niet alleen de gewijde gesehiedtnia, maar ook het program van anti-r«v. beginselen alsmede Vaderlandsche en Kerkgeschiedenis. Zij dan dit aan de hand der Leidraden in ons bondsorgaan verschenen, ook bestudeert de Jongeling de pro gramma's der verschillende politieke partijen en aan de hand der Heilige Schrift vormt zij de Jongelingen tot een nuttig lid der Kerk, Staat en Maatschappij. En nu valt het niet moeilijk M. de It. het waarom neer te schrijven. 1. Omdat de Jongeling pal staan zal in de strijd die hem wacht op politiek terrein, daarom vormt hij zich tot den strijd, om straks als hij man geworden is zijne beginselen in te dragen op elk terrein des levens, maar voornamelijk op het politiek terrein. 2. Omdat hij éénmaal verder een nuttig lid zijn zal der anti-rev. kiesvereeniging om ook daar zijne stem te laten hooren indien hij iets ziet dat in strijd is met zijn beginsel. 3. Omdat hij geen vijand zijn zou van het kapi taal, maar de verhouding tussehen patroon en werkman recht vers.aan zal en het woord van Salomo het zijne mag zijn: Kijken en armen ontmoeten elkander, de Ileere heeft hun beider gemaakt. Zoo zal hij dan trachten de maat schappij niet omver te werpen, maar deze op te bouwen zooveel in hem is. Om niet in revolutio naire beweging uit te breken zooals de Soc.-Dem. in 1903. 4. Omdat de Geref. Jongeling het woord herdenkt van den wijzen spreuken-dichterLeer den jongen de eerste beginselen en als hij oud geworden is zal hij daarvan niet afwijken. Want zegt hij wordt dat beginsel den jongeren niet ingeprent dan komt hij te staan tegenover Gods Woord. Immers de Jongeling, omringd door de verleiding bekom mert zich menigmaal niet om dat Woord, velen verachten zelfs dat Woord van God die daarin zijn Openbaring gegeven heeft. En waar hij die Openbaring op politiek terrein doorgewerkt wil zien, daarom vormt bij zich en wenscht daar pal voor te staan tegenover de tegenstanders. G. Omdat bij weet dat opdat terrein hem de nood is opgelegd te kiezen waaraan bij zich houden moetdaarom vormt hij zich. Hij wenscb niet te zijn een Christen, die ter vermijding van veel moeite benevens ergernissen zich niet met politiek bemoeit. Neenhij herinnert zich de woorden van Mr. Groen van Prinsteren „Laat ons allen, veor- zoover wij Christen zijn en in Christus ons ver trouwen stellen, gedachtig blijven aan hetgeen van Christenen geeiseht woidt. De grondtrekken der heerscbeude gemoedstemming zijn ongewis heid en twijfeling, zijn moedertoosheid, vaddig- lieid en onverschilligheid lijdelijke of baatzuch tige berusting. De Christen kent een beginsel dat vastheid aan de wetenschap geeft, dat, opge volgd, genoegzaam zijn zou om de wankelende staatsgebouwen op onwrikbaar fondament te her etellen. Het is hem niet geoorloofd in de verde diging van waarheid en recht te verslappen. Zwaar zijn de plichten die de duisternis en het bederf der tijden aan hen, die het licht en bet zout der aarde genoemd worden, oplegt." En de Geref. Jongeling vraagt, boe zullen zij strijden, hoe overwinnen, indien zij vooraf niet krachtig zijn toegerust? Hij mag dan gewaarschuwd zijn ter ontvluchting maar niet bekwaam ter bestrijding. 6. Omdat hij instemt met het lied Ons wekt het beeld der vaderen, Dat kloek en vroom geslacht, Met heldenmoed in d' aderen, Dat Spanje ten onder bracht, Wij willen ook zoo wezen, Hun zonen niet ontaard, Wij heden als voor dezen, Den naam van Holland waard. 7. Omdat hij wenscht te strijden scherpt hij zijn wapen, werpt met fierheid den tijdgeest den hand schoen voor den voet die hem als de bloem der natie voeren wil naar Mammons hoog altaar. Hij geeft gehoor ook op politiek terrein aan de woor den van Christus: Gij lieden zijt mijne getuigen die Hij sprak toen Hij opvoer naar Boven. Hij wenscht met lijdzaamheid te loopen de loopbaan in den strijd op politiek terrein om éénmaal te overwinnen als een held. Om eenmaal te over winnen als Calviju de groote hervormer van Genève. 