ik 1 A liberale rdagen. fen ook en ver ergade - oltallig- |ond de en 23 ?en van Iberalen e staten iberalen verhou- jeralen. PKen zijn stuur- iring, en aber met |nnen ge- C. van iingen de van Vliet liarms en ilpkanto- [md Juli ugbetaald |r uitgge 1136. -rd in het '725,SÓ5. schillende Ier maand |n 1 o 19 3 >82 boek- 1076065. vonds ten straat voor J. Lodder SLUIJS. ure se- Eoode lendrachts- Btellendani, lerkocht. in Stellendam. 1 namiddags 1). Rood- lien in den |rnis. Nota 's avonds trberge van op landen melsdiik en IJS. avonds ten ge van J. uis met erf ene Armen) n den Ring, oot 11 are fE SLUIJS. ivonds ten Ige van P. •meld huis. he». tedaetie uw blad te het in zijn niat waard InDoch 0111 i ver), schreef mdom." De |ne vrienden jesehrevene, ets beteeke- je, al waren 1. Me dunkt, ak te staan, t te zoeken, n niet kwa- mder attent, en zijn stuk de Heer v. 1 later neemt leggen „dat nopt art. een gen. Geachte leggen, want inenten aan- uw persoon, ont evenwel au het „niet or V of Uwe n ik gaarne, iat „deel" te voorouders hebben zich ien tijd voor nst tot deze irtgesproten vrijmoedig- Gods Woord ord is in de elling? Om rift ontkent, r doode the- die zeggen leden. Doch 1 ot het hem hts schijnte- weet al lang t blijkt, dat et kan. nzendermet lijk en wat sch als voor re daarmede wijfelen valt. hovenweet t de Bijbel Calvinisten n blind zijn Dat is dgu zeker de reden, waarom de Heer Van Broekhoven die de logica alleen wil bezitten uit den hooge neerziet op die blinde onkundige tollenaars. De Heer van Broekhoven maakt gevolgtrekkin gen uit het schrijven van zijne bestrijders, die tij niet kan verantwoorden. Smalend noemt hij daar het geweten der Calvinisten ruim genoeg voor. Dat be.ust op veronderstelling. Heer van Broekhoven 1 Is dat nu ook logica Is dat nu repliek, wat moeten de lezers van „Vooruit" dan toch wel denken. U brouwt alles dooreen en weet geen onderscheid tusschen personen en zaken te maken. Uw geheele betoog zijn persoonlijk heden, daar vervalt gij gedurig in, dat zal elk Vooruit-lezer" die door partijdigheid nog niet geheel blind is, bemerken. Uw belijdenis Eerw. Heer, die U van uit uw standpunt uitspreekt, dat U eennavolgeling van Jezus zijt ware wenschelijk. Ik gun u gaarne zulks te zijn of nog te worden. Geloof niet, dat dat ik slechte gedachte van u koester, evenmin wil ik belachelijk spreken over het brevét wat u uzelven uitreikt. Het ware gewenscht, dat elk Christen nederig voor zijn God leefde, maar zoo die wensch op den bodem des harten leeft, zou het gemakkelijker zijn om te gelooven, ook wat men niet doorziet en aan te nemen de gansche H. Schrift, als het geopenbaarde Woord Gods. Thomas werd immers door den Heere Jezus ge zegd Zalig zijn zij die niet gezien en nochtans zullen gelooft hebben. Een nederig discipel des Heeren zal niet hoog van zichzeven denken, maar wel van God hooge gedachten koesteren. Zulk een zal het verstaan, dat hij zijnen God niet kan doorgronden, evenmin Zijne werken of woorden bevatten. Een dichter schreef eens De grootste wijsgeer is hier slechts een kind, doch die hier het meeste God bemint, zal boven 't wijste zijn. De uitverkiezing is een schakel uit de leer der zaligheid. Neemt men dezen schakel weg is de Heilsorde gebroken. Het zal evenwel blijken vruchteloos te wezen eene schalm los te maken van den gul'den keten. Was er geene verkiezing, zou de zaligheid op een onzekerheid, of op de willekeur der menschen berusten. Deze leer dei- verkiezing straalt als een helder licht door in de gansche Schrift. Dat U, Heer v. Broekhoven dat niet ziet, machtigt U niet om te spreken of te loochenen, dat het niet bestaat. De verkie zing is het onveranderlijke voornemen Gods, om alle verkorenen uit loutere genade te zaligen. I11 het souvereine welbehagen wordt een Drie- eënig God op het hoogst verheerlijkt. De Calvi nist, die