v»©r ile %ui<lliollan«ls(»lie en Zeeuwscbe Eilanden, TWEEDE BUO. Vrijdag 13 Januari 1905. Negentiende Jaarg. N". 1004. 2 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Alle stukken voor «Se üedaetie bestemd, Advertentiën en verdere AdtninNtrafie franco to** te «enden ««nu den tUitsrever OHZE PAKTIJDAG. Den lotie. Plaatselijk lleuws, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. dito ever: SO MM El, SM SJ Si Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advert mtiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Gaarne vestigen we nogmaals de aandacht op onzen Partijdag en ver wijzen we onze lezers naar achter staande advertentie. Waar zulke eminente sprekers op dezen dag'voor ons zullen optreden, zal zeker niet een der onzen thuis blijven. We hopen de broeders van aange zicht tot aangezicht op dien dag te ontmoeten en den band te versterken. De Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging te Middelharnis-Sommelsdijk, vergaderd op Dinsdag 10 Januari jl. gelezen hebbende het Ingez. Stuk van »De Inzenderin »Vooruit,« no. van 4 Januari jl. besproken hebbende den afkeurings- waardigen toeleg, die in dat stuk spreekt om »de kerk« als eene wigge tusschen de leden der Vereeniging in te drijven en daardoor te scheuren, wat bij een behoort veroordeeld hebbende de onhebbe lijke manier waarop, en den treurigen moed waarmee, »de Inzender,lid der Kiesv. zich in dat stuk tegenover zijn partijgenooten openbaart en zulks nog wel met gesloten vizier en in het onze partij vijandig gezind blad »Voor- uit« spreekt haar volkomen diepe ver ontwaardiging over dat stuk uit protesteert met klem en kracht tegen elke poging om 't verschil van inzicht in zake »de Kerk« dienstbaar te maken aan scheuring en scheiding van mannenbroeders, die één zijn in belijdenis van Gods Souvereiniteit op 't terrein van 't politieke leven, en begeert niets anders dan met vurigen ijver schouder aan schouder slagvaardig te blijven staan tegenover ieder, welke die Souvereiniteit ver zaakt ot loochent. Namens de Antirev. Kiesv., L. M. BORN, Secr [Ingez. stukken tegen Ingez. stukken, die soms in »Vooruit« over deze motie komen te staan, worden door ons Blad niet opgenomen. Red J Soiniuelsdijk. De loteling Leendert Buth is bij de gehouden herkeuring te 's Gravenhage voor den Militairen dienst afgekeurd. De uitdeeling van warme spijzen zal heden (Donderdag 12 dezer) evenals vorige jaren, weder worden uitgereikt. De onbezoldigd Rijksveldwachter C. van Rossum, is voor de hecrcn Boboker van den Daag als particulier jachtopziener aangesteld en Hoedekenskerke als stand plaats aangewezen. j- Bij publicatie bracht de Burgemeester heden onder dagteekening van 7 dezer de bij hem van H. M. Koningin Moeder ont vangen dankbetuiging aan de ingezetenen ter kennis, die bijdroegen tot het Huldeblijk Haar gebracht bij gelegenheid van haar 25-jarig verblijf in Nederland. t Op 31 Dec. 1903 bestond de bevol king in deze gemeente uit M. V. T. 1419 14.63 2882 Vermeerderd door Geboorten: 53 39 92 Vestiging: 79 89 168 Totaal: 1551 1591 3142 Verminderd door Overlijden: 24 19 43 Vertrek: 103 124 227 Op 31 Dec. 1904 1424 1448 2872 In het afgeloopen jaar zijn 5 kinderen als levenloos aangegeven. Het aantal huwe lijken bedraagt 17. f Bij den heer P. liep een paard be spannen voor een petroleumwagen tegen de raam zijner woning en verbrijzelde met. de berrie een ruit, waardoor zijn 2-jarig zoontje dat zich in de Kamer bevond dooi de glasscherven werd verwond. f Zij, die bij de zeemilitie willen dienen en behooren tot de lichting 1905 moeten zich daartoe vóór 1 Februari a s. ter Sec retarie aanmelden. Door den hoogen vloed is de dijk om den buitenpolder op de Westplaat op 2 plaatsen geinundeerd. De woning van den opzichter Mol is daardoor geheel uit elkaar geslagen en weg gezakt. Met moeite kenden de bewoners zich redden en nog eenig huisraad mede- nemen. Ook de uitwateringssluis is in zijn geheel een meter naar de diepte gegaan. iUiililelharilis. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend te hebben ontvan gen eene circulaire in dato 7 dezer van Hare Majesteit de Koningin Moeder, waarin Hare Majesteit Hare Hooge ingenomenheid te kennen geeft met het geschenk door het Nederlandsche Volk bijeen gebracht als een Huldeblijk bij gelegenheid van Hoogst derzelver 25-jarig verblijf in Nederland, waardoor Hare Majesteit de gelegenheid verkreeg de Stichting >Oranjc Nassau's Oord« meer nog dan tot heden toeganke lijk te kunnen stellen voor minvermogenden. De loteling dezer gemeente D. Kos ter, waarvoor herkeuring is aangevraagd is op 9 Januari jl. te 's-Gravenhage voor den dienst afgekeurd. -1- Het aantal in te schrijven jongelieden voor de lichting van 1906 zal vermoede lijk 49 bedragen, een getal dat voor zoover bekend is in deze gemeente nog nooit is bereikt. Tegen L, J. v. E. is door de Rijks politie procesverbaal opgemaakt wegens het loopen over bezaaiden grond. Het tweede Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1904 is van Heeren Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen. Bij Kon. besluit van 12 Dec. jl. no. 41 is goedgekeurd het raadsbesluit dato 25 Aug. 1904 tot heffing eener be lasting onder den naam van sluis of schut- geld. Door het afrijden der Kaai alhier schrikte jl. Vrijdag de paarden van den landbouwer J. S. te Sommelsdijk en sloegen op hol. De zoon sprong er af en de paar den kwamen gelukkig terecht bij de bouw- schuur van den eigenaar, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Het dochtertje van den landbouwer L. M. B. had het ongeluk van een stoel te vallen en haar armpje te breken, zoodat geneeskundige hulp moest worden inge roepen Wegens het hooge ,viter k in de Stoomboot Middelharnis j 1. Dinsdag in plaats van 's morgens 5 eerst om 8 uur van het havenhoofd de reis naar Rotter dam aanvangen. De dienstbode van den heer J D. de G. had het ongeluk van een stoel te vallen, waarop zij hare werkzaamheden verrichtte, en brak daarbij hare pols. Stad aan 't Haringvliet. Bij het op 11 dezer te Middelharnis gehouden examen voor Militaire geoefendheid, zijn uit deze gemeente geslaagd de H. H. C. Gestel, C. Trommel Az. en A. v. d. Tol. Donderdagavond 6 ure op 19 dezer zal de nieuwe Geref. Kerk worden inge wijd door de H. H. Predikanten Steketee te Middelharnis en Sieders te Viaardingen. Het steiger, dat zooveel heeft gele den door den laatsten storm, is met den meesten spoed hersteld zoodat de stoomboot weder geregeld kan aanleggen Door de kiesvereeniging »Volksbe- lang« is tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer Mr. J. Limburg te's Gra venhage. Alhier hebben zich 3 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van genees heer waarvan een reeds de plaats is wezen bekijken. Van den heuvel in het rietveld even buiten de gem-ente is tijdens den laatsten storm een stuk afgeslagen, waardoor zeet veel riet naar den dijk is gedreven, terwijl ook 2 rietaken aldaar zijn gezonken van Stadsche rietsnijders. Den Bommel. Vrijdagavond 20 dezer hoopt in de zaal van Mej. Wed. Lokker voor de Antirev. Kiesvereeniging alhier op te treden, de WelEerw. Heer Ds. Postma, Ned. Herv. Predikant te Voorburg. Aan vang 's avonds 6 ure. Gelegenheid