Vrijdag 13 Januari 1905. N egentiende Jaarg. N°. 1004. 1 - Antirevolutionair Orgaan TWEE BLADEH. IN HOC SIGN O VINCES tooi* de %Hidliolland&cïie en üSeeuwhr Eilanden, Eerste Blad. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. I Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. j Menstaan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. 1 Advert nitiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. •Alle 1st ukken voor «Se Btedaetie bestemd, AdvertentiCn en verdere Administratie fraiieo toe te «enden aan den Uitgever. Geen politieke strijd wordt onder nomen dan onder een Leuze. Maar een Leuze met inhoud, dient ze te zijn. Een oprechte, geen valsche. Een duidelijke, geen vage. Er dient houvast aan te wezen om te weren of om te vereenigen. En hij of zij. die ze aan heffen, moeten de zekerheid bezitten, dat ze in vervulling treden zal, indien de overwinning komt. Dan moet ze in een daad kunnen worden omgezet Een leuze is geen klank, maar een uitgesproken en rijp overdachte actie, die in 't verschiet vruchten dragen zal. Geenszins mag een leuze een vlag .zijn, waaronder men zich schaart, imaar die opgerold wordt als de stem bus is gesloten. Een leus wordt om haars zelfs wil aangeheven ze geeft uiting aan wat in de harten leeft; wat verlangd en begeerd wordt; wat men niet wil en niet wenscht. Zij is positief en nega tief, al naar men stellige en wel omronde denkbeelden koestert, die men in feiten wil zien omgezet, bf welke denkbeelden men bestrijdt, zonder zelf daar tegenstellingen over te plaatsen. Zie naar de leuzeeen blanco ar tikel 80. Het Handelsblad schreef op 2 December jl. En geen drie weken daarna schreef het Zóó solt het Handelsblad met leu zen Ze zoekt kiezers aan 't lijntje te krijgenze werpt spiering uit om kabeljauw te vangenen legt een Jiimstok voor onvoorzichtige muggen. Maar zelf is 7.e er tamelijk onver schillig onder of art 80 gewijzigd wordt of niet. Zóó mag men spreken van valsche leuzen. Waarbij t alleen te doen is om de nederlaag der■tegen partij, zonder als bij de stembus ge- Êoren meerderheid de bedoeling te dat blanco artikel in de Grondwet staat. Zoo wordt een aanheffen van een leuze slechts tactiek, tactiek om den tegenstander, hoe dan ook, te tref fen hem in de minderheid te bren gen en zeil rondom de groene tafel plaats te nemen. Plaats te nemen, zonder de intentie om in wetten neer te leggen, wat in de stembusleuze werd aangeheven. De »Nederlander« spreekt van ont aarding van leuzen, en voegt er terecht bij: Aldus wordt feitelijk de gang dei- wetgeving beheerseht door het platste partijbelang. In haar nommer van 29 Dec., Ie Blad C, heeft de »N. R. Crt.« een hoofdartikel over Leuzen, en wat is de hare? Ze zegt: »En de Liberalen zijn thans oppositie. Dat standpunt is hun door de omstandigheden aange wezen. Critiek op het besturend minis terie en de meerderheid die het steunt is haar eerste plicht.En wat moet die critiek inhouden Ze antwoordt»Op twee hoofdpunten staan de liberalen aangesloten tegenover de coalitiea. de basis, waaraan de coalitie haar politieke eenheid, haar gelijke staat kundige overtuiging me nt te kunnen ontleenen, en b. op economisch gebied, de keuze tusschen vrijhandel en bescher ming. Op die beide principieele pun ten zal de coalitie de vrijzinnigen van alle nuancen ook bij de stembus te genover zich vindenct. De leuze zal dus voor de N. It. Crt. 