Gemeenteraad!. Bij de op 16 Dec, gehquden zjMng van den Militieraad zijn de lotelingen der lichting 1905, Martinus Oorbeek en Jacob Molenaar, wegens broederdienst en Pieter Cornelis Grootenboer, wegens lichaamsge breken van den dienst vrijgesteld. Het aantal der door deze gemeente te leveren manschappen der nationale militie der lichting 1905, is bepaald op 8 waar van 6 voor volledige en 2 voor korte oefening. Zondag jl. werden diakenen der Hervormde gemeente aangenaam vertast, door het collecteeren van een bankbiljet van f 10.als oogstgift. De mannelijke jongelieden geboren in 1886 zijn voor de tweede maal her innerd om tusschen 1 en 31 Januari a.s. zich voor de nationale militie te doen inschrijven. Bij publicatie is aan belanghebbenden bekend gemaakt dat de jacht op klein wild wordt gesloten op Zaterdag 31 December a.s. met zonsondergang. Stellendam. De nieuw benoemde ge meentearts, de Heer J. Undehovius, heeft zich in het begin dezer week alhi::r ge vestigd als zoodanig. Gocderecde. Tot Voorzitter der af~ deeling *Goedereede« der Zuid-Holland- sche Vereeniging -&Het Groene Kruis« is alhier in de plaats van wijlen M Breen benoemd de heer J. L. Bosschieter alhier. In den loop der vorige week vergader den in het Raadhuis alhier verschillende landbouwvereenigingeu, ten einde de wen- schelijkheid te bespreken van de benoeming van een veearts ten behoeve van voormelde gemeenten. Ten slotte besloot men, als jaarlijksche subsidie 15 cent per stuks vee uit te keeren. Naar wij vernemen, is de 17 jarigen jongeling A. v. d. Laan, die onlangs naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden is vervoerd geworden, een der beide beenen geamputeerd. Naar men zegt, gaat het naar omstandigheden vrij goed. Ten einde meerdere ruimte te be komen op de Algemeene Begraafplaats alhier tot het begraven van lijkeu, is men thans begonnen met de rooiing van eenige boo- men, OutUlorp. Aan den timmerman Job Kaptijn is door Burg. en Weth. dezer gemeente vergunning verleend tot den ver koop van sterken drank in het klein. Dinsdag jl. gaf de Christelijke Zang- vereeniging s-Hallelujat in de Christelijke School alhier een uitvoering. Ruim een tiental stukken werden ten gehoore gebracht, die o. i. als welgeslaagd mogen beschouwd worden. Vooral het stuk »Geen scheiding meer« werd keurig gezoDgen. De Solo's hiervan weiden voorgedragen door de dames Boe laars en Boslooper, die hiervoor allen lof toekomen. De zuivere, gevoelvolle voordracht ging gepaard met een duidelijke uitspraakter wijl het stuk werd gezongeD, was het dood stil in de volle zaal, het beste bewijs, dat de zangeressen hare toehoorders wisten te boeien. Door het houd:n van enkele eenvoudige Voordrachten was voor afwisseling gezorgd. Wij brengen bij deze hulde aan den Directeur, de heer M. Boelaars en wij hopen dat hij ons ook het volgende jaar zulk een genoegelijken avond zal bezorgen, In de Herv. Kerk alhier zijn herko zen tot ouderling de heer C. van der •Klooster en tot diaken W. Mastenbroek Kz.tot Notabel de heer K. Voogd Dz. (welke echter bedaukte) en tot Kerkvoogd F. Perius, welke overigens allen hunne be noemingen aannamen. Tot ouderliDg in de Geref. Kerk alhier is benoemd K. J. Spee en tot diaken Job Mierop. De onlangs in deze kerk gehouden oogst- collecte bracht ruim f53 op. Heden (Donderdag 22 dezer) is het 25 jaar geleden, dat de gemeenteveldwach ter A. van Noord alhier is aangesteld. Door den raad dezer gemeente is voor den te benoemen veearts een bedrag van f 50 toegezegd. Brielle. Door de benoeming van Mr. G. J. Goekoop tot lid der Algemeene Rekenkamer, die de St. Crt. Dinsdagavond bracht, zal deze den Kamerzetel voor Brielle dien hij sinds 1884. en zijn plaats in de Staten, die hij sedert '72 vervuld, moeten ruimen. »Moge« aldus de N. R. Crt. »moge zoowel het Kamerdistrict als het Statendistrict Brielle voor een waardig op volger van Mr. Goekoop zorgenWe zullen er ons best voor doen. (Stand.) Xuidland. Verleden week Donderdag 15 Dec. trad voor de Kiezers alhier in het