Trouwens, 't zou dwaasheid zijn, wat een maal reeds uitgeplozen is, nogmaals aan een nieu.v diepgaand onderzoek te onder werpen. Ieder heeft toen er het zijne van gezegd, en men houdt nu slechts een korte herhaling van een paar hoofdpunten. De eerste spreker was Prof, Van der Vr.ugf. Over twee punten wenschte hij nog wat licht te laten schijnen nl. over het jus ■promovendi, het recht om graden te ver- leenen, die tot burgerlijke betrekkingen tosgang geven (advocaat, rechter, leeraar middelbaar onderwijs enz.) en de Staats examens. Zooals bekend is, heeft tot op dit oogenblik alleen de Staatsuniversiteit het recht graden te verleenen cum effectu civili, zooals de geleerden dat noemen, of om burgerlijke betrekkingen te bekleeden, „zooals wij dat heeten, en welke universiteit onder de huidige wet ook gesticht wordt, hetzij een Roomsche ol een Remonstrant- sche, zij hebben dat recht niet. Nu is door Mr. Lohman verleden jaar al gesproken om Staatsexamens in te stellen, en wie nu, van welke universiteit hij ook kome, slaagt voor dat examen, die zou benoemd mogen worden tot advocaat enz. enz. Welnu, over die twee punten zou Mr. Van der Vlugt nog het woord voeren. -V. Hier was sprake van begunstiging. En waarom Bij de debatten bleek vroeger, dat men de kracht van liet wetsontwerp zocht óf in de luttele kwestie van een examen-commissie, die bv. aan de Vrije, ook recht zou hebben om haar leerlingen te examineeren, evengoed als aan de Staats universiteiten zulk een commissie bestaat, óf men zocht de kracht in de voorstelling, dat dit wetsontwerp een wereldprobleem bevatte. Maar de heer Van der Vlugt gaat met geen van beide argumenten over de kracht van 't ontwerp mee. Het is onwaar, volgens hem, dat de studenten weinig of niet les nemen bij de professoren dat ze gedrild worden om dan voor de professoren-com missie examen at te leggen. Neen. ze moe ten wel degelijk van die professoren eerst colleges ontvangen en genieten er volop dan pas kunnen ze met goed gevolg exa men doen. Heel dat argument van »in- pomperij« is een groote vergissing. Niet de repetitoren, maar de professoren geven iemand les en daarom is 't punt »examen- commissie uit professoren bestaande« niet zoo onbeduidend als wordt voorgesteld. Onwaar is ook de voorstelling »dathier van een wereldprobleem sprake was, nl. de vrijheid voor de principiëele school te eischen, waar de indifferende school die ook genoot. Laat men dan de waarborgen gelijk maken. Derhalve noch de examen kwestie, noch het vrijheids argument heeft voor hem waarde. De Staatsexamens Er zijn hieromtrent twee opvattingen over. De eerste is deze: Een Staatsexamen moet dienen, om hen, die kennis genoeg bezitten, al is die niet op de Academie verkregen, toe te laten tot cenig ambt. De tweede is Een Staats examen is waarborg, dat men niet alleen door de Academische kennis theoretisch op de hoogte is, maar ook practisch wer ken kan, zoodat zulk een Staatsexamen komt na 't candidaats- en doctoraal examen te hebben afgelegd. De eerste soort acht de heer Van der Vlugt bedenkelijk, om dat dan 't gevaar bestaat, dat de theorie louter spel, en de practijk louter handwerk zou worden. Tegen de tweede soort heef; hij geen bezwaar. Maar desniettemin, hoe die kwestie der Staatsexamens ook uitvaile, daarmede is nog niet van de baan, en wij zijn 't ook daar geheel mee eens, de vraag naar het recht om effectus te verleenen. De heer Roëll. Ook hij zal niet veel zeggen, maar vult desniettemin 5 kolom der Handelingen. En waarover? Allemaal oude koeien, die hier op neerkomen, dat de wetgever geen recht heeft om .zoo'n ontwerp in te dienen. Vrijheid is er genoeg en wil de Vrije meer, dan moet ze waarbor gen geven alsof de waarborgen niet moes ten komen na de vrijheid. Eerst vrijheid, dan zullen wij wel zorgen, dat 't onderwijs goed is. Hij zal