TWEEDE BLAD. Vrijdag 25 November 1904 No. 997. Officieel Gedeelte. Itectilzaken. Visseherij. Ves'koogHngen. IN HOC SIGKO WSES l>e BURGEMEESTER der Gemeente Ooltgens- plaat maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Raad is belegd togen Zaterdag den 26 November 1904 des namiddags ten 3 ure. Afgekondigd en aangeplakt te jOoltgensplaat, den 21 November 1904. De Burgemeester, P. VAN WEEL G.Gz. l'laafselüSt Nieuws, Sonunelsdijk. L)e raad dezer Gemeente heeft tot waarnemend Gemeente-ontvanger benoemd de heer J. C. de Gast alhier. Door de Gemeente-politie is op aanklacht, tegen de vrouw van J. V. de vrouw van L. V. en C. V. procesverbaal opgemaakt, wegens onderlinge mishandeling. Doctor de Wilde vroeger te Mid- delharnis en thans te Rotterdam is aan gezocht om i Februari 1905 op te treden als geneesheer-directeur voor eene groote inrichting voor huidziekten en electrothe— rapie te Brussel. (Avenue-Louise.) Middelharnis. Bij Kon. Besluit dato 24 October jl. no. 38 is goedgekeurd een raadsbesluit dato 25 Augustus 1904, waarbij het maximum bedrag dat voor hoofdelijken omslag mag worden geheven, met f 1000 is verhoogd en dientengevolge thans is f 9000. Tegen A. K. is proces-verbaal opge maakt door de nachtwachts wegens dron kenschap, burengerucht en mishandeling. De begrooting dezer gemeente, dienst 1905 is door den raad vastgesteld in ontvang op f 58340,15 en in uitgaaf op f 58340,15. Op de 2 weegbruggen alhier zijn in dit seizoen ongeveer 278000 KG. Suiker bieten gewogen. Daar het meermalen voorkomt, dat hoofden of bestuurders van inrichtingen waarin eenigen tak van fabrieks of hand werknijverheid wordt uitgeoefend van een persoon, die in hun bedrijf een ongeval hebben gehad, wel aangifte doen, ingevolge de Ongevallenwet, maar dit niet doen voor de Veiligheidswet, vestigen wij bij deze hunne aandacht op art. 12 der Veiligheids wet, dat bepaalt, dat zij verplicht zijn van elk in hun bedrijf aan een persoon over komen ongeval binnen 3 maal 24 uren nadat het ongeval heeft plaats gehad of de gevolgen van dat ongeval zich hebben geopenbaard, schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester der gemeente waar het ongeval heeft plaats gehad. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het kohier no. 3 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het dienstjaar 1904/5, invorderbaar verklaard op den 19 Nov. 1904 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand ge steld en ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. VERSLAG van het verhandelde in de openbare Ver gadering van den Raad der gemeente op 17 November, nam. 2x/2 ure. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de H.H. Kruithof, Kardux en Van der Slik. De Voorz., de heer U. J. Mijs, opent de verga dering en verzoekt den Secretaris de notulen voor te lezen van de vorige vergadering, welke, 11a te zijn gelezen, onveranderd worden vastge steld, goedgekeurd en geteekend. te. Mededeeling Ingekomen Stukken, o eene missive van H.H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzendende de begrooting dezer gemeente over het dienstjaar 1904. b eene missive alsvoren, houdende toezending goedgekeurd Raadsbesluit, bepalende de jaarwed den van te benoemen Ambtenaren van den Burg. Stand. c eene missive alsboven, houdende verzoek tot toezendingstaat, herziening vergunningsrecht, in verband met de nieuwe Drankwet. d eene missive van meergenoemd College, hou dende toezending goedgekeurde wijziging in de Verordening op den Hoofdei. Omslag. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 2e. Komt aan de orde benoeming van Ambte naren van den Burgerl. Stand waartoe achter eenvolgens worden benoemd de heeren Mijs, Van Weel, E. de Grijze van der Koogh en Nipius, welke benoemingen tegelijkertijd ook door hen worden aangenomen. 