ki II W |kilü' j I i (fit i if ■MP R' M gj 1 j- i\ I T- :'i m\, ft'fi i Mi «,J{ 1H m I, a.J t; c# i1 I p; De eerste Wethouder verkrijgt het woord. De heer Van der Meer zegt o m. Het is nu zoo ongeveer een zestal maan den geleden dat U, Voorzitter der Gemeen teraad, als burgemeester dezer Gemeente werd geinstalleerd. Ik herinner mij nog zeer goed het woord dat er tot U gesproken werd, dat U op de hulp en bijstand van den Raad in uw ambt kon rekenen en terzijde staan waar zulks noodig mocht zijn. Maar ook het woord door U gesproken, dat U op onpartijdige wijze de belangen der gemeente hoopte te behartigen. Ik wil het niet ontveinzen dat we tot voor enkele dagen geleden heel genoeglijk hebben saamgewerkt. Doch de laatste dagen is dit anders geworden. Er heeft zich een struikelblok voorgedaan met de voorbij gegane kermis, die niet licht zal weggeno men kunnen worden. Er hebben zich tijdens de kermis zaken voorgedaan die aanleiding hebben gegeven •tot toneelen waarover ik mijn hart nog vast van houd. Alhoewel zelf geen ker misklant in mijn hart heb ik ze toch reeds een 50 jaar ongeveer mogen meemaken en steeds was de afloop daarvan volop vreugde en vroolijkheid en zag men meest slechts een twee of drie tal politieagenten tot hand having der orde. Maar thans heb ik van de dingen verstomd gestaan, waar er een 7 a 8 tal agenten met den sabel er op in hebben gehakt, als of het op een oorlog tusschen Japan en Rusland geleek. Ik heb er dan ook van gehuiverd het dorp op te gaan, op gevaar aan ook van de politie onschuldig klappen op te loopen, zooals er zoovelt-n zijn, die toen de politie een charge met de blanke sabel deed, allen weg gingen en er zelfs nog onder den voet geraakten. Ik vraag u of zulke dingen oor baar zijn, waar u zelfs gehandeld heb tegen het advies van de Wethouders in De voorzitter burgemeester Van Andel zegt Als antwoord op hetgeen de Wethouder v. d. Meer daar zooeven in het midden bracht kan ik u eerstens zeggen dat ik tij dens de ontruiming van de herbergen geen last heb gegeven om den sabel te gebrui ken. Toen de zalen waren ontruimd, dacht ik dat alles rustig naar huis was gegaan, en stond ik nadat ik in mijn huis was weer gekeerd, voor het raam, geen kwaad ver moedende, toen er plotseling een steen vlak langs mijn aangezicht vlood, die, wan neer ze mij geraakt had, me wel niet had gedood maar toch van dien aard zou ge weest zijn dat ik er zeker bij neer zou zijn gezegen. Eerst toen heb ik bevel ge geven om de sabel te gebruiken. Voorts wat de kermis zelve aangaat, heb ik zoo ver mijn beste weten reikt geen van de raadsleden daarin bemoeielijkt, hebben we ook tot zelfs voor de kermis met elkander genoeglijk samen gewerkt voor de belan gen der gemeente, en heb ik niemand van hen waar de meeste voor kermisvieren wa ren, daarin tegen gewerkt. Integendeel ik heb u in alles ter zijde gestaan en gehol pen. Alleen wat betrof het sluitingsuur der herbergen had ik gemeend van art. 49 der politieverordening te moeten gebruik ma ken en besloot bij mijzelven daartegenover uiterst kalm op te treden. Ik meen dat ik daartoe mijne bevoegdheid niet ben te bui ten gegaan. Ik heb reeds dagen van te vo ren publicatie genoegzaam aan dit voor nemen gegeven en aan laten plakken op verschillende plaatsen in de gemeente, zoo dat een elk wel met de sluitingsui en op de hoogte was. Daarbij kwam dat het overgroote deel der gemeente, alhoewel er daar nog onder zijn die ook nog de kermis mee helpen vieren, er niet van