Woensdag 5 April 1905. 20sle Jaargang N.° 1021. voor ile WamM1m»1landsche en Meeuwselie Heilanden. I jannetje mm, MONKEY BRAND Antirevolu Orgaan rflestfjrytfkrln feuilleton. wat liefde vermag. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Allé stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën ess verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. IVI U R E INI Tuin' en liandbouw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. UITGEVER: ëOJfiMEL SM) IA ft. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaa Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Moet Dr. Kuyper naar huis Als met proletischen blik schreef dr. Kuyper in zijn brochure »'t conflict gekomenvan zich zei ven deze merk waardige woorden, die in 1901 in vervulling traden, dus vijftien jaar na dato: »De omzichtige manieren van onze portefeuille-bejagers waren wel de zijne niet, maar het eenig ver- eischte, door de Grondwet gesteld, om Eerste Minister te kunnen worden, bezat hij dan toch hij was Nederlan ders Niet dat dr. Kuyper toen al aan een premierschap dachtintegen deel, hij schreef: Persoonlijk ben ik van bet politieke tooneel voor goed afgetreden, en o, ik verheug er mij zoo van heeler harte in, dat ik aan het Kamerleven ontkwam* neen, die woorden dienden alleen om aan te toonen, dat men hem, juist hem, hem (Jde.m, hem steeds «n. gyetml niet sparen jfi ter, uenüwdzuster en Tante, B Mejuffrouw iBÉÉj (Wede. van den Heer JOKA-NNIS Telaas! Ned'^-iander l)"wat moest van Land en Volk, Kerk en School, Gezin en Maatschappij terecht komen En zie, hij, die in '86 zich ver heugde ontkomen te zijn aan het Kamerleven en 't politieke tooneel had verlaten, die toen zoo gehate, zoo ge vreesde, zoo getergde, steeds eminente, geniale man (helaas 1 Nederlander, nipt waar is geworden dienaar der Kroon, Premier, Kabibetsformeerder. Heeft de tijd de wonden geheeld Is het oordeel over dezen beroemden Vaderlander gematigd, verzacht, ver edeld? Is de haat gedoofd, de laster verstomd, de waardeering eenige gra den boven vriespunt gerezen Kerkelijk 1 Gode zij dank, jaEr is vergevensgezindheid bij degenen, die meenden op hem te moeten toor nen die hun Vaderlandsche Kerk, zooals zij zich gaarne over hun Insti tuut uitlaten, door dr. Kuyper dachten bedreigd. Er is nu allerlei geruisch van vrede- klanken en wij prijzen beide partijen ■daar gelukkig mee. Maar waar nu op kerkelijk terrein de golven vredig kabbelen, en elke Kerk tracht haar krachten te ontplooien tot heil van haar leden ('t moder nisme is nog een schaduw, van weleer, dat voldoet van verre niet aan de begeerten der duizenden geloovigen en christusbeJijders!) en dies meewerkt tot heil van 't geestelijk, zedelijk en stoffelijk leven der Nederlandsche Natie, dier Christen Natie, dier ge doopte Natie daar is op politiek terrein de vijandschap tegen dezen theoloog niet minder^dan/e eertijds zich openbaarde toen de Kerk in geding heette te zijn. Waarom haat men nu 1 En wie haat Hoe openbaart men dien haat Men haat nu, omdat het zoogenaamd denkend deel der Natie meende, dat zij, zij alleen de bekwaamheid bezat om Ministeriëele zetels in te nemen. Aan hen, Liberalen en Vrijzinnig- Democraten en Socialisten was het koninkrijk en de kracht de heerlijkheid en aan de andere, onze zijde, was gemis aan wetgevende talenten, was gemis aan inzicht in staatsrechtelijke, sociale en economische problemen. Hij kan beter doleeren, dan gouver- neeren! zeiden ze van den Christen- Staatsman Keuchenius Omdat nu zoo'n man, een theoloog, een