3e. Komt ter tafel de Verordening in verband met de nieuwe Drankwet, waarvan, zegt de Voorz. de grondslag dezelfde is als bij de oude drankwet. Nadat deze door den Secretaris is voorgelezen, wordt het voorstel tot goedkeuring daarvan in rondvraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. 4e. Wordt in behandeling genomen de begroo ting voor het dienstjaar 1905, welke na artikels gewijze te zijn behandeld en daarover eenige ge voerde discusssiën, met algemeene stemmen wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f58340,15. Het convocatiebiljet afgehandeld zijnde, en op de gewone rondvraag niemand in het belang der gemeente iets meer te zeggen hebbende, wordt de vergadering gesloten. Stad aan 't Haringvliet. Het schuren der Gemeentelijke straten en pleinen is op Woensdag 23 dezer door Burg. en Weih. ter secretarie aanbesteed aan J. de Jong ad 16 gld. Door den laatsten hevigen storm zijn alhier 2 meerpalen van het groote Hoofd weggeslagen en door nieuwe vervangen. Door Burg. en Weth. is bekendge maakt. dat de oefeningen in den wapenhan del, niet zooals eerst bekend gemaakt op Dins dag en Vrijdag, maar op Woensdag en Donderdag zullen gehouden worden op de gewone uren. Burg. en Weth hebben vergunning verleend aan .den heer N. J. van Nierop, ingevolge =de woningwet, tot het bouwen van eene schuur aan den Zeedijk. Het herhalingsondervvijs is deze week alhier aangevangen met 11 leerlingen. Alhier zal op Donderdag 1 Dec. namens de Bondsring van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag sFlakkee« Ds. S. Datema van Delfshaveu optreden in de Geref. kerk des avonds ten 6 uur ten einde het nut en de noodzakelijkheid aan te toonen van een Jongelingsvereeni- ging op Geref. Grondslag. Wanneer alle, zoowel mannen als vrouwen, jongelingen en jongedochters, grooten en kleinen, allen die belang stellen in het heil eer toekomst de Spreker komen hooren, dan zal de Ring »Flakkee« haar arbeid zeker reeds aanvankelijk beloond achten. {Part. Corresp.) VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op Vrijdag den 18 Nov., desnm. 11/2 ure. Tegenwoordig de heeren van Es, van de Gevel, A. Braber, Scherpenisse en Simons. Afwezig de heeren A. J. Braber en L. Braber Mzn. De waarnemende Voorzitter, de heer Simons opent de vergadering en verzocht den Secretaris tot het voorlezen der notulen. De heer van Es kan zich echter met de voorge lezen notulen niet vereenigen, aangezien daarin niet is opgenomen het besluit van den Raad der vorige vergadering houdende de vastgestelde instructie van den plaatsvervangenden Ambte naar, belast met de invordering der Haven- en Kaaigelden. De Voorzitter zegt, dat daar indertijd al meermalen over gesproken is, immers, zoowel de havenmeester als die hem vervangt, zijn aan elkanders diensten onderhevig. Zoudt U, zegt de Voorzitter, somtijds ook niet eene instructie wil len hebben voor hen, die de privaat ledigenhij vindt dit spijkers op laag water zoeken van den heer van Es. De heer van de Gevel zegt, dat dit eene verkeerde uitdrukking is van den Voorzitter en 1 meent dat zulks de bedoeling van den heer van Es I niet is. De Voorzitter zegt, dat volgens zijne meening, iemand, die voor vast aan de gemeente verbonden is, enkel van een instructie dient te zijn voorzien, maar geen plaatsvervanger. Niemand hier het woord meer over verlangende, wordt met alge meene stemmen besloten, dit alsnog in de notulen dezer vergadering op te nemen. AKomt aan de orde de behandeling der ingeko men stukken le. a. eene missive van H.H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij terugzendende de door deze gemeente ingezonden gemeente-begrooting. Na daarover gevoerde discussie wordt deze met alge meene stemmen weder opnieuw vastgesteld. b. eene missive van voornoemd college, hou dende verzoek tot toezending van een staat, aan wijzende het aantal vergunningen, in verband met de laatst vastgestelde,nieuwe Drankwet 1904. 