Salens C-roien# He. fllttsi* boven Huns! L MÉÉS® en Schuiftafels. Advertentïèn. i Paarden- en Veebezitters. Klaver- en - - - - Graszaden. Buitenland, MDE GlUAFF M R. MEES ZOON EN, Wal op Ben scMp unlijis. liet opK!oos- „Middelha.nis-Sommelsdijk". Winkeliersvraagl D, SLAG LR, Gebr. HOLLEN •yjÉilpL Algsm. Paarden- en Tee verzekering-Mij te Zwolle- Vraag! tarieven. LINTHOUT, Directeur. Huiselijk geluk ijzerwaren, Kippengaas, Q& Asphallpapier. Baliaslschoppen, H. B. 't F0CFT, Jcnkerfranssftaat 7, BOTTERDAM. T SCHILPEROORD, uitgeputte, ontmoedigde soldaten die nu zijn overgebleven. Jlij zal op alles moeten wachten, op kanonnen, geweren, uitrustingen, vervoer middelen en manschappen. En zal Japan zich tevreden stellen dan ook te wachten F De eenige lichtstraal in deze duisternis is voor Rusland misschien, d-;t het voor de Japanners moeilijk zal zijn zoo ver het land in te trekken, want al hebben zij in Moekden een grooie voorraadschuur, ook zij zijn ver van huis. Omtrent den terugtocht wordt door een Russisch correspondent, die bij R oeropatkin was, geseind '.Op Donderdag hadden de Russische troepen een linie bezet aan de Hunho van 15 werst ten oosten van Foeschoen tot Madiapoe in het westen. Verder stonden andere troepen in het noorden, acht werst langs den spoorweg en daarmee parallel tot 9 werst ten uoor- den aan het stati m Moekden. Een verschrikkelijke zandstorm woei uit het zuiden, en de Russen waren in kritieken toestand, in het bijzonJer in het noorden van het station, waar hun terugtocht bedreigd werd. Koeropatkine zeli' leidde een sterke colonne naar het bedreigde punt en slaagde er in de vijand ten oosten van deu spoor weg te verjagen. Hij hoopte hem nog verder in de rich ting van Sin Minting te drijven, en zijn tactiek scheen succes te zullen hebben, toen, begunstigd door den zandstorm, welke de Russen in het gelaat zveepte, de Japanners eensklaps een voorwaar'sche beweging maakten tusschen het eerste Russische legercorps en het vierde. Deze korpsen verkeerden in een onvol doenden toestand, en er ontstond ernstig gevaar, dat zij afgesneden zouden worden. Het was onmogelijk ze te hulp te komen, en om 9 uur 's avonds werd bevel gege ven op Tieling terug te trekken De goederentreinen werden langs vier wegen verzonden, maar het was spoedig noodig een gedeelte er van achter te laten, evenals verscheiden kanonnen. De achteihoede, gecommandeerd door generaal Koeropatkine zelf, hield den vijand lang genoeg op om den terugtocht in orde te doen geschieden. Alle rollend materieel werd van Moekden meegevoerd, zoo goed als alle gewonden behalve 1500, die niet vervoerd konden worden. Hieronder waren verscheiden hon derd Japanners. Een voldoend aantal doktoren bleef achter om ze te verzorgen. Het Moekdeu-station werd Vrijdag te 7 uur 's morgens ontruimd. Te Moekden en langs de lijn van den terugtocht werden alle depots en andere gebouwen in brand gestoken'. De toegangswegen naar Tieling waren bedekt met troepen, paarden en kanonnen tot over een afstand van verscheiden wersten. De achterhoede bereikte 11 Maart een punt op JO werst (25 mijl) van Tieling Het karakter van den terugtocht recht vaardigt de hoop, dat de troepen instaat zullen zijn de Japanners tegen te houden. De oorzaken van den terugtocht, welke de twee legers 200,000 man gekost heeft, zijn vele, maar de voorname ourzaak is de onbekendheid der Russen met de sterkte der Japauners en hun stellingen//. RUSLAND. De overheid te Petersburg heeft