet zoodra had de marechaussee kennis van de feiten genomen, of direct is er naar Venlo getele grafeerd om aanhouding. Diefstal van een paard. In een stal aan het Vredenburg te Utrecht is ten nadeele van den graanhandelaar A. Schou ten te Berg-Ambacht ontvreemd een zwaar gebouwde dikke zwarte 6-jarige merrie, waarde circa f 375. In de plaats daarvoor is achtergelaten een oud afgeleefd paard ter waarde van nauwelijks f 70. De Burgemee zoekt- opsporing en bericht. Voor eenigen tijd circuleerde in ver schillende bladen een bericht, dat de Hol- landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij be sloten had voor hare behoefte de prima Amerikaansche petroleum der American Petroleum Company te betrekken en dat proeven, door haar met de olie der Petro leum Handels Maatschappij (Hoijdonk) geno men, geen bevredigend resultaat hadden op geleverd. Voorts dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen voor hare behoefte de prima Amerikaansche petroleum der American Petroleum Company betrok. In enkele bladen werd bovenstaand tegen gesproken en verklaard, dat noch de Hoi- landsche Spoor, noch de Staatsspoor proeven met Amerikaansche petroleum der Petroleum Handels Maatschappij (Hoijdonk) hadden ge nomen, wat echter in het eerste bericht ook niet beweerd is. Naar aanleiding daarvan deelt ons de American Petroleum Compagpy mede, dat het een feit is, dal de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij hare behoefte bij de American Petroleum Compagny gedekt heeftdat het verder een feit is, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij proeven met olie (al of niet Amerikaansche) van Hoijdonk (Petroleum Handels Maat schappij) genomen heeft, die onbevredigend uitvielen en dat het voorts een feit is, dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen hare behoefte in prima Ameri kaansche petroleum bij de American Petro leum Company dekte." van Berg-Ambacht ver-

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3