TWEEDE BLAD. mrnm Zaterdag 22 April 1906. No. 1026. VERWIJDERT R OEST EN VLEKKEN VERSLAG IN HOC SIGNO WSES OlfieieeB Gedeelte. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis dat het verzoek van Gerardus Verruaat, landbouwer, wonende te Ooltgensplaat, om in het p.rceel kadastraal bekend Sectie B No. 273, een broodbakkerij te mogen oprichten, door haar is toegestaan. Ooltgensplaat, 15 April 1005. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN, P. VAN WEEL G.Gz. Bij Koninkl. Besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den polders Oost- en Westplaat Flakkee, K. de GraaÊf, te Som melsdijktot gezworene van den pclder de Westplaat Flakkee, J. van der Koogh, te Middelharnistot dijkgraaf van den polder Kraaijenstein, A. A. Mijs, te Som- melsdijktot dijkgraaf van den Zuidpolder (gemeente Barendrecht), E. van der Gijp Barendregt, te Dordrechttot hoogheem raad van de Zwijndrechtsche Waard, J. Leeuwenburg, te Zwijndrechtte dijkgraaf van het waterschap de Oosthoeksche Dijken, L. Overwater, te Strijentot gezworene van den polder Diederik, J. van der Linde, te Dirksland. ISiiiiienland. »Het Volk* van 18 dezer noemt als voorloopige candidaten voor »Brielle< Dr. J. van Leeuwen te Schiedam en K. Ter Laan. Kamerlid voor Hoogezand te 's Gravenhage. P!aa(§e!ük Hiesiws. Sommelsdijk.* Door nu wijlen Wed. P. van der Sloot werd bij testamentaire beschikking rooo gulden voor de Geref. kerk te Middelharnis en 500 gulden voor den armen dier kerk, vrij van successie rechten gelegateerd. 19 April. Toen de schippersknecht M. van der Sluis heden bezig was bij schip per van der Giese aan de last aan het dekken, had hij het ongeluk van de last achterover in de kaai te vallen. Door de directe hulp van den schipper en Halle Wervers wisten zij den winter- zwemmer spoedig op de schuit te krijgen. Door den heer Prince van Melissant en anderen, is de heer C. Vis mr. smid alhier de levering opgedragen van een fairbank aan de Dirkslandsche haven. Dit is reeds de zesde fairbank die de heer C. Vis aldaar plaatsen zal. Door eenige fietsers uit Middelharnis die woest de Schoolstraat kwamen door rennen werd het zoontje van G. Faasse alhier aangereden. Kaar men verneemt heeft het ventje geen kwade gevolgen daarvan gehad. Wanneer zullen fietsers toch eens gaan inzien dat het een behoefte is op drukke plaatsen langzaam te rijden Is het wonder dat men daardoor de menschen tegen zich gaat innemen P Zondagmorgen zagen we nog een paar Zondagsruiters, die bepaald nog niet op de fiets mogen zitten op den publieken weg, aangezien ze niet stuurvast waren, den Langeweg afiennen in zoo'n vaart dat ze circa een meisje uit de Zondagsschool omver reden. En dat reed maar zonder rem en zonder bel of hoorn. Wanneer de politie er maar eens één bekeurde, die zonder rem reed, het werd wel beter. De beste wielrijder is zonder rem machteloos wat zullen dus breekebeenen 1 jVliddelharnis.* In de gehouden verga dering van aandeelhouders der stoomboot Maatschappij Overflakkee en Goedereede werd de heer Slis als commissaris herkozen. O. m. werd een uitvoerige bespreking gehou den en adviseert aan de vergadering om te wachten met het aanschaffen van een nieuwe boot in de plaats van de »Ondernemingc tot bekend is welken invloed de Stoomtram op het bootverkeer hebben zal. Eenige aandeelhouders vonden het meer gewenscht om nu reeds de positie der Maatschappij te versterken door het in de vaart brengen van eene nieuwe boot. Het dividend is bepaald op f 25 per aan deel of lopCt. Aandeelen werden aangeboden vcor f334. en gevraagd tegen f325. Tot helpster aan de bewaarschool met ingang van 1 Mei a.s