UK tie Pers. Kameroverzicht. ROEST en VLEKKEN Tain- en Landbouw. Plaatselijk Nieuws, hoewesl zp met de Kerk zelf niets b\) hebben en de armenzakjes laten vuilen door de anderen. En vroom gaan ze den boer op En weet ge. welk iDgez. Stuk in de Aotirev. Graafsehapper stond, na af loop der verkiezing. Dit Mijnheer de liedacteur. Beleefd verzoek ik u langs dezen weg ter openbare kennis te willen brengen dat mijn naam stond onder de aan beveling van don liberalen candidaat zonder dat mij hiervan iets bekend was. H, te Kiefte. Varsseveld, 8-3-'05. Of de heeren durven We zullen er verder over zwijgen Maar borgen® is geen «kwijt schelden®. Geloofsvervolging. Frankrijk is het befaamde land van de Fransche Revolutie. Daar vooral is de vrucht der revolutio naire beginselen te zien. Hoort men in ons Nederland nog al eens het standpunt verdedigen, dat de godsdienst thuis hoort in de binnenkamer en in de kerk, in Frankrijk oordeelt ipen gansch anders. De revolutie heeft daar den strijd tegen den godsdienst aangebonden reeds sinds geruimen tijd, en steeds verder schrijden nu de verblinde Fransche »anti- clericalent voort op den heilloozen weg van geloofs vervolging. Het is nu geen strijd meer tegen beelden en kruisen maar reeds tegen de personen, die gerekend worden het sterkst den gods dienst in stand te houden en te verbreiden. Dat zijn in Frankrijk de pastoors. Onverholen schrijft, naar het Centrum meldt, de Fransche Lanterne Wij herhalen hetde Republiek moet de priesters beschouwen als gevaarlijke en kwaaddoende wezens, die men door alle middelen onschadelijk moet maken. Er is slechts één gebouw, dat goed voor hen is: de gevangenis. Wat daar de priesters zijn, zijn hier te lande priesters en predikanten. Mr. van Houten, we weten het, is op geen van beiden gesteld. Al verwees hij ze nog niet naar de gevangenis. En toch wijl alle revolutionaire stelsel in den grond der zaak met God niet rekent, moet niemand zich over de Fransche uitersten verbazen. Ze zijn ook reeds hier in anarchistische kringen gehoord. En kunnen ook in ons land tot meerdere heerschappij komen. Indien de samenwerking van alle Chris tenen het niet onder den zegen Gods belet. [Rotter d) twee deugden, waarover de mannen van links nooit uitgepraat raken Of heeft men soms hier de praktijk van de theorie Of is spotternij met hetgeen een groot deel van ons volk heilig en dierbaar is j nu reeds een bewijs van verdraagzaamheid en beschaving Graafsch.) Liberale spotterij. Wij staan nog goed drie maanden van de stembus af en men kan dus nog heel wat beleven. De liberalen en socialisten zullen blijken voor niets te staan, nu het voor hen er op aan komter bij de a.s. stembus weer op aan te komen, of voor goed er onder te gaan. Nu reeds zijn sommige »vrijzinnige« bladen haast niet meer te lezen. Spot en fjjnenhaat zijn bij enkele reeds aan de or de van den dag. Of wat denkt u van dit staaltje voor komende in een voor het district Sliedrecht verschijnend liberaal blad Men leze Het geschiedde in 't begin dezer eeuw toen Wilhelrnina van Oranje Konin gin was over de lage landen aan de Noordzee, dat er geen kleine beroer te aldaar ontstond, van wege den weg des Heeren, want een met name Abra ham, zijnde een schriftgeleerde, die door velen voor een profeet werd gehou den, en veel volks achter zich had, was opgestaan en leerde hij nu was een geweidig ijveraar voor het aangezicht van den Heer der heir- scharen dat er onder het volk velen waren, die den Christus Gods verloochenden en den Heere God niet meer dienden, maar zich zei ven had den overgegeven aan den dienst van vreemde goden, onder welke een zekere Paganus wel de voornaamste was, naar wien ze dan ook Paganisten genoemd werden. En alzoo Elia onder Israël gestre den had legen Baal en de Baaidienaars, zoo ijverde deze Abraham onder de Christenen voor den Heere, tegen de atgodendienaars van zijnen tijd. Ook naderde hij, als Elia, tot het gansche volk en zeide: Hoe lang hinkt gij op twee gedachten Zoo de Heere God is, volgt hem na, en