TWEEDE BUD. P/' Vrijdag 2 September 1904. Negentiende Jaarg.No. 985. 2 Antirevolutionair voor ile ZuiiSliollaeiü^lie en Orgaan Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. ASie stukken voor «Ie Hedactie bestemd, Advertenties* ess verdere AdsmBgaSsSralie franco t.oe te aeianiegs aasi den Ut^ever. Plaatselijk üieuws, urd zijn, liet voor Koero- ap wezen zou, rugtochtsweg eden. len veldtocht tot nog toe nde militaire li tenant Roda, Danzers Ar- nseu. ten slotte in daarover zijn verdeeldhet ropa de-beste jft. ervolgde hij, srwinning van maar dat van ingesloten, en Russischen willen leven, lige nederlaag va rit Rusland, oor een Oost- rdt versterkt, noodzaakt zijn binnenlandsche ven door een eschen oorlog, chland. iie oorlog zou Oostenrijk on een Drievoudig t aan een ein de Japanners, vergelijkiug icheu oorlog eu rvolgt dan ids iels van "het atkin. en te Tokio de en de Japanners es bezit hebben den terugtocht aal een bijzon- >or den kleinen i zien. g met het pot- lute getallen, isters kan, wan- van menschen- jordeel afschud- ls een vooroor- s wij ons licha- geen zwaarte menseh, in ons st leven en vree3 ers en verstoren n. eezen den dood lijkheden, opeut ;ele eilaudenvolk. iet alleen als in- maar ook als liever den naam rnietiging prijs gedrongen vrede □et de woorden rwinnen zal kan an op alle punten, r slechts bevre- m telegrammen n zich voorbereidt geen enkel. Moet tassen stel op hun itrokken, maar de te worsteling, pas ceval nog niet af- t Liao jang hield *er daar thans in ervoer der kanon plaats gehad. De Wat zal dan het de hoofdstelling ijnVan het Ja- ezegd, dat het is el de meest moge- der eenig offer te uit Tokio rekent lissenden slag bij is daar nu weer richtingen ef mo- acht dat generaal hanst in de stel- et zal weigeren te dat maarschalk uitstekende leger- zal optreden, noodzaken slag twee fronten Koeroki den Moekden door- nog niet beves tig zal ins te dat dat men hier te >ot gerucht, dat te gedaan, en door den pondent aldaar naar held. s nog altijd terug rug'ocht zou in dit erlaag gelijk staan, ent te Liio-jang rukken der Japan- rgen de gevechtslijn oosten en ten zui- ,cht heeft. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f S,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: SOMMMËJ mèMJ M Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advert wïtiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. ËliiiisesiiiiHd. ti. J. L. Ankersinit. Op 6o-jarigen leeftijd is te Deventer overleden de heer G. J. L. Ankersmit, ndustrieel, liberaal lid der Provinciale Staten van Overijsel. Provinciale Statenverkiezing. In het district Maastricht is Vrijdag tot lid der Staten van Limburg gekozen de heer E. Regout, met 1630 stemmen. De heer J. Kleijnen vereenigde 1113 stemmen op zich. Sommelsdijk. Aan Marinus de Bruine, welke tegen 8 September as. voor de herhalingsoefeningen in werkelijken dienst is opgeroepen zal eene vergoeding worden dag dat toegekend van f 0,75 voor eiken hij onder de wapenen zal zijn. Als bijzonderheid kar. gemeld wor den, dat in den tuin van Johs. Kamerling alhier een aardappel gedolven is van 9 ons zwaarte. Terwijl Maandag C. G. bezig was pakken stroo te verzetten, drong liet uit einde van het staaldraad, waarmede de pakken gebonden zijn, zoo diep in zijn hand, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk maken bekend dat bij politie verordening verboden is klampen hooi, stroo, riet, boonstoppels, graan of andere klampen op de erven binnen de kom der Gemeente te plaatsen of op 100 Meter afstand daarbuitendat zij met het oog op de ieder nog versch in het geheugen liggende branden binnen deze Gemeente aan deze bepaling streng de hand moeten houden, teneinde te trachtten zooveel mo gelijk brand te voorkomen dat zij hier van kennis gevende met het oog op de veiligheid voor personen en goederen ver zoeken hieraan de hand te willen houden, zullende anders procesverbaal worden op gemaakt en de overtreders het aan hun zeiven te wijten hebben, indien hierdoor voor hen schade en onaangenaamheden voortvloeien. f Onze muziekvereeniging »Sempre Crescendogaf Dinsdagavond