s. TWEE BLADEN. MONKEYBRAND ij I Lars weiden. 1 Zaterdag 29 April 1905. 1 Antirevolutionair 20ste Jaargang N°. 1028, Orgaan voor de Zuidhollandsclie en Zeeiiwsclie Eilanden, )AM, ÏÏERDAI. IN HOC SIGN O VINCES NESSE ÏIKANT, T. BOEKHOVEN. Eerste Blad. Centrale Antirev. Hiesv. FEUILLETON. WAT LIEFDE VERMAG. i y her sear. PAPE. is uien 9,SO. uitgever: AHe Mukken voor <le Kedactie bestemd, Adverientlën esi verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. De Vergadering der Cen trale Antirev. Kiestereeni- ging is uitgesteld tot op WOENSDAG 3 MEI, des nam. 2 uur precies. De Roomschen stelden een Hero. Predikant candidaat. IVI U R E IM Rechts 1 richt uof Voor waarts Marsch Socialisme en godsdienst. Uit de Pers. De prijzen zijn door den Staat gega randeerd. t «Seelue- ansen. imburg gewaar- waarin zeker >0 f/3ARK rorden. oordeelige loterij het gelukkigste J3 3» jzen v. 40,000 Mk. SO,000 ijzen 20,000 15 000 10,000 5,000 3,000 2,000 1,000 300 200 loterij, d'e uit 7 met 41225 prij- bijua op de helft valt. Bijzondere rkelijke verbete- ;rij, waardoor de ene premie, niet de laatste klasse, winnen. e klasse bedraagt 500 Mk., stijgt in in de 3e klasse sse tot 65,000 Mk., k., in de <Se klasse laatste klasse tot ng die officieel is ileehts fl 8,50 ilechts fl 1,75 slechts fl 0,90 volgende klassen r prijzen worden :1e trekkingsplan den Staat, welk rerzend. loterij ontvangt i de plaats gehad iele trekkingslijst. verzending sn n prompt aan de ^geheimhouding. ;n eenvoudig per sn rembours, beleefd mij den n. de aanvraag om de spoedig plaats ledig mogelijk of In HAMBURG, 1. n onderzoek eenige ïigd geworden dat ide Weiden samen- acht zaadsoor- ruikt moeten wor- ige opbrengsten te 167. Kilo. invraag. r alle soorten van luikkieinend en a zijn. Zaadhandel. immelsdijk. g., f180 en hooger "45, merk „Globus" Dorschmachines, aaimachines, Gier- ordigers ijzenvlugge, te genres, voorzien is. DTTERDAM. partij ïoofd bied. isieeg. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaa Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Dit nummer bestaat uit 't Is een bekend feit, dat (oliberale weerzin tegen Rome Thorbecke, leider der liberale partij, lid was der Tweede Kamer voor het district Maastricht. 19 April 1853 na en door de April beweging, was 't Ministerie Thorbecke gevallen. Hij werd toen candidaat ge steld te Leeuwarden, Alkmaar, Leiden, Zwolle, Deventer en 's Hertogenbosch, waar hij vielen te Breda en Maastricht waar hij gekozen werd. Voor 't laatste district nam hij zitting. Maar nu zien we iets anders ge beuren. Door de Katholieke Kiesver- eeniging 's Gravenhage II, is als can didaat in dat district gesteld, tegenover den aftredenden liberaal Dolk, dr. de Visser, Ned. Herv. predikant te Amster dam, en zittend lid voor Amsterdam II. Een protestanteen rechtzinnig predikant, een Christelijk-Historisch voorman; een leider eener partij, die in het begin van haar oprichting nog al anti-papistisch was, wordt door een Roomsch-katholieke kiesvereeniging in den Haag, niet gesteund, niet overge nomen, niet uitgeruild, neen gesteld. Natuurlijk is dat niet toevallig ge schied. Neen, wel degelijk met opzet, maar desniettemin een geniale zet op 't politieke schaakbord. De oorzaken zijn deze In den Haag II wonen veel Roomsch-katholieken, en ze zouden dus, waar de anti-liberalen over den zetel bedisselden, het meeste recht hebben op een eigen candidatuur. Maar of ze 't in dat district met een eigen Roomsch-katholiek candidaat halen zouden, is hoogst onzeker, omdat daar veel conservatieven wonen, pro testanten, die in 1853 beslist bij de toen ontpopte Groote Protestantsche partij zich zouden gevoegd hebben, en nu nog in hunne nazaten dezelfde gevoelens naar buiten zien treden nl. tegen Rome vooral en in de voornaam ste plaats. Die mensohen zijn voor geen roomschen candidaat warm te krijgen, integendeel. En waar nu die groep den doorslag moetgeven, zal van anti-liberale zijde eenige overwinning zijn te constatee- ren, daar moet ze gelokt worden. En welk beter middel is er dan dr. de Visser candidaat te stellen. Bij die conservatieve protestanten is een Ned. Herv. predikant oneindig verre te verkiezen boven een roomsche. Een buitengewoon stoute greep, zei het jHandelsbladï. 