het in waarheid is vraagt niet alleen: hoe word ik zalig, maar ook en dat allereerst, hoe komt God aan Zijne eer. Als de jeugd zui verder onderwijs ontving in het leerstuk der ver kiezing, dan zou het lied der Engelen van Beth lehem beter voor de meening des Geestes verstaan worden. Daardoor zou de strijd aangebonden worden tegen het Gods eerroovend en ziel verdervende stelsel van den vrijen wil en den goeden aanleg der natuurkrachten. De heer van Broekhoven is het spoor bijster. „Nog eens armelijk Christendom" getuigt van bitteren haat zelfs tegen personen, die de geachte schrijver niet kent Doch dat niet alleen. Het deed ons wel pijnlijk aan dat de vaderen uit hunne graven werden gehaald en beleedigd, op een wijze van iemand, die gestudeerd is, onwaardig, doch dat zal hunne eer verhoogen. Heer van Broekhoven. U hebt in uw schrijven aan het Christelijk publiek de wapenen opgevat om den eeuwigen God te bestrijden in zijn souve- rein vrijmachtig welbehagen die schending van de hoogste Majesteit. Denk nu niet, dat de wijs heid met u sterven zal, mijn waarde. Meen ook niet, dat uwe ontkenning, Paulus tot een ver- loochenaar maken zal. O, neen, des te heerlij ker schijnt het licht, en vaster wortelt het geloof in Gods kinderen. Het is geen aardsoh priester, maar de Hoogepriester Jezus Christus die gezegd heeft: „Ik heb voor U gebeden, dat uw geloof niet ophoude". Zoo gij een discipel des Heeren wilt zijn, zult gij in deze bede des Heilands moeten gelooven, ja noodig keuren tot uwe za ligheid. Zoo gij de bede des Heilands. „Ik heb voor u gebeden" noodig acht is dit een bewijs dat gij afhankelijk zijt. Gevoelt gij deze afhan kelijkheid in het diepst uwer zie], zult gij niet langer de leer der uitverkiezing bestrijden, maar verdedigen. Uw dn. WIELHOUWER. [Verder mag de discussie niet gaan. Hierbij halt 1 Red.] Geachte liedactie I De vorige maal heb ik U bedankt dat gij een paar malen voor mij een plaatsje hebt willen inruimen. Daardoor had die onbekende heer H. kunnen begrijpen, dat ik in geen verdere correspondentie Wensch te treden. Alle schrijven blijft onvruchtbaar, wanneer men geen eerlijkheid en geen ridderlijkheid be zit om zijn leugenachtige vermoedens voor de klare getuigen der waarheid te willen inruilen. U geachte Redactie, nogmaals mijn vriendelij- ken dank. t.t. Ds. L. EMMEN, Den Bommel, 25 Juli 1904. Mijnheer de Redacteur Naar aauleiding van een door den heer Holle- man alhier ingezonden stuk in no. 978 van Uw veelgelezen blad geeft de heer A. S. van Melis sant in het volgende no. eenige beschouwingen ten beste. VooraL trok mij de aandacht dat ge deelte waarin A. S. Hoileman wij3t op zijn plicht, eerst in eigen kring te doen al wat mo gelijk is. Tusschen de regels meen ik daar te iezen dat A. S. van meening is dat H. daarin tot dusver is te kort geschoten. Niets echter is minder waar dan dat. Ik kan A. S. verzekeren dat H., die zoo niet den eersten stoot daartoe heeft gegeven, toch een der eersten is geweest van hen die hunne krachten hebben ingespan nen om tot de oprichting van een ziekenfonds te geraken, en bijna bij allen die in de termen konden vallen als donateur of donatrice het fonds te steunen heeft aangeklopt, en ook, hoofdzakelijk het aan zijne bemoeiingen is te danken, dat ook uit het naburige Goedereede ons fonds wordt gesteund, zoodat H. den blaam van werkeloosheid volstrekt niet verdient. Het overige van het schrijven van A. S. ga ik met stilzwijgen voorbij. Alleen nog dit. De giften van de H. H. De Wilde en Vegtel aan de „Vereeni- ging tot stichting en in stand houding van een School met den Bijbel" hadden, dunkt mij, hier buiten aanmerking kunnen blijven, daar die slechts aan eene hun eigen partij ten goede komen. Het ziekenfonds alhier, hoewel hoofdza kelijk door personen van liberale richting tot stand gekomen, en waartoe het meereudeel der Bestuursledan behoort, komt alle partijen ten goede. Politieke of Godsdienstige richting komt daarbij volstrekt niet in aanmerking. Bevordering en behartiging van het volksbelang is alleen het doel en het streven. UEd. bij voorbaat voor de plaatsing dank zeggend noem ik mij met hoogachting, UEds. Dw. Dn., Y. Stellendam, 27 Juli 1904. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. een plaatsje voor onderstaan de, als toelichting op het ingezonden stuk van den heer A. S. te Melissant, hoewel ik het niet erg flink vind, als men zijn naam verzwijgtik strijd liefst met open vizier. De heer A. S. schrijfthet gaat toch niet aan, van onze Statenleden melkkoeien te maken. Juist het geene waartegen ik zelfs ben. Ik voor mij geloof, dat het niet op den weg licht, van een ziekenvereeniging om bedelarij mt te oefenen, als bij uitersten nood. voor zoover ik het bericht uit Sommelsdijk begreep, was dat ook niet zoo. Ik beschouwde het, ®en vrije gift, aan den voorzitter ter hand gesteld. Daar de heer 8. zuik schrijven van !n!J;,meu verwacht had, daar ik toch geen vreem- ,8 w\te Stellendam. •i ?a* 5Jen ik toevallig niet. Maar toch heb oehnnloo™ -°I van de giften aan de bijzondere bijzondere insteUin»06"' die giften is opgericht voor hetg^Ten'bela-Tu™ een weinig verschil hierin, vi„d u nie®'? Die milde gaven, uitgezonderd de armste, dat laat nog al te wenschen over op Stellendam. En over de werkzaamheden in eigen kring, daar ga ik niet op in, dat bewijst, dat de heer A. S. niet op de hoogte van onze werkzaamhe den is. Hiermede voldoende te kennen gegeven, dat ik me niet zal wenden om giften of gaven tot onze afgevaardigden als in uitersten nood. Dankend voor de plaatsing. P. D. HOLLEMAN, Voorzitter van B. Z O. D. Stellendam, 27 Juli 1904. f»emen^d fticuws. 50 jaren in één dienst. In tie afgeloopen week heeft de heer D. Andréa den dag herdacht dut hij voor 50 jaar in betrekking kwam hij de firma Joh. Enschedé en Zonen ie Haarlem. De heer Andréa zette zijn eerste schrede in de zaak der firma Enschedé als loopjongen aan de lettergieterij. Dit geschiedde op 25 Juli 1854. Daarna werd hij lettergietersleer ling aan de lettergieterij die toen der tijd door handgieten werd gedreven. I11 1862 werd Andréa van het machinale lettergieten geplaatst en het kwam toen reeds voor, dat hem van tijd tot tijd de administratie werd opgedragen. In 1869 werd Andréa als assis tent aan den toenmaligen meesterknecht toegevoegd en in 1872 volgde hij hem in die functie op. Hij bleef meesterknecht tot 18S7 en in October van dat jaar werd hij door de firma Enschedé aangewezen als vertegenwoordiger der lettergieterij. Op dezen merkwaardigen dag ontving de lieer Andréa bij ontsteltenis van mr.Johs. Enschedé, het oudste lid der firma bij monde van mr. Ch. Enschedé namens de firma een gouden remontoir horloge. Dat de heer Andréa bij het personeel (l»r ad ministratie van de firma Joh. Enschedé Zonen bemind is, bewezen de geschenken twee boekwerken die hem op 25 Juli 1.1. werden overhandigd. Begrafenis van Dirk Hutter. Op de begraafplaats //Vredenhof// aan den Haarlemmerweg te Amsterdam, werd Zater- dagmórger het stoffelijk overschot ter aarde btsteld van Dirk Hutter, den schoorsteenve ger, die een bakkersknecht uit hot water van de Lijnbaansgracht wilde redden, en toen met dezen verdronk. Groot bleek nu de algemeenc deelneming te zijn, welke dit tragische geval in ruimen kring heeft gewekt. Eeeds eén uur van te voren had zicb een greote menigte verzameld voor het huis in de Marnixstraat. Te 10 uur precies zette de stoet zich, door duizenden omstuwd, in beweging, maakte een kleinen omweg langs de plaats des onheils, en bereikte een haif uur later het kerkhof. De plechtigheid had het gewone, eenvoudige verloop, onder de aanwezigheid van zoovelen, die zich diehl opeengehoopt in