jl. haar gewone Zomerconcert, welke door zeer velen toehoorders werd bijgewoond. j* De rekening dezer Gemeente over het dienstjaar 1903 is heden van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen. De langste dag is een poosje achter den rug en de avonden worden wat langer. En pas hebben deze laatste hun valen sluier weer zoo eventjes over het aardrijk heen gespreid, of opnieuw worden wij in ge dachten verplaatst naar den jongst velroo- pen winter, of ons dorp wordt in spanning gebracht door brand Woensdagnacht omstreeks r uur werd ieder door het luiden der klok uit het bed gehaald en toonde de westelijke hemel, helaas maar al te goed, dat een felle brand in de onmiddelijke omgeving van onze gemeente was uitgebroken. »De halve Maanc, toebehoorende aan den heer H. G. v. d. Berge, stond in lichte laaie. Nadat we ons direct per rijwiel daar henen gespoed haddeu, lag de schuur, gevuld met koren, hooi, enz. die kostelijk binnen gekomen producten reeds ingevallen en werd het woonhuis aangetast. Aan blusschen was geen denken. Met moeite konden de bewoners zich door de oude moeder gewekt, half gekleed redden. Een weinig huishouding en een paar bedden was het eenige, dat uit het met moeite binnen te komen huis kon worden gehaald. Het was een treurige aanblik. Als een chaos lag daar alles dooreen gesmeten en zagen de bewoners, half gekleed en han denwringend, hunne kostelijke goederen in de vlammen opgaan. De spuit, die inmiddels was aangerukt, kon niet anders dan het omliggende hout werk van wagenhuis of heining bewaren, want belendende gebouwen waren er niet. Naar wij vernemen is alles verzekerd. De oorzaak als steeds onbekend. Zou dezelfde booswicht van weleer ook _hier weer zijn bezig geweest Dat het Politie en Justitie, dat het de marechausees gelukken moge eenig licht te krijgen in deze zaak, opdat de spanning waarin ieder burger in het algemeen en de boer in het bijzonder verkeert, ophoude, en de winter niet met angst behoeft te worden te gemoet gegaan. Middelharilis. Tot lid van het bestuur der vereeniging voor Gemeentebelangen is benoemd de EdelAchtb. heer U. J. Mijs, burgemeester alhier. De WelEerw. heer van Dijk, kape laan alhier is overgeplaatst naar Haarlem en zal alhier worden vervangen door de WelEerw. heer Mierlo van Delft. Woensdagavond werd alhier een gecombineerde vergadering belegd door de Chr. Jongedochters- -Jongelings- en -Kna- penvereeniging, teneinde in genoeglijke samenkomst den avond te passeeren. Leden van de verschillende vereenigingen hadden gezorgd dat een voldoend aantal samen spraken en voordrachten op de agenda voorkwam, en de knapen hadden wederom, als van ouds blijk gegeven van goede be studeering der stukken, die zij moesten opvoeren. Nadat de heer M. Dijkers de vergadering had geopend, werd aan de afwerking van het programma begonnen, nu en dan afge wisseld door het gebruik van de aanwezige mondvoorraad. Te ongeveer 1 z uur werd deze vergadering gesloten Sollicitanten naar de betrekking van Weger aan de Weegbrug aan de West zijde der haven worden uitgenoodigd, zich ter gemeente Secretarie alhier, schriftelijk aan te melden voor of op 8 September 1904, alwaar informatien naar de betrek king kunnen worden ingewonnen. Door de nachtpoljtie is H. K. alhier wegens dronkenschap en het zoeken van twist in de cachot gebradht, teneinde daar van zijn opgewondenheid te genezen. Openbare vergadering van den Baad der gemeente op Donderdag 25 Augs. 1904 's nam. 2,30 uur. Tegenwoordig de heeren U. J. Mijs Voor zitter, L. Korvink, J. J. Nipuis, J. J. Slis, J. Kardux, E. d. G. v. d. Koogli, J. C. v. Oostende, O. Kollï G.C Mz., J. van der Slik, en J. van der Baan. Afwezig zijn (le heeren J. C. Born en C. J. Kruithof (de laatste met kennisgeving). Na voorlezing' goedkeuring en onrlerteeke- ning van de notulen der vorige vergadering is het volgende verhandeld. I. Ingekomen stukken; a. brief van Gedeputeerde Staten dato 25 Juli jl. no. 47 namens den Minister van Binnenlandsche Zaken, vragende of wijziging van de bestaande indeeling der gemeente roor d« verkiezing van leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal noodig of wensche- lijk is. De voorzitter zegt dat Burgemeester en Wethouders geen verandering in den be- staanden toestand noodzakelijk achten en Stelt voor dit te bericliien. Dien overeenkomstig wordt bij acclamatie besloten. b. Adres dd. 26 Juli jl. van de Wed. D. Roodzant verzoekende een houten schutting te mogen plaatsen achter haar huis aan het Gedempte Westspui alhier tusschen haar ach teruit en dat van de Wed. van Markensteijn ten einde den daar beslaanden inspringenden hoek ai te sluiten en daardoor voortdurende verontreiniging aldaar door het puüliek te deen ophouden. De voorzitter stelt voor het verzoek in te willigen mits jaarlijks aan de gemeente wordt betaald f 4.50 voor het gebruik dat kan wor den gemaakt van den gemeente grond die door het plaatsen der schutting wordt afge sloten. Het voorstel van den Voorzitter wordt bij acclamatie aangenomen, c. Adres dd. 13 Juli jl. van bewoners van het Zandpad een gedeelte van den Westdljk en de Nieuwstraat klagende over den ondra- gelijken last dien zij ondervinden van het stof, opwaaiende van den rijweg langs het Zandpad loopende, en verzoekende maatrege len te nemen om hen te bevrijden van ge noemden overlast bij welk adres is gevoegd eene memorie van toelichting aangevende de wijze waarop h. i. aan het bezwaar zon kun nen worden te gemoetgekomen. De Voorzitter zegt dat Burg. eu Weth. volkomen overtuigd zijn van den hinder die door adressanten wordt ondervonden en dat zij bereid zijn den Baad een voorsteljte doen aan de bezwaren tegemoet te komen^indien eeng behoorlijk uitvoerbaar middel te vinden is, doch dat de eventueel te nemen maatre gelen eerst goed overwogen moeten worden. Zij vinden de zaak dus voor een grondig onderzoek van belang. Daarom heeft de voor zitter zich in verbinding gesteld met den heer G. Vis te Sommelsdijk die een sproeiwagen voorhanden heelt en die voor een proef ter oeselukking van de gemeente is gesteld. De Voorzitter stelt vooi Burg. en Weth. te machtigen ren proef te nemen met het ge- oruik van dien sproeiwagen en over deze /.aak rapport uil te brengen. Na eenige be spreking wordt dit bij acclamatie aangenomen. d. Brief van Ged. Siaten dd. 25-29 Juli jl. 110. 171 de ontvangst berichtende van het atsebrilt der verordening ter uitvoering van art. 1 der Woningwet en een idem dd. 26—29 Juii jl. 110. 172 een exemplaar dier verordening goedgekeurd terugzendende. e. Brief van Gedeputeerde Staten dd. 1822 Juli jl. no. 1272 goedgekeurd terugzendende een raadsbesluit dd. li Juli jl. tot at en overschrijving. f. Idem dd. 1822 Juli jl* no. 127 3 goedgekeurd terugzendende het raadsbesluit dd. 11 Juli jl. tot toevoeging aan de gemeente begrooting. g. Idem dd. 29 Aug. jl. no. 16 toe zendende een uittreksel uit het Kon. besluit van 21 Juli 110. 73 tot toekenning aan deze gemeente van een subsidie ad f4500 in de gewone kosten van het lagerondervvijs over 1904. De voorzitter zegt dat deze beschikking eene groote teleurstelling is voor de gemeen te financiën en stelt namens Berg. en Weth. voor hen te machtigen als zij dit wenschelijk en noodig achten een nader adres aan II. M. de Koningin in te zenden ter verkrijging van hef subsidie, dat thans nog aan het daarvoor op de begrooting uitgetrokken bedrag mocht ontbreken. Daartoe wordt bij acclamatie besloten. h. Idem dd. 2—6 dezer no. 22 ten ge leide van een exemplaar der vastgestelde begrooting van de schutterij over 1905. De Stukken sub d, e, f en h, worden voor kennisgeving aangenomen. II. De Voorzitter deelt mede dat met 1 Januari a.s, als Zetters van 's Rijks directe belastingen aan de beurt van aftreding zijn de heer E. de G. van der Koogh en Jac. J. Nipius en stelt voor over te gaan tot het op maken eener voordracht van vier personen. Na verschillende stemmingen worden daarop geplaatst No. 1 de heer E. d. G van der Koogh, 2 Jac. J. Nipius, 3 L. Korvink, 4 C. J, Kruithof. III. Is ingekomen het rapport der commis siebelast met het onderzoek der gemeente rekening over 1903 enkele kleine opmer kingen op de stukken mededeelende en ad- viseerende de rekening