IJ V O E Zaterdag 18 Maart 1905 llepu la ten-Vergadering. BEHOORENDE BIJ INHOCSIGNOWSES Het Centraal-Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen heeft de eer mits dezen de aangesloten Kiesverecnigingen en Provinciale Comité's op te roepen tot eene Deputaten-vergadering, welke D. V. gehouden zal worden op Donderdag den 13 April e.k., in het gebouw Tivoli te Utrecht. De vergadering zal aanvangen te elf ure, de totgang tot de zaal zal geopend zijn te tien ure. De opgave van de namen en voornamen der afgevaardigden moet uiterlijk vóór Zaterdag 25 Maart bij het bureel van het Centraal Comité, Warmoesstraat 96 te Amsterdam, zijn ingekomen. Onderscheidenlijk moet worden opgegeven, welke afgevaardigden als stemheb- benden zullen optreden en welke alleen verschijnen zullen met adviseerende stem. Hierbij zij herinnert1 e. dat volgens Art. 9 van het Statuut, elke aangesloten kiesvereeniging één stem uitbrengt zoo haar ledental niet meer dan vijftig bedraagt twee stemmen bij een ledental van 51 tot 100; drie stemmen bij een ledental van 101 tot 150, en voorts voor elke vijftig leden meer, één stem daarenboven 2e. dat de ruim 500 kiesvereenigingen zoovele adviseerende leden kunnen afvaardigen als haar goed dunkten 3 s. dat de kiesvereenigingen een exemplaar van haar reglement en een opgave van haar ledental aan het bureel hebben in te zenden. De stemhebbende leden zijn verplicht plaats te nemen binnen de daarvoor aangewezen en afgesloten ruimte een maatregel van orde, die noodig is, om de stemmingen mogelijk te maken. Niemand mag in de vergaderzaal oi op de galerijen komen, dan voorzien van een afgeteekende toegangskaart. Zij die het woord wenschen te voeren, moeten hun naam schriftelijk aan den Voorzitter opgeven en plaats nemen op het platvorm, daar wegens de groote der zaal alleen van een aaD te wijzen plaats op het platvorm zal mogen gesproken worden. Leden der Staten-Generaal of Staten-Provinciaal, die met het Program van beginselen hun instemming betuigen, en de vergadering verlangen bij te wonen, worden verzocht het hiervoor volgens Art. 18 noodige bericht uiterlijk vóór 25 Maart e. k. in te zenden aan het Bureel. De redacteuren van bij het Centraal-Comité aangesloten politieke tijdschriften of bladen, die gebruik wenschen te maken van de haar bij Art. 17, eerste lid, toegekende bevoegdheid, worden verzocht insgelijks voor 25 Maart aan den daar voor gestelden eisch te willen voldoen. Zij, die deel wenschen te nemen aan den na afloop der vergadering te houden gemeenschappelijken maaltijd, zullen wel doen met insgelijks vóór 25 Maart hier van kennis te geven aan het Bureel, daar voor het voldoen aan later inkomende opgaven niet kan worden ingestaan. AMSTERDAM, 15 Maart 1905. Het Centraal-Comité voornoemd: Dr. H. BAV1NCK, Waarnemend Voorzitter. M. NOORDTZIJ, Secretaris. Mr. Th. HEEMSKERK, Thesaurier. De A diunct- Secretaris R. C. VEKWEIJCK. Ofiicieet €»edeeitê. Bestrijding van Tuberculose onder het Rundvee. Onderzoek van Melk en Slijiii op Tuber kelbacillen. De BURGEMEESTER der gemeente Ooltgens plaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens de algeuieene kennisgeving van den beer Directeur-Generaal van de Afdeeling Land bouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid dd. 18 Februari 1805, met ingang van 1 Maart 1905, van de Rijksseruminrichting voor landbouwers en veehouders kosteloos onder zoekingen zullen gedaan worden naar het voor komen van tuberkelbacillen in slijm of melk, afkomstig van in hun bezit zijnde runderen. Met dezen maatregel wordt beoogd de belang hebbenden in de gelegenheid te stellen, inlich tingen te verkrijgen omtrent het al dan niet voorkomen van open tuberculose onder hunne runderen. Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, moeten hun desbetreffend verzoek richten aan de Rijksseruminrichting Vinkendwarsstraat No. 15 te Rotterdam, waarna door den Directeur dezer inrichting inlichtingen gegeven zullen worden over de wijze waarop het slijm of de melk ver zameld en verzonden moet worden. Na afloop van het onderzoek ontvangt de aan vrager een schriftelijk rapport en, wanneer de tuberkelbacillen gevonden worden, nadere in lichtingen omtrent de bestrijding der tuber culose onder zijn runderen. Ooltgensplaat, 15 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, P. VAN WEEL G.Gz. IP iaaf.se lij Si icis m MiódelharniH. Aan den grootvader A. v. d Stad is eene vergoeding toege kend van f0,50 ets. per dag, voor het verblijf van zijn kleinzoon Jan Geldhofï onder de wapenen. De zeemüiciens-verlofgangers dezer gemeente lichting 1903 worden opgeroepen tegen Vrijdag 7 April 1905 om gedurende den tijd van vijf weken tej worden ge oefend, namelijk Roeland Smit, Jacob van Gelder, Pieter van Strien en Johannis van Dongen, allen op H. M. Dufa te Rot terdam. De miliciens die te Dordrecht zullen worden ingelijfd, zij die Woensdagmorgen zijn vertrokken zijn P. Kattesiaart, L. Schellevis, P. Keijzer, J. Wittekoek, L. Iamboer, H. Onderdelinden en A. P. Nipius. fwezig naar Amerika J. A. v. d. Broek Dijkgraaf en Gezworens van den aider het Oudeland van Middelharnis ma- pn bekend dat de rekening over 1904.. 1 de begroeting voor 1905, van dien alder gedurende 14 dagen van af den 8 dezer ten kantore van den Secretaris r inzage van ingelanden zijn nedergelegd. De leverug der benoodigde grint aor de Oost en Westplaat polders is ge- und aan schippw J. Duprê alhier voor D,54 per Meter. Het verrijder. der grint naar de we gen in de polders Oost en Westplaat is gegund aan D. Petnan alhier voor de som van f 0.262 pet Meter. »tad aan t HUtfugvftiet De heer Adrs. Braber is benoeid tot tijdelijk ou derwijzer tc 's Gravenzaije, De heer B. Landheer, onze vroegere dorpsgenoot thans onderwijzer te Rozen burg, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Rotterdam. Den Boniiuei. De afd. »Patrimonium« hield 14 dezer eene vergadering. Op de agende kwam voor Lezing over de zeden door P. Huijer en H Borgdorfï Jz. De eer=te inleider was verhinderd ter vergader ng n zijn, zoodat we alleen het laatste gedeelte te hooren kregen. Vervolgens werd dc vragenbus geopend, waar 8 vragen in waren, die ten deele werden opgelost en de rest door bereidwillige leden in eene volgende vergadering aan de orde komen. De milicien H. Geelhoed die naar Dordrecht vertrokken was om te worden ingelijfd, ontving even later bericht, dat hij op verzoek een jaar uitstel had verkregen. Zijn ouders wachten hem dan ook binnen eenigen tijd weer thuis, zeer ten genoege, daar 1 Mef a.s. een tweede zoon op moet komen, en er maar 2 zoons zijn. J. D en M. H. alhier kregen eene woordentwist met gevolg, dat M. H. zijn tegenstander eenige slagen toediende. J. D. berustte daarin, terwille van rumoerigheid, zoodat de eenige schade is een gebroken ruit, die de portemonnaie van M. H. tot borg zal hebben. Het s-jarig zoontje van A. Donker sloot had het ongeluk van een kist te val len, waarbij hij zijn armpje brak, Ooltgensplaat. Donderdagmiddag reed W. Korteweg Lz. met een bodewagen ge vuld met zaad voor verzending van den heer A. Hobbel naar de stoomboot »Den Bommel* Even buiten het dorp schrikt de hit en tuimelde met den wagen in de sloot, zoodat vanwege het zaad veel finan- tieele schade het gevolg was. Oude Toilge Bij publicatie is bekend gemaakt de uitslag der voorjaars hengsten keuringen n, 1. welke hengsten goed en welke afgekeurd zijn. Terwijl de Smidsknecht van J. J. Nijsse alhier, Adolf Theodoras Bens, aan het smeden was, had hij het ongeluk een vonk in zijn rechteroog te krijgen, waar door