kerkgebouw der Geref. gemeente op Ds. C. van derVooitvan Zijp, Ned. Herv. pred. te Doesburg, met het onder werp: „Het Christelijk Ministerie." Spreker begon met te zeggen, nadat Z.Eerw. door Ds. van Andel was ingeleid, dat het hem een oorzaak van groote blijdschap was, ook eens niet als Herv. Pred. maar als kiezer, in het kerk gebouw der Gereformeerden alhier, voor de kiezer? mogen optreden. Spreker riep alle aanwezigen op, 't zij Gereform. of Herv., om zich te scharen onder de vlag van hen, die de Christelijke politiek voor dit leven vóór staan. Vervolgens stond spreker stil by de opkomst en het tot stand komen van dit kabinet en wees er vnl. op, dat deze saam werking en coalitie moest komen, en wat de oorzaak daarvan was en is, ziende-op het toene mend ongeloof en ontkerstening onzer dagen Wees op de uitgedachte leuzeu der Liberalen, om een wigge weder tusschen de saamgaande politieke partijen te drijven, dat echter tot heden nog jam merlijk schipbreuk heeft geleden terwijl ook een Bronsveld als leider eener fractie der Chr. Histo- risehMj zulks niet beeft kunnen gedaan krijgen, #1 h»«ft hij soms veel kwaads gedaan. Spr. pleitte voorts op het goede recht van Groen van Prinste- rer, dat hjj den strijd aanbond en alle strijdge- nooten met hem, tegen de Revolutie en haar alléén. Spreker vroeg voorts de aanwezigen of men wel het Lib. beginsel kende om na eene keurige uiteenzetting der gedachten dezer p trtij, te ant woorden „De Liberale partij mijne heeren heeft geen beginsel," al is het ook dat een Prof. Van der Vlugt zich op Gods Woord beroept en zich „C h r i s t e 1 ij k" noemt. Het blijft altoos maar de vraag als we Gods Woord open slaan, waar Christus vraagt„Maar wie zegt g ij dat ik ben En dan geldt maar dat ééne Woord: Gij zijtde Christus de Zoon des levenden Gods, die gegeven is alle macht in den Hemel maar ook op de aarde wien we hebben te belijden op elk terrein van het leven, dus niet a 11 n in de binnenka mer zooals genoemde professor zeide, maar ook in 's lands Taadzaalniet alleen in de kerk, maar ook in het huisgezin en op de school, En daarom, 't zij men Anarchist is, Liberaal of Socialist, al beroept men zich soms nog op Gods Woord, moet zich in 't eind terugtrekken en antwoorden „Neen, zulk antwoord daarop geven k a n i k niet." Maar dit kunnen w 1 de Ant. Rev. Roomsch- Kath. en Vrije Anti-Rev., die den Christus der Schriften erkennen als den Koning van het Heelal en opeisehen voor elk levensterrein. Daarna stond spreker eenigszins uitvoerig stil, bij een drietal wetsontwerpen welke van de band van dit Minis terie waren afgekomen, nl. de Hooger onderwijs wet, de tariefwet en de drankwet, en ontvouwde op practische wijze het goede recht van be staan en bet vele goede dat in deze wetten werd uitgedrukt en belichaamd, om ten slotte met een opwekkend woord tot de kiezers, om bij de eerst komende verkiezing di t Ministerie met kracht te steunen, zijn boeiende rede, die door een 4.0 tal hoorders onder ademlooze stilte werd aange hoord, eindigde. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer L. M. Hermans, Sociaal- Democratisch propagandist van Rotterdam, welke o.m. beweerde, dat deze wetten, welke de spreker had opgenoemd, niet in liet belang van den arbeider waren, (Mija verslag zou wellicht te lang worden om alle onderdeelen iu zijn geheel weer te geven. Verslaggever.) E11 waar nu de Lib. partij geen beginsel bad, volgens spreker, daar scheen de Sociaal-Dem. Arb. partij er wel een te hebben. Debatter werd aan het einde door zijn geestverwanten die meest van elders waren opge komen, luiddetoegejuicht,al moet gezegd worden, dat het debat uiterst zwak en nietig was, en wy den beer Hermans wel eens anders uit den hoek hebben hooren komen. De heer Hermans werd daarna op afdoende, ja zelfs meesterlijke wijze beantwoord door den geachten spreker, die met nadruk uit liet komen, dat deze wetten niet alleen voor den meergegoe- den, ma a r o o k w el terdege voor de ar beiders waren tot stand gekomen. Spreker oogste