HOS v«or de Zui«lliollainl*©Ii© en Keenw§ch« Skilanden, DRIE SLAPEN. Het Tenniste Batist. UI Yrij dag 2 December 1904. Negentiende Jaarg. No. 998. 1 Antirevolutionair Orgaan and. IN HOC SIGN O VINCES FEUILLETON. Eerste Blad» h. ,sten tijd le Abdij- veel over I ijdenden la Paulo •t gezond s brieven persoon beid der k U het .klus zegt Ibuurt le de ju-en n op de gepaard voel van idijsiroop treurig i iet, want t er geen iedrogen, JOSTUR VVeerd ze mijne ser VAN kenbaar AKKER, gezegend aardeiijk MÏEII), en alle AAIJER, EENEN. 5. 300.000.— 311 818.— .818.426.065 O5 KAPITAAt. ingaande lijfrente }0.gestort kap. Bedrag. premie. ïlsdijk. 6,68 f,40 8,28 V 11,18 13,09 afnemers ont- ie Landbouw- ik met toene- jesteld, ten 2e rden geleverd rjjzen. ïaaigra- f ikelen en Biggen. I w w Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: T. BOEKHOVEN. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advert "utiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle sioliiiess voor de Medactae bestemd, Aflverieiêtiësi ess verdere Admlsifstratie franco toe te aendeis aaia dea Uitgever. Dit nummer bestaat uit Ontwrichting van het Parlemen taire Stelsel. Een staatsman nog in leven schreef in 1886 dit merkwaardig woord Het schijnt, dat wij een tijdperk te ge-moet ijlen, waarin het volk zal worden ge slingerd tusschen caesarisme en anarchie. Geslingerd tusschen Caesarisme en Anarchie. Het zijn twee uitersten. Beide zijn een politiek stelselbeide een Staats vorm heide een openbaring van Gezagsoefeningen Gezagsonderwer ping maar 't Caesarisme heeft tot uitgangspuntEen voor allen terwijl de Anarchie bedoeltAllen voor één. Het Caesarisme veronderstelt een absolute macht van een monarch een alles en allen dwingende macht. De Anarchie is een ontwikkeling van kracht door allen voor elkander. Doch genoeg We bedoelen niet eenige uiteenzetting te geven van heide stelsels, want in enkele regels is de volledige bepaling niet te geven maar de woorden hadden toch eenige toelichting noodig. Geslingerd tusschen Caesarisme en Anarchie En waar blijft dan 't huidige par lementaire stelsel? Want als 'twaar is, wat die staatsman profeteerde, dat de volken op weg zijn naar 't Caesarisme, dat hun onmondig ver klaart, of naar de Anarchie, dat ze volkomen rijp beschouwt, dan is 't met 't parlementaire ste'sel in de toekomst gedaan. En hoe ongaarne we dien Staatsman overigens beluisteren, we gelooven, dat hij gelijk heelt, en dat thans reeds op de ontwrichting van 't parlementaire stelsel kan gewezen worden. Het Parlementaire stelsel omvat kiezers en gekozenen een wetgevende en een uitvoerende en een rechter lijke macht, De afgevaardigden der kiezers zijn de leden der beide Ka- wetgevende macht is de uitvoerende macht de macht de mer?de Koningin de Ministers, de rechterlijke lange rij van juristen in kantonge rechten, rechtbanken en gerechtshoven naast de afzonderlijke militaire rechts instituten. Doch ga nu in Europa eens na, hoe de kiezers en gekozenen enz. in bijna alle landen zich gedragen. In Italië zijn de generale verkie zingen pas afgeloopen, of allerlei be richten duiken op over de treurige wijze, waarop men den strijd heeft gevoerd. In Üostenrijk-Hongarije werpen de Kamerleden elkander de inktkokers en waterglazen naar 't hoofd. In Frankrijk gaat men den minis ter te lijf. In België scheldt men elkaar uit voor alles wat leelijk is. Dat zijn nu altemaal nog maar woeste openbaringen van hartstocht, nijd en haat. Maar hoor ook de de batten wat wantrouwen in eikaars bedoelingenwat minachting voor anderer zienswijzewat onderling gekonkel en geknoei bij stemmingen wat »vuile« politiek bij amendemen ten van tegenstanders Dat praat maar, dat breekt maar af, dat zaait maar verdeeldheid en de kiezers, die naar wetten verlangen, worden 't slachtoffer. En geheel eens zijn 't we met dien zelfden staatsman als hij zegtvEen groot gevaar voor 't parlementairisme dreigt juist hierdoor, dat de democratie de parlementen als noodelooze belemme ringen zal ter zijde zetten, a Zeer zeker. De democratie wordt het hartelijk moe, dat