VERLOTING Advertentièn. PAARDENMARKT Vrije Paardenmarkt „ïïet juichende Volk Israels". Is verschenen bij gelegenheid van de in gebruikne ming der nieuwe Kerk te Ooltghns- plaat, (Langstraat) op 21 Juni 1903, minder adviezen geven aan eene Regee ring, die trouwens het politiek moment van heden van meet af heeft voorzien. Maar zoo wij de opinie mogen ver tolken van ons Christelijk volk, dat heel dezen onderwijsstrijd met meer dan ge wone belangstelling heeft gevolgd, zoo wij met de persstemmen uit de meeste organen van rechts rekening mogen hou den, dan moet dit conflict met de Re geering en met den zeer duidelijk uit gesproken volkswil, noodzakelijk leiden tot een ontbinding der Eerste Kamer en eene uitschrijving van nieuwe ver kiezingen, Eene ontbinding, die de liberale helft van den Senaat niet treffe als eene straf, maar die der Regeering alleen een rechtsmiddel zij om een groot obstakel, wat aan de re.Uiscering van haar pro gram in den weg gelegd wordt, uit het midden te ruimen. Want dit eene en hoofdzakelijke verlieze men thans niet uit het oog. De wet, die gisteren verworpen werd, is een z^er principieele. De zaak staat op lieden niet als met de Ongevallenwet of een dergelijke, waarbij een gerezen conflict, na gemeen overleg en wetswijziging, tot een goede oplos sing gebracht kan worden. Neen, van de wet, die aldus afgewezen werd, wil men het beginsel niet. Het liberalisme stond en staat tot het einde onverzoenlijk tegen ons en het is nu wel duidelijk, dat eene partij, die na den jarenlangen onderwijsstrijd nog niets geleerd heeft, onverzoenlijk zal blijven. Op dit punt blijkt met de vrijzinnig heid niet te tragiseeren. Hoezeer haar prestige als politieke partij ook albrokkclt. ze klemt zich nog stram en stijf vast aan den ouden waan harer opperhoogheid, meenend dat met haar monopolie van onderwijs de partij staat of valt. Dit schijnt alzoo haar principe. Het staat dus beginsel tegen beginsel. In zulke omstandigheden kan er voor een zelfbewuste Regeering, die met een groote politieke gedachte bezield is en met een vast omlijnd program optreedt, maar een uitweg zijn. Hier immers geldt de oude rechtsregel wie bet doel wil, wil ook de middelen Het doel immers van deze Regeering. is geen ander dan de Staatsinstellingen en het publieke leven om te zetten in Christelijken geest, de fundamenten van een ordelijken Staat, die door het libera lisme verwoest waren, weer te herstellen naar de groote geloofsbeginselen, die de Christenen van verschillende belijdenis onder elkaar gemeen hebben. Nu kan er zeer zeker verschil zijn in de keuze der middelen om tot dat doel te geraken, maar even zeker schijnt het wel, dat het aangrijpen van andere mid delen, die niet zoo radicale werking heb ben als een ontbinding, die verwezenlij king van het regeerinsprogram in zake het onderwijs met groote gevaren blijven bedreigen. Tuin- en Landbouw. DE PROEFVELDEN VAN »LAN DBOU W - ON DER WIJ S. III. De heer J. A. Slis Dz., te Ooltgensplaat heeft zich bereid verklaard, om eenige jaren achter elkaar zorgvuldig uit te voeren eene proefne ming, waarvan de resultaten gewis voor de praktijk zeer groote waarde kunnen hebben. Het doel van deze proevenreeks is »het vast stellen der gebruikswaarde van superphosphaat Thomasslakkenmeel en beendermeel. Per Putsch Gemet (0,4997 H.A.), dus rond V, H. A. vergelijkt men 300 K.G. superphosphaat van 14"/.. 300 Thomasslakkenmeel van 16% 150 Beendermeel van 1 maal 30, (dus met 30 7. phosphorzuur.) Het proefveld is gelegen in den polder «Ga lathee» en droeg het eerste proefjaar uien. Het zaad werd ondergunstige omstandigheden uitgezaaid. De jonge planten kwamen zeer re gelmatig op, terwijl ze van ziekte niets te lijden hadden. Alvorens de resultaten te ver melden zij eerst nog meegedeeld, dat 't veld verdeeld was in 7 perceelen. 