TWEEDE BLftD. Vrijdag 5 Augustus 1904. 2 Antirevolutionair Negentiende Jaarg. No. 981. Orgaan voor ile Xniflliollaiidsche en KeeHWiehe Eilanden. IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. Alle sgisiiltess voor de Stedaetie foestemd, Advertentiën ess vérdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. OfficieeïGedeelte. SSiiasicislasid. Pfaai§eiijh Iieuvr§, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SJITGEYER: &OMM ELSIMJH Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat. Advert entiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Gemeentereliening. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1903 is overgelegd aan den Raad en gedurende veer tien dagen, van den 28 Juli tot en met den 10 Augustus aanstaande ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat, den 27 Juli 1904. De Secretaris, De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Rekening der Openbare Gemeente lijke Bewaarschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der openbare gemeentelijke Bewaar school over het dienstjaar 1903 is overgelegd aan den Raad en gedurende veertien dagen van den 28 Juli tot en met den 10 Augustus aanstaande ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat, 27 Juli 1904. De Secretaris, De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Slechte manieren. Men kent de eigenaardige woordenkeus van sommige liberale organen, wanneer zij schrijven over het Christelijk Kabinet en met name over Min. Kuyper. Dan gebruikt men woorden, die tot dusver slechis in het woordenboek der socialisten voorkwamen. Maar tegenover Christelijke mannen is alles geoorloofd. Noemde ook niet eenmaal de Arnhemsche Courant Da Costa »een ellendeling* Gelukkig zijn er toch nog liberalen die protesteeren tegen zoodanige slechte ma nieren. Tot dezulken behoort ook Mr. E. Prak te IJsselmonde. Hij zond aan de Nieuwe Courant vol gend ingezonden stuk Het heeft mij steeds gegriefd dat in Staatkundige vergaderingen en bij eenkomsten zoo dikwijls een taal wordt gebruikt, die ontleend schijnt aan kijvende vrouwen uit een achterbuurt. Elke vermeende onjuistheid heet »een leugen*, die bij het ongelukkig ver loop van den een of anderen maatre gel heet de schepper of voorstander >een beul*. Nu echter Prof, Mr. J. de Louter, in een artikel, dat wel overwogen had kunnen zijn, weer eens als in den blinde schermt met ongemotiveerde, sterke scheldende woorden, nu weusch ik die woorden te wraken. In het art. »Hoog spek, overge drukt in de Nieuwe Courant van 23 Juli 1904, lees ik: »Eu deze revolu tionaire daad bij uitnemendheid gaat uitenz.* Deze woorden hebben betrekking op de Kamerontbinding, en zijn schel dende en onzinnige woorden, wijl uit het art. zelve, en ste'lig uit de wetten van den Nederlandschen staat blijkt, dat deze daad niet is revolutionair. Lager »die vrees heeft den eersten Minister verleid de hand te slaan aan een der grondzuilen van Nederlands Staatsgebouw enz. Deze woorden zijn eveneens schel dende en onzinnige woordenwant men slaat de hand niet aan een der grondzuilen van Nederland s Staatsge bouw, als mên een wetsartikel toepast. Schrijver weet dat. De Nieuwe Courant nam dit stuk even wel niet op. De schrijver zond het toen naar de Standaard en teekent er nog het volgende bij aan Nevensgaande opmerkingen zond ik ter plaatsing naar de Nieuwe Courant en naar 't Utrechtsch Dagblad. In de N. Cour. lees ik nu enkel»Mr. E. P. De heftigheid vindt haar verklaring in een verontwaardiging, welke ons zeer gemotiveerd en voldoende toegelicht voorkwam. Ik vind deze correspondentie zeer begrijpelijk, want tot mijn leedwezen schreewt en scheldt de N. Crt. ook al mee, maar indien de bedoeling is, dat mijne opmerkingen eenvoudig ter zijde worden gelegd, dan getuigt deze handelwijze al eveneens van slechte manieren. Ik verzoek u de nevensgaande aan- teekeningen van een liberaal, met dit bijschrift in uw blad te willen plaatsen, en spreek de hoop uit, dat liberale bladen mijn kort protest mogen over nemen, want het is bestemd voor liberale lezers. Dit