m Buitenland. Foster ijen. Woor de jeugd. 'I1 i ti H I II m if ifl I 3 I i De liberale Nieuwe Arnhemsche Cou rant teekent hierbij aan Wij zullen hieraan weinig meer toe voegen het stuk spreekt voor zichzelf. Wat zouden echter onze Katholie ke medeburgers zeggen, als van vrij zinnige zijde op gelijke wijze de poli tieke strijd werd gevoerd Dit weten wij echter wel, dat wij de heer Kuyper, de Savorniu Lohman, ds. de Visser, ds. Talma enz. dergelij ke bondgenooten niet benijden, al zullen ook deze, doormiddel van het Gebed", het hunne bijdragen tot de overwinning der rechterzijde in Juni. Een zege met dergelijke middelen be haald, wreekt zich zelve. Iutusschen, de vrijzinnigen weten nu tot welke middelen de tegenstanders hun toevlucht nemen, om hen te bestiijden. Zij het een aansporing te meer, om een drachtig pal te staan teneinde het ge vaar te keeren dat ons land bedreigt door een nieuwe overwinning van de kerkelijke fanatieken. Hoe nu Mogen Christenen niet eens meer voor de verkiezingen bidden En als ze het toch doen, moet er dan gezegd worden„de vrijzinnigen weten nu tot welke middelen de tegenstanders hun toevlucht nemen"? Het is ver gekomen. Tuin- en Landboaw. PROEFVELDEN. III. Bemestingproevenop Fiakkee genomen onder toezicht van den Rijkslandbouwleeraar, von den we in het »Verslag« niet meer besproken. Wel, wat men aanduidt met den naam cul- tuurproeven. En dan is aan de beurt nu het „Cultuurproefveld met tanveeariëteiten van den lieer van Loon, te Oude-Tonge.t Op lichte klei lag het en wel in den polder de Tille te Oude-Tonge. In 1902 droeg 't proef veld uien, in 1903 verbouwde men aardappe len er. Wat de conditie aangaat zij nog meegedeeld, dat er in 1902, 32,000 K.G. stalmest per H.A. werd gebruikt, terwijl de proefnemer in 1903, 150 K.G. ammoniak superphosphaat aanwendde. Een viertal variëteiten werden met elkander vergeleken op dit veld. Het waren Bordeaux, Wilhelmina, Witte Dikkop II eu Gladarige Essex. Er werd gezaaid op rijen den 29sten October. 16 November liet zich Wilhelmina al reeds zien. Drie dagen later ook de andere variëteiten. Wat nu de stand betreft, vermeldt ï't Verslag», dat Wilhelmina en Gladarige Essex flink dicht stonden. Bor deaux was hol en Witte Dikkop II ook, doch niet zoo erg als de Bordeaux. Wijl deze laatste door de ritnaald vrij wat werd geplaagd, was het geen wonder, dat die variëteit niet tot haar recht kwam. Nochthans won ze het van Gladarige Essex. Want deze bracht 2865 KG. graan ie soort en 86 KG. tweede soort op, terwijl Bordeaux 2901 KG. en 88 KG. gaf. Aan stroo leverde de laatste variëteit ruim 900 KG. meer dan Essex, 't Gewicht der tarwe per HL. was iets minder. Doch alle cijfers, op dit proefveld slaande, vindt de lezer bij elkaar in 't onderstaande staatje, dat ik voor het gemak maar even uit- Bordeaux. Wilhelmina. Witte Dikkop II. Gladarige Essex. Naam der tarwe variëteit *4 M "4 *4 O ON vo OO N 4^- ON ^4 ft OO Bruto opbr. per H.A. in K.G. tC OO Oi to OO O UJ vo OV OO LO 0 Gi Ln 0 ie soort. Opbrengst per H.A. aan graan in KG. OOOOOOOO ON «O OJ OO 2e soort. 4^ 4* 4^ 4^ O H W \D VA 4^ 00 ^*1 Of CO O ii K.G. stroo per H.A. *4 *4 *4 -4 *4 **4 *4 ON HL. gewicht. Ook zonder, dat het nog opzettelijk verteld wordt, kan nu ieder zien, dat Wilhelmina boven aan staat. Dan volgt Witte Dikkop II en eindelijk komen Bordeaux en Essex. Wordt vervolgd. VraaslmaR. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 803. Wat te doen tegen kattendoorn in de wei? 804. Wat zijn aardrupsen Antwoorden en mededeelingen. 801. Waarom superphosphaat vaak klaver, guano heet Omdat bedoelde kunstmest vaak zóó best op klaverakkers werkt, als de guano het deed op andere gewassen. 