is benoemd Johanna deD Braber. Op Dinsdag 25 April as. des voor middags te 11.30 ure zal onder nadere goedkeuring door den Voorzitter, of een der leden van het College van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland, aan het locaal van het Provinciaal bestuur te 's Gravenhage worden aanbesteed Het onderhoud der havenwerken van Middelharnis gedurende de jaren 1905 tot en met 1909. Raming 4800 gulden per jaar. Na eene afwezigheid van enkele maan den kwamen alhier jl. Dinsdag weder eenig* vischsloepen in de kaai. Tegen C. J. alhier is door de poli tie procesverbaal opgemaakt wegens open bare dronkenschap. Het huisgezin van A. v. S. dat den Westdijk nog al eens in opschudding bracht is gelukkig deze week vertrokken naar Brui- nisse. Bij het spelen voor de Christelijke School alhier werd het dochtertje van F, Vijfhuizen te Sommelsdijk door een veer- wagen raigereden. Met eenige blauwe plekken en schrammen liep het af doordien ze door den domp van het wiel werd weg gesmeten. Stad aan 't Haringvliet. De huis vrouw van G. J. van Nierop, die bij bakker A. Both werkzaam was, had tijdens hare werkzaamheden het ongeluk dat deladder, waarop zij stond, uitgleed en zij haren arm met het vallen zoodanig bezeerde dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op 17 dezer had bij de wed. Kreeft een begin van schoorsteenbrand plaats, welke evenwel door spoedig toegeschoten hulp is gebluscht geworden. Het Bestuur van den polder »Nieuwe Stade, maakt bekend dat de rekening der ontvangsten en uitgaven, dienst 1904 en de begrooting 1905 gedurende 14 dagen op de polderskamer voor de Ingelanden ter inzage ligt Ooltgensplaat. Dezer dagen werd de heer W. Ros schilder alhier, aannemer van eene verving van militaire gebouwen in de stelling het >Hollandsch Diepe, voor eene som van f1048,50, de raming was f 1100. A. Neels landbouwer alhier, werdjl. Zaterdag aannemer van het vervoeren van 225 M3 van benoodigde grint voor deze gemeente tegen 43 lJ2 ct. per M3. Naar men verneemt hoopt den 3 Mei a.s. des avonds in de Gereformeerde Kerk alhier voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging ^Nederland en Oranje« op te treden, den WelEerw. heer ds. J. G. Klomp, Hervormd predikant te Wassenaar, met het onderwep Rechts of Links. Gelegenheid tot debat. Oude Tonge. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen aan de Ambachtsschool te Middelharnis, is opengesteld van af heden tot Woensdag 3 Mei e.k. Voor nadere bijzonderheden worden de ingeschrevenen dezer gemeente verwezen naar de publicatie. Maandag 17 April jl. had in de schoorsteen van het pand wijk B 197 aan de Kerkring. een begin van brand plaats. Wegens de felle hitte was de verf in de nabijheid geblakerd. Door ingeroepen hulp van W. Abresch en Zoon gelukte het dezen de brand met eenige emmers water te blusschen. De loteling Jan de Boed, van de lichting 1905 uit deze gemeente, is in Maart 11. ingedeeld bij het 4e Reg. Vest,- Artt., 4e compagnie te Willemstad, I Maandag 17 April jl. hebben de heeren Hullebroeck en de Vos van Gent, België, de leden van de afdeeling Oostelijk Flakkee van het Algemeenen Nederlandsch Verbond met hunne genoodigden een avond vol kunstgenot bezorgd, met een voordracht concert over de geschiedenis van het Vlaamsche volkslied. Tegen 22 Mei 1905 is in werkelijken dienst opgeroepen, de milicien-verlotganger der lichting 1901, Machiel Kamerling, be- hoorende tot het 2e Reg. Veld-Artt, te 's-Gravenhage. Door den heer Burgemeester dezer gemeente, is bij publicatie bekend gemaakt, de inhoud der in dit blad geplaatste adver tentie, omtrent het indienen der bezwaren van