als Mr. v. d. Vlugt tegen stemmenNatuurlijk, wie verwacht iets anders Tegen ook de heer Dr. Bos. De Vrije Univ. deugt niet, ie aan een vereeniging van particulieren mag niet 't recht verleend worden om diploma's af te gevenalsof notabene de vereeniging dat doet en niet de professor, ze. de faculteiten zijn te onbe duidend, niet wetenschappelijk genoeg, want een ^bepaalde belijdenis* maakt de wetenschap bevangen en bekrompen, 3e, er zijn geen waarborgen. Ergo weg met de VrijeHij heeft ook bezwaar tegen 't ontwerp in verband met de gymnasia. Niet tegen bijzondere gymnasia als zoodanig (vreemdniet waarze kunnen een ver- frisschenden invloed oefenen, maar de waar borgen, ziet u De heer Lohman heeft doen uitkomen, hoe ongegrond het verwijt is dat hij om politieke redenen met dit ontwerp zou mee gaan, daar hij in 1894 hetzelfde betoogd heeft tegenover het toenmalige Ministerie. Voorts weerlegde hij de theorie van den heer Boneval Faure, als zou het souverei- niteitsrecht van den Staat zich verzetten tegen de verleening van den effectus aan een Vrije Univ. Dat recht belet wel, de benoeming uit handen te geven, maar wie, d.w.z. onder welke voorwaarden benoemd is, dat is den Staat niet onverschillig, maar kan hij regelen naar goedvinden. En wie benoemen kan, kan ook de voorwaarden stellen tot benoeming. De heer SchokkiNG wilde een.amende- ment indienen, in de richting van toekom stig herstel der theologische faculteit; het luidt, (mede door dr. de Visser ondertee kend) Het onderwijs in de faculteit der godgeleerdheid wordt binnen drie jaar na het inwerking treden dezer wet in zoodanige richting herzien, dat die niet zij faculteit vau godsdienstwetenschap, maar dat zij als zoodanig tot haar volle recht kome.« Om trent de staatsexamens werd door den heer Lohman een voorstel aangekondigd in <1^ richting van het niet langer verbinden van den effectus uitsluitend aan academische graden. Naast die graden zal een Staatsexa men worden geeischt en een practische stage. De heeren v. d. Vlugt, Roëll en Bos en ook de Minister konden daar mee mee gaan. Zitting van 22 Fcbr. De heer Goeman Borgesius wijst op 't gebeurde te Doetinchem en bepleitte te recht het toekennen van meerdere bevoegd heid aan de ge«ommiteerden bij de eind examens der gymnasia, waarna de Min. verklaarde, dat een wijziging van het Kon. Besl. dit examen regelende, in voorberei ding is, waartegen de heer Bos weer waarschuwt, want bij al tc groofe bevoegd heid der gecoinm. zouden ze in de plaats der examinatoren treden en dat is ook verkeerd. De heer Van Kol spreekt over de Technische Hoogeschool en wel een aan vulling met een afdeeling voor sociaal- technische wetenschappen. De Min. vindt veel goeds in dat amendement, maar wat de heer v. Kol wenscht is reeds bereikt, omdat alle vakken dier nieuwe afdeeling toch reeds in andere afdeelingen worden onderwezen. De heer Bos acht 't beter dat bijvoegen van nieuwe afdeelingen over te laten aan een K. Bwat de heer v. Kol overneemt. De Kamer neemt dat amen dement aan met 62 tegen 12. Het tweede amendement van v. Kol, nl. invoeging van nieuwe vakken wordt verworpen met 46 tegen 30. Door de regeering wordt een amende ment overgenomen om 't Leerplan der Bijz. gymnasia te binden aan de algemeene regelen, die voor de openbare gelden. Het openbaar gymin. zal in zijn Leerplan meer vrijheid krijgen. Den heer Van Karnebeek zitten de f 100.000 dwars in de maag, die in 25 jaar aan elke Bijz Univ. zullen gegeven woeden voor schoolbouw, maar de Min. verklaarde, dat waar de bijzondere leer stoelen een vrij gebruik mogen maken van de collegezalen der Staatshoogescholen, het niet meer dan billijk is, aan de Bijz. Uni versiteit ook iets te geven ter tegemoet koming in de gebouwkosten. Over deze kwestie lieten zich nog uit de heeren Lohman, Heemskerk en Drukker. Het arti kel werd aangenomen met Rechts tegen Links, 47 tegen 29, plus de heer L'singa. Tui»- esi Luntiboiiw. OVER GUANO. II. De boeren dweepten in dien tjjd een beetje met Guano. Zoo eindigde ik in 'n vorig opstel over dezen mest. 