B 1J Y O E G S E L giii Vrijdag 29 Juli 1904. No. 980. IN HOC SIGNO WSES BEHOORENDE BIJ Offlcieei Gedeelte. Kohier van deu EloofdeSijfceu Omslag. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- Jneente Ooltgensplaat maken bekend, dat een Ifschrift van het primitief kohier van den Hóófde- Ijken Omslag voor het dienstjaar 1904 gedurende lijf maanden, van den 23 Juli 1904 tot en met den JfsDecember 1904 ter Gemeente-Secretarie voor een leder ter lezing ligt. 1 Ooltgensplaat, den 22 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Je Secretaris, de Burgemeester, |oH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. Kennisgeving Kohier van de be lasting op de honden. J BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- Ineente Ooltgensplaat maken bekend, dat een Ifschrift van het primitief kohier der belasting op Be honden voor het dienstjaar 1904 gedurende vijf baanden, van den 23 Juli 1904 tot en met den 23 December 1904, ter Gemeente-Secretarie voor een [leder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, den 22 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, [OH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL G.Gz. iiintsesiiisssd, Gouverneur Generaal. Bij Koninklijke besluiten van 20 Juli is ban W. Rooseboom, op verzoek, eervol lontslag verleend als gouverneur-generaal (van Nederlandsch-Indië, met toekenning van pensioen, en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen, en met bepaling, dat het eervol ontslag zal ingaan op den dag, waarop hij de functien aan zijnen opvolger overgeeft. De heer Rooseboom is bevorderd tot ICommandeur in de orde van den Neder- llandschen Leeuw. Benoemd tot Gouverneur-Generaal, van |Nederlandsch-Indie, H, M. Adj. Generaal (Adjudant in buitengewonen dienst, de Luite nant-Generaal J. B. van Heutsz, civiel en (militair Gouverneur van Atjeh en onder- (hoorigheden, thans in buitengewone zending hier te lande, met bepaling, dat hij optreedt [den dag waarop de tegenwoordige gou verneur-generaal zijne functien aan hem te 3atavia zal overgeven, en is genoemde opper-officier eervol ontslagen uit den mi litairen dienst, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en onder toeken ning van pensioen. volgende bericht uit Den Ham: »Alhier is opgericht een kiesvereeniging genaamd >Ons Belang*, tellende 75 leden Tot voorzitter is gekozen de heer J. Rud- dingh, notaris, en tot secretaris penning meester de heer H. Klaassen, onderwijzer alhier. >De vereeniging stelt zich voor de be langen der Herv. Kerk te behartigen, door te bestrijden de leden dier kerk en van andere kerken welke de Hervormde kerk tegenstaan. Ofschoon men zich niet bepaald op een partij standpunt plaatst, zal toch waar schijnlijk bij verkiezingen voor de Prov. Staten en de Tweede Kamer samenwer king worden gezocht met de liberale par tij in andere plaatsen*. Is dat geen zonderlinge kiesvereeniging? E11 gaat het er op die manier niet won derlijk in onze 'politieke wereld uitzien De liberalen, die bij de jongste Staten verkiezingen alleen door de socialistische krukken op de been bleven, worden door de Den Hamsche »Ons Belangers« voor de behartigers van de belangen der Ned. Herv. Kerk gehouden. 't Is merkwaardigom er maar niets anders van te zeggen. Een zelfde soort bericht komt uit Leiden ^Gisterenavond werd alhier een druk bezochte vergadering gehouden, van de nieuw opgerichte „Ned. Herv. Kiesveree niging" waarbij zich reeds meer dan óo leden hebben aangesloten. Er werd een definitief bestuur gekozen. »De oude Chr.