belanghebbenden tegen het plan van aanleg van den Spoorweg van Ouddorp over Middelharnis naar Ooltgensplaat met zijtakken. Nieuwe Tonge. De Rekening der Ont vangsten en Uitgaven over 1904 en de begrooting over 1905 van den Polder Duivenwaard onder deze gemeente liggen gedurende 14. dagen ter inzage bij den secretaris. Herkingen Door den Rijksveldwachter Israel alhier is procesverbaal opgemaakt tegen J. Jordaan van Middelharnis, voor openbare dronkenschap. De loteling A. Munters ingedeeld bij het 4e Reg. Infanterie te Delft is voor den dienst atgekeurd. Maandagmorgen kreeg onze gemeente bezoek van een tweetal naphtabollenventers waarvan eene, na eenigen tijd, door de po litie werd ingerekend en geruimen tijd in het arrestantenhok heeft moeten doorbren gen voor dronkenschap. Bovendien is tegen hem (C. A. Klep uit Breda) proces ver baal opgemaakt Door het bestuur dezer gemeente, zijn de ingezetenen, voor zoover zij hier mede hebben te maken, verzocht, geregeld Donderdags de voor hunne woningen ge legen straten behoorlijk schoon te vegen. Stellendam. Tegen A S., M. S. en S. v. d. V. is door den Rijksveldwachter A. Klink alhier, proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden op verboden grond. De Burgemeester maakt bekend dat het kohier der Personeele Belasting no. 2 over het dienstjaar 1905 invorderbaar ver klaard op 8 April jl., aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Door L. de Goede, Ph. van Oosten- brugge, J. Troost, M. de Leeuw en C. Klink Jzis verbetering aangevraagd van de kiezerslijst. Goederende. Voor Dijkgraaf van den Kleinen Zuidpolder* onder deze gemeente zijn op de voordracht geplaatst de heeren J. Lodder, L. v. d. Wende en f Tanis Jzn. De Burgemeester maakt bekend dat het kohier der Personeele Belasting no. 2 over het dienstjaar J905 invorderbaar ver klaard op 8 April jl., aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Nieuwenhoorn. Het zesjarig dochtertje van den brugwachter S. Langeveld had de vorige week het ongeluk bij het spelen op de nieuwe brug, ten behoeve van den Stoomtram, over de Vliet gemaakt, daar van at- en in het diepe water te vallen. ®elukkig werd het ongeval opgemerkt door den Majoor-schrijver bij de(K. N. M. Van Rijn die nog juist intijds ter redding kon toestellen, om de kleine drenkeling uit het water te halen. Oudenhoorn. Tot gemeente-veld wach ter in deze gemeente is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd M. Weststrate te Helle- voetsluis. Heenvliet. Zaterdag 11. was het de tijd dat de eieren in de groote broedmachine bij den heer Wevels moesten uitkomen. Tal van menschen kwamen den ganschen dag naar dat uitkomen kijken. Nu 't was der moeite waardig. Telkens en telkens weer zag men een kuikentje uit het ei komen, dat al heel gauw rond wandelde. En al die menschen werden steeds even vriendelijk door Mej. Wevels ontvangen en tot de machine toegelaten. Maandag werden de. kuikentjes overge bracht naar de kunstmoeder. En nu is 't een lust een kijkje te nemen hoe daarin 85 kleine springers krioelen en zich druk te goed te doen aan eten en drinken. Wat ook rnooi is, van 't vorige broed was Zondag nog geen enkel gestorven. Hekelingen. 