met den kostbaren natio- nalen tijd zoo gesold wordt en ze zoekt naar vandered candidaten. De democratie ziet molens malen, maar waar is 't meel En stel, dat de democratie dat Kamergezeur voor goed moe wordt, dan zal ze y>anderea mannen sturen. En welke dan? Wie en van wat gehalte, kennis en weten schap zullen dan de woordvoerders en tolken zijn De grootste schreeu wers of die de sterkste vuisten hebben of aan wet en gezag maling hebben Wie? De parlementen zelve maken de democratie wakker. Zij zijn de schuld, als we een tijdperk tegemoet ijlen, waarin hel volk zal worden geslingerd tusschen caesarisme en anarchie. Eilievemen spreekt altijd met afkeer van Buslands regeeringsstel- selMaar wie begeert 'f Parlement van Oostenrijk-Hongarije Is dan 't abso lutisme van Rusland zooveel slechter dan de anarchie in Oostenrijks-Ka mervergaderingen Geeft Oostenrijks of Italies ol Frankrijks of Belgies Parlement dan aan de democratie redenen om zulk een regeeringsvorm te begeeren boven de volstrekte macht van één almach tig keizer Er is ontwrichting van "t Parlemen taire Stelsel. En zonder een politieke profeet te zijn, durven we voorspel len, dat zonder spoedige verbetering 't «ogenblik zal komen, dat de demo- cratie de parlementen als noodelooze staketsels op den weg van vooruit gang en welvaart zal wegwerpen. En zoo niet wegwerpen (want de demo cratie is nog niet voor anarchie rijp) dan zal de democratie de parlemen ten vervormen in een werkploeg van sociale verbeteraarsmisschien helaas in een instituut van op voordeel be luste woordvoerders en tribunen. -5» Uitgeworpen om H beginsel. Onlangs werd te Arnhem een co mité gevormd uit afgevaardigden van de YVerkmansvereen." »Arnhem« de j 'rot. Volksbond de Arnhémsche R K. volksbond en de afdeeling Arnhem van Patrimonium met 't doel om in den zomer van 1903 een vaktentoon- steliing tot stand te brengen. Neutraal terrein dus Neutraal behoudens een puntZou die tentoonstelling open zijn op Zon dag, ja dan neen Zoo ja, dan kon Patrimonium niet meedoen. Toch zou dit punt'schijnbaar geen hoofdbrekens kosten, want de vier samenwerkende vereenigingen waren alle aangesloten bij de vereeniging »Zondagsrust« en dus kon niets an ders verwacht of alle afgevaardigden zouden zich verklaren voor Zondags sluiting. Er gingen echter al spoedig Directie MALIE directie van liet -lloilandsclie igebij de Inepes- 4) IV. NIET GERUST. Bij de familie Haan had een groote verandering plaats gehad. Trijntje was ver trokken en de verhouding tusschen de zusters was minder aangenaam geworden. SoGa was van meening dat men veel te lichtvaardig veroordeeld had, terwijl hare zusters de opinie van Mama omtrent het vroegere levensgedrag van Trijntje onvoor waardelijk waren toegedaan. De gesprekken tusschen moeder en ochters dien dag en den daaropvolgenden ge ouden, waren soms weinig interessant, ofia had het menigmaal kwaad als ze egenover haar zusters bleef volhouden, a onschuldig 0f ongegrond veroordeelen ev«g°ed een ffiisdaa!j fs. jredn!-KrWamen maar n*et tot eenheid van en' Want waar Sofia beweerde dat bewiis ')roor(^eeH had zonder voldoend zusters een ÏSH" wil<k de °udel'e bpLKpn q "Wend bewijs van onschuld nebben. Soms Werd hgt heftig in hare van haren zetef jonge meisje zoo j>esPrekken, dat zij opstond toon vroeg VlH Mama °P scherPen 1 ge dan een voldoend bewijs van onze onschuld en wees dan op haar zusters en niet het minst op haar zeiven. Dat was teveel voor het gevoel van eigen waarde, en de oude Mevrouw achtte het geraden, hare kinderen het zwijgen op te leggen, doch slaagde daarin niet alvorens Sofia nog duidelijk te kennen gaf, dat er veel meer grond bestond om Louize te verdenken dan Trijntje, wijl de eerste veel meer in de gelegenheid was geweest de portefeuille te openen Dat was raakDat woord maakte de gemoederen in den waren zin des woord onstuimig, en alleen het bedaarde optieden van Mevrouw voorkwam erger tooneel EdochDe twistappel was geworpen. Radeloos om zulk verwijt zeeg Louize ineen, maar Sofia bekommerde zich daar heelemaal niet om, en bleef den