voor lie Znidliollamlselie en %eeuwsche Eilanden. Vrijdag 3 Februari 1905. 1 Antirevolutionair Negentiende Jaarg. N\ 1007. Orgaan IN HOC SIGN O VINCES Tweede Klad,. Eerste Klad. unit uhnui.ni T. BOEKHOVEN. %iie Miikken voor de Hedaeiie foestemd, Advertenti^ii eis verdere .Ikslsnieiistratie franco toe te seiaiSen aan den Uitgever. Officieel Gedeelte. sSfS? Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f per jaar. Afzondorlijke nummers 5 ent. UJTGEYEK: HOMMELGSP BJ Bi Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel, j Boekaankondiging 5 Cent per regel en Vj maal. j Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaat' 1 Advert ntiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 nnr. Invordering 's Rijks djijecte belastingen. De BURGEHEESTER der Gemeente Ooltgens plaat maakt bekend, dat het Kohier van de grondbelasting over het dienstjaar 1905 invorder baar verklaard op den '23 Januari 1905, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijn aanslag op den bij de wet be paalden voet te volden. Ooltgensplaat-, den 25 Januari 1905. De Burgemeester, P. VAN WEEL. Bekendmaking, Alphabetiscbe lijst van de in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van Paarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat brengen ter algemeene kenni», dat de ingevolge art 17 van het Konin klijk besluit van 14 December 1902, Staatsblad no. 222 opgemaakte alphabetische lijst bevatten de de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bieden paarden, ge durende de maand Februari voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is neer gelegd. Ooltgensplaat, den 31 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester Joh. v. PUTTEN. P. v. WEEL Rijkskeuring voor öekSiengsteii. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ouddorp maken bekend, dat de gewone Rijks keuring van tot dekking bestemde hengsten van minstens 2'/2 jaar in het voorjaar van 1905, voor Zuid-Holland zal gehouden worden te Rotterdam op 8 Februari a.s. Invordering 's Rijks directe belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Ouddorp maakt bekend, dat het Kohier der grondbelas ting (gebouwde en ongebouwde eigendommen) over het dienstjaar 1905, invorderbaar verklaard op den 23 Januari 1905, aan den Ontvanger ter invordering is ter band gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. De BURGEMEESTER der gemeente Onddorp noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij in een andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grond belasting betreft in een andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste één gulden, daarvan door overlegg ng der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la. der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslag biljetten voor den 15den Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de -r-..-.,iij-u* der kiezerslijsten aan langhebbenden Onder alle omstandigheden ij ferm1. De Unie heeft den Vrijz Democr. Bond een leelijke kool gestoofd. Den 8 Dec., 't, is dus nog maar kort ge leden, zei de heer van Raalte in de 5e Kamer Wij willen, dat de gewone wetgever aanstonds zijn vrijheid zal aanwenden tot invoering eener regeling, waarbij allen k'esbevoegd zijn, die niet om overwegende redenen van algemeen belang behooren te worden uitgesloten met andere woorden tot invoering van algemeen kiesrecht. Dit zullen wij ten allen tijde uit drukkelijk blijven verklaren en daar voor blijven wij onder alle omstandig heden ijveren. 