-Hist, kiesvereeniging ^Vaderland en Oranje* heeft zich hoofd zakelijk in de nieuwe kiesvereeniging op gelost. De nieuw opgerichte kiesvereeniging wenscht haar zelfstandigheid te handhaven". Die ^zelfstandigheid* zal haar misschien Ook wel bij de liberalen terecht brengen. De Kamerontbinding. In de >Staatscourant« is opgenomen het Rapport van den Raad van Ministers aan Hare Majesteit de Koningin van 16 Juli 1904, dat aldus luidt Aan de Koningin. De Raad van Ministers veroorloofd zich ingevolge de machtiging, op 16 Juli jl. door uwe Majesteit bij het onderhoud ten jpaleize Het Loo, mondeling aan zijnen Voorzitter verleend, Uwer Majesteit hier mede eerbiediglijk aan te bieden ie. een oiitwerp-besluit, strekkende om de zitting der Staten-Generaal op 23 Juli e. k. te sluiten, en 2e, een ontwerp-besluit, strekkende om de Eerste Kamer der Staten-Gei.eraai op 23 Juli e.k. te ontbinden, onder vaststelling van den 3den Augustus e.k. als den dag, waartegen de Staten der onderscheidene provinciën tot de keuze van leden der Eerste Kamer 2ullen worden opgeroepen. De aanvrage tot de machtiging om Uwer Majesteit een ontwerp-besluit tot ontbin ding van de Eerste Kamer te mogen voor- leggen, rustte van de zijde van den Raad op de overweging, dat het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het Hooger Onderwijs strekte tot gedeeltelijke uitvoering van de in het programma van het 1 Augustus 1901 op getreden Kabinet, blijkens de troonrede tan 1901, opgenomene vrijmaking van het mderwijs in zijne onderscheidene vertak- '.ingen. De niet-aanneming van dit wetsontwerp loor de Eerste Kamer der Staten-Gene- aal deed alzoo een conflict ontstaan usscheu haar en het regeeringsbeleid van lat Kabinet. Op tweeerlei wijze is dit Conflict tot oplossing te brengen, en wél pf door terugtreden van het Kabinet, óf floor ontbinding van de Eerste Kamer, Tot het eerste, dat is tot eerbiedige aan bieding van hun gezamelijk ontslag, ge voelden de leden van den Raad geene vrijheid, rekening houdende, zoowel met de tegenwoordige politieke samenstelling van de Tweede Kamer als met den uitslag der onlangs voor de Provinciale Staten ge houden verkiezingen. Zij waren mitsdien eenparig van gevoelen, dat de ontbinding der Eerste Kamer behoort te volgen, 's Gravenhage, 16 Juli 1904. De Voorzitter, KUYPER. Een «onderlinge. Kiesvereeniging. De »Zwolsche CouranU ontvangt hej De dood van ond-president Kruger. Dr. W. J. Leyds bericht dat volgens een ontvangen kabeltelegram van generaal Louis Botha, de autoriteiten in Zuid-Afrika verlof hebben gegeven tot de teraardebe stelling van wijlen president Kruger in Transvaal. Het stoftelijk overschot van den cud- president is Dinsdag met den trein van 12 uur 42 min. van Clarens naar 's Gra venhage, via Bazel en Brussel, overge bracht. Het inwendige van den lijkwagen is ver sierd met bloemen en vlaggen. De Trans- vaaische vierkleur dekt de kist die het volgend opschrift draagt >Stephanus Johannis Paulus Kruger, ge boren 10 Oct. 1823 te Colesberg, over leden 14 Juli 1904 te Clarens, in leven Staats president van de Zuid-Afrikaansche Republiek.* Bij aankomst heeft Kamerheer Jhr. v. d. Bosch namens de Koningin en den Prins een krans aan een wit lint met de initialen W. en H. aan de familie van het oud staatshoofd aangeboden. De regeering was vertegenwoordigd door de Ministers van Buitenlandsche Zaken, Koloniën en Waterstaat die bij de betuiging van deelneming tevens mededeelden, dat de Minister-president, Dr. Kuyper, tot zijn leedwezen verhinderd was te komen. PlaatseSijh Uleuws, Sommelsdijk. Door de gemeente-po- litie is tegen M. J. wegens mishandeling en tegen D. v. d. W. wegens straatschenderij, proces-verbaal opgemaakt. Maandagavond jl., circa 10 ure, woedde boven ons dorp een hevig onweder. T