MM, TWEE BLUDiN. Vrijdag 24 Februari 1905. No. 1010. Tweede Blad. der geverfde urn INHOCSÏGNOYINSES Dit nummer bestaat uit lielastingkiezers. Voor de loon-, huur-, spaarbank-, grootboek en examenkiezers is de ar beid nu afgeloopen. Wie zich de kleine moeite van aangifte heeft getroost zijn binnen de poort en blijven dit gedurende het geheele jaar 1905. Voor hen is dus de zaak in orde. Maar nog niet voor de belasting kiezers. Zij loopen nog altijd gevaar kiezer-af te worden. Uitdrukkelijk toch zegt de onver biddelijke wet, dat hij, die over het laatst verloopen jaar in een of meer der directe belastingen was aangesla gen, te zorgen heeft, dat vóór of op 1 Maart die belasting is voldaan. Wie bet vergeet, gaat onherroepe lijk van de kiezerslijst af. Het is dus zaak, om, nu bet nog kan, te betalen wat men schuldig is. Anders is men in Juni zijn eerste burgerrecht kwijt. Dit geldt ook voor de gemeente raadsverkiezing, die eveneens dit jaar door heel het land moet plaats hebben. Wie met 1 Maart zijn plaatselijke belasting niet prompt heelt voldaan, stemt dit jaar niet meê. Officieel Gedeelte. Plaatse» der vlaggen op de» toren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat zullen op Zaterdag den 4 Maart 1905 des namiddags ten 3 ure bij enkele inschrijving aanbesteden, het plaatsen der vlag op den toren dezer gemeente telkenmale als zulks door of vanwege den burgemeester zal worden gelast gedurende de jaren 1905—19061907. De vlaggestok moet worden bewaard door den aan nemer. Inschrijvingsbiljetten die den prijs per keer moeten vermelden in te leveren tergemeente secretarie van Ooltgensplaat voor Zaterdag 4 Maart 1905 des namiddags 3 uur. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Joh. v. PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Ooltgensplaat, 22 Februari 1905. Binnenland. Men schrijft uit Oud-Beierland aan de Nieuwe Courant De regen van biljetten tot aangifte om op de kiezerslijst geplaatst te worden, wijst ons op een verbitterden strijd, die in Juni a.s. gevochten zal moeten worden. Is men van antirev. zijde ouder gewoonte erop uit geweest, allen op de kiezerslijst te brengen, die tot die partij gerekend kunnen worden, thans heelt men ook van liberalen kant uitnemend gewerkt, bijna in het ge heele district Ridderkerk. Nooit is er van die zijde zooveel krachtsinspanning ten toon gespreid, nooit heeft men zooveel mannen weten op te wekken om de be kende formulieren te teekenen. Maar ook de tegenpartij heeft men niet gerust. Daar heeft men gezorgd, om alle mannen bij tijds op het appél te brengen. Door den arbeid der beide partijen ontstond een enkele maal een kleine verwarring. Zoo heeft men te Pernis (distric t Brielle) het eigenaardig verschijnsel gezien, dat iemand de formulieren van beide zijden teekende Om aan te toonen, hoe men gewerkt heeft, diene het volgende Te Mijns-Heerenland, een klein dorpje zijn niet minder dan i io biljetten, te West maas een nog veel kleiner dorp, 50 stuks, te Maasdam 87 stuks en Oud-Beierland, welke gemeente circa 6000 inwoners telt, ruim 300 biljetten ingeleverd? Nu zijn er waarschijnlijk onder die aangiften plm. 20 pCt. van oudere dagteekening, maar een toeneming van 80 pCt. van aangifte kiezers teekent genoeg Op 't eiland IJselmonde dat voor 't grootste gedeelte tot het genoemde dis trict behoort moet men nog krachtiger aan 't werk getogen zijn. Zijn we in het bezit van alle gegevens, dan zullen we een vergelijkend over zicht van de aangifte-kiezers van 1901 en 1905 ten beste geven. Maar nu