15 April. De heer J. C. Valentijn van Bemmel heeft voor het be roep naar deze gemeente bedankt. Gemeenteraad. van het verhandelde in den Gemeenteraad te Goedereede, op Donderdag 12 April, 1905, des vm. 10 ure. Tegenwoordig alle leden. Allereerst is aan de orde de installatie van liet nieuw gekozen Raadslid, den heer G. Joppe. Nadat genoemde heer Joppe in handen van den voorzitter had afgelegd de bij de wet voorgeschre ven beloften werd hij door den Voorz. geluk gewenscht en nadat de heer Joppe wederkeerig zijn dank had betuigd, nam hij zitting. Verder werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd, nadat goedgevon den was, dat daarin alsnog zal worden opgeno men, dat in die zitting met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Koeteeuw en Lodder was ver worpen een voorstel van Burgemeester en Wet houders, om de herbergen in deze gemeente des Zondags gedurende kerktijd te sluiten. Wordt voorlezing gedaan van twee missives van H.H. Ged. Staten dezer provinciedaarbij goedgekeurd terugzendende de dezerzijds inge zonden staat, model A tot het doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven en een staat model B tot het doen van af- en overschrij ving van posten op de begrooting, beide over 't dienstjaar 1904. Aangenomen voor kennisgeving, Wordt mededeeling gedaan van bet'proces verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ont vanger, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 12587,19 en de uitgaven f 12195,37, zoodat nog in kas was f 391,82. Aangenomen voor kennisgeving. Komt in behandeling de in de vorige zitting aangehouden aanvraag tot verleening der conces sie voor de weegbrug alhier. Na eenige besprekin gen brengt de Voorz. in rondvraag of de Raad kan goedvinden de concessie te verkrijgen, het geen wordt aangenomen, de heer Koeteeuw zich buiten stemming houdende. Daarna brengt de Voorz. in stemming of daarvoor jaarlijks een bedrag van f 5,— zal moeten worden betaald. Voor deze stemming onthouden zich de Heeren Vogel, Goedkoop en Koeteeuw. Voor het betalen eener jaarlij ksohe uitkeering ad f 5,verklaren zich de Heeren Breen, Joppe en Lodder, terwijl de heer Ls. van der Wende zich daartegen ver klaard, als achtende gemeld bedrag veel te gering. Dientengevolge wordt beschikt, de concessie voor den tijd van tien jaren te verlengen op de vroegere voorwaarden. Komt in behandeling de begrootiug voor het herstel der „Oude Hoofdpoort." De Voorz. deelt mede de door hem gehouden besprekingen daar over aan het Departement van Binnenl. Zaken en legt over de bij hem ingekomen twee begroo tingen voor kosten tot herstel dier poort, opge maakt door den architect, welke onlangs de Hoofd poort heeft opgenomen, waarvan de eene beloopt f 1110.en de andere f 738,17®. Wordt goedgevonden, tot herstel over te gaan overeenkomstig de begrooting ad f 1110,mits door de gemeente daaraan geen hooger bedrag zal worden betaald dan f 200,en het meerdere uit 's Rijks kas zal worden gekweten. Wordt overgegaan tot de benoeming van leden van het stembureau bij de dit jaar te houden stemming voor een lid der Tweede Kamer en verkiezing van 3 leden van den Raad. Tot leden van het stembureau worden bij monde van den Voorz. benoemd de heeren Vogel en Lodder (Tweede Kamer) en Goedkoop en Braen (Gemeenteraad), als derde lid de heer Koeteeuw, terwijl de overige leden als plaatsvervangers aangewezen worden. Alsnu wordt éénparig vastgesteld een staat tot het doen van af- en overschrijving uit den post van onvoorziene uitgaven op een post der begroo ting, waartoe reeds machtiging is verleend, ter wijl bereids worden vastgesteld twee staten model B tot het doen van af- en overschrijving van posten op de begrooting dienst 1904 en '05, welke ter goedkeuring aan H.H. Ged. Staten zullen worden ingezonden. Komt in behandeling het toekennen van ver goeding voor het geven van gymnastiek-ender- wijs aan de leerlingen der O. L. S. De Voorz. deelt mede, dat de heer de Koe van 1 Mei 1904 tot 1 December onderwijs in de gymnastiek heeft gegeven en hem daarvoor nog dient te worden uitgekeerd