Daar nu voorts niemand meer iets had in te brengen, sloot de Voorzitter deze aangename en gezellige vergadering met een hartelijk woord van wederziens in de eerste samenkomst na de Algemeene Vergadering te Terneuzen. Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst. - Het onroerend goed bestaande in eenhuis en erf aan de Voorstraat, benevens eemchuur aan de westachterweg te Oude Tonge, toebehoorende aan de erven van wijlen dhr. A. van Es Kz. en Mej. G. van Weel Dinsdag 10 Jan. jl. ten verkoop aangeboden is ingezet als tolgthet huis en erf door D. Siis op de som van f 3800 de schuur door G. v. d. Bogert op de som van f 1700. Dinsdag 10 Januari jl. schrok de hit, bespannen voor een kar van Mt. v. M, en wel met het gevolg dat alles in de sloot terecht kwam en van M. met een nat pak huiswaarts keerde, terwijl de kar gerepa reerd moest worden. Nieuwe Tonge, 4 Jan- Vrijdagmorgen omstreeks 10 ure brak een hevige storm bui los, waardoor de achtergevel van de 5 in aaubouw zijnde huizen van A. M. omniddeli k tegen de grond lag. Met mate- rieelen schade liep alles af. Bevolking op 31 December 1903: M. V. Totaal 782 765 1547. Vermeerdering door Geboorten 27 13 40 Vestiging 46 40 86 73 S3 126 Vermindering door; Overlijden 5" 8 13 Vertrek 64 70 134 69 78 J47 Tolaal op 31 Dec. 1904 786 740 1526. (Te laat" ontvangen voor het vorig nommer.) Dirkslatid. Als candidaten voor een lid van den gemeentsraad (in de plaats van wijlen den heer D. van der Sluijs,) zijn op gegeven de heeren A. van der Sluijs en I). Roodzand Johz. Zondag had hier een begin van brand plaats in de woning van de Wed. Verhage op de straatdijk. Door afwezigheid der vrouw werd het tijdig, daar de schoorsteen mantel reeds vuur gevat had, door H. Bal en den gemeenteveldwachter Kramer gebluscht. De collecte door diakenen der Ned. .Herv. Kerk langs de huizen gehouden, heeft ruim f300 opgebracht. Zij die iets over 1904 van de ge meente te vorderen hebben, kunnen hunne nota's voor of op Maandag 23 Januari 1905 ter gemeente secretarie indienen. De inspectie over de stookplaatsen zal hier, door den Architect H. M. Rood zand en den opzichter der brandblusch- middelen J. van Zuuren, gehouden worden op Woensdag 18 Januari. De spuit No. 2 (Nieuwe) is aange wezen, om bij den eerst uitbrekenden brand buiten de gemeente het eerst uit te rukken. üici'kingeii. Door Ingelanden van den polder Oud-Herkingen is in hare iaatstge- houdene vergadering eene voordracht op gemaakt voor een te benoemen Voorz. bestaande uit de heeren C. v. d. Velde, M. Lokker en C. J. Kardux. Zij die zich gaarne bij de Zeemilitie zagen ingelijfd moeten zich voor of op 1 Februari a.s. aanmelden op de gemeente secretarie. Donderdagavond ten 6 ure, 19 Jan. hoopt alhier eene zendeling op te treden werkzaam in de zuidelijke deelen van ons land onder de R. K. Bij de gehouden examens te Middel harnis voor lichamelijke geoefendheid en Militaire bekwaamheid is den heer L. Riedijk geslaagd wat batreft lichamelijke geoefend heid. - Bevolking op 31 December 1903: M. V. Totaal 280 396 776 Vermeerdering door Geboorten 9 12 21 Vestiging 22 20 42 Totale vermeerdering 3i 32 63 Vermindering door: Vertrek 25 3i Só Overlijden 1 8 9 Totale vermindering: 26 39 6S Totaal op 1 Jan. 1905 385 389 774- ftlelissaiit. Als eene merkwaardige bijzonderheid mag worden beschouwd, dat in deze gemeente in de laatst verloopen 3 5 jaren, geen weezen (minderjarige kinderen die hunne beide ouders hadden