reeds valt t# constateeren, dat elke voorspelling om trent den uitslag der Juni-verkiezing in ons district op geen vasten grondslag berusten kan. De hekken worde» verhanden. Onder dit opschrift schrijft De Zeeuw Vijf en-twintig jaar lang gingen onze Unie sprekers uit om het goed recht en hoog belang van het Christelijk onderwijs te bepleiten. Nu gaat men hetzelfde doen voor de openbare school. Toch is er wel eenig verschil. Onzerzijds ging de actie uit van de locale comite's van de Unie en trad slechts hoogst zelden een onderwijzer op. Maar de actie voor de openbare school gaat zoo goed als geheel van de openbare onderwijzers uit. In Zuid-Holland heeft zich een Provin ciaal Comité der Nationaal-Historische Partij gevormd, voorloopig bestaande uit de heeren N. Mac-Leod. Gepens, Vice- Admiraal te Rijswijk, Voorzitter, Mr. F. J. Lisman, Advocaat en Procureur te Brielle, Secret. Penningm., H. van Bergen Hene gouwen, bouwkundige te 's-GraveDhage, Mr. J M. A. Lisman, lid van den Gemeen teraad, Voorzitter der Kiesvereeniging ^Vaderland en Koning« te 's-Gravenhage, H. Meinesz, Rentmeester van Rijnland te Leiden, W. C. Seijl, Arrondissements- Schoolopziener te Oud-Beierland, H. W. J. E. Baron Taets van Amerongen, gep. Majoor der Cavallerie, Kamerheer Cere moniemeester van H. M de Koningin te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen zal er bij den Uit gever J. H. Kok te Kampen met enkele dagen een nieuw werkje vanBETTEXhet licht zien, getiteld Bijbelgeloof en Bijbel critiek. In Duitschland trok dit werkje zoo de aandacht, dat de aanzienlijke ie druk binnen weinige dagen was uitverkocht. Naar men ons meldt, is de eerste druk van liet oij de Erven J. Bijleveld te Utrecht verschenen werkje van lis. S. H. Buytendijk //Hechts of Links reeds uitverkocht. Een tweede druk is ter perse en zal binnen en kele dageen verschijnen. Da. Eïoeksche Waard. De Hoeksche Waard, Antirevoluti onair Weekblad, verschijnt van af Januari j. 1 tweemalen per week. Ivoor, het afnemen IVIU REN Plaatselijk Nieuws, Sonmielsdijk. Door den Rijksveld wachter Koppenhol is tegen L. H en C. W. wegens jachtovertreding procesverbaal op gemaakt. Ken bewoner van de enkele Ring kwam Maandag jl. zooals dit wel meer gebeurd, dronken thuis, ging met moeder de vrouw aan 't bakkeleiën en sloeg vervolgens om zijn woede te koelen de ruiten stuk. Ter eere van deze handeling werd hem onder het inzetten der ruiten door de schooljeugd eene serenade ge bracht totdat de politie kwam en de jeugd uiteendreef. Onze vroegere dorpsgenoot de wees jongen J. Koole volontair bij de instructie Compagnie te Schoonhoven is bevorderd tot Korporaal. Zondag jl. sloeg een jong en los paard van den landbouwer P. v. d. Sluis op den westelijken Achterweg doordat het met een aldaar staande'n wagen in aan raking kwam op hol en rende vervolgeus den dorpsweg in. De Heeren van Schou wen en D. Joppe wisten het dier tot stilstaan te krijgen. Dit liep gelukkig zonder schade en ongelukken goed af. De collecte, tijdens de Spreekbeurt van den heer Nauta voor de ongelukkigen op Marken, heeft opgebracht f8,35. Middelliar»is. Naar men verneemt zijn hier aan het Zandpad eenige huizen aange kocht tot het oprichten van een Sigarenfa briek. Op Maandag 6 Maart 1905 des voor middags ten 111/2 ure, zal onder goedkeu ring van den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, of bij zijn afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de 10e directie aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's Gravenhage worden