geheelen dag zeer afgetrokken zonder een woord te spreken, presteeren. Mevrouw Haan was met deze verhou ding niet tevreden. Zij begreep dat haar familieleven verwoest zou zijn als de zus ters niet met elkander zouden verzoenen Daarom zon zij op middelen om de breuk zoo mogelijk te herstellen, en kon het in geen geval prijzen, dat Sofia zoo scherp was opgetreden maar gevoelde tevens dat er wel wat ernstiger naar het vermiste bankbillet 'had gezocht kunnen worden. In dien geest sprak zij 's avonds mei de beide oudste kinderen, en werkelijk bij meer bedaard nadenken vond men het wel wat vreemd, dat een oppasser, die verscheidene studenten bediende, geen papieren geld zou kennen De onwaarschijnlijkheid dezer bewering drong zich hoe langer hoe meer bij hen op. Er moest, volgens Sofia, veel meer en veel ernstiger in die richting on derzocht zijn. En Louize verstond, dat een krachtig optreden in deze zaak haar zuster zeer aangenaam zou zijn. Louize besloot den oude bediende op de kamer van haar galant te ontbieden en in tegenwoordigheid van de hospita nog eens streng en ernstig te ondervragen. Met een kloppend hart begaf zij zich naar de plaats van samenkomst, waar men den oppasser afwachtte. Een bevoegd beambte, met zulk een zaak belast, zou misschien reeds spoedig den man, verondersteld dat hij schuldig was, in het nauw gebracht hebben - maar Louize, hoe goed zij zich ook had voorbereid, ondervond, dat toen het oogenblik daar was, haar de meeste vragen in de keel bleven steken, terwijl ook de hospita er weinig toe bij bracht om iets uit te lokken, wat meer dan een schijn van vermoeden kon geven. De oppasser hield vol dat hij onschul dig was. Er bleet dus voor Louize niets anders over, dan aan deze pijnlijke confe rentie, van wel een half uur, een einde te maken, en den oppasser te laten vertrekken, stemmen, op, dat door Zondagssluiting de tentoonstelling nadeel zou lijden in de finantien, en ten slotte werd men 't eens dat eenige notabelen zouden benoemd worden in de alge- meene Commissie om behalve over de tentoonstelling zelve, ook over dat punt van Zondagsluiting van gedach ten te wisselen. Op de eerste vergadering de beste bracht Patrimonium zijn bezwaar tegen Zondagstoegang op tafel. Het werd door de heeren welwillend, hoe wel met een medelijdend lachje aan gehoord. Men vond het wel wat eng en kleinzielig van Patr. om zoo aan dat verouderde begrip van Zondags heiliging vast te houden, doch men wilde zich toegevend betoonen voor 't achterlijke volkje. Daarom werd voorgesteld om 's Zondags te een uur te beginnen. Patr. wilde van dat voorstel niets weten. Zij waren zelfs met dezen halven Zondag ontevreden. Geen toegang op Zondag, dat was de wensch van Patr. Maar 't mocht hen niet gelukken. Wel herinnerden ze er den Burgemeester en de zes ge meenteraadsleden aan dat deze ter- wille van één Israëliet de raadszitting van een Zaterdag op een Maandag hadden verdaagd en dat dus in dit geval, waar heel de afd. Patr. voor haar Zondag eerbied vroeg, nog veel meer daarmee moest rekening ge houden dan met een Israëliet. 't Baatte niet. De heeren besloten, dat, om toch nog eenigszins aan Patr. bezwaar te gemoet te komen, de ten toonstelling geopend zou worden om twee uur. Patr. weigerde die twee uur te aan vaarden. Toch werd 't voorstel aangenomen. En werd dus beslist, dat men Patri monium om zijn beginsel van Zon dagsheiliging, zou uitwerpen. Fraaie toestanden, voorwaar Mr. van Diggelen. Wat kunnen muisjes toch staarten hebbenNa de heldhaftige daad van van Hoven met zijn vrienden, die politieke werkstaking gingen houden, waren er geen Eerste Kamerleden voor Overijsel bij de behandeling'der Drankwet. En toen ten slotte de tijd gekomen was der eerste berfstver- gadering dier Overijselsche Staten, en de Eerste Kamerleden werden ge kozen, blijken er uit de stembus niet drie liberalen te komen, maar slechts één. Vreeselijke verrassing natuurlijk Men dacht, om nu eens in anarchis tisch jargon te vervallen, dat de bus een klokje bevatte, dat prachtig en klankhelder tikte, en 't was een dy- namie bommetje. Wie was de schuldige Met belang stelling en met _meer dan gewone nieuwsgierigheid hebben we de ver schillende libellen over deze zaak nagegaan, maar noch het ingezonden stuk van Stroink in de »N. R. Ct.