'zijn critiek op onze basis, d.i. op ons openbaringsgeloof in verband met de wetgeving en critiek op 't Tariet van Invoerrechten. Maareilieve, voelt men nu niet, dat zulke leuzen totaal geen waarde bezitten'. Of de liberalen meerderheid of minderheid zijn, steeds en ten allen tijde zal, hun critiek gevestigd zijn op onze basis en op den vrijhandel, afgedacht van 't feit, dat de N. R. Crt. zich vergist in dien ze meent dat alle Liberalen vóór den Vrijhandel zijn. Doch aan genomen, des neen, dat èn onze wor tel des geloofs èn onze economische wetgeving aan aan alle liberalen stof tot critiek gaf, dan stemt ieder toe, dat die critiek al van 1848 tot heden is geoefend en geoefend zal blijven, tot zoolang de Liberale partij Liberaal is. d.i. leeft uit 't beginsel der Fransche Revolutie. Maar bij 't aanheffen van een leuze is niet de vraag in de eerste plaats hoe krijg ik mijn mannetjes bij elkaar, maar hoe zal ik in toepassing brengen, wat ik aan 't Volk in die leuze belooft. En nu is 't oefenen van critiek wel goed om vijanden te vereenigen, maar om zaken te doen heeft men vrienden noodig. En waar zijn die eensgezinden Men heffe een leuze aangoed maar ze hebben inhouden geve aan vriend en tegenstander duidelijk aan, wat men in de toekomst wil. Geen Ilandelsblads-leuze, die binnen drie weken verruild is met een andere geen leuze van de N. R. Crt., die critiek bedoelt, maar een leuze, die heenwijst naar een actie na een overwinning. Wat kunnen critieken toch soms vlijmend zijn! En hoe kunnen zelfs onderling, waar mannen van een zelfde politieke overtuiging met elkaar een debat voeren, de woorden als mokerslagen neervallen. Een staaltje daarvan levert de Christen Democraat in zijn no. van 4 Jan. Nu stellen we heer Staalman veel bitters in is, om zoo beklad te worden als in 't blad de Vrije Westfriesa geschiedde Rond te bazuinen, dat Staalman vóór een oorlogschip stemde, als het precies andersom is, is zoo infaam geniepig, dat we daar geen woorden voor heb ben. Waarlijk, als onze Christelijke pers bediend wordt door zulke scri benten, dan is ze al tot een laag peil gezonken. Gelukkig mag 'Integendeel getuigd worden, en vormt zoo'n ave- rechtsche feitenverdraaiing een eeni- ge uitzondering, die dan ook streng moet berispt en afgekeurd worden. Maar de heer Staalman gaat in dezen te ver. Wat antwoordt hij dien schrijver van dat gelogen stuk Dit Neen, we kunnen zeer veel billij ken en 't is een knap man, die bij hoon en smaad zijn tong in toom houdt en een wacht zet voor zijn lippen, maar zooals de heer Staalman hier schrijft, is 't wat te bar. Vuilpoets, schurk, deugniet: dé heer Staalman zal bij kalm nalezen van zijn artikel zelf inzien, dat hij te ver is gegaan. Er is ook wel een andere manier om iemand de waarheid te zeggen. Toen we 't artikel gelezen hadden dachten wij om een stukje uit de Maasbode van 24 Dec 1904: waarin aangetoond wordt hoeSocialisten elkaar den mantel uitborstelen Er staat Dat is de »vuile« kant -van de po litiek. En ieder moet voorzichtig zijn geen naaper der Sociaal-Democraten te worden, waartoe het politieke leven soms aanleiding kan geven. Frankrijk is in menig opzicht niet het land. waarnaar we met fiere be wondering opzien. In politiek opzicht is er van gezegd en met waarheid, dat het Parlementen verslindt en de Ministerieele levens slechts vlinders zijn van een dag. Economisch moge het bogen op groote rijkdommen, een nijver volk en vloeiende bronnen van bestaan, maar èn godsdienstig èn moreel heeft het niet die hoogte be reikt, waarop het staan kon als intel lectueel volk, omdat moderne geesten steeds bezig zijn geweest om 't Evan gelie te ondermijnen en der Kerk ontrouw te maken. Een dier treurige immoreele ver schijnselen is zeker wel de luttele toe name van bevolking tengevolge van het tweekinderstelsel, dat in alle klassen is doorgedrongen. Terwijl in het begin dezer eeuw in Frankrijk slechts 5 püt. der huwelijken kinderloos was, is het nu 10 pCt. Uit de uitkomsten der op 24 Maart 1901 gehouden volkstelling blijkt, dat de Republiek (met inbegrip van Cor sica, doch zonder Algiers) op dien datum telde 38 961,945inwoners,tegen 