aanbesteed Het onderhoud der van het bij het Rijk in beheer zijnde gedeelte der buitenhaven van Middelharnis en van de daartoe behoo- rende werken, van den datum der gunning van de aanbesteding tot en met 31 Dec. 1905. Raming f 5200. Op verzoek van M. B. is procesver baal opgemaakt tegen P. V. echtgenoote van M. v. E. wegens beleediging. Het beest van den landbouwer J. K. dat vermoedelijk aan tongblaar leed, is afgemaakt en voor de consumptie goedge keurd. - Den heer M. G. Grootenboer, onder wijzer aan de Openbare lagere school alhier, staat op 2 voordrachten voor onderwijzer te Rotterdam met de nummers 2 en 3. De Gezondheidscommissie gezeteld in deze gemeente zal den 28 Februari a.s. des nam. 3 ure ten raadhuize alhier, in het openbaar vergaderen tot vaststelling van het verslag bedoeld bij art. 27e der gezond heidswet. Jl. Donderdag had de Metselaars knecht van A. D. terwijl hij op een stelling werkzaam was aan de Ned. Herv. Kerk het ongeluk, doordat een stuk zandsteen naar beneden viel, hetwelk op de stelling terecht kwam waarop hij stond, en de plank brak,|naar beneden te vallen en zich ernstig bezeerde, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dijkgraaf en Gezworens van de pol ders Oost- en Westplaten »Flakkee« bren gen ter kennis aan belanghebbenden en Ingelanden dezer polders dat de rekeningen over het dienstjaar 1904 en de begrootingeu voor 1905 door hen zijn opgenomen en opgemaakt en dat dezelve van heden tot en met den 8slen Maart 1905 zullen ter visie liggen ten kantore van den Secretaris dezer polders. fïe» Bommel. De zoons van G. W. en van L. M. S. werden dezer dagen hand gemeen, en wel zoodanig dat eerstgenoemde met verscheidene builen en laatstgenoemde zoodanig gewond was, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek Naar men verneemt is van beide zijden ter bevoegder plaatse aangifte gedaan. OoUgensplaat. 21 Febr. ontstond er brand in het Schoorsteenstuk en Mantel in de woning van K. Okker alhier, welke gedeeltelijk verbrandde. Het liet zich ernstig aanzien, doch door spoedig aangebrachte hulp van A. Oosters was men den brand spoedig meester Assurantie dekt de schade. Terwijl P. J. B. van hier zich Dinsdag avond per fiets naar Nieuwe Tonge wilde begeven (naar men ons mededeelde om met den Heer Nauta welke daar zoude spreken te debatteeren) had hij in het begin der Lange weg alhier het ongeluk met zijn rijtuig te water te geraken. Zeker zal zijn politieken ijver bij zulk een koud bad wel wat afgekoeld zijn. Oude To»ge. Woensdag 15 Febr. jl. is door Burg. en Welh. dezer gemeente aanbesteed, het vervoer van 1100 a 1200 M3 Hollandsche onderhoudsgrint Minste inschrijvers waren schipper C. van den Ouden Mz. en B. de Korte voor i 1,50 per M3. In deze gemeente hebben zich 80 kiezers aangemeld om geplaatst te worden op de kiezerslijst 1905/6. De milicien Wouter Bezcmer, be- hoorende tot het korps Pontonniers te Dor drecht en met tijdelijkverlofin deze gemeente, zal op 3 Maart a.s. weer bij gemeld korps onder de wapenen moeten terugkeeren. Bij publicatie hebben Dijkgraaf en Gezworens van de polders, loozende door het Oudeland van Oude Tonge, ter alge- meene keDnis gebracht dat voor 1 Octo ber 1905 de navolgende d k-en vvegslooten moeten gedolven en uitgedaan worden, volgens de richting, die in die slooten is aangegeven. ie. In het Oudcland van Oude Tonge, de wegslooten langs de eerste Groeneweg, de Capelleweg en de Blauwpauneweg 2e. in het Noordland van Oude Tonge, de dijkslooten langs den Oudelandschendijk en den