él i Hi ging ten zeerste voldaan huiswaaits. De reis was prachtig geslaagd. Dank aan allen die getoond hebben met de onderwijzers een warm hart voor de kinderen de hoop der toekomst te. bezitten. De door Burg. en Weth. opgemaakte Geineentebegroolmg dienst 1905 is in de vergadering van 29 Augs. den Raad aan geboden cn gedurende 14. dagen ter sec retarie ter visie gelegd. Het door Barones »Van Brienen« toegezegde secretarie-ameublement, be staande uit 8 stoelen, 1 zetel, 1 vulkachel »Phoenix« en 1 eikenhouten tafel met kleed en bijbehoorend vloerkleed zal binnnen enkele dagen arriveeren. I11 deze gemeente hebben zich 21 leerlingen aangemeld, teneinde deel te nemen aan de militaire oefeningen gedu rende den a.s. winter Het aandeel dezer gemeente voor het 12e Bataljon rustende schutterij, te betalen ingevolge b.-grooting, dienst 1905 bedraagt 1 6.55. Den Rontilie!. Tot onderwijzer met verplichte hoofdacte ie Vreeswijk is be noemd de heer R. van der Hoven alhier. Bij de Wed. J. Mosselman staat op heden een appelboom (tarwappel) in vollen bloei. Ocule Toiige. Een vreeselijk ongeluk had Dinsdagmorgen kunnen plaats hebben, flet was laag water en 1111 werden, de deuren van de zeesluis geopend o:r. te spuien. Het 15 jarig zoontje van Mar. Kanters was in de kaai aan het roeien en werd door de kracht der golven met het bootje tegen den kant geworpen. Hi] liet de motel toch nog niet zakken, ai heeft hij misschien ook wel gedacht dat zijn graf in de golven zoude wezen. Vele toeschou wers stonden aan den wal en zij dachten dan ook niet anders of dit knaapje zou onder water gaan om misschien niet meer levend boven te komeu. Door het roepen van eenige mannen begon hij weer uit alle kracht te roeien en werkelijk Het gelukte hem de zeesluis voorbij ft roeien. Hij dreef nu een eind de haven in. Maar eindelijk kon hij de boot op vasten grond zetten en kwam hij gelukkig behouden aan den wal. In deze gemeente komt een geval van typhus voor en wel in het huis get. Wijk A 113. Tegen A. de G. is procesverbaal opgemaakt wegens mishandeling Kaar men verneemt is de milicien- verlofganger W. J. Woittiez van de lichting 1899 en behoorende tot het 3e Reg. Inft. te Bergen op Zoom, die vanaf 22 Augs. 17 Sept. a.s. onder de wapenen was opgeroepen, met groot verlof terug gezonden als ongeschikt voor den dienst. Dirksland. De levering van steenkolen ten dienste der gemeente dienst 1904/5 is opgedragen aan C. van Kassei voor 83 cent per 90 kilo. Die der petroleum aan A. Ghijsels voor 7 '/2 cent Per liter- Dinsdag werd het algemeen armhuis alhier voor f1150 afgemijnd door C. v d. Schenk, die daarvoor door S. Nagtegaal de orders had gekregen. De timmerman J. van der Gevel trof het ongeluk terwijl hij zijn hand op een paal legde die men met een sleg voor het leggen van een ijzeren brug in den grond sloeg, zulk een slag met genoemd voorwerp op zijne vingers te krijgen, dat geneeskundige hulp meer dau noodzakelijk was. Daar de wielen van een veerkatos toebehoorende aan den heer Penning, wel ke met klavers, of hooi beladen was, over een hoop grond reed, wilde het ongeluk, dat paard, wagen, en de letterzetter J. B. die het paard bestuurde in de Gooi terecht kwam. J. B, wist zich echter spoedig op het droge te werken. Ook wist men met vereenigde krachten het paard en de karos daar uit te halen, zonder dat er belang rijke schade aangebracht was. -Woensdagavond even over 8 uur, werd men hier opgeschr.kt door het geroep van brand. Spoedig bleek dat de schuur van de Wed. D. van Zuuren in lichte laaie stond, en dat aan redden, van wat zich daarin bevond, niet meer te denken viel. Hoewel men nog een kar er uit kon halen, en nog trachte ook den hit in vei ligheid te brengen, kon men van de hevige vuurzee daar niet toe komen, zoodat het dier jammerlijk den dood vond, Spoedig werd ook de daarnaast staande schuur van A. Vroegindeweij aangetast, waarin zich van den Heer H. Kooman 40 voer vlas bevond. En hoewel de spuiten direct op het teirein van den brand waren, en flink werkten kon niet voorkomen worden, dat ook door de