II T 2 I '3*' H J i I i| Hi jj Kit J I-V: lil Hi !li heer A. VAN DER SLUIJS te Dirksland was in dezen de proefnemer Zijn doel was, eene ver gelijking te maken tusschen chilisalpeter, zwa velzure ammoniak en eene combinatie van deze twee stikstofleveranciers. Daartoe werd het veld verdeeld in zes perceelen. Het laatste stuk bleef onbemest om als controleveld te kunnen dienen. En elk der andere stukken kreeg zoo ongeveer een even groote hoeveel heid phosphorzuur, ten naastenbij 42 KG. per gemet (o 4592 H.A.) Voorts werd er zooveel chilisalpeter toegediend of ammoniak of beide, dat op drie perceelen 21 A 22 KG. stikstof kwam. Twee kregen ongeveer 15 KG. hiervan Dat waren I en III. Maar laat ik, om der volledigheidswille, het heele lijstje van den heer Van Bijlevelt maar even overschrijven. o -o O ft. kJ in O rG CU O 14 c* im ri -ej- bü c CQ 15 6 O cu 3 O W o O cO O w cu 3 O o O CO O d d cu 3 O ^4 o o 3 oJ d w o ïv| cu 3 0) cu 3 O w o o B O xj c O cu 3 II a 5 Op 27 Maart toen men het land in orde bracht voor 't zaaien, werd alle mest ook uitgestrooid. Het zaaien van het zaad had drie dagen later p'aats. 't Geschiedde machi naal op 26 cM. rijenaistand. Later 27 Mei werd er gedund. De planten kwamen met een ruimte van 25 cM. te staan. Reeds toen waren de perceelen II, IV en V aanmerkelijk vooruit. Later 5 Juni was de stand behalve op 't bemeste perceel tamelijk wel gelijk. Maar door het optreden van eene ziekte die de stengels zoo maar om deed vallen en afbreken werd vrij wat schade toegebracht. Inzonderheid op V en VI was 't aantal omgevallen planten zeer groot. Een overzicht van de opbrengsten vindt de lezer in 't volgende tabelletje I 504'/i K.G. 501 453 493 427'A 382 II III IV V VI M. 1 ISuUeniaiHi. FRANKRIJK. Zaterdagmiddag heeft Delcassé, minister van buitenlandsche zaken, den nuntius een nota doen overhandigen, waarin hem werd meegedeeld, dat tengevolge van het afbreken der betrekkingen tusschen Frank rijk en den Heiligen Stoel, zijn zending te Parijs doelloos is geworden. De breuk is dus volkomenmaar over wat verder gebeuren zal, dient het oordeel opgeschort, tot men weet wat de Fransche ministerraad dienaangaande heelt besloten. Het antwoord van den Heiligen Stoel, dat in de jongste vergadering van den ministerraad werd behandeld is volgens de Temps een stuk van niet minder dan 28 bladzijden Hoewel in gematigde en beleefde termen gesteld, bracht dit antwoord aan de Fransche Regeering niet, wat zij wenschte 11I. de intrekking van de blieven van den kardinaal-staatssecretaris aan de heide bis schoppen. Het bevat de verzekering, dat de paus nooit de bedoeling heeft gehad, de bepalingen van het Concordaat niet 11a te komenhet verleent uitstel voor het verschijnen der beide bisschoppen voor het Heilige officium, maar de verklaring, die de ministerraad noodig achtte, bevat het niet. Dit motiveert het besluit, door den ministerraad genomen, tot het afbreken der betrekkingen maar wat daarop volgen zal, dient nog te worden afgewacht. Zal dan een verdere beslissing, ook in de zaak van het. Concordaat, aan de Kamers wor den overgelaten Maar dan hebben we nog een poos den tijd. De socialistische gemeenteraad te Brest doet af en toe vermakelijke pogingen om zijn politieke theorieën in praktijk te brengen, of, voor het minst, den gehaten bou'gcois en kapitalisten een voorsmaak te geven van het levensgenot in de toe komstige maatschappelijke samenleving. Zoo heeft die gemeenteraad onlangs een aantal verhoogingen der gemeentelijke accijnzen goedgekeurd, die, zegt de Kol- niscAe, uitsluitend rijken treffen en hen zullen terugvoeren tot Spartaansche een voud en soberheid. Opdat het oog der proletariërs niet langer beleedigd worde door den aanblik van rijtuigen met nette