gediend zijn, dat zelfs de Zondag daar nog voor gebruikt moet worden, begrijpt ge zoodoende dat ikzelf daarom geen toestemming kon geven om het sluitingsuur op later dan voor Zater dagnacht op half twaalf te stellen. En nu wordt er misschien wel geredeneerd in den gemeenteraadwaar blijft dan nu uwe medewerking voor de kermis, dan ant woord ik dat ik Vrijdagnacht de tijd zoo ruim mogelijk heb genomen en op 1 uur had gesteld, terwijl bleek, dat middernacht al alles was algeloopen en de baas der mallemolen zonder dat ik het hem vroeg om iz uur reeds sloot, en er bij Van Dijk boven ook niets meer te doen was. En toen wij onderling over de publicatie hebben gesproken heb ik wethouder Zoete- man nog gezegd, dat het 't beste zou zijn niet naar het feest toe te gaan en zeide Van der Meer dat men geen last van hen maar van ons eigen luidtjes zouden hebben en heb ik toen gezegd»als dat waar mogt zijn, dan moeten ze maar lijden.* En wat bleek nu bij de uitkomst dat het publiek juist had gezien en gedaan wat hun gevraagd was, zoover is ook alles goed gegaan en wanneer er van sommige zijden geen tegenwerking was geweest, was alles goed gegaan en goed afgeloopen. Maar toen men mij kwam berichten dat Zoeteman mij Zaterdag den voet dwars zou zetten werd er tevens nog bij gezegd »dat hier en daar ook het volk werd opgezet en opgeruid.* En juist daardoor zou erherry kunnen komen. Ik had me dan ook voor genomen om geen politie méér te nemen. Wat de uitvoering daarvan betreft, had ik voorts precies gedaan als eertijds burge- m ester Vlielander en moest ik ook tegen de B igadier getuigen dat onze verhou- d.ng met de gemeente ook altijd goed was geweest en kon me niet voorstellen dat ik wat anders doen moest. Maar wat het aanwezig zijn der overige veldwachters betreft, kan ik het helpen, dat deze men- schen ook eens een kijkje kwamen nemen En toen ik zag dat wezenlijk het volk wat opgewonden was, heb ik meerdere hulp ingeroepen en kon ik toch weer niet toe gaan geven Van der ErveWaarom niet ZoetemanIk kan niet begrijpen wie die valsche geruchten U gestuurd moet hebben. Zoover ik weet, heb ik geen mensch gemoveerd. Ik heb gezegd tegen de politie, toen ze me verzocht heen te gaan, als mijn glaasje leeg is, dan ga ik zelf weg. Maar denkt ge dat het zoo pleizierig is, als ge daar fatsoenlijk bij elkaar zit weg gejaagd te worden als schobbers. De voorzitterIk had U toch te voren gezegdZoeteman ga er niet heen, maar Zoeteman wilde niet hooreu. ZoetemanWaarachtig niet, ik behoef toch niet te vragen aan den burgemeester mag ik kermis houden, dat zou er ook nog bij moeten komen. Burgemeester: Ik had toch de publi catie gedaan, dus U wist het dat het half twaalf sluiting was en gij daar niet meer hoordet, vooral niet gij als tweede Weth, der gemeente. Zoeternan\ Het was volstrekt mijn doel niet oproer te maken. Als burgemeester moet ge alle praatjes ook niet aannemen. Maar toen ge met uw halftwaalfsluiting kwam, kwaamt ge aan een verkeerd kantoor. En hier hebben we u als wethouders voor gewaarschuwd. En nu hebt ge uw verdien de loon, is het niet zoo Ge hebt den meesten last gehad met uw eigen luidjes, daar had ge niet naar moeten lu steren, dan had alles goed afgeloopen. Du- niet van de Liberalen, maar van een deel van de doleerenden. Die waren ook des nachts op het dorp, wat doen die daar, die hooren thuis. Nu wordt er gezegd, men was on gerust dat het volk de boeren zou helpen, ja de hulp van de arbeiders had er ook nog bij moeten