dan ook n& eindiging een luid applaudisement in van de zoo talrijk opgekomen menigte. Eene collecte ten behoeve der stakende glas blazers bracht de somma op van f 17,125. Spijkenisse. Woensdag 14 dezer trad te dezer plaatse voor de A. R. Ktes- vereeniging op Ds. van der Voort van Zijp, Herv. predikant te Doesburg, met het onderwerpu>Het Christelijk Ministerie-s:. In een glashelder betoog en met schoone voordracht zette ZEerw uiteen het ontstaan het goed recht der Coalitie en de werk zaamheid van dit Kabinet, waardoor het aanspraak maakt op aller steun van hen die het Christelijk beginsel willen zien toe gepast op ieder terrein des levens. Onaannemelijk is dan ook voor ons de stelling van Professor van der Vlugt dat die beginselen zorgvuldig zouden moeten worden opgesloten in >de binnenkamers. Met klem kwam de spreker op tegen het verwijt dat van zekere zijde ons zoo vaak (geheel ten onrechte) wordt tegen geworpen als zou dat ministerie geloofshaat en verdeeldheid zaaien. Heel leuk en o.i. zeer terecht meende spr. dit verwijt te kunnen weerleggen door even op zich zelf te wijzen Immers als bewijs vragen we 't liefst geen groote woorden maar daden. En dan wijst spr. op zichzelf hoe hij als Hervormd predikant in een Gereformeerde Kerk thans de beginselen leeraart en verdedigt die aan ons Christelijk (en niet Kerkelijk) Kabinet ten grondslag liggen. En zooals wa reeds opmerktedie be ginselen heeft de geachte spreker glas helder uiteengezet, naar wij hopen met succes. Wanneer de coalitie waaraan ons Chris telijk Kabinet zijn ontstaan te danken heeft zoo hecht blijft en op ons u-koude eiland zoo gepropagaudeert wordt, dan zien wij in 1905 met vertrouwen den uitslag der stemmingen tegemoet en wat ons district betreft bestaat o.i. wel kans dat nog eenmaal zal gemaaid worden waar schijnbaar zoolang tevergeefs gezaaid werd. Daarom, laat ons moed houden en werken. Pernis. Heden herdacht D. Ketting en Echtgenoote hun 60-jarig huwelijk. Het muziekkorps van den heer J. D. Wassink, bracht de oudjes een serenade in den namiddag. Bij de gehouden publieke verkooping van wilgenhakhout van de Herv. diaconie- armen werden weder hooge prijzen besteed. VERSLAG van het verhandelde in de openbare verga dering van den Raad der gemeente Stellendam, op 20 Dec. 's voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige zitting ongewijzigd worden goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van den Kerkevaad der Nederduitsch- Hervormde Gemeente, daarbij te kennen gevende, dat zij de bijdrage voor den te benoemen gemeente-arts heeft vastgesteld op f 100. Wordt voorgelezen eene missive van Heeren Ged. Staten dezer provincie, daarbij mededeelende, dat bij Koninklijk Besluit aan deze gemeente over het dienstjaar 1904 een buitengew. subsidie ad. f1600, in de kosten van het Onderwijs is ver leend. Wordt voorlezing gedaan van een missive als boven, daarbij toezendende een uittreksel der beschikking van den Heer Minister van Binnen- laudache Zaken tot toekenning eener Rijksbijdrage in de kosten van het herhalingsonderwijs in deze gemeente. Wordt voorgelezen eene missive van Heeren Ged Staten, waarbij goedgekeurd wordt terug gezonden de Rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1903. Genoemde missives worden alle voor kennisgeving aangenomen. Alsnu komt in behandeling de toekenning eener subsidU die van gemeentewege aan den te benoe men veearts voor de gemeente Goedereede, Oud dorp en Stellendam. De Voorzitterdoetmededeelingvnn de .verschil lende bijeenkomsten der landbouwers, waarbij algemeen de wenschelijkheid geuit werd, om voor voornoemde gemeente een veearts te bekomen, waarbij werd goedgevonden, dat zijn domicilie in de gemeente-Goedereede blijft gevestigd t-n de titularis door den Raad van Goedereede zal worden benoemd Alsnu wordt door Burg. en Wetb. in overweging gegeven, om_ uit de gemeentefondsen êene jaar lijksche subsidie te verleenen aan den te benoe men functionaris ad. f 100. Na eenige onderlinge besprekingen wordt het voorstel