802. Koemest met water verdund is een goede gier op weiland. Men kan het dan regelmatiger verdeelen. Goed mengen eerst Kreta. De mogendheden komen met Kreta weer in een lastig parket. Niet alleen het groepje rebellen verlangt annexatie bij Griekenland, maar ook de Kamer heeft zich met eenparigheid van stemmen daar voor uitgesprokenen de commissaris Prins George, brengt het niet eens tot lijdelijk verzet tegen den wensch der Kretensers. In het antwoord der mogendheden op het memorandum van prins George, den van Kreta, wordt het voor onmogelijk verklaard, om ouder de tegen woordige omstandigheden den politieken toestand van Kreta te wijzigen. De mo gendheden verklaren, dat geen van hen Kreta willen arinexeeren en dat zij een dergelijke annexatie door een andere in>- gbiidheid, zonder den wil der Kretensers, niet zullen toestaan. Goed maar als nu, gelijk geschied is, de Kretensische Kamer zich voor aanslui ting bij Griekenland verklaart, zullen de mogendheden zich dan nog verzetten En de Porte, wat mag' die doen P Enkel toekkijen In het antwoord bovenbedoeld maken ze voorts aan het Kretenser volk hun voornemen bekend tot krachtige interventie bij de Porte. vuor de invoering der her vormingen, in de nota van den gouver neur van 9 Juli 1901 opgenomen, die nog niet ten uitvoer zijn gebrachtvoor de uitlevering der Kretensers, die nog in Turksche gevangenissen zitten, aan de Kretenser regeering, en de toezending van de acten der rechtscolleges door de Porie voor zoover die Kretensers betreffen, aan de Kretenser regeering. Dit zijn, naar de mogendheden dan verzekeren de uiterste concessies die toegestaan kunnen worden. De uiterste concessies Maar Prins George heeft de mogendheden laten weten dat zoo niet voldaan wordt aan den wensch der bevolking naar annexatiebij Griekenland hij niet verantwoordelijk zijn kan voor het behoud van orde en rust op het eiland. En een telegram van gisteren uit Kanea voegt daar nu aan toe, dat een beslissing reeds genomen is. V\'e lezen daarin toch Prins George opende onder luide toejui chingen de zitting van de Kamerdeelde mede welke stappen er waren gedaan ten aanzien van de vereeniging van Kreta met Griekenland, en verklaarde, dat hij alle hervormingen zou goedkeuren, die wettig zouden worden ingediend. De Kamer sprak zich daarop met alge meene stemmen voor de vereeuiging van Kreta met Griekenland uit en verzocht den Prins, dien wensch aan de mogendhe den over te brengen. De afgevaardigden legden daarop in naam vau den Koning den eed van trouw af aan de Grieksche Grondwet,.. E11 als nu de mogendheden weigeren, wat dan Of als de Porte, die toch ook vele Mohamedaansche onderdanen op Kieta heeft, er een stokje voor steken wil, zullen dan de mogendheden de Christelijke Kre tensers tegen den Sultan in bescherming nemen P We zien met belangstelling de ontwikkeling der dingen in dezen uithoek van Europa tegemoet. Er is maar weinig noodig, om ook in den Balkan den boel weer aan den gang te brengen, nu Rusland zijn bemoeienis beperken moet. li 1 IVERWIJDERT mmiü'itin:», Plaatselijk Mietiws, Soinnielsdijk. Eene vergoeding van f0,30 per dag is toegekend aan G. Breur Cz. voor zoolang zijn zoon Pieter zich in wer- kelijken dienst zal bevinden. Door de gemeente-veldwachter alhier, is procesverbaal opgemaakt tegen P. T., huisvrouw van M. v. d. B. wegens drank wet overtreding. Vrijdag jl. kwam de arbeider F. K, door 't overmatig gebruik van sterkendrank zoodanig te vallen, dat het bloed hem uit verschillende wonden langs het aangezicht vloeide. Met verwijzing naar achterstaande advertentie zal in de Ambachtsschool den 28 dezer tot Woensdag 3 Mei d.a.v, een tentoonstelling worden gehouden van werk door de leerlingen gemaakt. Daarheen te gaan is voor ambachtslieden en inzonderheid voor hen, die tegen de oprichting van een ambachtsschool waren bepaald een behoefte. We wenschen den heer Directeur een druk bezoek toe. Middelharnis. Een droevig