Noordlandschetidijk i 3e. in de polder den Oostmoer de dijkslooten langs den Liovevrouwepolder- sohendijk, I De milicienverlofgangar M. Kamerling, behoorende tot het 2e Regt. Veldartill. te 's Gravenhage, is tegen 22 Mei a.s. opgeroepen in werkelijken dienst. bij publicatie is bekend gemaakt dat Burg. en Weth. dezer gemeente en Dijk graaf en Gezworens van de polders, loozende d >or het Oudeland van Oude Tonge, op Woensdag 1 Maart a.s. des voormiddags ten 11 ure in het openbaar bij inschrijving zullen aanbesteden het vervoer van de benoodigde onderhoutsgrint voor gemeente en polderwegen. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. J. van der Snoek, thans kweekelingouder- wijzeres te Apeldoorn, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de nuttige handwerken. De Koninklijk goedgekeurde statuten van de Coöperatieve Boerenleenbank uit deze gemeente, zijn in de Staatscourant no. 42 geplaatst. Haar doel is'terverbe tering van het landbouwbedrijf ie. aan vertrouwbare medeleden geld voor te schieten 2e. aan iedereen gelegenheid te geven om beschikbaar geld veilig te beleggen, en 3 e. een fonds te vormen. De milicien verlofganger Martinus Dierckx, behoorende tot het 3e. regiment Infanterie te Bergen op Zoom, heeft, naar men verneemt het voornemen om bij het wapen der Koninklijke Marechaussee dienst te nemen. Toen Zondagmiddag de 18 jarige J. G. uit deze gemeente aan het fietsen was even buiten de bebouwde kom der gemeente, had hij het ongeluk met zijn fiets in een vrij diepen sloot te rijden. Doordat hij natuurlijk met de fiets omkan telde was hij heelemaal nat en bijgevolg genoodzaakt naar zijn ouderlijke woning terug te keeren, om zich daar van droge kleeren te voorzien. Dinsdag 21 Feb, vergaderden bestuur en leden van schoolfonds voor schipperskin deren in deze provincie in de zaal van Mej Wed. G, Kanters Zoon. Door den Voorz. den heer J. A. Habig werd de vergadering ge opend en de aanwezigen welkom geheeten. Door den Secr. den heer Van Ispelen werd een zakelijk verslag uitgebracht. Daarna werd door den Penningmeester den heer C. P. L' Hagens rekening en ver antwoording gedaan, en de noodige be scheiden nagezien door den WelEerw. Heer Th. van Dolder, de heeren I. de Winter en C. P. van Dongen in orde be vonden en met hunne goedkeuring getee- kend. Uit een en ander bleek dat het schoolfonds ook het afgeloopen jaar weer zegenrijk is werkzaam geweest. Er was een klein batig slot. Als nu was aan de orde het kiezen van 3 bestuursleden (aftredende waren de Heeren J. van Ispelen, C. P. L. Hagens eD H. van Dongen Az.) Eerstge- noemder. werden met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl voor den Heer H. van Dongen die niet meer in aanmer king wenschte te komen werd gekozen den Heer A. Th. Waare. Door den Heer J. van Schouwen werd in den breede het nut van goed onderwijs aan schipperskinderen besproken op eene wijze zoo als ZijnEdele dat kan in gevoelvolle taal die elk der aanwezige bezielde en boeide. Nadat door enkele aanwezigen nog het een en ander gevraagd en besproken was, en daarna niemand meer het woord verlangende, werd met enkele woorden door een Voorz. het ro-jarig bestaan van 't fonds herdacht en met den wensch tot wederziens de verga dering gesloten. Dh'ks!a»<l. Voor de gemeenteraad is aan de beurt van aftreding de heeren J. Zaaijer (Wethouder) en C. van Es. De opbrengst der Zangvereeniging die in hel Koor der Ned. Herv. Kerk alhier gehouden is. heeft netto circa 2 2x/2 gulden opgebracht. Naar men verneemt is dat bedrag ten