een bedrag over genoemde achtmaan den, berekend naar eene jaarlijksche bezoldiging ad f 50. Daartoe wordt éénparig besloten. Alsnog bomt aan de orde de behandeling van den Hoofdelijken Omslag over het jaar 1905 en wordt ter bespreking van de aanslagen tot geheime zitting overgegaan. Na heropening wordt het kohier opgemaakt, hetwelk dienovereenkomstig ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten voor deze provincie zal worden aangeboden. Verder brengt de heer Breen ter sprake de heffing van kadegeld en zou wenschendat die heffing weder geregeld werd gelijk vroeger, waarop de Voorzitter toezegging geeft, zulks nog eens nader te zullen nagaan. De heer Goekoop bespreekt de onreinheid van den publieken weg achter zijne woning, waarop de Voorz. repliceert, dat hfj tot opruiming daar van reeds last heeft gegeven. De heer Vogel vraagt, of de Burgemeester nog niet heeft laten opmaken eene begrooting der kosten voor de stratenverbetering, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij daarover met den Gemeente-Opzichter Van der Wende heeft gespro ken. Tenslotte geeft de heer Joppe te kennen, dat hij vermeent, dat er in deze gemeente voor de arbeidersklasse nogal woningnood heerscht en geeft in overweging, of daarin van gemeentewege niet kan worden voorzien, br. door het beschik baar stellen van bouwgrond. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter deze vergadering. fteclitzaken. Arrondlssements-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken) Zitting van Dinsdag 18 April. Heden werden de volgende vonnissen ge wezen H. K„ 27 jaar, koopman te Stad aan 't Haringvliet, wegens eenvoudige beleedi- ging, tot f 5 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. In de zaak tegen M. H., weduwe van P. van O., 32 jaar, winkelierster te Me lissant, beklaagd van eenvoudige belee- diging, werd het O. M. niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering, omdat de be- leedigde zelf geen klacht had ingediend. A. R., 20 jaar, arbeider te Rackanje, wegens mishandeling, tot f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. Voorts werd vrijgesproken: C. O., 2i jaar, arbeider te Rockanje, beklaagd geweest van mishandeling. Verkoopingesi. Zaterdag 22 April a.s. 's avonds ten 6 ure Afslag van een perceel Weiland in het Oudeland onder Ouddorp en drie vijftiende aandeelen in de Ooslrluin aldaar, in het logement //Bellevue// te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 22 April, 's avonds 6.30 ure Verhuring voor 10 jaar van een perceel Wei land te Ouddorp, in den kouden hoek van den polder het Oudeland in het loge ment «Bellevue// te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Dinsdag 25 April 1905, des avonds 7 ure in het //Hotel Meijer// te Middelharnis Afslag van de huizen en met bouwschuur, wagenbuis en erf aan de Noordzijde vaa den Kerkring te Middelharnis benevens het huis met schuur en mestputerf en de perceelen vroon tuinland ten zuiden van het Korteweegje in den Stoofhoek te Sommelsdijk ten ver zoeke van den Heer P. Knops te Middelharnis. Notaris STEHOUWER. Woensdag 26 April, 's nam. 2 ure: Eiken houten heining en mestputpalen van 25 M. lang en brandhout aan de haven te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Vrijdag 28 April 1905 des avonds 7 uur in het hotel Meijer te Middelharnis In zet van het huis, waarin vleeschhouwerij met erf bergplaats voor slachtvee en huis daar achter aan de voorstraat te Middelharnis, kad. Sectie B. no. 2026 en 2027 groot 1 are 88 centiaren, ten behoeve van I. P. Ga- zan aldaar. Notaris STEHOUWER. Op Vrijdag 5 Mei 1905 des avonds 7 uur, in het Hotel «Meijer// te Middelharnis Alslag van het huis waarin vleeschhouwerij met erf bergplaats voor slachtvee en huis daarachter aan de voorstraat te Middelharnis kad. Sectie B. no. 2026 en 2027 groot 1 are 88 centiare ten behoeve van I. P. Gazan aldaar. Notaris STEHOUWER. Op Woensdag 10 Mei des nam. 1,80 uur ten verzoeke en aan het woonhuis van I. P. Gazan aan de Voorstraat, te Middelharnis Meubilaire goederen om contant geld. Nota- ris STEHOUWER. Uitslag Aanbesteding. Landbouwvereeniging Stellendam. 