menschen erin en traaie paarden ervoor, worden hooi. stroo en haver, de fourage van de bourgeois-paarden, .aanmerkelijk liooger belast. Een voorwerp van wangunst der soci alistische //arbeiders'/ zijn verder de groote wandspiegels en spiegelkasten der welva rende lieden. //Terwijl onze vrouwen, ver klaarde een der raadsleden, zich van zak- spiegeltjes zoo groot als een hand bedie nen, willen de voorname jjames zich na tuurlijk van 't hoofd tot de voeten spie gelen Deze mogelijkheid om zich levens groot in den spiegel te zien, is ecu voor recht dat met het denkbeeld van gelijk heid van allen onvereenigbaar is en zoo wordt dan ook de accijns op spiegels en spiegelkasten verdubbeld. Ook de welrie kende zeepeu kunnen de Brester socialis ten niet verdragen. Burger I.e Trechnidee verklaarde hoofdpijn te krijgen, zoo dik wijls hij langs den weg voorname dames tegenkomt, die hem haar odeurs toezwaai en. Fluks wordt een liooge belasting op geparfumeerde zeep gelegd 24 francs per 100 KG. De zeep is nu voortaan een luxe artikel met welks gebruik de burgeis van Brest voorzichtig moeten zijn, willen zij niet in den reuk komen tot de reactionaire massa der bourgeoisie le hooreu. De Fransche socialist is dit spreekt vanzelf ook anti^clericaal. Maar hoe bleek dit in Brest Op zeldzaam curieuse wijzeDe vroede vaderen van deze stad wisten aan bun anti-clericale gezindheid en beteekenisvolle uiting te geven, doordien zij den accijns op snippen, waterhoenders en talingen verhoogden, aangevende dat deze dieren in de vasten door de cl erica) engegeten plegen te worden. Dergelijke merkwaardige dingen gebeu ren, zegt de //Kolnische// wanneer nijd en haat wetgevers worden. Slechts voor een voorstel tot accijns-verhooging werd geen meerderheid gevonden, namelijk voor sterken drank Veelzeggend genoeg De bisschop vail Laval, Mgr. Geay, die weigerde raar Home te vertrekken, ia te Parijs aangekomen en heeft een onderhoud gehad met den directeur van het ministerie van eeredienst. Anders dus dan de bisschop van Dijon, die naar Rome ging op dringenden op roep en daarmee toonde het gezag van den paus houger le stellen dan dat van de Fransche regeeiiug. Minister Combes heeft in een schrijven aan dezen bisschop betoogd, dat hij een ernstige inbreuk op de bepalingen van het concordaat begaan heeft, door zijn diocees te verlaten zonder verlof van de regeering. Tegelijkertijd werd de bisschop meegedeeld dat de betaling van zijn salaris gestaakt zal worden van den dag van zijn vertrek af. Uit Rome wordt bericht dat Mgr. Merry del val, de pauselijke secretaris, een lange sirculaire tot de mogendheden voorbereidt, met een krachtig protest tegen de R lee- diging, hei hoofd der Roomsche Kerk aangedaan. RUSLAND. Jl. "Vrijdag werd op het onverwachts de Minister van Bintienl. Zaken von Pleli- we door een bom gedood. Maandag heeft in Petersburg de lijk dienst voor den vermoorden minister Pleh- we plaats gehad. De Tsaar, de keizerin weduwe, de grootvorsttroonopvolger, de grootvorsten en grootvorstinnen die te Petersburg zijn, alle ministers en het corps diplomatique waren ei bij tegenwoordig. Na de godsdienstige plechtigheid, die ge leid werd door den metropoliet Antonius werd het lijk naar het kerkhof gebracht. Er viel niets bijzonders voor. De moordenaar schijnt eiudelijk te hebben gesproken. Hij beweert Poronefl te heeten, maar men gelooft dat dit een valsche uaam is. Hij is naar de gevange nis van het paleis van justitie overge bracht; en zijn toestand gaat vooruit. Tot tweema"l toe heeft hij brutaal aan den rechter van instructie verklaard, dat hij niets anders te zeggen had dan dat hij een revolutionair van daad was en de bevelen heeft uitgevierd van een comité, dat tot von Plehwe's dood had besloten. Wat