vreeselijke hitte het huis van A. Vroegindeweij vuur vatte, daar men te veel moest spuiten op een schuur van A. van Es en een wagenhuis toebehoorende aan M. Roodzant die beiden ook reeds vuur gevat hadden. Gelukkig heeft men beiden, kunnen behouden, nochthans is door de hitte het huis vau laatstgenoemde van bui ten deerlijk beschadigd. Door dat er hulp uit Sommelsdijk op kwam dagen, kon men met vereende krachten het aangetaste huis van A. Vroegindeweij grootelijks overeind houden staan, doch van binnen heett het vuur ook haar sporen achtergelaten. Kaar wij vernemen is alles geassureerd, uitgenomen een voer of 6 tarwe, haver en hooi, dat van A. van Es in eerstgenoemde schuur geborgen was. Met recht mag gezegd worden, dat al les ordelijk in zijn werk ging en komen de spuitgasten uit deze gemeente en die van Sommelsdijk alsmede die aan het spuitje van den Heer J Roodzand Kz werkten (die dat vrijwillig afgestaan had) alle eer toe. Toen men den brand meester was, ging de spuit van Melissant die ook aan wezig was doch niet heeft gewerkt, naar huis. Om circa halt 12 vertrokken ook de andere, en bleef men met eene spuit den gelieelen nacht door werken wat hoodig bleek te zijn, daar des morgens om 8 uur het vuur nog niet uitgedoofd was Dat door dezen brand veel volk aanwe zig was, behoefd wel niet gezegd, daar uit alle aangrenzende gemeenten vele nieuws gierigen gekomen waren tot zelfs van Oolt- gensolaat. Dezelfde schuuren zijn 10 jaar geleden ook een f rooi der vlammen ge worden. Slerkhtgen Bij de jaarlijksche proef, gehouden met de brandspuit alhier bleek deze in onvoldoende staat te zijn. Van wege het gemeente bestuur werd den heer Klem (smid) opgedragen bedoelde spuit weder in orde te brengen, die, naar men verneemt, hierin ook slaagde daar zij bij voorkomende branden weer in werking kan worden gesteld V E li L A G van het verhandelde in den Gemeenteraad op V rij dap 26 Aug. voorm. 10 uur. Afwezing den lieer Gebuis. Nadat de vergadering door den Voorzitter was geopend, werden du notulen der vorige vergade ring voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. Aan de orde is le. Een schrijven van Ged. Staten met goed gekeurde begrooting der Schutterij, welke voor kennisgeving wordt aangenomen. 2e. Een missive van Z.EJec. den Minister vair Binnenlandscbe Zaken, overwegende dat het voor sommige kiezers, om aan hun kiezersplicht te voldoen, groote opofferingen kost, en voorsteld, om zoo noodig meerdere kiesdistricten in het leven te roepen, in dien zin, waar er kiezers zijn die meer dan een uur van de plaats der stem ming verwijderd, alsdan daar meerdere en ge makkelijker gelegenheid te geven om aan hun kiezersplicht te voidoen. Aangezien, in deze ge meente geene meerdere en betere gelegenheid daartoe wordt vereischt, zal de staat gevoegd bij deze missive in dien voege worden ingevuld. de. Wordt overgegaan tot het opmaken eener vqordracht van twee personen voor Zetters bij de Rijksbelasting. Aan de beurt van aftreding waren de hoeren Zeedijk en Noordijk, I11 de va cature Zeedijk worden op de voordracht geplaatst de heeren Zeedijk en van Eek en in de vacature Noordijk, Noordijk en Kardux. 4e. Alsnu wordt overgegaan tot het vaststellen van een nieuw reglement van orde voor de ver gaderingen van den gemeenteraad daar de oude al reeds van 1851 in werking is, na voorlezing der oude en nieuwe, verzocht de heer van Eek liet woord en vindt deze niet zooals ze oorspron kelijk in een vroegere vergadering werd gewij zigd en dat de leden te veel beperkt worden in het spréken en de voorzitter te veel rechten wor den toegekend om leden het zwijgen op te leggen maar aangezien in de nieuwe weinig verschil is met de oude wordt daarop niet ingegaan en on veranderd het reglement goedgekeurd, in wer king tredende den 26 Augustus 1904, waardoor de oude komt te vervallen. 