bate gekomen aan de beide blinden uit Middelharnis, die aan deze uitvoerig hebben medegewerkt. Herkhige». Naar wij uit goede bron vernemen hebben zich in deze gemeente niet minder dan 23 personen aangegeven om te worden geplaatst op de kiezerslijst, een bewijs dat men ook hier niet stil heeft gezeten. Op de op Maandagavond gehouden vergadering van stemgerechtigde manslid maten is tot Kerkvoogd herkozen de heer L Kaashoek en tot Notabel (aftr. J. M. v. Eek) de heer J. v. d. Velde. jl. week ontstond in de woning van den heer Chr. v. d. Velde een begin van schoorsteenbrand. Spoedig werd er hulp geboden en mocht het hun gelukken den brand spoedig meester te worden. Bij het opleggen van het kleed kreeg de hengslleider J. Franke, die met de aan zijne zorg toevertrouwde hengst in Ouddorp vertoefde, een krauw in het aangezich', waarvoor geneeskundige hulp werd inge roepen. ëielleiidam. Naar men verneemt heeft de heer M Stoutjesdijk te Oud-Vosmeer zijne benoeming lot onderwijzer aan de O. L. S. alhier aangenomen. Onze dorpsgenoote, Mej. C. van den Broek alhier, slaagde dezer dagen voor het te 's Gravenhage gehouden examen Nuttige LIandwerken. Terwijl heden Dinsdagmorgen om 5 uur de stoomboatdienst »Vooruit- gangs, varende StellendamRotterdam v.v., de haven uitstoomde, geraakte plotseling de schroef bekneld tusschen een ketting van een vaartuig, zoodat de reis werd gestaakt. Eerst ongeveer half negen kon de reis worden voortgezet, zoodat de dienst eene vertraging had van -31 2 uur. Onze vroegere dorpsgenoot, G. Bilkes, agent van politie te Vlaardingen, is thans als zoodanig te Voorburg benoemd. De aflevering der lotelingen voor de lange oefeningen zal voor deze gemeente plaats hebben op Donderdag, den 16 Maart, des voormiddags ten 93/^ ure te Dordrecht. Naar men verneemt is door Burg. en Weth besloten het schoonhouden der O. L. School aan te testeden. Gegadigden zijn bij publicatie uitgenoodigd liunne inschrijvingsbiljetten voor of op 28 Februari a.s. in te leveren bij den Burg bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. Goetlereede. Naar wij vernemen is tot Ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier benoemd de heer T. Lodder Cz. LI. Woensdagavond had de brieven besteller P. O alhier het ongeluk te vallen, bij welken val hij in aanraking kwam met een mes, zoodat hem een top van een vinger der rechterhand nagenoeg geheel werd afgesneden. De heer G. Joppe alhier heeft zijne benoeming tot Raadslid aangenomen, - De aflevering van de lotelingen voor de lange oefeningen der lichting 1905 zal voor deze gemeente plaats hebben op Donderdag 16 Maart ten 93/4 ure 's voor middags te Dordrecht. Donderdagavond jl werd van den vuurtoren ontdekt, dat op de zandbank »Ooster« was omhoog gevaren het Duitsche Stoomschip »Sommerfield«, geladen met stukgoederen, van Hamburg naar Australië bestemd. Met het morgentij voeren eenige blazers ter assistentie, doch moesten onverrichter - zake terugkeeren, wijl het stoomsschip met behulp der sleepbooten »Noordzee« en »Wodan« bij vloed was vlot gekomen. In deze gemeente hebben zich een 45 tal personen aangemeld, om op de kiezerslijst 1905/6 geplaatst te worden. Het bestuur van de polders iOud- en Nieuw Westerloos- en »Nieuwen Oost- dijk heeft bij publicatie ter kennis gebracht, dat de lijst van stemgerechtigde ingelanden is herzien en gedurende veertien dagen ter inzage ligt bij den Secretaris voor de Ingelanden van die polders, Naar wij vernemen, zal alhier binnen kort in de Gemeentelijke bewaarschool een speker van anti-rev. zijde optreden. - Zaterdagavond jl. is aan het z g.n. havenhoofd onder deze gemeente inbraak gepleegd in de blazerschuit G.O. 2, waarbij op baldadige wijze in het vaartuig werd huisgehouden. Zuidlaud. Volgens ingewonnen berich ten hebben zich als nieuwe kiezers aange geven voor de navolgende plaatsen Brielle 11 8 Spijkenisse 52 Hellevoetsluis 196 Hekelingen +3 Nieuw Helvoet 1 24 Den Bommel 87 Nieuwenhoom 67 Ooltgensplaat 123 Rockanje 61 Stad a/t Haringvl. 