stukje eert den schrijver. Maar of de liberale scribenten jjer zich door laten gezeggen Het lijkt ons twijfelachtig. De haat tegen het Christelijk Kabinet dringt tot het gebruik maken van scherpe woorden en kleine middelen. Jlir. J. A. G. van tier Staal, f Jhr. J. A. G. van der Staal, particulier Secretaris van H. M. de Koningin is Maan dagnacht op het Loo plotseling overleden. Plij aanvaardde in 1873 de zeeofficiers- loopbaan, waarin hij tot verleden jaar Augustus bleef dienen, toen hij, op kzijn aanvrage, in den rang van kapitein ter zee werd gepensioneerd. Als luitenant ter zee ie klasse was hij adjudant van verschil lende ministers van marine was herhaalde malen geplaatst bij de zeemacht in O.-I., waarheen hij als overste zijn laatste reis deed als commandant van de Nias, en ver vulde sedert het tijdstip van aanvaarding der regeering door Koningin Wilhelmina de betrekking van particulier Secretaris van H. M., nadat hij als adjudant aan het koninklijk huis was verbonden. Bij het verlaten van den zeedienst bleef hij in de Secretarisfunctie gehandhaafd, maar werd hij overgeplaatst van het mili taire- bij Hr. Ms. civiele huis als kamer heer, met benoeming tot adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Koningin. Zijn verdiensten, zoowel aan PI. M. als 's Rijks marinedienst bewezen, werden er kend door zijne benoeming tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Jhr. Van der Staal trad in 1870 als adelborst in den zeedienst. Als adelborst ie klasse nam hij deel aan de Atjeh-ex- peditie, ter zake waarvan hem het eere- teeken werd verleend. In Indië was hij ge durende eeniged' tijd gedetacheerd bij de afdeeling hydrographie aan het Marine- Departement te Batavia. In 1895 was jhr. Van der Staal als eerste officier geplaatst aan boord van de Valk, met welk schip Hare Majesteit des tijds een' reis naar Pingeland maakte. De gezant te Brussel jhr. Van der Staal van Piershil is reeds Maandagavond hier te lande aangekomen, en onmiddellijk naar het Loo vertrokken. Zijn overleden broeder is slechts zeer kort ongesteld geweest. Stuwkracht der beginselen. Het Volk bevat het bericht dat de bekende heer T. Mol uit Den Haag, van de vrijzinnig-democraten naar de S. D. A. P. is overgegaan, Dergelijke berichten verwonderen ons niet. Wij zien er slechts de bevestiging in van Groen van Prinsterers woord dat het conservatisme zou moeten wijken voor het liberalisme, en dit weer op zijn beurt voor het radicalisme plaats maken. Totdat men ten slotte de lijn consequenter doortrekt en bij het socialisme aanlandt. „Nederland en Oranje" contra „Va derland en Oranje" te den Helder. In zake de klacht van de kiesvereeniging ^Nederland en Oranje* le den Helder, aangaande misleiding van kiezers door de aldaar nieuw opgerichte anti-rev. kiesver eeniging Vaderland en Oranje*, wordt thans meedegedeeld, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken een ernstig onderzoek wordt ingesteld. De Voorzitter van de kiesvereen. »Neder- land en Oranje* ontving van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken een aanschrijving met ^verzoek tot overlegging van de advertentiën door den heer Eerra geplaatst en verdere tot bewijs strekkende bescheiden. Tekort op de gewone middelen. Naar het Centrum ter oore kwam ziet de regeering zich genoopt, maatregelen te beramen om het evenwicht in de finantiën te kunnen handhaven, daar men, na het ruime vloeien der middelen in de laatste jaren, thans van een tekort staat op de gewone middelen. Tweede Kamerverkiezing. Door de verkiezing van Mr. J. J. Willinge tot lid der Eerste Kamer zal in het district Assen verkiezing van een lid der Tweede Kamer moeten plaats vinden. Om drie liberale zetels. Uit Goor schrijft men aan Het Volk De heer G. J. Jannink te Goor, lid der Staten van Overijsel voor het district Mar- keloo, zal zeer waarschijnlijk wegens onge steldheid (bloedvergiftiging aan een been) niet kunnen deelnemen aan de verkiezing op 3 dezer voor drie leden der Eerste Kamer. In dat geval hebben de kerke- lijken de meerderheid 23 en de liberalen 22. Indien het echter eenigszins mogelijk was, zou de heer Jannink heden per auto mobiel de reis van Goor naar Zwolle ondernemen. Sonimel6dijk.