I Advertenti'ên. Beervarken. Lewenstein's Naaimachines SPRINGBEER Tuin- en Landbouw. Vraagt» a «ik. Antwoorden of uiedodeeliugea Siuiteiilaiid. BELGIË. RUSLAND. BULGARIJE. RUSLAND en JAPAN. Me fraaiste Me goedkoopste 217 Hoogstraat 217, l| ^1 Bil Nu even blazen. En dan weer aan den arbeid. Men bezware zeer accuraat deaanteekenin- gen betreffende de ingediende biljetten. Over een flinke maand is de voorloopige kiezerlijst reeds verkrijgbaar. Men vergelijke dan daarmede zijn aan- teekeningen, en controleere goed of al onze nieuwe mannekens er op staan. Ook of al onze bekende belastingkiezers de hun toekomende plaats op de lijst hebben verkregen. liet kan dezen zomer op ééne stem aan komen. En daarom getrooste men zich de uiterste moeite. Al is het voor éénen kiezer. Wie op kiezerslijst, hetzij vanwege zijne betaalde belasting, hetzij vanwege zijn aan gifte behoord, die moet er ook op «taan. Eotterd. „Slaakt front." Maakt front voor de openbare schooier. Zoo klinkt het in den lande. Weet men dan voor welke school men front n,a ikt Let dan eens op. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben zekeren onderwijzereen maand geschorst wegens ongehoorzaamheid De correspondent van de AT. R. Ct. vertelt wat de man heeft gedaan. a-Het hoofd zoo moet onge veer de toedracht zijn geweest komt om kwart voor elf de klas bin nen en vindt den onderwijzer nog met de kinderen bezig. Hij wijst er den man op, dat het op de «choolregeling aangegeven zoogen vrije kwartier is aangebroken en verzoekt hem de les te eindigen en zich met de kinderen naar buiten te begeven ter ontspan ning van de kleinen. Het hoofd wacht afmaar de onderwijzer gaat voort. Een herinnering baat niet. Het on derwijs wordt voortgezet. Het hoofd gelast. Vergeefs. De onderwijzer ant woordt, dat het onderwijs zelf ontspan ning is. Leien opgeborgen, beveelt het hoofd den kinderen. De onderwijzer daar tegen inleien op tafel Zoo een paar maal waarna het hoofd om in tegenwoordigheid der kinderen de quaestie niet op de spits te drij ven het lokaal verlaat. »Aan deze zelfde school moet het ook zijn voorgekomen dat het hoofd de klasse bezoekende, door den on derwijzer verzocht werd heen te gaan, omdat zijn tegenwoordigheid hem hinderde*. Het is te begrijpen, dat zoo iets toch al te verging, en Burg. en Weth. zich genoopt zagen handelend op te treden. Maar het feit zelf bewijst, met welken geest de openbare onderwij zers zijn bezield. Revolutionair tischen zij gelijkheid. Ook in de school. Een hoofd behoefde er eigenlijk niet te zijn, En als er nog hoofden zijn, moeten ze zeker worden bejegend, zooals deze geschorste onderwijzer dit deed. Wat zullen zoo de schoolkinderen een eerbied krijgen voor alle gezag voor Overheid, voor ouders, voor meester zeiven En voor zulk een school, waar de goede beginselen met name door de sociaal-democraten ondermijnd wor den, zou het Nederlandsche volk moe ten front maken Het zal, hopen we, wel [wijzer zijn. Want de openbare school is heusch het»front maken« niet waard. Rotterd [Wij merken hierbij op, dat de Rott. te kras spreekt, als ze zegt: »met welken geest de Openb. Onderw. zijn bezield.« F.r zijn loffelijke uitzonderingen, vooral op 't platteland. Die onderwij zer, die heer Barend recht was zoo'n revolutionair. Red.J NASCHRIFT. Juist was mijn vorig opstel aan de postbus toevertrouwd en dus op weg al naar de druk kerij, toen 'k in sde Veldbode» een artikeltje onder de oogen kreeg, dat ik gedeeltelijk kier voor u overschrijf. Het is een waardig ina- schrift« op mijn stukjesTegen het koopen van mestmengsels.