'k Bedoelde met adien tijd« den tijd, toen de guano voor het eerst hier ingevoerd werd. En ieder, die zich dezen tijd nog kan herinneren, die weet. dat ik volstrekt niet overdreef. De mest deed wonderen in die dagen. En zoo werd steeds de vraag er naar maar grooter. Hier niet enkel, doch ook el ders. En al was de laag, die men er vond, daar ginder in het vergelegen Zuid-Amerika ook 30 M. dik zoo hier en daar, toch minderde de voorraad onrustbarend. Ja, ze raakte uitgeput veel gauwer dan men wenschte. Met t>men« zijn hier bedoeld vooral de handelaars. Die hadden ongetwijfeld goede zaak gemaakt en gaarne widen ze dit blijven doen. En ook de boeren waren mooi op streek al met guano. Dus moest er iets gevonden worden, om doch voort te kunnen gaan. Er werd ook iets ge vonden. Vooral toen men zoo'n beetje nu den weg reeds kende, was 't zoeken niet eens moeilijk. De kust, waar men die beste soort guano had gevonden, zou wellicht ook wel andere plekjes nog bevatten. Immers overal daar in die buurt trof men de vogels aan, van wie de mest afkomstig was. Maar niet op alle plaatsen, die men nu ontdekte, was regenloosheid zoo kenmerkend alsopdeChin- cha-eilanden. O, neen. Enjuist de regen, welke op die nieuwe vindplaatsen vaak zoo over vloedig viel is oorzaak van het feit, dat latere guanosoorten zooveel minder nuttig efLct had den dan de echte ouderweische. Vooral 't ge halte aan stikstof van die nieuwe soorten was vaak lager. En dan kwam daar nog bij, dat heel vaak het gehalte van de eene soo.t bij lange na niet gelijk was met dat van de an dere soort. Ten aanzien van de stikstof be stond er niet alleen verschil, ook het phos- phorzuur gehalte was niet altijd even hoog en 't kaligehalte evenmin. Ge kunt u hiei van overtuigen, als ge even deze cijfers nagaat Peroe- guano 7. 14. 3,3. Balestas- 12,2 13,1 2,8. Ischaboe- 8. 11,3 0.8. Baker- 0,5 34,8 0,1. Mejillones 0,9 32,9 1,5. Het voorste rijtje heeft betrekking op 't gehalte aan stikstof, 't tweede doelt op 't phosphorzuurgehalte, en het laatste duidt de hoeveelheid ka i aan. Wat al een onderscheid, nietwaar. En 't is toch wel gemakkelijk te begrijpen, hoe 't voor gebruikers en ook voor de handelaars van belang zijn zou, dat er een weinig meer gelijkheid werd gebracht in de samenstelling. En naar 't bereiken van dit doel werd sedert ook gestreefd. Toen kwam er »kunst-guano«. M. (Wordt vervolgd.) Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of inedodeeiiugen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 770. 'k Heb wel eens gehoord van 't forceeren van seringen. Wat bedoelt men daarmee 780. Zou 't good zijn, nu af erwten té zaaien? Antwoorden m mededeelingen. 776. Amtnoniak-superphosphaat nu uitstrooien Dit wordt algemeen gedaan. Thans ziet men in vele bladen aanbestedingen van groote partijen kunstmest, waaronder ook ammoniak-superphos- phaat. 777- Ainmoniak-superphosphaat met 9 percent phosphorzuur en 7 percent stikstof oiitstaat, als men 05 KG. superphospbaat mengt onder 35 IC G. zwavelzure ammoniak. Zie m'n vorig opstel. 