verloren) voorkwamen. Op het telefoonkantoor alhier zijn over 1904 ontvangen 353 en verzonden 321 telegrammen. Op het hulpkantoor der Posterijen werden over 1904, ontvangen 7197 brieven, 3966 briefkaarten, 19671 dag- en week bladen, 12156 andere gedrukte stukken, 1424 dienstbrieven, 1481 postpakketten, 862 kwitantiën ter inning, 90 gewone aan- geteekende brieven met een waarde van f29421.80; aan postwissels werd gestort voor een bedrag van f11370.47 en het bedrag der inlagen in de postspaarbank was f 2847.64. Door Burg. en Weth. is bekend ge maakt dat door D. Dale, C. Goedegebuur Jr., A. van de Klundert, K. Mijnders Kz., Wed. P. v. den Doel en M. v. d. Spaan Mz. verlof is gevraagd tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan star ken drank, en dat bezwaren tegen het verleenen der verloven vóór den 20 Jan. a.s. schriftelijk bij Burg. en Weth. kunnen worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders hebben de lotelingen voor de lichting der Nationale Militie van 1905, die bij de zeemilitie ver langen te dienen, uitgenoodigd, zi :h daar voor vóór 1 Februari a.s. ter Gem.-Secr. aan te melden. Op de lijst bedoeld bij art 1 8 eerste lid der Leerplichtwet van de kinderen die zich op 1 Jan. 1905 in de gemeente be vonden en die in den loop van dat jaar den leeftijd van 7 tot 13 jaar bereikt hebben of zullen volbrengen, komen voor 262 kinderen. Dinsdag voormiddags sloeg een paard bespannen voor een gelderschen wagen, toebehoorende aan den landbouwer A. T. de W. te den Bommel, aan den Bouwdijk, in deze gemeente op hol. Op den Achter weg sloeg het rijtuig omver, terwijl het paard door het uitpikken der burrie, zonder rijtuig er van door ging en achter het gemeentehuis werd gegrepeneen schoon zuster van d. W. en een knecht die zich in het rijtuig bevonden, bekwamen gelukkig weinig letsel maar liet rijtuig bekwam be langrijke schade. Stellendam. Bevolking op 31 Dec. 1903 M. V. Totaal 753 723 1476 Vermeerdering door Geboorten 3i 21 52 Vestiging 30 23 53 Totale vermeerdering 61 44 105 Vermindering door Overlijden 9 4 13 Vertrek 35 37 72 Totale Vermindering 44 4i 85 Op 31 Dec. 1904 telde de bevolking alzoo 1496 zielen, t.w. 770 mann. en 726 vr. en vermeerderde zij aldus 20 zielen. Voltrokken werden 7 huwelijken, 6 tusschen jm. en jd. en 1 tussehen wedr. en jd. Zondag j.l. geraakte de stoomboot- dieust Haring vlietvarende Stellendam- Middelharnis, Hellevoetsluis v. v., komen de in de haven, wegens het lage waterpeil midden in de haven vast. Het personeel werd per roeiboot aau het havenhoofd gebracht, waar het met be hulp van e«n tegen den berm geplaatsten ladder het hoofd bereikten. Naar men verneemt is de beslaande z. g. Boerenleenbank opgeheven. In een lang bestaan heeft zij zich niet mogen ver heugen. Goedereede. Tot notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn benoemd de Heeren P. van der Wende Tz., Jacob Lodder Cz. an in de plaats van wijlen den Heer M. Breen de Heer F. den Eerza- men Fz. Op de voordracht ter benoeming van een Heemraad van de polder »Oud- en Nieuw- Westerloo* en »Nieuwe Oost- dijk* zijn geplaatst de Heer D. Breen, z J. Tanis Jz. en 3 F. dsn Eerzamen Fz. In de nacht van Vrijdag op Zater dag bereikte het water tengevolge van den hevigen Noordwestenwind zulk een hoog peil, ongeveer 5 uur, dat het water de stoepen der huizen bereikte. J.l. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur brak ten woonhuize van A. v. D. onder deze gemeente een schoorsteenbrand uit. Gelukkig werd het voor de bewoners tijdig bemerkt en de brand door middel van emmers water gebluscht. De aangebrachte schade is klein. Benoemd tot Kerkmeester bij de Ned. Herv. Kerk alhier de heer J. Kleijn. Naar wij vernemen is de loteling J. Tanis der lichting 1905 voor den dienst der Nationale Militie afgekeurd geworden. L.l. Zaterdag is de oudste mannelijke ingezetene, E. v. M., in den ouderdom van 84 jaren overleden. Zijn lijk is heden ter aarde besteld. De lotelingen der lichting 1905, die wenschen bij de Zeemilitie te worden ingedeeld, kunnen zich daarvoor aanmel den ter gemeente Secretarie. Onze vroegere dorpsgenoot, den WelEd. Heer H. J. Koning, die gedurende ruim 40 jaren de betrekking als Hoofd der School alhier vervulde, is Dinsdagmiddag op 8 7-jarigen leeftijd overleden. Bevolking op 31 December 1903: M. V Totaal 563 598 1161 Vermeerdering door Geboorten >4 25 39 Vestiging 13 1 2 25 Totale vermeerdering 27 37 64 Vermindering door: Overlijden 5 9 14 Vertrek 22 26 4* Totale vermindering: 27 35 62 Totaal op 31 Dec. 1904 563 600 1163. Derhalve vermeerderde alzoo de bevol king met 2 2ielen. Voltrokken werden 10 huwelijken, waarvan 7 tusschen jm. en jd. 2 tusschen weduwu. en jd. en 1 tusschen jm. en wed. In deze gemeente werd nog geboren een kind van het vrouwelijk ge slacht, niet behoorende tot de werkelijke bevolking dezer gemeente. Een kind van het vrouwelijk geslacht werd als levenloos aangegeven. OiidUlarp. De Gereformeerds Jongelingsvereeniging „Ti- motheüs" alhier hield de vorige week haar eerste openbare jaarvergadering. De Eerw. heer Basoski haar Eere voorzitter, wien de leiding was over gegeven, opende de bijeenkomst met het leven van een gedeelte der H. S. en gebed, na gemeen schappelijk gezang van een psalmvers. Daarna hield hij de openingsrede, waarin hij de vereeniging zelf, maar ook geheel Ouddorp, feliciteerd met het éénjarig bestaan dezer Calvinistische corpo ratie. Want spreker lag er nadruk op; „Niet Kerkelijk in enghartigen zin, maar wel Caloi nistiseh wil deze Vereeniging zijn. In korte trek ken wees Spreker aan dat het Calvinisme geen menschelijk stelsel is, maar als beginsel een uit drukking is, van wat door God in en door de Schepping zelf geopenbaard en gewild is. Hoofd gedachte er van is: „God alleen Souverein" en daarom en daarbij: „Aan God alleen de eer en de aanbidding van al wat leeft", enz. Geen wonder dus dat het Calvinisme in deze zondige wereld, waar ieder die niet door de genade beheerseht wordt, eigen eer zoekt, niet de meeste aanhangers telt. Gelukkig ligt echter voor den calvinist niet zijn geestelijke kracht in een grooten hoop, want dan zou de Roomsehe Kerk, al een bijzondere geestelijke kracht be zitten. Neen, zijn geestelijke kracht zoekt de Calvi nist in zijn geloof in God den Vadel der Al machtige Schepper van Hemel en Aardeen dat dien God nu alles regeert met een opper Souvereinen en onveranderlijken wil. Na dit te hebben toegelicht betoogt spr. dat daarom het Calvinisme het welgegronde beginsel is waarop het huisgezin en daaruit s School en Kerk, Staat en Maatschappij, hecht en vast kun nen gebouwd worden. Zelfs het vroomste methu- disme bleek op den duur die draagkracht te missen. Tot medebouwers op die grondslagen worden straks onze" Gereformeerde jongelingen, als manm-n geroepen. Tot die gewichtige taak moeten zij zich, onder den zegen eii in de mo gendheid des Heeren, bekwamen. Welnu geen betex-e oefenschaal