ongeval dompelde gisteren (Maandag) de families Peeman en Gouswaart alhier in rouw. Op den middag van het Zilveren brui loftsfeest dezer laatste familie, wenschte de heer Dingeman Peeman, verloofde van een dier dochters, met enkele anderen te gaan spe levaren. Ter hoogte van de haven van Som- melsdijk gekomen zou hij de dames halen, doch voor hij daar was, sloeg het lichte vaartuigje, óf door den wind, ót doordien te zwaar geballast, om, met het gevolg dat beide inzittende, voornoemde Peeman met een zoontje van den heer G., in het water vielen. De heer van den Berg, Ambtenaar aan 't Post- en Telegraafkantoor te den Helder dit ziende, sprong gekleed te water en smaakte het genoegen het zoontje van L. Gouswaart, hoewel reeds ver weg. er uit te halen, doch voor den anderen mochten geen middelen helpen, Voor de oogen van zijn vader, voor de oogen van zijn beminde, die aan de overzijde op hen stonden te wach ten om ook mede te gaan, voor de oogen van velen, die met haken en dreggen daarbij stonden, verdronk hij. Wel zijn, nadat hij was opgehaald, twee dokters ruim een half uur bezig geweest om le trachten de levensgeesten weder op te wekken, maar 't was te vergeefsch. Dood werd hij in de woning zijner ouders gebracht, die hij slechts één uur geleden ge zond en wel had verlaten. De toestand der ouders, als die zijner verloofde te schetsen is ons niet doenlijk. Het hart breekt bij zooveel leed. Beide gemeenten waren den geheelen middag in opschudding en een groote volkshoop aan den Havendijk was getuige van deze droeve geschiedenis. Naar wij heden vernemen is het zoontje van den Heer Gouswaart redelijk, evenals de Heer van den Berg, zijn redder. Moge zijn menschlievendheid voor hem geen kwade gevolgen hebben, en troostg God de treurende families. Den Bommel. Een dochter van den heer J. J. uit Sommelsdijk te logeeren al hier had heden 24 dezer het ongeluk met haar fiets in de sloot terecht te komen. Zonder schade, maar met een frisch bad liep dit ongeluk af. De Brug te Spijkeuisse die jl. Don derdag gesloten bleet was voor de stoom boot den Bommel des namiddags eene ver traging en na. lang wachten zou zij er on der door varen maar de stuurkast was nog een beletsel daar deze met de brug in aan raking kwam, ;|?oodat zij voor een groot deel werd gehlvénd. De kapitein beliep daardoor nog eenige lichte verwondingen op. Oude Tonge. De loteling der lichting 1905, Pieter Koert, is in Maart 11. inge deeld bij het 6e Reg. luf. 4e Comp. te Breda. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat met de uitreiking van de beschrijvingsbil- jetten voor de belasting op bedrijfs-en an dere inkomsten voer het dienstjaar ïgos/'oö een aanvang zal worden gemaakt op Maan dag 1 Mei a.s. en dat de aanslagsregeliug voor dit jaar 1 October 1905 moet zijn ten einde gebracht. Volgens Prov. blad no. 49 van 15 April 1905 zal het onderzoek der verlof gangers van de militie te land, voor deze gemeente, plaats hebben te Dirksland op Woensdag 21 Juni a s. des voormiddags ten 9 ure. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het verslag van den toestand der gemeente over het vorige jaar tegen betaling der kos ten ter gemeentesecretarie verkrijgbaar is gesteld. Bij publicatie hebben Burg. en Weth. dezer gemeente belanghebbenden herinnerd dat alle vorderingen ten laste van het Rijk de Provincie en de Gemeente over het dienstjaar 1904 voor of op den laatsten t Juni a.s. bij de besturen en de ambtenaren die het aangaat moeten zijn ingediend. Door den Gemeenteraad is benoemd tot opzichter .dezer gemeente de heer D. den Rooijeu, Mr. timmerman alhier. Nieuwe Tonge. 