theoloog van scherp afgeteekende beginseleneen dogmabelijder der Goddelijke Waarheden, een pleiter voor, een verdediger van, een gids tot de kennis der Heilige Schrift, welke voor 't Liberalisme een halve, voor 't Socialisme een onwaarheid is, daarom haten ze hem als politicus. Dr. Kuyper is een politicus, maar hij is meer. Hij is een Christen. Hij is een Christen-Staatsman En nu wil men wel hem als een Staatsman eeren, mits hij zijn Christen dom maar afschudde. Maar wat Groen zei zegt dr. Kuyper: Een Staatsman niet in de eerste plaats doch een Evangeliebelijder, En nu voelt heel 't Liberalendom, waartoe zulke vastbeleden, onwrik bare ideeën moeten leiden. Zoo'n man met zulke beginselen, met zulk een stalen karakter maakt nieuwe historie. Liberale tradities gaan verflauwen liberale eer verduistertliberale zelf genoegzaamheid wordt gekortwiekt en wat vooral groote beteekenis heeftLi beralistische wetgeving vlucht naar h aar geboorteland als Hagar naar Egypte, want ze behoorde in Abrahams woning niet langer thuis. (Werdt vtrtalgd.) RECLAMES betreffende de Kiezerslijsten. Zoo liggen dan nu oveial in den lande de voorloopige kiezerslijsten, zooals ze door Bur gemeester en Wethouders zijn vastgesteld voor ons. uEen ieders, zegt de kieswet, kan van 23 Maart tot en met 21 April ze op het gemeentehuis komen nakijken; of wil men dit thuis op zijn gemak doen, van die lijsten een afschrift of afdruk bekomen, zoo hij de kosten daarvan maar betaalt. Wat moet, wat kunt ge nu met die kie zerslijsten doen Op die vraag gaven wij in ons jongste Dinsdag No. een antwoord. Niets anders, dan nazien, of uw naam of die van een ander daarop, in strijd met de wet, t voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Gij zijt bijv. naar uw beste weten kiezer, maar ge staat toch niet op de kiezerslijst, terwijl uw buurman, waarvan ge zeker weet, dat hij op kiesbevoegdheid geen aanspraak heeft, er wél op staat. Welnu, dan moet ge daar tegen opkomen, verbeterings van de lijst vragen, wat met een vreemd woord reclameeren wordt genoemd. Let evenwel nu goed op. Gij zoudt kunnen denken, als ik tot 21 April mag kijken, heb ik nog tijd genoegbij gelegenheid loop ik even het gemeentehuis binnen, en zie ik een fout, dan zal ik dit wel even uzeggent. Maar zóó vergist ge u. In de eerste plaats, omdat men slechts tot lö April kan reclameeren. Na dien datum worden geene aanvragen om »verbeteringen« der voorloopig vastge stelde kiezerslijsten door het Dag. Bestuur uwer gemeenten meer in ontvangst genomen. En in de tweede plaats zou dat »zeggen« u niets baten, omdat duidelijk uit de kieswet blijkt, dat alle reclames of klachten vschrif- telijle moeten worden ingediend. Omtrent den vorm dier verzoeken om »ver- betering« van de kiezerslijsten is niets voor geschreven men kan deze aanvragen zoo kort en eenvoudig inrichten als men zelf verkiest en B. en W. zullen u dit volstrekt niet euvel duiden. Vergeet echter in geen geval uwe bewijs stukken bij uwe reclame in te sluiten, anders toch kan van uw schrijven geen notitie wor den genomen, daar het Dagelijksch Bestuur uwer gemeente zonder die stukken onmogelijk kan beoordeelen, of uwe klacht gegrond is. Ook die verzoeken om verbetering van de kiezerslijst worden, met de bijgevoegde be wijsstukken, dadelijk tot en met ai April voor een ieder op de secretarie der gemeente neder- gelegd, en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Men kan dus ook op het gemeentehuis gaan zien of zijn klacht terecht is gekomen of onder de drukte per ongeluk