daarvoor naast huisgezin, dan de Gereformeerde Jcinèelingsvereeniging. Worde zij dé&rom, gelijk zij er recht opheeft, finantieel, zedelijk én geestelijk gesteund door allen, wier beg'eren is dat in Kerk, Staat en Maatschappij niet geleefd-worde-naarregelen die door ons goeddunken of naar mensehen inzet tingen zijn vastgesteld; maar die wenschen dat heel het leven gericht en geregeerd worde naar den wil en de wet des Heeren. Met een wensch en vermaning dat wij allen, maar inzonderheid onze jongelingen voor dat heilig beginsel door den Heere machtig worden pal gesteld om t# zijn „Getrou tot in den doedt," sloot spr. zijn rede. Daarna kregen wij te hooren hot verslag van den Secretaris. Hoe jammer dat niet allen het konden verstaan, daar de stem van den spreker te zwak bleek. Het was zoo keurig gesteld, dat ik we) zou willen vragen aan hem„O toe secre taris, vraag of de Redaktie van de „Maas" U plaats wil geven om het in zijn geheel op te nemen. Die Redaktie is nog al wilwillend." Het verslag van den penningmeester was ook keurig gesteld en gaf blijk van' een goed beheer. Tot afwisseling werd nu een psalmvers gezongen, waarna de Vooi'zitter A. Padmos een opstel voor las getiteld„Op 's levens tweesprong". Op sehoone wijze soms in dichterlijken stijl schetste hij 0113 de hooge beteekenis van den jongelingsleeftijd om de taak die hem wacht, de strijd der verlei ding die hem omringt, maar ook het lenteïdeaal des levens dat hem bezielt. Verslag van dit opstel geef ik verder niet, maar drukt den wensch uit dat het nog eens in andere jongelingskringen ook gehoord worde. Het debat wat er opvolgde deed veel nog tot meer helderheid komen. Niet minder bezielend en van een goede calvinist getuigend, was het doorwrochte opstel dat de vice-president K. Tanis voorlas en tot onderwerp had„Vaderlands liefde en Vaderlandsverdediging" Wij dachten er bij ais het hart van jong Holland zoo klopt voor Vaderland en Koningin, dan hebben de onzen den vijaxxd al verdreven eer Van der Zwaag met de zijnen aan de grens komen. Moge God de harten onzer jongelingen in zjjne vreeze. daartoe bewerken en neigen. Tusschen en na deze opstellen werden wij ook nog vergast op de voordracht van enkele samen spraken, toch voldeed de inhoud van deze ons uitstekend. Vööral „Een geuzenvergadering voor den Briel," Zoo was het ecliter zingende en sprekende en luisterende tien uur gewoi-den, wat door den Voorzitter genoemd werd „het klokje van gehoor zaamheid voor Geref. jongelingen, Hij wees er op dat er nog behoorlijk tijd overblijft dat het ge zin der avondgodsdienst des huizes kan volbren gen. Hij sprak daarom nog een slotwoord waarin dank gebracht werd aan allen die dezen avond hadden doen slagen. Nogmaals beval hij de jon- gelingsvereeniging in de belangstelling van alle christenen avn. Daarna volgde een ernstig woord tot de jongelingen en in 't bijzonder tot het Bestuur; en toen gezongen was Ps. 72: 11 eindig de de grijzen broeder Bosloper met dankgebed, waarna wij huiswaarts gingen met de gedachte „Die perzik smaakt naar meer." Oud-Beijerland. Zondag treedt de nieuw-benoemde organist, de heer M. Vletter van Middelbands, bij de Ned. Herv. Gem. alhier in functie. Deze is de derde organist, sedert het gezang der ge meente met orgelspel werd begeleid. Puttershoek. Terwijl de stoomboot »Puttershoek*, van de Dordtsche Stoom bootmaatschappij, Woensdagmiddag het hoofd te Hainenoord in schumsche richting naderde, om de passagiers voor die