wee boomen óp het kerkhof, vlak bij het slop van den heer Doornbos, werden door den bliksem getroffen. Een troep matrozen van het oplei dingsschip »Castor«, liggende op het Ha ringvliet, kwamen Zondag jl. onder geleide van een onderofficier, alhier naar de kerk. Gisteren (Woensdag) ontstond bij bakker L. Kats boven op den zolder in een partijtje spaanders een begin van brand. Als verdacht hiervan is door de ge meente-politie en marechaussees aange houden het inwonende bakkersknechtje A.B., die na een streng verhoor bekende, den brand opzettelijk te hebben aangestoken. Heden (Donderdagmiddag) werd hij on der toezicht der politie naar Rotterdam vertransporteerd. t De Rekening van de inkomsten en uitgaven dezer Gemeente over het dienst jaar 1903 ligt gedurende veertien dagen en wel van 23 Juli tot en met 6 Aug. a s. voor een ieder ter inzage. VERSLAG van het verhandelde in de gemeenteraad op Vrijdag 22 Juli 's avonds 7 uur. Afwezig den heer Mijs. Na opening door den Voorzitter worden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie. Wordt door den Voorzitter mededeeling gedaan van de opneming en nazien der kas en boeken van den Gemeente Ontvanger, waaruit bleek dat boeken en kas in orde waren en; er in kas was f610,45. Wordt voor kennisgeving aange nomen: 2e. Wordt bij monde van den heer Jfosterdijk rapport uitgebracht in zake den temaken brand put aan het Korteweegje, waarin de Commissie (zie vorig verslag) als haar gevoelen uitsprak, dat dit voor uitvoering vatbaar was, door het leggen van buizen door het slootje, dat de scheiding aangeeft der eigendommen van den heer A. A. Mijs en den heer J. D. de Graaff, en vervolgens nog door een perceel hofland in eigendom toe- bêhoorende aan Mejuffr. Spee. Dan kwam men zeer nabij de panden staande van voornoemd weegje, en men zou alzoo al die gebouwen bij eventueelen brand kunnen bereiken. Algemeen wordt dit gevoelen gedeeld en de wenschelijkheid uitgesproken, dit plan zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Daar het echter bij een bespre king van Burgemeester en Wethouders met voor noemde heeren Mijs en de Graail' aangaande dit punt gebleken was, dat de heer Mijs nogal eeni- ge bezwaren had, ja dit zelfs onuitvoerbaar acht te, wenschte deze nog wel van den Raad een uitgewerkt plan te ontvangen. Wordt besloten aan dien wensch tegemoet te komen, en dan later omtrent dit punt een beslissing te nemen. 3e. Wordt aangeboden de Gemeenterekening over 1904, welke tot onderzoek in handen wordt gesteld van de heeren K. de GraalF, Mosterdijk en Van Beek. 4e. Wordt nu aangeboden de rekening over 1903 ran het Burgerlijk Armbestuur en Wees huis, welke zal worden onderzocht door de hee ren A. P. van Dorsser, Born en K. de Graaff. 5e. Komt ter tafel de begrooting van de schut terij over 1905, welke wordt goedgekeurd. 6e. Wordt voorlezing gedaan vaia een schrijven van den heer Thielman, hoofd der Openbare Lagere School, daarin verzoekende, om het tekort inzake het reisje naar Rotterdam met eenige leerlingen dezer school uit de Gemeentekas te restitueeren, aangezien dit maar is een klein bedrag (zijnde 13,08). Wordt hiertoe besloten. 