van het Dagel. Bestuur aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Alsnu wordt voorlezing gedaan van 2 missives van H.H. Ged. Staten van Zuid-Holland, daarbij onder mededeeling hunner gemaakte opmerkingen ter wijziging terugzendende de begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1905, alsmede de begrooting van liet Burgerlijk Armbestuur alhier over hetzelfde dienstjaar. Na eenige besprekingen wordt éénparig goed gevonden, vermelde begrootingen te wijzigen, overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders, welke dien overeenkomstig gewij zigd ter goedkeuring aan HH. Ged. Staten dezer provincie zullen worden ingezonden. Vervolgens wordt door den Voorzitter' ovei- gelegd een schetsteekening van een eventueel te bouwen arrestantenlokaal bij het brandspuithuisje waarvan de kosten worden geraamd op f250. De beslissing over het bouwen wordt tot nader aangehouden. Vervolgens verzoekt de Heer Holleman het Dagelijksch Bestuur, een onderzoek te willen doen instellen of het niet gewonscht zou zijn, een goot te doen aanleggen langs de panden van de z.g. „Elfde Kavel," aangezien de bewoners aldaar een gvooten overlast van het water hebben. Onderling wordt daarover van gedachten ge wisseld en geeft <Je heer D. Zaaijer te kennen, dat de gemeente'niet bevoegd is, om aldaar werken uit te voeren, vermits de grond aldaar particulier eigendom is en de eigenaren alzoo feitelijkgebou- den zijn, de gewenschte verbeteringen ten hunnen koste aldaar aan te brengen. Verder deelt de Voorzitter mede, dat hij naar aanleiding van het in de vorige zitting besprokene omtrent uitbreiding van de haven verlichting den toestand aldaar eens heefr. nagegaan deehdathij de verlichting aldaar voldoende acht, betgeen door den heer A. van Gelder niet wordt beaamd. Na verdere besprekingen daarover wordt goed gevonden, dat dé Raadsleden zich persoonlijk gaan overtuigen, of uitbreiding der verlichting aldaar èl dan niet noodzakelijk is. Ten slotte vraagt de heer P. D. Holleman, of het Dagelijksch Bestuur reeds advies kan uitbren gen betreflende het schrijven van de afdeeling „Stellendam" van de Zuid-Hollandsche Vereeni ging „Het Groene Kruis," waarop de Voorzitter mededeelt, dat hem toezegging is gegeven dat vanwege het Bestuur van den polder „De Gene rale Dijkage van Stellendam" een paar slooten zullen worden uitgediept, terwijl omtrent verdere aangelegenbeden, in dat schrijven bedoeld, geen verdere mededeelingen kunnen worden verstrekt. Daarna wordt de vergadering door den Voorz gesloten VERSLAG van het verhandelde in de openbare verga dering van den raad der gemeente, Goedereede, op Zaterdag 17 Dec des nm. 3 ure. Afwezig de Heer D. Breen. Nadat de vergadering door den Voorzitter, den heer J. L. Bosschieter, geopend is, worden de notulen der laatste vergadering voorgelezen, onge wijzigd goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van en voor kennisge ving aangenomen le. Eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1903. 2e. Eene missive als Voren, daarbij goedgekeurd terugzendende een staat model A tot het doen van betalingen uit den post van Onvoorziene Uitgaven, dienstjaar 1304. 3e. Eene missive als boven, waarbij toegezonden wordt een uittreksel der beschikking van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken tot toekenning eener rijksbijdrage in de kosten van het herhalingsonderwijs te dezer plaatse. Vervolgens komt in behandeling het toekennen eener subsidie van gemeentewege aan den eventu eel aan te stellen veearts voor de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stellendam. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van de besprekingen in de verschillende bijeen komsten van de vier landbouwvereenigingeu, waarbij algemeen de wenschelijkheid werd geuit ter bekoming van een veearts voor gemelde gemeente en werd goedgevonden, dat zijn domi cilie in de gemeente üoedereede wordt gevestigd en de titularis door den Raad dezer gemeente zal worden benoemd. Alsnu wordt door bet Dagelijksch Bestuur voor gesteld, om uit de gemeentefondsen eene subsidie te verleenen aan den te benoemen veearts ten bedrage van f toO.'s jaars. Na eenige korte gedachtenwisselingen wordt dit voorstel van het Dagelijksch Bestuur, in rond vraag gebracht, metéénparige stemmen aangeno men. Verder worden met algemeene stemmen vast gesteld le. Een staat, model A tot bet doen van beta lingen uit den post van Onvoorziene Uitgaven d ienst 19o4. 2e. Een staat, model B tot het doen van af- en overschrijvingen van posten op de Begrooting, dienst 1904. 3e. Een staat, model C. tot het doen van eerie aanvulling der begrooting over het jaar 1904, Bovenbedoelde Staten zullen ter goedkeuring aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie worden toegezonden Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter deze vergadering. VERSLAG der vergadering van den gemeenteraad van öuddorp op Woensdag lé December 1904. Tegenwoordig de heeren K. Lodder, T. Ha- meeteman, J. C. Lodder, K. Mastenbioek, S. v.d. Wiele C. v. d. Klooster en H. Tanis. Voorzitter de Burgemeester. Deze opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergaderingen, respec tievelijk gehouden op 29 October en 2 November jl., worden voorgelezen en behoudens een paar aanmerkingen, gemaalA door Oen heer J. C. Lodder goedgekeurd. Na enkele besprekingen over de gemaakte kosten voor den bouw van het nieuwe Raadhuis wordt, tot de behandeling der agenda overgegaan. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting voor het dienstjaar 1905 door H.H. Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, blijkens hun schrijven dd. 5/9 December jl. Wordt besloten aan den Ontvanger dezer ge- meent e een afschrift dier begrooting uit te reiken. Wordt vastgesteld de verordening, regelende het vergunningsrecht op den verkoop van ster ken drank in het klein, alsmede de verordening op de invordering daarvan. Wordt behandeld de verordening regelende dc volkshuisvesting in deze gemeente. Blijkens uitgebracht advies van de Gezondheidscommissie gezeteld te Middelbands, zag dit college enkele artikelen gaarne in den geest, vermeld in boven bedoeld schryven, gewijzigd, waarom de voor zitter voorstelt aan dit verlangen in hoofdzaak te voldoen en de verordening, zooals zij dan zal luiden, aan de goedkeuring van H.H. Gedep. te onderwerpen. Aldus wordt besloten, Wordt besloten tot een viertal af- en over schrijvingen op de begrootiug dienst 1904 en dit besluit aan Hïï, Ged. Staten ter goedkeuring aan te bieden. De heer Hameeteman verzoekt daarop het Woord en stelt voor met het oog op de veie diefstallen, die tegenwoordig plaats hebben,sol licitanten op te roepen voor de betrekking van onbezoldigd gameente-veldwachter, waaraan voor belooning een premie van f15.zal verbonden zijn. voor elk proces-verbaal, nachtelijken diefstal betreffende, dat strafbaar is volgens de wet. De voorzitter kan zich met dit voorstel niet vereenigen, hoofdzakelijk omdat hij eene premie van flö,veel te hoog acht. Een voorstel van den voorzitter omtrent dat onderwerp gedaan wordt met 0 stemmen tegen 1 aangenomen. De heer ,1. C. Lodder vraagt den voorzitter, of er reeds maatregelen zijn genomen tot ver hindering van het uitloopen in de brandsloot van het vuil afkomstig uit de varkenshokken van den broodbakker H. Tanis. Deze antwoordt, dat maatregelen daaromtrent moeilijk zijn te nemen, daar in deze gemeente tal van varkenshokken san de brandslooten zijn g plaatst, die direct of indirect daarmede in verbinding staan. Eene algeheele opruiming zou het eenigst middel zijn. Volgens den voorzitter, zou door Tanis ter voorkoming van den afloop van vuil uit zijn varkenshokken, tusschen de sloot en de hokken, een houten beschoeiing zijn geplaatst. Niels meer te behandelen zijnde wordt de open bare vergadering gesloten, teneinde in geheime over te gaan. VERSLAG der vergadering van den gemeenteraad te ^ïsisütsEid, op Vrijdag 16 Dec. vm. 10 uur. De Voorzitter G. van Andel, burgemeester, opent de vergadering. Aanwezig al de