onveranderd voor- loopig vast te stellen. De opmerkingen licht de Voorzitter vol doende toe, waarna met algemeene stemmen wordt besloten de rekening onveranderd voor f 56213,524. f57819,53. loopig vast te stellen. in ontvang op in uitgaaf op en alzoo een nadeelig saldo f 1606,00j. Burg. en Weth. buiten stemming. IV. De Commissie belast met het onderzoek der rekeningen over 1903 en der begrooting voor 1905 van het Weeshuis en het Burger lijk Armbestuur brengt daarvan rapport uit bij monde van den heer I an der Slik die zegt dat tegen de stukken geen bedenkingen zijn gerezen en dientengevolge adviseert tot onveranderde goedkeuring waarna achtereen volgens bij acclamatie wordt besloten goed te keurende rekening van het Weeshuis met een goed slot ad. f116,341 de rekening van het Burgerlijk Armbestuur met een goed slot ad. f 89,34; de begrooting van bet Wees huis met een subsidie uit de gemeentekas van 1 1250,en de begrooting van het Burg. Armbestuur met een subsidie uit de gemeentekas van t 3900, Daarna heeft nog eenige bespreking plaats omtrent de wijze der bedeeling. V. De Voorzitter deelt mede dat de kosfen der nieuwe tweede weegbrug bedragen t .400 en stelt voor tot dekking dier kosten eene geldleening tot dat bedrag aan te gaan tegen eene rente van hoogstens 41 pCt. 's-jaars met jaarlijksehe aflossing van minstens f 100 aan te vangen in 1906 welk voorstel bij acclamatie wordt aangenomen. VI. De Voorzitter biedt namens Burg. en Weth. aan de gemeente-begrooting voor 1905 welke tot onderzoek en rapport wordt gesteld in handen eener commissie van 3 leden waartoe na verschillende stemmingen worden benoemd de heeren Kolft', Nipius en Kruithof. VII. De Voorzitter deelt mede dat de hef fing van het sluis- of schutgeld slechts is toegestaan tot 1 Januari 1905 en dat het dus noodig is een besluit met eene verorde ning op de invordering op nieuw vast te stellen ten einde met de heffing met ingang van dat tijdstip te kunnen voortgaan. Bij de onbekendheid met de voorwaarden eener nieuwe regeling omtrent het onderhoud der havenwerken voor zooveel dat voor reke ning der gemeente blijft achten Burg. en Weth. het geraden met de heffing op den tegenwoordigen voet voorloopig voort te gaan zoodat de Voorzitter voorstelt thans geen verandering in de heffing te brengen en de stukken vast t.e stellen zooals zij aan de vergadering worden voorgelegd. Waartoe bij acclamatie wordt besloten. VIII. De Voorzitter deelt mede dat het dringend noodig is tot versterking van de inkomsten der gemeente over te gaan ten einde in de hoognoodige uitgaven te kunnen voorzien, dat z. i. geen ander middel daartoe aanwezig is dan het te heffen bedrag van den hool'delijken omslag te verhoogen, reden waarom de Voorzitter namens Burg. en Weth. voorstelt het maximum van den Hoofdelijken Omslag met f 1000,te verhoogen. Na eenige besprekingen wordt dit voorstel aangenomen met 8 voor en 1 tegen, waarna het ontwerp besluit tot wijziging der veror dening in den zin van het aangenomen voor stel- onveranderd wordt vastgesteld. IX. De Voorzitter stelt voor op de gemeente- begrooting voor het jaar 1904 af te schrijveo van no. 56 f 10 eu no. 59 f20 en die sommen samen ad. fSO over te schrijven op no. 115 ten einde te kunnen voldoen de kosten van het twistgeding in zake den verze keringsplicht, voor de Ongevallenwet der brand weerlieden. Dit voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. X. De Voorzitter biedt namens Burgemeester eu Wethouders ter vaststelling aan de door hen ontworpen verordening ter uitvoering van artikel 178 der gemeentewet. Na voorlezing van dit stuk wordt het bij acclamatie onveranderd vastgesteld. XI. a. De Voorzitter deelt mede dat hij eene proef hoeft bijgewoond van een atoombrandspuit te Goriehem een derg.iijke als over welker aanschutfiing voor deze gemeente sprake was, wcllce spuit hem goed heoft voldaan Met hot oog echter op de gemeen te-finantiëo vinden B. en W. geen vrijheid voorstellen tot het aankoopen te besluiten, maar in deze te wachten tot een betore toestand mocht ingetreden zijn. b. De Voorzitter vraagt Burg. en