't Is zoo En al moge men deze politiek »real- politiek« noemen, en geen principieele politiek al mag men zeggen, dat het hier geldt een louter zoeken naar suc ces, toch hebben we respect voor de tactiek. Want die tactiek beoogt, met weg cijfering van zichzelve, den krachtigen voortduur der coalitie. Om de coalitie, de christelijke coalitie te handhaven, 't liberalisme te fnuiken, willen de roomschen zich niet meer herinneren den smaad hen aangedaan door de anti-papistische actiezijn ze vergeten de laatdunkende wijze, waarop door Christelyk-Historischen in den beginne over paapsche stoutig heden is gerept en ontplooien zij fier en flink de vaan der coalitie. Liever dr. de Visser dan een liberaal. We prijzen die tactiekZij kan 't Ministerie ten goede komenEn daarom is het hen te doen. IVOOR HET AFNEMEN 1 DER GEVERFDE I Op de Deputatenvergadering vatte ds. Talma zijn rede over 't behoud van dit Ministerie samen in dit pak kend woord rechts, richt u Op het Paasc'ncongres der socialis ten eindigde mr. Toelstra, in de avond vergadering zijn rede over de a.s. verkiezingen met deze woorden »Niet als Talmarechts, (of links) richt u, maar Kameraden, voorwaarts, marsch Wij zouden liefst beide uitspraken willen verbinden. Want voor zulk een ijverig Ministerie als we nu vier jaar bezitten, geldt de leuzeRechts, richt u! Voorwaarts Marsch Kameraden op Flakkee Voorwaarts Marsch Onder dit opschrift lezen wij in het »CentrumaDe »Vorwarts», officieel orgaan der Duitsche socialistische par tij, publiceert het verslag van een conferentie, door den socialistischen afgevaardigde Bernstein dezer dagen gehouden voor een socialistische ver gadering te Berlijn over de fameuze be wering „de godsdienst is privaatzaak". Bernstein zette volgens de „Vorwarts" die er geen enkel commentaar of voor behoud aan toevoegt, de quaestie vol- genderwijze uiteen: »De onmisbare voorwaarde voor al le zedelijke, economische en politieke ontwikkeling is het prijsgeven van ie dere godsdienstige gedaehte. „Wil men met den vooruitgang mee, dan moet men zich van den gods dienst emancipeeren. Wij kunnen den mensch niet geleiden naar de politieke emancipatie, zoolang wij hem niet zul len hebben bevrijd van alle godsdienstig idee. Zij die, toetredende tot de socia listische partij, godsdienstige ideeën bewaren, worden noodzakelijk hinder palen voor onze beweging. Het kan dus absoluut niet worden toegelaten, dat wij den godsdienst zouden beschouwen als privaatzaak. En stelling nemende tegen den godsdienst, moeten wij stel ling nemen tegen de Kerk, omdat de een niet is te scheiden van de andere. „Dit is het beginsel, dat alle kop stukken van het socialisme leidde van zijn eerste optreden af: allen waren vrijdenkers, volkomen van Kerk en godsdienst geëmaucipe'erd. Eerst toen de socialistische partij talrijker werd, nam men zijn toevlucht tot de valsche leuze„de godsdienst is pri vaatzaak". omdat men het noodza kelijk vond de kleine lui en vooral de landelijke bevolking niet af te schrik ken. Met andere woorden „het is om reden van tactiek en pro paganda, vooral om stemmen te win nen bij gelegenheid van de verkiezin gen, dat deze leuze in het partij program werd opgenomen in den grond der zaak was het niet enkel een inkonse- quentie, maar huichelarij". En de ver gadering applaudiseerde Behalve deze duidelijke uitspraak ESN VERHAAL door. L. VAN BERKEL. 