alle stakers der staatsfabrieken die tot de reserve van leger en vloot behooren, gewaarschuwd dat zij terstond bij het leger in Mandsjoe- rije zullen worden ingelijfd als zij het werk niet hervatten Deze maatregel heeft ge holpen het werk is bijna overal hervat. Men is, dus korte metten makend, zoo vrij geweest om ook als reservisten te beschouwen alle arbeiders, die verbonden zijn aan fabrieken, waar bestellingen voor het rijk worden uitgevoerd, 't Komt er zoo precies niet op aan, als er maar gewerkt wordt, denkt de regeering. Overigens blijft de toestand nog verward en onzeker. In St. Petersburg is het weer mis op de drukkerijen. Men verwachtte," dat heden de meeste kranten niet zouden verschijnen in de hoofdstad. Ook te Warschau is de staat van zaken weder zeer gespannen. De gezeten bevol king wordt door het grauw bedreigd, en de huiseigenaren ontvangen dreigbrieven, waarin zij gesommeerd worden, de huren te verlagen. De Novosti spreekt met ernst over de dreigende mogelijkheid, dat het personeel van den Siberischen spoorweg staken gaat. Daarmede zou het voortzetten van den oor log onmogelijk zijn, aangezien er noch personeel uit Europa gehaald kan worden, noch militair personeel beschikbaar voor zou zijn. Deze staking zou ook het werk van revolutionaire propaganda zijn. Ken zeer ernstig teeken des tijds is voort» dat de boeren in verscheidene zuidweste lijke gouvernementen in gisting zijn gekomen en aan de onlusten mededoen. Tot nog toe was de boerenstand door de algemeene revoluliekoorts onaangetast gebleven. In 't algemeen maakt de Russische boerenstand een zware economische crisis door, maar dit wordt verergerd door de pogingen, die de regeering om overigens begrijpelijke redenen juist nu in 't werk stek om de achterstallige belastingen te innen. De plattelandspers in Rusland geeft droevige staaltjes hoe het daarbij toegaat, Zoo vertelt een blad uit het gouvernement Saratof, dat daar op gerechtelijke executies wegens de algemeene armoede slechts spot prijzen worden betaald. Paarden ter waarde van een vijftig roebel gaan voor 18 20; een koe van 30 brengt slechts 10 roebel op en gevogelte haast niets. Er doen zich hartverscheurende toonee- len bij die gedwongen verkoopingen voor. De woekeraars, die vloek van het Russische platteland en voor een deel de oorzaak der jodenvervolgingen, trachten ook hier hun slag te slaan, maar bij verscheidenen is de roode haan op 't dak gezethuizeD, schuren en hooibergen worden in brand gestoken. Den .eider eener verkooping werd eveneens zijn schuur in brand gestoken, waarbij voor een 300 roebel koren verbrandde. Daar zijn sedert dien geen verkoopingen meer gehouden. Volgens een bericht aan de Times zijn in de provincie Kursk negen grondeigenaars door de boeren vermoord, In het gouver- rement Vitebsk omsingelde een menigte van 8000 personen een kasteel, mishan delde de personen die daarbinnen waren, plunderde de gebouwen en stak die in brand. In verschillende groote steden heerscht zoo groote ongerustheid, dat er sprake is van de vorming van burgerwach ten, daar politie en troepen niet bij machte zullen zijn om de veiligheid te handhaven, €*caiBengcl Nieuws. De oudste. De oudste ingezetene van ons land zal zeker zijn mevr. de wed. Abrahams te Kampen die Zondag haar ioóen verjaar dag mocht beleven. Velen kwamen dien dag de oude'dame bezoeken. Het mensch, blind .en doof, verkeert overigens nog in vrij goeden staat. Van hare 5 kinderen is nog in leven een 