Weth. te maohtigon op de gewone oorwaarden-over te gaan tot openbare vei huring van het weiland iu het voormalige Groote Oostersche Spui. Deze machtiging wordt bij acclamatie vorleend nadat op eone opmerking, dat één der perceelen in een vervuilden toestand verkeert, de Voor zitter had toegezegd, daarop te zullen toezijn en bij het opmaken der nieuwe voorwaarden te zullen letten. Voorts vraagt de Voorzitter ten behoeve van Burg. en Weth. machtiging in het openbaar te verhuren een perceel grond aan de Westzijde der haven en om te trachten het perceel pro ductiever te maken de verhuring te doen voor vijf jaar mot recht aan de zijde der gemeente de huur ten alle tijden te kunnen doen eindigen en een afzonderlijken toegang te doen maken naar de varkenshokken aldaar? Deze msohtiging wordt ook bij acclamatie verleend. c. Op voorstel des Voorzitters worden Burg. en Weth. gemachtigd, sollioitanten op te roepen naar de betrekking van weger aan de tweede weegbrug en met de regeling der belooning te wachten tot de opbreDgst dier weegbrug bekend zal zijn. Nadat noj* eenige inlichtingen zijn gegeven waarom een gedeelte sloot aan het Marietjes pad voor rekening der gemeente is uitgediept wordt de Vergadering door den Voorzitter ge sloten. Stad aan 't Haringvliet. Vrijdag 2 5 Aug. was het voor onze gemeente een gedenkwaardige feestdag. Des morgens half zes werden 108 leerlingen der school in de schoolgang in het gelid gesteld, om eene plezierreis naar Rotterdam te maken per stoomboot »Den BommeU. Het leek een ware triomftocht. Met van vreugde stralende gezichten, trokken zij van het schoolplein, naar het nieuw gemaakte steiger. De uitvoerder van dit werk de heer J. Gestel had er voor gezorgd, met veel inspanning dat dit dien dag voor de kinderen begaanbaar w as. Natuurlijk gingen de moeders en betrekkingen mee. Onder vroolijk gezang vertrok zes uur de boot, waarop volop was aan broodjes en melk. Gezellig ging de reis, waartoe ook mede werkten de geleiders en geleidsters, het bootsvolk en de heer I. van Es, die de reis medemaakte als gemachtigde van den Raad der Gemeente. Te Rotterdam werd de Diergaarde bezocht, alwaar de jeugd zich kostelijk vermaakte, alware het maar bij de apen alleen. In het sociteitsgebouw wederom onthaal op melk en broodjes. De reis terug naar de boot ging kostelijk, 't Was lust te zien, hoe iedere winkel ter loops werd bekeken. Op de boot terug wederom onthaal, zij kregen meer dan zij lusten, 't Was een ware vreugdetocht. Onderweg werd gezongen, pret gemaakt en wat er verder bij zulk eene reis behoort. Bij aankomst te half 7 mochten zij niet van de boot, alvorens de heer van Es op het steiger eene nette toespraak had ge houden. Hij gedacht hierbij, dat het juist de jeugd was, die het Steiger had ingeweid met de reis naar Rotterdam, gedacht de reis zelve, bracht dank aan den Directeur der Stoombootmaatschappij »Den Bom- mek het Bestuur van den polder »Qude Stadrc, den rentmeester der Heerlijkheid, die allen het hunne hadden bijgedragen om Stad dit gemak te bezorgen. Verder bracht hij zijnen dank aan dén veerman wien hij nog een jarental de bediening van het veer toewenschte, evenals aan den kapitein, de verdere bemanning der stoom boot, den hofmeester voor zijne extra fijne bediening vooral niet te vergeten, voor de welwillendheid en de medewerking dien dag betoond. Daarna gingen de kinderen in optocht naar het schoolplein terug, wederom vergezeld van de geheele ge meente. Oud en jong was op de been. Op het plein bracht de heer W. v. Ettin- ger hoofd der school, zijnen hartelijken dank aan den heer Burgemeester, aan de leden van den Raad, aan den heer v. Es wethouder met verzoek aau dezen laatste dien dank aau het Gemeentebestuur over te brengen en aan allen die hadden mee geholpen, om de reis te kunnen doen, waarop de heer v. Es de onderwijzers bedankte voor hunne leiding, de kinderen voor hunne gehoorzaamheid, er bijvoegende dat het zijn wensch en ook die der ge heele gemeente is, ieder jaar zulk een uitstapje te zullen kunnen doen. Een ieder "f.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3