Vrijdag '30 Januari 1905. Negentiende Jaarg. N°. 1005. voor de Xuidliollandsclie en Keeuw^clie Eilanden. ten. 2 Antirevolutionair Orgaan F gered. J N HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. De heer Vegtel in de Easier 1 He Partydag. vagen. .terdam. Tweede li lad. «w )ttgensplaat, repareeren, il le soorten TE KOOP Heer M. I D IJ K te stirijft mij tweejarig eed gedu- 3 maanden rigen hoest si ziekte, en idden alle opgegeven benouden, echts ééne mijn kind geworden, 'iddel ieder 5 en f 1,§0 m België: verkoopers. Utrecht. rde Pillen mscbap, de ijm weg te tanwas van ende bij- e werking maag uit ing bevor- Als zui- ien die pil- jrden, daar ig volstrekj orzaken en e bezighe- k21ll2 ct. bruiksaan- EMA en H, VAN Us; Hr. P. SMAN te ISMAN en te Schie- 1ÜB. I, Srhif- dat zij leest aan lil zonder zeifs hei [n, maar po'jes zonder tfoos- ■n rest tulen rifij. team- ree- pij» klein te i ra" ct echte alsem ten roo- irop ile t, Rot- Itlcre is M V Sc L W. OBBEL Deze Courant verschjjnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 60 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,60 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: &OMMEL&MJH. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Vg maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 60 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslatP Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Hedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. Officieel Oedeelle. Belicndiuüikiiig. Bestrijding van de Tuberculose onder het Rundvee. lie BURGEMEESTER der Gemeente Oolt^cns- l>taat, gelet op het Koninklijk besluit van 2 Sept. 1904 (Staatsblad no. 219.) Mede gelet op de mis- sieve van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid dd. 22 December 1904 no. 11255, afdeeling Landbouw. Brengen ter kennis van belanghebbende dat de in voormeld Koninklijk bedoelde overneming ter slachting van tubercu leuze runderen op 1 Januari 1905 een aanvang neemt, en dat formulieren ter mededeeiing van het verlangen, tuberculeuze runderen tegen schadeloosstelling door het Rijk te doen over nemen, kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn gesteld, alwaar nadere inlioh- tingen worden verstrekt Ooltgensplaat, den 13 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, P. v. WEEL. <»enieeiitei-ftn<tavergiMlei-iiiK. Be BURGEMEESTER der Gemeente Oirltgene- fiiaat. maakt bekend dat eene openbare verga dering van den Rand is belegd tegen Zaterdag den 21 Januari 1905 des namiddags ten 3 ure. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat, den 17 Januari 1905. De Burgemeester, P. V. WEEL. Ter visie ligging, opgave van candidate». De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltgens plaat, maakt bekend, dat de van de Burge meester van de hoofdplaats van hel kiesdistrict Brielle ontvangen opgaven vermeldende de namen voorletters en woonplaatsen der candidaten in alphabetisehe volgorde, gesteld bij de op 14 Jan. 1905 gehouden verkiezing, ter vervulling van een plaats in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergel.gd, terwijl een afschrift dezer alpha betisehe opgave is aangeplakt. Ooltgensplaat, den 17 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, P. v. WEEL. Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal Kiesdistrict Brielle. Opgave der leden in voormeld Kiesdistrict gestelde Candidaten. Nemen Hermans Voorletters L. M. Roodhuyzen Vegtel Woonplaats Rotterdam. Enkhuizen, 's Gravenhage. A. H. Ch. Opgemaakt ingevolge Art. 55 lè lid der Kieswet door mij Burgemeester der Gemeente Brielle hoofdplaats van bovengenoemd kiesdistriot den 14 Januari 1905. (was get.) L. M. VEENENBOS. L. B. Voor afschrift, de Burgem. van Ooltgensplaat P. VAN WEEL. Stemming ter verkiesing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltgens plaat, brengt ter kennis dat op Woensdag den 25 Januari a.s. van des morgens 8 tot des nam. 6 uur, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het Kiesdistrict Brielle waartoe deze gemeente behoort. De Candidaten in alphabetisehe volgorde zijn HERMANS L. M., te Rotterdam. ROODHUYZEN A te Enkhuyzen. VEGTEL H. Ch., te 's Gravenhage. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Art. 128 van het wetboek van Strafrecht luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitge vende aan een krachtens wettelijk voorschrift, uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Ooltgensplaat, den 17 Januari 1906. Ds Burgemeester voornoemd, P. VAN WEEL. *1* kandidatuur Vegtel. Hoe zeer we de bekwaamheden der politieke tegenstanders, der heeren Roodhuizen en Hermans in 't district Brielle erkennen, gelukkiger keuze dan de heer VEGTEL heeft de Antirev. Partij aldaar niet kunnen doen. En we zouden 't district gelukkig achten, als 't als waardig opvolger van den hoogst werkzamen heer Goekoop inde Tweede Kamer, den heer VEGTEL afvaar digde. Bij de gave des woords voegt hij een ruimen, helderen blik op zaken en toestanden en heeft door zijn lidmaat schap van Prov Staten en Gemeente raad te 's Huge, reeds ondubbelzin nige blijken gegeven van den ernst, waarmee hij zijn politieke taak vol brengt. Waar de Brielscbe Courant zoo terecht erop wees dat blijkens liet Sociaal Weekblad Vrijzinnig Democra ten en Uniemannen het er op schijnen toe te leggen om de Oud Liberalen in den hoek te duwen, daar is het plicht van allen, die recht en aanspraak willen maken op erkenning hunner beginselen en geen in den-hoek duwe- rij, van wie ook, om als protest krach tig en flink uit te komen voor den Candidaat der Antirevolutionairen. Daaromaan alle man dit parool Een heerlijke dag geweest We hebben genoten en vergissen we ons niet, allen die tegenwoordig waren. Hoewel de opkomst in den middag wel wat beter had kunnen zijn, de avondvergadering was flink. We hopen a s, week een uitvoerig verslag te geven om onze lezers of voor het eerst of bij vernieuwing nog eenmaal te doen genieten van het vele goede dat we hoorden. Uimienlaiid. De verkiezing in district Brielle. 7 aterdag zijn in het district Brielle offi cieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature-Goekoop) de heeren A. Roodhuyzen, secretaris van de Liberale Unie te Enkhuizen, H. Ch. Vegtel antirev., te 's Gravenhage en L. M. Her mans, soc. dem, te Rotterdam. Door "het districtsbestuur der Christelijk- Historische kiesvereeniging te Brielle is besloten de candidatuur van den heer Vegtel te steunen. Men schrijft ons Zaterdagavond trad te Nieuwesluis in een openbare vergadering op de heer A. Roodhuyzen, de candidaat der Um'eliberalen. In debat kwamen de beide andere can didaten, de heeren Hermans en Vegtel. De laatste bepaalde er zich voor ditmaal toe de voortreffelijkheid van het vrijzinnig bewind aan de historie en dus aan de feiten te toetsen. Naar aanleiding van een uitlating van den heer Roodhuizen, dat de antirevolutionairen bevreesd zijn tegen hem te debatteeren, stelde de heer Vegtel zich bovendien be - schikbaar om bij openbaar debat in een der grootste zalen van het district de detailpun ten van de rede van dien spieker uitvoerig te weerleggen. Bij zijn antwoord noemde de heer Roodhuizen de uitnoodiging een verkiezings' manouvre, daar de heer Vegtel wel weet, dat hij de volgende week van B. en W. van Enkhuizen geen verlof had in het district op te treden. Eerst na her haald protest van den heer Vegtel, onder steund door een gedeelte van de vergadering, trok de liberale candidaat zijn woorden in. De heer Vegtel, nogmaals aan het woord gekomen, constateercte dat de heer Rood huizen toegegeven had, dat de liberale partij zich op eenige punten van wetgeving >ver- gist* had etr dat de critiek van Mr. Veegens in 1901 inzake de traagheid van sociale wetgeving onder het Kabinet Borgesius juist was. Tenslotte sprak hij het vertrouwen uit, dat de heer Roodhuyzen wel zoo bescheiden zou zijn te meenen, dat men niet juist voor een debat met hém 't meest beducht zou behoeven te zijn, en bleef hij zich beschikbaar stellen voor een openbaar debat met welken liberalen spreker ook in een vergadering door het liberale verkie zingscomité te beleggen, op datum, plaats en naar regelen door dat comité te stellen. „Onjuist." schreef mey aan De Bode Uit Brielle van den Onderwijzersbond >Aan de Christelijke school