8. Omdat het vaststaat dat wij moeten kiezen tussehen de Openbaring Gods en de rede als hoogste en laatste bron van het gezag. Is die keuze dan voor ons ook niet twijfelachtig en wie met ons belijdenis doet van God als Schepper, als Onderhouder, die mag niet van verre blijven staan in den strijd onzer dagen op bet Staat kundig terreindie moet zich aansluiten bij de A.-R partij, om daardoor met kracht testrijden tegen alle partijen, die leven uit het beginsel dei- revolutie; tegen ben, die „geen God en geen Meester" tot de praktijk van het leven maken. Tegen hen die in den diepsten grond het sjjsteem hebben, „de staat zonder God." Wij zullen er tegenover plaatsen Groens leuze Tegen de Revolutie het Evangelie.'" Mjjn stukje is geëindigd M. de R. en ik zeg U dan ook hartelijk dank voor Uwe welwillende plaatsing in Uw blad en eindig na de zetters nog te danken voor hunne moeite, die ik hun veroorzaakte en noem mij als altijd Uw dw. dn A. KRIJGSMAN Pzn. Sommelsdijk. Lid der J. V. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor onderstaande s. v. p. een plaatsje? Nu de jacht op de haasjes weer afgeloopen is wenscli ik door tusschenkomst van Uw blad eens te wijzen op een zeer groote onbillijkheid van de eigenaren der jacht te Herkingen. Zooals heel Flakkee weet wordt te Middelharnis eu Sommels- dijk de st-rooperij op zoo groote schaal uitge oefend dat het jachtveld er schier waardeloos is, en eveneens is het van algemeene bekendheid dat te Herkingen niet of zeer weinig wordt ge stroopt, zoodat daar het jachtveld waarschijnlijk in waarde zal vooruitgaan, terwijl de heeren jagers voor hua plezier hierheen komen en zich daarvoor dankbaar betoonen getuige hun cadeau's in den vorm van een haasje aan de boeren. Dit is op zichzelf loffelijk doch beter ware het wan neer de heeren in het hartje van den winter de werkman de gelegenheid boden om uit huu lief hebberij een broodje te laten verdienen, door de menschen uit deze gemeente te gebruiken voor het drijven der hazsn, dan zou waarschijnlijk iedereen de beestjes met vrede iaten, de boeren uit erkentelijkheid, en de arbeiders uit dank baarheid. Want hoewel een woord van lof aan de activiteit van den jachtopziener en de rijksveld wachter alhier toekomt, toch is het buiten kijf dat zij alleen de oorzaak van het rijke jachtveld niet zijn, onze menschen zijn niet diefachtig en wanneer zij nu inplaats van menschen uit Mid delharnis het wild mochten opjagen en drijven dan dunkt mij zou de toestand nog oneindig veel verbeteren en tevens zou dit uit een bil lijkheids oogpunt gewenscht zijn. Hopende dat dit schrijven aanleiding mag geven tot inwilli ging van bovenstaande, verblijf ik dankend voor de plaatsing, Uw abonné, Herkingen, 13 Febr. 1905. B. I&ecli&xalkeii. Arrondlssemcnts-Recfatbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 21 Februari. Heden werden de volgende vonnissen ge wezen Buitenzaken. In 1901 onderging de 27 jarige arbeider H. V., wonende te Sommelsdijk, reeds 6 weken, gevangenisstrat wegens mishandeling, thans had hij zich weder wegens mishande ling te verantwoorden. Op 29 October 1904 was hij in dispuut gekomen met H. de Bloeme, dien hij op den Westdijk in gezelschap van een troepje boerenjongens was tegengekomen. Bekl. taste in z'n broek zak naar z'n tabaksdoos en gaf daarmede z'n tegenstander een hevigen slag tegen 't hoofd, Beklaagde beweerde alleen uit zelfver dediging gehandeld te hebben. Eisch een maand gevangenisstraf. Op 27 October 1904 was 't in Mid- delharnis »lootjesdag.