komen. Ze hadden aan hang genoeg, waar ze vierkant tegenover u stonden. Was dat het geval geweest, het had er voor u don slechts uitge zien. Van der Meer: Dat is het ook wat ik u heb gezegd, dat ge de m#este last met uw eigen luidjes gekregen zoudt hebben, daar er onder hen ook nog vele kermishouders zijn. Zoeteman Wanneer men niet met een fatsoendelijk publiek te doen heeft dan weet men toch wel wat men doet. Ik heb alle respect voor uwe administratie, maar om met menschen om te gaan daar hebt ge nog geen slag van, daar ben je nog te jong voor. Toen u in de gemeente kwam had ge meer verwachting van de gemeente Zuidland dan van Oudenhoorn. En toch hebben wij u gezegd de gemeente van Zuidland ken je nog met burgemeester. Neen de schuld is geheel aan u. I an der Erve: Wat er nog meer bij komt t zijn toch geen kinderen meer ook, jongens die den leeftijd van 20 tot 34 jaar bereikt hebben, je kunt ze toch niet aan een touwtje vastleggen. ZoetemanEn daarbij ben ik geen hond m zoo maar weggejaagd te worden. En aarom was ik expres gegaan, ik zal 't je wel zeggen, om den afloop eens te zien altijd om op het eerste vermaan te ver trekken. LammersseKunt ge u nog herrinneren burgemeester, toen u aan mijn persoon ge vraagd heb of ik vertrekken wilde. BurgemeesterDat u daar niet pasteen u daar in strijd was met de wet. Lammer se Wat ik u toen zeide Burgemeester Ik kan 't mij niet meer herrinneren. Lammersse Dat ik zou gaan als ik mijn slokje leeg had. Burgemeester Toen hebt ge u verzet en ik heb u nogmaals gezegd dat ge daar als raadslid niet behoorde. LammersseToen heb ik gezegd, dat u meer gezegd heb dan u bewijzen kon, daar ik een meisje van 17 jaar hier ook op den kamer van Dijkers had, waar ik als vader als beschermer optrad. En nu hebt ge me wel eens gezegd, dat ge ook hoopt te gaan trouwen en dat er dan veel kindertjes hoopte te komen, maar ik hoop dat we het nog zullen mogen beleven, maar dat ook alle kindertjes niet precies eender zullen zijn ook van u niet, daar zullen er ook wel onder zijn die vaders zin niet altijd willen en zullen doen. En krijgen doet ge ze re kent daar vast op, want zooals ge zaait zult ge ook maaien. En al zegt ge nu daar hoor ik voor op te passen, nu we hopen elkaar nog wel eens nader te spreken. BurgemeesterHoe kwam dat nu dat men bij Van Driel of Van Dijk nergens eenigen tegenstand ontmoette, maar de men schen bij het eerste vermaan uit hun zeiven vertrokken en dat er nu juist bij Dijkers, waar jelui zat, men de politie terstond uitjauwde en uittarte 't is wel opmerkelijk. Vele stemmen tegelijk. Om lit men met sabels gemakkelijk kan komen waar men wil, want wat de burgemeester wil, zou ook wet bij hem worden, desnoods met de sabel en dat gaat niet op. Van der Meer: En om kracht bij te zetten bij de zaak moest de blanke sabel gebruikt worden op de zaal waar vele vrouwen en meisjes waren,^it is geen slag van doen. Burgemeester Dit is juist een enkele maal gebeurd, toen de gemeenteveldwach ter Troost bij de borst werd gegrepen en ondersten boven werd geduwd, heeft hij dien persoon een klap met den sabel ge geven, maar heb ik dit verder terstond belet, en daarna schoten ze op mij toe. Zoeteman 't Was een schandaal en die gemeenteveldwachter 't iv een kraan van een vent, dat beloof ik je hoorIn plaats van eerst naar Dijkels te gaan aankondigen dat het »sluiten« is, gaan ze dadelijk een lawaai tegen het publiek houden. BurgemeesterDit is niet waar en als dat gebeurd is, is dit tegen mijn zin