zijn lot zal wezen, staat natuurlijk vast de dood door zwaard of strop. De Russische terroristen-partij vo'voerde van 1S811902 39 politieke moorden en verloor in dien tijd 48 ledendoorden strop. lten statistiek van de beweging der nihilisten in het tijdperk van hun grootste bewegelijkhéid, nl. van 1 Juli 1881 tot 1 Jan. 1888, geeft 1500 processen, 3046 gestraften, 20 ter dood veroordeelden, 681 bannelingen naar liberie en 1500 ver bannelingen in Europeesch Rusland. De vermoorde minister was van Poolsch- Kurlandsche afstamming, maar heeft dat in zijn latere jaren, toen hij hoog was opgeklommen, verloochend, hij wilde voor volbloed Rus doorgaan. Dit lukte niet Vriend en vijand noemde hem altoos «Von" Plehwe, schoon hij zelf dat Duiische aan hangsel stelselmatig wegliet. Hij was Roomsch Katholiek gedoopt en opgevoed maar ging tot de Hervormde Kerk over om deze later weder voor de Grieksch Oostersehe te verruilen. Over zijn pri vartleven heeft men weinig bijzonderheden hij leefde zeer teruggetrokken en hij was gehuwd dat is alles wat men er van weet. De bewaking van zijn persoon kost te den Staat, zegt men, jaarlijks 800,000 roebel. De Oorlog. RUSLAND EN JAPAN. In een beschouwing over den toestand te velde berekent de //Kolnische Zeitung" dat Koeropatkin in Westelijk en Zuide lijk Mandsjoerije over 140,000 man be schik!, waartegenover 160,000 Japauneezen staan, die evenwel overwegend sterker zijn wat hun artillerie betreft. Ofschoon men nu het bezwaar voor Koeropatkin dooi de bezetting van een punt tusschen Liao- jang en Moeken alleen dffn zeer breed kan uitmeten, wanneer men onderstelt, dat hij eventueel van Moekden uit geen troepen te hulp zou zenden acht de Kolnische// het toch zeer waarschijnlijk, dat hij -Liao jang ontruimen en naar Moekden wijken zal. Berichten van het eerste legerkorps wij zen er intussehen op, dut Koeropatkin twee divisies oostelijk van Liao jang langs den weg van Hai-tsjeng naar Han-pa-ling heeft geplaatst, welke weg de heerbaan van Liao-jang te Tang-ho-jen kruist, waar het lioofd-kwarlier ismet reserves te Anping. De troepen, die onlangs van llsi- ho-jen zijn verjaagd, worden nu te llan- pa iing saamgetrokkeu. Deze twee divisies dekken ook de linkerflank te An-sjan- tien, waar men meent, dat Koeropatkin zich nu op tegenstand voorbereidt. Volgens een telegram uit Sc. Peters- burg aan de «HerraltU staat het leger van Koeroki nu tegenover dat van Koe ropatkin, en moet er in de Russische' hoofdstad met verlangen worden uitgezien naar berichten over het eerste treffen. Op merkelijk is, dat de dagbladcorresponden ten bevel gekregen hebben naar Kharbin terug te trekken. Het is hun verboden zelfs te Moekden te blijven. l'n militaire kringen daarentegen is men van oordeel, dat geen van beide partijen zich zal haasten. Generaal Koero patkin heeft den tijd, volgens hen, en men gelooft niet, dat c!e Japansche gene raal den aanval zal beginnen voor generaal Okoe zich bij hem heeft gevoegd. Ook zullen de Japanneezen er wei in de eerste plaats voor zorgen, dat Nioetsjsvang en Ta-sji-tsiao goed worden versterkt, waar mede nog. ettelijke dagen gemoeid kun nen zijn. De correspondent der «Echo de Paris// te Petersburg seint, dat van liet oorlogs terrein niets bijzonders te vermelden valt. Men heeft slechts bericht ontvangen van een schermutseling te Si- tsjan. Koeropatkin meldt, dat het zeer hard regent. De Gelen blijven uit het zuiden, zuid oosten en oosien oprukken. Men ver wacht een groot artilleriegeveeht tusschen Ta-siao en Han-tsjeng. De Russische opperbevelhebber moet voornemens zijn, het oprukken van den vijand zooveel mogelijk te belemmeren door telkens artilleriegevechten te leveren. En men schijnt zich te troosten met de overwe ging, dat