24 April. In navol ging van het vorig bericht van diefstal met inbraak bij H. Nooteboom is het de ge meente veldwachter J. Hage gelukt om de vrouw van J. H. (de welke daarvan ver dacht was) tot bekentenis te brengen, en heeft daarop het restant van geld dat nog in haar bezit vras benevens de goederen die daarvoor gekocht waren in beslag ge nomen. Dirksland. Een smidsknecht alhier had de onvoorzichtigheid om een kind van eenen Van den Hoek omver te rijden met zijn fiets, waarbij het zich nog al bezeerde. Op Donderdag 27 April des namiddags ten 2 ure zal alhier op het gemeentehuis gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herihenting. Zuidland. In deze gemeente hopen dit jaar drie echtparen hunne 50-jarige echt- vereeniging te herdenken en wel op de volgende dagen 27 April, Jacob Hagestein en Maartje Hoogstad4 Mei, Daniël van der Wagt en Pietertje Blaak9 Augustus, Jasper Quak en Neeltje de Hoog. Pernis. De heer J. den Boer J.Pz. deed in de afgeloopen week met gunstig gevolg examen als onderwijzer. De heer Mulh, onderwijzer aan de Chr. School (hoofd de heer Medema) is in gelijke betrekking benoemd aan eene Chr. School te Almelo. Dinsdagnacht overleed ten huize van Mej. de Wed. H. Verschoor mej. Boeienga, onderwijzeres aan de Chr. School (hoofd de heer Medema) in den jeugdigen leeftijd van 20 jaren. Zaterdag ten 12 ure werd de overledene naar de laatsïë rustplaats gebracht. Haar ouders, alsmede familieleden, te Arnemui- den woonachtig, benevens vriendinnen volgden den rouwstoet. Hierachter volgde het schoolbestuur, de onderwijzers, bene vens een 150 tal kinderen van de school waar de overledene werkzaan was Aan de groeve gekomen werd door de kinderen Ps. 103:8 en 9 gezongen. Indrukwekkend was de plechtigheid, men kon het ook inzonderheid de kleinen aanzien, welk hart ze de overledene toedroegen. ^emeenleraadl. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad te Oude Tonge, op Donderdag 20 April 's voorm. 9.30 ure Present al de leden, behalve de heerZ. Vrees wijk met kennisgeving. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld, le. Wordt bij loting uitgemaakt, in welke volg orde in deze vergadering de stemmen zullen worden uitgebracht. 2e Stelt de Voorzitter aan de orde, de mede- deeling der navolgende ingekomen stukken a missive van Heeren Ged. Staten dezer pro vincie van 20/24 Maart jl. daarbij goedgekeurd terugzendende het besluit van den Raad dezer gemeente van 9 Maart 1905 tot af- en oversehrij ving van eenige posten op de gemeentebegrooting over het dienstjaar 1904. b missive alsvoren van 6 Maart jl. daarbij be richtende dat over bet jaar 1905 «en som van f2555 door liet Rijk zal bijgedragen worden in de kosten van het openbaar lager onderwijs. c missive van de Gezondheidscommissie zete lende te Middelharnis van 31 Maart jl. daarbij ter goedkeuring toezendende de rekening van inkomsten eu uitgaven dier Commissie over bet jaar 1904. d. missive van de Commissie van Toezicht en beheer op de grintwegen vanaf Ooitgensplaat naar Middelharnis en Oude Tonge, van 23 Maart ji. daarbij toezendende de rekening derontvang sten en uitgaven van die commissie over het afgeloopen jaar en de begrooting voor 1906. een schrijven van de heer Z. Vreeswijk van 20 Maart jl. daarbij berichtende, dat hij door ongesteldheid, verhinderd is, de vergadering bij te wonen. De missives sub a en b worden voor kennis geving aangenomen. 3e. titelt de Voorz. voor, over te gaan, tot de definitieve vaststelling van de Algemeene Politie verordening en van de verordening op de Volks gezondheid. Na eenige besprekingen worden beide verordeningen met algemeene stemmen sntgesleld en zullen alsnu naar HE. Ged. Staten dezer provincie opgezonden worden. 4e. Wordt door den Voorzitter aan de orde gesteld het uitvoerig en beredeneerd verslag omtrent den toestand der gemeente over het jaar 1904. Na voorlezing van dit versiag, wordt het voor kennisgeving aangenomen, zullende het nu aun H. H. üed. Staten dezer provincie worden opgezonden. 