de brandende zomerhitte, om deze doodsgroeve hadden ge schaard, en de diepe ontroering, waarmede zij, die voor het meercndeel den edelen menschenredder nooit hadden gekend, hem de laatste eer kwamen bewijzen, zette groo- ten ernst bij aan de treurige plechtigheid. Treilend was het bittere verdriet van den ouden vader van Hutter, die met zijn beven de hand het hoofdje van zijn vaderloosklein kind tegen de felle zonnehitte beschermde. Er werd op het grat niet gesproken. Den een z'n dood, den ander z'n brood. Een eekhoorntje heelt Zaterdagmiddag op Sonsbeek te Arnhem aan een kellner veel verdriet en aan toeschouwers veel vermaak bezorgd. Een kellner van de theeschenkerij had een van die vluge boomenklimmers weten te be machtigen. Bij gebrek aan betere bergplaats stopte hij het eekhoorntje in de mouw van zijn jas. Dit had echter liet ongewenschte ge volg, dat het diertje zijn scherpe tandjes in den arm van den kellner zette. Tevergeefs poogde hij den eekhoorn uit zijn mouw te schudden de hevige pijn die het bijten ver oorzaakte deed hem luchtsprongen maken, die, ongewild natuurlijk, een hoogst komisch ef fect h idden en de omstanders deden scha terlachen. Eindelijk slaagde men er in het dier uit den mouw te trekken. De arm, die deerlijk gewond bleek te zijn, werd dadelijk verbon den. De eekhoorn had de wijk genomen naar de keuken der theeschenkerij, waar hel dier tje na een klopjacht werd gevangen. Weer een huisvader verdronken. Toen Donderdagmiddag de Vlaardingsche schipper H. over tonnen liep, die boven op zijn met visekwant geladen schuil lagen, rolde een der tonnen op zij met het gevolg, dat hij aan de Hoornbrug te water geraakte. Zijn dertienjarig zoontje stak hem nog een haak toe, maar hij kon dezen niet grijpen, en de ongelukkige verdronk niettegenstaande dadelijk meerdere hulp aanwezig was Na een halfuur dreggen mocht het gelukken zijn lijk op te halen. Hij laat een vrouw met vijf kinderen na. Dubbelganger. Dat dubbelgangers iemand veel leed kunnen berokkenen, heeft zekere Adolf Beek ondervonden, wiens geval dezer dagen voor de rechtbank te Londen werd be handeld. In Februari 1896 stond hij terecht onder beschuldiging van tien roofaanvallen op vrouwen, en hij werd, ondanks zijne on- schuldbetuigingen, op het getuigenis der aangevallenen, die hem als den roover herkenden, veroordeeld tot 7 jaren dwang arbeid, van welke straf hij 5'ƒ2 jaar onderging. Eenigen tijd geleden werd Beek weder inhechtenis genomen op aanklacht eener vrouw, die beweerde door hem beroofd te ziju, en nog vier andere vrouwen brachten een dergelijke beschuldiging tegen hem in. Maar terwijl hij gevangen zat, werd ze kere Thomas wegens roofaanvallen van denzelfden avond gevat, en nu bleek het dat tlete man, die zeer veel op Beek ge leek de misdrjjven had gepleegd, waarvan Beek nu werd beschuldigd, alsook die waarvoor hij vroeger was veroordeeld. Beek werd toen onmiddellijk in vrijheid gesteld. Maar de ellende, welke hij wegens die noodlottige gelijkenis moest verduren kan hem door niets worden vergoed. Üanru. Uit Baarn wordt gemeld, dat de »Marke der Germanen^ daar Dinsdag door duizen den bezocht werd, vooral tusschen 4 en 6 uur, toen de entree slechts 25 cent was. Te 3 uur brachten de twee prinsen van Asahan een bezoek en werden door het bestuur der feestcommissie rondgeleid. Met blijkbare belangstelling werd alles bezichtigd ook woonden zij een gedeelte van de Ger- maansche rechtzitting bij. De Koninklijke Familie heeft van een bezoek aan het Germanenkamp afgezien, wegens het overlijden van Jhr. Van der Staal. De tableaux-vivants, begonnen te half negen. Een breede dennenlaan, nog in de »Marke« gelegen, bood een geschikt tooneel aan. Het podium was electrisch verlicht. Meer dan 70 gecostumeerden, allen uit den werkenden stand, deden mee. ITet eerste tableau stelde een