7e. Wordt ter behandeling nog aangeboden de Verordening op Haven- en Kaaigeld. Aangezien deze bestaande Verordening loopt tot 1905, wordt de behandeling daarvan tot later uitgesteld. Op de gebruikelijke rondvraag niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering ge sloten. Alitldeihamis, De Burgemeester der gemeente Middelharnis maakt bekend, dat het kohier no. 1 op de belasting der bedrijls- en andere inkomsten over het dienstjaar 1904/5, invorderbaar verklaard op den 20 Juli 1904 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Binnen eenige dagen zal in deze gemeente aan de ingezetenen een circulaire worden gezonden tot inteekening eener gift voor het op te richten Standbeeld voor den Stadhouder Willem III, die eenmaal op wonderbare wijze het Vaderland redde, toen het reddeloos scheen. Ter bereiking van dat doel wordt de hulp ingeroepen van de ingezetenen, in het vaste vertrouwen, dat ook dezen den grooten Stadhouder zullen wenschente eeren. Door den heer A. C. Kolff werd met gunstig gevolg liet eindexamen afge legd aan de Hoogere Burgerschool te Breda. Door Mej. A. Kolff werd te Alkmaar het overgangsexamen afgelegd voor de 2e klasse der H. Burgerschool. -- Op 23 dezer had de heer Feitsius Boss, thans te Scheveningen, vroeger on derwijzer aan de Chr. School alhier, het voorrecht, te 's Gravenhage te slagen voor dc Hoofdakte. De heer G. L. Born werd dezer dagen bevorderd van de 3e naar de 4e klasse der H. Burgerschool te Rotterdam. De Aspirant Machinist bij de Kon. Ned. Marine G. A. Vermeulen, is zonder examen bevorderd in de 2e klasse. Stat! aan 't ESaringvliet Door het hevig onweder tusschen Maandag en Dins dag 1.1 is voor de school een boom ge troffen van de takken tot den wortel toe. Met de werkzaamheden aan het nieuw aan te leggen steiger is deze week met een locomobiel een aanvang gemaakt. Het zevenjarig zoontje van C. v. d. S. alhier had het ongeluk om als spelende zijn armpje te breken. Den Bomaïel. Bij Koninklijk Besluit is tot gezworen van den polder Den Bom- mei benoemd de heer J. Mijs Jz. Alhier deed zich de vorige week een geval van de zoo zeer gevreesde vlekziekte onder de varkens voor met doodelijk af loop. Ooltgensplaat. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot Dijkgraaf van den polder het Oudeland Mr A. J. C. van Weel en tot Gezworen J. van Noordt. Oude Tonge. Maandag 25 Juli j.l. was een zekere L. van M, uit deze gemeente aan het fietsrijden, op den weg bij den heer L. Slis. Daar hij nog ongeoefend was en er nu op wilde springen, zwierde hij met de fiets, en zeker ziende dat hij met fiets en al in den sloot terecht zou komen, sprong hij er af en wel buiten- zijn verwachting in een sloot waarin voor het grootste deel modder was. Hij wist zich zeiven er gelukkig uit te helpen. Zoo keerde deze fietsrijder alzoo bemodderd huiswaart. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op 21 Juli. Present al de leden. Nadat de vergadering is geopend door den Voorzitter, worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ie. Wordt bij loting uitgemaakt hoe in deze vergadering gestemd zal worden. 2e. Doet de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. missive van H.H. Ged. Staten dezer provin cie, daarbij goedgekeurd terugzendende de bouw verordening die opgemaakt en ingezonden was, ter uitvoering van art. 1 der Woningwet. b. missive alsvoren, waarbij de ontvangst van bedoelde verordening wordt bericht. c. liet procesverbaal van kasopneming door B. en W. dezer gemeente, waaruit blijkt, dat boeken en kas van den gemeenteontvanger, in orde be vonden zijn en dat er een bedrag in kas was van f3530.30. De missives sub a, b en c, worden voor ken nisgeving aangenomen. 3e. Worden in een gesloten vergadering eenige reclames van den Hoofdelijken Omslag behandeld, 4e. Bieden Burg. en Weth. de rekening' aan van ontvangsten en uitgaven der gemeente, over het jaar 1903. Nadat deze rekening is voorgelezen, wordt zij voorloopig vastgesteld, in ontvangst op f 27355.42, in uitgaaf op f22901.02, goed slot f 4454.40. Deze rekening is nu ter visie gelegd en in middels zal deze door eene commissie die daar voor alreeds benoemd is, onderzocht wm'den. In de volgende vergadering zal de commissie het verslag uit moeten brengen, om daarna de rekening definitief vast te stellen. 