't Is zeer dapper gezegd daarvoor blijven uij onder alle omstandigheden ijveren. Er zit geestdrift ir> dat ziune tje en veel goeden wil Maar de heer van Raalte en mr. Borgesius hadden toen nog niet achter de schermen at spraken gemaakt. En natuurlijk, zoo lang men elkaar niet eens oprecht kan zeggen, wat de eigenlijke bedoe ling is van een coalitie (en voor zulke samenspraak, die Ministerszetels en aftreding van dr. Kuyper c s. bedoelt leent zich een openbaar debat aller minst) zoolang kon mr. van Raalte heel kranig zijn democrati-ch begin sel op den voorgrond plaatsen. Er sprak natuurlijk hooge ernst uit zijn woor den trouwens hij had ook ondertee kend het wetsontwerp Drucker tot herziening der Grondwet in zake het kiesrechtartikel. Hij mocht en kon niet anders spreken, want immers dan ware zijn medeonderteekening een belaching geworden En mr. Borgesius gevoelde dat ook zeer goed daarom is ook zijn coalitie program zoo stiekum, met stille trom ingehaald. -Er is zelfs van Unieliberale zijde op aangedrongen, dat program niet in de pers te bespreken, maar een of andere spelbreker, een dito uitgaven van de Üverijselsche soort, heeft 't program toch wereldkundig gemaakt. Door een onbescheidenheid kwam t vroeger dan '21 Jan., de dag van samenkomst en onderhandeling in handen van het Haagsebe persbureau, dat het aan de bladen zond en 11a de Verzending bericht kreeg, dat het niet gepubliceerd mocht worden. Een tegenbericht werd toen aan de bladen afgezonden, doch dat bereikte sommige redacties te laat. Vandaar, dat het program voor den'21 sten Januari pu bliek werd. De liberale pers kon er nu nog voor den coalitiedag over schrijven, natuurlijk tot ergernis van hen, die 't plannetje in elkaar hadden gezet en die geen vooralgaande discussie gewenscht hadden. Daarom schreef ook mr. Borgesius in de Zutfenschelaat men toch as jeblieft met gaan pluizen aan 't nu openbaar gemaakte programhet heeft zooveel moeite gekost dit com promis tot stand te brengen, en iedere wijziging zou alles weer op losse schroe ven zetten Ja juistde ijver onder alle omstan digheden.die mr. van Raalte zoo kranig in ivoor den beleed, zou door die aaad der coalitie een raar kleurtje krijgen; er kwam een vreemd luchtje aan en de vrijzinnig-democratische kiezers moesten niet afgeschrikt wor den. Kwaje ting komt vroeg genoeg, zegt men op Elakkee, dwz. kwade tijding, die inhoudt, dat de zoo met veel ambitie geproclameerde urgentie, waarmee men in 1901 van vrijzin nig-democratische zijde hemel en aarde bewoog, in een blanco zou ver- keeren, komt vroeg genoeg om de vrienden te doen zien, dat ze door mr. Borgesius, om het maar eens plat te zeggen, in de luren gelegd zijn. Waar is nu de ijver onder alle omstandigheden De afstand van 8 Dec. tot 21 Jan. is maar een week of zes, en in die zes weken, dat wascht het water van de zee niet af, is de »ijver« van mr. van Raalte en heel de vrijzinnig-democratische groep tot 't vriespunt gereduceerd. Waarom Wat mag en kan de oorzaak zijn. Onder welke omstandig- hedenv. is die t> ij vera tot nul gedaald? Daar moet natuurlijk wat achter zitten Omdat de Eerste Kamer tegen Al gemeen Kiesrecht is en die pas na 1907 zou kunnen veranderenzien de Vrijzinnig-Democraten daarom van de urgentie af? Maar Mr. van Raalte sprak toch van «ijveren onder alle omstandigheden» E11 als dat waar is waarom handhaven de heeren dan hun wetsontwerp? Laten ze dat dan ook in den doofpot doen, want de Eerste Kamer zal dat beslist ver werpen. En waarom dan nog een actie voor een blancoartikel Er is geen blanco 80 mogelijk zonder her ziening der Grondwet en jaweldaar willen de coalitie-mannen wel voor werken Wat zotte redeneering toch Een Eerste Kamer is onwillig om in 't Grondwetartikel een nieuwe alinea tot algemeen Kiesrecht toe te latenen de Vrijz-Democr. leggen er zich nood gedrongen bij neer. Maar diezelfde Eerste Kamer weigert natuurlijk evenzoo te aanvaarden een Grond wetrevisie om tot een totaal blanco te komenen daar zijn de heeren voorHeel dat argument van dien Eerste-Kamer tegenstand is een drog reden Als werkelijk de Eerste Kamer een beletsel is voor de invoeging eener alinea in 't bestaande Grond wetartikel, dan is ze dat ook voor de schrapping van art. 80 en 't ko men tot een blanco. De urgentie van 1901 