1 en 7 kregen geen phosphorzuur, 2 ontving Thomasslakken meel 3 half slakkenmeel en half superphosphaat 4 enkel superphosphaat, 5 half beendermeel en half superphosphaat en 6 alleen maar been dermeel. De hoeveelheden phosphorzuur be droegen dus op 1 en 7 nihil, op 2 48 KG. (per 7. H.A.), op 3 45 KG., op 4 42 KG., op 5 43'li KG. en op 6 45 KG. Maar dar niet alle vormen van phosphorzuur dezelfde uit werking hadden en dus niet alle phosphor- zuurhoudende meststoffen dezelfde sgebruiks waarde« bezitten, dat leert ons het verschil der opbrengsten van de onderscheidene per ceelen. Nommer 3 half Thomasslakkenmeel en half superphosphaat gedroeg zich 't best, dan volgde enkel superphosphaat, daarna uitsluitend •Thomasslakkenmeel, vervolgens half beender meel en half super en ten slotte beendermeel. Ziehier een uittreksel uit de tabel, waarmee 't verslag van den heer Van Bijlevelt besluit. Alles is berekend per H.A. Per ceel. 1 2 3 4 5 6 7 Dat Bemesting. Zonder phosphorzuur. Thomasslakken. 7i Thomas en 7> Super. Superphosphaat. 'h Beenderm. en 7» Super. Beendermeel. Zonder phosphorzuur. 1 en 7 zooveel verschillen moet ge schreven worden op rekening van 't feit, dat 7 »kantmeet» is. M. Opbrengst in K.G. 14005 14326 17246 15679 13069 10906 10673 Landbouw. Stellendam. In het laatst der vorige week werd alhier een bezoek gebracht door de Hoofd commissie voor de .Rijks-Proefvelden in de pro vincie Zuid-Holland. Deze Commissie was samen gesteld uit een achttal heeren, onder wie de heer Löhnis, Inspecteur van het Landbouw onderwijs. Tn bet algemeen leverden de verschillende te velde staande producten, in deze streek gewon nen, zooals o. a. tarwe, haver, boonen, suiker bieten, aardappelen, erwten, vlu3 enz. een goeden indruk op. Evenwel, te midden van de overliet geheel weelderige gewassen werd bijzonder de aandacht der commissie getrokken door het ha- vergewas, onder deze gemeente geteeld op de landerijen van den heer C. A. Vogel, landbouwer, woonachtig in de naburige gemeente Goedereede. Het was nl. eene haversoort, welke geteeld werd opeen Rijksproefveld, zeer weelderig en uit nemend te velde staande en in deze streek nooit te voren verbouwd geworden, met name riescn- falinenhaver, welke soort herkomstig is uit de Pruisische Rhijnprovincien. In welke mate deze bijzondere haversoort de opmerkzaamheid en de goedkeuring wegdroeg van de leden van evengenoemde Commissie kan ten duidelijkste hieruit blijken, dat door de commissie met den heer C. A. Vogel terstond onderhandelingen zijn aangeknoopt tot gedeel telijken aankoop der haver, welke hebben be werkstelligd, dat reeds een belangrijk gedeelte van dat havergewas tegen hoogen prijs door bovengenoemde commissie is aangekocht ge worden. In de nabijheid van dit havergewas bevond zich een veld met erwtengewas, zijnde evenwel niet een Rijksproefveld, hetwelk ook toebehoort aan den heer C. A. Vogel. Door het weelderige van het gewqi en tevens, doordat het vrij van z. g. springers te velde stond, werd terstond de aandacht getrokken der commissie en bestond ook voor dit gewas spoedig animo. Na eenige onderhandelingen werd ook tot ge deeltelijken aankoop van dit gewas besloten, waartoe mede een goed loonende prijs werd ge boden. Dit is dezelfde erwtensoort, die in het jaar 1903 de grootste opbrengst gaf op de Rijksproefvelden te Zoetermeer en te Goedereede. %rg-atig7iaafe. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of metletleelingeii zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrokking hebben. Vragen. 700. Wie weet een goed recept tegen rupsen in de kool Vangen is te tijdroovend. 