Wl aa I I ll 1 I Geuieengeraatl. I ÏI 1 I ?'i; V .if IV' IJ Dat oordeelkundig fokken van paarden den boer nogal eens een aardig voordeeltje kan ople\ eren, bewijst het volgendeDe gebrs. lïuijs onder deze gemeente verkoch ten deze week 3 ruins, een 6 en de andere 5 jaar oud, voor de kapitale som van f 1700. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat op 27 dezer een collecte langs de huizen zal worden gehouden ten bate van slachtoffers op het eiland Marken, wier woningen bij den grooten brand op 8 Februari geheel in de asch werden gelegd. Stellendam. De bewoners dezer ge meente werden deze week opgeschrikt door het geroep van brand. Bij onderzoek bleek, dat bij den Bakker P. D. Holleman boven den oven eenige bosschen spaanders had den vlam gevat. Gelukkig kon men met emmers water de verdere verspreiding der vlammen tegenhouden, zoodat allek nog gelukkig afliep. D. v/d Broek alhier had deze week het ongeluk van een in aanbouw zijnde woning te vallen, met het treurige gevolg, dat hij een been brak. Den heer L. van Gelder Az. slaagde dezer dagen voor Surnumerair der Poste rijen met zeer hooge cijfers. De hooge cijfers springen daarom zoo in het oog, doordieu dit jongmensch door zelfonderricht zich er zoo heeft opgewerkt. De miliciens der lichting 1905J. C. RiemeDS en C. van Lenten, respectievelijk ingedeeld bij het 3e Regt. Inf. en het korps Torpedisten, zijn ingevolge art 100 der Militiewet herkeurd geworden en onge schikt bevonden, zoodat zij naar deze Ge meente zullen terugkeeren. Goedereede. Tegen Dinsdag 4 April a. s. des voormiddags ten 10 ure zijn ter vergadering in het hotel >de Gouden Leeuw« alhier opgeroepen de stemgerechtigde In gelanden van den poldsr »de Oude Oostdijk* De rekening van de ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1904 en de Begiooting over het jaar 1905 van den po,der sRooklaasplaaU liggen gedurende veerden dagen ter visie ten kantore van den Secretaris. Alhier had het knaapje van den veldarbeider F. v. d. W. het ongeluk te vallen en wel zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ouddorp. Burg. en Weth. dezer ge meente maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1903/6 benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen en van hen die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afge voerd en daarop zijn gebracht, van den 23Sten Maart tot en met den 21 sten April a. s op de Secretarie der gemeente voor een itder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift ot afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Op de voorloopig vastgestelde kie zerslijst dezer gemeente voor het jaar 1905/6 bedraagt het aantal kiezers 408, tegen 369 over het jaar 1904/5, alzoo een vermeer dering met 39 kiezers. Blijkens mededeeling van h. h. G. S. zal over 1905, aan deze gemeente als rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs f 1265 uitgekeerd worden. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat da geit van den landbouwer A. Meijer hem op zekeren dag verraste met een vijftal jongen. Ter verbetering van maatschappe lijke positie heeft de visscher K. Nieman alhier zich met zijne echtgenoote en een tweetal kinderen naar Noord Amerika begeven. Ij m: f; •I.' fiiigeKosiden stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Gevaarlijke Soep. Mijnheer de Redacteur! Sedert eenigen tijd bestaat in Dirksland oen commissie die zich tot taak heeft ge steld, gemeenteleden krachtige welsmakende soep te verschaffen. Om de kosten te dekken heeft men eene lijst laten circuleeren, waarop onderschei dene ingezetenen hun naam voor een grooter of kleiner bedrag hebben geplaatst. Ieder die nu voor 3 gld. had geteckend, kreeg daarvoor eene kaart, met 't recht die