38 517,332 bij de volkstel ing in '96. De absolute toeneming was aldus in 5 jaar Van 187276 802 867 zielen meer 76-81: 409 502 in 10 jaar 1,302,369 zielen meer. Van 81-- 86: 812,960 zielen meer 86—91 124,045 in 10 jaar 937,005 zielen meer. Van 9196 175 027 zielen meer 96—1901 444,613 in 10 jaar 619,640 zielen meer. Er is dus een absolute toeneming in 30 jaar van 3 millioen, maar een betrekkelijke of relatieve afname sinds '72. Een vergelijking jder bevolkings toeneming tusschen 1891 en 1901 in Frankrijk en andere landen ffeert dit In Duitschland toename met 140 pCt. der bevolking. In Engeland met 100 pCt. In Oostenrijk-Hongarije met 96 pCt. In Frankrijk met 16 pCt. In 't Seine departement kwamen er 329416 zielen bij; ook was er ver meerdering in nog 24 departementen, maar in 62 daalde het. - En dit ernstig feit vermeldt de sta tistiek er nog bij De toename is groo- tendeels geleverd door vreemdelingen. We behoeven bij zulke sprekende cijfers geen opmerkingen te maken. Alle getuigen in haar angstige ver- ïijuivA-ci mg Lcgcu töiicvkii uci r 1 «,11- schen om hun huwelijk te demora- liseeren, en daarmee de kracht der Republiek te breken. Het strijdprogram van 't «Handels blad® is in 'tkort uitgedrukt dit: Dat van Mr. Van Houten Elk dezer punten geeft aanleiding voor een uitvoerig artikel, vooral wat 't »Handelsblad« in zijn program aan geeft is aan zeer ernstige gedachten- wisseling te onderwerpen. Evenzoo wat de heer Van Houten schrijft in punt d. Te gelegener tijd hopen we opeen en ander terug te komen. ^raagGtaafe. Antwoorden of mededeelingen Tui si- eu ELamf tuuiw. 4Sf T. BOEKHOVEN. Si Dit nummer bestaat uit Leuzen. Zou hij (Mr. v. Houten Red.) thans zijn medewerking weigeren, wanneer die gevraagd werd om een dergelijk iblanco artikel in de Grondwet te brengen. Gesteld, dat op dezen grond slag bij de stembus van 1905 samen werking ware te verkrijgen, zou die dan niet voor de vorming van een bloc tegen 't Kuiperiaansch bestuur gelijk hij het noemt in aan- jnerking mogen komen. Een blanco-artikel kan geen strijd leus zijn. Wek daarmede eens geest drift. Neen wij hebben andere, die vrijwat beter zijn. Wij hebben pas een groote uitbreiding van 't kiezers corps gekregen. Duizenden van hen gebruiken het nog niet en laten zich zelfs niet inschrijven. Als wij nu weer gaan tijdverspillen aan Grondwetsher zieniug om een andere kieswet, dan gaan weer jaren om, dat niets gedaan «vordt. Uitbreiding van kiesbevoegdheid is geen doel, doch slechts een middel een gereedschap. Een goed timmer man verknoeit zijn tijd niet met 't zoeken naar telkens scherper beitel, maar werkt met 't gereedschap, dat hij heeft. Laat ons dit nu ook eens een jaar of wat doen. Staalmans critiek te wreed. 1Deze antirevolutionaire vuilpoets heeft zijn wijsheid uit het gebrekkig en par tijdig geschreven Kameroverzicht in de Standaard. 2. Deze politieke schurk neemt 't air aan van te zijn een man van gewicht. 3. Deze antirevolutionaire deugniet enz, 4. Enz. 1. Burger Sudekum, werd generaal- kleerbewaarder in den toekomststaat, zei de Leipziger Volkszeiting, orgaan van Frans Mehring. 2. Frans Mehring heette een lafaard en zijn aanval tegen Sudekum schaam teloos. 3. Bernstein verklaart, dat Mehring moed noch waarheid bezit en voor redac teur onbekwaam is. 4. Kautskij noemt een medewerker van Bernstein een mismaakt jongetje eer - roover inktkoelie zonder gevoel van schaamtemen moest hem de deur uitschoppen. 5. Bernstein antwoordt, dat Kautskij maar een revolver-journalist is. 6. Klara Zetkin zei van Schippel en de Bernsteinianenzij hebben een be ruchte, schelmachtige, vervloekte mo raal met dubbelen bodem 7. En de redacteur Kelt schreef daar nog bij Onze agitators moesten, als ze 't land opgaan, eerst den mest wegruimen, dien Bernstein hun voor de voeten geworpen heeft. 