«, noch 't Overijselsche Rapport der 21, noch van üiggelens verdediging heb ben ons eenige zekerheid gegeven wie de schuldige dan wel is. Dit staat vaster is een, laten we hem bij zijn waren naam noemen, er is een verrader. Maar is 't v.-Dig gelen 't Zal nooit uitgemaakt kunnen worden. En dat juist vinden we 't pijnlijkste in deze zaak. Die onzeker heid Al heeft men zware vermoe dens. Maar ook voor de Liberale partij is heel deze Affaire niet zoo verhef fend. Door haar optreden van Augus tus tot na de verkiezing der Eerste Kamerleden heeft ze van haar waar digheid ingeboet. Haar optreden heeft weerzin gewekt. Weerzin, toen ze gingen werkstaken weerzin door 't ontslag nemen van van Hoven, den politieleen voormanweerzin door de onmogelijkheid tot verkiezing van Eerste Kamerleden weerzin door haar al te haastig optreden tegen van Diggelen, die schuldig kan zijn, maar waarvan de beschuldigers niets abso luuts kunnen bewijzen. We hopen dan ook, dat zij zelve de dwaasheid van haar optreden zal inzien. Want 't kan niet andersal zulke handelwijzen verlagen de waar digheid van elke partij. En waar de Liberale partij in de minderheid is, heeft ze niet veel stootjes noodig, of ze raakt nog verder in 't moeras. Spiegele zich elke partij aan haar lichtzinnige daden in de maanden Zij liet hem zelf de kamer af en voegde hem onder vier oogen nog deze woorden toe»Als gij het gedaan hebt, bekend het dan liever en wij zullen het niet aan brengen maar bedenk bovenal, dat gij ons menschen, wel kunt bedriegen, maar God niet; eenmaal wordt het toch openbaar.* Dit gezegd hebbende, keerde zij naar de kamer terug. De vrouw des huizes, die wel zag, hoe Louize te moede was, meende dat het geld even gemakkelijk op eene andere wijze verloren kon geraakt zijn. Immers, mijnheer was niet altijd zorgvul dig zij had reeds meermalen geld op schoteltjes en op den schoorsteenmantel zien liggen. Maar Louize merkte op, dat dergelijke nonchalance toch niet van toe passing zou zijn op een bankbillet van zestig guldenBovendien bevond zich het vermiste bankbillet in goed geslotene portefeuille. Het zou meer aannemelijk zijn als de geheele portefeuille verdwenen was, maar niet nu er slechts een gedeelte van den inhoud werd vermist en overigens alles in goeden staat was bevonden. loch weet men het inaar niet, merkte de vrouw op. Bij mijn nicht was eens een muntbillet van tien gulden, dat op tafel lag, in eens verdwenen. Men zocht en zocht op en onder de tafel, in alle kasten, tusschen strijkgoed enz., dagen lang, maar alles tevergeefs. Eindelijk gaf men het op, temeer nog daar juist een knaap in de kamer was geweest om een boodschap over te brengen. Vrij algemeen verdachten de huisgenooten dien knaap. Doch wat gebeurde. Eenige weken later, toen het dochtertje van mijne nicht, bezig met kousenbreien, aan het einde van haar kluuw was gekomen, kwam het vermiste muntbillet onverwacht te voorschijn. Het kind, een meisje van ruim acht jaren, had juist op dien dag, waarop het muntbillet was verloren geraakt, haar breikatoen opgewonden, en daartoe een stukje papier, dat in haar oog geen waarde had, van de tafel genomen en gebruikt. Zoo kwam het weder terecht en bleek dat de knaap geheel onschuldig was.« Louize had de goedhartige vrouw tot het laatste woord met onverdeelde aan dacht aangehoord in de hoop hierdoor een lichtpuntje te kunnen vinden in deze duistere zaak. Maar helaas Zij was teleur gesteld. Hare gemoedsaandoening werd et- niet beter op. Zij gevoelde zich recht treurig, niet alleen om de wanorde, die op de verlaten kamer heerschte, maar veel meer om de droevige zaak die haar hier had gebracht. Zij keerde onverrichter zake huiswaarts en meer geneigd tot schreien dan tot lachen, stortte zij haar hart voor hare moeder uit. Wordt vervolgd.) I f Jl

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 1