778. Aan „Een paarden houder" zij medegedeeld, dat wij wel de door hem bedoelde ziekte kennen, doch Diet graag eonig middel als „het beste" zouden aanprijzen, 't Genezen laten we natuurlij k over aan uwen veearts. Raadpleeg hem. 778a. Een sterke oplossing van Sunlight-Zeep ter genezing van raps, een ziekte, waardoor de pooten van de paarden opzwellen en zweren, is een puik middel, doe de poot in goed lauw Sun- iight-Zeepsop en houdt zoolang als U kunt het daarmede nat en ge zult verbaasd staan over de spoedige genezing. Elakkee. „Ondervinding." iisiitenland. RUSLAND. Nieuwe onlusten kunnen niet uitblijven. De stakingen neuien met den dag toe. De spoorwegstaking wordt steeds uitge breider. J11 Uhaikof verschijnengeene bladen meer. Jn Si.snowice worden wegens de stakin gen op de WarschauWeener-lijn geen goederen meer aangenomen ter bestelling. Een lijninspecteur moest terugkeeren van zijn werk, omdat bet voik dreigde, hem te zullen neerschieten. Aile spoorbruggen in Russisch Polejii zijn door militairen bezet. Uit Riga komen steeds onrustbarender berichten. De werklieden bestormen de fabrieken. Kozakken en de dragonders doen her baalde uitvallen. De toestand is uiterst kritiek. In Moskou dreigt een algemeene spoor wegstaking. Men vreest voor '11 gewapenden aanval van alle stukenden. De a Matin* blijft volhouden, dut de geruchten van dezen aanval uit socialisti sche kringen verbieid worden, om de on rust te doen toenemen. Zelfs houdt het blad staande, dit den arbeiders een groote goederenverdeeling in de lente is beloofd. De waarheid ligt hier natuurlijk in het midden. De toestand blijft intusschcn gespannen. Voorts verneemt de Daily Telegmph" uit Petersburg: De gebeurtenissen van den laatste» tijd moeien Trepof zeer ge schokt hebben in zijn vroeger geloof in de onfeilbaarheid der poliitie. Dc politie is toch volkomen onbekwaam gebleken, niet ail en orn den moord op Plchwe en op Sergius te verhinderen, maar om de medeplichtigen van de moor denaars te vinden. Na den moord heeft zij alleen waar schuwingen kunnen geven. Het passenstelsel is ook niet afdoende gebleken. De omwentelingsparfij blijft daarente gen zeer roerig. Vele Petersburgers hebben over de post brieven gekregen, waarin hun mede gedeeld werd, dat Sergius ter dood was ge bracht krachtens het besluit van het re volutionaire comité. Sle Oorlog. Telegrammen melden dat de groote slag in Manlsjoerije aan de gang is. Zoodra de zelve verduidelijkt worden bevestigd ho pen we a.s. Zaterdag onze lezers uitvoerig op de hoogte te stellen. PlaatselUk Jkleuws, §o;:iitielsdijk. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bepaald, dat het schieten, alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. 15 f en h der Jachtwet wordt gesloten op Zaterdag r 1 Maart a.s. dat de uitoefening der Jacht op wa terwild, voor zoover die met begrepen is onder de voorafgaande bepaling, wordt ge sloten op 1 April a.s. dat die uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15 lit e der genoemde wet) is toegela ten van 21 April a.s. tot en met 1 Juli d. a. vdoch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt 3 dat de hooibeden kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van Juli tot de opening d.er jacht op watervv id. De Marechaussee's Herman, en Bats worden met 1 Maart a..«. verv, door de Marechaussee's van Hoof en Heru.es respectievelijk van de brigades Bergen op Zoom en Sprundel. De oefening in den wapenhandel heeft Vrijdag j.l tot nader orde voor 't Igatst plaats gehad J.l. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Sommelsdijk-Middeiharnis der ver eeniging s-Schutlevaer* orn na verslag te hooren van hunne afgevaardigden naar de Algemeene vergadering ook Reglcments- herziening ter hand te nemen. Een niet alledaagsche bestelling ontving de heer C. Vis Jz. alhier, daar hij vereerd werd met een bestelling School- kachels voor Ermelo (Transvaal). ftfiddelharnig. Door den onbezoldigd Rijksveldwachter J. P. alhier is proces verbaal opgemaakt tegen J. L. wegens isscherijo verlreding De commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, gezien het besluit van de Ged. Staten van d,qn 14 Febr. 1905 no. 24, gelet op art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (Stbi, 110. 