naarmate generaal Okoe's troe pen verder noordwaarts komen, zij de voordeeien van liet terrein verliezen. Over Port-Arthur bericht de Russische generaal staf, kaloniek als de Japansche (die alleen meldde, dat sedert Dinsdag 5 officieren gedood en 41 gewond werden) dat daar eeii gevecht geleverd is, waarbij de bezetting eenige honderden aan dooden en gekwetsten "verloor, maar generaal Fock teil slotte de aanvallers afsloeg. De datum van dat gevecht wordt niet opge geven. Opmerkelijk genoeg wordt in het Ja pansche telegram het aantal manschappen niet opgegeven maar zeer laag geschat, kan men we! aannemen, dat er minstens ook een 500 Japansche soldaten buiten gevecht gesteld zijn. E11 zij schijnen on danks deze verliezen niet veel verder te zijn gekomen, want dan zou dit succes bepaald wel tot verzachting van het ge leden verlies zijn medegedeeld. In alle gevallen blijkt wel, dat liet bericht, dat de algemeene aanval op Port-Arthur is begonnen, juist is geweest. De Japansche vloot ligt gestationeerd voor den Gouden Berg en het bombardement van 28 Juli is heviger geweest dan ooit te voren. Ook volgens een bericht aan Reuter uit Ssifoe, uit Japansche bron, was het de bedoeling van de Japanneezen om den eiod-aanval op Port-Arthur Dinsdag jl. te beginnen. De officieele berichten van Oyama of Togo zullen eerst komen, wan neer deze aanval gelukt of mislukt is. De actie van het Wladiwostok-eskader (dat inmiddels weer naar zijn haven is teruggekeerd) maakte een spoedigen aanval noodzakelijk, daar de expeditie van Skryd- lof's kruiseis een verdeeling van Togo's schepen vereischte en geleid heeft tot een ontkomen van eenige Russische sche pen uit de haven van Port-Arthur. De Duitschers te Tsifue wedden twin tig pond sterling tegen één, dat Port- Arthur in geen tien maanden valt. namen deze weddenschap De Engelschen aan. <üc»iens(l ienws. Branden. Te Den Helder woedden Zaterdag op twee plaatsen lievige branden. In den vroegen morgen ontstond door liooibroei brand in de uitspanning van den landbouwer J. Gouwen- berg, aan de Achtevbinnenhavcn. Het gebouw werd gedeeltelijk een prooi der vlammen. 86 wagenvrachten hooi verbrandden. Het aan grenzend woonhuis bleef gespaard. Tegen het middaguur verbrandde liet hee- renhuis van den lieer Van Rijn van Alke made, aan de Hoofdgracht, bewoond door kapitein-luitenant F. Pinke. De stoomspuit der marine en velo brandspuiten werkten, maar konden het pand niet behouden. Van den inboedel werd niets gered. Oorzaak was een ongeluk met een sastoeslel, waardoor de gordijnen in brand raakten. De lielendende huizen kregen belangrijke waterschade. In ueide gevallen was alles verzekerd. Uit Enschedé wordt gemeld De door electriciteü gedreven bakkerij, het woon- en winkelhuis van den heer H. Ha- verlate zijn Zondagnacht geheel in asch ge legd. Assuriuntie dekt de schade. Oorzaak onbekend. Mishandeling «net doodelijken afloop. De //Telegraaf// geeft 'l volgend verhaal Zaterdagavond is in de Boomstraat te Am sterdam eene vrouw overleden onder ver dachte omstandigheden. In de buurt wordt hardnekkig beweerd dat dit overlijden liet gevolg is geweest van mishandeling, waarom de politie zich met de zaak heeft bemoeid. De feiten komen in '1 kort op het volgend neer. In de Boomstraat op No. 3, twee hoog, woonde een vrouw van ongeveer 44 jaar, die met uitwerken te gaan haar broodje ver diende. I11 den laatslen tijd waren hare //werkhuizen//, zooals ons verteld werd, min der in getal geworden, met het gevolg, dat zij op een gegeven oogenbük de huur niet me r kon voldoen en haar werd aangezegd, binnen vijf dagen haar woning te verlaten, wilde zij er niet worden afgezet. Donderdagnamiddag kwam de man die de huur voor de huisjuffrouw ophaalt, bij haar en volgens