plaats aan wal te zetten, viel de dekkaecht dier boot, de jeugdige Cornelis van Es, wo nende alhier, door het te veel voorover hebben bij hat schoonmaken van het dek, overboord, met het gevolg, dat hij ver dronk. Tien minuten lang hield de ongelukkige man zich bovep water. Plet onmiddeiijk achteruitstoomen der boot en het tweemaal toewerpen eener lijn mocht niet baten. De man scheen het-besef tot grijpen verloren te hebben. De bemanning eener roeiboot, die in de onmiddelijke nabijheid lag, snelde ter hulp. Nog één bootslengte was men van derx drenkeling verwijderd, en reeds kon een der redders de hand in het wa ter steken, doch hij greep slechts de pet van den drenkeling. Een half uur later werd het lijk opgevischt en naar hier ver voerd. De begrafenis had onder veel deelneming plaats. Spykenisse. Dinsdagavond trap de heer Roodhuizen van Enkhuizen in deze gemeente voor een vrij druk bezochte vergadering op. Uit omliggende dorpen waren verschei dene hoorders aanwezig. De Anti-revolu- tianairen uit deze gemeente hadden het blijkbaar nutrig en noodig geoordeeld te schitteren, door afwezigheid, o.i. bedroeg hun aantal dan ook geen tien sKleurlooze middenstof* was des ie talrijker aanwezig Eén vraag moei ons van 't hart. In onze omgeving hoort men steeks klagen, dal de tegenpartij en de »lauwen« niet te berei ken zijn, daar zij niet als bij uitzondering op door ons belegde vergadering komen maar waarom dan nu niet voor een flink debat gezorgd Te Iaat zal men ervaren dat hier door de onze een groote fout begaan is, De heer Roodhuizen, welke nu voor de zesde maal optrad wist der vergadering mede te deelen, dat het allen schijn had alsof de A.-R. het debat niet met hem aandurven Anders was 't met den heer Hermans, de man van »Roode hui zen*, die den heer Roodhuizen steeds volgt op zijn rondreis, meer dan mijnheer R. lief is. (Aldus Hermans in 't debat). Wat de heer Roodhuizen de vergadering wist te vertellen Och 't was 't oude lied je, 't Komt hierop neer: De grondwet niet veilig bij dit Ministerie, de Coalitie met de Katholieken kon Sor. zich niet begrijpen (dat is dan ook minder noodig. versl.) partijbenoemingen 't kweeken van huiche laars; die afschuwelijke doodstraf met de nog afschuwelijker Ds. Rudolph Gemeen- schappelijken wortel des geloofs onzin bestaat niet. Vrijheid van godsdienst wordt belaagd Godsdienstige en Kerkelijke over tuiging geven den doorslag bij benoemingen Wel Lager ondenvijs welke is ingediend in strijd met de grondwetTreurig is de toe stand en dat in 't begin der 20ste eeuw. En dan begint de heer Roodhuizen te erkennen dat de Lib. niet bijtijds de be - langen behartigd hebben der arbeiders. Thans zal de liberale Unie den arbeiders recht doen wedervaren. Daarom erkent die Unie 't algemeen kiesrechtook voor vr«u- wen, moet dit mogelijk gemaakt worden, hoewel spreker even later bekent dat dit laatste toekomstmuziek is en hij er ziel» tegen zal blijven verzetten. Dan ontwikkelt spr. verder het program der Lib - Unie, als zijnde dit de partij bij uitnemendheid om 't socialisme te bestrijden! En waar een aanslag wordt gedaan op de gewetensvrijheid, vraagt de spr. aller steun zijn partij de overwinning te bezorgeD. Zooals gemeld, werd van het debat alleen gebruik gemaakt door dhr. Hermans. Wij kregen den indruk dat dit debat veel had van ronder één hoedje spelen* althans de Voorzitter der Liberale Kiesv. verzocht in zijn sluitingsrede bij voorbaat den steun der Soc, Dem. bij