* Nauw is de zwarte- bessendrukte, waaraan een 400 tal men- schen, meest vrouwen en kinderen, een aardig buitenkansje hadden, verdwenen, of de firma Gouswaart Co. alhier geven weer aan ruim drie honderd vrouwen en kinderen een aardige bijverdiensten met het reepen van boonen. Een goede twintig gemeten boonen te plukken en te reepen is geen kleinigheid. Het is een schoon gezicht als men zoo'n aantal menschen op een rij bezig ziet op twee dorschvloereu daarvoor ingericht en niets als de handen enmonden in beweging. Dat laatste is dan ook natuurlijk. Wij hopen dat de firma G. hiermede een aardig muntje uitslaan zullen al is het alleen om aan zooveel armen een flinke bijverdiensten te bezorgen. Op Maandag 15 Augustus a.s. des avonds ten 7 ure zal in de Ned. Herv. kerk alhier de verhuring der zitplaatsen dier kerk in het openbaar plaats hebben. Jl. week had het 10 jarig zoontje van L van der Waal het ongeluk ziju evenwicht te verliezen en te vallen, waar door hij een arm brak, welke spoedig door den dokter werd gezet. Verleden week had de vrouw van D. van den Broek het ongeluk met een bank waarop zij stond om de keukenzolder schoon te maken, te vallen, waarbij een spijker van den bank in haar lijf drong, waardoor veel bloedverlies ontstond en geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Een viertal woningen van MejWed. K. van Bochove, staande aan den Ooste lijken Achterweg en een van A. Korteweg in de Oost-Krakeelstraat alhier, zijn onbe woonbaar verklaart. Door de Rijks- en Gemeente po litie is op aanklacht van Tacob van Gel der Hz. jzeevisscher te Middelharnis tegen J. v. d. S. en IA. M. wegens mishandeling procesverbaal opgemaakt, terwijl bij af wezigheid der politie tegen gemelden J. v. d. S. door den heer Burgemeester, nog procesverbaal is opgemaakt wegens het verstoren der orde in staat van dronken schap. Aan de Weduwe I. Kievit zal eene vergoeding worden toegekend van f0,55, voor eiken dag dat haar zoon Pieter, welke tegen 8 September a. s. in werkelijken dienst is opgeroepen onder de wapenen zal zijn. Middelharnis. Dinsdagmiddag had de 85-jarige F. de H. het ongeluk op de Voorstraat te struikelen en te vallen, waar bij hij een gebroken arm bekwam en het schouderblad werd ontwricht, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen Het zoontje van Joh. Verolme had Dinsdagmorgen het ongeluk, terwijl hij bezig was vogels te verdrijven uit de veldvruchten, zich met een pistool in de hand te schieten en ernstig te verwonden, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen 1 September a s. is door Mej. Wed. A. van der Moer ontslag gevraagd als hofmeesteies der stoomboot Middel harnis.* De heer J. van der Moer zal a.s. Zaterdag naar Ned. Indie vertrekken om daar als opzichter eener tabaksplantage te worden aangesteld. Tot Militie Comm. in het 4e Militie district van Zuid-Holland is bij Kon. Besluit benoemd de heer W. P. Slutterheim, ge pensioneerd kolonel titulair van het O.-I, leger. Langdurig zwemmen. Drie jongens hadden het plan opgevat van uit de kaai naar het hoofd te zwemmen. Twee er van gaven het op, doch een, het zoontje van L. Gouswaart, zwom de geheele haven (2000 meter ongeveer) af en kwam in een boot weder terug varen. Zeker een bewijs van langdurige zwem kunst. De heer A. J. Groenemeijer, vroeger adsistent aan de Gasfabriek alhier, is aan de Technische Hoogeschool te Bremen, na afgelegd examen geslaagd voor het diploma voor de atdeeling Gas, water en electriciteit. Heden, Woensdagavond, had na een korte woordenwisseling tusschen A. W. en A. L., de laatste het ongeluk door eerst genoemde met een of ander voorwerp in zijn zij gestoken te worden. Naar men verneemt is vau deze zaak proces-verbaal opgemaakt. Stad aan 't Haringvliet. De vrouw vanB. C. de Wachter had Woensdagmorgen 1.1. het ongeluk van den zoldertrap te vallen, waarbij zij zich ernstig bezeerde aan hoofd en handen. In plaats