5e. Daarna komt ter tafel het reglement op de orde in de vergaderingen van Burgemeester en Wethouders, welke evenals de voorgaande van 1851 is, 11a voorlezing der oude en nieuwe vindt de Heer Kastelein het beter hier nog in op te nemen, dat de kennisgevingen der verga deringen (spoedeischende.gevallen uitgezouderdi minstens 2 maal 24 uur voor dien moeten wor den verzonden, waarop wordt ingegaan, overigens wordt ook dit regieinent goedgekeurd en treedt in werking evenais de voorgaande. G. Komt ter tafel de rekening van het Alg. Armbestuur dienst 1903 waarop de voorzitter en beide Wethouders de zaal verlaten, en de heer Kastelein optreedt als Voorzitter. Na de rekening, nagezien te hebben wordt deze goedgekeurd. in ontvangsten tot een bedrag van f 1698,7U in uitgaven 1090,175 Batig saldo f 629,57. waarop de Voorzitter en Wethouders weder hun ne plaats innemen. 7e. Vervolgens wordt goedgekeurd de begrooting van het Algemeen Armbestuur over het jaar 1905. 8e. Daarna werd de geineentebegrooting over 1905 den raad aangeboden. Ontvangsten f9306,53" Uitgaven 9306,53' Batig saldo niiil. welke ter visie zal worden gelegd. 9e. Doet de voorzitter mededeeling, dat de de fecte brandspuit na alvorens een deskundige te hebben geraadpleegd die deze kon repareeren voor f228,90, maar voorsloeg liever een nieuwe aan te schaffen voor f665,— de spuit door een ingezetene heeft laten maken voor een zeer ge ringe som en dat de brandspuit heden avond zal beproefd worden, weshalve de Voorzitter ver zocht dat de leden bij die beproeving zooveel mogelijk tegenwoordig zullen zijn. 10e. Wordt machtiging gevraagd om de nog te kort komende zetstcenen, ongeveer 30 40, voor de Pier aan te schaffen, welke ook wordt ver leeud. 11e. Daar nu de zaken voorkomende op de agenda verhandeld zijn, vraagt de Voorzitter of nog een der leden het woord verlangd waarop de heer van Eek vroeg of men dit jaar bij het leggen der suikerbieten wegens de kleine rnimte op de kaai en misschien de vele drukte, 0111 een baan te leggen over de kaai en daarlangs, wel in oogensehouw zal worden genomen. Verder niets meer te verhandelen zijn, sluit de Voorzitter de vergadering. 'Relissant. De landbouwer A. van der S. alhier trof de vorige week het ongeluk dat een jaarlingkalf in den Kroningspolder verdronk. Het is reeds het tweede kalf dat hij binnen korten lijd verloor. De Muziekvereeniging »'Tot Nut en genoegeu* alhier gaf hedenavond (31 Aug.) op het plein voor het gemeentehuis ter gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin eene welgeslaagde uitvoeriug, VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op Donderdag 25 Augustus. Afwezig de heer L. van Beek. Voorzitter de heer C. Zaaijer, burgemeester. De vergadering wordt te tien uur geopend. Het nieuw gekozen lid, de lieer P. Polder legt de beloften af. De Voorzitter zegt„Ik bied u mijne hartelijke gelukwensch aan met uwe be noeming, ik hoop dat èn uwe adviezen èn uwe stemmingen de belangen der gemeente zullen bevorderen en dat gij aan den gemeenteraad en de gemeenteraad aan U zal bevallen". Na een woord van dank worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken vau Ged. Staten de mededeeling dat aan deze gemeente een subsidie zal worden verstrekt van f 2789,26 de begrooting voor de schutterij over 1905 is vastgesteld op f 167,305 missive van Ged. Staten meldende dat het nieuwe reglement van orde door genoemd col lege voor kennisgeving is aangenomen een besluit van Z Ex. don M uister van Bin- nenlandsche Zaken, waarbij den gemeenteraad wordt verzocht opgave te doen of het wenselie- lijk is en noodig is gebleken voor de Kamer verkiezing van 1905 dit stemdistriet le splitsen teneinde alle kiezers in staat te stellen binnen twee uur hun plicht te vervullen; Besloten wordt hierin geene verandering te brengen. Een ver zoekschrift van den heer P. Zorge om hem toe te staan eene loods voor bouwmaterialen te plaat sen op de vroeger voor asch- en vuilnis bestemde plaats ter lengte van 10 Meter. De Voorzitter stelt voor afwijzend te beschikken, aangezien dan geene ruimte voor varkenshokken overblijft. l)e raad besluit met algemeeno stemmen toe stemming te geven daar op het oogenblik niet om plaats gevraagd wordt voor varkenshokken. De lengte zal bedragen 10 Meter, de breedte zal door Burg en