leden. Notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen schrijven van Ged. Staten,gemeen- tebegrooüng over 1905 was goedgekeurd. Evenzoo het kohier voor den Hoofdelijken omslag. Dito af- en overschrijving van enkele posten aismede van onvoorziene goedgekeurd. Teruggekomen van hetzelfde lichaam het stuk van het vergunnings recht, waarin eene kleine wijziging zal moeten worden gebracht. Vervolgens een schrijven van de Chr. Zangver- eeniging alhier om het lokaal van de Bewaarschool op Zondagavond om de 14 dagen te mogen ge bruiken tot het houden van repetitiën, daar gebleken is dat haar tegenwoordig lokaal de Chr. school te klein bleek. Wordt besloten 11a eenige discussie hierop afwijzend te beschikken, gelijk ook vroeger aan een werklieden vereeniging is geweigerd en in der tijd aan de beoefening voor den wapenhandel is ontzegd moeten worden we gens ontzakking der vloer van het gebouw. Eindelijk waren nog ingekomen 8 solücitatiën van de H.H. H. .T. Westendorp. P. vanMeursJz J. van Trigt, J. Elshout, G. Quale, M. vau Driel, D. Vlielander en H. Luijmes, naar debetrekking van Adm. Armmeesier van het Burg. Armbestuur, wegens overlijd en van dhr. A. v. Sintmaartensdijk. Wordt voorgesteld thans een tijdsbepaling aan te geven hoelang de benoeming zal strekken. Wordt voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen den duur voor 2 jaren te doen gelden, terwijl door Burg. en Weth. wordt voorgesteld en met algemeene stemmen, aangenomen, voortaan ter goeder contróle arïhboekjes uit te geven aan hen di&jter bedeeling komen opdat daar nauw keurig aanteekening in kan gehouden worden van de te ontvangen gelden en dan op het einde van het jaar met de staten kan gecontroleerd worden. (Een slem (defir.van den Erve)dan dienen we dat Westendorp wel te ««-asten.") Sic!II! Als nu wordt overgegaan tot. de benoeming. Bij gehouden stemming verkregen H. J. Westendorp 6 stemmen en G. Quak 1 stem, zoodat eerstge noemde gekozen was. Tenslotte was nog eene aanvrage ingekomen van den godsdienstonderwijzer de heer Hoek, alhier, om gelyk vorige jaren weder de bewaar school te mogen gebruiken ter uitdeeling van boekjes als anderszins op het a.s. Kerstfeest aan de Zondagsachoolleerlingen. Werd met algemeene steramen toegestaan. Na de algemeene rondvraag waarbij enkele ondergeschikte belangen der gemeente worden besproken, sluit de Voorzitter deze openbare raadszitting. Ing'ezoiiden ^lukkefi. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Uitgever. Geachte Redactie Onder dankbetuiging voor de opname van mijne vorige regelen, verzoek ik u beleefd, mij nogmaals een plaatsje in uw veelgelezen kolommen te vergunnen. 1905 eti de verkieziugen. Waarde lezers Is de aanvang der 20ste eeuw op politiek ter rein voor ons Vaderland en volk van bizonder gewicht geweest, niet minder belangrijk mag dan het toekomende jaar genoemd worden. Werd in 1901 de grondslag gelegd voor een Chr. regeering, nu zai het er in 1905 op aanko men, of het gebouw iudenzelfdan geest zal opge trokken worden. Wij moeten en mogen het bekennen, dat de Hand des Allerhoogsten groote wonderen deed in ons afvallig Nederland, want laat het ons maar openlijk erkennen, broeders, dat onze kracht gering is, en dat de tegenstanders machtig en velen zijn. Zien wij op bet aantal uitgebrachte stemmen op Chr. candidaten, dan moest verwon dering en schaamte ons aangezicht bedekken. Letten we op de algemeene gesteldheid van liet gros des volks, dan moet een bange vrees ons hart vervullen, als we 0113 afvragen; „zullen die mensehen nu eene chr. regeering verlangen, die hunne zindelijkheid op grond van't Woord gaan beteugelen Heelt dit ons ook in 1901 verwon dering gebaard, toch deed de Heere ons aan den anderen kant met schaamte tot Hem keeren wegens de ongedekte nitkomsten, Hij toonde, de harten der kiezers in Zijne macht te hebben, ben leidende naar Zijnen raad, Verre zij het van ons, geachte lezers, om U aan 't wankelen te brengen want ziende op het klein getal der beslist anti- revol., dan mogen