naar de snippermand is verhuisd. Men zal reeds hebben begrepen, dat men kan reclameeren voor zichzelven, maar ook tegen anderengelijk anderen tegen de plaat sing van uw naam op de lijst kunnen opkomen. Gij behoeft u daarover echter niet ongerust te maken. Wordt er tegen u gereclameerd, zonder dat ge het weet, welnu de wet schrijft voor, .dat de Burgemeester verplicht is binnen 24 uren, na deze reclame inkwam, u daarvan kennis te geven, zoodat ge onverwijld voor uwe rechten kunt opkomen. Gij moet dan de tegen u ingebrachte reclame schriftelijk tegenspreken, en wel voor of op den 23en April. Wat gebeurt er nu verder Wel, na den 23 April gaat de Burgemeester alle ingekomen klachten onderzoeken, vraagt aan alle kanten om inlichtingen, die men verplicht is te geren, en tusschen 23 April en 15 Mei valt over het ingediende verzoek om verbetering de beslissing van het gemeente bestuur. Van iedere beslissing, onverschillig of het verzoek geheel of gedeeltelijk is toegewezen, wordt aan den man, wien het geldt, kennis gegeven. Gij behoeft dus niet bevreesd te zijn, dat men u stilzwijgend van de lijst zal afvoeren, uw kiesrecht zal schorsen of iets dergelijks. Zoo iets kan niet voorkomen. Uiterlijk op 20 Mei a.s., krijgt men van die beslissing de boodschap thuis, met de redenen er bij, waarom zóo en niet anders werd beslist, en ook deze beslissing wordt op de secretarie ter inzage voor een ieder nedergelegd. Staat die beslissing u niet aan, welnu ook dan be hoeft ge bij haar nog niet te berusten. Binnen 5 dagen, na dat ge haar hebt ont vangen, kunt ge de zaak aan de uitspraak van den kantonrechter, binnen wiens ressort .de lijst is opgemaakt, onderwerpen. Wie bijv. den 1 Mei de beslissing van het gemeentebestuur ontving, mag niet wachten tot den 25sten Mei, maar .moet uiter lijk 6 Mei bij den kantonrechter zijn. 25 Mei is de laatste dag voor hen, die de be slissing op 20 Mei van het gemeentebestuur ontvangen. Dient ge tot den kantonrechter uw toevlucht te nemen, dan raden we u aan, eerst een advocaat te raadplegen, wani dan moet aan zooveel formaliteiten worden voldaan en liggen zoovele voetangels en klemmen op uw weg dat een gewoon mensch er niet gemakkelijk zonder kleerscheuren afkomt. Vermelden we dus alleen, dat den kanton rechter binnen zes dagen uitspraak heeft te doen. Kunt ge u met die uitspraak nog niet ver eenigen, dan kan men nog bij den Hoogen Raad te 's Gravenhage in hooger beroep komen, doch dat alleen in het geval, wanneer de wet is geschonden of verkeerd toegepast. Hoewel men niet gehouden is hierbij de tusscbenkomst van een advocaat in te roepen, zoo raden wij toch ieder in dat geval ernstig aan zich van een deskundige te bedienen, vooral omdat dan juist en snel moet worden gehandeld. Wij kunnen er derhalve gerust over zwijgen. I Alleen herhalen wij ons advies, om voor de kiezerslijsten goed zorg te dragenen dit te doen in elke gemeente, omdat het hier geldt het recht van de kiezers. Vergeet het niet, in de eerst volgende Juni- of zomermaand hebben wij de verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en dan wordt overeenkomstig de vastgestelde kiezerslijsten gestemd. Graafsch Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelngen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 796. Van een boer hoorde ik, dat er meer „pit" in 't gras zit, als het bij koud weer groeit. Wat kan hiervan aan zijn? 797. Komt varkenspest ook veel voor in ons land Antwoorden en mededeelingen. 