« Oordeel maar zelf, hier staat het. »Aan het Rijkslandbouwproefstation te Goes werden onderzocht 139 monsters ammoniak- superphosphaat, zooals men weet een mengsel 'van zwavelzuren-ammoniak met 20 5 20,5 pCt., stikstof en 9 pCt. phosphorzuur. Als men 65 KG. superphosphaat met 14 pCt. phosphorzuur en 35 KG. zwavelzuren ammoniak met 20 pCt. s:ikstof (bevat soms wel 20,5 pCt.) met elkaar vermengt, dan be vat het mengsel 9,1 pCt. phosphorzuur en 7 pCt. stikstof. En nu bleek aan het proefsta tion te Goes dat van de 139monsters ammo niak superhoshaat slechts enkele het tot 7 pCt. stikstof konden brengen. Sommige hielden bovendien ie weinig phosphorzuur. Die te weinig stikstof en te veel phosphorzuur bevatten, waren natuurljjk in de verkeerde verhouding gemengd in een verhjuding in het voor deel van den verkooper en die bovendien te weinig phosphorzuur bevatten, hielden waardelooze bijmengselen in. Het bedrog is groot in de wereld. Een der monsters hield 5.3 pCt. stikstor en 10.1 pCt. phosphorzuur; het was dus af komstig van een partij, bestaande uit 26 20,5 KG. zwavelzure ammoniak en 72-73,5 KG. superphosphaat. Hier is dus 8,5 KG. zwavelzure ammoniak te weinig en 8,5 KG. superphosphaat te veel gebruikt. Rekenen we den zwavelzuren ammoniak op iö cent en superphosphaat op 2,5 cent per KG., dan beteekent dit voor den leverancier een extra winstje per 100 KG. ammoniak-superphosphaat van f 1,15. Let wel buiten de gewone icinst 't Is erg, zoo zei ik bij mij zelf. Doch dat het niet altijd zóó erg is, leerden mij de cijfers die ik vond in 't Blauwboek» (van Regee- ringswege uitgegeven) van 19001901, blz. 1177 e.v. Daar staan de resultaten van het onderzoek aan de verschillende Rijksland bouwproefstations uitgevoerd, in tabellen bij elkaar gebracht. En uit die cijfers blijkt, dat van sstikstofhoudende superphosphaten» in 42 gevallen 4 keer te weinig stikstof aanwezig was en I keer te weinig phosphorzuur. Van 159 monsters superphosphaat voldeden 23 niet aan de gestelde eischen, wat betreft phosphorzuurgehalte. Van zwavelzure ammo niak werden slechts 17 monsters onderzocht. 1 hiervan bleef beneden de garantie. Maar geen der onderzochte meststoffen maakt op bedoelde tabellen (blz. 1179) een mooieren indruk dan chilisalpeter. Daar schijnt dan wel bijzonder weinig mee geknoeid te woiden. Van al de 169 onderzochte monsters (dit aantal was grooter dan van elk der andere mest- soorten) bleef er niet één enkele beneden de garantie. Met dit feit voor oogen en in aan merking genomen, wat meedegedeeld is door den heer Ter Haar, durf ik nog met veel meer vrijmoedigheid te voorspellen, dat eene vergelijking tusschen ammoniak-supperphos- phaat eenerzijds en chilisalpeter met super phosphaat anderzijds, ten voordsele van de laatste twee uit zal val en. Intusschen zal, gelijk ik in mijn vorig op stel schreef, het iaatste woord gegeven worden aan de praktijk. G. VAN DER MOLEN, Landbouwonderwijzer. Vlaardingen, Fcbr. 1905. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de rragou waarop ie betrekking hebben. Vragen. 776. Wordt ammoniak superphosphaat in 't voorjaar uitgestrooid 777. Hoe moet ik mengen om amm. super te krijgen met 9 percent phosphorzuur en 7 percent stikstof 778. Wat is hot beste middel om paarden te genezen van Raps een ziekte waardoor de pooten Van de paarden opzwellen en zweren. Ftakkec Een paardenhouder. Antwoorden en mededeelingen. 774. Met vastenavondklokjes duidt men op sommige plaatsen sneeuwklokjes aan. 775. Jtrwtenkevers in erwten overwinteren Ja En daurom brengt de boer met de erwten vaak 't kwaad voor een volgende oogst zelf naar 't land. Hij zij op z'n hoede en zoekede erwten goed uit. Uit Charleroi wordt van Zaterdag ge meld, dat dien dag de staking onder de kolenwerkers zi«h weer had uitgebreid. In de andere stakingsdistricten was de toestand onveranderd. Nauwelijks waren de gemoedereu, zoover bekend, weder tot rust gekomen en trilde de verontwaardiging nog slechts zwak 11a in vergelijking met de volheid van klanken, waarin zij zich tijdens de gruwelijke ge beurtenissen overal had doen hooren, of opnieuw wordt aller ontroering gaande gemaakt door een