en beste weten in geschiedt. Zoeteman Neen hoor het ging er heel fatsoenlijk en pleizierig naar toe en ik moet je zeggen ik heb nog nooit zoo'n pleizierige kermis beleefd, het ging er heel ordelijk naar toe en men zag haast geen dronkeului. Van der Erve. De burgemeester ken de gemeente nog niet maar 't is te hopen dat hij haar zal leeren kennen. Zoeteman. Neen hoor, 't raar is er hee- lemaal van af. Van der Meer. Burgemeester, waar U had uilgesproken onpartijdig in de gemeente te zullen optreden, daar hebt U dat niet gedaan, maar ge hebt U niet ontzien om een paardeumaatreg.el tej gebruiken hm uw doei te bereiken, dat is af te keuren. De menschen hebben willen vroolijk zijn, zooals overal in den omtrek waar het kermis is, gebruikelijk is en dat hebt gij ze willen beletten, daaruit blijkt dat uw optreden partijdig is. Burgemeester. Volstrekt niet 1 Ik was me er zoo bewust van, dat toen men mij vroeg of ik niet meer politie wilde hebben als het er eens op aan kwam ik zulks weigerde, waaruit men genoeg begreep, dat ik niet wilde drijven of dwingen. LammerseGij zijt maar leider in jiaam der Koningin over de gemeente gezet, maar geen heerscher. Neen ge hebt erg partijdig gehandeld burgemeester, en daar zult ge eer van hebben. Zoeter manJa daar zal hij-eer van hebben. Van der Erve. Ik zou nog wel eens willen vragen met betrekking tot de staan plaatsen van de kramen, staau die nog onder de verordening van vroeger P Ik heb gehoord dat de mallemolen vroeger f75 opbracht en nu maar i'45, komt dat ook al door die herry dan is dat ook al ten nadeele van de kas. Velt/luizen Ik ben volstrekt niet tegen de belasting op de staangelden der kramen en molens. Maar ik meen mijnheer de voor zitter, dat de verordening op de staanplaat sen geschiedt krachtens een vaste maatstaf, en wanneer daarvan is afgeweken, dan is er een afzet altijd geweest van de gemeen te wauneer men zich daaraan niet gehou den heeft, tegenover die menschen en dan vind ik zulks een schandaal. Ik meen dat voor staangeld vrijwillig 20 cent per M2 geheven wordt en dan weet toch een ieder dat er hier niet eene kraam of molen zoo veel grond beslaat dat er 45 laat staan 75 gulden staangeld geheven kan worden. En dat noem ik dan een publieken afzet. van der MeerZoover ik weet is daar ook nooit van afgeweken. Vroeger liet men ze b.v. loten wie ei komen kon en d n wat tevens elk verstaan zoude, Inschrijvin gen berust niet op de vergadering. In Rot terdam is zulks weer geheel anders als hier. Van der Erve. Maar hier zijn we nog niet mee klaar. Dus dit zaakje is ook weer goed voor ten nadeele van de kas. Zoeteman. Men moet wat weten te ge ven en te nemen, De burgemeester had meer moeten letten op de geest van 'c volk, en die waren voor 't kermishouden. Burgemeester. Daar heb ik ook op ge let, het overige is zuiver een beginselkv.es- tie. Het kan zijn dat m«n op de een of andere manier gedwongen wordt om op halt tien te laten sluiten, maar hier was zulks niet het geval, daarom heb ik het Zaterdags, ik herhaal het, op half'twaalf ge steld en Vrijdags zoo ruim mogelijk. Dit heb ik gedaan voor het groo.st gedeelte der gemeente die hun Zondag willen hou den en eeren. (Een stem en om vijf uur 's Zondagsmorgen gaan de herbergen weer open Dan heb ik niets meer daarin te zeggen zegt de Burgemeester. Van der MeerZalig zijn de vrede- s ichters en zij die medewerken om de vrede te bewaren, waar het recht verkort is. Was anders alles reeds om twaalf uur afgeloo pen, nu duurde