87.); Brengt ler kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door de Ged. St. is bepaald ie. dat de visscherij in de binnenwa teren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 15 Maart a.s. tot en met 3 1 Mei d a v met uitzondering a. van de visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aalreepen aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling b van de visscherij mJ de gebbe, 0111 kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers 2e. dat het visschen met kuilnetteii, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den ze April a s. tot en met den 31e Mei daaraanvolgende is ver boden. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het kohier no. 1 b der Personeele Belasting over het dienstjaar 1905, invorderbaar verklaard .op den 23e Februari 1905 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voetj te voldoen. Bij K. B. d. 4 Jan. jl. no. 25 is goedgekeurd het raadsbesluit van 17 No vember 1904, tot heffing van vergunnings recht voor de uitoefening van den klein- hai del in sterken drank in deze gemeente Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn ingekomen verzoek schriften voor den verkoop van sterken drank in het ld#in door J. Born, P. C. Appel en J. Schipper. Door de politie alhier is proces verbaal opgennakt tegen A. v. S. wegens mishandeling. Stad aan 't Haringvliet Burg. en Weth. inaken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier der hondenbelas ting gedurende vijf maanden ter secretarie ter inzage ligt. - Bij G. Smits is Donderdag 23 Febr. eene nieuwe Kiesvereeniging opgericht, aanvankelijk met een veertigtal leden. In de vergadering van Burg. en Weth. van 16 Februari werden alle ver gunningen, volgens de nieuwe drankwet gewijzigd, weder verleend. Door N. A. Voogd is Zondagmor gen 11 uit de klauwen van eene kat ge vangen eene postduif, die zoo zeer ge havend was, dat zij, trots zorgvuldige oppassing, een dag later reeds was ge storven. Aan haren poot was een zilveren ringetje, gemerkt 1166 M.T B. 04 Het ringetje is steeds bij uwen coi respondent ter beschikking. In het jaar 1904 is door het Diaconie Bestuur der Ned. Herv. Gem niemand bedeeld, wier namen op de kiezerslijst vermeld staan, dewijl ook van geen enkele hunner, gedurende genoemden tijd, de vrouw is bedeeld geworden. De» BoHiiiiel. J. Mijnheer (bijgenaamd de zwarte Jaap) is verleden week door de 18 jarige L. L. zoodanig mishandeld, dat hem het bloed langs zijn aangezicht liep. Naar men verneemt is van een en ander procesverbaal opgemaakt. OoStgeiisplaat. J.l. Zondagavond ont stond er brand in de schoorsteen bij de Wed. J v. R. Met haar dochter zich reeds te bed bevindend, bemerkte men omstreeks half elf iets buitengewoons, en na onderzocht te hebben, bleek de schoor steen bij de zolder in brand te staan. Na een gedeelte der zolder weggebroken te hebben, kon men den brand eerst blusschen. Nadat de zoon K. v. R. zulks gedaan had was men haar dan ook spoedig meester. Assurantie dekt de schade. A.s. Woensdagavond 1 Maart hoopt de Geref. J. V. 3>Übadja* alhier haar zesde levensjaar feestelijk te herdenken in de Geref. Kerk. Door verschillende leden zullen verscheidene onderwerpen worden behandeld, benevens voordrachten enz. Door het ont.Iag nemen (wegens het aanstaand vertrek) van den heer J. Slikboer werd dezer dagtn tot Ouderling in de Geref. Kerk alhier gekozen den heer R. Kiewil. Oude Touge. Donderdagavond j. 1 hebben 1 jongelieden, die dezen winter deelgeno bbcn aan hei riierei- dend Miiita Judericht, vooi a .