zoo het Paganus is volgt hem na Als nu het volk dat hoorde, vielen er velen van hen op hunne aangezichten en zeidende Heere is God, de Heere is God Wij schijven van deze walgelijke, leugen achtige spotternij niet meer af. Het is genoeg, om te doen zien, welke geesten in het liberale kamp werken en daar den toon aangeven. Maar wat dunkt u van dit staaltje van vrijzinnige" verdraagzaamheid en beschaving, Na de rede van den Minister kwamen de replieken. De heer Ketelaar, verdedigde zich tegen den »uitval« van den Minister en diens onwelwillende houding, en hij zou blijven voortgaan, daar waar 't pas gaf op- en aanmerkingen te maken over de wetsontwerpen. De heer Lohman vondt zich van alle zijden aangevallen zelfs noemde men hem radicaal en sociaal. Hij wenscht de zaak, waarover het gaat nader nog uiteen te zetten. De Bijz. School is niet meer vrij. De onderwijzers zijn door de akten of licen- sen aan den Staat verbonden. Door den Leerplicht verloren de Bijz. ook aan vrijheid, En daartegen is geen bezwaar. Er moet band zijn tusschen Overheid en Bijz. School. De uitdrukking de School aan de ouders be- - teekent dan ook, dat de ouders op de keuze van onderwijs invloed hebben. Dat er nu eeu band is tusschen Overheid en Onder wijzers, is niet waar. De onderwijzers staan afhankelijk van de schoolbesturen. Spr. gaat na den rechtsgrond der pensioneering. Voor het argument der geldelijke gelijkstelling van bijz en openb ondervv. voelt hij veel. Doch dan is de vraag, welke rechtsgrond gegolden heeft voor de pensioneering der openbare onderwijzers En dan is hij 't met d«n heer Schokking eens, dat de bijz. ondervv. met de openbare principieel worden gelijk gesteld Dit is een gewichtige opmerking, maar hij gaat dieper op de zaak in. De openb. onderw. kregen in 1857 pensioen krachtens de wet op 't L O. en eerst in 1873 zijn ze in de pensioenwet van '51 opgenomen. De Rijkspensioenwet was niet van toepassing op gemeente ambtenaren. De ondervv. zijn echter opgenomen, omdat zij door hun onderwijs 't Staatsbelang dienden. En de dwang tot pensioneeaing der bijz. onderw. is gerechtvaardigd. Schorsing van beraadslaging wil hij niet, maar laat de eindstemming verschoven worden naar 't eind der lager onderwijs novelle. De heer Borgesius bestreed den Minister in de vraag, of de band tusschen Staat en onderwijzers ligt in hun eigenaardige positie. De faculta tieve toetreding tot het weduwen en weezen- fonds en de opneming van de onderwijzers der niet gesubsidieerde scholen zet alles op losse schroeven. Ook de heer Tydeman repliceerde. Hij heeft niet gevraagd: waar gaan wij heen Dcch hij wilde slechts de plaats leeren kennen van de Bijz. Sch. ten opzichte van de openbare. Spr. erkent, dat hij op 't gebied van onderwijs niet meegaande is. De heer Ter laan achtte de antwoorden des Ministers niet voldoende en vroeg ver duidelijking. De heer Schokking kan niet aannemen als rechtgrond 't lycensestelsel. Nog voerde 't woord de heeren Smeenge, Treub, Bijleveld, Roodhuizen en de Waal Malefijt, wat al weer liep over den rechts grond óf over allerlei detailpunten. 9 Maart. Het zou den lezer vermoeien e n we zien er de nuttigheid niet van in om het mee te deelen, indien we gingen uiteenzetten, de verschillende wijzigingen, door sommige sprekers voorgesteld in de eerste artikelen. Ze hadden allen tot doeluitbreiding der pensioneering of de voorwaarden vergemak kelijken tot toetreding. Er werden twee amendementen aangenomen, die van den heer Ter Laan. En pensioen van tweeder den der jaarwedde zal worden verleend, aan hen, die ziels- of lichaamsgebreken krijgen, waardoor ze geen onderwijs meer kunnen geven, mits natuurlijk die gebreken 't gevolg zijn van oorzaken buiten eigen schuld. En ook zal dat pensioen verleend worden, als die onderwijzers een ongeval krijgen in hun dienstwerk buiten eigen toe doen. Een amendement Smeenge om voor onderwijzers, die Schoolopziener of Kamer lid, ook dien tijd voor pensioen te doen rekenen, werd door hem ingetrokken. Ingediend werd