het leven op straat tot vier uur Zondagmorgen en daar zijt gij de Oorzaak van burgemeester. ZoetemanEn hij zal er ook zelf de dupe van wezen, alsmede de neringdoen den als anderszins. Want gaan zij zich vereenigen, wij zullen het ook doen, dan moet het maar gaan hart tegen hart, al mogen we geen kwaad met kwaad ver gelden. Velthuizen Dat moogt ge gerust doen heeren, U moet maar doen wat ge geleerd zijt, ik zou ook in dat opzicht niet tégen mijn geweien en zin in handelen. ZoetemanJa, maar daar van ligt de schuld niet bij ons maar bij IJ burgemeester. Burgemeester: Dat zal later dan wel blijken bij wien de schuld ligt. De collecte, ten behoeve van de Unie »Eene school met den Bijbel*, ge houden in de Geref. kerk alhier en in de gemeenten Sirnonshaven, Biert en Hekelin gen heeft te zamen opgebracht f 104,07'/2. Uit de middeleeuwen en den 8puanscltcn tijd. Bij de op jl. Vrijdag 16 Sept. gehouden verkiezing voor een lid van den gemeente raad werd het volgende strooibiljet aan de kiezers verzonden door H. H. Liberalen. Kiezers van Zuidland. Tengevolge van het bekende besluit tot verkorting der kermis alhier, en de wijze waarop dat werd gehandhaafd door onzen Burgemeester, wenschen ondergeteekenden den Kiezers er op le wijzen, dat het in dit geval meer dan plicht is, bij de aan staande verkiezing, den liberalen candi- daat te steunen. Ongeacht het advies van velen, vergrijsd in het gemeentebeheer, heeft de Burge meester zijn wil, met kracht van wapenen doorgedreven. Hij heeft getoond iemand le zijn »wiens wil wet is* en die zich reeds op zoo jeugdigen leeltijd, niet aan anderen stoort. Dat is hetgeen ons verontrust. De geheele gemeente, waarin de verschil lende partijen zich hebben leeren verdragen is in rep en roer. De zoo duur verworven vredepalm, licht verbroken aan onze voeten, Een hevige strijd ontbrandt in Zuidland en vele neringdoenden en ambachtslieden zul len er de noodlottige gevolgen van onder vinden. Daarom Kiezers schenkt uw steun aan den Raad, die steeds het devies „Vrede in ^uidiaiid'' in zijn wapen voerde. Kiest met ons BASTIAAN OOSTHOEK, die ongetwijfeld in dien geest mede zal helpen besturen. Wanneer men nu bedenkt dat dit bihet geteekent was door ie en 2e wethouder L. v d. Meer en Jn. Zoeteman P. Eam- merse Sr. en W. v. d. Erve, leden van den RaadM. C. van Buuren Rijksveeaits H G. Eofman Med. Arts en anderen, dan kan men zich een oogenblik indenken met welk fanatisme het Liberalisme hier is ge slagen, terwijl men reeds een begin aan bovengenoemd dreigement heefi gegeven door enkele neringdoenden te boycotten. Leve zulk Liberalisme Spijlikéiiisse.* Hoewel er vele ge ruchten in omloop geweest zijn, over het openen der spoor- en voetbrug over de Oude Maas alhier, schijnen vele correspon denten van verschillende bladen zich toch vergist te hebben, al schreven zij het uit »goede bron* vernomen te hebben. Men zou haast bang worden een stellig bericht dienaangaande op te zenden. Toch meenen wij nu het volgende met eenig zekerheid te kuunen vaststellen. Natuurlijk hebben wij het uit zeer vertrouwbare bron vernomen. Aanstaanden Donderdag, dus 22 Sept., zal én lijn én brug van Rotterdam tot Spijkenisse onderzocht worden door een deputatie der Tramweg-Maatschappij en Donderdag 29 Sept. zal proefgereden wor den in tegenwoordigheid van eene Rijks commissie, Wij hopen ons voor ditmaal niet ver gist te hebben, en het verlangen van velen, die reikhalzend naar de opening uitzien, niet te leur te