van W. Kastelein die zich naar elders begeeft is benoemd tot telegram besteller A. Keijzer. Teneinde te genieten van de schoone natuur wandelde K. Voogd op Dinsdag morgen 2 dezer omstreeks 10 ure over het buitengors langs de haven. Aan het hoofd gekomen bemerkte hij dat er een jongen van de Wed. G. Kardux, die aan het zwemmen was, zou moeten verdrinken. Ziende dat de 11 -jarige jongen steeds dieper en dieper en verder zonk begaf hij zich gekleed te water, maar kon hem niet redden omdat hij zelf niet kon zwemmen. Hij gaat er uit, roept uit alle macht om hulp, maar wordt niet gehoord. De drenkeling zakt weg. Teneinde raad gaat Voogd nogmaals te water tot zijn armen toe, ziet den dren - keling spartelen en zinken en kan geen hulp geven op 1 M. afstand tot onver wachts de jongeheerJC. Koppenaal, leerling aan het Geref. Gymnasium te Kampen, die met vacantie hier was, het onheil be merkte. Deze*komt in galop aangeloopen, reikt zijn horloge over aan Voogd, die nog te water stond, zonder een enkel woord te spreken, springt gekleed en al te water, zoekt en vindt en pakt den drenkeling, brengt hem behouden aan wal en paste de middelen toe om hem tot bewustzijn te brengen, hetgeen gelukte. Uw verslaggever heeft bij het schrijven van dit nieuws geen woorden genoeg, om de hulde, de welver diende hulde toe te brengen aan voornoem den C. Koppenaal. VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad op Dinsdag 2 Augustus. Aanwezig 6 leden. Afwezig de Heer J. H. Simons die op reis was. Voorzitter de Edel Achtb. Heer Sterk, die de vergadering opende waarna werden voorgelezen de notulen der laatst gehouden vergadering die onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde waren verschillende onderwerpen. In de eerste plaats de begrooting van het Alg. Armbestuur, welke met die van het Weeshuis is samengesmolten over 1905 en met acclamatie werd goedgekeurd. Verder de onkosten van de gerepareerde Brand spuit door de Gebr. Bikkers te Rotterdam gedaan uit te betalen uit af- en overschrijvingen. Vervolgens werd besloten den schoolkinderen een pleizierreisje te laten doen naar Rotterdam, welke kosten zullen worden bestreden door de ingezetenen en door de Gemeente op voorstel van den Heer v. d. Gevel met een medevoorstel van den Heer v. Es. Een voorstel van dezelfde H.H. was ook om maatregelen te nemen om het nieuwe ameuble ment der Secretarie, dat wordt geschonken door Mevr. de Barones der Heerlijkheid Stad aan 't Haringvliet in de beste en zindelijkste orde te houden werd met algemeene stemmen aange nomen. Alsook werd bepaald dat op een ander jaar geene biezen op de kaai te drogen mogen worden gelegd, dan tegen betaling ten goede der Gemeen tekas. Daarna ging men over tot het houden eener gesloten vergadering, zoodat de verslaggever ver plicht was zich te verwijderen. l)en Bommel. Het zoontje van S. K. had het ongeluk van een vlot in de kaai te vallen. Telwijl hij om hulp riep, wist hij toch zichzelven uit zijn benarden po sitie te verlossen. Ooltgensplaat.* De heer Floris Hers I. Azn. slaagde heden voor zijn einde xamen Hoogere Burgerschool te Dordrecht. Door het schrikken van een der paar den, geraakte een wagen beladen met erw ten, benevens paarden en voerlui aan den Lange weg alhier in de sloot. Eenige schade aan het tuig was hiervan het gevolg. Oude Toilge. Onze vroegere dorpsge noot den heer Dirk Arends slaagde voor het eind examen der Hooge Burgerschool met 5 jarigen cursus. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de volgende verloigangers onder de wa penen moeten komen voor herhalingsoefe ning t.w. W. J. Woittiez behoorende tot het 3 e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom den 22 AugustusJ. Prince be hoorende tot het 3 e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom den 23 Augustus en G. Zweerus, A. Luijendijk, D. Tijl en A. van Dongen allen behoorende tot het 4e Regiment Vesting Artillerie den 8 Septem ber. De 13 jarge C. Osseweijer dorschte dezer dagen op het zaadzeil, even zoo

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3