„aiste maal g«excm d. Het 7 j g zoontje van 1 K alhier had het ongoUK, zöód 1 oot te vallen die loopi langs de sn van den landbouwer M. Mijs dat hij en gat in hel hoofd bekwam en geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Het herhalingsonderwij.s, cursus 1904-1905 is gec-indigd. Tot op het laat ste oogenblik zijn de leerlingen trouw ter school gekomen. Donderdagavond 23 Februari j. 1. zijn door het Zangkoor, in de Ned. Herv. kerk alhier, eenige Christelijke liederen ten- gehoore gegeven, met gedeeltelijke begelei ding door het orgel. De opbreng t was ten bate van het urgelfbuds. Donderdagmorgen bracht de bouw knecht van den landbouwer C Z. van Loon alhier, boomen op de kaai, die verkocht waren aan een klompen tabriek en nu in een sebip geladen moesten wor den. Daar de boom echter niet in balans hing, kregen de paarden hij het omdraaien, de haam tegen de ponten. Gelukkig dat de paarden mak waren en spoedig vastge houden werden door eenige inenschen, die op de kaai stonden, wint anders hadden zeker dooden gevallen. Onze vroegere ouderwijzer aan de O. L. S. alhier, den heer P. T. van Gen di-ren, thans als zoodanig in functie te Vldardingeu, is benoemd tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onder wijs 3e kl. no. 5 te Rotterdam. Het huis, erl en smederij, gelegeu aan de Nieuwstraat B 39 en toebehooren- de aan J. M. Feijen, smid alhier, is Woens dag 22 Febr. j. 1. in het lokaal van den heer A. T. Waare Zoon, ingezet door G J. de Laat, broodbakker mede wo nende in deze gemeente, op eene som van f 1000. In öRze gemeente circuleert men met een lijst, voor de landbouwarbiider van Gurp, een der bewoners van de ver brandde arbeiderswoningen aan den Kra- nendijk, gemeente den Bommel. VERSLAG der politieke rede ge houden door den heer Nauta van Amsterdam te Nieuwe Toiige. 21 Pebr. trad voor de Antirev. Kiesvereeniging op den heer Nauta van Amsterdam. Na een inleidend woord door den waarnemen- den Voorzitter, vangt spreker aan en zegt het volgende: Onze tijd is een tijd van strijd. Er is een mach tige worsteling waar te nemen, op elk gebied des levens. Die strijd zou er niet zijn, zoo de zonde er niet was. De strijd is niet nieuw, maar reeds oud. In het paradijs sprak Go 1„Gij zult niet"; de mensch daarentegen sprak: „Ik jzal wel". Vau af dat oogenblik dagteekent den strijd, onder allerlei vorm en levensomstandigheden. Spreker schetste de openbaarwording en ont wikkeling der revolutionaire beginselen in de politiek, in de opkomst derjiberalen en socialen. Elke opstand tegen God is revolutie, dat is 011s beginsel daarom zijn wij anti-revolutionairen. Wij weuschen, willen eischen eerbiediging van God, Zijne wetten, in Zijn Woord ons geopenbaard. Die God niet eerbiedigd, gehoorzaamd, Zijn Woord niet gelooft, komt in opstand met den Hoogsten Souverein. Wij belijden, dat Gods macht is onbegrensd, neen God moet niet in de binnenkamer worden gesloten, want God is overal: dient overal te worden beleden, op elk terrein van het leven. Wij willen: God in het huisgezin, in de Kerk en ook in den Staat. Dat willen onze tegenstan ders niet. Zij gelooven niet aan den God der Heilige Schrift. De strijd is dus tussehen geloof of ongeloof. De strijd gaat over tweeërlei levensbeschouwing, 11I. God in de binnenkamer of God in alles, ook in bet Staatsrecht. De linkerzijde verwijt ons dat wij brengen ver deeldheid en verbittering. Neen, niet wij, maar gij, vijanden van God en Zijnen Christus 2aait verdeeldheid, gij brengt verbittering. Gij hebt ons jaren geknecht en met lasten bezwaard niet te torschen. Daarom strijden bevrijdde. vSjl. Wij wensehen geen verdeeidheia^fflstr Kunnen de leuze der Socialen nietaanvaarden. Zij zeggen en beloven „sociale hervorming, doch de gods dienst er buiten"; wij wensehen „soeiale hervor ming en de godsdienst èr in". Onze tegenstander zegt: Gij drijft het te ver neen het is juist nog niet ver genoeg; wij wen sehen het gausche leven doortrokken te zien met ons beginsel. Een bakker verkoopt u immers geen brood en gist afzonderlijk, maar de gist is door bet geheele brood gekneed. Zoo moet ons leven, ook de wetten van den Staat doortrokken zijn. Het Alpenkoord doortrokken met den rooden draad is alleen echt. Men verwijt ons verdeeldheid te