5e. Wordt de begrooting van het 12e Bataljon rustende schutterij in deze provincie, aan de orde gesteld, welke met algemeene stemmen onveranderd wordt vastgesteld. Deze begrooting zal nu ter goedkeuring aan H.H. Ged. Staten worden opgezonden. 6e. Legt de Voorzitter het le suppletoire kohier van den Hoofdelijken Omslag over, voor het jaar 1904, waarop met algemeene stemme® eenige personen worden gebracht. 7e. Worden eenige af- en overschrijvingen be sproken om te laag geraamde posten uit de on voorziene uitgaven te dekken. 8e. Zegt de Voorzitter dat einde Juli de tijd verstreken is, voor welke Burg. en Weth. door ZEx. den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zijn aangesteld inplaats van de com missie tot wering van schoolverzuim. Er zijn in deze gemeente geen geschikte personen te vin den, die het lidmaatschap dezer commissie zullen aannemen, zoodat hiervan mededeeling zal wor den gedaan aan den heer Commissaris der Konin gin. Na nog eenige besprekingen van huishoude- lijken aard sluit de Voorzitter de vergadering. Dis'kslaild. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer C. Bakker, thans te 's Graven hage heeft mei gunstig gevolg zijn hoofd- acte gehaald. Tot onderwijzer aan de Chr. School is benoemd de heer P. v. Eijk, thans als zoodanig werkzaam te Brielle, die deze benoeming heeft aangenomen. Tijdens het onweer dat Maandagavond alhier woede, sloeg in een schuur van D. Poortvliet den bliksem in, zonder echter brand te veroorzaken, hoewel de schuur nog beschadigd werd. De rijksnajaarskeuring van tot dek king bestemde hengsten zal alhier plaats hebben den 22 October 1904, Liet het zich op 't eerst aanzien dat de vrijwillige oefeningen in den wapenhan del door te geringe deelneming dezen winter niet door zouden gaan, thans kan gemeld worden dat het getal aangegevenen 23 bedraagt, zoodat daardoor de oefenin gen haar voortgang zullen hebben. Melden we eenige weken geleden dat door den gemeenteraad met 4 tegen 3 stemmen besloten werd f 400 subsidie toe te staan aan de Chr. Bewaarschool alhier, we kregen bericht van onzen correspondent dat dit niet geheel juist was. Wel is met 4 tegen 3 stemmen besloten voornoemde subsidie te verleenen, tenzij voldaan wordt aan de voorwaarden, in verband daarmede door den gemeenteraad gesteld Daar men op het oogenblik aan die gestelde eischen nog niet kan voldoen, zoo willen we hopen, dat de voorstanders dier school het Chr. Onderwijs bij de a.s. Unie-Collecte nog wel in gedachten zullen houden. Heden (Donderdag) werden alhier voor rekening van de heer C. Both Jr. de eerste koepeen geleverd tegen 2 cent de Kilo. Stellendam. Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat te dezer plaatse met eene bevolking van 1476 zielen van 1 Januari 1904 tot heden dat is in 7 maan den slechts z sterfgevallen zijn aangegeven De Rijksveldwachter J. Zoon alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen F, de G. wegens hem toegevoegde beleediging. De miliciens verlotgangers Pieter Ma- rinus Riemens en Cor. Klink, respectieve lijk der lichting 1899 en 1898, beiden dienende bij 't 3e Regt. Inf. ie Comp. ie. Bat. zijn tegen 22 en 23 Augustus in werkelijken dienst opgeroepen tot het hou den van herhalingsoefeningen, standplaats Bergen op Zoom. Tijdens het onweder dat Maandag avond woedde zijn in den Krooningspol- der onder deze gemeente twee paarden getroffen, waarvan een van 3 jaar behoo- rende aan de Gebr. Meijer doodelijk en een jaarling van Koese zoodanig dat het te bezien