6100 kilo chilisalpeter gegund aan A. Snelleman te Dinteloord voor f13,05 Gemengd 1%'ieuws. Afstanden in het HeelaT. Van de enorme afstanden, die de aarde scheiden van de andere hemellichamen, kunnen de menschen zich bezwaarlijk eenig denkbeeld vormen. Nemen we eens de ster Centauri, die hel dichtst bij de aarde slaat (4000 milliard mij len) en verbeelden wij ons dat er een spoor weg gelegd is tusschen onze aarde en de ster. Om het verkeer te bevorderen, is de prijs zeer laag gesteld, slechts 1 penny per miji; de prijs is des geen bezwaar. Een ticket naar Centauriroépt men aan bet loket. Het vriendelijk gelaat van den beambte vertoont zich voor het raampje en glimlachend vraagt de man: Enkele reis of retour? Hoeveel dagen is een retourticket geldig? O, op Centauri kijkt men op geen paar dagen, zelfs op geen maanden. Nu, geef me dan maar een retour want ik kom terug. Hoeveel is het? 62 millioen 700 duizend 806 shilling, zegt de kaartjesman, maar ziet het te passen, ik heb weinig kleingeld. De reiziger vind het wel wat veel, draalt een oogenblik en vraagt: Rijden de treinen nogal snel naar Centauri? Ja, mijnheer, hijzonder snel. Geen trein in Amerika of Engeland, die zoo snel rijdt 96 mijl in het uur. Dan zal de reis niet heel lang duren? 't Gaat nogal, wacht even, ik beb het hier staan. Als ge straks 'op den trein stapt deze trein stopt onderweg niet kunt ge over 47 millioen 925 duizend 666 jaar op Centauri zijn. Wat blieft? zegt de onthutste reiziger. U moest een ticket heen en terug heb ben is de wedervraag. Neen, ik dank u, ik moet er nog eens over denken I «ZuidAfr. tijdschr.// 150 jaar. Iemand die zijn broer meer dan 150 jaar overleefde, is te Londen als getuige in een erfenisproces opgetreden. Op de vraag van den rechter of hij zusters of broers had, verklaarde hij //Ik heb een broeder gehad, maar die is al 150 jaar dood.// De rechter dacht dat de man gek was en toch sprak de man waarheid. De vader van getuige was op 19-ja.rigen leeftijd getrouwd en had een zoon gehad, die kort na de geboorte stierf. Op 75-jarigen leeftijd, hertrouwde de vader en kreeg toen nog een zoon, dezelfde, die nu getuige was in het proces en nu zelf 94 jaar is. Aangezien 94 plus 75 19 precies 150 is, blijkt de man waarheid gesproken te hebben. Sc handel ij k. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd het echtpaar D. d, L. te Koüjnsplaat gewekt door prik kelende dampen, die het slaapvertrek vulden. De vrouw, het eerst het bed verlatende, vond bij de kamerdeur een pot met brandende zwavel staan. Deze deur was goed gesloten en aan de gangzijde bovendien nog behangen met eenige lappen, tot volkomen afsluiting. Blijkbaar was het de bedoeling om de men schen te laten stikken. Daar de voor- en achterdeur nog gegren deld bleken te zijn, veronderstelt men dat de dader zich heeft laten insluiten en door een raam is vertrokken. Daar D. d. L. er warmpjes in zit, behoeft men niet te vragen, wat de drijfveer was. Men is den dader nog niet op het spoor. Handels- en Kantoorbedienden. De Federatie" van Handels- en Kantoor- bedienden-Vereenigingen in Nederland, goed gekeurd