is nu een holle leus zo zou nu niet baten, zoo beweert men. We gaan verder en zoggen ditDe urgentie tot Grond wetswijziging was op 8 Dec. nog geen holle leus, of mr. van Raalte is een grootspreker, die staatsmans wijsheid mist, maar de opneming van een blanco artikel 80 in 't coalitie- program en dht bij de wetenschap, dat een Eerste Kamer voor wijziging hoe ook niet is te vinden, is boerenbedrog. Wat is de oorzaak der verflauwing dan Er is gepn beginselverzaking, zegt men. Dbor 't nieuwe program is juist bij de Liberale Uriie het Kiesrecht op het terrein der practische politiek overgebracht en eenmaal daarop, blijft 'ter op tot't afgedaan is/Ja, 't is hetzelfde zinnetje als mr. Borgesius gebruikte. Maar 't is desniettemin een fraze. Wat Dat plaatsen op 't program, is dat het kiesrecht brengen op 't terrein der practische politiek Dat is 't kiesrecht 'brengen op pa pier en meer niets. Zie weer naar de Vrijz.-Democraten. Ze gingen in 1904 zoover, dat ze kwamen meteen wetsontwerp dat was practische poli' tiek daar zat houvast aan En wat doen ze nu Ze krabbelen terug Dat is ook practische politiek, maar van heel wat minder gehalte. Watpractische politiek De libe ralen hebben al een halve eeuw op hun program staanScheiding van Kerk en Staat Maar waar is de actie? We hechten niets geen waarde aan dat plaatsen op 't programen vooral niet als we zien, hoe de Unie liberalen, en 't is hun door de Vrijz.- Democr. en Socialisten duidelijk en scherp genoeg aan 't verstand ge bracht jaar in jaar uit vreesachtig geweest zijn, hoogst schuchter om nu eens fllink en goed te zeggen, waar 't op staat. Van de Unieliberalen is voor de practische politiek in ver band met Algemeen Kiesrecht weinig te wachten't verleden kan 't ge tuigen I 't Is een leuze, een holle, anders niet En we noemen mr. Borgesius een kranig man, die politiek uitblinkt boven mr. van Raalte en mr. Treub want hij, die steeds van rose en rood om de ooren kreeg om zijn halfheid, om zijn weifelen op 't punt van Al gemeen Kiesrecht; hij heeft de Vrij zinnig Democraten er tusschen. En mr. Treub en de andere zeven hebben 't voor mr. Borgesius in handige tac tiek moeten afleggen. Trouwens: op de vergadering te Amsterdam voelde men dat weler waren 48 stemmen voor, 10 tegen en 2 blanc dat was dus een vijfde tegen het program van mr. Borgesius. Maar wat was dan de oorzaak der verflauwing Ons artikel is reeds te lang géworden en we volstaan met te zeggen Haat tegen 't ministerie Dat moet vallenal bezwijkt de kracht van eigen beginselen. Doch in een volgend artikel zullen we dit nader bespreken. Een snuekend Volk en een on verschillig Vorst. Het Russische Volk naderde den troon. In de verst verwijderde dor pen meende men, dat bij aile ellende nog steeds deze star der hope fon kelde Men kon den Czaar als een vader aanspreken en hem met de nooden en behoeften bekend maken. En daarom, omdat men dat geloofde, altijd geloofd en gehoopt had, omdat men zulk een toenadering van Vorst en Onderdaan als een zonnestraal liefhad, die vriendelijk speelde op een bevroren bloem, daarom was er nog zoo vaak een afwachtend zuchten, een berustend peinzen, een steeds ho pende onrust. Doch, toen het toegang vroeg om voor dien troon neer te knielenom te bidden voor recht en rechtvaar digheid om 't uit te schreeuwen Vader hoort ons rechtmatige eischen laat ons als mcnsch, als onderdaan toch leven een menschelijk leven toen klonken salvo's, toen werden zwaarden gezwaaid en bajonnetten gericht. Ledig was de troon De straten vol bloeds Een volk bad om recht Een Vorst sloot zijn oor en vluchtte, en liet dat Volk vertrappen door woeste Kozakken. Zoon Vorst is onttroond I Niet door zijn Volk, dat hem smeekte, maar door eigen roekeloosheid. Het huis Romanef heeft een on waardige in zijn midden, wiens kroon zelfs geen ornament, maar een spot beeld is. Weewee't Land, welks Koning een kind is. De Kiezerslijst voor 1905. Men begrijpt dat deze kiezerslijst van het hoogste belang is De tijd om aan haar saamstelling met allen ernst te arbeiden is gekomende Juni-stembus ligt in het verschiet. Daarom geven we hier kortelijk, wat men met het oog op de samenstelliug der Kiezers lijst behoort te weten Letten we allereerst op de bêlastingkie- zers. Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijks belastingen heeft voldaan. Die belastingen zijn Personeele belasting, Grondbelasting, Vermogensbelasting en Bedrijfsbelasting. Deze aanslagen behoeven niet te loopen over een vol dienstjaar men moet een voudig de belasting op tijd hebben betaald Belastingkiezer* behoeven zich niet aan te geven zij worden ambtshalve op de kiezers lijsten gebracht. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeeldeu boedel, waarvoor in 1904 grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 bedraagt, behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretarie, waar zij een for mulier ontvangen, dat vóór 15 Februari ingevuld en onderteekend aan de secretarie moet worden ingeleverd, met het belas tingbiljet. Wie verhui-de naar een andere gemeente en in een vorige belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven met overleg ging van het voldaan geteekende belasting biljet. De rijwielbelasting telt niet mee. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heeft, krijgt van den ontvanger een waarschuwing tehuis, een gratis waar schuwing, waarin gezegd wordt, dat, is de belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezerslijst komt. Alle overige kiezers, d. w. z. de huur-, inkomen-, spaarbank- en examenkiezers be hooren zich aan te geven tusschen 1 en 15 Febru tri ter secretarie. Zij ontvangen een formulier, dat onderteekend en ingevuld moetjjworden ingeleverd aan 't Gemeentehuis, Huurkiezer is hij, die op den 31 sten Januari sedert i,» Augustus van het vorige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond van de huurwaarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal veihuisd zijn; mits dan ieder der woningen den huurprijs heeft, door de wet vastgesteld. Doch nu komt er nog iets bij. Men kan ook kiezer worden, wanneer het huis of het gedeelte van het huis dat men bewoont, niet den geëischten huur prijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en daarmee het voor de gemeente geldende bedrag wordt verkregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens net zoo lang in huur hebben als het huis. De huurkiezer moet zich aangeven. Alleen wanneer hij in dezelfde woning bleef, als het vorig jaar, en hij stond reeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huurkiezers gel den ook voor de schipperszij moeten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben gehad van 34 M3. inhoud, of 25000 Kg. laadvermogen. Thans komen we aan de inkomsten of loonkiezers. Dat zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare oi bijzondere instellingen in dienst betrekking zijn geweest, en daar een loon hebben genoten, dat óók voor iedere ge meente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het ha've loon van minderjarige, inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pen sioen of de lijfrente, dat door openbare instellingen wordt verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instellingen uitbetaald. Natuurlijk blijft het bedrag van het inkomen voor iedere gemeente on veranderd. Ongevallenrente wordt ook als loon be schouwd. Staat in een oi ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd be schouwd. Is men hoogstens twee maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend, ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld be drag. Wie op Zon- en Christelijke feest dagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en in woning te genieten. De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 1