lijkenbrand voor. Bij het openen van 't gordijn ziet men den brandstapel. Eenige mannen beuren den doode omhoog, terwijl de familieleden en de onderhoorigen in stomme smart de plechtigheid aanzien. Vier priesters dooden de lievelingsdieren van den doode en leggen die met zijn wapenen bij het lijk. Dan wordt er bengaalsch licht ontstoken, dat den brand zeer getrouw nabootst. Het tweede tableau stelt een paar tafe- reelen uit het leven van den Germaan voor. Het eerste tooneel geeft een dobbelspel te aanschouwen, waarbij een der spelers zijn vrouw en kinderen verdobbelt. De winner komt om hen mee te voeren. In het tweede tooneel zien wij, hoe het spel tot een bloedigen twist voert, waarbij de wapens getrokken worden. Het derde tableatj begint met een offer ande. Twee priesters slachten een lam om uit het bloed den wil der goden te lezen. Het volk staat op deu achtergrond ge schaard en wacht vol spanning de gods spraak af. Het tweede tooneel herhaalt in hoofdzaak de rechtsspraak der Markede beschuldigde wordt aan een dorren boom opgehangen. Het laatste tooneel stelt den overwinnaar in den strijd voor. De krijgs overste wordt door zes mannen op het schild geheven en in triumt door het kamp gevoerd. Het slottableau is een fantaisiestuk ter eere der Koningin-Moeder. Op den achter grond zijn een 70-tal Germanen in een halven cirkel geschaardhun vorst staat op het schild geheveniets verder naar voren staat de Nederlandsche Maagd en voor haar bevindt zich op een piëdestal het borstbeeld der Koningin-Moeder. En geltjes (kinderen) bestrooien het beeld met witte bloemen de Nederlandsche Maagd houdt beschermend haai zwaard over de buste, terwijl de Germaansche vorst de Nederlandsche Maagd met een krans van eikenlol kroont. Van verschillende zijden wordt Bengaalsch vuur ontstoken, en het orkest valt met het Wilhelmus in. De tableaux slaagden uit stekend vooral bij het slotnummer was de geestdrift zeer groot. Meer den 10,000 personen waren op 't tei rein, terwijl eene kleine 3000 geen plaats meer konden krijgen. Vermeld mag nog worden, dat het sta tionsplein door de verfraaiing-commissie schitterend verlicht was. Muuitie-verbruik. Om een denkbeeld te krijgen van de enorme hoeveelheid minutie, die door de hedendaagsche vuurwapenen wordt ver slonden, ontleenen we aan een schrijven uit Tokio de bijzonderheid, dat in het gevecht bij Nansjau op 26 Mei jl. door de 180 stukken veldgeschut, die geduiende vier uren de verschanste stellingen der liassen beschoten, werden verbruikt 38,000 granaat-kartetsen en 3000 meliniet-bom- men dat is 230 schoten per kanon. De 36,000 man Japansclie infanterie, die aan den strijd deelnamen, verschoten 2,600,000 patronen in 16 uren, dat is 70 per man. Bijeen genomen, vertegenwoordigt dat een waarde van BJ/2 millioen francs. Voor alles geschikt. De sociaal-democraten hebben ook hun protest laten booren tegen de plannen van den wederopbouw van het Hei del berger slot, en dat is hun recht 1 Maar 't is ei genaardig te vernemen op welke wijze zij bun protest weer inkleedenzij dreigden indien het toch tot ecó restauratie der ruïues komtmet een algemeene sta- king. Kaffers en Rijwielen De Kaffers van de Kaap-kolonie ziju verzot op rijwielen en makeu er in den laatslen tijd speciaal hun werk van om fietsen te stelen. De overheid heeft daar tegen thans een crigineelen maatregel ge nomen. Elk rijwiel, dat in het rechtmatig bezit van een kaffer is, moet geel geverfd worden. Rijdt dus een kafl'er op een wiel van een andere kleur, dan wordt hij als rijwieldief ingerekend. De onbekende. Den 15n Juli is op't Montrose-kerkhof te Chicago het laatste slachtoffer van den Iroquois-theaterbrand begraven het is een vrouw, wier lijk zes maanden in het lij-' kenhuis had gelegen en door niemand was herkend. Op haar graf is nu een steen geplaatst met 't opschrift '/de