« Er was natuurlijk een vechtpartij gekomen tussehen visschers en eenige dorpelingen, onder wie Van A, vvien een blauw oog was geslagen. Diens broeder, de 20 jarige arbeider J. van A., had dit niet goed kunnen kroppen en wierp de schuld van het gebeurde op de gemeenteveldwachters C. Reevers en P. Vermeulen. Toen hij dezen tegenkwam in 't dorp had hij gezegd: z-Zijn jelui kerels Jelui zijn labbekakken, kerels van niks De beklaagde (thans in garnizoen te 's Hage) bekende deze woorden gebezigd te hebben. Eisch7 dagen gevangenisstraf. M. L., 17 jaar, visscher te Middelharnis, wegens mishandeling tot een maand ge vangenisstraf. Toen de Rijksveldwachter L Korpel op 3 November 1904 C. W,, 21 jaar, arbeider te Den Bommel, had aangesproken over een vermoedelijk door hem gepleegd straf baar feit, waren dezen tal van beleedigende woorden toegevoegd. De beklaagde liet verstek g.ian. Eisch7 dagen gevangenisstraf. Zeven gulden boete, subsidiair zeven dagen hechtenis tegen J. B., 44 jaar, arbeider te Goedereede, wegens mishande ling van K. van Tigchelen op 6 Novem ber 1904. H. H., 29 jaar, onbezoldigd rijksveld wachter te Rockanje wegens eenvoudige beleediging tot f 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. J. van D., 23 jaar los werkman, te Rhoon wegens wederspannigheid tot 14 dagen ge vangenisstraf. VcssclierU- SliddelftarnU. Te IJmuiden zijn binnengekomen de vischsloepen „Anna" st. Lt. Koster f 1900. „Voorlichter" st. M. den Braber 1900. „Hendrika Adriana" st. H. Jordaan 400. „Doggersbank" st. Jacs. van den Hoek 400. „Zeemeeuw" st. J. de Koning 400. „Vertrouwen" st. Gt. Langbroek 400. „Johanna Hendrika" st. A. de Koning 1470. Verknopingen. Woensdag- I Maart 1905, 'fl ar. 6 uur, afslag van: Een huis, hoefsmederij, tuin eu erf aan de Niouwstraat te Oude Tongo, bij Van den Bogaard Go., aldaar. Notaris VAN ISPELEN. füemeus'fl iWiesiiws. Een feit. Men schrijft aan de N. R. Ct. Hoe vreemd sommigen trachten door de wereld te komen, moge blijken uit het vol gende Op een dorp in ons Holland is eene moe der, wier doeliiertfe van zeven jaar nooit een vader gehad heelt. Zij strompelt voorl op eene kruk, hel eene been opgetrokken bij het vooitslingeren van haar houten steun de linkerhand in doeken, den arm er hoven stijf gehouden in opwaartsche bocht, den hals omzwachteld met gebreid-wollen doek. Dring meewarigheid, medelijden eens terug, als zulk een gebrekkige bij u stilhoudt en het bedrukt gezicht diep plooiend, u een nood klaagt, zoo nijpend, zoo bang immers, uwe goede gaven vloeien te barer hulpe Doch hoor den dokter //Zij verdient geen meelij, misschien geen hulp; want die ellendige, voor wie ook mee warig hart zoo innig kan trillen, heeft al haar ongeluk zichzelf berokkend. Haar been is zoo geworden, doordat zij het zoo strak afbond tot er etterende gaten invielen waar bij natuurlijk ik, de dokter van de armen praktijk, geroepen werd. Mijn voorschrift om de wonden voor kou te behoeden en zorgvujdig met zalf te behan delen de oorzaak verzweeg ze werd zoodanig opgevolgd, dal familie en buren zeiden, niet te begrijpen, hoe een dokter iemand met zulk eeti boen kon voorschrijven, die wonde in 't koude slootwater bij de werkstoep te dompelen, tijden aansen. Dat deed ze toch 1 En het gevolg is zicht baar 1 Maar arm en hand heeft ze evenzoo verminkt, terwijl ze toch in mijn spreekuur de wonden volgens mijn voorschrift liet zien. Ik kon de behandeling der wonden niet ver trouwen, hoe ook zij verzekerde, alles stipt volgens mijne orders te doen. Daarom liet ik haar, toen ik haar op weg onverwachts ontmoette, den ^p-rm ontblooten, ik vond natte doeken 1 E11 waarom verminkt ze zich zoo Krank zinnig -denkt gevolstrekt niet 1 Neen ze wil met succes kunnen bedelen, liever da.n met haar lichaam, dat z:o krachtig was, te aroeiden dat is het//Dat heet nog mensch.