793. Wat kippenmest bevat Volgens Emil Wolff zit daarin 1,63 percent stikstof; 1,54 percent phos- phorzuur en 0,85 percent kali. 794. Vlas dekvrucht voor klaver? Een beste. Vraag 't maar aan uwe collega's. Allen weten 't bij ervaring. PROEFVELDEN. II. Door den heer E,. Slis te Oude Tonge werd een bemestingproef op uien genomen. Twee van de vijf perceelen op het proefveld leden echter nog al wat door „kroef". Dus is besloten, dat een ander jaar (dat is derhalve nu) de proef herhaald zal worden. Maar 'tneemt niet weg, dat de getallen, die 't „verslag" ons biedt, toch wel de moeite van 't vermelde waard zijn. Derhalve gaan we een en ander ng vertellen van bedoelde proef. Het veld lag dicht bij het dorp in het Oudeland van Oude Tonge. Het was zware zavel en hot droeg een jaar vroeger aardappelen. Van af 'tjaar 1900 leert ons het verslag tot in de puntjes de historie er van kennen. Of eigen lijk van nog al eerder. Want in 1900 was het eene 5-jarige wei. Daarna werd het als volgt bemest: 1900 400 KG. superphosphaat en 2o0 KG. chilisalpeter per H.A. 1903 32 voer stalmest en 350 KG, zwavelzure ammoniak per H.A. En voor het zaaien van het uienzaad (26 Maart) werden eindelijk de te beproeven meststoffen uitgestrooid. Het proefveld was verdeeld in 5 perceelen. 1 bleef er onbemest. 2 kreeg 600 KG. superphosphaat. 3 bovendien 200 KG. chilisalpeter. 4 als 2 plus, 175 KG. zwavelzure ammoniak. 5 als 4 plus, 200 KG. zwavelzure kalimagnesia. Dit laatste peroeel ontving alzoo eene volledige bemesting. EEN VERHAAL DOOR L. VAN BERKEL. ri) HOOFDSTUK VI. Naar de boerderU- Maar zoo redeneerde hij wat doet het er toe, dat vader ontevreden is op boer Wenter? Ik heb Lena lief, ik wil haar vragen, en ik vrees, dat zij de vrouw van een ander zal worden, indien ik haar nu niet vraag. Toen hij een eindje geloo- pen had, kwam de tekst hem voor den geest, dien nicht Maria hem had laten le zen. »Och,« zeide hij, »Wie kan er nu den ganschen dag aan bijbelspreuken denken. Wie kan er gedurig bidden! Nicht Marie heeft er den tijd voor. Haar Bijbel ligt al tijd open. Maar ik ik heb mijn werk. Dat is net zoo goed als bidden. En bo vendien, mijn hoofd staat er thans niet naar om mij met bidden bezig te houden. Mijn hart is vervuld met Lena en wie kan bidden, als hij heengaat om een meisje te vragen Zogals Willem thans sprak spreken dui zenden jongelieden die nog niets kennen van het genot in gemeenschap te leven met God. Zij weten niet, hoe heerlijk het is den Heere al hunne vreugde, al hunne plannen en ook al hunne nooden bekend te maken. Als zij het wisten, voorzeker, zij zouden niet minachtend en met spot neder- zien op hen, die met den psalmdichter uit roepen s-Doorgrond mij, o God 1 en ken mijn hartbeproef mij en ken mijne gedachten, en zie, of bij mij een schadelijke weg zij, en leid mij op den eeuwigen weg.* Tot in de kleinste bijzonderheden wil de Heere zich met ons bemoeien. En zou Hij het dan niet doen, als de jongeling uitgaat om zich eene vrouw te kiezen 't Is de gewichtigste stap dien hij doeteen stap voor zijn geheele leven. Een stap, die hem brengen kan op een' weg vol doornen en distelen, maar ook omgeven van bloemen en vruchten. Die eerste schrede kan hem brengen in een hemel op aarde, maar zij kan hem ook leiden in eene hel. Gewis, die stap, dat begin dient eerst wel met den Heere overlegd te worden. Er zijn vele ongelukkige huwelijken, maar ik geloof, dat er veel minder zouden zijn, wanneer vóór de keuze het aangezicht des Heeren werd gezocht. Nu wil ik niet beweren, dat Willem in het geheel niet bad, en als hij aan Lena