2e. Een besluit van den Raad tot het doen eener af- en overschrijving, welk na in rondvraag te zijn gebracht, met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. 3. Yerders^niets meer te behandelen zijnde, zegt de Voorzitter, dat hij gisteravond, omstreeks 8,30 uur bemerkte, dat;-;verscheidene lantaarns, die eigenlijk moesten branden, niet ontstoken waren. Immers, zegt hij, die lantaarns behooren toch op dezen tijd van het jaar wel vroeger te worden aangestoken. De heer van de Gevel zegt, dat dit vroeger reeds is bepaald door B. en W. en dit voorstel volgens zijn inzien niet bij den Raad thuishoort. De heer van Es zegt, dat dit toch een Wethou der, zelf lid van het dag. bestuur der gemeente, wel dient te weten en; vraagt, waarom hij dan niet naar den lantaarnopsteker is gegaan, om hem het achterlijke van zijn ambt onder het oog te brengen. De Voorzitter zegt, ook wei degelijk dit den lantaarnopsteker op| het hart te zullen druk ken en hiermee is de discussie over de lantaarns afgeloopen. 4e. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mede, dat in hunne vergadering van 17 November jl. nog is gesproken over de noodige reparatiën en herstellingen aan de dokterswoning en er reeds meermalen bij den Gemeente-timmerman is over- gesproken, maar deze geeft voortdurend ten antwoord, dat dit werk niet wegloopt. Hij zegt, dat, nu het toch reeds zoover in dit jaar is gevor derd, hij het beter oordeelde, de grootste vertim meringen tot het volgende jaar uittestellen, en die losse karweitjes alsnog nu maar te laten ver richten. Dit gevoelen wordt ook volkomen door de overige leden gedeeld en met algemeene stem men wordt alzoo goedgevonden bovenbedoelde werkzaamheden tot 1905 uit te stellen. Verder niets meer te behandelen zijnde, en op de gewone rondvraag niemand iets meer te zeggen hebbende, wordt de vergadering gesloten. Den Rommel. J.l. Zondag werd een zoon van A, Kievit in zeer trenrigen toe stand thuis gebracht. Bij schipper M. van Zanten in dienst zijnde, had hij het ongeluk in het ruim te vallen. Dit gebeurde te Zevenbergen, vanwaar hij over Ooltgens- plaat heen naar zijn woning werd vervoerd. Naar men verneemt is zijn toestand van dien aard, dat er weinig hoop is op herstel. De Oogstcollecte, j.l. Zondag in de Geref. Kerk alhier gehouden, heeft f 70,73 opgebracht. Het schip, geladen met Guano, hetwelk met den laatsten storm op het Rietgors van Tiengemeten is gestrand, heeft dientengevolge zijn lading overgegeven aan een ander vaartuig, welk schip eveneens aan den grond bleef zitten. Beiden zijn echter nu vlot gekomen en aanvaardden 23 dezgr de reis naar Dordrecht. Ooltgcnsplaat. Door de Antirevoluti onaire Kiesvereeniging alhier worden deze winter verschillende vergaderingen gehouden. Op de eerste sprak Ds. Dekker over de vierde Troonrede en op 23 Nov. werd een referaat geleverd over de Tariefwet door den heer Kievit, hoofd der Christelijke School alhier. Oude To 11 ge. Voor dit jaar kan de aanvoer van suikerbieten als afgeloopen wor den beschouwd. Pltn. 11 millioen K.G. werd hier aan de kaai aangevoerd, terwijl de laatste suikerbieten deze week naar de ver schillende fabrieken worden gezonden. Onder deze gemeente zijn verleden week door de heeren van Schaik en anderen 1 5 3 hazen geschoten. Slechts een der lotelingen uit deze gemeente, t. w. B. de Haas van Dorsser heeft aanspraak tot vrijstelling van den dienst der Nat. Militie wegens broederdienst. Maandag 21 November jl. is de mare chaussee Weeda naar zijn standplaats Raams- donksveer teruggekeerd en in diens plaats gekomen de marechaussee Kroes van Bladel. Bij publicatie is bekend gemaakt dat gedurende 30 dagen vanaf 20 Nov. tot en met 20 Dec. a s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen beta ling der kosten voor een ieder verkrijgbaar is, de goedgekeurde verordening van weeg- loonen in deze gemeente. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben bij publicatie bekend ge maakt dat de verordening regelende het voortdurend van kracht blijven der verorde ningen tegen wier overtreding straf is be dreigd binnen de gemeente Oude Tonge, gedurende 30 dagen vanaf 20 Nov. tot en met 20 Dec. a.s. voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is Dirksland. De heer Joh. Both is van die polders, waarvan zijn vader wijlen den heer C. Both penningmeester was, als zoodanig lijdelijk benoemd. Een jager die den buit van 4 hazen in zijn karos liet liggen, en hier even stopte kwam thuis tot de onaangename ontdek king, dat zijn beesjes gevlogen waren. Daar hij zeker wist dat zij doodelijk getroffen waren, moet men aan ontvreemding denken. Van P. V. sloeg een paard op hol dat van den Hoogeweg, door de Winter- straat rende, en op de Heul werd ge grepen door H. G. zonder ongelukken te veroorzaken. Wegens den lagen waterstand is voor deze haven een Noorsch driemast schip omhoog gevaren. Met den vloed kwam het weder vrij. VERSLAG van het verhandelde in de spoedeischende vergadering van den raad der gemeente op Zaterdag 19 November des voorm. 10l/2 uur. Tegenwoordig de heeren Kooman, Warnaer, van Es en van der Sluijs. Afwezig de heeren van der Poel, Roodzant en Zaaijer. De Voorzitter, de heer Mr. C. Zaaijer opent de vergadering met gebed ;daar de notulen der vorige vergadering nog niet zijn opgemaakt, kunnen deze derhalve niet worden voorgelezen. Wordt mededeeling gedaan der Ingekomen Stukken. a. eene missive van H.H. Ged. Staten dezer provincie, houdende verzoek tot toezending van een staat aanwijzende het aantal vergunningen, in verband met de laatst vastgestelde nieuwe Drank wet 1904. Bovenvermeld schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. le. De Voorzitter zegt dat in verband met het voor zijne benoeming bedanken als 3e Ambtenaar van den Burgelijken Stand door den heer Rood zant wegens zijn vergevorderden leeftijd er in genoemde vacante betrekking op nieuw moet worden voorzien. Na daarover gehouden schriftelijke stemming worden met algemeene stemmen benoemd in plaats van den heer Roodzant de lieer Kooman tot 3e Ambtenaar en de heer Warnaer tot 4e Ambtenaar van den Burgerl. Stand, welke betrek king tegelijkertijd door hen wordt aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde en op de gewone rondvraag niemand iets meer in het belang der gemeente te zeggen hebbende sluit de Voorzitter de vergadering. Ilerkingen. Door den raad dezer ge meente is tot Ambtenaar van den Burg. Stand benoemd de heer A. Munters Cz. op een jaarwedde van f 30 en tot plaats vervangers de heeren C. T. Zeedijk, C. J. Kardux en J. M. v. Eek. In den omtrek dezer gemeente zijn voor eenige dagen reeds Deenvogels gezien wat wel bijzonder vroeg kan genoemd worden. Tijdens het afhakken der hoeven van een paard van C. Gebuis alhier be kwam de knecht D. Hochem eenige won den aan het hoofd doordat genoemd paard hem bij het steigeren omver trapte. Groo- tere onheilen hadden hem hier werkelijk kunnen overkomen. Van Dinsdag op Woensdag is des nachts een hond in de schaapskooi van P. v. Prooijen ingekomen en heeft een