// Wij kunnen de verontwaardiging van den dokter volkomen begrijpen bij eene patiënt, die, na misdadig leven, nog zulk eene ellen dige zelfverminking pleegde. i/O, zdo zijn er in de steden veellangs de deuren sleepen vrouwen gehuurde kinderen, die jammeren onder de folteringen, bedekt met kleeding van lompen.// ïuo is de ver zekering van anderen. Maar wij vragen //Wat moet er komen van hel dochterije, lichamelijk zoo wel ontwikkeld, als de moeder eens was, dat nu al, gedekt door voorgewende ellende en ziekte van //Moeder//, een ot twee dagen per week schoolverzuimde om te bedelen of erger Die moeder kan toch niet Moe der blijven. Gevaaryk spelletje Donderdagmiddag waren eenige jongens te Haarlem zich aan 't vermaken met het af slaan van een sleutel, waarin bevestigd waren luciferskoppen. Doordat de sleutel uiteen sprong werd een der jongens ernstig gewond. Einde van Van der Merk. Donderdagnacht beeft ze) het sioftafereel afgespeeld van het droeve drama, dat reeds sjnds Zond.ag rppreje gpm onderen in beweging bracht. Van der Merk, do man die verdacht werd van den dubbelen moord, Zondag in de Jïui v. d. Heijdenslr. te Amsterdam gepleegd, lseel't van nacht in het huis van bewaring aan de Weteringschans, waar hij in voorloopige be waring was, door ophanging een eind aan zijn leven gemaakt. Van der Merk is alzoo aan de meuschelijke gerechtigheid ontkomen. Maar vreeselijk moet wel de strijd geweest zijn, die i i dezen nacht gevoerd werd in de ziel van dezen door wroe ging gekweldsn man, die aan zijn leven in misdaad door zelfmoord een einde maakte. Een nieuwe dynuniietannsiag te Parijs. Een hevige ontploffing bracht Vrijdagavond de rue Lamennais te Parijs in rep en roer. Voor het huis van den Mcxicaanschen gezant was een bom uiteengespi-ongen en de politie agenten, die van alle kanten loesnelden, na men een £5-jarigen Spanjaard gevangen, Andrea Garcia genaamd, die ernstige wonden aan de beide handen en aan de borst bad bekomen. Het gerucht van een anarebisti- schen aanslag verspreidde zich spoedig in de buurt en de agenlen hadden de grootste moeite om hun gevangene die zij naar het naas'~ bijgelegen politiebureau overbrachten, te gen de woede van het publiek te bescher men. Garcia, die geen Eransch spreekt, moest door tu3schenk„omst van een tolk on dervraagd worden. IJij verklaarde een maand geleden te Pa?ijs gekomen te zijn in zeer slechten toestand en dat hij zich vruchteloos om onderstand gewctul had tot de Mexicaun- sche vertegenwoordigers, daar hij vroeger in connectie met de rtgeerieg van dat land had gestaan. Hij ontkende in eenigerlei be rekking te staan met de anarchisten, maar bij fouit- leering vond men op hem ten revolver, een dolk, anarchistische brochuies en uitknip sels van anarchistische bladen. Nog denzeifden avond werd huiszoeking gedaan in de woning van den arrestant, rue Casimir Delavigue, waar hij in een lo gement zLjn intrek had genomen. Op zijn kamer vond men talrijke couranten en een grooten voorraad anarchistische geschrif ten benevens een valies, waarin ontplofbare stoffen en twee geheel gereedgemaakte, bom men geuorgen waren. Zaterdagmorgen werd Garcia naar het hospitaal van de gevange nis vervoerd. De verwonding van zijn han den is zoo ernstig, dat deze vermoedelijk afgezet moeten worden. Inmiddels schijnt liet-, dal, ondanks de anarchist sclie geschriften, die bij den ge vangene gevonden werden, Garcia toch geen anarchist is en zijn aanslag inderdaad als een wraakneming moet worden opgeval. De volgende