een even- tueele herstemming, er op wijzende dat de Liberalen en Sociaal democraten van »de familie* zijn en zeer zeker hierin één zijn om ge/amentlijk schouder aan schouder op te trekken tegen het ^Christelijk Ministerie* dat volgens den heer Roodhuizen een ramp voor Nederland is IJselmonile. De collecte voor de Nieuwjaarsbedeeling heeft alhier ruim f 300 opgebracht. Maandag had de uitdeeling plaats, be staande in brood, spek en katoen. iBBgrzo^len stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Kedactie Uitgever. Mijnheer de Redacteur Mag ik weer beleefd eenige plaatsruimt» in Uw veelgelezen kolommen verzoeken 2'ito(iia.n. Abt. 3: GODS SOUVEREINITBIT. Waarde lezers I Zullen sommigen Uwer wellicht denken, dat de inhoud der artikeleh van Ons Pogram van weinig beteekenis voor hen is, en dat wei onder voor wendsel, dat zij meer prijs stellen op de praktijk der beginselen dan op theoretische regelen, toch wagen wij het, uw voorbarig oordeel in dezen wat tegen te komen. Leert ons het onfeilbaar Getuigenis niet, dat alle dingen eerlijk en met orde moeten geschie den Hoe kan men zich echter eene betamelijke regeering in Kerk of Maatschappij denken, zon» der eene welgeordende en Bijbelsehe regeling, of rn.a.w. een Schriftmatig fondament Had dit overbodig en onnut ge wees onze Voor vaderen hadden zich vele inspanningen kunnen besparen, door bv. niet de Dordtsche Kerkorde in 1618 als een leefregel op te st- llen voor leeraars en leden, alsmede om alle uitwendige zaken buiten willekeurige handelingen afgewerkt te zien. Be kommert men zich niet om die oude palen, en kan men die lijdelijk teruggezet zien worden of ook wel geheel weggenomen, dan stellen wij ons- zelven moedwillig aan allerlei gevaren en afdwa lingen bloot, waardoor men het heil zijner onster felijke ziel zeker niet bevordert. Ook op maatschappelijk gebied hebben onze gewaardeerde voorouders niet stil of ledig geweest, waarvan de velerlei wetten en verordeningen sprekende bewijzen zijn. Zouden we hiermee geen rekening houden? De onkunde van Lands wetten zal ons niet verschoonen, als wij haar komen te overtreden, want van Orerheidawege worden ze voldoende gepubliceerd. De rechter zal u straffen naar uw misdrijf en evenzoo zai de Heere der heeren met alle billijkheid van U eischen, dat gij Zijne inzet tingen in acht neemt, dewelke Hij in Zijn Woord heeft geopenbaard. Van vele echter moet in een Christenland gezegd worden, dat een os zijn bezit ter kent en een ezel de kribbe zgm heeren, doch dat zij geen onderscheid weten tusschen buil rech ter- en linkerhand. (Op geestelijk gebied genomen.) De verstandigste lieden van elke partij hebben het daarom ingezien en goedgevonden, dat zij en ai hunne volgelingen zich aan een program heb ben te houden, opdat eik hunner duidelijk zou weten, welke koers zij in te slaan hebben. (jok zou uit hun program voorde tegenstandera zichtbaar zijn, wie ze zijn en wat ze willen.'t Is dus eene prijzenswaardige zaak, waarbij men met open risier strijdt. Daarom heeft dr. Kuiper in 1878 voor de jonge antir. partij een program opgesteld, 't welk ge schoeid is op een Chr. leest, en dat zich daarom in sommige punten scherp onder-cbeidt van andere partijen. Een der kenmerkendste punten daaruit is dan wel art. 3, hetwelk handelt over Gods Souvereiniteit, waarover wij voorgenomen hadden iets te schrij ven. De stof is echter van groot gewicht en onze krachten zeer klein, zoodat het voor mij en U wel noodig