schaap de poot totaal afgegeten met nog een gedeelte staart zoodat het dier moest worden afgemaakt. Bij het laden eener wagen had H. de Geus het ongeluk zijn broeder Joh. de Geus met een ballastschop zoodanig aan het hoofd te verwonden dat hij genood zaakt werd zijn werk te veriaten en na ver bonden te zijn zich naar huis te begeven. In de Plantage »de Dolphijn« wordt dezer dagen weer een Hermelijn waarge nomen. Reeds zijn eenige kippen het slachtoffer er van geworden. Een ieder zij daarom op zijn hoede. Melissailt. Het herhalingsonderwijs voor jongens is deze week aangevangen met vijf leerlingen. Tot kerkvoogd der Herv. gemeente is herbenoemd de heer G. J. Nagtegaal en tot notabel de heer M. Rooij. Stellendam. Zondagavond werd inge broken bij den heer Jansen alhier. Schijn baar wist de dief of dieven percies waar den heer Jansen gewoonlijk op die tijd was. Doch dit viel niet mee. In plaats van naar andere familie te gaan op dien avond ging hij naar zijn broer, die recht tegen over hem woont, en zag hij zoodoende licht in zijn woning. Zoodra hij de voordeur opende, hoorde hij achter leven, doch bij onderzoek bleek de dader(s) reeds gevlucht. Het was niet medegevallen. De brand kast bleek geforceerd, doch had goed weer stand gebodeneen verwarde boelop den grond was alles. Door het keukenraam bleek men zich toegang verschaft te hebben. Een dronken papierventer gaf j.l. Dinsdag in onze gemeente heel wat drukte. Deze sinjeur wenschte overal vrijen toe gang tot de woonkamers, dat natuurlijk niet gewenscht werd, waardoor een paar inwoners hem op een minder zachte manier te kennen gaven van zijn vrijpostigheid niet gediend te wezen. De politie die er zich mede bemoeide slaagde er in hem in een paardenstal onder dak te brengen, waardoor de rust terug keerde. Goedercede. Tengevolge van den lagen waterstand geraakte Vrijdag 1.1. in het »Goereesche Gat« een Noorsch drie mastbarkschip aan den grond, nadat het te voren nabij de haven te Dirksland was omhoog gevaren. Gelukkig kwam het schip bij vloed zonder assistentie los en werd de reis voortgezet. Op Zaterdag 26 November a.s. des voorm. ten 11 ure zal bij inschrijving worden verkocht de grond, gelegen op de bietenkaden alhier, alsmede de grond uit het z g. Kerkslootje. Inlichtingen verstrekt de heer P. van der Wende Fz., gemeente-opzichter alhier. Door den gemeenteveldwachter P. A. de Moor alhier werd j.l. Maandagmor gen proces-verbaal opgemaakt contra J. H. te Ouddorp wegens jachtovertreding. De vorige week werden alhier de laatste suikerbieten van de kaden verwij derd en ingescheept De opbrengst van dit gewas beantwoordt over 't algemeen niet aan de verwachting. A.s. Diusdag zullen voor deze ge meente de verlofgangers Jan Hoogmoed, Bastiaan Jongste en Gerrit Non alhier deel nemen aan het onderzoek van de Land weer, hetwelk zal plaats vinden in het Gemeentehuis te Stellendam. Opnieuw heeft zich alhier een geval der besmettelijke ziekte affebris typhoïdea« voorgedaan en wel ten huize van P. R. De 15-jarige lijderes is hevig ziek. Vanwege H. M. de Koningin is aan den veldarbeider J. H. alhier ter tegemoet koming in het verlies van zijn eenig stuks vee, eene koe, een bedrag ad f 50 toege kend. Tot Voorzitter van de vereeuiging 2-Aurora« is in de plaats van Dr. G. PI. Kaiser, naar elders vertrokken, gekozen de heer E. F. de Hondt, terwijl in de plaats van den heer A. van Schouwen, die voor zijne benoeming bedankte, tot vice-voor- zitter gekozen werd de Heer P. van der Linden te Ouddorp. Als bode werd gekozen de heer J. D. van der Waardt, in de plaats van J. Ver- hage, vertrokken naar Rotterdam. Ouddorp. Onzen vroegeren Secretaris de heer T. Lodder, Burgemeester te