78-jarige dochter, die haar oude moeder steeds trouw verzorgt. Door zij» eigen kar doodgereden. In den laten avond van Zaterdag had v. d. H. vrachtrijder te Middelrode, gem. Heeswijk (N -B.)vader van 7 kinderen, het ongeluk om onder zijn kar te geraken. Hij werd dood opgenomen. lïct nies. Onder de gemeente Havelte heeft een vechtpartij plaats, gehad, waarbij het mes weer eens terdege werd gebruikt. Zekere H S. ontving niet minder dan 9 steken in het gezicht, benevens eene snede van de eene zijde van het gelaat, dwars over den neus, tot den anderen kant. Dokter Klein verleende heelkundige hulp. Moord te Zuiddarpe. Te Zuiddorpe zijn drie 20-jarige personen gearresteerd in verband met den moord op de oude vrouw te Sluis bij Wachtebeke. Em vrouw verbrand. Zondagavond was te Amsterdam een onge veer veertigjarige vrouw, moeder van eenige kinderen, in het perceel Lindengracht 111, in beschonken toestand gaan zitten op een vijfkopsmaat met vuur, die oorspronkelijk gediend had om haar voeten te warmen. Zij is van morgen aan de brandwonden overleden. Een begin van brand in de woning werd spoedig gebluscht. Poging tot moord. Men meldt uit Arnhem Alhier is gevankelijk binnen gebracht R. A. van H. te Overasselt, die Zondagmorgen een poging tot moord pleegde op zijne zuster J. C. A. van IJ. Verdachte leefde in niet te beste verstand houding met zijne zuster, en Zondag kregen zij weer een hevige woordenwisseling. De beklaagde haalde nu een mes, trok zijne zuster, die de koeien molk, achterover en bracht haar een zestal steken toe, waar van eenige levensgevaarlijke in den hals. Hij nam daarna de vlucht. De verslagene had evenwel nog de kracht om naar den pastoor en den dokter te gaan, wulken laastste zij mededeelde, dat haar broeder haar had gestoken. Ook bij het verhoor voor den burgemeester heeft zij nog haar broeder als den dader aan gewezen. De toestand van de verwonde is zeer be denkelijk. Brand. In een der oudste huurkazernes van New- York, een in de Allenstraat gelegen gebouw van vijf verdiepingen, is Maandagnacht een ernstige brand uitgebroken, naar vermoed wordt door het springen van een petroleum lamp Er waren ongeveer 200 mcnschen, voor het meerendeel Russische landverhuizers, in gehuisvest, en voordat me n allen had kunnen wekken, stond bijna het geheele gebouw reeds in vlammen. De toegangen tot de brandlad ders bleken vrijwel versperd, zoodat een ern stige ramp niet uitblijven kon. Er zijn twin tig menschen verbrand en vijftig gewond, van wie tien zeer ernstig. De politie en de brandweer moet zeer kranig zijn opgetreden. Historisch. De kaaskoopman Arie Koorncef te Oud- Beierland was de dupe van de volgende geschiedenis Aan den Kroosvijkschedijk rijdende met een handkar, waaronder een hond «as ge spannen, hoorde hij een klagend geluid aan den slootkant, dat riep: //moet je je vader nou laten verdrinken Zich naar hel wa ter begevend, kwam uit het water te voor schijn een kalf met vurige oogen, net als de lantaarns van de tram, waarop hij, achteruitgaande, zijn mes tr$k, zeggende //waarom hou je me op, ik mot naar Rot terdam, en ben toch al zoo laat//, waarop het kalf antwoovde//je zult op tijd in Rotterdam zijn//. Daarop hoorde hij een bons en zat het kalf op de kar, waarop de kar zich in vliegan-le vaart voou'tbe.wnoit, K. medetrek!'end. Even voorbij Kroo3wijk was het kalf verdwenen, om echter een eind verder weer op de kar te springen. Weer ging de kar vlierensvlug tot den Groid- schaldkoordschen