jen, voor tie Knldhollandiehe en Xieenwsclie Eilanden. TWEEDE BLAD. fllf tllIZE Mlifs e, J Vrijdag 23 December 1904. 2 Antirevolutionair Negentiende Jaarg. N". 1001. I Orgaan t IJK, IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. tar. K. igen en arceren, allerlei 50 et», jekers en raker i. iss-ïEx- J.TKEMA kij A. A. Q. P. >ij A. L. telsdijk, 3oekho»en). imworst. grijzen. enz. wil rst iie, jenbossche LSDIJK. Icn-. aciel, iidere i». soliede en dito den, itoot fitly curzen ade *an lie ten en per L, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜJTGEYER: &OjfËMEL§DWJr H Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. öiesstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. I Advert ^ntiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle sftiiilAefis voor «Ie Mftedactie öesSemd, Adverteratiëia en verdere Administratie franeo toe te «enden aan den lilarever. hebbeu we een keurige» Kalender ge reed, die met het a.s. Nieuwjaar worejt verzouden. Om zeker te zijn dat dezelve in ongeschonden staat aan hun adres komt, zal hij kunnen worden afgehaald: te Ouddorp bij den Heer Brievengaarder. u Stellendam Brievengaarder. Meiwant J. A. KLEINENBERG, Dirksland P. J. OVERBEEKË. n IIer kingen u J. KALLE. Nieuwe Tonge Th. ROBER. n Oude Tongen J. v. BALLEGOOIJ Jz. u Ooltgenspl. L. DONKERSLOOT Wz. Voor SomrnelsdijkMiddelkarnis, Stad aan 't Haringvliet, Den DommelGoede- reede en builen ons eiland zal hij wor den bezorgd. De Administratie. SlillllCilSltlKi. Uit de Staats-Courant. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer de heer Mr. G. L Goekoop, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; is. met ingang van i Januari 1905, be noemd tot opziener 3 e kl. van de vissche- rijen op de Schelde en Zeeuwsche stroo men, M. J. P. Mijnsbergen, schipper ie kl. bij die visscherijen. Leerplichtwet. In verband met de wijziging der Leer plichtwet, die de Minister van Binnen- landsche Zaken in het vooruitzicht stelt is door middel van de commissarissen der Koningin aan de burgemeesters opgave gevraagd van het getal veroordeelingen, wegens overtreding der Leerplichtwet ge durende het jaar 1904. Kamercandidaten voor Ü905. Blijkens een bericht in liet Volk heeft de Haagsche federatie der S. D. A. P. besloten, in 1905 candidaat te stellen voor de Tweede Kamer, in distr I de heer Bergmeijer, in III Mr. Troelstra over II zal later worden beslist. Om „Den Briel". Naar de N. Ii. Ct. verneemt zal eerst daags in het kiesdistrict Brielle een nieuw liberaal, politiek blad verschijnen, getiteld De Vaderlander. Kruger's begrafenis. Hoewel het somber weer was hebben stellig 400.000 menschen de begrafenis bij gewoond. De stoet van Boeren alleen telde 12.000 menschen. Kruger's lijk werd in een cementen graf naast zijn vrouw neergelegd. Behalve de familie waren de voormannen en andere aanzienlijke mannen op het kerkhof aanwezig, ook sir R. Solomon als vertegen woordiger van de Tranvaalsche Regeering. Een majoor vertegenwoordigde lord Milner. De geheele begrafenis moet zeer plechtig en indrukwekkend geweest zijn. ^et eerste deel van de plechtigheid had s ochtends plaats voor de Gereformeerde kerk tegenover Kruger's oude huis. Vele duizenden waren hierbij tegenwoordig en onder hen honderden die van verre kwa Verkieziiig Prov. State», Ter aanvulling eeuer vacature in de Prov. Staten, werd te Sneek gisteren als eenige candidaat ingediend de heer A. A. Bajema te Warns, (ehr.-hist.), zoodat deze gekozen is. men en in tenten of bij hun wageus onder gebracht waren. Hier spraken drie predikanten, van elk kerkgenootschap één. Ds. Postma, van de Gereformeerde kerk sprak over de woorden »Ik heb den goeden strijd gestredenc. Ds. Bosman van de Vereenigde kerk zeide o.m. De Israëlieten kwamen in Kanaan, al was ook Mozes niet meer, daarom moesten de Boeren niet wanhopen, al waren mannen als Joubert en Kruger er niet meer. Van de Engelsche vlag zeide hij, dat zij er trotschelijk op roemde het zinnebeeld van vrijheid en gelijke rechten te zijn wij hopen, vervolgde hij, dat wij onder die vlag onze taal kunnen behouden en dezelfde vrijheid genieten, als bijv. het kleine eiland Malta onder die vlag geniet. 