is, dat wij met eeti onverdeeld harte hierbij neerzitten, uitziende naar den Geeat der Genade en der wijsheid, die ons tot alles kan bekwamen en vatbaar maken. Gods souvereiniteit geeft dan te kennen, dat de Schepper van Hemel en aarde teil volstrekt recht heeft, om met alle schepselen te doen naar Zijn welbehagen. Natuur lijk behueveu we hier niet bij te voegen, dat par tijen, die de heerschappij van den Koning der koningen willen beperken, Zijne souvereiniteit trachten tegen te staan, hetgeen echter een ver- geefsch ja, wat meer is, een schandelija n scha delijk werk zal blijken te wezen naar Hij de koningen kroont, en omkroont, en de vorsten aisnijdt als druiven. Daarom is het wel der moeite waard, 001 eens enkele bewijzen van die Godde lijke souvereiniteit na te .gaan, want hebben we geen zuiver gereformeerd begrip van dezen voor namen grondslag, waarop vele kostelijke leerstuk ken gebouwd zijn, dau kampen we vaak als in de lucht slaande. Zetten we ons dan met ernst ter overpeinzing, opdat we daardoor iets te kemien megen krijgen van de grootheid des Heeren, bij Wien al onze paden zijn, en aan den anderen kant onszelven mochten beschouwen als nietige en afhankelijke schepselen, opdat we hierdoor die gezegende vrucht voor ons tijdelijk en eeuwig welzijn mogen plukken, dat we in ootmoed des harten van Hem alleen alles leeren verwachten. Het eerste en meest voor de hand liggende bewijs van Gods sauvereiniteit is dan wel de schepping van Hemel en aarde, met al derzei ver redelijke en redeloozo schepselen inbegrepen, 't Was immers het vrijmachtig besluit des Aller- hoogsten, of Hij die wilde formeeren of niet, als ook welke eigenschappen en hoedanigheden Hij aan eik van die beliefde te geven, Aldus nien- sclien en engelen geschapen zijnde, ging de Onaf hankelijke voort om Zijne vrijmacht en eigendoms recht te toonen waar Hij een bepaald getal der geschapen geesten in hunnen eersten staat wilde bevestigen, terwijl Hij de anderen aan zichzelven overliet, waardoor zij uit hun staat van heiligheid uitvielen, en zoodoende duivelen werden, die in ketenen der duisternis bewaard zouden worden tot het oordeel van den grooton dag. Na hierover een kort woord gezegd te hebben, willen we ook nog iets aanstippen ten opzichte van Gods souvereiniteit omtrent den eersten mensch en mitsdien ook omtrent 011s allen. Adam was dan als representeerend hoofd van hetmensch- dom in een staat van heilige onnoozelheid gesteld in den hof van Eden. Geschapen zijnde naar het beeld Gods, was hij bekwaam om gemeenschap met het Opperwezen te oefenen, terwijl hij ook kracht ontvangen had, om in dien staat te kun nen volharden. Nu zou echter de souvereiniteit zich ook liier openbaren, dat de Sshepper het schepsel met zijne zwakheid en afhankelijkheid bekend wilde doen worden, zoodat hij tot de treurige er varing moest komendat hij tot onge hoorzaamheid en tot een val kwam, waardoor hij zich en al zijne nakomelingen onder den vloek bracht. Toch zou.de Heere hierdoor Zijne hand niet van Zijn schepsel aftrekken, maar Zijne souvereiniteit zou blijven doorwerken, en dat wel voor sommigen in Genade, waar Hij hen naar Zijn eeuwig vast voornemen zou believen te her scheppen van kinderen des toorns tot vaten der barmhartigheid en dat enkel om der wille van den Borg, die hunne schuld ep zich genomen had. We zullen echter niet langer hierbij stilstaan, daar we nog meer punten van de vrijmacht hopen te beschouwen. God9 souvereiniteit