8. Jackh. noemde Heiman, ook partij genoot, een eerloozen lasteraar. 9. De Leipz. Volksztg. noemde de Stet- tiner Volksboten een schaamteloos blad. 10. Rexhauser wordt een vuile jongen genoemd. (Deze was mederedacteur van den »Buchdrukker.«) 11. Rexhauser antwoordt: Met de bru taliteit van hem, die ieder middel leugen, verraad,, geweld, goed is, om tot zijn doel te geraken, zegt de Leipz. Volkztg. openlijk dat, deze gewelddaad, legen mij gepleegd, niet bij deze ellendige handelwijze den zoogeuaamden partijleiders ook nog zal moeten vergeven worden de straf bare schuld, dat zij de oorzaak zijn van 't failliet der consumptie vereeni- ging, en duizenden arbeiders door hun schuld hun spaarpenningen hebben verloren. De arbeiders moeten even wel onder 't bewind van dit terroris me den mond houden, anders wor den ze door de zakensocialisten met 't tuchthuis bedreigd 1 2. Bebel spreekt van den Leipz. Volksztg. als een blad met een zwijnhoeders- toon. 13. Enz. enz. Een treurig/ verschijnsel in Frank rijk. Strijdprogram a. Verbannen van alle godsdien stige geschillen uit den staatkun digen strijd. b. Opkomen voor de eenheid van ons volk en niet voor dezen en genen stand. c. Handhaving van den vrijen han del. d. Vrijheid van onderwijs tegenover de zoogenaamde vrijmaking, die niets is dan juist het omgekeerde daarvan. a. Uitbreiding van 't onteigenings- recht. b Verbetering van den rechtstoe stand der vrouw, bepaaldelijk van de getrouwde. c. Oprichting van een rijkslijfrente- bond. d. Regeling tusschen Rijk en Ge meente en bijzondere instellingen van liefdadigheid tot verzorging geheel of gedeeltelijk van ouden van dagen, ongeneeslijken, ge- brekkigen, voor zoover de familie niet kan bijstaan. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als do vragen waarop ze betrekking hebbon. Vragen. 761. 'k Heb een cl Via, die wel drie jongen maakte dezen zomer Hoe krijg ik die er af, zonder dat ze sterven 762. Is gewone tuingrond goed voor bloemen? 763. Kan ik nu nog schuimaarde uitstrooien 764. Wat is her beste verdelgingsmiddel tegen ongedierte bij op stal staand vee? A. van der BAAN, Sommelsdijk. Antwoorden en mededeelingen. 759- Legpoeder voor kippen Ik geloof et- niemendal van dat zulk poeder bestaat. Als een koe n:et uiteraard een best melkbeest is zal ook 't puikste voer geen melkkoe van haar maken. En zoo is 't, dunkt mij, ook met eene kip. Als zij een goede legster is van natüra, dan is de zaak in orde. Natuurlijk moet ze wel voldoende voedsel hebben om de eieren, die' men graag ziet, te kunnen op bouwen, maar al geeft men een dier, dat geen goede legster is, ook nog zooveel en zulk best voer, dan zullen daar geen eieren meer door komen. Het overvloedige voedsel bevordert dan waarschijnlijk vleesch en vetvorming. 760. Zoetgeworden aardappelen weer eetbaar maken P Als ze niet z.g. doodgevroren zijn, gaat bet best. Men brenge ze dan op een plaats, waar de warmtegraad vrij hoog is, desnoods in de kamer. Als ze daar een paar dagen hebben gestaan, zal de kwaal wel over zijn. KUNSTMEST OP SUIKERBIETEN. Daar was een tijd, dat men algemeen de meening toegedaan was, hoe kunstmest zeer schadelijk werkte op 't gehalte der suikerbieten. De verwet king der bieten in de fabrieken bracht dit aan t licht. De wortels bevatten, wanneer ze gewonnen waren op sterk bemeste gronden, betrekkelijk veel eiwit en zoutachtige stoffen, zoo zei men. En daarom was men er beslist op tegen, dat de groei, door welke bemesting ook, sterk bevorderd werd. Nu leerde de praktijk, dat dit laatste vaak nog meer ge schiedde door kunstmeststoffen dan door stal mest. En daarom waren de fabrikanten er op tegen, dat de boeten daar gebruik van maak-

Maas- en Scheldebode | 1905 | | pagina 5