bijzonderheden worden daaromtrent meegedeeld: Andrea Garcia bezat in Mexico eenige jaren geleden een sirook land. Doordien Mexico een gedeelte lands aan Engeland afstond, ging ook bet bezit Van den Spanjaard verloren De beide lan den kwamen overeen, dat hiervoor een sciia- deioosstelliing van anderhalf miüioen galden zou betaald worden. Sedert heeft Garcia vruch teloos gewacht op de uitbetaling van bet toegekende bedrag en alles wat bij deed om zijn geld te krijgen, was vergeefseh. Ten slotte besloot hij door een opzienbarende daad de aandacht op zieb te vestigen en daarom wachtte hij Vrijdagavond, met zijn bom in de band, voor het Mexicaanse',e ge zantschapsgebouw den gezant af. De bom is evenwel bij ongeluk ont ploft en heeft geen ernstige schade aan het gebouw veroorzaakt, terwijl er ook geen voorbijgangers zijn gekwetst. De dader zelf is het eenige slachtoffer van den aanslag geworden. Zwarte bruiloft. Het Handelsbl. van Antwerpen meldt Een bruiloftsstoet kwam Zaterdagmiddag uit de St.-Servaaskerk te Schaarbeek. Aan de poort ontvingen de jonggehuwden de geluk- wenschen hunner vrienden, toen een man die achter den rug een klak vol met roet had verborgen, op het gelukkige paar afkwam en de vuiligheid over het witte toilet der bruid goot 1 Onwillekeurig trokken alle bruiloftsgasten zich eenige stappen terug, om de zwarte wolk te vermijden, waarin de bruid gehuld was; maar na het eerste oogenblik van ontzetting en terwijl de vrouwen jammeiden, achter volgde men den dader. Deze was niemand anders dan de broeder der bruid, die zich wreekte, omdat bij op de bruiloft nist was uitgenoodigd. Men kon den plicbtige vatten, maar de ge- noodigden dachten er niet aan dat hij nog de klak in de hand had, waarin hot roet was geweest. E11 zich tegen zijn vervolgers verwerend, sloeg hij link" en rechts met liet h rofddeksel Men ziet van hier het effect, daar de wraak zuchtige bijna altijd de aangezichten trof! Politieagenten kwamen toegeloopen, maai de orde kon maar worden hersteld toen deze ook zwart als schouwvegers waren, daar zij eveneens van de klak hun deel kregen. Inmiddels was de bruid in bezwijming ge vallen en degenen, die hai r tot het bewustzijn wilden terugbrengen, maakten ztch kon het wel anders f ook al zoo zwart als moorkens. Kortom bet was als een groep schouwvegers in groot toilet. Moordaanslag. De timmermansknecht D. v. A. te Rotter dam, sedert eenigen tijd buiten zijn schuld werkeloos, en daarover herhaaldelijk lastig gevallen door zijn vrouw, die zelf geen eten voor hem wou koken, hoewel er aardap pelen in huis waren, heeft in een vlaag van woede zijn vrouw met een revolverschot in het gelaat gewond, en is later in hechtenis genomen. Door een auto overredeu. Zaterdagavond omstreeks negen uur, was de 68-jarige weduwe Schram, conventuale in het Middengasthuis in de Groote Leliestraat te Groningen, een boodschap gaan doen. Zij bevond zteh op de Kijk-in-'t-Jatsbrug en wilde de Oude Kijk-in-'l-Jatsstraat ingaan. Juist kwam de groote automobiel van den ÏYanscken Bazaar uit de Straat, naar men ons m.e,dfidq.gld,e mei gegingc snejheid. Hpjt vrouwtje moet gestruikeld zijn en do auto- mobiel moet den draai wat te kort heboen genomen, /.egt men. Het vrouwtje kwam onder de automobiel en werd in deernis wek kenden toestand opge nomen. Men droeg haar binnen in de woning van den apotheker, den heer Kramer Terstond werd getelefoneerd aan Dr. W. G, van den Betg, die onmiddellijk verscheen. Toch was het vrouwtje in dezen korten tusschentijd reeds overleden. Do politie stelt een onder zoek in. (N. Gr. Ct.) E11 dat per aufo Op den weg van Soisv sous Edolles en G01-- beil hield dezer dagen een automobiel stil een dame en heer stegen