Onbekende 30 December 1903". Een heldin. Miss Gladys Wyrill, de achttien jarige dochter van een ingenieur te Swansea, zag dat eene jonge man, die Zaterdagavond bezig was om in de Langland-baai te baden in gevaar verkeerde. Zij sprong te water en zwom 400 M. ver. Toen kon zij den jongen man grijpen en hem, in uitgeputten toestand aan het strand bren gen. Lastig geval. De gemeenteraad van een der Brussel- sche voorsteden heeft geconslateerd, dat de brillen en sluiers waarvan zich de auto- mobielrijders voorzien verhinderen hen te herkeunen in geval van ongeluk; en dus heeft hij den burgemeester verzocht de reglementen op hen toe te passen, "ver biedende zich te maskeren behalve op de dagen van kameval". De burgemeester heeft beloofd "te ad- viseereii" Haaien op de kust. De bankwerker F. Meijer, te Haarlem, die gisteien met zijn zoon aan het vis- schen was, heeft behalve een paar botjes aan zijn hengel ook gevangeneen jongen haai. Het beest was 35 cM.lang. Automobiel-ongeluk. Te Oos'erbeek is Zondag op den Schelm- schenweg bij de brug over de spoorbaan nabij Mariëndaal, een automobiel door het nemen van een te korlen draai omgesla gen en geheel ontredderd. De dame en de heer die er iu zaten werden er uitge slingerd en gekwetst, gelukkig niet ernstig. Door een dokter, die per motorfiets spoe dig ter plaatse kwam, werden zij verbon den. Gevangen genomen. Te Echt (L.) is door de inarechausee gearresteerd en naar Roermond overgebracht G. H. van B. oud 23 jaar, landbouwer wonende te Pey, als verdacht van poging tot doodslag op deu gemeente-ontvanger van Ühé en Laak, Jeau Indemans, welke voor eenige dagen heeft plaats gehad. Baldadigheid met treurigen afloop. 't Verdrinken van den 18-jarigen Spaanschen matroos Anguil Vardes aan boei 31 te Rotter dam schijnt te wijten te zijn aan de baldadig heid van vier zijner kameraden, evenals hij behoorende tot de bemanning van het Spaan- sche stoomschip zMauroa. Vardes die niet zwemmen kon, zou namelijk Zondagmiddag langszij van het schip een bad nemen om zich wat op te frisschen. Hij hield zich daarbij aan de valreep vast, maar zijn kameraads dompel den hem toen onder met het ongelukkig ge volg, dat hij door den stroom het water was van ebbe werd meegesleurd en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. De 4 zeelieden D. F, G. F., P. H. en G. K., van 25 tot 28 jaar, zijn voorloopig op 't politiebureau Voor straat opgesloten. Fraude door de ambtenaren. Een schrijver aan liet Departement van Koloniën is ter oesehikking van de Jus.itie gesteld, verdacht van het opmaken van zalsche rekenplichtige stukken, op welke hij geld geleend heeft. Goede vangst. Een Heldersche visscher heelt Dinsdag bij de Texelsehe gronden een buitengewoon groo- ten steur gevangen ter zwaarte van ruim 175 K. G. Aan den vischat9lag te Nieuwe- diep bracht hij f 108.50 op. Boosaardig. Te Chantain, in het Fransehe departement Vienne, is een jong meisje, Jeanne Bonaud, gevangen genomen, beschuldigd in den tijd van eenige dagen 5 kinderen in een put te hebben geworpen, van welke twee om het leven zijn gekomen. De stiefmoeder der moe der van vier der kinderen moet het meisje tot de misdaden hebben aangezet. Brand. Maandagnacht om 3.10 uur ontdekte men brand in de schuur van A. de Korver, aan den Dubbeldamscheaweg onder Dordrecht. Een spoorwuohter aan dea overweg wekte do be woners en naaste buren. De vlammen waren ook opgemerkt door een agent van politie, die onmiddeljjk kennis gaf aan het hoofdbureau en met den slangenwagen van politiepost I uit rukte. De betrokken brandkringen G. en A. waren gealarmeerd en rukten uit, evenals de rijdende stoomspuit, die in een minimum van tijd aangespannen, uitgerukt en op stoom ge bracht was en water gaf. Kwart over zes uur konden de brandspuiten inrukken. Het woonhuis is gespaard gebleven, alleen is er beneveus