40 Oostvoorne 1 20 Rozenburg 70 Vierpolders 18 Pernis 109 Zwartewaal 22 Hoogvliet 19 Heenvliet 55 Poortugaal 49 Geervliet 40 Goudswaard 45 Abbenbroek 18 Piershil 35 Zuidlancl 71 Z.-Beijerland 70 Oudenhoorn 26 N.-Beijerland 42 gebruil Het is dus zeker dat waar de officieele lijst voor het Kamerkiesdistrict Brielle de laatste maal 6088 kiezers bevatte, dit getal voor de aanstaande Juniverkiezing op 7808 mag gerekend worden. Spijke»iëse. In deze gemeente is weder een geval voorgekomen van febris typhoïdea. Bij publicatie zijn de ingezetenen ver zocht om melk en drinkwater voor het te koken. Een tijdelijk onbewoond huis, staande aan den Hoek, onder deze gemeente, is Zondagmorgen haltzes tot den grond afge brand. Het werd onlangs bewoond door H. Pors, voor enkele maanden' was het gekocht door Jb. Van Pernis, alhier. Huis raad was er niet meer aanwezig. Oorzaak tot dusver onbekend. CHCBBieenteraatil. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad te Sfad aan 't Haringvliet, op Donderdag 16 Febr. 's nam. llj2 uur. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer Van Es, met kennisgeving. De Voorzitter, de heer Sterk opent de vergade - ring en verzoekt den Secretaris, de notulen te lezen der vorige vergadering, welke na te zijn gelezen onveranderd worden vastgesteld, goedge keurd en geteekend. Aan de orde is de mededeeling der ingekomen stukken, waarvoor echter geen enkel schrijven is ingekomen. Ie. Zegt de Voorzitter, dat er eene af-en over schrijving, groot f 390,zou moeten plaatsheb ben en vraagt daarom of de leden het goed vin den, Burgemeester en Wethouders te machtigen, om voor bedoelde af-en overschrijving te zorgen, hetgeen met algemeene stemmen wordt goedge keurd. 2e. Dooi het ontslag van den heer Van Mens, met ingang van 1 April a.s. zegt de Voorzitter, moet volgens zijne meening ook opnieuw worden voorzien in de vacature van lid der commissie voor het begriulen der wegen, aangezien liij meent, dat alleen raadsleden lid van deze com missie kunnen zijn. De heer van Mens echter zegt, dat in bedoelde commissie even goed inge zetenen dergêmeente een plaatsin kunnen nemen als heeren Raadsleden. De heer A. J. Braber vraagt, waarom nu ook den heer van Mens van deze betrekking uitte sluiten, aangezien genoemde heer toch al reeds sedert een jaar niet meer Burgemeester is, en deze voortdurend even goed lid van meergenoemde sommissie is geweestde heer van de Gevel zegt, hij liever een raadslid in die commissie zag, immers een raadslid zal meer de belangen der gemeente behartigen, dan een particulier. De heer van Mens zegt, hij nooit nog immer iets dergelijks heeft ondervonden, immers zegt hij, nimmer nog is er een enkele klacht ingekomen, gedurende den tijd, dat ik in genoemde commissie zitting had, en waarom mij daar nu- ook uit te duwen altijd heb ik mijn beste krachten aan meer bedoelde commissie gewijd. De heer A. Braber vraagt of de Raad wel eens de bevoegdheid heeft daarover te beslissen. De heer Simons zegt, waarom den heer van Mens uit deze commissie te verwijderen; er wordt toch immers niets aan verdiend, en dan maar te ontslaan, hij vindt het groven onzin. Verder over dit onderwerp niemand meer het woord verlan gende, wordt met 5 tegen 1 stem besloten hem niet te ontslaan, Tegen de heer van de Gevel. 