uit en legden een pak aan den weg, waarna men haastig weer instapte en vlug wegreed. Een wegwerker, die het pak opende, vond daarin een levend kind in diepen slaap 5000 Frs. aan bankpapier waren bij den vondeling, tevens een verzoek om hei kind goed te verzorgen, waarbij de belofte, dat in dat geval ve.der geld zoude gezonden worden. Kinderen per automobiel te vondeling leg gen, is wel hyper-modern. Poxiug tot hs'amlstichüng. Van Donderdag op Vrijdag was in het nachtlogies van het Raadhuis te Lisse een doortrekkend persoon, welke zijn dankbaarheid? toonde door bij zijn vertrek, het stroo, dat aldaar aanwezig was, in brand te steken, het geen aangewakkerd werd door petroleum welke hij er op geworpen had. Aangezien het nog betrekkelijk vroeg was (4 uur) en 't lokaaltje geheel van hout en laag van verdieping is, nam de brand een dreigend aanzien aan, zoc- dat een tafel geheel verbrand is en de zolder waarop het archief van de gemeente aanwezig was, reeds vlam begon te vatten. Gelukkig wc-rd 'techter nog tijdig gemerkt, en werd menden brand meester. De dader, die intusschen was vertrokken, werd spoedig achterhaalden naai de justitie te Haarlem overgebracht, 't Bleek een oude bekende te zijn, die reeds vaker voor brandstichting, is ges raft geweest. Tien huizen ittigesfoït. Uit Leerdam wordt aan het Gorinch. Nievwsbl. geschreven Zaterdagavond zijn aan het Wol venbosch tien huizen ingestort. Deze huizen, die ge bouwd worden voor rekening der Mij. van Onroerende Goederen te Leerdam, waren juist Zaterdag onder de kap gekomen. De werklieden waren pas ten uur naar huis, toen de bewoners der buurt een rrceselijk gekraak hoorden. Naar buiten zich spoe dende, ondekten zij dat het blok woningen een groote ruïne was geworden. Van den voor gevel was een groot deel ingestort, kozijnen lagen aan stukken en brokken op den grond, terwijl de kap geheel uit eikander lag slechts enkele stukken waren blijven hangen. Ook de balklagen en verdere muren hadden veel geleden. Honderden gingen Zondag naar het tooneel -der verwoesting een kijkje nemen. De Tiendewcg was den heden dag vol nieuws gierigen. Omtrent de oorzaak worden afferlei gissingen gemaakt. Een onderzoek is nog niet ingesteld. SfurffcrilSke flanel. Sowinelstiijk. Overleden: Kaatje Vroegindeweij 81 jaar wed. van Abram Zaaijer. Jf3i{3i3eDsartt«Ss. OndertrouwdCowtiaan Spee 21 jarr en Jo hanna Looij 20 jaar. Sen Cionirucl. Gehuwd: Frans Kreeft 35 jaar en 3. A. van Gelder 29 jaar. B. Both oud 29 jaar en P. de Visser 28 jaar. F. Vervloet oud 2ï jaar en J. Stam 22 jaar. ©oltgensplaat. Geboren Maria Johanna d. v. Barthomeus Goo tjes en Pieternella BeJjaars. Pieter z. v. Cornelia Johannis van den Berg en van Cornelia Hartmans. Dingeman z. v. Arend den Braber en van Wil- helmina Kievit. Gehuwd: Arij van Dam 19 jaar en Jannetje Duim 17 jaar. Overleden Machellje van Nieuwaal oud79jaar echigenoote van J. Snaauw. MeJIssanf. Goboren: Louisa, d. v. Philippus van Velsen en Barendina Holleman. Maria d. v. Izak van Zielst en Cornelia van 'tHof. Pieternella Cornelia d. v. Johannes van der Made en Elizabeth het Jonk. Overleden: Aleida Wijnanda de Jong, 68 jaar echtgenoote van Simon het Jonk. $$u<iclorp. GeborenJannetje d. v. Paulus Heerschap en Jannetje Mierop. Eeuwit z. v. Hubert Tanis en Klaasje Westdijk. Johannes z. v. Adrianus Knape en Elizabeth Tanis. Abraham Cornelis z. v.Hu- brecht Simon Aatbregtae en Pieternella Wilhel- mina Pape. Christiaan z. v. Cornelis Grinwisen Arendje Sperling. Gehuwd: Jacob Meijer 36 jaar en Jannetje Tanis 33 jaar. Johannis Hameeteman 22 j. en Neeltje Jacomijntje Witte 23 j. Leendert van der Linde 27 jaar en Dina Meurs 25 j. Leendert Akershoek 26 j. en Maatje Witte oud 20 