Weth. nad> r bepaald worden, de huur zal elke 10 jaren eindigen terwijl dé huur prijs 1 2,50 per jaar moet bedragen. De vorige voorwaarden zullen trader door Burg. en Weth. vastgesteld worden. De begrooting van het Alge meen Armbestuur voor 1905 wordt vastgesteld inkomsten en uitgaven geraamd op t 3609,45. De emeente-begrooting voor 1905 wordt vast gesteld, inkomsten en uitgaven geraamd op f 17100,20. Voor de heeren Driendijk en Schilperoort die aftreden als zetters der directe belastingen wor den twee voordrmhten opgemaakt. De heer Driendijk meldde dat hij niet weer in aanmer king wenschte te komen. Tot nummer een van de voordracht werd gekozen de heer T. Kooman en tot nummer 2 I). D. Kastelein. Tot nummer 1 van de 2e voordracht de heer C. v. d. Velde en tot nummer 2 de heer G. .1. Joppe. Omtrent het voorstel van Burg. en Weth. in de vorige vergadering aangehouden, 0111 de leden gelegenheid te geven over den toestand vöórde huizen van den heer P. C. de Graaff in het gehucht Kralingen bij Dirksland te oordeelen, wordt geene beslissing genomen. 3 leden stem den voor, 3 tegen zoodat eene volgende verga dering, hierover nogmaals moet gestemd worden. Daarna wordt voorgelezen ecu verzoekschrift van den voorzitter fn secretaris van het muziek gezelschap. „Tot nut en genoegen", de heeren Van Velzen en Van der Sluijs om de gelegen heid tot oefenen in de raadzaal niet te doen ophouden. Het gesprokene en het voorstel van den heer D. D. Kastelein in de vorige vergade ring wordt in dit verzoekschrift op zulk eene wijze becritiseerd dat de beer Kastelein hiertegen protesteert en cok de Voorzitter den toon die in dit stuk wordt aangeslagen, afkeurt. De Voor zitter stelt voor vergunning te blijven verleenen 0111 de muziek-oefenirigen in de raadzaal te doen plaats hebben. Na langdurige discussie wordt afwijzend beschikt met de bepaling dat het mu ziekkorps tot 1 januari a.s. nog van de raadzaal mag gebruik maken. Voor stemt de heer G. J. Joppe. Tegen de heeren D. Sieling, T. Kooman, 1). D Kastelein, C. van der Velde en P. Polder. Na de behande ling in geheime zitting van eene reclame tegen den hoofdelijken omslag sluit de Voorzitter de vergadering. Uw Verslaggever. Stl'lleil'iaüi. Door den alhier gestatio- neerden Rijks-veldwachter J. Zoon is pro cesverbaal opgemaakt contra F. v. L. wegens mishandeling. Door den Gemeente-Veldwachter M. de Leeuw is procesverbaal opgemaakt tegen D. v. L. wegens het loopen over een anders bezaaid stuk bouwland zonder vergunning. Voor deze 'gemeente zullen deel nemen aan de loting der Nat Militie, lichting 1905, een 26 tal ingeschrevenen. '5 aan de loting Goedereéde. Alhier zullen een tal jongelingen deelnemen der Nationale Militie, lichting 1905. Als een bijzonderheid zij gemeld, dat zich Woensdag j.l. omstreeks 10 uur in het Noorden eene z g maanhoog vertoonde. Gemeld luchtverschijnsel was slechts een kort oogenblik waarneembaar. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofd acte en minstens 23 jr. oud aan de O. L. S. alhier zijn geplaatst de Heeren D. Koning, onderw. te Viatien, K Postma ouderw. te Vijfhuizen en P. de Potter, onderw. te Colijnsplaat. L.l. Vrijdag werd door den gemeen te-veldwachter P. A de Moor onder deze gemeente een 5-lal stuks vee geschut, toe behoorende aan de Wed. J Voogd te Ouddorp. In de plaats van wijlen den heer M. Breen is gekozen tot Voorz. van de Afdeeling »Goedereede en Omstreken* van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw de Heer D. Zaaijer Az. te Stellendam Het 8-jarig zoontje van L. R. alhier had het ongeluk, met een been onder een driewielskar te geraken, waardoor dit lichaamsdeel nogal gekwetst werd en hij al- zoo genoodzaakt is, rust te houden. Te dezer plaatse is reeds het terrein bestemd voor het aanleggen der scheeps timmerwerf aan de Noordzijde der haven alhier afgebakend. Naar wij vernemen, zal binnenkort met den aanleg der werf een begin worden gemaakt. Volgens publicatie wordt de aanvraag voor een vaste ligplaats der suikerbieten ingewacht voor of op Zaterdag den 3 Sept. a.s. des voorm. ten 10 ure ter Secretarie dezer gemeente. Bel nghebbenden worden verzocht bij de inlevering der aan vragen, opgave te doen van het aantal Hectaren, waarvoor plaats wordt verlangd Ouddorp. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin waren vele vlaggen uitgestoken en hield het mu ziekcorps een uitvoering. Alles liep in de beste orde af. Eiellevoetshiis. De heer D. v. d. B. wonende te Rotterdam, 81 jaar oud, ver toefde hier met zijne bijna 80 jarige vrouw, om de zilveren bruiloft van hun zoon bij te wonen. Hedenmiddag was hij op de wandeling, en moest toen waarschijnlijk voor zijn jaren, wat te snel uitwijken voor manoeuvreerende troepen. Hij viel en moest per rijtuig naar het huis zijns zoons wor den vervoerd. Daar constateerden geroepen doctoren beenbreuk boven den linkerknie en bevolen overbrenging naar het Zieken huis te Rotterdam aan, T welk ook per eerste gelegenheid met draagbaar is ge schied. VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad van Spijkenisse, op 27 Aug. vin. 10 uur. Aanwezig waren alle leden uitgezonderd den heer P. Geldtelder. De vergadering werd geopend door den Voorz. Burgem. de Lint. Na opening werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde was vooreerst de vaststelling der gemeentelekening over 1903, welke tnet een batig saldo van f 1573,66 sloot. Besloten om dezelve aan Ged. Staten te zenden. Vervolgens Rekening van Ontvangst en Uitgaaf van het Burgerlijk Armbestuur over 1903. De ontvangsten welke hoofdzakelijk van de Ge meente, land, en huizen, als ook een legaat van wijlen .T. C. Hoorweg inkwam, bedroegen de som vau f3172,93. De uitgaven welke 111 hoofdzaak aan vaste bedoeling, tijdelijke bedoeling, genees kundige dienst, verplegingskosten te Neerbosch, en 111 het Doofstómmenhnis te Rotterdam, pol- derlasten, huis onderhoud, Boekhouden en on voorziene uitgaven bestond, bedroegen de som van f 3452,65, zoodat er een nadeelig saldo was van f 27972 Vervolgens werd de geineentebegrooting voor 1905 aan den Raad voorgelegd. Hierbij was men uitgegaan van de onderstelling dat de Gemeente eene ontvangst van f 15587,16'/a, en eveneeens eene uitgave van f 15587,16'/:, zou hebben, zoodat het saldo nihil zou zijn. De ontvangsten in verschillende hoofdstukken verdeeld zouden dan als volgt opbrengen Hoofstuk I. Batig saldo vórige rek. f 773,66. Hoofdstuk II. Huur van huizen en andere gebouwen, pacht van land, jacht en visseherij, tiend- cn erfpacht f 122,0.. Hoofdstuk III. Havengeld, Begrafenis- en Schoolgeld f 1354. Hoofdstuk IV- Afd. 1. 40 opcenten der belas ting op gebouwde eigendommen, 10 Opcenten der Belasting op ongebouwde eigendommen, 25 opcenten van de Personeele Belasting. Afd. 2. Hoofdelijke Omslag en Belasting op honden. Afd. 3. Vergunningsrecht- Totaal van Hoofdstuk IV f 65S1,15. Hoofdstuk V. Uitkeering van het Iiijk, en van de Provincie naar verschillende wettelijke be palingen f 6686,34. Hoofdstuk VI. Toevallige baten van haardasch vuilnis enz. enz. f 70. Totaal aan ontvangsten f 15587,16'/,. De uitgaven eveneens in verschillende hoofd stukken verdeeld waren geraamd als volgt: Hoofdstuk I. le Afd. Het Bestuur der Ge meente alsBurgemeester, Wethouders, Secre taris, Gemeente-ontvanger, Presentiegeld dei- Raadsleden, Schrijfloonen, Schrijf- en bureau behoeften, briefport, vrachtloonen druk-en bind werk, kosten voor het schoonhouden van het Gemeentehuis, Onderhoud van Meubelair, licht en brandstof, Abbonnement op het staatsblad, aanplakken, omroepen, Advertontien, zegels, re keningen, Reis- en verblijfkosten f 2076. Afd. 2. Kosten van kiezerslijsten en liet uit oefenen van verkiezingen, aanleggen en bijhou den der Registers van den Burgerlijken stand, Bevolkings registers, Begeleiding met loting en Militieplichtigen enz. f 256. Totaal van Hoofdstuk I. f 2332. Hoofdstuk II. Uitkeering aan het Rijk vau het aandeel in de kwade posten volgens de Wet van 29 Juli 1848 en 18 Sept. 1852, Vergoeding aan het Rijk van het onzuivere bedrag der grond-en personeele belasting ten behoeve der gemeente geheven voor zoover de opcenten betreft, belo ning aan schatters eii Tiersclialters f 125, Hoofdstuk III. Belooning aan Politie en Veld wachter, kleeding en uitrusting voor Politie en Veldwachter, Nachtwacht en atillewaeht, resti- tat.ie belasting van de Veldwachterswoning, brand spuit met toebehooren, onderhoud van Lantaarns en verdere kosten der verlichting, kosten voor schutterij f 780. Hoofdstuk IV. Toelage aan de Gezondheids commissie, kosien van Vaccinatie en doodschouw, kosten ter voorkoming en bestrijding van Epi demische ziekten f 130.