3e. Komt ter tafel een voorstel van den Voor zitter, om weder als het vorige jaar eene subsidie van f 3400 aan te vragen ten dienste van het Lager Onderwijs. De Secretaris merkt hierbij op, dat niet op de begrooting is geraamd f 3400 maar f 3700. De heer Simons zegt, is het niet beter f 3700 te vragen; verleden jaar hebben wij f 3400 subsidie gevraagd en maar f 2800 gekregen. De Voorzitter zegt, er altijd nog meer kan worden aangevraagd, hij wil het echter in stemming brengen en na daarover gehouden stemming wordt met algemeene stemmen goedgevonden, de aan te vragen subsidie op f 3700 te bepalen. 4e. Is weder aan de orde de zooveel besproken nachtwaker. De Voorzitter komt op zijn voorstel terug der vorige vergadering en zou gaarne zien, dat toch de jaarwedde of liever gezegd het hon gerloon, want dit is het betrekkelijk, met f 50. ver hoogd werd, temeer, daar deze nu reeds gedurende twee maanden ongesteld is, en de nachtdienst voortdurend toch evengoed is waargenomen, het geen door die plaatsvervangende personen even eens niet voor niets zal gedaan worden. De heer A. Braber vindt beter geen verhooging te geven immers voor f 100 zijn er nog wel andere perso nen te vinden voorde betrekking van nachtwa ker. De heer van de Gevel stelt voor hem eene gratificatie te verleeneu van f 30,met het oog op zijne ziekte. De heer A. J. Braber vindt f30, wel een beetje te hoog en zag dit bedrag gaarne op f 20,gebracht. Verder niemand meer het woord over dit onder werp verlangende, wordt in stemming gebracht, het voorstel om den nachtwaker eene gratificatie van f 20,te verleeneu, hetgeen, na in rondvraag te zijn gebracht, met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Niets meer te behandelen zijnde, vraagt de Voorzitter of nog een der heeren het woord ver langt, waarop de heer A. J. Braber zegt, hij reeds van bevoegde zijde heeft gehoord, de dokter heeft bedankt. De Voorzitter merkt hierbij op, hem ook dit ter oore is gekomen. Dar., zegt de lieer A.J. Braber, zou het toch zaak zijn, indien het waar is, dat men van hem schadevergoeding eischte, immers welke groote kosten zijn in dcnlaatsten tijd nietjbesteed aan de woning van den dokter. Och, zegt de heer van de Gevel, wanneer dit waar is, 'dan is het maar beter, dat die dokter hier niet komt, want dan kan men toch op der gelijk persoon geen staat meer maken. De Voor zitter zegt tenslotte, de gemeente in dit geval alleen de lijdende persoon is, en zij als zoodanig het risico zal moeten dragen. Verder niemand meer het woord in de openbare vergadering verlangende, wordt er tot een geheime zitting overgegaan. Ing/ezossdea ^Ssakliegi. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Uitgever. Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij voor de derde maal een plaatsje in uw blad en zeg ik u reeds bij voorbaat mijnen dank voor de plaatsruimte bij liet beantwoorden mijner derde vraag, welke luidt Waarom wordt de ©ereS. «ïosjgeiaaeg op ele ®3. W. tot den FoJitieken strijd gevorsnd. Vooraf echter wil ik eerst trachten zeide ik het doel eener J. V. uiteen te zetten. Kortelijk vat ik dat samen in korte woorden. De Jongeling wordt op de J. V. gevormd tot een nuttig lid van Kerk, Staat en Maatschappij. Zij behandelt

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3