dacht, niet zeirik hoop, dat God geeft, dat zij mijne vrouw wordt. Immers, zoo geheel ongodsdienstig was hij niet, maar hierin bestond zijne fouthij was onbeslist met den mond sprak hij nu en dan wel een vroom woord, maar zijn hart zeide er geen amen op. Met den linkervoet stond hij op den weg des heils en met den rechter bewandelde hij het pad des verderfs. En met dit hinken op twee gedachten kwam hij niet vooruit. Ja, nicht Marie had wel gelijk, toen zij hem zeide, dat hij geene goede uitkomst kon verwachten, maar hij was er blind en doof voor. En toch, zoo half en half was de weg voor zijn doel reeds bereid. Hij geloofde vast, dat Lena hem genegen was, en dat ook hare moeder veel van hem hield. Ook meende hij, dat boer Wenter wel zijne toe stemming zou geven, wanneer hij om de hand van Lena vroeg. Dit alles geloofde Willem stellig. Hij wist echter niet, dat hij een paar uur geleden het voorwerp was geweest van een ernstig gesprek tusschen Lena en hare moeder. Het was - hoe dan ook vrouw Wenter ter oore gekomen, dat Willem een bezoek op de boerderij zou brengen en aan dit bezoek hechtte zij veel waarde. Vrouw Wenter was ziekelijk en sukkelende, zoodat zij het grootste gedeelte van den dag in huis en op haar stoel doorbracht. Even over zessen was boer Wenter met zijn zoon Wim het veld ingegaan en van daar naar eene naburige boerderij, waar hij eene bood schap had. Intusschen zat zijne vrouw op hare gewone plaats bij het venster, en Lena ziende, die door den tuin ging, tikte zij tegen de ruit en riep haar binnen. Wat wilde moeder van haar? Het was reeds de tweede maal, dat zij op deze wijze hare dochter geroepen had. De eerste maal ruim een uur geleden. Toen Lena daarop binnenkwam, gelijktijdig met haren vader en vroeg wat moeder wenschte, had zij tot antwoord gekregen, dat 't geen haast had, maar dat moeder het haar later wel zou zeggen. Het scheen Lena toe, dat moeder niet had willen spre ken in bijzijn van haren vader en dat het dus iets bijzonders moest zijn, waarover moeder haar onderhouden wilde. Heeft moeder mij geroepen vroeg Lena thans, 3>Ja,« antwoordde de boerin, »krijg een stoel en ga naast mij zitten. Ik heb u wat ernstigs te zeggen. Lena kreeg eene kleur. Zij begon thans te begrijpen, waarop moeder doelde, te meer daar er onder het eten druk over Willem gesproken was. »Kind,« zei de boerin, nadat Lena naast haar had plaats genomen, ik heb den ganschen nacht geen oog kunnen dicht doen om uwentwil, daar mij uwe toekomst zoo zwaar op het hart drukte. Weet gij wel, wie er van avond hier komt Lena kleurde nog sterke^-. »Ik heb het dadelijk begrepen,* vervolgde de boerin, die Lena's blos als een antwoord beschouwde, »dat Willem spoedig hier zou komen en mij dunkt, het doel van zijne komst geldt hoofdzakelijk u. Hij wil er geen gras over laten groeien en zal zeker om uwe hand vragen.* »Hoe denkt moeder dat zoo vroeg Lena verlegen. Verschillende redenen hebben mij daartoe geleid*, was het antwoord. Ik weet, hoe Willem steeds het oog op u gevestigd had, hoe lief gij hem waart, terwijl nicht Marie mij dikwijls gezegd heeft, dat hij tel kens naar u vroeg, toen hij in de hoofdstad was. Ook meen ik recht te hebben van te gelooven, dat hij zelf u niet onverschillig is en vraag het mij maar niet wie het «lij gezegd heeft ik weet, dat gij hem heden morgen uwe hand over de heg hebt toegereiktEn waarom zoudt gij het niet doen Willem is een knappe jongen, op wien niets te zeggen valt.* Wordt vervolgd.)

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1