j. Overleden: Jannetje oud 5 dagen d v. Paulus Heerschap en Jannetje Mierop. Jozijutje Tanis oud 70 jaar, echtgenoot van Jacob Meijer. Pieter Sandifort oud 82 jaar wed. van Krijntje Witte. Willempje Tanis oud 58 jaar d. v. Kommer Tanis en Jannetje Mierop Durvina Lodder oud 75jaar wed. van Jan Voogd. Niesje Lodder oud 6i jaar vrouw van Teunis Hameeteman. XdriaantjeLena Tanis oud 25 jaar,echtgenoote van Willem Meijer. SAeiii en ftchool. fFrcïlïSibeurïen iKonfflsg 2© Felsr. NED BEK V. KERK Sommelsdijk, vu, en 's av. Ds. Westrik. Middelbai-üis, 'sav. Ds. Lamtuers ven Dirkstand. Stad, vin. en nam. I's. Polhuis. D011 Bommel, <m. en num. Ds. Ennien. Ooltgonspiaat, vm. en nam Ds. Vorweij. Oude Tongo, vm. en nam. Ds. van Doider. Nieuwe ïonge, vm. en nam. Ds. Wentink. Dirksland, vm. Ds. Latnmers. Herkingen, vm. en nam. Ds. tie Stoppeluar. Melissant, vm. eu nam. Ds. Hoedoniüker. Stellendam, vm. en nam. Ds. Iloogendijk. Gocderoede, vm. en 'sav. Ds. do Gidts. Ouddorp, vm. on nam. Da. Boss. GERf FORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Steketce. Stad, vm. en nam. leeskerk. Den Bommel, vm. en nm. leeskerk. Ooltgonspiaat, vm. en 's av. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en 'sav. dhr. öaso^ki. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Herkingen, vm., nam. en 's av. leeskerk. Melissant, vm., nam. en 'sav. leegkeik. Ooltgensplaat, vm., nam. en's av. Ds. Hartkamp. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Db. K. W. Rössing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 's av. Ds, Mackenze, TRUE EVANGELISATIE. Oolfgensplaat, (Langstraat), vm. en nam. dhr. Wielhouwer. Telegris si? LONDEN, 21 Februari De Daily Graphic verneemt uit Sevvastopol Er worden hier de verontrusteadste be richten uil den Kaukasus ontvangen, maar de bladen moge ze niet openbaar maken. Men vertelt vandaag op goed gezag, dat de toestand snel de gedaante en de afme tingen van een algemeenen opstand aan neemt. Er zij 1 gisteren nog twee garnizoens- vvapenmagazijnen geplundetd De staat van zaken boezemt ook de grootste bezorgdheid aan de admiraliteit in. Het zeevolk is plot seling ontevreden geworden, weerspannig en tot een gevaarlijk punt muitziek zelfs. LONDEN, 21 Februari. De Standard verneemt uit Moskou del. 20 dezerDe revolutionaire propaganda was nooit zoo druk aan 't werk als thans. Er gaat ter nauwernood een dag voorbij zonder dat er proclamaties in de binnenplaatsen der ka zernes van de verschillende regimenten werden geworpen. BERLIJN, 21 Februari (Part) Tele grammen uit Petersburg melden dat de regeering. wegens de toenemende staking op de spoorwegen, niet meer in staat is voor een voldoenden spoordienst met behulp van troepen zorg te dragen. De correspondent van het Berliner Tage- blatt te Peleisburg meldtAlle verceni-- gingen en lichamen welke streven naar de invoering van een grondwet, zijn overeen gekomen om samen te werken en hebben het gemeenschappelijke besjuit genomen, om in geen geval nieuwe leenir.gen als te recht be. taande te erkennen, welke nog voor de afkondiging van een grondwet door het tegenwoordige régime mochten worden aangegaan. Aan het hot van den Tsaar is men zijn hoofd kwijt. Sommige grootvorsten wagen zich niet meer buitenshuis. In de stad doet vrij openli k een lijst van vogelvrij verklaar den de ronde, welke geteekend is door 67 leden van het omwentelingscomitè. Er staan de namen op van hen die, zoo noo- dig, nog vermoord zullen worden. i^a^eliomen Uericliten. VERSLAG van het verhandelde in de openbare verga dering van den raad der gemeente Suimnelsdijk, op Donderdag 23 Febr. 