ook een amendement door de heeren Verhey en Ketelaar, om tijdelijke diensten bij het onderwijs met pensioen te beloonen. Daarna stemming over de Hooger Onder wijswet. Aangenomen met 53 tegen 38 of Rechts (zonder dr. de Visser) tegen Links plus dr. de Visser. Voorts de beslissing over den voorrang van eenige te behandelen wetsontwerpen. De heer Borgesius wilde niet den voorrang verleenen aan 't Oaderwijsontwerp, maar wel aan 't Arbeidscontract Besloten wordt met 5z tegen 37 stemmen om 't Oaderwijs ontwerp eerst te behandelen en dati het Arbeidscontract. Verworpen werd 't amendement Verhey - Ketelaar. Weer nieuwe amendementenAlweer ver worpen en de regeeringsartikelen gehand haafd. Weer nieuwe amendementen door de heeren KetelaarVerhey. En alweer verworpen. De beraadslaging werd verdaagd Den volgenden dag het ontwerp tot aan gaan van een Staatsleening van 40 millioen ten behoeve van Indië» Het bevreemdt den heer Roël, dat de Regeering twijfelt aan de bevoegdheid van Indie om te leenen. Indie is daartoe wel bevoegd. Maar niet tegen 't karakter alleen, doch ook tegen de methode van kenen kwam hij op. Hij bepleit voorts de^scheidiug der Ned. en der Indische geldmiddelen en zag graag een streven naar verbetering van den toe stand der Indische financien. Ook de heer Fock wenscht dit, evenzeer als de heer Van Kol, die overigens met 't ontwerp ingenomen is, al had hij gewenscht, dat de Minister in plaats van 40, 140 millioen had geleend. Er zou moeten komen om de geldmiddelen van Indie te verbeteren, een zware inkomstenbelasting met flinke progressie, van wat in Nederland wordt genoten uit de Indische ondernemingen. Slechts bij scheiding tusschen Ned. en Indische financien en kassen kat; men Indie brengen tot den toestand, waarin het op eigen beenen pal zal kunnen gaan staaD Het ontwerp is een kleine vergoeding van het Moederland te veel genotene Met dit laatste nl. afzonderlijke kassen was de heer Van Dedem 't geheel eens De Minister van Financien verklaart, dat hij de moge lijkheid van het aangaan eener Indische leening erkent. Geenszins is hij op dit punt van gedachte veranderd De Regeering heeft geen koloniale, maar een Staatsleeifing oorgesteld, opdat de hulpverstrekking aan Indie niet zou afstuiten op allerlei fiuau- cieele en rechterlijke bezwaren en tegen werpingen, door mannen van gezag tegen een zuiver koloniale leening ingebracht. Overwogen zal worden een scheiding van kassen, maar vast moet staan de rechtma-v tigheid van een Indische schuld. Alle zorg wordt besteed aan Indies geldnood en de versterking der Indische geldmiddelen blijft steeds een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. Denk bv. aan de ver hoogde invoerrechten, aan een ander stelsel van patentrecht, aan grootere bijdragen der buitenbezittingen en bezuiniging. OVER GUANO. Slot. Het was, wat men gewoonlijk kunstguano noemt, waarvoor ik aan het slo.t van opstel II uw aandacht vroeg. Voor heden wil ik daarvan nog iets meer vertellen, 't Woord skunstguanoe is niet zoo bijzonder goed gekozen. Want »kunsU in den vollen zin van 't woord komt bij het fabri- ceeren niet te pas. En wat er in de desbe treffende fabrieken wordt verwerkt tot kunst guano, dat is ook volstrekt niet dour de kunst verkregen, 't Is soms guano, soms ook wel iets anders dat de grondstof is der kunstguano En dikwijls wordt het zwavelzuur gebezigd, om de grondstof te bewerken. Hierdoor wor den vele voedende bestanddeelen in een toe stand gebracht, dat ze gemakkelijker pasklaar voor planten worden. En in die soorten, welke weinig stikstof houden, vult men 't te kort wat aan, door toevoeging van zwavelzure am moniak. Zoo zijn de fabrikanten dan in staat, een soort guano aan de boeren aan te bieden, die veel meer gelijkmatig van samenstelling is dan de oorspronkelijke. Men vroeg mij, wat het zeggen wil op veel guanozakken, 7 maal ió maal 2. 