afscliuwelijken moord aanslag. Grootvorst Sergius, oom des Tsareu eu tot voor kort gouverneur generaal van Moskou, is door een bom zoo gruwelijk verminkt, dat de dood onmiddellijk intrad, De moord had plaat» op het Senaatsplein in het Kreml, de Moskousche binnenstad, die vijf poorten heeft. Twee daarvan geven toegang tot het Roode plein, dat het rij tuig van den grootvorst moest oversteken vóór het, door de Nicol laspoort, het Se naatsplein bereikte. De ontploffing was zóó geweldig, dat alle ruiten van het gerechtsgebouw tot splinters werden ge slagen. Over den moord zelf seint een corres pondent van de '/Echo de Paris", verno men van den politieagent die deii moor denaar gevangen nam Op het oogenblik zoo vertelde de agent dat liet gesloten rijtuig van den grootvorst het Senaatsplein overging, bin nen het Kreml, na den ringmuur, door gegaan te zijn, wierp een man, in een podefka (kiel) gekleed, een hom door het portier in het rijtuig, dat letterlijk aan splinters geslagen werd. De paarden gingen er van door met het voorstuk. Een vormelooze massa was op de slij- kerige 6ueeuw achter gebleven. Het was niet mogelijk het hoofd van den grootvorst terug te vinden, en zijn geheele lichaam was uiteengescheurd, de handen en voeten waren verdwenen. Een voorbijkomende vrouw verzamelde een gedeelte der hersens in een zakdoek, en bracht die naar den commissaris van politie. De koetsier Andrej. Roedinski werd aan het hoofd gewond. Officieren die het drama gezien hadden, uit de vensters der kazerne van het regi ment Ekaterinoslaf, schoten toe met een draagbaar waarop de overblijfselen van het lijk, met een soldateDmantel bedekt, werden weggebracht. Bij de overblijiselen vond men een porte feuille met geld en papieren. De agent Leontief liep den moordenaar na en greep hem vastde man wilde een revolver uit zijn zak halen, maar ward ontwapend. In den politiepost weigerde hij zijn naam op te geven, en zeide dat men niet te weten zou komen wie hij was. want dat hij te Moskou met een valsch paspoort gewoond had. Hij was, zoo zeide hij, lid van de^oc.- democratisch-revolutionaire partij, die hem last gegeven had tot den aanslag. Hij was licht gekwest in het gelaat door een splinter van den bom. Het lijk van den grootvorst werd over gebracht naar het klooster Tsjoedolski, waar dadelijk een lijkdienst gevierd werd Hoe diep treurig en bejammerenswaar dig zijn zulke daden toch Afgezien nog van het afschuwelijke van de handeling hoe gehaat grootvorst Sergius dan ook moge geweest zijn, beseffen zulke lieden dan niet, dat zij door dergelijke handelingen de Russische regeeriug veeleer verbitteren dan verschrikken, zoodat ten gevolge van steeds strengere en onmee- doogender maatregelen de ellende aldoor vermeerdert En hoe onnoemelijk bederven zulke gru weldaden iiet voor de goeden, die door geleidelijk te hervormen tot verbetering willen geraken i Terstond nadat de aanslag gepleegd was ging b.iron Efederickse den Czaar tie noodlottige tijding ervan mededeelen. De keizer was er verp'et van ook de OzariUa moet hevig aangegrepen zijn. Zoodra de Czaar van den moord wist liet hij (vol gens een correspondent der Daily Express// de ministers naar Tsarskoje Selo ontbie den toen zij kwamen was hij echter nog niet in staat hen te ontvangen. Eenigen tijd hierna liet de Czaar het volgende uit Tsarskoje Selo gedagteekende manifest verspreiden '/Het heeft de Voor zienigheid behaagd 011s met diepen kom mer te laten trtffen, doordat onze geliefde oom, grootvorst Sergius Alexandrowifsj. gisteren in zijn 48>te levensjaar ons is ontrukt, gevallen door de huid van snoode moordenaars, die naar zijn ons dierbaar leven stonden. In hem beweeuen wij den oom en den vriend, wiens geheele leven, wiens geheele arbeid en zorg steels gewijd waren aan den dienst van ons en van het vaderland. Wij vertrouwen er vast op, d it al onze