tot debat. De vereeniging iDorcas« hield deze week hare jaarlijksche uitdeeling, wat door alle bedeelden dankbaar aanvaard werd. De dienstbode van P. G. Jacobs had het ongeluk door het zolderluik naar be neden te vallen. Per rijtuig werd zij naar huis vervoerd. Heden had alhier eene vergadering plaats ten doel hebbende, de oprichting van een Boerenleenbank. Tot uiteenzetting van dit doel was overgekomen de WelEd. Heer van den Hark, inspecteur van de Cen trale Boerenleenbank te Utrecht, die, na ingeleid te zijn door den Heer J. Koert de deugdelijkheid van zulk eene vereeniging op meesterlijke wijze aantoonde. Staande de vergadering, die niet druk bezocht was traden 18 leden toe, die zich bereid ver klaarden tot de oprichting mede t« helpen Ooltgensplaat. Jl. Vrijdagnacht met den feilen Noordwesten wind steeg het water weer zoodanig, dat het weer in de huizen, staande aan de kaai geloopen zou de hebben, zoo niet deze voorzien waren van een zoogenaamde vloeiplank. Bij den kastelein H. de Geus stond deze ook voor de deur, doch sloot zeker niet erg best of hoe dan ook hij scheen volstrekt niet wa terdicht te zijn, want het water stroomde de herberg binnnen. Zeker niet erg aange naam in den nacht voor de bewoners. Naar men verneemt is de loteling J. Breur welke op de jl. te Dirksland gehou den keuring voor den militairen dienst werd goedgekeurd, op de herkeuring gehouden te 's Gravenhage afgekeurd. Door de Zangvereeniging «Van on genoegen vrijt alhier zal op Donderdag den ro Januari a.s. in het Zondagsschool- gebouw der Nederl, Herv. Kerk des avonds ten 7 ure eene uitvoering worden gegeven tegen een entree, (blijkens programma) van 15 en 25 cents. Naar men verneemt bestaat het plan dat de candidaat der Anti Revolutionairen in ons Tweede Kamer district (Brielle) den WelEd. Heer H. Ch. Vegtel, op een der avonden van de a.s. week in het Hotel Hobbel een politieke lezing zal houden met debat. Oude Tonge. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. G M., P. M. en A. M. wegens strooperij. Vrijdagmiddag j.l. had het zoontje van J. Keuvelaar het ongeluk in de kaai te vallen. Gelukkig werd hij spoedig door D. v. S. uit zijn benarden toestand gered en keerde hij met een nat pak huiswaarts B. en W. dezer gemeente brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen voor de lichting 1906 die bij de Zeemilitie wenschen te dienen zich Ier Gem.-Sec. kunnen aanmelden vóór 1 Febr. Toen Dinsdag 10 Jan. j.l, P. D. uit deze gemeente aan het fietsen was, geraakte hij met fiets en al in een sloot buiten de kom der gemeente. Met een nat pak keerde deze fietsrijder huiswaarts. Door den hevigen wind van Vrijdag op Zaterdag jl. is de schoorsteen van het huis, bewoond door den Zeergel. Heer Opmeer, pastoor alhier, omgewaaid. Bevolking op 31 Dec. 1903: M. V. Totaal. 1358 1300 2658. Vermeerdering door Geboorten: 44 35 79. Vestiging69 75 144. Totale vermeerdering: 113 110 223. Vermindering door Overlijden: 20 17 37. Vertrek: 87 81 168. Totale Vermindering: 107 98 205. Totaal op 3 r Dec.'04 14Ó4 1312 2676. Staat der bevolking naar hunne on derscheidene godsdienstige gezindten in deze gemeente op 31 Dec. 1904: M. V. Totaal Ned. Herv. 1004 951 1955 Chr. Geref. 11 2 R. C. 349 349 698 Ned. Isr. 8 9 17 Evang. Luth. 1 1 Behoorende bij geen kerk 12 3 Bij publicatie heeft de Burgemeester dezer gemeente op verzoek van H. M de Koningin-Moeder, openlijk dank gebracht aan allen, die Hoogstderzelve blijken van liefde en trouw hebben gegeven, bij ge'e- genheid van Hoogstderzelver 25-jarig ver blijf in Nederland, door eene bijdrage be schikbaar te stellen voor de stichting »Oranje Nassau's Oord.