—. Hoofdstuk V. Onderhoud van huizen, toren en openbaie gebouwen der gemen., straten,pleinen, wegen en voetpaden, pompen en riolen, haven, sluizen en waterwerkeii, onderhoud der klok, jaarwedde der klokkenist kosten van begraving op de algemeene begaaafjilaats, ophalen van asch en vuilnis f 2344,12. Hoofdstuk VI. Lager Onderwijs, Jaarwedde der Onderwijzers, huishuur voor Onderwijzers, her- halingondervvijs, instandhouden der Schoollo kalen en woningen, aanschaffen en onderhonden van Sclioolameublement, aanschaffen en onder houden van schoolboeken, leermiddelen, en schoolbehoeften, verlichting en verwarming en schoonhouden der schoollokalen, kosten der com. tot wering van schoolverzuim, toelage aan de Bewaarschool, en de Vereeniging van het Am- bachts-onderwijs op Voorne en Putten, voonhet uitsteken der vlaggen f 5995,80. Hoofdstuk VIL Overbrenging plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen, toelage aan het Burgerlijk Armbestuur. f 1900.—. Hoofdstuk Vill. Kosten van Post- en Tele- phoonkantoor f 155.—. Hoofdstuk IX. Grondlasten, dijk- en polder- lasten, brandverzekering. f 78. Hoofdstuk X. Rente van Geldleeningen en afllossing. f 1711,50. Hoofdstuk XI. Onvoorziene uitgaven f 135,74. Totaal aan uitgaven f 15587,16 Aan het einde der begrooting werd nog voor gelezen eene rekening van uitgaaf en inkomst der Gezondheids-Commissie te Brielle, met toe lichting. Onze Gemeente draagt daartoe bij de som van f83,76. Verder waren nog reclames ingekomen, maar op voorstel van den Voorzi.ter werd dat in gesloten Vergadering behandeld. t*rüAGO|ïBiig-eii. Op Vrijdag 2 September 's avonds 6 uur, te Dirksland ter herberge van F. Brooshool van 4 perceelen ajuin, aard appelen en koepeen te Dirksland, in polder Dirksland, ten verzoeke van de wed. en Erven j. de Zout. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Mutndag 5 September 19U4-, 's nam. 3 uur te Go-jd.t#eedc, 111 het logement //de Gouden Leeuw// afslag van 5.85.iü Ileoi. (L2-222) Tiend- en Jacht vrij Bouwland onder Goedereede, in den Orooten Zuiderpolder. Notaris VAN DEK SLUIJS. Vrijdag 9 September 's nam. 3 uur. Scheepsafbraak aan de Havenkade te Stellendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Dinsdag 13 September 's nam. 3 uur te Herkingen, ter herberge van Johs. van Putten van 9.08.99 Heet. (19 238) suikei- peen, aardappelen en ajuin te Herkingen in de polders Oud-Herkingen en Diederik ten verzoeke van den -heer L. van der Sluijs te Herkingen. Notaris VAN DEL SLUIJS, Op Woensdag II Sept. 1901, dis nam. 2 uur te Dirksland aan de Nicuwstraat voor de schuur in huur bij de kinderen A. Grooten- boer van een hit, 3 stuks vee, 2 karren veerkaros, schuur-, stal- en meikgereedschap en nieuuilair, Notaris VAN DEK SLUIJS. Woensdag II September 's voorm. 10 ure Een groote partij huizeiialuraaK als: 60 eiken en greenen balken, planken vloer- en dakdeelen, ribben, schollen, raam- en deur kozijn, deuren tonnen, brandhout, vloerte gels enzalles zoo goed als nieuw, aan de haven te Ouddorp. Notaris VAN SCHOU WEN. Inschrijving naar de huur van 2.71.90 Heet. (5 gem. 296 roeden) bouwland, nabij het dorp Melissant aan den Molendijk, toe behoorende aan den Heer J. Joppe Cz voor 7 jaren, in diverse perceelen. Inschrijvings- biljetten in te leveren voor of op 22 Sept. 1901 te Dirksland Notaris VAN DEK SLUIJS. i*eslerijen. Lijst van brieven enz. geadresseert aan onbekenden over de 2de helft Aug. 1904. Uit Middelbands B. L. Dupré Haag. L. Dupré 3. A. Hoek Rotterdam. Uit Sommelsdijk M. Boer Scheveningen. liiS-eaoRdlesa. Alles