trouwe onderdanen de innigste deelneming zuilen koesteren in den rouw, die het keizerlijk huis heeft getroffen en hun innigste gebeden voor de zie'srast van den overledene zullen vereenigen met de onze.» Er wordt allerlei verleid in verbind met den gruwelijkeu aanslag'. Nu beet de beurt te komen aan Generaal Trepoffj gouver neur van Petersburg, die zoo vast over tuigd is van het tot dat hem wacht, dat hij tegenwoordig zijn woning niet meer verlaat en door middel van de telephoon zijn bevelen geeft en regeert. Maar, wordt er dan verder gezegd, deze vrijwillige opsluiting zal den gehatenmin niet behoeden tegen een bom, die de samenzweerders op alle wijzen weten te doen barsten, ten spijt van de strengste voorzorgen. En met Trepoff staat ook grootvorst Wladimir bloot aan een aanslag; ja ook de persoon van de Keizerin-Weduwe, heftige voorstandster van de reactionaire bewegingIn 't geheel staan er een 12-tal personen op de zwarte lijst. Zeker correspondent weet te vertellen, dat sinds het einde van December (de moord wordt in verband gebracht met de hardhandige wijze, waarop de grootvorst de studenten-demonstratie van 16 Decem ber jl. uit elkaar heeft laten jagen, waarbij eenige studenten en eenige vrouwen het leven lieten) sinds het einde van December dan, Sergius door //het revolutionaire co mité// was ter dood veroordeeld. Hij had toen een brief ontvangen, waarin niets stond dan //Sergius Alexander is ter dood veroordeeld door het revolutionaire comité//; de gewone vorm, volgens den correspon dent. Na den d md gaat dan een biljet rond: «die of die is dan en dan door het revolutionaire comité geéxecuteerd//. De correspondent zag zulk een biljet, uitge gaan van het onbekende comité. Het handelsverdrag met Rusland is tot stand gekomen. Te Sofia doel het gerucht de ronde, dat eenige dagen geleden een Bulgaarsche bende onder aanvoering van Christo Babe in een hevig gevecht gewikkeld werd met Turksche troepen, waarbij aan beide zijden vele dooden vielen. Ook Babe zou in den strijd ge sneuveld zijn. i$e Oorlog. Ook de berichten die in Tokio van de Shaho worden ontvangen, melden, dat de Russen op beide vleugels steeds grooter werkzaamheid toonen en vooral hun rech tervleugel versterken en uitbreiden. Zij schij nen een sterke troepenmacht samen te trekken tegenover generaal Koeroki, en Fozsjoen is de basis van de jongste ope raties. Men schat de troepenmacht der Russen aldaar op 6 divisies. De meening wint veld, dat generaal Koeropatkin van plan is, aanvallend te gaan optreden. Het weer blijfl ongunstig, doch de strenge koude zal spoedig geëindigd ijn. De berichten van Chineesche zijde, dat generaal Koeropatkine de Shaho-liuie wil verlaten en in noordelijke richting zal terugtrekken, vinden in Tokio weinig geloof. Vele Russische correspondenten maken melding van de aanwezigheid eener groote Japansche troepenmacht ten noorden van Moekden Van de grens van Mongolië moet een macht van eenige duizenden Ja pansche en Tsjoengoesch'i ruiters tot nabij Goenchoelin zijn opgerukt. Waaruit zou blijken, dat de Japanneezen de strijdmacht der Russen in den rug willen aanvallen. Vooral om het mogelijke afsnijden der verbindingen is dit van belang. Genoemde plaats Goenchoelin ligt aan den spoorweg, op meer dan 200 KM., ten noorden v n Moekden, d. w. z, verder ten noorden van deze plaats, dan Jinkou ten zuiden ervan ligt, en betrekkelijk dicht bij Girin. Men weet hoe Koeropatkin in een eigen rapport reeds van gevechten in zijn rug heeft melding gemaakt. Er wordt op allerlei wijze tegen den Russischen generalissimus gekuipt, dat is wel duidelijk. Doch de berichten loopen uiteen, of Koeropatkin bij den Tsaar in ongenade is gevallen, dan wel juist door dezen gehandhaafd wordt. Uit Port Louis wordt van 20 Febr. gemald dat Russische torpedojagers en 6 Duitsche kolenschepen te Diego Suarez den 14.cn Febr. zijn