5e. Doet de Voorzitter voorlezing van een inge komen missive van de Gezondheidscommissie te Middelharnis van 3 April jl. met daarbij gevoegd advies, omtrent de onbewoonbaarverklaring der woning, plaatselijk gemerkt wijk A 269 Sectie C no. 1522 van P. Franken alhier, welk advies inhoudt dat aan die woning geen verbeteringen kunnen worden aangebracht. Met algemeene stemmen wordt alsnu onbewoonbaar verklaard, de bovenvermelde woning van P. Franken. 6e. Stelt de Voorz. aan de orde bet verslag van de Schoolcommissie alhier, omtrent den toestand van het openbaar lager- en van liet bewaarschool onderwijs, over het jaar 1904. Na voorlezing van dit verslag wordt liet voor kennisgeving aange nomen. 7e. Verschijnt ter vergadering de administrateur van het Burger Weeshuis ten einde rekening eu verantwoording af te leggen, van zijn gehouden beheer over 19n4. De kwitanties worden in handen gesteld van en nagezien door eene Commissie bestaande uit de heeren J.Puileman en P. Ooniens. Na voorlezing der rekening en nadat de Commis sie heeft medegedeeld, dat de kwitanties met de voorgelezen posten van uitgaaf overeenstemmen wordt deze rekening met'algemeene stemmen goedgekeurd, terwijl de administrateur wegens zijn beheer wordt gedechargeerd. 8e. Wordt overgegaan tot de benoeming van een gemeente-opzichter. Na inzage genomen te hebben van de tien sollicitaties die zijn ingeko men wordt tot benoeming overgegaan en blijkt het dat met volstrekte meerderheid van stemmen tot gemeente-opzichter is benoemd D. den ltooijen, timmerman alhier, niet ingang van 1 Mei a.s. 9e. Wordt in behandeling genomen het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1905. De verschillende aanslagen worden voor gelezen en besprokensommigen verhoogd en anderen verlaagd, waarna het kohier met alge meene stemmen wordt vastgesteld, zullende het nu ter goedkeuring aan HII. Ged. Staten worden gezonden. Na nog eenige besprekingen van huishoude- lijken aard, sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. Ingebonden ^(tsRRcii. Buiten verantwoordelijklieid der Redactie en Uitgever. 8AKEKSPBAAK. Jan. Goedenmiddag, Piet. 't Is wel iang gele den, maar ik kom u toch nog eens opzoeken. Piet. Zoo vriend, daar ben ik mee verblijd, want ik denk nog al eens aan onze vroegere vriendschap. Jan. Is 't waar Ik meende dat u mij reeds lang vergeten was. Piet. Verre zij dit van mij, want we hebben menig gezellig uurtje doorgebracht, en ik wenschte wel, dat onze verhouding altijd zoo gebleven ware. Maar zeg mij eerst, Jan, waaraan heb ik nu uw onverwachts bezoek te danken Jan. Wel, 't is vandaag regenachtig, dus van werken zal niets komen, en daarom dacht het mij goed; u eens te gaart opzoeken. Piet. Ik hoop dan, dat we nog eens nuttig en aangenaam mogen bezig zijn, doch ik veronder stel, vriend, dat er wei iets op uw hart ligt. Jan. Op mijn hart nu juist, kan ik niet zeggen, maar ik wilde tooh wel eens graag met u spre ken over enkele zaken, die tegenwoordig vele monden bezig houden, u zijt altijd gewoon, den loop van velerlei gebeurtenissen na te gaan, en daarom zult u mij wel wat kunnen inlichten. Piet. Als het mij mogelijk is, wil ik aan uw verzoek met genoegen gevolg geven, maar hoop in ieder geval dat we in vredelievende stemming zullen spreken. Ik breng dit ten berde, omdat uw oploopend karakter mij niet vreemd is, het geen juist de oorzaak is geweest van onze scher ding als vrienden. Ge herinnert u dit zeke- nog wel? Jan Tot mijn spijt, doch ik wensch nu met Gods hulp mijn geest te beheerschen. Piet. Accoord 1 Ge weet, dat ik gaarne met ieder van gedachten wissel, maar van twist of njjd ben ik een eerste tegenstander, omdat die onze lichamen en zielen beroeren, terwijl ze in 't minst geen stichting geven. Zeg mij dan nu maar eens wat gij wilt bespreken. Jan. In de eerste plaats