heeft zijn bestemde tijd. Er is een tijd om te beginnen en een tijd om te eindigen. Ter elfder ure en voor de laatste maal (dit jaar) lcoin ik tot u, lieve lezer(es), met de vriendelijke bede om een gift voor Ctir. lectuur- en schuin kalender-verspr teling onder onze mili tairen in Indië. Nog slechts vijf weken cn wij dienen met de verzending gereed te zijn. O111 eenigerinafe aan de behoefte te beantwoorden ontbreken nog minstens f901. Vele kleine en zeer weinige giften van heleekénis kwamen tot heden in. Velen gegoeden, die dit liefdewerk steeds mildelijk steunden, hieven tot heden achterwege. Mochten op deze laatste bede veler harten bewogen worden, vooral van de rijlc beweldadigden, om milde offers te zenden, op dat we niet milde hand het zaad des Evangelies mogen uitstrooien en onze broeders en zusters, werkzaam onder „onze jongens", een gezegend kerstfeest bereiden. Wie het nu een voorrecht is, den Heiland niet zijne (hare) goederen te dienen en onze militairen te wijzen op liet kruis, zeude s. v. p. niet spoed onder motto „1 a a t s t e bede" milde bijdragen aan ALUs. GRUIJS Sr. Zaandam, Molenpad 68. Wie bericht van ontvangst verlangt, drage s. v. p. goeden zorg voor volledig en duidelijk geschreven adres, daar wij geen verantwoording meer in de bladen kunnen doen. Vanaf 15 Juli tot 17 Aug. ontvingen wij ano niem toegezonden (anderen ontvingen bericht van ontvangst) van N. N. Rotterdam f25. posiw. Rijswijk f 10. idem uitSliedrecht f 10. N. N. K. Hazersw. fl.50; zuster G. M. te M. f 1.N. N. te N. f5.— jonkvr. L. te Zaudvoort f5.— G. W. te Leiden ft.— uit Delft20postz. f 1.N. N. Den Haag f 2 50; mej.H. idem f 1.— P. J. v. d. H. Rotterd. f 1.N. N. te Tiei f 0.35 Oud-B Postbewijs f7.50; G. te 's-IIage fl. T. v. V. idem fl.H. te Baarn f2.door R. V. d. V. van J. I). te Pella f2.40; bijeenver zameld door mej. G. de Bruin te Ilazerswoude f7.—Voorts enkele partijtjes Geïll. Volksbladen en eenige partijtjes gebruikte postzegels. Beleefd en dringend aanbevelend, A. GRUIJS Sr. ttemengd nieuws. Groote brand te Antwerpen. Te Antwerpen woedt een groote brand. De petroleumtanks in den Hobokenschenpoider zijn voor een deel afgebrand. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft over den brand het volgende: Hedenochtend, ongeveer II uur, verspreidde zich in onze stad een akelige tijding: de petro leumtanks in den Hobokenschenpoider staan iu brand Terzelvertijd zag men, van uit de zuidelijke richting, een zwarte wolk aandrijven, naar den O.-L.-V. toren en zoo voort in noordelijke richting. Deze petroleum-inrichtingen werden in het begin van dit jaar voltooid, nadat de gemeente raad van Antwerpen reeds-op 2 Mei 1898 beslo ten had de petroleum-inrichtingen vanhetAme- rikaansche dok naar het uiteinde der zuiderka- dun in den Hobokenschen polder te verplaatsen. Het nieuws van mond tot mond overloopend, dar de tanks op het Zuid in brand stonden, deed onmi ddelijk eene overgroote menigte naar dien afgelegen kant stroomen. Velen begaven zich ook naar het Zuiderterras waar men de rookwolken duidelijk uit den pol der zag opstijgen. Wij sprongen onmiddelijk in een rijtuig en het was een dolle vaart van rijtuigen en rijwie len, loopende nieuwsgierigen en belangstellenden allen in dezeifde richting voortsnellend. De petroieumiurichtingen palen aan de achter ste hangars van de d'Herbouwvillekaai, dus op een goed uur gaans van het centrum der stad. Hoe dichter men kwam bij de plaats der ramp, hoe lager raakte de rookwolk, die men in de stad in de lucht zag, tegen den grond, tot men eindelijk in eene ondoordringbare duisternis ge raakte en geen twee stappen meer voor zich uitzag. De rook hield alleman tegenrijtuigen en wielrijders zoowel ais voetgangers. De aanblik van den brand. Op het oogenblik 9tonden al de tanks, op 5 of 6 na, in brand. Het was niet de vlammenzee, die men zich verbeelden zou, maar integendeel eene eindelooze uitgestrektheid van grijze en zware rookwolken, door welke de vlammen zich van tijd tot tijd met moeite eenen weg baanden. Ter plaatse zagen we op dit