aangekomen. Niet minder dan 70 vaartuigen en kolenschepen van de Baltische vloot kwamen den tóen dezer te Nossi- Bé aan, waar zij groote voorraden proviand koopen. Rodzjestwenski is dus nog niet uit de buurt van Madagascar vertrokken. Waar is het wachten op Op de komst van het derde eskader Maar eer dat hem bereikt heeft, gaat er nog stellig een maand heen Gezegd eskader niet heel sterk is gistermorgen omstreeks halfvijf de zuid- spits van het Deensche eiland Langeland gepasseerd Het smaldeel bestond, naar de stuurlui aan den wal meenden te be speuren, uit zeven schepen. Een aantal Russische transportschepen had reeds eenigen tijd in de Langcland- Belt voor ankei gelegen. Zij behoorden tot de voorhoede van het eskader. De Russische slagschepen en kruisers zouden levensmiddelen en steenkool innemen van particuliere stoomschep jn. Een later telegram uit Kopenhagen meldt nog Het derde Russische eskader passeerde gistermiddag half twee het eiland Samsö, varende in noordelijke richting. Een Rus sisch pantserschip door een Russische sleepboot begeleid, passeerde te een uur, eveneens noordwaarts varende, de noordpunt van Langeland De schepen schijnen dus werkelijk op reis naar het Verre Oosten. Maarnog eens zal Rodsjestwenski op hun aankomst wach ten Dan wordt het bijna Mei eer hij voor Wladiwostok verschijnt, ondersteld altijd, dat Togo hein onderweg niet verslaat. KORT VERSLAG van de rede des heer en Snoeg Kiewit. Jl. week Vrijdagavond trad in de zaal van het „Hotel Spee" te Somnielsdijk op, de heer A. Snoey Kiewit van Rotterdam, met het onderwerp „een algemeen belang." Bij het stellen van dien aanhef, zeide spreker, heb ik mij uwe bevreemding voorgesteld. Er zijn zooveel zaken, die het algemeen belang raken, en ongetwijfeld zult gij bij IJ zeil zeggen waarom is het noodig, onze aandacht te vragen voor één dier zaken, waarvan juist het algemeene doet vooropstellen, dat ze o is allen genoegzaam be kend is? Veel waars ligt in deze redeneering opgesloten, hetgeen niet te ontkennen valt. Wat ik mij, zeide spreker, heb voorgesteld dezen avond met U te beschouwen, is niet van gering belang te noemen, nl. de bespreking over de levensver zekering. Levensverzekering staat, hoewel zij even veel, ja wellicht meer, dan iets anders, meer ook dan de algemeene toegepaste vormen van assu rantie als brand-, inbraak- en transportverzeke ring in het karakter ligt der beschaafde mensch- heid, ik herhaal, dat levensverzekering wat be kendheid en populariteit aangaat, bij andere zaken van algemeen belang, beslist achterstaat. Levens verzekering behoort een minstens even belangrijke factor in ons bestaan te zijn als de onmiddelijke zorg voor de levensbehoeften van ons en ons gezin. Onder het woord verzekeren kan men dan ook het beste verstaan„zorgen voor de toekomst." Wanneer dus de man aan eene dergelijke instel ling verbonden is, denkt deze niet meer aan eigen welzijn, maar ook aan dat der zijnen. Zijne vrouw, die zijne kinderen heeft gebaard, die zijn maal bereidt, en zijne kleeding in orde houdt, is hem dierbaar. Zoo mogelijk wenscht en zal hij aijn kroost vrij waren voor de zorgen, die eene mogelijke ramp, hemzelf overkomen, op hunne schouders zou drukken. Gemakkelijk is het dus thans te begrijpen, dat de Levensverzekering op bovenvoor- noemde manier reeds spoedig in haar eenvoudigst karakter tot stand moest komen, om eerst in veel later tijd toegepast te worden met de middelen der wetenschap die ons thans ten dienste staan. Ik zeide U, datLevensverzekering den voorrang verdient boven alle andere vormen van assurantie. Immers, de reden ligt voor de hand. Personen toch zijn van hooger belang dan zaken. Men ver zekert zijn huis, zijn goederen, om zich te vrij waren voor schade, welke veroorzaakt kan worden door brand, inbraak, hagelslag en wat al niet meer. Zou het dan niet van oneindig hoogere