aan den een of ander te geven. De eigenaar mocht evenwel die kaart terug nemen en aan een ander geven. Dit is verleden jaar goed gegaan. Men hoorde niets dan goed van de soep. Maar dit jaar is gebleken dat er een vreemde bijsmaak aan die soep is. Niet, dat ze te zout of te flauw, te dik of te waterachtig is, neen maar Wie van die soep gegeten heeft, is geen kiezer meer Zoo hebben Burgemeester en Wethouders van Dirksland met 2 tegen 1 stem besloten. En hoe B. en W. tot dit besluit ge komen zijn Wel de redenering is hoogst eenvoudig De soepcommissie is een com missie tot onderstand, wie onderstand geniet wordt van de kiezerslijst afgevoerd, bijgevolg soepeters er af 1 Of dc redeneering juist is, zal de rechter moetan uitmaken, maar oorspronkelijk is ze zeker. Wat hebben er Diet geruchten gegaan van personen, die duizenden guldens Jrebben uitgegeven om kiezers te kweeken. Doch de Dirklandsche manier is veel- eenvoudiger. Meh koopt een aantal soep kaarten, en geeft nu en dan een kiezer, die wel eens een bordje soep belieft, eene kaart. (Want de eigenaar kan telkens die kaart aan een ander geven.) Men zorgt slechts dat men de kaart aan kiezers van de tegenpartij geeft. Met 30 soepkaarten kan men dan 1 50 tegenstanders ontkiezeren en zoo heeft men den vijand met soep verslagen Toch ware volgens sommigen de moeilijk heid o zoo gemakkelijk te voorkomen geweest 1 Ten eerste was het niet noodig rechts persoonlijkheid aan te vragen. Ten tweede behoeft men de kaart niet op naam van een kiezer te plaatsen. Men plaatst dien op naam van de vrouw of van een kind. Maar vooral had men de gevers moeten waarschuwen voor de gevolgen. Want nu zijn er anlirevolutionaiien in deze gemeente, die met hun goed geld niet gekweekt, neen kiezers gedood hebben! Want de meesten van die ontkiezerde bur gers zijn antirevolutionair 1 Gevaarlijke soep M. de R. Achtend, X. Mijnheer de Redacteur Iloe was het mogelijk, hebben wij ons zelf meermalen afgevraagd, dat de mantien van wetenschap en de pers ons gedurig met den goeden raad aan boord kwamen «Plant uw land met koolgij moet kool telen, en kool verkoopen.» Het is waar, wij leven in een tijd dat er heel veel «kook verkocht wordten het moet gezegd, den kool bouwers te Langendijk en omstreken wordt een leelijke «kook gestoofd. Het Duitsche tarief is voor die cul tuur de doodsteekzegt de bericht gever van «Het Nieuws van den Dag, 27 Februari 1905. Zeer zeker is de koolverbouw in N.-Holland eene belangrijke factor. Blijkens de opgaven in het «Verslag over den Landbouw in Nederiand« werden in 1900 (latere cijfers heb ik thans niet ter mijner beschikking) werden in N.-Holland 603 H.A. bloem kool en 2063 H.A. roode, witte en savoye kool geteeld, waarbij nog ge rekend moet worden ^00 H.A., waar als tweede gewas bijna uitslui tend bloemkool werd gewonnen. De verzendingen hebben plaats naar Duitschland, Frankrijk, Engeland en BelgieT Enkhuizen en Oudkarspel voe ren veel uit naar Duitschland, Enge land en Belgie. Noord-Scharwoude naar Duitsch land, Belgie en Frankrijk. De beteekenis van koolbouw in N.-Holland wordt ons nog duidelijker, als wij de correspondeerende cijfers van geheel ons land na gaan. 884 H.A. werden beplant met bloem kool3130 H.A. met sluitkool, en als tweede gewas 688 H A. diverse soor ten. Van de 4600 H.A. die in ons land met kool werden beplant, worden er 3700 H.A. voor N.