18) hoofdstuk XI. Redeoeeringen. Moede van het dansen ging het jonge paar aan een tafeltje zitten, ver van de plaats waar hunne vrienden en bloedverwanten zaten. Willem was verhit door den drank en opgewonden door het dansen, zoodat hij eigenlijk niet goed wist, wat hij deed. Hij bleef naast het meisje zitten, bestelde een flesch wijn en begon met haar te drin ken. Ik wil het tooneel in de herberg niet verder beschrijven. Het was slechts mijn doel u te doen zien, welken weg Willem thans ingeslagen had, een weg, dien hij eigenlijk niet wilde, maar dien hij op moest, geslingerd als hij werd door zijne onbe slistheid. En Pleuntje Zij zette hare fijnste strikken uit om hem te vangen, en zoo zeer wist zij hem te bekoren, dat zij van hem de belofte ver kreeg aanstaanden Zondag in den molen haar verjaardag te komen vieren en dat haar broer hem zou afhalen. Den Zondag was aangebroken, Hoe statig en uitlokkend klonken de kerkklokstonen over het stille stadje, dat nu bekomen was van de drukte, die de Kermis had meegebracht. Van heinde en verre, althans van den omtrek en de veldwegen, stroomden kerkgangers door de poort, allen in de richting van het kerkgebouw, waar de nieuwe dominé, na zijn intrede, voor het eerst de godsdienstoefening leiden zou. Deze plechtigheid lokte natuurlijk veel nieuwsgie rigen kerkwaarts, vooral omdat men zeide, dat de nieuwe dominé de rechtzinnige leer was toegedaan. Nicht Marie was reeds kerk waarts gegaan, terwijl de oudt Kramme door ongesteldheid verhinderd was haar voorbeeld te volgen. En Willem Hij had er wel over gedacht om de kerk te bezoeken, maar hij kon niet besluiten er gevolg aan te geven. Eerst had hij een wijle in de winkeldeur gestaan, om de voor bijgangers na te staren, maar dit verveelde hem, en onwillekeurig begaf hij zich naar boven, naar het achtervenster. Wat wilde hij daar doen O, slechts een enkelen blik werpen over de tuinen en heggen en te luisteren naar het gezang van de lijster, want hij had behoefte aan afleiding. Zijn hoofdaderen waren gezwollen en zijn hart klopte snel en onrustig. Hij schreef dit toe aan de gevolgen van een slapeloozen nacht, maar hij vergat, dat hij daarvan zelf de oorzaak geweest was, daar hij zeer laat thuisgekomen en waggelend zijn slaapvertrek binnengetreden was. Daar stond hij voor het open venster en drukte het heete hoofd tegen de ruiten, terwijl zijne oogen op de boerderij van Wenter gevestigd waren. Hoe stil was het daar Er lag eene glans van vrede op het dak, over die vruchtboomen en op die akkers en velden. De vinken en musschen zaten zoo vreedzaam op de boomtakken, alsof ze wisten, dat het heden Zondag was. In Willems hart was alles donker. Hij gevoelt zich eenzaam en verlaten. Hij had het wel uit willen schreeuwen van zielepijn. O, dat hartdat hartHet dreigde te bersten Eensklaps ziet hij, dat de deur der hof stede geopend wordt, en nu treden boer Wenter en zijne dochter naar buiten, ieder met een kerkboek onder den arm. Bedaard en kalm wandelt den boer den weg op, gevolgd door Lena. Hoe lief ziet zij er uit Hoe glad zijn hare blonde haren van Bernstein, zijn ervan al de kopstuk ken der partij allerlei uitlatingen die wijzen op de ware bedoeling vanGods dienst is privaatzaak, nl. haat tegen God en zijn dienst. Liberalisme in verval. s>Burge'plicht*, de Unie-liberale kiesver eeniging te Groningen heeft Prof. Mr. Druc- ker voor de Tweede Kamer candidaat gesteld 't Was een echte professorale verga dering Prof. Mr. Krabbe zat voor en begon met een lange rede, om de candidatuur van Prof. Mr. Drucker aan te bevelen. De heer Willems stelde voor de candi