geneeskundige hulp verleend moest worden. Woensdag 15 Maart j, 1. zijn de zeven lotelingen van de lichting 1904 en 1905 van hier naar Dordrecht vertrokken om aldaar bij de Nat. Mil. te worden ingelijfd t.w. van de lichting 1904 Jeremias Hartman en van de lichting 1905 de Boed, den Bra ber, de Gast, Koert, van Mourik en Stoop jiieuwe Toilge Donderdagmorgen ging het er bij de Roomboterfabriek al heel levendig toe, tusschen de voorz. daarvan en de vroegere meid of werkster der fa briek. Wie nu als overwinnaar het eerst te voorschijn is gekomen is mij onbekend, maar naar het gezicht van den voorz. te^ oordeelen, moeten de nagels der tegenpartij nog al scherp geweest zijn. Dirkslaml. De alhier gehoudene veiling van 4 woonhuizen ten verzoeke van den heer D. Gestel alhier is als volgt Perceel I A. Vroegindeweij f 225g, If J, G. Knöps 1300, III J. G Knöps 1065, IV C. van Kassei 1035, allen te Dirksland. Naar men verneemt hebben Anth. van Beek en Echtgenoote hun ontslag aange vraagd als Vader en Moeder in't Gasthuis der Algemeene armen alhier. Donderdagmorgen omstreeks 7,30 ure sloeg door het breken van het tuig een paard van den heer D. Kardux, welke voor een karos bespannen was op hol. In woeste vaart kwam het dier het dorp inrennen, kwam met een lantaarnpaal in aanraking, waardoor de paal aan tweëen vloog, en vanzelf hierdoor de lantaarn met lamp en al de Kerkgracht terecht kwam. Gelukkig bekwam de voerman geen letsel. Aan de karos werd nogal schade aangericht. Terwijl de zoon van C. v. d S. aan 't werk was, had hij het ongeluk om met zijn hand in een spijker te vallen, waardoor hij zich onder geneeskundige hulp begaf doch tevens in de termen der ongevallenwet valt. Stellendam. Tegen Vrijdag 7 April a.s. zijn de zee-miliciens verlofgangers der lichting 1903 uit deze gemeente, t.w. J. van Es en G. Kooijman in werkelijken dienst opgeroepen, teneinde gedurende vijf weken te worden geoefend aan boord van Hr. Ms. Oorlogschip »Dufa« liggende te Rotterdam. Goedereede. De zeemilicienverlofganger A. van der Laan der lichting 1903 uit deze gemeente, thans woonachtig te Dirks land, is tegen 7 April a.s. in werkelijken dienst opgeroepen, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend aan boord van Hr, Ms. Oorlogschip »Dufa«, liggende te Rotterdam. Bij P. v. H., landbouvvknecht alhier bestaat het voornemen zich mettertijd ter verbetering zijner maatschappelijke positie met gezin naar Noord-Amerika te begeven. De milicien P. Redert der lichting 1905 is bij de Zee-Militie ingedeeld ge worden. Omtrent de beide andere lotelingen is tot heden niets bekend. Ouddorp. Ouders en voogden van kin deren, die den vereischten leeftijd hebben bereikt, om de openbare lagere scholen in deze gemeente te kunnen bezoeken, wor den verzocht, daarvan voor of op 1 April a. s. aanmelding te doen bij de hoofden dier scholen of ter secretarie dezer ge meente. De raad dezer gemeente looft f 100 uit aan hem of haar, die zoodanige aanwijziging- gen doet omtrent den aanstichter der me nigvuldige branden, dat deze wordt ontdekt en een veroordeelend vonnis volgt. Dat het slechts één en dezelfde persoon is, kan haast als zeker aangenomen worden De po litie heeft gedaan wat ze kon. Nacht op nacht, twee winters achtereen, is er ge waakt, maat tevergeefs. Dacht men eerst aan wraakneming op een bepaald persoon, de laatste branden hebben het tegendeel bewezen Het opzet is klaarblijklijk een groot deel der gemeente aan de vlammen prijs te ge ven. Aliijd ontstaat de brand bij hevigen wind, en altijd, wanneer de wind de vlammen en vonken naar het dorp jaagt. Steeds is de tijd Zaterdagavond omstreeks haiftien, legen den tijd van het sluitingsuur der herbergen. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer D. K. Lodder is benoemd tol eerste amb tenaar ter secretarie te Rijssen (OV.) op een jaarwedde van f 400 Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend ie. dat een afschrift van het aanvullings kohier der belasiing op de honden voor het dienstjaar 1904 gedurende vijf maan den, van den 8 Maart 1905 tot en met den 8 Juli 1905, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. 2e. dat een afschrift van het aanvullings kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1904, gedurende vijfmaan den van den 8 Maart 1905 tot en met den 8 Juli 1905, ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. 3 e. dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1904 voor of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moe ten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Oudeuhooru. Woensdag 1.1. des nm. ten 3 ure is ter hoogte van de Hoornsche hoofden alhier aangedreven een houten, grijsgeverfde roeiboot waarin 4 met eene ketting vastgebonden riemen, 2 haken, een roer, een mast, een zeil, een lantaarn en een zwart kamgaren werkmansbroek. Iiïge/jiiiden ^(uhkeia. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor onderstaande een plaatsje vragen s. v. p. Door mijn vertrek naar elders vervalt mijn betrekking als Secretaris der Antirev. Kiesvereen. „N. en O" te Ooltgensplaat, en verzoek bij dezen, dat alle stukken, die genoemde Kiesvereen. aan gaan, in het vervolg zullen gericht worden aan den Voorzitter L. Donkersloot Wz. te Ooltgens plaat. Dan nog, Mijnheer de Redacteur, daar er nu weer een lid is die zijn zwakke krachten heeft besteed, doch tevens pai heeft gestaan voor ons zoo heilig beginsel, roep ik zoowel hier als onze uit ervereenigingen toe; sluit de gele Urea, ei waar wij nu de nederlaag hebben geleden, doch op schitterende wijze en ons beginsel zoo met kracht dag in en dag uit is verkondigd door onze geachte sprekers, daar kon het niet uitblij ven of wij zullen op Gods tijd den strijd winnen maar wij wij hebben een roeping om niet te rusten tegenover wie wij ook komen te staan ons beginsel te ontplooien en ik zeg dat ook dank aan hen die zoojtrouw hun stem hebben uitge bracht op den heer H. Ch. Vegtel bij de jongste Statenverkiezing al is het ook dat lïier te Oolt gensplaat door den Heer Reijne de Kiezers zoo op Liberale wijze zijn voorgelicht en het Ministerie Kuyper zoo laag is weggezet, wjj toch nog een stemmencijfer hadden van 196 op onzen]hoogen ge- ëerden candidaat, waar menige plaats in ons disirict jaloersch mag zijn. Kiezers! houdt moed maar sluit de gelederen. U Mijnheer de Redacteur dankzeggende voor de plaatsruimte. J. SLIKBOER. Ooltgensplaat 15 Maart 1905. E&eclilxaken. A.rrosidlsseinents-Rechtbanl<. (Kamer van Strafzaken) Zitting van Dinsdag 14 Maart. De relletjes te Zuidland. Spel van het land in vier bedrijven. Het gebeurde in Zuidland ter gelegenheid der kermis. De boeren verkeerden in een zeer jolige stemming. De burgemeester van Zuidland, de heer G. Van Aadel, was ech ter van oordeel, dat het beter zou wezen de tapperijen van het dorp om halftwaalf 's avonds te doen sluiten. Deze verordening werd in het dorp bekend gemaakt en den volgenden dag zou zij in werking treden. Op Zaterdag to September 1904 des avonds tegen 1 2 uur dacht men in de tapperij van H Dijkers, ondanks de verordening, niet aan sluiten. De personen, die zich in de ge lagkamer bevonden onder het genot van een glaasje wijn en gezelligen kout waren twee gemeenteraadsleden en één wethou der. De veldwachter kwam, doch van ver trekken wilden de vroede vaderen niets we ten. Eerst zouden zij op hun gemak de glaasjes ledigen. Daar wilde men niets van weten. De burgemeester werd geroepen en niet lang daarna verscheen deze in volle glorie met zijn .ambtsketen en medaille Zijn verschijning had echter weinig invloed, men