molen, waar het kal!' met zijn fonkelende oogen voor goed verdween. Dat deze spookgeschiedenis het onderweep van vele gesprekken is, laat zich begrijpen. Hoe krijgen de Beierlanders het hij elkaar. Droevige ongelukken. Eene verpleegster in het Diaconessenhuis te Leeuwarden, die, alvorens naar bed te gaan, een raam wilde si uil en, is daarbij ongelukkig voorovergevallen en zoodanig op de steenen terechtgekomen, dat zij na weinige oogenblik- ken is overleden. Het 22-jarige meisje(was eerst eenige weken in dienst gesteld. Zij was dochter eener weduwe te Tzum. Zondagavond is op den toegangsweg van het station Loenen-Yreeland een treurig onge val voorgek, men. De 22 jarige jongedoehter H. v. Brey werd dour den sneltrein 26 aan gereden en in den bermsloot geslingerd. Met afgereden been en in verdronken toestand werd een half uur later haar lijk in de sloot gevonden. Goed en Kwand. E ne vrouw uit Andijk, Goed genaamd, gaat deze week verhuizen en krijgt dan vrouw Kwaad tot naaste buurvrouw. Een Japansch jantje in Holland Maandagochtend keerde te Vlissingen, schrijft de M. C., uit zee terug en ankerde ter reede het Engelsehe stoomschip Monmouthshi re, gezagvoerder French, met sein voor me dische hulp. Door een Belgische ioodssloep, schipper Elias, werd daarop des middags van boord gehaald en aan wal gebracht een Japansche matroos, die aan boord van het dek in het ruim was gevallen en zware inwendige kneu zingen had bekomen. Per brancard werd de man, die slechts weinig teeken van leven gaf, onder politie toezicht naar het gasthuis vervoerd. De Monmouhshire was op weg van Ant werpen naar Middleborough. II.H. LANDBOUWERS en Verbruikers van Wagensmeer, Ledersmeer, Machine- en Motorolie, Traan enz. Het voordeeligst adres daarvoor is bij z sommelsdijk. En aijne wederverkoopersA. v. TOL Jz. te OoltgensplaatP. VAN GRONINGEN, Melissant C. BÖ3LOOPEÏI, Ouddorp; L. WESTDIJK, Mid- delharnis; J. VAN DER MBIDE, Den Bommel; A. VAN DER WENDE, Goedereede. (Wederverkoopers groot rabat Kassiers en Makelaars in Assurantiën, Kof tertlast). Tijdelijk gevestigd: WESTNIEUWLAND No. 10. BENÏE VAN Gi-LÖEN DEPOSITO niet, twee dagen opzegging 41/2 pOt. Voor la ageren termijn tot nader overeen te koraen voorwaarden. iAüewarlssg wam llasirden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. Wonderdadige geneeskracht van den Kloosterbalsem Klooster Sancta Paulo. HENDRIK VERMEER was ma troos op een der Vlaardingsche log gers. Op zekeren dag in het wanr geklommen zijnde, om iets te repa- reeren, gleed bij uit en bezeerde zijn armen en beenen zoodanig, dat hij lag te kermen van de pijn. Een zijner collega's herinnerde zich, dat hij bij zijn vertrek uit Vlaar- dingen eeuige posten S»al«iem bad medegem men. Hij baalde het voor zijn makker, wreef met platte hand de bezeerde plaat sen en de volgende dag was Jan maat even prettig als vroeger. De Kloosterbalsem Klooster Sancta Paulo, geneest oude en nieuwe wonden, brand- en snijvvonden, rheumatiek, kneu zingen, stramheid in de ledematen, ver stuikingen, lendepijn, pijn in den rug, spierverrekkingen, winterhanden en win tervoeten. Prijs per pol 35 ct75 ct., 1,20 en f 2,50. -er 1 1 Alleen de i. terbaftem ge neest, deze is kenbaar aan een ROODEN BAND om den por, waar op de handteekening L. L AKKER, Rotterdam, voorkomt, allo andere is NAMAAK Verkrijgbaar bij deH.IJ.: DIJKE- MA DOORNBOS, Sotnmelsdijk L. W. ZAAIJER, Dirksland en A. L. HOBBEL, Ooftgenspiaai. Oranjeboomstraat 25, Som melsdijk. Steecis voorbanden alle soorten Hoe de» e» Petten, Dassen, Strikjes, Sporthemden enz Tabak §Igarenhandel. Alles tegen scherp concurreerende prijzen. De Bank leent gelden nan leden tegen 4*/a pCt. 