stellen. I'ernis. -Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur zijn benoemd de Heeren A. Beijen, A. M. van Dorsser en C. Hoogen- dorp. Door H. M. de Koningin is de ge vangenisstraf \an 14 dagen, opgelegd aan D. S. alhier veranderd in eene geldboete van 15 gulden. KORT VERSLAG der 4e Jaarvergadering van de Gerefor meerde Ver eenig ing voor Drankbestrijding gehouden in Irene,te Utrecht, op Dinsdag 30 Augustus 1904. Beginnen wij met te zeggen, dat heel deze dag èén succes is geweest, 't Was een vergadering, waar niets van die reclamegeest te bespeuren viel, die vaak op christelijk terrein zooveel be derft, maar waar de kracht der overtuiging ge voeld werd, waar het recht van bestaan duide lijk in 't licht trad en waar de zegen die ont vangen is, óók in 't kleine, dankbaar werd aan vaard zoodat goede hoop voor de toekomst het geheel vervulde en allen weder huiswaarts keer den, aangegord met nieuwe lust en kracht, noo dig voor den strijd, zoo moedig begonnen, zoo beslist voortgezet en bij den aanvang reeds met zoo goeden uitslag bekroond. Ten ruim elf ure, opende Ds. W. H. Gispen Jr., als voorzitter de vergadering met het lezen van 1 Petrus 4 17 en gebed, nadat gezongen was Psalm 68 10. Een kort woord van inleiding gaf ons een blik op het leven en den arbeid van de VereBniging, gedurende het afgeloopen jaar. l>ie arbeid, deels verricht met het oog op de bekende drankwet, helaas door partijdige poliiiek derwijze besnoeid, dat veel van wat verwacht en gewenscht werd, niet is tot stand gekomen, was desniettemin verre van vruchteloos. Be propaganda was daar door sterk gedreven aanvankelijk is toch nog veel verkregen en zijn er in die wet beginselen gelegd die krachtig tot welslagen van den strijd kunnen medewerken, dank aan de kinderbescher ming e.a. Be Vereeniging is uitgebreid in kracht en getalsterkte, irots de wederstand die geboden werd, zelfs van de zijde van broederen, op wier steun men zou mogen meenen te kunnen reke nen. Toch is die wederstand verwacht en heeft zelfs eenige bekoring, mits de strijd eerlijk ge voerd worde. Baarom wekte spreker op tot moed honden, tot nuchteren zijn en waken in de ge beden, Gode tot eer. Ingekomen stukken en telegrammen werden voorgelezen, waarna de secretaris, de Heer J. Minderaa, het j aarverslag uitbracht. Met den gloed der overtuiging, terwijl dank aan den Huere als grondtoon vernomen werd, mochten we hooren hoe de Vereeniging haar bestaansrecht bewezen heeft, o.a. in haren arbeid inzake de drankwet, mede door een adres aan de 2e Kamer der Staten- Generaal, door het optreden van sprekers, het Wederwoord, in schrift gebracht, contra de bro chure van Br. Rijk Kramer en door de doeltreffen de lectuur van het Correspondentie-Orgaan waar van in den loop des jaars 6 nummers versche nen. Spreker spoort aan tot eendrachtig saain- werken opdat men kome tot vaste bestelling van brochures, orgaan etc. en niet zooalB tot nu toe, telkens voor liet feit staat, dat de geraamde op laag te klein blijkt Voorts wordt mededeeling gedaan van de verkregen rijksubsidie, die in het afgeloopen jaar füoo bedroeg, maar nu met f 10 verhoogd is, van welke subsidie de Afdeelingen, ten behoeve van hunnen arbeid, bijdragen kunnen ontvangen, mits bij tijdige aanvrage, ook het doel van bestemming aan het Hoofdbestuur gemeld worde. Voorts werd gemeid, dat de Vereeniging thans 28 Afdeelingen telt, waarvan 19 ter ver gadering vertegenwoordigd waren en wier geza- melijk getal leden 989 bedroeg. Met waardeering