's nm. 2 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en leest de notulen der vorige ergadering, welke, na te zijn gelezen, onveranderd worden vastgesteld, goedgekeurd en geteekend. Mededeeling Ingekomen Stukken, a. een beredeneerd verslag over bet jaar 1904, van de Commissie belast met het toezicht op de volkshuisvesting ingevolge artikel 54 der Woning wet opgemaakt, hetgeen aan de Raadsleden ter lezing zal worden toegezonden, om, na door hen te zijn gelezen, aan de goedkeuring van H.H. Ged. Staten dezer provincie te onderwerpen. b. Het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag, waardoor de Openbare Vergadering in geheime zitting wordt voortgezet. Middelharnis. Woensdagavond trad in de Zondagsschool voor een goed bezette zaal de heer Nauta uit Amsterdam op, met een rede over »De strijd onzer dagen. In gloedvolle taal schilderde Z.Ed, met tal van voorbeelden de strijd in zijn ouder dom en in zijn wezen af, toonde met bewij zen, dat aan dien strijd door de tegenpartij een verkeerden schijn wordt gegeven en gaf met citaten uit verschillende bladen en brie ven de bewijzen dat de tegenpartij niet regeeren kan, ook al wil deze, doordien ze machteloos is. Het was een heerlijke avond, en we roepen den spreker dan ook een hartelijk sLot weerzieDSi toe. Jammer dat niemand zich met den spreker durfde meeten, hoe ook daartoe uitgenoodigd. Het liep zonder debat af. m rfi§ h e richten. Brie!le, 20 Febr. Boter f ('.58 tot f 0.Eieren f3.25 [>er 100 stüks. Bot ie rei a mi, 20 Febr. Huitenl. granen vast. Roggo per 21)0 kilo: Helena 77/78 kg. b. o. g. f 155. fierst per 2000 kilo: 60/61 kg. Azoff Zwarte Zee stoomend f 119, 117 naar aank.tjjd, dito Febr.afl. f'117. Haver per 2100kilo: 50/51 kg. Libau stoomend f 6.20 a 6.30. Muis per 2000 kilr-Amer. Mixed uit aangekomen boot puike kwal. 1'113 a 115, dito dito uit dito f 114 gestort, dito dito stoomend 1114 a 112 naar aauk.tijd. Binnenl. granen. Tarwe. p. 100 kilo f 8.25 a 9.—. Rogge per Hl. f 5.a 5.30, Gerst per 100 kilo Winter- f7.40 a 7.70, Zomer-17.25 a 1 7.50, Chevalier f 8.60 a 8 90. Haver per 100 kilo f 7.20 a 7.40. BI. erwten per Hl. I 6.50 a 7.25. Witte boonen f 17.a 17.50. Bruine boonen f8.50 a 10.30, mindere fO.— a 0.Lijnzaud f 7.50 a 8.50 per Hl. Veemarkt. Aangevoerd heden 297 vette runderen, 168 vette kalveren, 0 nuchtere dito, 62 schapen of lammeren, 489 varkens, bigg- n, 0 paarden. Run deren 25 a 34 ct., kalveren 37 aö2'/act., schapen 20 a 30 et., lammeren a ct., varkenB 19 a 23 ct., iil. lichte voor export 19 a 20 cent per */a kiio. Aardappelen. Brielsohe kralen f 3.20 a 8.50. Geld. blauwe f 2.a 2.10. Eigenheimers f 1.60 a 1.90. Zeeuwsche bonte f 2.a 2.25, diio blauwe f 2.a 2.25. Flakkeesche jammen f 0.— a 0.Eigenheimer* f 1.70 a 1.90, poters i 1.10 a 1.30 per Hl. Ajuin. Aangevoerd 2500 Hl. Bruine groote f7.25« kleine f7.25. Ötroogele f7.25 per 60 Kg. Eieren. Zeeuwsche f 4.20 a 4.50. Overmaasche f 4.70- a 5.de 100 stuks. Vlas. Aangevoerd 18946 steen Blauw, halfg^zwingeld a en schoon tot 36 a 44 stuivers, 4300 steen Groningsch 28 a 33 st., 3107 st. Wit 80 a 84 stuivers per steen. Amsterdam, 20 Febr. Aardappelen. Fr.Dokk.Jamm f 1.60 a 1.70. Friesche botergele fl.30 a 1.50, dito blauwe 1 1.80 a 2.—. Geld. blauwe f 1.90 a 2. Zeeuwsche Sp. Jamm. f 1.70 a 2.—, dito blauwe f2. a f2.10. IJp. Jammen fl.60 a 1.80. Flakkeesche Eigenheimers f 1.40 a 1.60 per Hl. Hieuwe Malta 71/2 a 7*/h ct. per Kg. Veemarkt. 438 vette Runderen, 1ste kwal. f 0.69 a f 0,72, 2e kwal. f 0.66, 3e kwal. f 0.58 per Kg., 150 Melk- en Kalfkoeien f120 a f275. 91 nucht. kalveren f 7.a f12.529 vette varkens Holl. Ie kwal. 43 a 45 ct., 2e en 3e kwal. 40 a 42 ct. Overzeesohe en Geld, le kwal, 42 a 44 ct., 2e en 3e kwal. 39 a 41 ct. per Kf,

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 4