't Is hier de plaats, op de bedoelde vraag het antwoord neer te schrijven. De 7 heeft betrekking op 't gehalte aan stikstof. De 10 slaat op het phosphorzuur, terwijl de 2 de hoeveelheid kali aanduidt. In 100 KU. van opgeloste peru-guano aldus heet men bedoelde meststof ook wel, komt dus 7 KG. stikstof voor, 10 KG. phosphorzuur en 2 KG. kali. Ten aanzien van de stikstof zij even opgemerkt dat die in de guano niet pasklaar is voor de planten. Ze moet, vóórdat ze opneembaar is nog omgezet worden in een andere verbin ding. Tot slot zij nu nog meegedeeld, dat veel guano-sojrten enkel om haar phosphor- zuurgehalte waarde hebben. In Reioders Hand boek lezen we, dat geen vertrouwen daarin is te stellen, tenzij 't gehalte aan phosphorzuur gewaarborgd zij. Al weder roep ik u in dit verband ook toe koopt met elkaar en niet dan onder controle. M. Vraagbaak. dragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Autwoordeu of mededeel ingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 785. Verleden jaar bloeiden tusschen 't gras in m'n bleek al vroeg een aantal crocussen. 'k Had die er een jaar vroeger gepoot. Nu komen er maar heel enkele voor den dag. Hoe kan dat komen 786. Zij er wel eens proeven genomen met chilicalpeter op booiren 789. Is 't nog niet te laat voor een kalkbe- mesting Anticoorden en mededeelingen. 781. Of vroege aardappelsoorten niet bloeien Sommige vroege soorten bloeien niet. Maar dat ze geen van alle bloeien, zuu ik niet graag durven zeggen, 't Aantal soorten is zoo groot! 782. Spruiten van poters af doen Als't een vroeg soort is en de scheuten mooi gedrongen zijn, kunt ge ze aan enkele wel laten zitten. Maar de planten komen dan vroeg. Tegen nachtvorsten moet ge ze dan een weinig be schermen. 783 Of iepen dit jaar al zoo vroeg beginnen te werken Laat is 't zeker nog niet. Doch ge ziet geen ftZndknoppen nu reeds. Het »werken« is 't dikker worden van bloemknoppen. Als 't weer wat zacht blijft, zullen iepen weldra bloeien. 784. Kunstmes' in aardbeien. Daar zou'k nu wat superphosphaat strooien. Rondom elke plant een beetje, zoo ongeveer een goede eet lepel. Wacht droog weer af. Zorg er voor, dat geen mest op bladeren komt. gend tie ^oaiog. MISLAS» en JAPAN. Stond het reeds vasL dat Moekden vallen zou. Vrijdagmorgen om tien uur hebben de ,00 Ja pan neezen die stad, die enkele dagen feitelijk in hun micht was, ook bezet. En niet slechts is Moekden, maar ook Poes je,en in Itanrlen dar nverwinnera. Koeropatkin moet met zijn reuzenleger er gens ten noordoosten van die plaats in het bergachlige zijn teruggetrokken, op Tieling dan aan maar Ovama spreekt er van, '/dat zijn omsingelingsbeweging, wel ke hij al sedert eenige dagen heeft uit gevoerd, volkomen geslaagd is*. Het laatste bericht van Koeropafktn kwam gisteren te Tsarskoje Selo aan en bevatte de laconische mededeeliugIk ben omsingeld". Men meent dat dit bericht gistermor gen in de vroegte verzonden was met een boodschapper naar Tjeling. Wat hiervan zij, de liussen 'nebben hun ne stellingen tot het uiterste verdedigd en duizenden krijgsgevangenen benevens enorme hoeveelheden geschut en voorra den vederen. Voor generaal Koeropatkin, wiens leger thuis door vijandelijke legers is omringd en die weldra gebrek aan het hoogstnoodige za' hebben, is die toestand stelling zeer critiek, en men beweert zelfs dat hij den dood op liet slagveld zoekt, maar zonder dien te kunnen vinden, of scha 11 het kogels rondom hem regent Ziehier wat Oyatna kort, maar veelzeg gisteren naar Tokio seinde Moekden is vandaag om tien uur be zet. De omsingelingsbeweging, welke wij al sedert eenige dagen hehben uitgevoerd, is thans volkomen geslaagd. Op verschil lende plaatsen in de huurt van Moekden wordt nog steeds ver woed gevochten. Wij hebben een •'groot aaut.l gevangenen, ont zaglijke hoeveelheden wapens, schietvoor raad, voorraden en oorlogsmaterieel geno men. Er is geen tijd om naar den omvang van den buit een onderzoek in te stellen Men kan deze beknopte mededeeling moeilijk anders uitleggen, dan dat de eenige kans voor een groot gedeelte van de Russische troepen om Tiëling te berei ken, bestaat in het beproeven van een geweldadige