701. Mijn pruimenboompje draagt voor 't eerst vruchten. Zijn die goed Er zitten veel blad luizen in. Is daar iets tegen te doen 702. Meikevers worden in 't voorjaar dikwijls boven gespit. Later vliegen ze rond en nog verder in den tijd ziet men ze heelemaal niet meer. Hoe gaat het met hun levensloop daarna Antivoorden en mededeelingen. 698. Witachtige slrepen op vruchtboomen Daar zitten vast bloedluizen onder. Druk er maar eens op, dan zult ge zien, dat er een op bloed gelijkend vocht te voorschijn komt. Smeer terstond door een kwastje wat petro leum op de aangetaste plekken. Want bloed- luis is schadelijk voor de boomen. 699. Wat foelie is Dat is een specerij. Ze groeit buiten op den bast van de muskaatnoot. AiB!tmcIiis§cliUMfi flïïddk'B- hai'üis. Iu de vergadering dei' Prov. Staten van Zuid-Holland sprak o. m. de heer Vegtel over de Ambachtsschool het volgende Mijnheer de Voorzitter. De Commissie uit ons midden welke rapport had uit te brengen over het voorstel van Ged. Staten om aan de Vereeniging //Ambachtsschool voor Overflakkee en Goedereede een sub sidie van f 1G50,toe te kennen, deze Commissie, zoo luidt het in haar verslag, //onderwierp den toestand van de Am bachtsschool te Middelbands aan een zeer //nauwkeurig onderzoek. Zij sprak een- //sfemmig als hare meening uit, dat er alle reden bestaat zich te verheugen hi nden bloei dier school.// Met groote voldoening zie ik met deze woorden eenstemmig den bloei der school geconstateerd. Deze voldoening is verklaar baar. Het was tocli in de najaarszitting van 1902 dat ik dien bloei voorspelde bij aanneming van het gewijzigd voorstel van Ged. Staten, een voorstel mede verdedigd door de heeren Van Staveren, Van Nispen tot Sevenaar, De Geer en De Wille, tegenover de meest zwartgallige bedenkin gen en de onverzettelijke tegenkanting van de andere zijde. Het was van die andere zijde, dat Pro fessor Visser te kennen gaf dat wij de zaak //in de war brachten//. „Om die zaak te reddenbestreed hij het voorstel om die goede zaak niet te doen nvermoorden// riep hij zijn medestanders tegen ons te wapen. En ook de Vrijzinnige Pers bemoeide zich op haar wijze met de zaak. //Ergerlijk,// zoo heette het in rle Nieuwe Rotterdammer Courant voor de stemming, //ergerhjkv dat een uitnemende zaak, een //zaak van zoo groot belang voor de be- //volking van een geheel eiland op die «wijze door partijzucht in de waagschaal //wordt gesteld.// En na de stemming luidde het «Het partijstukje is volledig afgespeeld.// «Plet stukje, dat de heeren van de «meerderheid hiermee hebben uitgehaald, «zal hen heugen. Het zal hun te gelegener «tijd worden thuis gebracht. «Gaat zoo voort mijne heeren, en indien «er aan uw eigen zijde geen prote ten «mogen komen, de «kieurlooze midden- «stof«, die gij hij de laatste veikiezingen «op uw hand hadt, zal thans begrijpen «waar we met den nieuwen koers, op die «wijze ingewijd, heengaan. «Alles staat dan nu op losse schroeven, «Aan de vereeniging, die gevraagd heeft, «is het subsidie voor de Ambachtsschool «geweigerd, en de vereeniging, aan welke «men het toegekend heeft, bestaat niet! //Wij vreezen, dat men nu verder dan «ooit van de bereiking van het doel af is. «Het kwaad bloed, door deze beslissing «gezet, zal, dachten wij, al hopen wij het «niet, het tot stand komen der zaak be- //lemmeren, afgescheiden nog hiervan, dat «men van verschillende toegezegde sub- //sidiëïi nu niet meer zeker is« r «De partijzucht heeft haar hoogtij ge- «vierd, het ambachtsonderwijs zal het «loodje leggen1// Zoo luidden de voorspellingen zoo wer den ODze bedoelingen in verdenking ge bracht. E11 wat zijn de uitkomsten Nogmaals «Zij sprak eenstemmig als hare meening «uit, dat er alle reden bestaat, zich te «verheugen in den bloei dier schooi.