'ajaars. Ze neemt gelden op tegen 3 pCt. 's jaars, ook van niet-kden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het bestuur. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandagavond van 68 uur, ten huizo van den Kassier D. JOPPE Cz., Sommklsdijk. HargaB'ïsae bij den Vertegen woordiger voor Ovorflakkee en Goedereede, mm te Middelhaenis. S O M M E L S D IJ K. HANDEL IN Mengsels voor Kunstweiden ook afzonderlijk steeds ver krijgbaar. Prijs per halve Hec tare 13,25. Het soliedste en goedkoopste adres voor Graanzakken. 9IOZESMHAAS, V leeschhouwery St Joris Doelstraat, Sommelsdijk, tegenover de Stoomdr. van W. Boekhoven). Dooi'looper.d eerste kwaliteit Runtivlceseh, Fiju llookvieesch en Roterhamworst. Alles wordt Machinaal gesneden. Yanaf heden prima kwaliteitrolpens verkrijgbaar. Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen f«nspr|jsirerlagiii£. Vanaf J April e.k. wordt de prijs van gecombineerd licht en kookgas, boven een verbruik van 30 M3 per maand, van 8V2 cent tot op ÏV2 cent verlaagd. Het gas voor gasmotoren van 9 cent per M3 wordt eveneens op 1 V2 cent per M3 gebracht. iJctlt^asgfebrHikers, die vanaf dien datum zich met behoorlijke ijveren leiding voor kookgas laten aansluiten, betalen dan 2'/2 cent per MJ S)6llë(l?ll hun tegenwoordige prijs MookgasgeHruikerS zullen in plaats van tegen 1V2 cent tegen 1[a cent per M3 prijsverhooging, op dezelfde leiding en meter, ÜClitgas kunnen toepassen. Op ga^isiotorleldingea zal vanal dien datum zonder prijs verhooging liclStg'SlS kunnen gebruikt worden. Gasaanleg billijk met vooraf prijsopgaaf. De betaling kan desverkiezende in maandelijksehe termijnen, zonder prijsverhooging geschieden. Verdere inlichtingen worden gaarne ten kantore verstrekt. De Directeur der Gasfabriek, ADRIAANS. Het verzekeren van PAARDEN en RUNDEREN tegen sterven en nood zakelijk afmaken is voor U een zeer voordeeïige verzekering, want ongeveer 33 jaar kunt^ u verzekerd zijn, voordat de waarde van een dier aan premiegeld is betaald. Wenscht D uwe dieren tegen vaste en lage premiën te verzekeren, sluit u dan aan bij de Inspecteurde heer J. v. d. MEIJDEN te De Werken. (N.Br.) Agenten: S. M. VAN DER VLUGT te Sommelsdijk J. O. M. BOTH Czn. te Dirksland; A ZEEDIJK te Stellendam; L. MOELKER te Middel- harnis; JACOB BREEN te Oud dorp T. HOLLRMAN Czn. t« Nieuwe Tonge. voor f 1.25 per week. MUZIEKKLONNIS ONNOODIG door middel der UUFERAUrOORDEN, 2 Spel 8 Registers en koppeling van af f 13©, 11 Reg. met Galerij en Lusires 15©,id. met Spiegel f 160, Met prachtige Harp 115— 185,— id. en Orgelpijptoon 815,— 885,— Vraag Cataloaus en conditiën. JOH DE HEEK, lMoor(|tnoleiisli'aa.l 71, Rotterdam. Om dit ie ondervinden koope men vooriaan zijn Mestvorken, Zagen, Draadnagels, Emmers, Electrische Schellen, enz. enz. bij Meubcüiamlel, Westdijk, Middelharnis. Door het prachtige Zomersaizoen levert ondergetekende zeer soliede krimpvrije geschilderde Kabinetten en Kasten, in alle grootten en dito Tafels. Ontvangen een partij Salon- en Kruisvoettafels Mahonie- en Noten Weener Stoelen, Strooinatstoelen enz. in verschillende prijzen. SPIEGELS en SCHILDERIJEN in ruime keuze voorhanden. Uoiienrreereenle prijzen. Aanbevelend, T SCHILPEBOORD. r

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2