-Holland in reke ning gebracht. Duitschland is de grootste alnemer; wordt nu binnen eenige jaren de uitvoer naar Duitsch land onmogelijk door de hooge invoer rechten, die daar geheven worden, dan kunnen wij de klacht van den berichtgever volkomen begrijpen. Hoewel Damocles zwaard, sinds lang boven het hootd der koolbouwers heeft gehangen, toch werd op vergaderin gen en in de pers van vrijhandelsge- zinde zijde bij ons landbouwers aange drongen ons aan den verbouw van kool te wijden. En het moet gezegd, bij vele landbouwers vond het praatje een gunstig onthaal( ofschoon zij met Oud Hollandsehe voorzichtigheid het katje uit den boom kijken. De malaise op landbouwgebied nu ongeveer dertig jaren heerschende veroorzaakt door de monopoliseering van het goud, en ons wanhopig vast klemmen aan de vrijhandelsidee zijn de voornaamste oorzaken, dat het ge vleugelde woord van Prof. Ritzema Bos bij velen ingang kon vinden. Het ideaal is onovertret baar schoon ^-Nederland de groentetuin van Euro pa* doch wij zouden dan zekerheid moeten hebben, dat ons laatste bosje radijs door den buitenlander zou ge kocht worden. Doch wat hebben wij, landbouwers aan de sophismen van idealiseerende professoren en school meesters. Had onze Regeering en ons volk partij getrokken, van de lessen ons door het Buitenland verstrekt, dan zou er van een toestand als thans heer schende, geen sprake zijn. Doch wij zijn eigenzinnig en toonen ons Oost- indisch doof. Voor het Nederlandsehe volk geldt: «wie niet hooren wil, moet voelen.a Onbewust van de oorzaken hebben onze landbouwers een bitteren strijd gevoerd. Malaise, crisis, overproduc tie was het wachtwoord. Heel de vrijhandelspers verzweeg, dat wij door een onoordeelkundig gedreven hand els politiek in het gedrang zijn gekomen. Wij behoeven thans niet door be cijfering en statistieke gegevens aan te toonen, Tide' 'groot de enorme ver liezen zijn, door den landbouwstand geleden. Doch letten wij op de ge volgen van de slagen, waaraan ruim V3 der bevolking-gedurende dertig jaren had weerstand te bieden, dan bemer ken wij, dat de landbouwers zijn ver armd en de werkeloosheid onder hunne arbeiders schrikwekkende afmetingen hebben verkregen. Of is dejaarlijksche exodns der duizenden arbeiders naar 't land van duur brood geen bewijs, dat de vlijtige werkman hier te ver geefs zijne krachten aanbiedt? Nog dezer dagen schreef een grens bewoner ons, dat hij daaglijks scharen werklieden langs zijn woning ziet trek ken om in den vreemde werk en brood te zoeken voor zich en de zijnen. Het behoeft dan ook niemand te verbazen, die van nabij kennis heeft genomen van den toestand, waarin de landbouwer verkeert, dat hij willig het oor leende om den goed geineen den raad van Prof. Ritzema Bos in ernstige overweging te nemen. Doch onze ervaring heeft ons tot voorzichtigheid gemaand. Wanneer een tuinvrucht, b.v. uien, op eenigzins groote schaal geteeld wordt, dan blijkt het product meermalen waardeloos, wanneer de uitkomst bevredigend kan worden genoemd. Wij landbouwers worden een onmo gelijke concurentie aangedaan door de buitenlanders. Behalve door de ernstige belemmeringen aan de gren zen, wanneer wij willen uitvoeren hebben wij een onmogelijken strijd te voeren met den half barbaarschen Rus, die een schamele hut bewonend zich tevreden stelt met een stuk zwart roggebrood en een schaal gerste pap met den half naakten Hindoe van Britsch Indië en den truts vormenden milliardair van het groot Amerika. Wij Nederlanders staan in dien grooten strijd weerloos. Tevergeefs hebben mannen van naam hunne waarschuwende stem doen hooren. De Regeering bleek steeds onwillig om met het ten onzent zoo hoog ge roemd doctrinairistisch vrijhandels principe te breken. Aan haar dus een ernstig veFwijt gericht Mijnheer de Redacteur, wij mogen niet onbil lijk zijn. Dat de Regeering, ook nu nog, zich wanhopig aan het door ons gewraakte systeem vastklemt, is een gevolg van onze eigen dwaasheid. Ik herhaal, wij hebben professoren en schoolmeesters naar de Tweede Kamer gezonden, van wie wijjwisten, dat zij dan slechts de nationale