werd gewezen op de goede gezindheid der kleine Ch. pers, terwijl de hoop gekoesterd werd, dat ook onze toongevende bladen zullen willen me dewerken en ons pogen daardoor steunen. Het verslag van den Penningmeester getuigde van vooruitgang der kas en een beleidvol beheer. Intusschen had het stembureau zijn taak ver meld en bleek dat in de vacature Ds. C. M. W. Plet na stemming en herstemming gekozen was Ds. R. J. W. Rudolph te Leiden en in de vaca ture van den Heer J. G. v. d. Hoogt, deze met overgroote meerderheid van stemmen herkozen was. Na nl deze officieele werkzaamheden, was de beurt aan de Agenda, die geheel werd afgehandeld Sommige der voorstellen werden na rijpe bespre king, door de afgevaardigden der betrokken af deelingen teruggenomen, andereu aan de pruden tie van het Hoofdbestuur oyergelaten; terwjjl het voorstel „Heerenveen" werd aangehouden tot de eerstvolgende jaarvergadering. Omtrent het voorstel „Nieuw-Lekkerland", werd besloten, dat de vergadering van oordeel was, dat het lidmaat schap van een zoogenaamde neutrale onthouders- vereeniging onvereenigbaar was met dat van de onze. (Zie verder het verslag van de rede van Ds. W. H. Gispen.) Te ruim 2 ure begon de pauze, die tot ruim half 3 duurde waarna de middagvergadering een aanvang nam. Gezongen werd Ps. 86 6, terwijl de Heer J. G. van der Hoogt in gebed voorging. De voorzitter verzocht nu Ds. L03 van Hilversum zijn referaat te leveren, over het onderwerp: „Onze strijd tegen het alcoholisme uit een ziel kundig oogpunt." Deze rede die algemeen bijval vond was een helder betoog, waar mogelijk, met een beroep op Gods woord gestaafd, dat we ook met het oog op onzen geest, op ons lichaam in al zijn verrichtingen hebben toe te zien en te waken, dat we ons door niets laten verleiden om iets te doen, dat het verstand zou benevelen. Deze eisch is te meer k'emmend met het oog op den tijd waarin we leven, die op allerlei ge bied op ons inwerkt, ons geslacht verlamt, over prikkelt en door zijn examina, zijn pers, zijn strijd 0111 het bestaan, zijn tallooze ernstige levens vragen enz., inzonderheid om een nuchteren geest vraagt, een gezond oordeel vordert en dat terwijl het geslacht als zoodanig veel minder weerstands- vermogen heeft dan ons voorgeslacht. Ons cal vinistisch beginsel eischt van ons, die kalme blik, waardoor we het heilige van het onheilige juist zullen weten te onderscheiden en doet biddend leven, dat in alles Gods eer bedoelt. Zeer be velen we straks het lezen en verspreiden van een referaat aan, waarvan we niet meer zullen zeg gen om de waarde daardoor niet te verkleinen. Ten slotte werd ook door den voorzitter een kostelijke voordracht gehouden ovsr de vraag: „Wat de beste wijze van drankbestrijding was." Was de eerste voordracht meer bepaald op het persoon lijke aangelegd, dit woord, (dat we van harte hopen, dat het ook in het Correspondentie- Orgaan een plaats ontvange) was zeer gericht op de wijze van vrerken, naar builen. Men moet den spr. dit zelf hooren betoogen. op zijne bekende, pakkende wijze om het jin zijn volle waarde te kunnen genieten. Hier spreekt de christen, die zich zelf aan alles speent, Gods Woord belijdt en beleeft en toch met milden christenzin de naaste, ook de verre naaste wil trekken en winnen. Neen, onze Vereeniging is maar niet een kring die een „liefdearbeid wil werken in 't belang yan den dronkaardzij draagt niet slechts een „voorkomend karakter", zij wil niet voor ieder het genotmiddel eens voorgoed