datuur van Prof. Mr. d' Aulnis de Bourouill. Prot. Dr. Fokker verdedigde ook de candidatuur van Prof. Mr. Drucker en be streed met kracht die van den oud-liberalen Professor, Mr. d' Aulnis de Bourouill. Prof. Dr. Sijmons hield ook nog een lange redevoering, om de candidatuur van Prof. Mr. Drukker warm aan te bevelen. Na zoovele professorale verloogen werd Prof. Mr. Drucker met 55 tegen 6 stem men gecandideerd. Gelijk bekendhebben drie andere Groningsche kiesvereenigingen reeds Prof. Mr. d' Aulnis gecandideerd. Vermakelijk in dit opzicht was de inlei dingsrede van Prof. Mr. Krabbe hij zei, met geen mogelijkheid te kunnen begrijpen, wat men toch tegen Prof. Mr. Drucker kon hebben Dr. Kooij sloot zich daarbij aanhij wist ook niet, welke feiten er waren voor gevallen, waarom sommigen thans niets van Prof. Mr. Drucker wilden weten. Prof. Mr. Krabbe antwoordde daarop nog eens, dat aan 't bestuur van dergelijke feiten niets bekend was. De heer Huges meende, dat men 't dan eens aan die kiesvereenigingen moest vragenwie weetmisschien waren er toch feiten p Daar ging de voorzitter niet op ia. Ra, ra, wat zou er toch met Prof. Drucker zijn Eensklaps staat de heer F. Deelstra op en hij weet het, hij weet het 1 De reden, waarom velen niet meer op Prof. Mr. Drucker stemmen willen is deze zijn houding bij de Aprilstaking. Daar had je 't Dat scheen niemand te weten, zelfs langs de slapen géstreken, terwijl een eenvou dig strooien hoedje haar hoofd dekt. Geen opzichtig lint, geene bonte bloem, geen veelkleurig kleed is er aan haar te bespeu ren. Alles toont haren eenvoud alles toont, dat zij met den opschik der wereld gebro ken heeft. Stil en met maagdelijke ingeto genheid vervolgt zij haren weg. Willem ziet haar zoo lang na, totdat het geboomte haar aan zijn oog onttrekt. Meer dan een half uur blijft hij aan het venster staan, telkens verwachtende, dat hij haar zou terug zien keeren. Maar hoe dwaas was die ver wachting. Ja, Willem was dwaas. De bedwel ming, waar in de zonde hem gebracht had, deed hem zulke onzinnigheden bedenken. Hij had het venster opgeschoven, in de hoop haar nogmaals te zien, maar te ver geefs Zij was weg en zat wellicht nu reeds te midden der schare, die het schoone lied aanhief 't Hijgend hert, der jacht ontkomen, Schreeuwt niet sterker naar 't genot Van de frissche waterstroomen, Dan mijn ziel verlangt naar God. Hij schoof het raam weer dicht, viel op een stoel neer en boog het hoofd, terwijl hij zijn gelaat met beide handen bedekte. Wel mocht hij zich zoo diep buigen. Maar 't was niet in ootmoed des harten 't was niet droefheid naar God. Er kwam geen schuldbelijdenis van zijne lippen, geen aanklacht van een vrijwillig verlaten van den Heere Hij was bedi oefd of liever verdrietig. De naween van teleurstellingen hadden zich van hem meester gemaakt. De wereld bood hem niet aan, wat hij van haar verwachtte, 't Was teleurstelling op teleurstelling. Als met de snelheid van het licht ging hem, terwijl hij daar zoo gebukt neerzat, de ge lachte door het hoofd, dat Lena gelijk had Zij bewandelt den goeden weg en de vrede moest in haar hart wonen. Het hing siechts van hem af haar daarin gelijk te worden. Even snel echter hief hij zijn hoofd weder op, zag trotsch en uittar tend om zich heen, en de vuist ballend, riep hij uit»Hoe, ik zou mij door haar laten dwingen Mij aan hare oudwijfsche voorwaarden onderwerpen en een naprater worden Neen, dat nooit nooitLiever neem ik de dochter van Hij stond op het punt een naam uit te spreken, maar zonderling Toen deze van zijne lippen wilde vloeien, gevoelde hij eene huivering. Deze huivering werd sterker, toen hij aan den avond dacht, waarop hij met haar gedanst had. (Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1