bovenburen is er toen hevig ruzie geweest. Zij hoorden roepen //moord,moord//, waarop zij van angst de deur sloten Vrijdagmorgen is de vrouw op de Linden- gracht in eikaar gezakt en door eene mede lijdende buurvrouw, die voorbij kwam, naar huis gebracht. De vrouw moet toen gezegd hebben: //O, wat heb ik een pijn in mijn rug, die el endige kerel heeft mij zoo gestompt//. Het vrouwtje is terstond naar bed gegaan en toen men haar Zaterdag den geheelen dag niet zag, werd een onderzoek ingesteld en vond men haar dood te bed. Nadat de heer Daman, commissaris van po.ite aan het bureau Noordermark', ver schillende getuigen gehoord ha/1, is hel lijk in beslag- genomen. Kruger tentoonstelling Het Zuid-Afrikaansehe Museum te Dor drecht heelt tlmns, naar aanleiding van liet overlijden van President. Kruger, in een der zalen een tentoonstelling geopend van platen op het leven van den gestorven Staatsman betrekking hebbende. Men vindt er een aan tal portretten uit verschillende tijdstippen zijns levens, platen over zijn reis door Frank- tijk in 1900, zijn verblijf en reizen in Hol land, Frankrijk en Zwitserland, politieke spotprenten enz. Dat viel nieo Eene dame, verblijf houdende in bet hotel des Iiules te 's Gravenhage was Zaterdag van Yenlo gekomen met trein 354 en vermiste bij aankomst te 's Gravenhage hare reticule inhoudende o.m. 1000 francs aan bankpapier en eene kostbare broche bezet met eene groote en diverse kleine diamanten en eene waarde vertegenwoordigde van 4000 francs. De dame telegrafeerde naar het station D. P. te Rotterdam, waar zij overgestapt was en de klerk der Staatsspoor, de heer J. H. Pa ping, had liet geluk de reticule ongeschonden terug te vinden in eene coupe van trein 354, die reeds eenige uren onbeheerd op het em placement stond. W aarscluiwing. Wij zouden zeker eiken dag wel een tien tal berichten op kunnen nemen omtrent per sonen, die bi] het baden of zwemmen zijn verdronken Het getal ongelukken is ver bazend groot. Strekke de mededeeling ervan toch tot waarschuwing van menigeen die of een ongeoefend zwemmer is of zich waagt op gevaarlijks plaatsen. Wil men baden of zwemmen men make van de bestaande inrichtingen gebruik. Ons moedwillig in gevaar begeven, is ook zonde tegen het zesde gebod. Misdaad Te Oseh heeft groote onsteltenis teweeg gebracht het vinden van een pak vrouwen kleederen in een roggeveld. Men vermoed misdaad. Een streng poliiie-onderzoek is gelast. Nog een naaktloopei' Behalve Bloemendaal heelt ook St. Michiels- Gestel zijn naaktloopei" 1 Drie dames werden deze week op den weg naar 's Hertogenbosch door hem tot terugkeeren gedwongen. Ontaarde moeder. Te Borgweg (Gron.) moet, de vrouw van zekeren V. haar 15—jarig kinil zoodanig hebben verwaarloosd, dat het is overleden. Allerlei geruchten doen omtrent dit treurig ge, al de ronde. De politie stelt een onder zoek in. De vrouw maakt misbruik van sterkendrank. Levensgéva arlijke verwonding. Na een korten woordentwist heeft Zater dagmiddag op de Geest te 's Gravenhage een glazenwasielier een u erknian levensgevaar lijk met een mts verwond. De gestokene is naar liet Gem. ziekenhuis vervoerd. De dader is kort na het voor geval! ne in zijne woning gearresteerd en voorloopig aan het pol n.ie-com misbar iaat aan de Groenmarkt, in bewaring gesteld. Tegen Brandgevaar. Naar wij vernemen, is er sedert eenigen tijd in het reglement op het vervoer van de Mij. tot Iïxpl van S.S. een artikel opgeno men, dat hot vervoeren van benzine verbiedt. Motorfietsen worden alleen vervoerd wanneer ze niet gevuld zijn. Moedwillig' verlaten. Een hotelhouder in de gemeente Schoter- land is in stilte naar Amerika vertrokken, zijne vrouw met drie kleine kinderen achter latende. Door di' warmte. Nabij het station