dan iets over de poli tiek. Wat hebben toch tegenwoordig de meeste menschen het hoofd vol van verkiezingenBen 20 jaar terug hoorden wij in onzen stand daar zoo goed als niets van. Waaraan zou die bewe ging toe te schrijven zijn, en, laat mij erbij voe gen, ziet gij er wel veel profijt in? Piet. Dat velen het hoofd er vol mee hebben, en dat lichaamsdeel er warm door maken, is he laas maar al te waar. Wenschelijk ware het, dat ze zulke gewichtige zakeu^ wat meer in het hart overlegden, en alzoo den Heere ook in die wegen erkenden. Wij hebben toch met eenen God te doen, Wiens toezicht over alles gaat, en die ja- loersch op Zijne eere is. Verder sprak u terecht, dat er een 20 jaar terug veel minder over gere deneerd werd, hetgeen verschillende oorzaken heeft. In de eerste plaats is het kiesrecht uitge breid, zoodat nu haast ieder tot de kiezers be hoort, maar voornamelijk is de politieke zaak veel meer publiek geworden. Jan. Dit is ontegenzeggelijk waar, maar zou nu ons Land in 't algemeen daar voordeel van hebben? Piet. Van sommige zijden hoort men soms zeg gen, dat ons volk er op verachterd is, omdat er veel meer over de partijen en hunne beginselen geredekaveld wordt dan vroeger. Te bejammeren is het hierbij, dat sommigen nog al eens per soonlijk worden, doch overigens ben ik met de groote reclame, die pers en sprekers maken, heel ingenomen. Ongeveer eene halve eeuw warende liberalen aan de Regeering, terwijl iemand van Chr. beginselen voor hooge posten niet bekwaam werd geoordeeld. Ons volk liet zich die behan deling welgevallen, waaraan ze reeds gewoon ge raakt waren, terwijl bovendien een groot deel onzer mannen zich afkeerig betoonde van het glibberige pad der politiek. Dat onze tegenpartij dit met welgevallen gadesloeg, behoeft wel niet gezegd te worden, maar het was dan ook niet meer dan billijk (volgens hun zeggen), want ze waren de mannen van kennis, terwijl ze de on zen slechts beschouwden als een hoop weetnie ten en dweepers. Jan. Nu, maar de liberalen zijn toch veelal geleerde en aanzienlijke mensehen, vindt n niet Piet. Zeer zeker zijn er vele geletterde men schen onder, doch het spreekwoord „hoe geleer der, hoe verkeerder" blijkt hier dikwijls van toepassing te zijn. Wetenschap is te waardeeren, doch zal het wel zijn, dan moet ze aan Gods Woord getoetst worden. Van deze maatstaf zijn de heeren echter niet gediend, daar ze alles met hun verdorven rede keuren, zoodat ze nog al eens mistasten. Jan. Maar ik zit nog te wachten op het nut, dat de vele besprekingen, lezingen enz. gedaan hebben. Piet. Nu dat zal ik u in 't kort aangeven. Het volk is ingelicht op welk een gevaarlijk hellend vlak het stond, waar langs het onvermijdelijk terecht zou gekomen z(jn in de revolutie. Heb o"en de dagen van 1795 ons dat niet duidelijk geleerd Hoe begeerde het volk eene vrijheid, die elke binding aan het Woord ontbrak, eene gelijkheid die tegen Gods inzettingen indruisehte, en eene broederschap, die noodwendig in de grootste el lende moe3t uitloopen Het volk is dan opge schrikt uit zijn dommel, waarin het maar al te lang had verkeerd. Reeds had Groen van Prin- sterer herhaalde malen door zijne helderklin- kende bazuin zijne landgenooten trachten op te roepen tot een gemeenschappelijke» strijd tegen den geest uit den afgrond, die zich steeds meer kante tegen het geopenbaarde Woord. Had men van liberale zijde reeds toen den treurigen moed om den Christen-Staatsman te bespotten, de vij andschap is er sedert dien tijd niet op vermin derd. Jan, 't ts waar dat wijvroeger van zulke za ken niet afwisten, maar hadden dan de liberalen ons ook niet even goed kunnen inlichten Piet. Welzeker maar ze brachten liever het be kende spreekwoord in beoefening„Wat de heeren wijzen moeten de gekken prijzen I" Langs dezen weg trokken de wijze heeren