schonk dan aan elk der creaturen eene Hem behaaglijke ge daante, werking, standplaats enz., en dat alles wel naar het woord van Zijnen mond, zooals wij kort en bondig beschreven vinden in 't begin van Genesis. Verder is een voornaam bewijs de algemeene voorzienigheid, zoodat des Heeren macht al het geschapene nog onderhoudt en bestuurt. Te weinig helaas, gaan wij de regeering Gods na in de natuur, anders zouden w\j des Heeren hoogheid, alwetend heid en macht meer aanbiddend bewonderen. Wie zich in dit opzicht nuttige wenken of een leer zaam vermaak wil verschaffen, leze de Catechismus der natuur, beschreven door Martinet. Uit alle schepselen kunnen we zoo duidelijk nagaan, dat ze alle als leem zijn in de handen des grooten Pottebakkers, die hen bereidt en gebruikt naar Zijn souvereins wil. Moet de eerste wereld om der zonden wil vergaan, de sluizen des Hemels openen zich en verdrinken de godde- loozen. Is Gods geduld over Sodom ten einde, het regent vuur en zwavel. Wil de Heere Zijn volk redden, en hunne vijanden doen omkomen, de zee wordt gekliefd, en de wateren keeren op het bevel des Heeren tot hunne plaats terug. Kortom, wil Jehovah Zijn doel bereiken, zon, maan, srerren enz. staan Hem gsreedelijk ten dienste. Middelharnis. H. v. d. MEULEN. (Wordt vervolgd.) Sleclifzftken. Arrondlssements-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 10 Januari. Heden werden de volgende vonnissen ge wezen A. R., 17 jaar, zeevisscher te Brielle, J. K. 18 jaar, loopknecht alhier, A. P., 32 jaar, schippersknecht te Overschie, A. De V., 19 jaar, los workman alhier en J. B., 21 jaar, visscher te Stellendam, allen we gens desertie ieder tot 7 dagen gevange nisstraf. %rIssciiery. Middelharnis. Te IJmu'den zijn binnenge- komen de navolgende vischsloepen „Luctor et Ernergo" soh. W. v. d. Hoek f1888 „Paul Kruger" H. J Laugbroek 1000 „Middelharnis" J. de Korte 1300 „Toekomst' Joh. de Waard 1670 „Noordster" C. Langbroek 1160 „Hendrika Adriana" H. Jordaan 460 „Voorlichter" M. den Braber 1000 „Anna" Lt. Koster 1100 „Zeemeeuw" J. de Koning 700 „Thedora Emmerentia J. v.d.Hoek 168 F^sterlfesi Het Postkantoor te Sliildelharnis is geopend Op werkdagen, vm. 7,50 tot 8,50 uur nra. Op Zon- en feestdagen, vm. 7,50 tot 8 50 uur nm. 12,50 tot 1,50 uur. Voor de storting en uitbetaling van post wissels en postbewijzen, den dienst der Rijks verzekeringsbank en de invordering van gel den op quitantiën Alleen op werkdagenvm. 8,50 tot 2,50 uur nm. Voor den dienst der Rijkspostspaarbank op werkdagen, vm 7,50 tot 8,50 uur nm. Op Zon- en feestdagen, vm. 7,50 tot 8 50 uur. Voor de verzending van postpaketten alleen op werkdagen vm. 7,50 tot 8,50 uur nm. (Alles plaatselijke tijd) De aandacht van het publiek wordt gevestigd op de gelegenheid tot het ver zenden van locaaltelegrammen op alle kantoren tegen verlaagd tariet. k Mf iüg'esa. Vrijdag 13 Jan. 1905 voorn). 10 uur. Ver koop van Sp.irren aan de kaai te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Dinsdag 17 Januari 1905 's avonds 6 uur. Afslag van: Een huis, schuur en erf aan de Voorstraat en uitkomende aan de Westachter weg te Ou ie Tonge uj A. T. Waare Zoon aldaar. Notaris VAN isPELEN. Woensdag 18 Januari 1905, 's avonds 6 uur te Stellendam, in het logement van Troost, inzet van een huis en tuintje te Stellendam tn kavel II van den t/EeudruchLspolder. «rij van erfpacht, eigendom van A van der Vlugt

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 8