alhier staat een hoofd van 77 jaar Hij was eerst tijdi-lijk aangesteld, maar schijnt nu voor vast te zijn benoemd, want zijn huis alhier is te huur. Sinds eeu 12 jaar is deze D. van 1 )alen rentenier, vóór dien tijd had hij alhier een bloeiende christelijke school, die hij tal van jaren geheel voor eigen rekening heeft gedreven tegen 25 ct. per leerling per week. Wanneer de leerlingen die school verlieten, konden zij nauwlijks lezen en schrijven, maar psalmzingen konden zij goed, dat deden ze zoowat den heelen dag. Hij was van het stelsel, dat 100 en meer leerlingen voor één onderwijzer best ging. De Brielsche jeugd gaat dus een goeden tijd tegemoet.e Natuurlijk hadden alle linksche bladen van N. R. Crt. tot Volk dat dadelijk overgenomen. Dan al gaat de leugen nog zoo snel Maandagmorgen toch lazen we in de N. R. Crt. Men meldt ons Het bericht uit De Bo te overgenomen aangaande de Christelijke school te Brielle, is onjuist. Aan het hoofd daarvan staat de heer Y van Randen, een betrekkelijk nog jong man, in het bezit van akten voor de drie moderne talen, voor zijn taak volkomen berekend. Plaatseiyk !%ieaw§. Sommelsdijk Bij het op 12 dezer ge houden examen tot het verkrijgen van een bewijs van militaire bekwaamheid en licha melijke geoefenheid zijn uit deze Gemeente geslaagd, de lotelingen Pieter Breur, Cor nells van Lente en Frans Kievit en voor Lichamelijke geoefendheid de lotelingen Teunis van den Doel en Anthonie van den Berg. Wegens den lagen waterstand konden de beurtschippers de haven alhier op hun ge wonen tijd niet uitkomen, zoodat ze d# markt te Rotterdam niet meer konden be zoeken, hetgeen hun veel schade berokkende. Jliddelhai'liis. Bij het alhier gehouden examen voor de oefeningen in den wapen handel zijn geslaagd voor Militaire be kwaamheid Leendert Schellevis en Pieter Keijzer en voor Militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid Joost van den Doel, Jacob Verolme, Jan van Strien en Pieter Buijsee. In deze gemeente doet zich een geval voor van Diphtheritis* ten huize van de Wed. A. K., Oostdijk D 121 alhier. J.l. Zaterdag vertrok uit deze ge meente met het Stoomschip »Maasdam« van Rotterdam de heer J. van den Broek met bestemming naat Noord Amerika. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen A. V. en W. van G., wegens het spelen op de openbare straat met geld, alhoewel zij al dikwijls waren gewaarschuwd. Wegens het loopen over een anders grond, misschien met het doel om te gaan stroopen, is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen 4 personen alhier. Tot ophaling der contributie-gelden van het onderling Begrafenisfonds alhier zijn benoemd voor dit jaar C. Jongejan, S. van Groningen en C. Boogerman. Stad aan 't Haringvliet. Burg en Weth. maken bij publicatie bekend de wijziging van Art 83 betreffende de verordening op de Woningwet. Zaterdagmiddag viel C de Wach ter in de Molendijkskreek en werd gelukkig door hare zuster N. de Wach ter daaruit gered. Met het zoogenaamde ijstrappen had M. Smits het voorrecht er tot zijne borst in te zakken. De Burg. maakt bekend dat voor de a s verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer tot candidaten zijn gesteld de H H. L M Hermans (Rotterdam). A Roodhuizen (Enkhtii- zen) en H. Gh. Vegtel ('s Gravenhage). Zij die wenschen te solliciteeren naar de betrek ing van kerkelijk ontvanger moeten zich daartoe aan melden bij den heer C. J. v. Hierop. De Burg. maakt bekend dat het kohier der Pers. Bel no. 3 invorder baar is verklaard en aan den betrok ken ontvanger is ter hand gesteld en dat daarop ieder voorkomend belas tingschuldige verplicht is, zijnen aan slag volgens de wet te voldoen. Den Bommel. De aangekondigde lezing van Ds Postma van Voorburg zal wegens verhindering niet doorgaan. Nader meldt men daaromtrent aan ons het volgende: Heden (Vrijdag 20 Jan.) hoopt bij Mej. Wed. C. Lokker in eene Openbare vergadering als Spreker op te treden, de heer N. Oosterbaan van Does burg. Er zal gelegenheid zijn met den spre ker te debatteeren. Aan onzen vroegeren brievenbesteller J. Kardux is een jaarlijksch pensioen verleend van f289. Wegens den lagen waterstand on dervond de stoorubootdienst van hier tus- schen Rotterdam j.l Maandag eenige ver traging. Evenzoo was dit bet geval met de beide beurtschippers, die eerst Dinsdag en Woensdag konden vertrekken. Een wielrijder alhier had het onge luk kennis te maken met de sloot, doch wist zich gelukkig uit die toestand te red den. Ooltgensplaat. Bevolking op 31 Dec. 1903 M V. Totaal. 