zal staan of het nog voor gebruik geschikt zal worden. De vorige week viel een vierjarig kind in de haven. Door W. Kok werd dit opgemerkt die het geluk had het kind van een wissen dood te redden. Een huis, erf en schuurtje acht dagen te voren ingezet op f2260 werd den vori- gen Vrijdag bij afslag verkocht. Daar het door niemand werd gemijnd bleef het huis het eigendom van den hoogsten bieder den heer S. van Wezel die eenige oogen- blikken later het weder overgaf van den heer Ad. van Seters Lz, naar men zegt met een aardige winst. Op de gisteren gehouden verkooping van koren, op het zoogenaamde Heeren- land en heden (Woensdag)morgen van die in den Woutrinapolder, zijn weder hooge prijzen besteed. De stand der gewassen is onder deze gemeente wel uitstekend, doch naar veler meening is het goud toch wel rijkelijk duur betaald. Alhier circuleert eene lijst- ter tee- kening, 0111 in te dienen bij den gemeente raad ten einde te trachten een bewaar school te krijgen. Goedereede, Volgens bekendmaking is het kohier No 3 der Personeele Be lasting over het dienstjaar 1904 invorder baar verklaard en ieder belastingsschuldige gehouden, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. De vorige week legden drie kleine knapen in de duinen onder deze gemeente een vuurtje aan. Door de droogte van den helm en den wind bereidde het vuur zich zoo vlug uit, dat de kleinen geen kans zagen liet te keeren. Gelukkig schoten spoedig eenige visschers met schoppen te hulp en mocht het hun door zand op het vuur te werpen gelukken, den brand te blusschen. Voor den tijd van tien achtereen volgende jaren, van 1 Juli 1904 tot 30 Juni 1914 wordt te huur aangeboden het recht van visscherij in de Oostdiiksluis en Stedevest, alsmede in de Watering van den polder »Oude Oostdijk* Inschrijvingsbiljetten in te leveren voor 1 Augustus a s. bij Notaris van Schouwen. L.l. Zondagmorgen waren eenige jongens in de haven alhier aan het zwemmen. De 13-jarige A. C. de E. zou daarbij stellig- verdronken zijn, indien de voorbijganger P. R. niet terstond hulp had geboden, waardoor het hem gelukte, den kleine van een anders wissen dood te redden. Zondagnamiddag jl. omstreeks half drie voer aan de zuidzijde vau het z. g. n. Plaatje in het Goereesche Zeegat de log ger MA. 80 van Maassluis, die terugkwam van de haringvangst, omhoog. De blazer GO. 21, bevaren doorschip- per C. Melissant, is ter assistentie erheen gevaren. Met het nachtgetijde ongeveer 3 uur kwam de logger met behulp vau voornoemde blazerschuit weder vlot. De sleepboot »Gier« behoefde geen bijstand te verleenen. Reeds zeer vroeg in den ochtend waren op Vrijdag den 22 Juli 1.1. velen in deze gemeente opgestaan, om getuige te kunnen zijn van de blijde gezichten, vol verwachting, van een tach tigtal leerlingen van de beide hoogste klassen der Openbare Lagere School in deze gemeente, die vergezeld van het onderwijzend personeel, eene pleizierreis gingen aanvaarden naar Rotter dam. Omstreeks vijf uur in den morgen vereenigden zich de kleinen in het schoolgebouw, om zich van daar te begeven naar een veertiental op de markt gereed staande rijtuigen, kosteloos door de verschillende landbouwers in deze gemeente af gestaan. Weldra waren de kinderen opgeladen en voort ging het in statigen draf het dorp uit en den weg naar Stellendam op. Moeders, vrienden en bekenden deden den kleinen reizigers uitge leide. Weldra was de stoepte Stellendam'gearriveerd, de rijtuigen werden verlaten en ieder zocht een plaatsje op de stoomboot „Maasnymph IV". Toen allen goed en wel gezeten waren werden de tou wen losgemaakt en verliet de stoomboot de ha ven, ten einde koers te zetten