Oost- zaan, is benoemd als Burgemeester te Rijssen (Overijsel.) Van Oostzaan wordt daarover aan De Standaard geschreven: De Staatscourant bevatte Woensdag het bericht dat de heer T. Lodder, Burgemees ter en Secretaris der gemeente Oostzaan, is benoemd tot Burgemeester der gemeente Rijssen (O.). Het is te hopen dat het onzen Burgemeester gegeven mag worden zijn nieuwe gemeente zóó te besturen, als dat, bij aanvang, in deze gemeente het geval was. Het heeft getoond, voort te willen bouwen op de Christelijke grond slagen van ons volksleven. Zijn heengaan zal zeker door velen betreurd worden, maar de herinnering aan dit zoo hoogst eenvoudig en innemend hoofd der gemeente zal blijvend voortleven. L. 1. gaf de alhier pas opgerichte Zangver- eeniging „Looft den Heer" hare eerste uitvoering, onder leiding van haren Directeur dhr. C. Noor- lander, Onderwijzer der Chr. School. Het Pro gramma bevatte 13 nummers, waarvan alles onder ongestoorde aandacht ten einde werd gebracht. Die niet als criticus, maar als onbevooroor deeld toehoorder daar aanwezig is geweest, zal ons toegeven, dat de Zangkunst eene alge meene genadegave is van Gods hand, en de volmaaktheid daarvan hier op aarde niet worde bereikt; doch eerst dan wanneer de verlos ten te samen voor den troon Gods en des Lams het eeuwige „Hallel" zullen jubelen, alwaar geen dissonanten meer onze ooren zullen doen trillen, maar altoos de reine accoorden van de „ware vriendschap" zullen worden gehoord. Dit was ongeveer onze beoordeeling, onderwijl wij na het zingen van de eerste en tweede afdee- ling eene toespraak hoorden van den Eerw.heer Ds. Bos met het onderwerpDe ware vriendschap die bij Jonathan en David ons zoo echt schoon wordt voorgesteld. Voor afwisseling tusschen poëzie en proza was alzoo ruim voorzien. Met aandacht hoorden wij dan ook naar het schoone gedichtElia's vlucht dat ons met klankvolle stem werd weergegeven door dhr. Joh. Breen. Voorts hoorden wij nog een samenspraak, door vier personen, welke over het geheel genomen jammer was, dat deze wel wat vlug van stapel liep, doch dit terloops want dat is bij het doen van voordrachten haast on vermijdelijk. Ook het hoofd der Chr. School gaf ons nog een gedichtje ten gehoore eerst in het Friesch dialect, later in 't Hollandsch. Doch hoofddoel van ziilke avonden is voor het opge komen publiek niet om voordrachten of wat des meer zij, maar deze komen, althans verreweg de meesten, om de zangkunst. Want zoo juist drukte den Directeur bij zijn slotwoord het uit, dat de zangers het mikpunt van dezen avond hadden gevormd bij het publiek. Wij wenschen dan ook deze Zangvereeniging een hartelijk tot weerziens toe en geve God haar zoowel de andere Zangvereen onder den naam van „Halleluja" beiden gepaste naijver welke nimmer tot partijzucht mocht overslaan, dan alleen kan ook op dit ondergeschikte terrein Gods genadegaven genoten worden. Zuidland. Sedert eenige weken wordt hier 's Zaterdagsavonds het socialistische weekblad Voorwaartse, onder luide aan prijzing van den colporteur: z-koop Voor waarts voor twee cent ;<t te koop aange boden. De niets ontziende ijver welke de socialisten voor hun beginsel ten toon spreiden, werkte blijkbaar aanstekelijk op een hunner tegenstanders. Althans j.l. Za terdagavond liep een tweede colporteur ijverig propageerends-Koop de Blijde Boodschap voor één cent k O, die concurrentie Pernis. De enkele weken opgerichte vischconcervenfabriek zal van hier gaan om te Rotterdam voortgezet te worden. De reden hiervan is dat 't welwater niet deugd, wijl 't leidingwater er beter voor schijnt. Arrondlsseinents-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 22 November. Heden werden de volgende