moreele verplichting zijn, ecu verzekering te sluiten op •igen leven of op dat der naastbestaanden, om zoodoende als het onvermijdelijk uur van schei den slaat, de acbterbljjvenden eene spaarpenning te garandeeren, waardoor dikwijls veel schrijnende onrust verzacht, veel geldelijke zorg bezworen kan worden Hoevele malen heeft spreker in zijne praktijk menschen aangetroffen, ouden van dagen, die hun innige spijt betuigden over het verzuim van hun jeugd en hun middelbaren leef tijd. Waarlijk, verzekering is voor ieder, voor ieder zonder onderscheid, eene noodzakelijke levensbehoefte. Wie niet veel te missen heeft, dient het op bescheidener voet aan te leggen. Maar niemand heeft het recht zich te onttrekken aan zijne 'verplichting, zichzelf en zijn gezin in de toekomst voor zorgen te vrijwaren. Komt hij te rallen, dan is de polis van levensverzekering de eerste troosteres in het geleden Terlies. Een voorbeeld slechts. Een winkelier met êen groot gezin, zoowel man als vrouw, werkten hard om hun zaak vooruit te brengen, wat te meer moeite kostte, daar hun aanvankelijk bedrijfskapitaal maar zeer bescheiden was. Maar dank zij hun beider onverdroten ijver het lukte. De zaak b reidde zich uit en hun kapitaal nam toe, maar zonder in staat te zijn iets ter zijde te leggen. Want wat ze overhielden na aftrek van het be- noodigde voor hunne levensbehoefte moest weder in de affaire gestoken worden. Ik raadde hen aan eene verzekering te sluiten van Uitkeering bij overlijden op twee levens voor een bedrag van f 5 00,dat wil zeggen bij het overlijden van een van heiden, onverschillig wie, zou de over blijvende het verzekerd bedrag onmiddelijk uit gekeerd krijgen. De affaire zou dan te beschikken hebben over een som, zooals zij beiden nog nooit bezeten hadden. En de premie zou bedragen f 17, of f 18,per maand, waarvan zij de betaling in een zaak als de hunne niet eens voelen zouden. Er worden natuurlijk bezwaren geopperd, die door mij een voor een weerlegd werden. Ik hield hen voor, dat een kapitaal van f 5000 voor nering doenden evenveel beteekende als het vijfvoudig bedrag voor iemand, die de som eenvoudig in effecten beleggen zou. Dat gaf den doorslag en de verzekering kwam tot stand. Eenige jaren latei- stierf de man en toen ik verzeker het U, kwam het geld terdrge te pas. De weduwe, die anders in haar bloeiende affaire door nijnende geldzor gen gekweld zou zijn, waaruit, wie weet, welke ellendige toestanden geboren hadden kunnen worden, was nu tegen allen onspoed gewapend. Haar dankbaarheid jegens de Maatschappij, jegens mij was onbegrensd en al deed ik ook alle po gingen haar te overtuigen dat zij geen reden had tot dankbaarheid, en dut wij niet anders gedaan hadden, dan onze verplichting na te komen. Ze verkooi die zaak nu eenmaal niet op die. wijze te bezien. Zulke ervaringen ik verzeker het U schenken rijkelijk vergoeding voor veel teleurstel ling en miskenning. Eene dankbaarheid van zoo onverdacht gehalte, schenkt u het streelend en verheffend besef, dat men in een vak als het onze werkzaam kan zijn voor eigen belangen en tevens die van anderen kan bevorderen. Argumenten, die gesteund worden door den klank van de dub beltjes zijn de meest overtuigende. Geld is de regeerder der wereld en het is veel gemakkelijker eenigszins minachtend van het slijk der aarde to spreken, dan geluk en tevredenheid aan te wijzen, waar niet zooveel van dat slijk aanwezig is, dat men den honger kan stillen, en zich de eenvoudigste voorwerpen van huiselijk gebruik en gemak kan aanschaffen. Nooit, zegt spreker, zijn er grootere bezwaren geweest, als wanneer men hen spreekt over verzekering, de menschen zijn dan over het algemeen een nooit welbespraakler en vindingrijker, dan wanneer ze zich beijveren den agent te overtuigen, dat speciaal voor hen levensverzekering overbodig is. Om maar eens enkele van die bezwaren op te sommen le. De gefortuneerde man beweert geld genoeg te bezitten, zoodat zijn gezin na zijn dood niet onverzorgd zal achterblijven. 