wel vaart dachten te bevorderen, wan neer de vrijhandels principes hoogtij vierden. Bij het optreden van het tegenwoor dig Kabinet hadden velen zich voorge steld, dat het, voortgekomen uit de gecoaliseerde partijen, die in 1897 de haar toegeworpen handschoen van «Duur Broods hadden opgenomen, nu de gelegenheid zou aangrijpen om voor goed te breken met ons halfslachtig vrijhandelssysteem en den landbouw, daardoor de helpende hand te bieden. Doch wij magen aan dit Kabinet dien eisch niet stellen. Het is ons uit zeer beh ouwbare bron medegedeeld, dat in 1901 door het moderamen der Deputaten der A. R. K-iesvereenigingen de vraag tot de A. R. Kiesvereenigingenin ons Vader land is gericht, ot zij het vvensclielijk achtten, dat graanrechten een punt zou zijn op het progam van actie. Door niet één kiesvereeniging is op die vraag een antwoord gegeven. Niet der Regeering trett in de eerste plaats het verwijt, maar ons Wij hebben eerst willig het oor ge leend aan het praatje, dat het in ons welbegrepen eigenbelang was, wan neer de koopkracht van het goud verhoogd werd, en het grootst moge lijk aantal waren voor een gouden tientje moesten verkoopen. Als dit waar islaten die heeren naar Langendijk gaan en aan de kool- bouwers in publieke vergaderingen ver tellen, dat het in hun eigen belang is, dat zij hun kool zoo goedkoop moge lijk verkoopen en zij zullen die heeren met hun goedkoope kool om de ooren smijten. Straks worden wij weer geroepen om door de stembus, der Regeering te doen blijken, wat onze vvenschen zijn; of wij het gehuldigde vrijhan delssysteem bestendigd wenschen te zien, of niet. Wien zullen de koolbouvvers in Noord-Holland en de landbouwers in ons geheele Vaderland hun vertrou wen schenken Zullen wij erin berus ten, dat de stembusstrijd alleen ge wijd zal zijn aan politieke doeleinden Zeer zeker ieder man van beginsel zal den man van zijn politieke kleur zijn vertrouwen schenken. Maar zal hij hem ook zijn vertrouwen kuunen schenken, waar het zijne materiëele belangen geldi. Ongetwijfeld zouden thans de koolbouwers niet in die mate in het gedrang zijn gekomen, wanneer in onze volksvertegenwoordiging meer flinke landbouwers en minder heeren met hooge hoeden zitting hadden. „Nederland, de meest begunstigde natie, zal er een gevoelige slag door krijgen zegt «Het N. v. d. D.« Men zende mannen naar de Kamer, die onze belangen kennen, en ze kun nen en sullen bepleiten, opdat aan onzen nationalen landbouw en nijverheid geen meerdere en grootere slagen worden toegebracht. Eerst dan zal Nederland onder de ^meest begunstigde natiesa kunnen ge rekend worden, als het in staat zal zijn aan den Buitenlander consessiën te verleenen. Dit te bereiken heeft de «Nederl. ver. tot bevordering van den Nat Arbeidt zich voorgesteld. Alleen door eene goede organisatie der landbouwers en industrieëlen kan een krachtige actie in het leven wor den geroepen. En wij twijfelen er geen oogenblik aan, ót de Regeering, wordt zij gesteund door de publieke opinie, zal door eon krachtig ingrijpen in uir/e dwaze handelspolitiek, trachten den Nationalen Arbeid zijn vroegere veer kracht weer te geven. Vertrouwende, Mijnheer de Redac teur, dat U door de opname dezer regelen zult willen verplichten. Uw Dw. Dnr., M. GIDEON. Middelharnis, Maart 1905. VERSLAG van het verhandelde in de openbare verga dering van den raad der gemeente Melissaut, op Donderdag 23 Maart 's nam. 2 uur Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, dhr. heer Mr. C. Zaaijer opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de no tulen te lezen der vorige vergadering, welke, na te zijn gelezen, onveranderd worden vastge steld, goedgekeurd en geteekend. Ie. Mededeeling ingekomen Stukken a. eene