bleef heel kalm zitten. Thans hadden de vroede heeren zich voor de rechtbank te verantwoorden en namen in de bank der beschuldigden plaats. Het waren: J Z. 53 jaar, landbouwer, tevens wethouder, P. L., 60 jaar, landbouwer-gemeenteraadslid en W van de E 68 jaar, landbouwer, even eens raadslid. Op de vraag van den president waarom beklaagden, die bekend waren met de af kondiging van het sluitingsuur en lid zijn van den gemeenteraad, zich niet verwijder den, antwoordde bekl. Z.»dat ze genoege- lijk aan een glaasje wijn zatenc Ja, zegt de Pres., wetende dat het sluitingsuur be reikt was, bleeft ge opzettelijk zitten. Bekl. L zegt dat zijn 17 jarige dochter niet weg wilde waarop de Pres. opmerkte dat een 60 jarig vader had moeten zorgen dat ziju dochter al lang naar huis was. Bekl. v. d. E. beweert dat hij niet weg kon doch, moetende erkennen dat hij niet vastgehouden werd krijgt hij de opmerking te hooren dat ook hij opzettelijk bleef. Beklaagden erkennen voorts dat zij den burgemeester die zij kennen, zagen binnen komen, doch ont kennen gehoord te hebben dat de burge meester de aanwezigen verzocht heeD te gaan. Voorts erkennen zij dat de burge meester later bij hun tafeltje stond, in hun onmiddelijke nabijheid, doch alleen bekl. L. erkent gehoord te hebben dat de burgem., wijzende op zijn qualiteit, hem verzocht heen te gaan waarop hij zei»dat hij gaan zou, als zijn glaasje leeg was. Pres. merkt op dat de burgem. terecht wees op hun qualiteit, het had op hun weg gelegen als voorgangers der gemeente heen te gaan en een goed voorbeeld te geven. Bekl. L. erkent dat het nog een klein kwartiertje duurde eer ze alle drie te zamen heen gingen. De officier van justitie vraagt aan be klaagden hoe lang zij lid van den raad zijn, waarbij aan het licht komt dat de bekl. zelf tot de tot standkoming der politie verordening van Nov. 1901 hebben mede gewerkt. De burgemeester, als getuige gehoord, verklaarde met zijn onderscheidingsteeken de herberg te zijn binnengetreden en met luider stem gelast te hebben aan het pu bliek om te vertrekken. Daarop was getuige vertrokken, doch toen hij naderhand weder terugkwam, zaten de heeren nog heel gezel lig onder elkaar, »Jelui moeten het voor beeld geven«, had de burgemeester gezegd. »Kom, vertrekken jelui nu naar huis, het is tijd.* >Als me »slokkie« uit is* had de wethou der gezegd. Zooals bleek, was de heer Van Andel eerst één jaar ah Burgemeester van Zuid land aangesteld. Het was hem echter bekend dat zijn voorganger altijd permissie had gegeven, dat de herbergen later open bleven. De Rijksveldwachter J. Damen verklaarde dat de heeren raadsleden niet ongunstig in de gemeente bekend staan. Ze waren echter bij deze gelegenheid nog eenigen tijd in de herberg gebleven. De gemeente veldwachter J. Klein verklaarde, dat bij de aanmaning om te vertrekken, de andere menschen vertrokken waren, behalve de raadsleden. Het O. M. bij monde van rnr. A. J. Blok wees er op, dat de burgemeester hier als ambtenaar was opgetreden. De verorde ning was eenige dagen te voren bekend gemaakt en daaraan hebben de beklaagden zich niet gehouden. Wanneer men van iémand verwacht, dat hij de gemeente- verordenin|en i'—- eerst kunnen verwachten van gemeente raadsleden. Z.E.A, requireerde, dat ieder der beklaagden zou worden veroordeeld tot f 40 boete, subsidiair 5 dagen hech tenis. Mr, P. D. Kieboom, als verdediger optredend, wees er op, dat voor de dor pelingen van Zuidland eerst tegen half twaalf in de kermisweek de pret begint. Een niet te hooge geldboete zou moeten worden opgelegd. Tweede bedrijf. Het was intusschen nacht geworden, de nacht van 10 op 11 September 1904. De gemeenteraadsleden waren vertrokken, doch eenige andere dorpelingen, onder wie de 49 jarige horlogemaker J. G. B., eveneens