2e. De handelsman, industrieel of winkelier kan zijn geld beter in zijne zaken gebruiken, en nog tal van andere bezwaren, of deze allen gegrond zijn, betwijfel ik ten sterkste, maar dikwijls is het grootste bezwaar, dit vooral niette vergeten, de tegenwerking der vrouwen. Ik behoef U niet te zeggen, mijne Heeren, hoe dergelijke voorbeelden lijden tot onmenschwaar- dige afhankelijkheid. Een sprekend voorbeeld U allen misschien wel bekend, heeft zich onlangs nog hier voorgedaan, dat een man buiten weten zijner vrouw, omdat zij er zoo tegen was, toch zich verzekerde en na zijn dood was de uitkeering haar toch zoo welkom. Er zouden echter nog veel meer voorbeelden kunnen worden gegeven. Ilckan echter mijn taak van hedenavond als geëindigd beschouwen. O, er is nog veel, veel over dit onderwerp te zeggen, zooveel, dat het mg zelf, na een uur spreken toeschijnt, of ik er nog heelemaal niets van heb gezegd. Maarde tijd dringt en zoo moet ik mij tevreden stellen met deze algemeene beschouwing, in de hoop dat ik er U niet te veel mede heb verveeld. Ik zou er U eenigszins in kunnen wijden in de verschillende soorten van verzekering, waarmede in den regel gewerkt wordtUitkeeringen bij leven en over lijden, gemengde verzekering, de verschillende soorten van lijfrenten, de studiebeurzen de kin derverzorging, en wat al niet meer, het zou U echter van hoegenaamd geen nut zijn. Mijn doel was slechts een zeer gewichtig maatschappelijk belang, dat echter, jammer, door velen verwaar loosd wordt, ten einde U echter zoo mogelijk te overtuigen van het nut en de noodzakelijkheid der verzekering en zoodoende een steentje bij te dragen tot den bloei van een zegenrijk bedrijf. Ik wijs U er dus tenslotte nog eens op wij leven in een tijd van nerveuze overspanning, van onrust, van moordende concurrentie en liefdeloos egoïsme. De levensverzekering is, ik zeg niet het middel, maar dan toch een der voornaamste mid delen om een toekomstigen staat van grootere kalmte en bezonkenheid, geboren uit de vroeger of later zelcer komende eoonomiselte verhoudingen te steunen en te bevestigen. In dien zin dus iB zij een krachtige vredestichter. Want waarin het algemeen gesproken onrust hoogtij viert, brengt zij kalmte, als de olie die op de onstuimige golven wordt uitgestort. Verzekering geeft werk, zeg ik u, zij sticht tevredenheid en kweekt welwillend heid en eenmaal zal de tijd komen, dat wel niemand er meer zich aan zal onttrekken, dan zal de Levensverzekering den hoeksteen, zijn der samenleving. En de hoop, dit ideaal een streep breed te naderen was het doel van de voordracht van den spreker van dezen avond. Bij ondergeteekende ia disponibel een ui -uiu'!tend model, wiarvau de Vader is geweest, den bij deD Landbouwer K, 7AN ES onder Miodeluarnis, in 1903 gestauoneerden Beer, en de Moedor van gekruist Hollandsch ras. Nieuwe Tonge, Dec. 1904. B. VERWEI.T. Schiet- en Jachthencodlsdlie den. Si. 34. V**" UttOltN, Oppert 44, ROTTER OA if, VEILIÊHEIQSSCHtEBSHES, vauat f 2.50 waal-mede men zich niet kaa verwonden of snijden. Revolvers f 3.50. Buksfu e.5«. Sch ij/kaarten per lboof4.60 Flobertpatronen f 4.met Spits- kogels f'6.p. 100. Ï5c bcitij zijn Eenig adres te Rotterdam: naast PEEK en CLOPPENBURG. latere. Tel. 9994. gen 1 t\ lijk j f kanl Anti burl raa dool heb beltl ster Plnl meeil Maan insci' op d door gel as vlagjl nem I keer I secrt I Maai De De Joh. OOI Nii op ons a.s. I van 1 uit I brerl worl kan(; heell die too marl ken I de heeil tij di I arbel enkel heef I eige de Om lied I zijn maa te well ruinl waa pCt toei teel grol trie I aail dar ziel 19< te treJ disl kat Ur hoi te VO( eer uit tra f op sch. :.-r OP 1

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 2