bannen." Onze vereeniging staat op de basi3 van Gods Woord, wil, indien mogelijk, den sterken drank terruggebracht zien waar zij hoort, d.i. in de apotheek en de gegiste dranken slechts bij uit zondering gebruikt zien. Meer te willen is, we weten het toch onbereikbaar, (dit leert Amerika ons) en wat meer zegt, dit wordt ons door God niet geboden. Niettegenstaande dit, blijft echter altijd per soonlijke algeheele onthouden het machtigste wapen. Maar waarom dan niet bij de bestaand# Onthoudersvereenigingen ons aangesloten vraagt spr-? Zelf geeft hij echter het besÜBte en beslis sende antwoord. De matigheidsijver van de neutrale vereeni- gingen is onvoldoende Er wordt wel iets ver kregen, maar de wortel ontbreekt De geschiede nis leert, dat zij op den weg der evolutie, ja zelfs op die der revolutie leiden. Daarom staande op de belijdenis van de kerk des Heeren, levende onder hare tucht, is zij een kracht ten goede voor onzen arbeid, waaruit volgt, dat wij als christenen bij de overheid aandringen op doel treffend maatregelen; dat wij goede democraten zijn, die bedoelen om in goeden zin invloed van het volk op het volk t# doen gelden, de stof felijke belangen te behartigen, naar eisch van Gods Woord. Daarom hebben wij goede verwach ting yan en bieden gaarne onz# steun aan de christelijke werkiiedenbeweging en de Antir.partij wij willen de verheffing van d# zedelijke en stoffelijke welvaart van ons volk, maar alles ge baseerd op wat Gods Woord ons leert en van ons eischt. Be heer v. d. Hoogt dankte den geachte spr. di» later op nkele vragen nog van rjpliek diende en met een kort woord deze goedgeslaagde jaar vergadering sloot. Hij verzocht den heer J. Min deraa, nadat gezongen was Ps. 72 11 de ver gadering met dankzegging te sluiten waaraan deze voldeed. Blijke straks in den toenemenden bloei onzer Vereeniging, dat ook deze Jaarvergadering vrucht droeg. E./V., 31 Aug. 1904. J. H. BESSELAAR. Visschery. MiddeUiarnis. De navolgende sloepen zijn alhier van de Noordzeereis aange komen „Titia Jacoba" sch. W. v. d. Hoek 89 ton. „Middelharnis" Jac. de Korte 85 „Toekomst" J. Taaie 80 behalve leng en schelvisch. PorIIÏS. Sedert de vorige opgaaf zijn hier binnengekomen de sloepen „Speelman II" st. A. Noordzij 33 ton. „Johannes Cornelis" „Willem Cornelis" „Bastiana Huiberdina" „Cornelia" A. v. d. Berg 10 M. Roobol J. v. d. Berg E. Meiboom 16 31 33 ifecfttzakeii. Arron«ïisscanen4s-S&echtban5i. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Zaterdag 17 September. Heden werden de volgende vonnissen gewezen. J. v. d L. Jz., 27 jaar, beurtschippers- knecht te Ouddorp, wegens het voorradig hebben van gedistilleerd, niet gedekt door document tot een geldboete van f358,45; subsidair 10 dagen hechtenis. J van R., arbeider te Stad aan 't Ha ringvliet, wegens het onvoldoende aange ven van de huurwaarde voor de Personcele Belasting tot een geldboete van f 10 sub sidiair 10 dagen hechtenis. De uitspraak in de zaak tegen D. J., 33 jaar, landbouwer te Sommelsdijk, be klaagd van onvoldoende aangifte van het .i.mtal haardsteden in het dienstjaar 1904 voor de Persont ele Belasting wetd uitge steld, daar er eeuige nieuwe getuigen zou den gehoort worden. Z'tting van Dinsdag 20 September. J. S., 10 jaar, zonder beroep te Som melsdijk, wegens diefstal van een pijp en van nog Tan de in j.90(j voor] wenjf publl denll jarig werf en liet, Dan SCbr; denjj bij terq in scli afg 1110 Oil

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 4