's Middags spraken Burger, De Wet en Botha op het Kerkplein. Er waren hier nog meer menschen dan 's ochtends, maar niet zooveel als men gedacht had. Weer werden de toespraken met groote aandacht gevolgd en nu en dan werd er gejuicht. De onafhankelijkheid is verloren, zei Burger, maar niet de nationaliteit. Hij pleitte voor eendracht. Generaal De Wet sprak in gelijken geest als wij hem hier te lande menigmaal heb ben gehoord. Hij spoorde er nl. toe aan, om 't volk door onderwijs en beschaving op te bouwen. Niemand is trouwer onderdaan van het Engelsche bewind dan ik, zei de man die het langst den oorlog wilde volhouden, maar geen Regeering kan het nationale gevoel der Boeren uitivisschen. Na Botha's rede, ging het in een langen stoet langzaam door de volle straten naar het kerkhof. Hier werd buiten nog een toespraak ge houden, en alleen de familie ging met het lijk het kerkhof binnen. Plaatselijk Aiewws, Somtnclsdijk.* Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer J. Buur veld en gekozen de heer J. Kranse en tot diaken herkozen de heer Chr. Tieleman. Het aantal te leveren manschappen voor de Nat. Militie, dezer gemeente be draagt 13. Bij publicatie wordt ter kennis ge bracht dat de jacht, op klein wild wordt gesloten op Zaterdag 31 Dec. a. s. met zonsondergang, terwijl het schieten en van gen van houtsnippen met laat, war of valflouwen is toegelaten tot] en met 28 Februari 1905. De lotelingen L. Buth en K. Schil- peroord zijn bij de gehouden Militiekeuring te Dirksland voor den dienst ongeschikt verklaard. In deze gemeente hebben zich 5 militieplichtigen tot het verkrijgen van een bewijs voor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid aangemeld. De marechaussee's Jacobs en Van Westen zullen binnen eenige dagen weder naar hun oude standplaats terugkeeren. In hunne plaats komen de heeren Meunen en Kramer respectievelijk van Raams- donksveer en Asten. Door den Rijksveldwachter Elenbaas van Dirksland en den onbezoldigd Rijks veldwachter C. van Rossum alhier, is proces verbaal opgemaakt tegen J. S., L. T., L. H. en H. K. allen alhier, wegens jachtover- treding. Aliddelharnis. Het aantal in te leveren manschappen voor de militie der lichting 1905, bedraagt voor deze gemeente 12, waarvan 8 voor volledige oefeningen, en 4 voor korte oefeningen. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan de Firma Wed. C. Kolff Zoon alhier eene bijzondere vergunning verleend voor den verkoop van Sterken drank in het klein, bij hoeveelheden van 2 tot 10 liter. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jacht op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie wordt ge sloten op Zaterdag den 31 en December 1904 met zonsondergang, blijvende het schieten van houtsnippen in het in art. 1 5 sub. litt. g. dier wet bedoeld jachtbedrijf van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, toegelaten tot en met den 28 Februari 1905. Door de politie is proces verbaal opge maakt tegen A. Langbroek wegens open bare dronkenschap. Bij de op 16 dezer te Dirksland gehouden keuring der lotelingen, zijn door den militieraad ongeschikt voor den dienst verklaard, D. Koster en K. Monster, bei den alhier. Meldden we jl. week dat sch. S. de Ruiter te Vlaardingen bemoeilijkt werd in het gereed maken van zijn schip, een zelfde lot moest ook sch, H. Duprée ondergaan. Deze toch moest zijn schip van Vlaardingen naar—hier brengen, om alzoo de vischvangst ter Noordzee uit te oefenen, doch een menigte visschers ver ijdelden deze poging, zoodat de schipper met zijn bemanning genoodzaakt waren, naar huis terug te keeren. Door den boekhouder van de reederij Kieviet te Amsterdam is alhier een be manning aangewerft voor hun vischsloep »Neeltje« schipper P. Meuldijk, welke van Amsterdam uit de visscherij op de Noordzee zal uitoefenen. Tot ouderling in de Geref. Kerk alhier is met meerderheid van stemmen gekozen de heer P. Krijgsman, welke in middels verklaarde, de hem door de ge meente opgedragen functie te aanvaarden. Jl. Zaterdagavond had een schip persknecht uit Brouwershaven, na te veel bachus te hebben geofferd, het niet on aangename voorrecht in de kaai te duikelen. Zeker was hij door dit bad in dezen tijd van het jaar wel wat opgefrischt. Het ongeveer 7-jarig dochtertje van B. D. had het ongeluk van eene aan merkelijke hoogte te vallen. Na een poos bewusteloos te ziju geweest, liep dit ongeluk boven verwachting nog redelijk af. Door de Jongedochtersvereeniging »Bidt en Werkt,werd deze week aan 72 behoeftige» niet minder dan 188 stuks verschillende goederen uitgedeeld. Dat deze overal welkome bode's waren zal zeker niet behoeven gezegd. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland maken bekend dat de Stie renkeuring voor de gemeenten van dit eiland, zal plaats hebben alhier, op Vrijdag 7 April 1905 des morgens te 9 uur. Het onderzoek ter verkrijging van een bewijs van vöorgeoefendheid zal in deze gemeente plaats hebben op Donderdag 12 Januari 1905 des voorm. g1/^ uur in de bewaarschool. Tegen C. V. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Stad aan 't Haringvliet. Maandag 1. 1. had D. Huizer met het afrijden met een wagen van de kaai het ongeluk dat zijne draaiboom brak, zijne paarden kwa men dwars voor den wagen te staan doch hij en zijne paarden zijn er zonder onge lukken afgekomen. De personen die zich hebben aan gegeven voor het examen militaire bekwaam - heid of lichamelijke geoefendheid, zijn 1 A. v. d. Tol, 2 K. G. Gestel, 3 C. Trommel, 4 G. Bakker, 5 W. Zuijdijk, 6 W. Lokker, de drie laatste van Den Bommel. Op 2en kerstdag a.s. zal de Nieuwe Geref. Kerk van 91 2 uur kosteloos voor een ieder zichtbaar worden gesteld, en zullen des nam. t '/2 uur de zitplaatsen publiek worden verkocht. Het moge gezegd worden dat Stad zich kan verheugen in een flink en aangenaam kerkgebouw der Ger. Gemeente. Eere aan den Architect en aan allen die het hunne hebben bijgedragen om op zulk eene kleine gemeente als Stad zulk een flink kerkgebouw te zien verrijzen. Den Bommel. Jl, Maandag voer op het Haringvliet voorbij deze gemeente een schip, waarop niet minder dan 7 flinke huizen te zien waren Velen uit ons dorp begaven zich naar de plaats, venwaar men het zien kon. Naar men verneemt is het schip 90 Meier lang en 20 Meter breed. Nadat de mist was opgetrokken, vervolgde het zijn weg in gezelschap van 3 sleep booten, richting Dordrecht. Verleden week had de stoomboot >Den Bommek tijdens het zwaaien het ongeluk een der bladen van zijn schroef stuk te slaan. De zoon van W. Bakelaar begaf zich Maandagmorgen naar Tien Gemeten om riet te snijden Even aan de wal zijnde, struikelde hij en viel met zijn hand in een riet, welke in zijn hand ging en van boven te voorschijn kwam. Daar zijn hand en arm opzwol, werd spoedig geneeskundige hulp ingeroepen, tot heden met gunstig gevolg Ooltgensplaat. Blijkens convenance heeft den heer van Dam, brievengaarder alhier, de benoeming van kantoorhouder van het Rijkstelefoonkantoor alhier aan genomen, ingaande 1 Januari 1905, waar van de uren zijn gesteld van 8,30 uur voorm. tot 12,30 uur des nam. en van 2,30 uur des nam. tot des avonds 6,30. Zaterdag a.s. vertrekt den landbou wersknecht Joost van Hassent met zijn gezin van hier naar Paterson (Noord-Am.) teneinde zijn fortuin aldaar te beproeven. Tot ouderlingen bij de Geref. Kerk alhier zijn herkozen H. van Rossum en L. Donkersloot Jz. en tot diaken herkozen N. Braber en in de plaats van Joh. Sorber gekozen Joh. Korteweg Lz. Naar men met zekerheid verneemt is door de gemeenteveldwachter Metaal alhier dezer dagen, in beslag genomen een heerenrijwiel voorkomende in het algemeen politieblad van 15 Dec. jl. tot opsporing en in beslag nemen van genoemd rijwiel vermoedelijk te 's Gravenhage ontvreemd. Als blijk van warme belangstelling diene, dat bij de Dinsdagavond gehoudene publieke verkoopitig van de zitplaatsen in de Nieuwe Kerk der Oud Geref. gemeente alhier, deze allen tegen flinke prijzen gretig van de hand werden gedaan. Oude Tonge. Bij de op Vrijdag 16 Dec. j.l. te Dirksland gehouden zitting der Militieraad zijn uit deze gemeente twee lo telingen der lichting 1905 afgekeurd t. w. C. F. Somers enj. Hartman wegens lichaams gebreken. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze Provincie wordt gesloten op Zaterdag den 31 sten Dec. 1904 met zonsondergang, blijvende het schieten van houtsnippen en het jacht bedrijf bedoeld in art. 15 sub litt. g der wet, van het vangen van houtsnippen met laat- war- of valflouwen, toegelaten tot en met den 2 8 sten Febr. 1905. Het getal te leveren manschappen der lichting 1905 bedraagt 8 waaronder 2 voor korte oefening. In de plaats van Matlh. van Mar- kenstein Ez. die bedankt heeft voor de benoeming van diaken, is gekozen K. van Es aftredend diaken, welke evenals de her kozen ouderling J. Kooijman, de benoeming heeft aangenomen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen J. K. en T. L. te Nieuwe Tonge, wegens jachtoverlreding. Voor de 2de maal is bij publi catie bekend gemaakt, dat de in het jaar 1886 geboren mannelijke personen, zich ter gemeente-secretarie kunnen aanmelden op Donderdag 5 Januari 1905 des voorm. 10 ure, ter inschrijving voor de Nat. Militie. Dirksland. Door het overlijden van den heer D. v. d. Sluijs zal Maandag 9 Jan 1905 een verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. Op dien dag van 9 tot 4 ure kan op de ge- meeute Secretarie de opgave van de can- didaten ingeleverd worden. Deze opgaaf moet geteebend zijn door minstens 8 kiezers. De formulieren voor deze verkiezing zijn tot dien dag verkrijgbaar. De inschrijving voor de Nationale Militie alhier is bepaald van 1 Jan. tot 31 Jan. 1905, hoewel er meer bepaald hiervoor zitting' zal gehouden worden op Woensdag 18 Jan. des voorm. 10 ure. Voor hel examen in de vrije oefe ningen hebben zich voor deze gemeente vier jongelingen aangemeld. Naar men verneemt, is in de zitting van den Militieraad alhier, J. Soldaat van hier voor den militairen dienst afgekeurd. Als een bijzonderheid kan wel ge meld worden, dat in het tuintje voor de pastorie der Geref. Gem. onder 't Kruis alhier nog lustig z. g. n. maandroosjes staan te bloeien, en nog tal van knoppen op 't punt staan zich te openen. Kwamen met St. Nicolaas de kin deren der Openbare bewaarschool en die der handwerken, met van vreugde stralende gezichtjes thuis, door de verkregen ver snaperingen en de cadeaux, die zij genooten hadden, niet minder vroolijk keerden gis teren (Donderdag) de kleine der Chr. School huiswaarts. Door de ruime giften die voor dat doel gegeven waren, was men in staat om meer dan ooit hen te trac- teeren en een Kerstgeschenk mede naar huis te geven, in kleedigstukken en speel goed. Hoewel niet gezegd kan worden dat de brandspuiten dezer gemeente niet goed werkten, werd toch voor het moeilijk wer ken, het nazien noodzakelijk geacht, en werd aan den schilder P. van Dongen dit werk opgedragen. Na opgeverfd te zijn. en de noodige reparaties daaraan volbracht te hebben, werden zij geprobeerd, waaruit bleek, dat de reparateur alle eer van zijn werk heeft. (Part. Corresp.) Hei'kill gen. In deze gemeente circuleert evenals vorige jaren eene lijst bij de inge zetenen Leneinde de armste inwoners (we duwen en weezen) zoolang de voorraad strekt daarvan wekelijks te bedeelen. Bij de jongste zitting van den Mil. Raad te Dirksland op 16 Dec. is de lo- teling A. v. Rumpht als ongeschikt voor den dienst verklaard. De kinderen van de alhier opgerich te Zondagsschool zullen bij leven en wel zijn op den 2den Kerstdag onthaald wor den op allerlei versnaperingen m de Ned. Herv. Kerk. De Com. der Koningin maakt bekend dat de jacht op klein wild met uitzonde ring van houtsnippen gesloten zal worden op 31 Dec. a s. met zonsondergang. Verleden week zou schipper C. Doorn- hein eene nieuwe mast op ziju scheepje plaatsen, Toen hij op de gewone manier in de mast was geheschen, raakte de zit ting stuk met gevolg dat hij naar beneden tuimelde. Onder het vallen sloeg zijn ann om het wand en gleed langs deze naar be neden. Terstord maakte hij zich gereed opnieuw de mast te beklimmen daar hij totaal ongedeerd was. Voorwaar een ge lukkige val. Het aantal lotelingen dat voor deze gemeente zich in den Militairen Dienst zal moeten begeven bedraagt 3 voor volle dige en 1 voor korte oefening. Melissa (it. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1905, is door heeren Ged. Staten goedgekeurd.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3