missive van HH. Ged. Staten dezer provincie houdende mededeeling van de Rijks- uitkeering ingevolge art. 45 der wet op het L. O. b. een» missive alsvoren houdende goedkeuring van het besluit van den raad tot het doen eener af- en overschrijving. c. eene missive alsboven, houdende goedkeuring van het besluit van den raad tot het verhuren van het aan de gemeente toebehoorende hui'3 nan J. Kleinenberg voor de som van f78 per jaar. d. eene missive van meergenoemd college houl dende goedkeuring van het raadsbesluit regelende het vergunningsrecht binnen deze gemeente. e. AI deze stukken worden met algemeens stem men voor kennisgeving aangenomen. 'i. Een schrijven van don heer Inspecteur der Posterijen, zich niet kunnende vereenigen methet besluit van den Itaad, tot openstelling van het Teiephoonkantoor op Zondag van halfeen tot half twee, nl het was alsdan beter het kantoor voor goed op Zondag te sluiten. De Voorzitter merkt hierbij op, het volgens zijne meening geen bezwaar zal zijn, aan genoemd verlangen gehoor te geven, hetgeen, 11a in rondvraag te zijn be- bracht, met algemeene stemmen wordt goedge vonden. 3. Komt ter tafel een voorstel van B. W. dezer gemeente om aan Ged. Staten te verzoeken, de jaarwedde van den Secretaris met f 50 te ver heugen, wegens de zich meer en meer uitbrei dende werkzaamheden. De Voorz. merkt hierbij op dat invergeljjking met andere gemeenten, de jaarwedde wel wat te weinig is. Niemand hier verder het woord meer over verlangende, wordt met algemeene stemmen besloten Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde mett 50 te verhoogen. 4e. Zegt de Voorzitter namens B. en W. hij ook gaarne zoude zien dat aan Ged. Staten subsidie wordt aan gevraagd voor de in deze Gemeente gevestigde verloskundige, evenals bij andere ge meenten De Conceptbrief wordt daarna voorge lezen, hetgeen daarna ook eenparig wordt goed gevonden. Door het behandelen van het Kohier van den II. O. zegt de Voorzitter, vindt hij het wensohe- lijk, de openbare vergadering in geheime te doen overgaan, hetgeen dan ook met algemeene stem men wordt goedgevonden. Sicclifzalteii. Arroadisseiuents-ltechtbaiiii. (Kamer van Strafzaken) Zitting van Dinsdag 21 Maart. Reden werden de volgende vonnissen ge wezen Een messentrekker. Op. 27 Nov. 1904 was het te Dirksland on rustig. Het was Zondag en enkele boerenjon gens hadden meer gedronken dan noodig was. De messen die ze ook des Zondagtusschen den broeksband dragen waren weldra getrokken. De Rijksveldwachter J, M.E1 jnbaas had een der belhamels, den 21-jarigen arbeider H. V., wonende te Sommelsdijk, willen arresteeren en bij deze gelegenheid had V. een mes uit zijn jas te voorschijn gehaald en daarmede den po litieman over de hand gesneden. Bekl., die reeds vroeger wegens mishandeling gevangenisstraf heeft ondergaan, ontkende. De politie had hem aangevallen en mishandeld, zei hij. Ken mas had hij dien Zondag in het geheet niet bij zich gehad. Zooals bleek, slond beklaagde in de dorpen zeer ongunstig bekend. Dien dag had hij overal opstootjes veroorzaakt. Beutaagde was tegen 10 uur 's avonds van dien dag bij den burgemeester van Sommeisdijk gekomen met drie bloedende wonden aan het hoofd. Op 7 Maart j.l. werd bekl. veroordeeld tot 14 dagen gevangen:sstraf Het O. M. was van oordeel, dat aan bekl. een zware straf moest worden opgelegd. Bekl. is een sbramemakern, die niet alleen in het dorp van zijn inwoning, maar ook in de om liggende doipen de goede orde verstoort. Tal van vonnissen wegens mishandeling en belee- dtging van ambtenaars staan op zijn strafre gister. Z. A. requireerde daarom 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. van Mens, advocaat te Stad aan 't Haringvliet, overwoog iu een uitvoerig