watersohade bij de uitdraging van deu inboedel zeer veel gebroken en vernield. De achter en naast 't woonhuis staande sohuren, gevuld met hooi, landbouwgereedschappen ou wagens zijn totuai verband. Er wub ongeveer 50000 K. G. hooi in geborgen, dat nu deels verbrand of onbruikbaar is. Het varkenshok is mede ver brand, doch do krulstaarten zelf had men bij tijds gered. Het melkvee en de paarden liepen in de weide. Do oorzaak van den brand moet hooibroei zijn. Alles was verzekerd. Beide beeuen gebroken. Een 18 jarige loopknecht, op een rijwiel gezeten, is op de Weesperzijde te Amster dam bij het uitwijken voor een tramwagen gevallen, door een houtwagen over beide beenen gereden. De dokter constateerde, dat de beenen gebroken waren. Woest rijden. Te Maastricht is zekere R., die onlangs met zijn fiets in razende vaart den Geule- merberg afreed en tegen een huis terecht kwam, aan de gevolgen der bekomen kneu zingen overleden. Verbrand. In de fabriek van weegwerktuigen van den heer J. Molenschot te Breda kreeg een vuur werker een stukje gloeiend ijzer in het oog het oog zal vermoedelijk voor goed verloren zijn. Siurgeriyke itand. Souisnelsilijk. Geboren: Lauwrens z. van Jacob Appel en Maria Grootenboer. Lijdia Cornelia d. van Dim men Joppe en Levina Moelker. Jacoba d. van Cornelis van der Boom en Hendrika Blok. Ondertrouwd: Willem Peeman j.m. 22 j. en Johanna Nelis j. d. 20 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van Jacobus de Korte en Cornelia Schol. niiddelharnfs. Geboren Anna, d. v. Jacob de Gans, en Anna Vroegindeweij. Maatje d. v. Gerrit Zoon en Eli zabeth Driesse. Stad aan 't Haringvliet. Overleden Komniertje van Oostende 67 jaar en 4 mnd. Eehtgenoote van J. v. d. Tol. Den Bommel. Geboren Johannis Christiaan Adrianus, zoon van W. van Loon en L. Borgdorff. Adriana Maria d. van S. J. Boon en D. Quakkelaar. Ooltgensplaat. Geboren Jacob z. van Klaas de Ruiter en van Johanna Hotting. Adriana d. v. Teunis Yzebrand Nelis en Leentie Korteweg. Getrouwd Marinus Korteweg j.m. 29 j. en Cor nelia in 't Veld j.d. 22 jaar. Wouter Kreeft j.m. 27 j. en Maria Troost j. d. 23 jaar. Overleden Elizabeth Neelis 89 jaar wed. van Willem Snauw. Adriana Jozina Korteweg 6 mnd. te 's Gravenhage. Oude Tonge. Geboren.- Cornelia d. van J. Slinger en A. No- teboom. Geertrui d. van J. van den Tol en J. de Korte. Petrus Anthonij z. v. J. C. Waare en J. C. Segers. Teunis z. van L. D. van Noord en C. van den Berg. Mozes z. v. I. de Winter enE. Erenkel. Anna Cornelia d. van P. W. Broeders en B. J. Gootjes. Johannes z. v. W. Maliepaard en N. v. d. OudenMaatje d. van P. van Maurik en M. Verweij. Elizabeth d. v. W. Los en W. Koert. Gehuwd :L. van Driel j. m. oud 26 j. en Arendje Goudswaard j.d. oud 25 jaar. A.Heemesj.m. oud 35 jaar en M. P. Duijm j.d. oud 30 j. J. van Kempen jm. oud 27 jaar en G. M. Mosselman j.d. oud 28 jaar. Overleden Jacobus Anthonij Toebbert oud 61 j. en 8 mnd. Johanna van Bergen oud 10 mnd. Cornelia Joanna Roukema oud 21 mnd. Florens Fluit oud 17 j. en 3 mnd. Nieuwe Tonge. GeborenJannetje d. v. Huibreeht Felsbourg en Lena Timmers. Adrianus, z- v. Jelier van der Mad^n en Burgje Munters. Aagje, d. v. Adrianus Cerhelis Hollenian en Jannetje Tijl. Getrouwd: Leendert Polder jm. 31 j. en Kaatje Maria van Alphen, jd, 22 jaren. Overleden Marinus Palingdood oud 73 jaren weduwnaar van Sauna Bakker, Jannetje Kievit oud zes weken dochter van Cornelis Kievit ea Willempje Holster. Stellendam. Geboren: Martijntje d. van Aren Jansen en Aagje van Spiunter. Sophia, d. van Stoffel Keij- zer en Hendrika van Driel. Jan Hendrik, z. van Willem Brinkman en Dina Johanna Troelja. Adrianus, z. van Pieter van Dam en Petroneila de Geus Pieter, z. van Leendert Moerland en Janna van Steen. Anna, d. van Jan van Seters en Wil lempje Grootenboer. Adrianus, z. van Leendert Wandemaker