wonende te Zuidland, zouden zich met geweld hebben verzet tegen den veldwachter J. Troost, die hem had aange grepen, omdat hij geen gevolg had gege ven aan het bevel van den burgemeester om de tapperij te verlaten. De man had zich aan een hek vastgeklemd. Bekl. beweerde de herberg te hebben willen verlaten, doch toen hij gezien had, dat de vriendin van zijn dochtertje zoo werd geduwd door de hoogst zenuwachti ge politiedienaren, had hij zich beangst vastgehouden. De zoon van bekl. had geholpen bij het gevecht. Men was over een tafel heen gevallen. De pret was in vollen gang't was na halftwaalf. Eischf 25 boete, subsidiair 5 dagen h-chtenis. Mr. Kieboom pleitte eenige verzachtende omstandigheden. Daarna werd de zitting geschorst. Uitspraken over 14 dagen. Vissciiearij. MIDDELHARNIS. Te IJmuiden zijn binnengeweest de vischsloepen >Zeemesuw« sch. J. de Koning f 815 ^Noordster* sch. C. Langbroek 1050 »Paul Kruger* sch. H. fLangbroek i zoo ^Theodora Emmerentia* sch, J. v. d. Hoek 1200 In het afgeloopen jaar 1903/4 bestond de visschersvloot alhier uit 1 3 sloepschepen, elk bemand met 13 koppen. Door al deze vaartuigen werd gedurende de maanden November tot half Mei en begin Juni de beugvisscherij op versche visch uit geoefend. De eerste sloepen vertrokken 26 October, de laatste sloepen kwamen 3 1 Mei binnen, gedurende welken tijd in 162 reizen, bijna uitsluitend te IJmuiden, werd besomd f 1 55 55°, Na het eindigen der verschvaart vertrok ken 3 sloepen omstreeks half Juni ter haring- visscherij en brachten in 11 reizen 220 last haring aan, waarvoor besomd werd f2841 o, Wegens den lagen prijs van den haring en groote schade aan netten, was het resul taat dezer visscherij zeer ongunstig en leverde verlies op. De prijs van den vollen haring was van f 12,tot f 9,75 per ton. Tien sloepen gingen begin Juli ter beug visscherij op zoutevisch uit en kwamen tus schen 9 en 20 September binnen. De aanbrengst bedroeg 859 ton zoute visch, 251 ton leng, ongeveer 50 ton bot en 302 ton schellevisch, alles zeestuks. De prijzen der vischwaren beliepen per gehoogde ton bruto voor zoutevisch van f37,75 tot f40,50 Leng 23,75 25,25 Bot 23,75 24,50 en 2> schelvisch 10,10,60 per ton zeestuks netto. De opbrengst der Zomerbeug- vaart bedr. voor 10 sloepen f 39,150, De opbrengst der Haringvis- scherij bedr. voor 3 sloepen 28,410,— De opbrengst der Winter- visscherij bedr. voor 13 sloepen» 155,550, Geheeleopbrengst over 1903/4 f 223,110, De verdiensten der bemanning waren voor een vol matroos gemiddeld f 619. Van zeerampen bleef de vloot verschoond. Ing'ezoHcSen. De voordeelea van den Jeuever. De brander maakt van een mud koren, met behulp van schadelijke toevoegselen, een vaatje jenever, dat in 't klein wordt uitver kocht voorf 120, De boer, die 't koren zaaide, krijgt er van4. De Ilegeering, die den jenever belast, krijgt er van32. De Spoorwegmaatschappij, die 't vervoert, krijgt er van 7.50 De distilleerder, die 't maakt, krijgt er van27.50 De sleeper, die 't wegbrengt, krijgt er ya"2.50 De herbergier, die 't uitverkoopt, krijgt er van47.50 De drinker,krijgt er van hoofdpijn. Zijn vrouw krijgt er van slaag. Zijn kinderenkrijgen honger en voor kleederenlompen. Alm. v. d. N. G. O. V. Schets van de Goereesche haven, gedurende de bietencampagne in dm herfst van het jaar 1904. De Goedereesche haven, Wie weet, wie kent die niet Alwaar men werkt als slaven, Als 't tijd is van de biet. Dan werken oud en jongen, Zelfs vrouwen werken mee, Want 't loon dat is bedongen Daarmee is men tevree. Ja, 't is de tijd, dat men door noesten vlijt Nog ruim wat kan verdienen, nog voor den Win- [tertijd. De wagens zijn aan 't rijden Met pulp of biet belaan, Eu men mag ze benijden, „-it .veilig t -Zé

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3