pleidooi de feiten, zooals die zich op den bewusten avond hadden voorgedaan en clonoludeerde, dat bekl. zou moeten worden vrijgesproken, omdat het hem ten laste gelegde feit niet wettig en oveituigend bewezen zou zijn. Tegen denzelfden beklaagde werd door het O. M. daarna 14 dagen gevangenisstraf ge- requireerd wegens eenvoudige beleediging in het openbaar van den Rijksveldwachter J.M. Koppenhoi op 2 Jan. j. 1. Bek;, wist zich van het geheele geval niet» te herrinneren. De verdedigiger mr. C. van Mens, was van oordeel, dat er niemand beleedigd was omdat bekl. niet door vingerwijzing den veldwachter had aangewezen, doch hem slecht* ond«r het loopen had aangekeken. Een kippendief. Heden stond terecht A. Van T., 59 jaar, werkman, wonende te Brielle, thans gedetineerd, ter zake dat bij in den nacht van 4 op 5 Febr. j. 1. aldaar 4 kippen zou hebben ontvreemd ten nadeele van H. de Reus. De kippen wa ren in een schuurtje op het erf van de R. ge borgen. Bekl. zou over een schutting geklom men zij a en daarna eenige ijzeren trahes voor hel in dit schuurtje aanwezige raampje losge rukt en eenige ruiten met de daartusschen aan wezige sponningen van dat raampje hebben ingedrukt. Door de ontstane opening zou bekl. naar binnen geklommen zijn. Bekl., die reeds in 1902 1903 een gevan genisstraf van 9 maanden onderging wegens diefstal, bekenue het misdrijf. In dien nacnt was hij mei nog eenige vrienden in de woning van Looij geweest. Onder hen was Walenboer. Men had afgesproken de samenkomst, waarbij menig glaasje jenever was gedronken met T eten tan een kippenboutje te besluiten Bekl. was met Wa.enboer op weg gegaan. Bij net erl van de Reus gekomen, was bekl over de hem ng geklommen, terwijl Walenboer zou gewacht hebben. Deze was echter na terug komst van bekl. vertrokken. De kippen brach i Van T. weder naar het huis van Looij, wuar ze geplukt werden. De veeren en de ingewanden werden in een zakje geborgen en tn het water geworpen. Getuige A. Walenboer vertelde echter anders. Hij was met beklaagde weggegaan, omdat hij tiem in zijn beschonken toestand niet alleen wilde laten. Bekl. had naar getuige's waar schuwingen niet willen luisteren, doch zich op het erf begeven. Getuige was weggegaan en op de Markt gekomen, had hij aan den aldaar surveillecrenden politieagent L. Liebrung verteld, dat Van T. aan het kippen stelen was De agent ging naar de bewuste plaats, do h bekl. was niet meer te 1 inden. Alleen had de agent de gebroken ruiten en de afgebroken tiauen gezien. Met den inmiddels ter hulp ge roepen inspecteur van politie J. Veldstra was Liebring naar de woning van Looij gegaan. De politiemannen hadden eenige blinden open gerukt en zoo in de verlichte kamer gekeken waar zij beklaagde zagen. D« kippenboutjes waren intusschen achter een schoorsteen ver borgen. Het O. M., waargenomen door mr. A. Blok wees op het strafregister van bekl. Reeds viermaal is hij wegens diefstal veroordeeld. Z. K. A. eischte daarom een jaar gevangenis straf wegens diefstal door middel van inklim ming en braak. De verdediger mr. Tj. Slees wijk pleitte eenige verzachtende omstandigheden. Uitspraken over 8 dagen. Op Melissa r veiling grond 1 nisse, ir| grond, brengst eeuwigd pachten gen de fl van Bet DEE Si Op 1 uur Brooshc grond, erf en met er en 2 den gr dijk, ten ve Heer in een denniar L. van DER S Op te Her veiling met ei alles s den K met e: te Bat verzoel een pq benevc de op van de Notar Op Moliss van 4 en ee in div (de pl 111 duren aai 1 22, Beek SLUI. Vri Veilirl de Sp: erl'pac Oude aldaail Zat Van Nieu Oude) logen) SCH Di factu Oude! Za van land N'eu Van WE? Gel Essel rina Duiv tiaar Ov Piete Ge Henc Ov Som ui Midc Stad Pen

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 4