// Voorwaar eeu verblijdend onderscheid tusschen voorspelling en uilkomst; en ik mag zeker aannemen, dat de heeren, die zich zoo schrap hebben gezet tegen het nader voorstel van Ged. Staten, thans wel tot rie overtuiging zijn gekomen, dat hun inzicht gefiald heeft, dat niet dit voorstel partijdig was, maar dat juist hun collectief veizet en de oppositietaai van de Nieuwe Rotterdammer Courant door liet schitte rend verloop der feilen, als een «ergerlijk partijstuk// is gebrandmerkt. De bloei der schoolInderdaad de cijfers zijn welsprekend. Werden in de eerste begcooting de bijdragen der particulieren geraamd op f 470,thans wordt uit getrokken f 7Ü0,Het bedrag der ge meentelijke subsidiën liep op van f405, tot f 750,De opbrengst der schoolgel den, voor de eerste maal op f 650, begroot, wordt nu op f 1-250,geraamd. liet Bestuur van de Ambachtsschool constateert dan ook, dat de belangste'liiig de verwachting verre overtrof. Immers werd bij de oprichting gerekend cp een maximum van 75 leerlingen, het is de groote belangstelling in dit onderwijs, welke het bestuur noopt de school iu te richten voor minstens 90 leerlingen eene belangstelling waarvan het gevolg is, dat op de begrooting voor 1905 niet alleen de exploitatiekosten f 1000 liooger zijn uitgetrokken dan te voren, maar dat daar op ook voorkomeu 3 posten voor inrich ting van een teekenzaal op den zolder, aanbouw van een houtloods, en uitbreiding gereedschappen en werktuigen tot een to taal bedrag van f 1000.Het eindcijfer der begrooting werd daardoor f 12000. en het bestuur vroeg in verband met die stijging thans een subsidie vau f 1800. Ten aanzien 1111 van deze aanvrage ver klaren heeren Gedeputeerde Staten zich volkomen bereid mede te werken tot ver hooging van het subsidie, doch niet lot een bedrag van f 1800.Heeren Ged, Slaten tocli zijn van meening, dat de Provincie rekening heeft te houden slechts met het bedrag der eigenlijke exploitatie kosten ad f 11000. «Wij kunnen aldus Ged. Staten niet «gunstig adviseeren tot een hooger «subsidie dan het als regel aangenomen «maximum van 15°/0, dit is f 1650. Ik ben het eens met heeren Ged Sta ten dat de gewone uitgaven geen f 12000. maar f 11000.bedragen evenwel zoude ik in overweging willen geven deze ad ministratieve onderscheiding niet als be letsel aan te merken voor inwilliging van het verzoek. Maar dan de 15°/0 zal men zeggenIk merk op nooit onverdeeld aanhanger te zijn geweest van die 15°/0 theorie. Toen twee jaar geleden er op gewezen werd, dat de bijdragen Van gemeenteD en par ticulieren ad f480aan de Landbouw school le Middelharnis niet in verhouding stonden tot d s f 3000.van Rijk en Provincie, toen reeds sprak ik mij uit als volgt «Hoewel ik over het algemeen voor- «stander ben van eene subsidieregeling, «waarbij de provinciale bijdrage in iet- «wat andere verhouding staat tot die «van gemeenten en particulieren dan «hier geschiedt, bestaat er voor mij «evenwel geen bezwaar om voor de «subsidie te stemmen. De in de Af- «deeliagen verdedigde regeling acht ik «uitnemend voor gewone gevallen, maar «kan mi. niet dienen bij eeu baiteu- gewoon geval. Zulte een buitengewoon «geval nu meen ik, dat hier aanwezig «is, waar de streek voor welke dit //subsidie dient, niet welvarend maar «uitgemergeld is. Het is deze omstan- «digheid, die aanleiding geeft om een «naar verhouding hooge subsidie te «verstrekken.