oogenblik nog bij na niemand. Juist was de wagen der pompiers met zijne van 't schuim druipende paarden aan gekomen, met een detachement onder luitenant Bosch. De pompiers begonnen de darmen te leggen, maar liet ging onzen wakkere brandweermannen niet af, men zag het wel. Wat kon men uitrich ten, met een paar lansen, tegen een zoo kolos salen vuurpoel, die nog maar alrijd uitbreidiDg nam Van tijd tot tijd hoorde men in dat reusachtig fornuis eene ontploffing; het was een nieuwe ketel die sprong en waarvan de inhoud nieuwe brandstof kwam leveren. De grootste dezer tanks houden 3000 kub. me ter petroleum in Begin daar eens op te blus- schen De eene wagen der pompiers volgde op den andererond 12 uur, toen wij teruglieerden om verslag te maken, kwam de tweede stoomspuit, met paarden van den R. D. bespannen. Maar, dat alles baatte niemendal; de pompiers waren even machteloos alsof er maar een hand spuitje ware geweest. Meu liep over en weer, maar de hitte belette toch den vuurgloed te na deren. Hoe is de brand begonnen Maar hoe is de brand begonnen vroegen we aan ieder die in de nabijheid stond. Er was niemand die iets met zekerheid kon ineedeelen en 't was alsof al de getuigen daar boven met de rookwolken in de lucht waren verdwenen. Eindelijk troffen we M. Bataille aan, inge nieur van de Deutsche Product Actiën Gesellschaft (firma Eiffe), die ter plaatse was toen de brand begon en ons het volgende verhaal deed Ten half 11 is dp tank no. 4 van de Amerikan Petroleum Co. gesprongen. De wegvloeiende pe troleum kwam in aanraking met een kleine sujidse met blaasbalg, waarin men de bouten gloeiend maakte. Deze werkte daar voor de firma Rothschild welke er nieuwe instellingen aanlegt. De gloeiende kolen staken de petroleum in brand en, ten gevolge van den wind die gewel dig was den heeien morgen, liep het vuur tot den ketel die in een oogwenk ontplofte. Eene groote zwarte rookkolom steeg op, alle man nam de vlucht, teu gevolge der hitte barst- sten andere ketels en zoo opvolgeulijk tot ze alle iu brand stonden. ter De nagenoeg Aan de hooge Gèsellscbaft, De Stan da De Americi Al deze k schat de ma op 70 a 80,00 |Sn- De instell het dichtst Co verder in Op dit ooge even hard vo 28 tanks laat men uitbr De pompiers loos iets te gloed, waarte is. Doch, jam schade. Op dit ooj verkoolde lijJ den. Het is met de rook naai dat deze akel Van het een totaal 0 baksdoosje, Ziehier lit Zooals wij instellingen nemer Montt lieden worde Hiervan wi nabij den eei Ai deze wi doch versche voeten kunni In alle ge gekeerd, 011 Men denkt omgekomen. De vluchti letterlijk op scheidenen Zij hebben van Ho bok opstaan. De werklif die gevallen delijk verlon Vermoedelijk den rook ge; Nog tal rij 1 daan. Eene gracl en tegen dei is ploLs in Het was bij hetwelk gekwetst, Er zijn bij personen gew lijk. Een ajusteur suren weggedr de genie. Veel minder door toegesnel Op dit oogei plaatse burgemeester reur des kon De brand geen de min De schade ieum-compagn het buitenlaiK De rook wol het keeren va De correspcr nog hedenocht inrichting ste veer 50 millio Het gevaar verkoolde lij! nog zes of der lijken is Later meld <Na geloofwi schade zes tot Al de tanks pany zijn vei lende maatsci de ledige vate een gezamelij De koopwar voor 900,000 van den bra Te zamen vaten voor d millioen viei francs, door Daar komt wen bij, wel oen berekenc naars, dat zij den, dat zij hadden aaug verzekerd 1 De firma F bakken in ongeveer ee Alles bije opgebrand. Op 4 Uit New - page van tl; pedoboot //I gevaar heelt zee. Het o nabij Long commandeer: officier was de equipag aan de in stil ur te ge een diepte Het ergste kamer dron vlakte te k //Wij voeld; redde man ijzeren val, om den i misdadiger er 'niet erge Luit. Nel schappen m< twee wegen lijtte krach te bevrijde] te kruipen ken. Een n laatste gev Nelson we Men ging t aan het poi water lang gon te rij naar beneu zij weer 1 leek het eeuwigheid Een is in Ierla agh-meer. allen broe met fraai maken ni tuut nul gc trouwens vendien Op 't mid] overvaller

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 4