doorbraak d or de Japansche linies, en dat de toevoer van nieuwe voor raden is afgesneden. Zoodat, na den vree- seltjken strijd die nu reeds 12 dagen duurt, nieuwe en verwoede gevechten te verwach ten zijn om den rug te breken. Want zoodra die op een zwak punt zwicht, kan men al niet meer van een omsingeling O O spreken. Eu een strijdmacht, zoo talrijk als die van Koeropatkin, laat zich niet zoo spoedig omsingelen en gevangen ne men. De onzekerheid, waarin men verkeert omtrent de sterkle van Oyama's troepen tegenover die van den ingesloten vijand; de onzekerheid ook omtrent het deel van Koero, atbin's leger dat omsingeld is en de korpsen die misschien zijn ontkomen maken het onmogelijk, thans reeds zich een voorstelling te vormen omtrent de ramp, die het Kus. is-che leger heeft getrof fen. Men mag nog niet eens beweren, zonder nadere kennis der omstandigheden, dat het ingesloten leger geen kans meer zou hebben om zich, althans voor een deel, nog te redden. Evenmin is met zeker heid te /eggen, of met, voordat de inslai - ting was voltooid, een belangrijk deel van Koeropatkin1» macht aan den greep der Ja panneezen is ontkomen. De volgende dagen zullen op die belangrijke vragen wel het beslissende antwoord geven. Men zou haast zeggen, dat er niet lang meer kan gevochten worden, vanwege de uitput ting der troepen over en weer. Uit Tokio wordt nog gemeldt, dat alleen op liet door generaal Okoe veroverde slagveld meer dan 800Ü Russische lijken lagen en dut men van de andere generaals nog driemaal zoo groote cijfers verwacht. De verliezen der Japanneezen worden ge schat op 50,000 man, zoodat de ge zamenlijke verliezen der beide partijen ver over de 10ÜÖ00 man zouden bedragen. Zie, Telegrammen.) Soniiiielsdijk.* Naar aanleiding van het besluit van de liberale kiesvereeniging te Middelharnis, om voor de a s. Kamerver kiezing in otis district de candidatuur van den heer Ulbo J. Mijs, burgemeester van Middelharnis, aan het centraal bestuur te Zierikzee aan te bevelen, heeft deze ver klaard niet in aanmerking te willen komen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben bepaald ie. dat de visscherij in de biunenwa teren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten zal zijn gesloten van 15 Maart a.s. tot en met 3 1 Mei d.a v. met uitzondering a. van de visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aalrepen, aalkorveu, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. vafc de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers 2e. dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook behoor en ankerkuilen en slaalboomeu van r April a.s. tot en met 31 Mei d.a.v. is verboden. Middelliariiis. Donderdag jl. bij het binnen komen der haven voer de stoomboot Middelharnis door het ruwe weer en sterken stroom tegen het Oosthoofd aan waarbij de voorsteven werd ingedrukt en een lekkagie boven water bekwam. De wielrijder G. v. G. reed jl. Vrij dag aan het Zandpad. Door een gebrek aan het sluurtoestel reed hij beneden in de lijnbaan, wat alles nogal goed af. Door de Rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt tegen G. L. B. en J. d. R. wegens overtreding van het Provinciaal reglement op de wegen en vóetpaden. Tot 2e onderwijzer in het timme ren aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd de Heer G. Schilperoord te Middelharnis. Met hem stond op de voor dracht de heer f. van den Broek te Stel lendam. Stad aan 't Haringvliet. Burg. en Weth. maken bekend, dat op Woensdag 15 Maait bij inschrijving zal worden ver huurd voor den lijd van één jaar den z.g. dokterstuin. De Burg. maakt bekend, dat in de zakboekjes voor de verlofhebbende miliciens de noodige aanwijzigingen door hem zullen gegeven worden ter secretarie, zoo noodig met aanwijzing voor vergoeding. Ooltgensplaat. De magazijnknecht van het Fort P. F. alhier den heer Joh. Slikboer is benoemd op het Fort Bovensluis (stel ling Willemstad) tot waarnemend Conduc teur, tevens Militaire wachter en hoopt zich Vrijdag a.s. aldaar metterwoon te vestigen. Oude Toiige. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat zij, die in aanmerking wen- schen te komen, voor een benoeming als Gemeente opzichter, zich voor 20 Maart a.s. schriftelijk ter secretarie moeten aan melden, alwaar nadete inlichtingen zijn te bekomen. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur brak in de Voorstraat wijk A no. 20, een schoorsteenbrand uit. Met emmers water gelukte het D. M. metselaar alhier dit be gin van brand te blusschen. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht welke lichtingen en welke korpsen krachtens art. 11 1 der miütiewet 1901 in dit jaar voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst worden opgeroepen. Daar deze openbare kennisgeving eenig en al leen als bewijs geldt dat zij behoorlijk zijn opgeroepen, kan een verlofganger wegens het niet ontvangen eener bijzondere op roeping zich geenszins van zijn verplichting tot opkomst in we rkelijken dienst ont heffen. Heden is geslaagd als klerk bij de Post en Telegraphie den Heer H. de Lint uit deze gemeente. Aan de vergunninghouders, welke verzoekschriften hebben ingediend tot voort zetting eener vergunning tol verkoop van sterken drrank in het klein, zijn door Burg. en Weth. dezer gemeete allen verleend. Bij publicatie is ter kennis gebracht van de verlofgangers, die, opgrond van kostwinnerschap, vermeenen in de termen te vetkeeren tot het erlangen van ont heffing van wgikelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, dat het in hun be-' lang aangeraden is, daartoe spoedig aan H. M. de Koningin het verzoek te doen. Nadere inlichtingen omtrent aanvragen om vergoeding of ontheffing, zijn ter secretarie te bekomen, eiken werkdag van 10 12 uur voorm. Nieuwe Tonge- Hij zat er leelijk tusschen. Na dat de slager G. Kievit een varken had doodgestoken, wist zijn slacht offer met een laatste stuiptrekking zijn vin ger nog vast te krijgen, waarvan hij een lid circa afbeet. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door de Notabelen der Ned. Herv Kerk alhier is wegens het bedanken van den Heer J. Houtaar voor zijne benoeming als Kerkvoogd thans als zoodanig benoemd den Heer M. Vreeswijk. Dirkftlaiul. Een paard van P. V. die in of bij een travalie stond, wist op de loop te gaan en liep Kralingen op. Daar kwam men tot de gedachte, om een mest puthek open te zetten, waarin het dier zich liet lokken. Sinds A. d. R. met zijne paarden in de Nieu>vstraat alhier stond waren eenige jongens aan het spelen, d. R. waarschuwde hen om niet te dicht bij de paarden te komeu, doch zooals meestal, werd op die raadgeving geen acht geslagen, en kreeg een 8 jarige jongen van P. Poortvliet een lichte klap van een der paarden, waardoor hij op de grond tuimelde, en zich aan het hoofd verwonde. Geneeskundige hulp werd noodzakelijk geacht. Ren ingezetene dezer gemeeente bij wien mén eiken avond na het uitgaan der openbare school de deur open kwam gooien paste een aardige manier toe om hen dat af te leëren, hij nam nl. de knop van de deur er uit maakte die in de kachel heet, en stak die weer tegen het uitgaan der school er in Het doei gelukte volkomen, want nauwlijks kwam de school uit of het ging weer kiem op een nieuwe regel, maar nu met het gevolg, dat den d eugniet zijn hand verbrande en het zeker voor goed afgeleerd zal zijn. Met zekerheid hebben wij vernomen, dat op aanvraag van het bestuur der Evangeliesatie Ds. Lammers pred. der Ned. Herv. Gemeente alhier, zich bereid verklaard heeft, om a s. Donderdagavond ten half zeven, in het Zondagschoolgebouw te Mid delharnis voor hen op te treden. Een hit van J. F. uit een naburige gemeente, wilde toen zij bespannen was, in 't geheel niet vooruit, deed niets dan steigen, waardoor J. K. een lichte klap ontving. Teneinde raad spande men het dier uit, leidde het tot even buiten dorp, waar men het weer voor den wagen spande. Ook hier was het hetzelfde. Eindelijk die kunsten opgevende, ging het als een pijl

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2