« Voor een ieder die het aangaat ligt de dankbetuiging en het daarbij gevoegd verzoek van H. M de Koningin Moeder, op de Secretarie dezer Gemeente ter lezing. VERSLAG van het verhandelde in de vergadering van de af deeling "Oude Tonge en omstreken'/ van de Schippersvereen. «Schutle- vaér» op Donderdag 29 Dec. 1904 bij den heer van Dongen. Tal van redenen, waaronder de voornaamste -het bij uitstek slechte weer, en ook, dat nog maar weinig schippers 't winterkwartier hadden opge zocht, waren er slechts 24 leden die deze bijeen komst bijwoonden, en wat haast nog niet was voorgekomen in het 13-jarig bestaan onzer afdee ling geen enkele gast vereerde ons met zijn bijzijn' Nadat de Voorzitter als naar gewoonte de samenkomst met een hartelij k en aaakrij k woord geopend had, las de Secretaris voor wat hij van het in de vorige vergadering gebeurde opget e- kend had, hetgeen vervolgens door de leden goedgekeurd en ten blijke daarvan door den lei der met zijne handteekening bekrachtigd werd. Daarop volgde het verslag van den penning meester over het gehouden beheer der geldmid delen van het gezelschap gedurende het nu afge loopen jaar; nadat alvorens de Voorzitter naar gewoonte drie leden 'uitgenoodigd ha.l 11.I. de heeren A. Mooijaart, J. Louter en P. de Korte om de desbetreffende bescheiden na te zien. Dij die rekening bleek o. a. dat het te kort bij den aanvang van het jaar fl.035 aan bet einde was veranderd in een batig slot van fO.S3. Na goedkeuring door genoemde ieden, dankte de Voorzitter den kashouder uit naam van de Afdeeling voor zijn trouwe wake over de schat kist, en droeg hem hare belangen vol vertrouwen op nieuw op, onder luide toejuiching van de aanwezigen. Nu kwam de beurt aan nummer drie van den rooster der werkzaamheden n 1. de verkiezingen. Als lid van het Afdeelingsbestuur waren aan de beurt van aftreden de H.H. Kerpel en Arends, die met algemeene stemmen werden herkozen en de herbenoeming weder aannamen- Daarop volgde de keuze vau afgevaardigden naar de a.s. Algemeene Vergadering te Terneuzen, maar alvorens daartoe over te gaan werd het bedrag der tegemoetkoming uit de kas in de door ieder afgevaardigde te maken onkosten met algemeene stemmen bepaald op fló, en tevens werd uitge maakt dat de waardigheid in de eer onzer afdee ling dringend vorderden dat wederom twee leden werden afgezonden om haar te vertegenwoordigen, behalve dat de beer J. van Schouwen reeds als lid van het Hoofdbestuur zou aanwezig zijn. De eer, voor onze belangen in het verre Zuiden, te mogen gaan strijden viel nu te beurt aan de leden Joh. van der Vliet en A. J. Kerpel, en tengevolge van het bedanken van den laatsten, niettegenstaande den vereerenden aandrang der vergadering, na herstemming tusschen de leden Joh. Louter en Jac. van IJzeriooij en omdat beiden gelijk aantal stemmen op zich vereenigden, na beslissing door het lot, aan Jacobus van IJzer iooij. Het aanwezige lid van der Vliet verklaarde de benoeming aan te nemen, terwijl aan het afwezige lid van IJzeriooij van zijne benoeming zou worden kennisgegeven. Hierna komt in behandeling een verzoekschrift van de Bruinisser Vereeniging „Algemeen Schip- persbelang" om geldelijke ondersteuning voor het plaatsen van een reddingsboot te dier plaatse. Benige besprekingen volgden naar aanleiding van dit schrijven en ofschoon alle deskundigen in beginsel hel groote nut dier zaak erkenden, en het 1 d de Winter nog zeer juist opmerkte, dat, al mocht er misschien in den loop van 30 jaar maar één mensch daardoor aan een wissen dood onttrokken worden, men