en Pietertje van den Hoek. OndertrouwdJan Leendert Koesse 29 j. en Lena van Gelder 27 j. Overleden: WillemKeijzer 1 jaar. Maartje de Ruiter 3 jaar. Ouddorp. Geboren Cornelis zoon van Krijn van Koppen en Klazina Hoek. Jan z.v. Cornelis Bakelaar en Jannetje Klein. Elizabeth d. v. Daniel Sperling en Willempje Tanis. Ondertrouwd: Salomon Ihrman jm. 25 j. en Neeltje Pietje Kastelein j.d. 28 jaar. Evert van Schaik jm. 21 j. van Gouda en Lientje Tanis jd. 25 jaar. GehuwdSteven Visser jm. 22 j. en Cornelia Jozina Sandifort jd. 21 j. Thijmen Tanisjin.29j en Neeltje Tanis jd. 29 j. Overleden Pieter oud 2 maanden z. v. Willem van Huizer en Jannetje van der Linde. Levenloos kind van het mannelijk geslacht van Dimmen Klein en Jannetje Breen. Pernis. GeborenArie Herman z. v. Trijntje Langstraat. Cornelis z. v. A. v. Dijk en M. Hordijk. Johannes z. van A. Voorbergen en A. Keemink. Cornelia d. van L. A. Meijboom en N. Berghout. Jacob z. van H. Langstraat en G. Ruiter. Tientje d. van H. Ver meer en J. Vermeer. Arie z. van A. Hordijk en J. van der Steen. Dirk Wouterz. van H. C.Spruit en P. Troost. Hilletje d. van B. 't Hart en M. Verbeek. Neeltje d. v. L. Mastenbroek en J. Verhagen. Corstiaan z. van K. van Kampen en A. Nieuwpoort Arie z. ran M. Ketting en W. Noordzij. Ondertrouwd: W. Hoogerboord 40 jaar en D. van der Pols 34 j. M. Nederlof 23 j. en O. J. v d. Pols 21 j. L. Bekker 25 j en J. Jongejan20j. H. Rietlioff 27 j. en A. M. Kruithof 19 jaar. Gehuwd: J. v. d. Schoor 33 j. en E. Koster 29 j. J. v. d. Steen 22 jaar en M. van der Steen 23 j. W. Hoogerboord 40 j. en D. van der Pols 34 jaar. Overleden: J. Baaij lij. M. v.d. Steen 50 jaar vrouw van H. Aalbers. Eierh en Schooi. Predikbeurten Zondag I Aug. NED. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. en nam. (Doopsb.) Ds. Westiik. Middelhuruis, vm. en nm. (Doopsb.) Ds. Braining. Stad, vm. en num. Ds. Polhuijs. Den Bommel, vm. cn nam. Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. van Dolder. Nieuwe Tong9, vm. en nam. Ds. Wentink. Dirkeland, vm. en nam. Ds. Lammere. Herkingen, vm. en nam. De. de Stoppelaar. Melissant, vm. Ds. Boss uit Ouddorp. Stellendam, vm. en nam. Ds. Hoogendijk. Goederoede, vm. Ds. do Gidts. Ouddorp, vm. leeskerk en nam. Ds. Boss. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. J. Vrolijk van Soheveningen. Stad, vm. (H.-Avondmaal), nam. (dankzegging) en 'sav. Ds, Sieders van Vlaardingen. Den Bommel, vm., en 's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en 's av. dhr. Basoski. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Melissaut, vm., nam. en 's av. Ds. Hartkamp. Herkingen, vm., nam. en 's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. ea nam. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Rössing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS, üirksland, vm,, nam. en 's av. Db. Maokenze. VRIJE EVANGELISATIE. Ooltgensplaat, (Langstraat), geen opgaaf. Ned. Herv. kerk. BeroepenTe Losdorp, ds. Knaap te Datuma- woude. Aangenomen: NaarWartenaenWarstien, door ds. Bruins te Sappenneer. Clir. Gerei. Kerk. AangenomenNaar Leiden, door ds. Jansen te Amsterdam. Marktberichten. Brtelle, 1 Aug. Boter f 0.63 tot f 0.Eieren f3.25 per 100 stuks. Rotterdam, 1 Aug. Buiten), granen vast. Rogge per 2100 kilo: Petersburg f220 b. o. g. f 133 cont., 1 9/120 kg. do. geladen-gestoomd f130, Tagaurog 69/58 b.e.g. f 124.50. Gerat per 2000 kiU: 60/61 kg. Zwarte Zee f 106, 60/61 kg. dito stoom, t 105, 106. Mais per 200 kilo: Amorik.Mixed f119 a 122, grove Donau f 113.50 a 118, NovoroBsiak f117, Odeeaa atoomend f 117, Donau-Bulgaar geladen/ geatoomd 1116 a f 118. Biunenl. granen. Jar. tarwe. Per heet. f 0.a 0.per 100 kilo a 0.a 0.nieuwe do p. lfl. 17.75 a 8.25, p. 100 kilo f 8.a 9.50. Rogge f4.50 li I u :i'l I

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 5