Eade storite Zondagmid dag, door de liiite overmand, de stoker van een uit Uireelit komenden trein, van de lo comotief, terwijl de trein nog in vollen g^ng was. Aan hoofd en armen gewond, werd hij naar het station Ede ge er acht, waar hij door Dr. G. L. verbonden werd. Onder diens ge leide werd hij later naar Ui recht georacht. Arme kleuters. Te Rolde bij Assen waren Zaterdagmiddag drie kinderen bij een boom aan 't spelen. Van een voorbijkomend rijtuig schrikte het paard en kwam tusschen de kinderen terecht. Een was onmiddelijk dood, liet tweede werd zoodanig verwond, dal de dood onvermijde lijk moet volgen. Het derde kwam er met niet gevaarlijke verwondingen af. Ongelukkig Terwijl eenige kinderen te Gouda op den Korten Tienduweg aan het spelen waren werd een kind van den heer Z. v. d. K. door een kogel in den schouder getroffen. Hevig bloedende werd (le kleine in huis gedragen, en onmiddellijk werd de hulp van D>\ Spruit ingeroepen. Hoogstwaarschijnlijk is de wond die niet gevaarlijk bleek te zijn, veroorzaakt door een verdwaalden kogel, afkomstig van iemand, die schietoefeningen hield. Van het geval werd aangifte gedaan bij (le politie. N«-> den tijger den leeuw. Te Jaen, in Spanje, heeft Donderdag een strijd plaats gehad tusschen een leeuw en een stier. De koning der (lieren toonde zich zeer bevreesd en ging niet tot den aanval over, dan nadat hij er met lansen en stok ken toe werd aangezet. Het gevecht eindigde doordat, de leeuw met opengesoheu.(1 lichaam de lucht in werd geslingerd en stervend op den grond terecht kwam. Het publiek was dol en schreeuwde en ju belde. Toen de voorstelling zoo goed als af- geloopen was kwam de gendarmerie tusscheu- boide om de vertooning te verbieden. Spoorwegdiefetnlten. Uit Roosendaal wordt auu het „Dagbl. van Noord-Br." geschreven: „'t Gaat in deze geruchtmakende zauk nog immer oresoendo en onze brigade inarcohuus - sees beleeft in dezen snikheeten tijd een alles behalve vacantie-lovon. „De huiszoekingen volgen zoo snel als do uren op dan dag Telkena hoort men dat dan in dit, dan in dat gedeelte onzer gemeente een algemeene huiszoeking heeft plaatB gehad, waar bij gewoonlijk zaken aan het licht komen, die voorwaar geen daglioht inogeu zien. Uit altcs wat mij tot nu toe van den grooteu spoorweg- diefstal hebben meegedeeld, valt onoinstootelijk op te maken, dat de raanul'aoturendiefstal „Hintzen de Moor" zich zachtjes aan heeft gaan uitbreiden tot oen ohaos van artikelen, die op de sluwsto en bedriegelijksto manier van do uitgebroide station-emplacementen zijn ontvreemd. M tuufao uren, hout, steenkool, dekkleeden, ijzer, gereedschappen, viseli, kaas, te veel oui op te noemen is daar, wie weet, hoe lang reods, ontvreemd. „De eene zaak heeft de andere uitgebracht en men dooi-schouvvt nu een net van dieven, dieijos en helers, die, 61 als een bende aange slotenen öt a!s alleenstaande personen, de eigendommen van anderen dag in dag uit be dreigden. „Nogmaals, wij zijn ten zeerste benieuwd, waar en wanneer dit zaakje eens zal eindigen, „J.l. Donderdag heeft er nogmaals bij den gedetineorden machinepoetser J. K., op de Veemarkt alhier, een onderzoek plaats gehad m, t hot resultaat, dut opnieuw een partij ma nufacturen is in beslag genomen. „Dienzelfden dag is een zekere W. Verbeek, in de Stekveldon, in verhoor genomen en werden een karrovracht hout en andere artikelen in beslag genomen. Woensdug vondon eenige marechaussees nabij De Plas een hoop briquetten in een grëppei langs de spoorlijn liggen. Een onderzoek, aiduar ingesteld bj een zekeren Van Tilburg, had tot resultaat, dut eeu party machine-kolen en een mand manufacturen moesten worden in geslag genomen. „Waarlijk wj beklagen ten volle onze wacht meester dor