wij wel uitroepen: „de Heere heeft groote dingen gedaan, dies zijn we verblijd 4- tioemden wij dat getal klein, dan zou hei als een Gideons leger nog wel eens ver kunnen inkrimpen, wanneer de groote Goudsmid het eens ter toets beliefde te brengen. Maar al was het dan ook, dat bet cijfer tot 300 daalde, dan nog kun de leeuw uit Juda's stam ons heil beschikken. Zeer zeker is het aangenaam voor het vleesuheiijk oog, een groot aantal volgelingen achter zich te zien, en bij den stembus is het in den middeiijken weg onmisbaar, doch laat ons nooit vergeten, dat de kwaliteit van meer belang is dan de kwan titeit of de boedanigheid boven de hoeveelheid staat. Ongetwijfeld is onze partij door een ver standig beleid der voormannen zeer toegenomen, doch er zijn er beiaas nog zuovelen, die zich geene behoorlijke rekenschap kunnen geven van hun standpunt. Meen niet, dat ik in dezen te veel zeg, want elk die eenigen omgang met mensehen heeft, en daarbij zijne ooren en oog en gebruikt, zal iuy gaarne toestemmen, dat onkunde, zoowel op poli tiek als kerkelyk t rrein, de moeder is van vele dwalingen. Daarom was het zeer gewensoht, dat de Besturen der Kiesvereenigingcn eene grondige kennis der beginselen trachten in te scherpen bij hunne kiezers. Behalve door het lezen van anti- rev. bladen, kan die zoo rioodige kennis door het houden van lezingen worden aangekweekt waartoe zich de winteravonden zoo gunstig leenen. Ook kan het doei bevorderd worden, ais de Besturen, overeenkomstig het teglement, politieke traotaten doen verspreiden, doch een en ander laat, helaas op ons eiland wei wat te wenschen over. Zij het ons vergund nog eens eenige jaren terug te zien op de gesteldheid van ons vaderland. De party des ongeloofs was groot en machtig gewor den, Gods Getuigenis minachtende, en de nde doende heerschen in schooi en kerk, door pers en alle hare ten dienste staande middelen.Neer lands volk vervreemdende van der Vadren God. Tegen dezen geest des afvals werd met mond n pen geprotesteerd door Bilderdyk, Da Costa en Groen, welke laatste vooral zijne heldere bazuin- klanken deed hooren „voor het recht en het gezag des Heeren I" Hunne woorden deden eengunstige uitwerking, zoodat hunne partij aanwies, en vooral onder de volgende leiding van Dr. Kuyper een grootevlucht nam. Langs dien weg zag men weldra school tegen schoolpers tegen pers, kerk tegen kerk en partij tegen partij gesteld. Weldra werd nu ons volk geplaatst voor de belangrijke vraag: „voor of tegen de heerschappij van Christus." Begeert men voor zijn kroost eene opleiding zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met Gods inzettingen, dan is men niet antirev. al zeilt men ook onder de vlag dier partij. Verkiest men eene pers, die van geen gezag des Heeren wil wet«n, maar de rede boven alles stelt, dan is men niet antirev. al wil men ook dien naam dragen Geeft men de voorkeur aan eene kerk, of een genootschap, waar Christus niet de opperheer schappij heeft, maar menschelijke reglementen den boventoon voeren, dan is men niet antirev., al had men dien naam ook jarenlang gedragen. Langs dezen weg zouden we nog wat kunnen voortgaan, doch als men dan al die afwijkers van ons Program moest censueeren, dan schoot er wellicht maar een Gideonslegertje over. Waren velen met de artikelen wel ingelicht geweest, mogelijk waren ze geen lid der Kies- vereeniging geworden. Toch zouden wij het wenschelijk vinden, dat het program van 1878 door de Besturen nauwkeurig werd nagegaan en voor de leden behandeld. (Natuurlijk behoef ik hier niet bij te voegen, dat de voormannen dan geen halve antirev. behooren te zijn, daarzij an ders de leden wel eens in eene gevaarlijke maal stroom konden voeren.) Onderricht en zuivering onzer party is dan wel hoogst noodzakelijk. Laat ons niet rusten op de behaalde lauweren in 1901, maar laat ons met bezadigdheid en vaste hand doorwerken in eene Chr. richting, opdat tegenstanders moeten beken nen, dat de beginselen ons een duren ernst zijn. Laat ons vooral persoonlijke