1299 1262 2561. Vermeerdering door Geboren Vestiging Vermeerdering Vermindering door Overlijden Vertrek 45 47 48 55 93. 102. 92 103 195. 22 b7 22 87 44. 174. Vermindering Totaal op 31 109 109 218. December 1904 1282 1256 2538. Er werden 26 huwelijken gesloten. Door de bevoegde Autoriteiten werden voor Onderwijzeres aan de Openbare School No. 2 (gehucht de Langstraat) op de voordracht ge plaatst de DamesL E. Larooij te Scherpenisse, 2 K. Suurland te Zie- rikzee en 3 B. Baetens te Schore. Oude Tonge. Het aantal, ter in schrijving opgegeven lotelingen voor de lichting 1906 bedraagt 24, waar onder 3 met gebreken en 2 broeder- dienst. Bij het op 11 Jan 1905 te Mid delbands gehouden examen voor militaire geoefendheidis uit deze ge meente niet één geslaagd. Vrijdag 13 Jan. jl. toen de schippersknecht Ph. K. de giek op wilde halen, brak het touw waar hij aan trok. De giek kwam naar beneden vallen en kwam terecht op het hoofd van schipper Joh. van den Doel, die daardoor eenige wonden bekwam, zoodat geneeskundige hulp verleend moest worden. Donderdag 12 Jan jl. had in het hotel van dhr. A. T. Ware Zoon eene bijeenkomst plaats van land bouwers onder deze gemeente, alwaar de heer C. F. G. W. van den Hurk, Inspecteur der Coöperatieve Centrale Ralfeisenbank te Utrecht het nut en inrichting der Boerenleenbanken heeft uiteengezet. Het onroerend goed, bestaande in huis, erf en schuur, en toebehoo- rende aan de erven van wijlen den heer A. van Es Kz. en Mej. G. van Weel, Dinsdag 17 Jan. jl. bij afslag ten verkoop aangeboden, is den uit slag als volgtkoop I niet gemijnd en koop II gemijnd door dhr. M. Mijs op de som van f 1830 Koopen I en II gecombineerd zijn niet gemijnd. Wegens het lage water en het ijs konden de beurtschippers dhr. J. Oomens en J. Pulieman niet vertrek ken naar Rotterdam. De laatste heeft nog geprobeerd, maar de motor zit nu op het eind der haven, waar hij niet vandaan kan varen, wegens het weinige water dat er komt. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het kohier no. 5 op de personeele belasting over het dienstjaar 1904, invorderbaar verklaard 10 Jan. jl. aan den Ontvanger ter invordering- is ter hand gesteld. Dinsdag 17 Jan. jl. zijn de boe ken en kas van den heer Gem. Ontv. nagezien door Burg. en Weth. Alles werd in orde bevonden en er bleek in kas te zijn een saldo van f7193,15. Het vervoer van 10 |a 12000 straatkeien van Delftnaar Oude Tonge, bij inschrijving op Dinsdag jl. aanbe steed is aan den laagsten inschrijver schipper W. den Rooijen alhier, ge gund voor f 3,25 per 1000 stuks. Nieuwe Tonge. Door de alhier ge vestigde Dorpsvereeniging ter bevor dering van den landbouw, is gedu rende het jaar 1904 aangekocht; 139 200 kilo's Superphosphaat. 59,200 kilo Amm. Superh. 240u0 kilo Cbili- Salpeter. 281 pakjes Smetpoeder. 337 lantaarn- en rijtuigkaarsen, te samen vertegenwoordigende eene som van tienduizend vijlhonderd vijf en veertig gulden en een en veertig centen. Het is in dat jaar der vereeniging weder bij vernieuwing gebleken hoe noodzakelijk het is geene kunstmest aan te koopen, dan alleen op gega randeerd gehalte en onder controle van het Rijkslandbouwproefstation. Dirkslaild.* Bij de gehouden Stem ming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 264 stemmen. Daarvan verkregen de Heeren A. v. d. Sluis Dz. (a.r.) 1J4 en D. Roodzand (lib) 102. Al- zoo gekozen de Heer van der Sluis. Van onwaarde waren 8 stemmen. Tot Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de Heeren F. v. d. Valk en M. C. van Eek. Van de lotelingen dezer gemeente die deelgenomen hebben in het examen voor de vrije oefeningen in den wapenhan del heeft S. Poortvliet met goed gevolg aan die oefeningen voldaan.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 3