marechaussee, die, wonde-lijk scherpzinnig, met dit ul eeu depót van in be slag genomen goederen krijgt, welke niet alleen een gro/te waarde, maar vooral ook een ver bazende ruimte noodig hebben. Daarbij nog de warrige uitpluizerij door en van wien ze ge stolen zijn en men kan begrijpen, dat deze man niet alieen een reuzengestalte, maar ook een reuzen wil noodig heeft om dozen „Augias stal naar behooren sohoon te vegen." Boek beoorcSeeB lug*. Calvinisme en Geliecl-Onthondlng door W. H. GISPEN Jr. v. it. M. te Baabh. Correspondentieorgaan der Geref. Ver. voor Drankbestrijding 110. 12. No. J2 bestaat uit drie gedeelten. Het eerste is een argumenteeren tegen de brochure van dr. de Rijk Kramer;het tweede een deel der rede van Min. Kuyper uitgesproken bij de behandeling der drankwet't derde bevat mededeelingen. Dr. Kramer heeft vroeger in een brochure zieh verzet tegen 't standpunt van ds. Gispen in zake geheelonthouding, eii in ds Gis pen traditie hij toen ook de Vereeniging aan te vallen. Tal van bijbelteksten heeft dr. Kramer aangehaald 0111 te betoogen, hoe onhoudbaar 't standpunt der Geref. Ver. was. Maar in't Corres pondentieblad no. 12 toont ds. Gispen aan, hoe onhoudbaar dr. Kramers uitleggingen zijn. En natuurlijk dit geschiedt op zeer nobele wijze. Met genot hebben we 110. 12 gelezen, en we willen eerlijk bekennen, dat ds. Gispen flink van zieh afslaathoewel we bij de lezing van dr.Kramers werkje meenden, dat ds. Gispen een zeer zwaren kampioen tegenover zich had. We raden ieder 'aan beide brochures zich aan te schaffen Door wrijving van gedachten komt men tot inzicht dei waarheid. Ons Oude Nederland door L. PEN NING. Rotterdam bij D. A. DAAMEN. 8ste Afl. De afl. handelt over de onthoofding van 01- denbarnevelt; de vlucht van Hugo de Groot Jan Pieterszoon Coen dood vaii Maurits; beleg van Groloverwinningen vau Frederik Hendrik Richelieu; moord op Amboina; dood van Coen zeeslag bij Duinsdood van Frederik Hendrik en den vrede van Munster, enz. Even als de vo rige afleveringen bevelen we deze in ieders aan dacht aan; vooral deze afl. is gesierd met tal van houtsneefiguren der groote mannen uit de gou den eeuw. 4r 1 en Aniiciline. Prospectus Pre mie-Uitgave 1904, inhoudende G reproductien naar Etsen van Rembrandt. Dit prospectus is eene uitgave der Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten onder beheer van bestuurderen der Maatschappij „Ar- tiet Amicitiae" te Amsterdam. Deze vereeniging is opgericht in 1845 en,verspreidde tijdens haar 58 jarig bestaan onder bare leden 2900 kunst werken. Bovendien deed zij 45 Gravures vervaar digen, die elk jaar als Premie werden uitgereikt. Sedert 1892 is 't ledental met 2875 vermeerderd, en steeg 't aantal Correspondentschappen van 145 tot 356. Het lidmaatschap is f5, waarvoor men een lot krijgt in de in December te houden ver loting, benevens als Premie het plaatwerk, dat we boven opnoemden nl. de 6 reproductiesnaar Ecsen van Rembrandt, zijnde Faust; Christus de zieken genezendebet sterfbed van Mariade drie boomer.de triomf van Mordechoi en de drie Kruizen. Om lid te worden kan men zich voor Flakkee vervoegen bij de volgende heeren den Bommel bij P. BisschopGoedereede bij M. BreenMiddelharnis bij C. J. H. van den Broek Ooltgensplaat bij J. G. van Putten ;Sommelsdijk bij W. Boekhoven. Het werk dezer Vereeniging wordt ieder ter ondersteuning aanbevolen. BURG meente I kennis, uitgavei is overp tien daj Augustr een ied| kosten Ooltgd De Joh. VJ Rckcn BURÖ meente kennis, uitgavei) school den Ral 28 Juli ter Gen ligt en krijgba OoltgJ De JOH. V.' Men van so schrijve met n^ Daiij. slechts voorkv Maa alles de Al ellendel Gelif protest nieren. Tot te IJss| Hij gend i De wel

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2