steeds verder door met hunne theoriën van ongeloof, zoodat Gods dienst en Bijbel en geloof steeds meer de veor- werpen werden van hunne spotternij. Degenen onder hen, die nog wat gematigd waren, konden nog wel eenige Godsdienst verdragen, doch niet te nauw en vooral niet in ruimer kring dan kerk en kamer; ermede voor den dag te komen in publieke en politieke kringen, dat was in hunne schatting overmoed en dweeperij. Jan. JJat die besprekingen in 't openbaar dan heel wat licht verspreid hebben over leven en daden der liberalen, is niet tegen te spreken en ik kan me begrijpen, hoe die oppermachtige heeren, die zoo gewoon waren aan 't regeeren, dat opkomen onzer partij met nijd en wrevel aanzagen. Piet. De grootste knak heeft hunne macht wel gekregen in 1901, toen de meerderheid der Volks vertegenwoordiging zich vóór de Chr. beginselen verklaarde, gekozen als zij waren door antirev. kiezers. Laten wij nu maar een spelletje erbij steken, want het is al vrfi laat geworden. Jan, Ik ben toch nog niet uitgesproken en hoop weldra terug te komen als u het goed vindt. Piet. Zêer gaarne. De groete thuis, hoor 1 Middelharnis. H. v. d. MEULEN. Vissetiery. Middelharnis. Te IJmuiden ziju binnen geweest 5 sloepen welke be omming op heden onbekend is. Heden zijn naar zee vertrokken de vischsloepen »Paul Kruger* st. H. J. Langbroek. »Toekomst« st. J. de Waard. «•Theodora EmmerentiaT st. J. v. d. Hoek, »Middelharnis« st. J. de Korte. Pernis. De afgeloopen week zijn te IJmuiden binnen geweest de sloepen »Charlois« st. C. v. d. Steen f 1200. »Burgem. Beijenc st. J. v. Vliet f 1050. »Cornelia< st. E. Meiboom f 1200, »Drimmelen« st. J. v d. Steen f1200. >Bastiana Huiberdina« st. J. v/d Berg f 950. ^Willem Cornelis* st. M. Roodbol f 850. Vertrokken van hier naar zee in de afgeloopen week de sloepen »Speelmati lie st. A Noordzij. »Speelman I« st. L. v. Pelt. »Lekkerkerk« st. C. Schouten. »Eibergen< st. G. Hordijk. Van 1 Mei a.s. zullen postzegelboekjes met zegels van 21/2 cent verkrijgbaar wor den gesteld. In omloop zijn reeds boekjes met zegels van 1, 3, 5 en 1 z1,^ cent en boekjes met zegels van 1, 3, 5 in één omslag. Verknopingen. Op Vrijdag 28 April 1905 des avonds 7 uur in het hotel Meijer te Middelharnis 1 In zet van het huis, waarin vleeschbouwerij met erf bergplaats voor slachtvee en huis daar achter aan de voorstraat te Middelharnis, kad. Sectie B. no. 2026 en 2027 groot 1 are 88 centiaren, ten behoeve van I. P. Ga- zan aldaar. Notaris STEHOUWER. Op Vrijdag 5 Mei 1905 des avonds 7 uur, in het Hotel //Meijerv te Middelharnis: Afslag van het huis waarin vleeschhouwerij met erf bergplaats voor slachtvee en huis daarachter aan de voorstraat te Middelharnis kad. Sectie B. 110. 2026 en 2027 groot 1 are 88 centiare ten behoeve van I. P. Gazan aldaar. Notaris STEIIOUWER. Op Woensdag 10 Mei des nam. 1,30 uur ten verzoeke en aan het woonhuis wan I P. Gazan aan de Voorstraat, te Middelharnis Meubilaire goederen om contant geld. Nota- ris STEHOUWER. Door liefde overwonnen of Chris telijke wraak. 5) III. De behulpzame man had een glas wijn iutusschen geledigd hem door Mevrouw G. aangeboden en vertrok. In dien tusschentijd had Steven beenen gemaakt. Jaantje werd te bed gebracht en Mevr. G. gaf haar een drankje in. De kleine viel spoedig in slaap, doch werd ook weer spoedig wakker. Zij huiverde. Jaantje gevoelde zich ziek. Des avonds kon zij niet meer loopen, en leed vreeselijke pijn. De dokter werd ontboden, doch wist niet wat het kind scheelde. Hij verklaarde, dat het mogelijk zenuwen waren, en wel terecht zou komen. Weken en maanden gingen voorbij, en Jaantje kon nog geen stap loopen. Hare beenen weigerden hun werking. De weduwe kon niet meer gaan werken en Jaantje alleen laten. Zij had wel wat t

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2