vonnissen ge wezen F. S., 20 jaar, koopman te Brielle, we gens diefstal van een rood-bonte koe (bij recidive) tot een jaar gevangenisstraf. De Drankduivel. Heden stonden terecht J. Van der S., 21 jaar, arbeider en A. M., 19 jaar, tim mermansknecht, beiden wonende te Som- melsdijk, beklaagd van mishandeling op 30 Juli j.l. te Middelharnis. Zooals beklaag den vertelden hadden zij een glaasje te veel gedronken. Op het Zandpad waren zij een vijftal jongens van Middelharnis tegen gekomen. Weldra ontstond er tusschen de boerenjongens een verwoed gevecht en P. C. Groenendijk werd bij deze gelegenheid tegen het lichaam getrapt en geschopt en J. Van Gelder werd niet minder toegetakeld. De beklaagden hadden dit alles in dronken schap gedaan doch zij wisten zich van het geheele geval niets meer te herinneren. Zooals bleek was er tusschen de jongens van Sommelsdijk en Middelharnis altijd een soort gisting, die zich dikwijls uitte in vechtpartijen. Mr. A J. Blok, de substituut-Officier van Justitie wees er op, dat de houding van beide beklaagden zeer laf is geweest, ook gedurende het verhoor In hun dorp hebben zij allerlei praats en drukte en mis handelen personen, die zich niet voldoende kunnen verweren. Z. E. A. qualificeerde de mishandeling als zeer ernstig en vorderde voor iedei twee maanden gevangenisstraf. Een glaasje te veel. In den nacht van 31 Aug. op 1 Sept. j.l. was de 19 jarige gasstoker H. IC, wo nende te Middelharnis, dronken langs den openbaren weg aldaar aangetroffen De dienstdoende nachtwakers P. Korteweg en M. J Vroegindeweij hadden hem naar huis willen brengen, doch K. had gevraagd al leen te mogen gaan naar de gasfabiek. Dit was toegestaan, doch beklaagde ging het zoo bont maken, dat het den bewakers wenschelijk voorkwam, hem in verzekerde bewaring te brengen. Een worsteling was ontstaan en Vroegindeweij werd tegen den grond geslagen. Beklaagde wist zich heel weinig te her inneren. Hij had een glaasje te veel ge dronken- Eisch 7 dagen gevangenisstraf. Voorts werd geëischt Drie weken gevangenisstraf tegen J. G. Den B. 25 jaar, werkman, wonende te Brielle, wegens verzet tegen de politie op 29 Aug. j.l. Vijf gulden boete subsidiar 5 dagen hechtenis tegen K. D. 22 jaar, arbeider, wonende te Rockanje wegens mishandeling van C. Van Kempen op 29 Aug j 1 Twee maanden gevangenisstraf tegen J. W., 37 jaar, schoenmaker, wonende te Brielle, wegens beleediging en verzet tegen den polilie-agent L. Siebring in den nacht van 6. op 7 Sept. j.l. Uitspraken over 8 dagen. Pernis. Te IJmuiden zijn binnengeweest de sloepen 3>Speelman II« st. A Noordzij, met fiioo, »Johannes Cornelis« st. A. v. d. Berg met f550. Willem Cornells* st. M. Roobol met f550 besomming. Op Woensdag 30 November 1904- des nam. 3 uur ter herberge van G Smits te Stad aan Haringvliet: inzet en afslag in ééne zitting van Het huis aan den Ouden Stadschendijk te Stad aan Haringvliet, kad. nrs. 736 en 737, samen groot 51 centiaren. Notaris STEHOUWER Te hucr het Jachtrecht van de Heerlijk heid Sommelsdijk, groot pl.m 1673 HA. voor 6 jaren, aanvangende 1 januari 1905. Aan biedingen voor 1 December 1904 te Dirksland bij Notaris VAN DER SLUIJS. Inzet op Zal erdag 3 December 's avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akers- hoek van een perceel tiendplichtig geestland te Ouddorp in het Oude-Nieuwland, kadaster Sectie B no 282 groot 1 80.20 gem. en van een perceel tiendvrij bouwland aldaar achter de hofstede van C. Sandifort lI.Jz. kadaster Sectie B no. 403 groot 1.08.40 gem. in 2 gedeelten. Notaris VAN SCHOUWEN. Afslag op Zaterdag 10 Dectmber's avonds G sur le Ouddorp in het Logement van Akers-

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3