hatelijkheden ver mijden, maar veel liever elkaar in liefde voorgaan en stichten, opdat er eer en Godsvrucht in onze landen wone. 1 aat ons in 't minst niet vijandig staan tegenover andersdenkenden, maar dankbaar erkennen, dat de Heere ons voor afval bewaarde, zoodat er zeker geen roem in onszei ven overblijft. Schaamt u de beginselen niet, doch vraag om de noodige wysheid, om te rechter tijd een woord op zijn pas te spreken. Geachle lezers, wij hopen, dat u dit als een inleidend woord van onzentwege zullen beschou wen tot de verkiezingen, doch we hopen later nog wel eens te keuvelen over politieke zaken, zoo de Heere wil en wij leven. Wil de geachte red. ons plaats gunnen, dan zouden we in 't begin van 1905 gaarne iets schrij ven over enkele gewichtige artikelen van ons Program. Neem onze vrijheid s.v.p. niet kwalijk, dat wij ditmaal met een versje sluiten. 't Is de tijd van wenschen, vrinden. Lees er dan ook een van mij, Wat ons ook aan 't stof moog binden, Wees in politiek toch vrij Laat de vrees u niet benauwen; Doe de mammon u niet vliên. Hoor niet langer tot de lauwen 't Woord kan u zijn bijstand biên. Is de jaarkring haast vervlogen, Maak' het einde alles goed. 't Kan alleen uit mededoogen, Door het Goddlyk offerbloed. Moog da Heer' ons verder sterken Op den ingeslagen baan. Mocht Hy veler heil bewerken In Zijn kracht alleen kan 't gaan. Moet gij dan ter stembus treden, Houdt het oog op 't Woord gericht. Laat de vijand listen smeden, Voor de Waarheid alles zwicht. Komt dan 't eind van uwe dagen, Zij alsdan Genê uw kroon. 't Is dan uit met storm en vlagen Zit dan aan bij Jesse's Zoon, Die Zijn strijders wil ontvangen In een storeloos geluk. Mocht gij allen dat erlangen, Licht was dan uw kruis en druk. Middelharnis. H. v. D. MEULEN. SteciBfifcisBieü. Arrondissemcnfs-Bechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 20 December. Heden werden de volgende vonnissen ge wezen W. A. van M-, 22 jaar, zonder beroep te Stad aan 't Haringvliet, wegens mishan deling tot f 40 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. Vrijgesproken werd L. B., 41 jaar ar beider te Zuidland, beklaagd geweest van diefstal van een steenen kruik, inhoudende S liter cognac. Met een mes Heden stond terecht W, 18 jaar, smid, wonende te Middelharnis, ter zake, dat hij op 3 Aug. jl A. Langbroek met een scherp voorwerp tegen de linkerwang zou hebben ges'ooten en verwond Beklaagde vertelde, dat hij op genoemden datum van de repeiitie afkwam van de muziekvereeniging, waarvan hij lid is. Het was omstreeks 10 uur en hij wilde naar het huis van zijn baas, bij wien hij inwoonde In de dorpstraat gekomen, was hij Lang broek tegengekomen die door een aantal personen werd uitgescholden. Hij was een eind teruggegaan en Langbroek tvas hem achterop gekomen en had hem beschuldigd dat hij hein voor smeerlap gescholden had. Langbroek wilde met hem vechten en be klaagde had de slagen afgeweerd met zijn instrument Ge uige Langbroek vertelde echter anders. Hij zou wel degelijk uitgescholden zijn door beklaagde. Hij was naar hem toegegaan en was daarop door hem mishandeld ge worden Het zou volgens getuige een mes geweest zijn, waarmede de verwonding was toegebracht. Beklaagde beweerde geen scherp voor werp of mes in den zak gehad te hebben. Mr. A. J. Blok, de substituut officier van Justitie, achtte het misdrijf bewezen en re- quireerde twee maanden gevangenisstraf. erkoopiiigen. "Op Vrijdag 23 December 1904, des namid dags één uur in liet //Hotel Spee// te Sont- melsdijk om contant geld: Luxe- en liuis houdeljjke artikelen, afkomstig van de ver loting voor liet Ziekenhuis voor Goedereede en Overflakkee. Notaris STEHOUWER. Dinsdag 27 en Woensdag 28 December, telkens voorin. 9 ure: Ondeia-beidene per- ceelen 11a1 bout, Boomen, üoodbout en Af- uraak onder Goedereede en Ouddorp, aan vangende den len dag op de begraalp.uats te üoedereede en den 2in dag op Broekman"» Stee onder Ouddorp. Notaris VAN SCHOU WEN.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 4