K. B, van 11 Juli 1904, no. 38, Staatsblad no. 689, is voornemens op Dinsdag en Woensdag 30 en 31 Mei a. s. examens te doen afnemen te Amsterdam, Rotterdam en Tilburg. Te Amsterdam en Rotterdam in Boekhouden, Nedetdandsche, Fransche, Duit- sche en Engelsche Handelscorrespondenten en te Tilburg alleen in Boekhouden. Secre taris van de examers-eomrnissieis den heer W. DE VRIES Gzn., Lange Vcerstraat 3 Haarlem. Petroleum. Ons wordt medegedeeld, dat de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij besloten heeft voor hare geheele be hoefte aan petroleum uitsluitend te betrekken de prima Amcrikaansclie van de American Petroleum Company. Proeven, genomen met de olie der Petroleum Handels-Maatschappij (Hoijdonk) en met galicische (Oostenrijksche) olie moeten geen bevredigende resullaten ge geven hebben. Ook de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen moet, naar wij hoor en, uitsluitend de bovenbedoelde, Ame- rikaanscbe petroleum gebruiken. Heimwee naar de gevangenis? Twee beruchte individuen, kortelings uit de ge vangenis ontslagen, waar zij hun straf, voor den een bestaande in vijf en voor den ander in zeven jaar gevangenis, ondergingen zijn Maandagavond op het politieburau in de Lange Torenstraat te Rotterdam opgesloten. Het zijn J. W. G. W. bijgenaamd zwarte Jan, en C. G. G. meerbekend als Kees de Pil. Eerst genoemde werd nabij zijn woning in de Hamel- straat de laatste op zijn kamer aan het Roode- zand aldaar aangehouden terwijl bij een huis zoeking in de woning van Zwarte Jan is gevonden f 170. Deze had voor zijn doen ook nog vrij veel geld in zijn zak, terwijl in een achterzak van Kees de Pil een bedrag van f 60 aan bank biljet in een stukje papier gefrommeld, is gevonden. Beiden worden verdacht van den diefstal met braak, Maandagavond in den groentewinkel //De Concurrent// van L. C., Kuipers te Rotterdam gepleegd. Vrees el ijk. Men schrijft ons: Te Warkema-Opeinde (Fr.) is een krot bestaande uit eenige met plaggen gedekte schuin tegenover elkander gezette palen over een gat in den grond. Er is slechts éene ope ning in, waardoor men in-en uit kan kruipen. In dat krot is eene jonge vrouw bevallen, liggende op een bo=je stroo, met een soort kus sen ondar 't hoofd en een paar zakken over zich heen. Eene zuster der Trouw kroop er in nam het naakte kind mee en won het bui ten het krot in doeken want er was niets voorradig, waarna zij met het kind naar bare woning toog om het verder te verzorgen. Schadelijke uitwaseming. Men schrijft uit IJmuiden aan het Hlb Aan boord van een der blazerschuiten welke mais hadden geladen uit het ss. «Alba// raakten drie menschen in het vooronder be wusteloos door de uitwaseming van de mais. Twee kwamen weer bij, doch N. Schelling van Texel overleed. Een droevig ongeval. Maan dag vroeg had te Katwijk aan Zee een droevig ongeval plaats. Een zekere G.v.d.P. verwijder de zich even uit de kamer, om naar buiten te gaan. Toen zijn moeder, het lange wegblijven vreemd vindende, eveneens naar buiten ging, vond zij haar zoon in een zich boven den grond bevindende regenton met bet hoofd voorover verdronken. Het geval verwekte in de omge ving groote ontsteltenis. Hupermodern. I11 een der Lon- denscbe dagbladen stond dezer dagen de vol gende advertentie te lezen. ,,Er van doorgaan per automobiel is tegen woordig zeer in de mode. Verliefde paren die wenschen te trouwen en daartoe niet de toestemming van hun ouders hebben, kunnen indien zij van plan zijn er van door te gaan, bij mij op elk uur van den dag en den nacht een elegante automobiel met vertrouwbaren

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3