naar Rotterdam. Onder aangenaam gekout en het verorberen van menige versnapering werd de tijd aanmerkelijk bekort en bereikte men spoedig de plaats van bestemming. In een oogwenk bevond men zich op den vas ten wal en doorkruiste men, begunstigd door aangenaam zomerweder, een deel der stad, waar na men koers zette naar de Diergaarde, alwaar de kleinen gedurende geruimen tijd bloven ver toeven. Achtereenvolgens warden de verschillende dieren en andere bezienswaardigheden in oogen- scbouw genomen, waaronder voorzeker enkele, als olifanten, leeuwen, tijgers, papegaaien e. d. stellig de meeste belangstelling der kleinen trok ken. Vervolgens reed men per tramgelegenheid naar de zoobekende Uitspanningsplaacs van den heer Freerichs te; Hillegersberg, waar schommel, wip enz. klaar stonden. Geruimen tijd vermaakte de jeugd zich hier kostelijk en na eenige ver versing te hebben gebruikt, werd de terugtocht aanvaard naar de boot, die hen weder naar de haven te JSteliendam voerde. Daar aangekomen, ontmoetten hen weer de rijtuigen, die hen in den vroegen morgen hierheen hadden gebracht. Omstreeks elf uur arriveerde men te dezer plaatse. Men kon het den kinderen aanzien, dat ze een genotvol tochtje hadden meegemaakt en tevens bij "hunne ouders kon men opmerken, dat ze verrukt waren, de opgetogen kinderge zichtjes te aanschouwen. Na op de markt een poosje halt gehouden en nog een paar versjes, n.l. „Over de Zee" en „Goeden nacht" ten ge- hoore gebracht te hebben, begaven de kleinen zich voldaan en tevreden huiswaarts, om mis schien in hunne droomen nog eens te genieten van dit pleizierreisje. Gesteund door enkele milde bijdragen van particulieren, werden de kosten van dit reisje gedeeltelijk gedekt door spaarpenningen der scholieren. Ten slotte nog een hartelijk dankwoord aan de reederij van de stoombootdienst, „Maas nymph", „Voorne en Putten" en „Vooruitgang", welke voorzeker niet 't minst bijdroeg, om dit tochtje zoo uitstekend te doen slagen, door de kleinen geheel gratis te vervoeren en tevens, door een bijzonderen dienst zoo.bereidwillig be schikbaar te stellen. Ouddorp. Als een bijzonderheid zij gemeld, dat in de duinstreek in de na- buurtschap »den Ouden Oostdijk* onder deze gemeente een egel is gevangen. In de naburige gemeente Goedereede werd het gevangen diertje eenigen tijd ter be zichtiging rond gedragen. De Rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1903 ligt van af 25 Juli gedurende 14 dagen ter Secre tarie voor een ieder ter visie en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Het kohier der Personeele belasting No 3 over 1904 is aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, zoodat ieder daarop voorkomende verplicht is zijn aanslag op de bij de wet bepaalden voet te voldoen. Door heeren Gedeputeerde Staten is bepaald dat de afzonderlijke jachten op Waterwild voor 1904 zullen worden ge opend op Zaterdag den 30 Juli a s. In deze gemeente hebben zich een 20 tal jongelieden aangemeld tot deel neming aan het voorbereidend militair onderricht. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op 23 Juli 1904. Tegenwoordig de heeren: K. Lodder, T. Hamee- teman Johs.z., J. C. Lodder, K. Mastenbroek, 8. van der Wiele, C. van der Klooster en II. Tanis J. Wz. Voorzitter de Burgemeester. I)e Voorzitter opent de Vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Eene missive van heeren Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 24 Juni j.l. tot aankoop van grond voor het te bouwen Raadhuis. Alsvoren houdende goedkeuring van het raads»- besluit dd. 24 Juni j.l. tot het in gebruik afstaan

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3