zoo iets goeds niet nalaten mocht te steunen, werd om verschillende redenen besloten, dit onderwerp aan te houden tot de eerstvolgende samenkomst en dat er dooi de leden ieder afzonderlijk en ook door het Be stuur eerst nog eens wat nadere inlichtingen zouden worden ingewonnen. Aan de orde is nu, ingevolge de opdracht van de vorige Algemeene Vergadering de groote vraag of de Vereeniging Schuttevaêrzich in de toekomst ook bezig zal houden met vraagstukken van soci- aal-oeconomischen aard. Met éénparige stemmen verklaarden de aanwezigen zich daartegen," om verschillende oorzaken maar alleen daaropneer- komende, dat wanneer dit toegelaten zou worden, wat trouwens ook nog in strijd zou zijn met de statuten, er dan scheuring en tweespalt onder de leden zouden ontstaan en de Vereeniging zoo haar gewissen dood tegenging, alle welke redenen reeds vroeger uitvoerig waren toegelicht in onze afdeelingsvergadering van 20 December 19ol, en ook op de Groote Vergadering te Zierikzee op 29 Januari 1902, tuen deze zich met nagenoeg een parige stemmen vereenigde met het voorstel van tichouwen: „dat de Schippersvereeniging Schut- tevaÊr" zich niet zou inlaten met vraagstukken, vallende op sociaal, politiek of godsdienstig ge bied l" Als punten, in te die 1en op de a. s. Algemeene Vergadering worden nu aangenomen na breed voerige toelichting van den kant der voorstelleis en ampele besprekingen door de vakmannen: le. Up schriftelijk voorstel van het lid M. VV. de Korte öz. Het gemeentebestuur van Rotter dam te verzoeken spoedig in te trekken de jongste verordening op de doorvaart van de Koningshaven, opdat weer als vroeger, wanneer de spoorbrug opendraait, de voetbrug niet ge sloten blffve, onverschillig voor wat vaartuig ook. 2e Op aanbeveling van 'tlid Habig: Aan de Hooge Regeering te vragen zoo noodig in tijds maatregelen te nemen dat de vrije vaart op den Rijn verzekerd blijft (Rijntollen 3e. Bij de bevoegde macht andermaal aan te dringen op het uitvoeren van de zoo hoog noo- dige verbeteringen van het buitengat van de Roede Vaart, o.a. weggraven van de zandplaat. 4e. Op aandrang van het lid J. den Rooijen Zich te wenden tot den Minister van Water staat om te betonnen de zinkstukken aan den Zimmermanpolder bij het inloopen van 't Schaar van Waarde. Op de gewone rondvraag door den Voorzitter volgden nog eenige voorstellen, waarvan de af doening evenwel op de schouders van de afdee ling zelve werd gelegd o.a. op aanwijzing van het lid Joh. Louter. Het bestuur der gemeente Oude Tonge te vragen te doen wegnemen de brikken rechts van de monding van de nieuwe vlei in het be gin van de haven. Ingeleid door het lid J. den Rooijen: De afdeeling steune het verzoek van hare zuster Ooltgeiisplaat aan den Raad dier plaats om te maken een jaagpad langshet dusgenoemde rietveld, aan den noordkant van de haven. Hoewel dit eenstemmig door ai de varenslui ais een hoogst nuttige zaak werd erkend, meende men toch dat deze aanvrage nog ai wat voeten in d^ aarde zou hebben, om reden het zooge naamde rietveld in handen van meer dan één eigenaar is. Ueopperd door het lid Machiel v. d.Ouden: Aan den toiinenlegger van Bruinisse: Salomo Beekman te vragen nog een vierde zwarte ton te Iergen tusschen de twee roode gasboeien op het Krammer, waar er nu maar drie liggen. Te berde gebracht door het lid P. de Korte Jr. Een schrijven te rioüteu tot den tonnenleffffer van Beveren te Veere, met de bedoeling om ^edaun te krijgen hut behoorlijk: al'tonnen van net behaar, tusschen de Wemeldingsche vlei en dsn l>orsmau.

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 7