brengen en verdeeld te zijn; neen, de linkerzijde verdeeld en is verdeeld. Zij staat als een machtelooze. Treub zeide voor 4 jaar te Steenwijk bij de candidaatstelling van een liberaal„de fut is er uit". Thans zegt {dezelfde Treub: hier hebt ge een liberaal, kiest deze, dus de fut is er weer in. Doch een van beide, öl de fut was er vroeger öf nu niet in. Dat wij strijden bevalt de vfjand niet. Thor- becke zeide 1853 als gij stillen waart in den lande zon men u waardeeren. Toen onze partij klein was, werd zij verdrukt, gesmaad en gebrandmerkt. Het liberalisme beloofde vrijheid maar zonder vrijheidszin. Men verwijt ons dat wij scheiding maken. Neen niet wij, maar de liberalen hebben zulks gedaan. Denk aan het onderwijs en de benoemingen. De mannen der revolutie zeggen Het Christe lijk Ministerie, bet kan niet regeeren, doch dit is reeds weerlegd door het feit, dat het huidige Ministerie 16 Ministerie's heeft overleefd die libe raal waren. De beschuldiging der overzijde luidt: Wat doet dit Coalitie Kabinet Ook deze beschuldiging treft niet, zelfs liberalen erkennen zulks. Genoeg bad dit Ministerie gedaan, als het alleen stop had gezet aan de socials omwenteling en revolutie waarmede Vorstin en Vaderland werd bedreigd. Vertraging was er in den wetgerenden arbeid door 't overIijdenJvan,de Min. Van Asch Van Wijk en 't Kruis, en veel tijd roofde de staking. Het misdrijf der staking ontkent de overzijde, alhoewel hun hoofd Troelstra bij de begrooting zeide tot den Minister: „Past op, want deleeuw vertrouwt zijn klauw." De revolutie wil de samenwerking omkeeren. Dom. Nieuwenbuis zegt: „Het is deugd ais ge ziet te krjjgen wat ge niet hebt." De anarchist, zegt: „Het is deugd als ge een bom werpt in het hui» van uw tegenstander" Mevr. Roland Holst zegt bij gelegenheid dat zij optrad voor den bond van Onderwijzers„Sluit u bij ons aan en gjj zult spoedig dingen vernemen, die voor elke godsdienst erger zijn als rattenkruid." Troelstra leert, men hoeft eene belofte niet te houden als ge er geen voordeel van hebt. Vei wijt dat dit Kabinet niets Christelijks doet. Dat komt omdat zij buiten de Coalitie staan. Zij zitten en lujken er niet in, anders zouden zij het zien. Voorolelling der kroning onzer Koningin op de ruiten der Nieuwe Kerk te Amsterdam. Van buiten ziet men het niet, maar van binnen naar buiten ziende. Zoo ook met de Christelijk heid dezer Coalitie-arbeid. De Socialen zeggen: „Wij willen algemeen kies recht," het voik verlangd er naar. Dit is echter onwaar, getuige de moeite die men moet aanwenden om onze arbeiders kiezer te maken en bij de stembus te krijgen. Dit is een bewijs, dat ons volk nog niet rijp is voor algemeen kiesrecht. Wat hebben vroegere Kabinetten aan de sociale wetgeving gedaan? Veel beloofd. De liberalen waren gelijk aan een zieken boer, die bedacht, dat hij nog geen testament had gemaakt en een notaris raadpleegde hem te helpen. De goede man wilde aan meid en knecht 10 gulden per week geven. De notaris trok een bedenkelijk ge zicht en vroeg: „Vergeef mij, maar waar moet het geld vandaan komen?" De goede boer sprak: indien gij het niet weet, weet ik het ook niet. Men verwjjt dit Ministerie van Militairisme, het voert de uitgaven te hoog op. Men moet bezuinigen. Maar men vergeet dat niet dit Mi nisterie, maar net vorige deze wetten heeft ge maakt. Dit is nog een wet van Minister Kool. Die Kool beeft ons die dure kool gestoofd. Nu verwijt men ons dit, dat is onzedelijke politiek dat is immoreele politiek. Het ergst waarop men toornt is de premier, dat i» de bulhond, die heeft geen liefde voor het volk. Men rekent niet wat hij doet. Denk aan de bemiddeling die bij aanbood in Enschedé. 3000 arbeiders staakten. In Amsterdam staakten 000 diamantwerkers. Dr. Kuyper bood zijne be-

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2