// Mijne woorden van toen gelden ook voor thans. Ook nu meen ik, dat er aan leiding bestaat om f 1800,toe te staan al houdt men zich daardoor niet strikt aan een regel van 15 pOt. Ten einde deze meening ook bij anderen ingang te doen vinden, veroorloof ik mij er aan te herinneren, dat oorspronkelijk door het Bestuur een subsidi is aange vraagd van f 2000,In liet rapport van de Commissie, die deze aangelegenheid in de najaarszitting van 1902 behandelde, lezen wij, dat twijfel werd geopperd of de totstandkoming der school el ver zekerd was, waai de Regeering f1000, en heeren Ged. Staten f 500,minder aan subsidie voorstelden dan gevraagd werd. Woordelijk luidt het dan verder: «Twen leden uwer Commissie zouden «dan ook gaarne zien, dut het subsidie «alsnog op 1' 2000,werd gebracht. «Doch daartegenover werd het vert.rou- «wen uitgesproken, dat bij het optreden «van een zelfstandig Oomi'é, waarin «zoo mogelijk alle richtingen zijn ver tegenwoordigd, particulieren meer zou- "den bijdragen, terwijl voorts de meening «•verd uitgesproken, dat op den bouw «der school nog wel een en ander kon «worden bezuinigd.// Uit de zoo straks voorgelezen cijfers blijkt, dat dit vertrouwen niet beschaamd is, toch vergete men niet, dat de parti culiere bijdragen slechts van ondergeschikte betcekenis kunnen zijn. Daarbij valt nog dit op te merken De bijdragen van de gemeenten Mid- delharnis-Sommelsdijk, schoon vermeer derd, zijn gering. Was het Bestuur voor nemens het schoolgeld voor leerlingen uit gemeenten, die niet contribueeren, eenigs- zins hooger te stellen, ten einde op de besturen der gemeenten een zachtt 11 drang te kunnen oefenen, dit is het Bestuur onmogelijk gemaakt door onze voorwaarde, dat de school roor alle leerlingen uit de Provincie op voet van gelijkheid toegan kelijk moet zijn. De ervaring door het Bestuur opgedaan heeft mij de overtuiging geschonken, dat het op Elakkee, bij een belangstelling als daar de school ondervindt, onmogelijk zal zijn 35 pCt. der kosten uit eigen middelen te vinden en het is uit dien hoofde, dat ik liet voorstel zal indienen voor deze school liet maximum van 15 pCt. te handhaven. Ik vertrouw, dat zoodanig voorstel van de zijde van Ged. Staten weinig tegen kanting zal ontmoeten. Immers twee jaar geleden gaf nog dit College in het ovei- zicht der Vakscholen te verstaan, dat er voor de subsidieering der scholen geen algeineene formule te vinden is, die niet eenzijdig of willekeurig zou zij 11. Ged Stalen gaven toen het volgende te kennen De motieven, waarop ons oordeel zal rusten, zullen naar wij meenen in hoofdzaak dezelfde moeten zijn. als in vorige jaren in zooverre dat ook thans in aanmerking zullen komen alle fac toren, wilke ook vroeger op de toe kenning en het bedrag vau het subsidie van invloed waren, als de behoefte aan een Vakschool, de omvang van het ouderwijs de resultaten, die daar mede bereikt worden, o. a. dus het aantal leerlingen de regeling van het school geld de bijd-agen van particulieren; het bedrag van hetgeen de gemeente, vaar de school gevestigd is, daaraan ten koste legthet aantal leerlingen uit andere gemeenten, dan die, waar de school gevestigd ishet bedrag van het Rijkssubsidie, en vooral ook de behoefte aan een Provinciaal subsidie, o. a. dus de beoordeeling of de noodige zuinigheid in acht wordt genomen. Welnu, de behoefte van eeu Provinciaal subsidie. Ik behoef er niet op te wijzen, dat de behoefie hier, waar de Elakkeesche ge meenten met f 700.per jaar subsidi- eereti, nijpender is dan te 's Gravenhage waar de gemeente f21.000.-—, te Rot terdam waar de gemeente f 28.000. subsidie verleent. liet schoolgeld en de bijdragen van particulieren. Ik meen, dat wat op Elakkee in eigen kring geschiedt als een factor van betce kenis mag worden aangemerkt. Het finan cieel overzicht van de Ambachtsscholen is dienaangaande leerzaam. Wij zien er het volgende uit Totaal. 816.39 2094.95 3597.62 1781.50 2595.— 35S9. Diverse ge wone ont vangsten. g O TO O O O Oi O! tp co School gelden. 380.64 556.95 2425.50 797.50 1145.— 1267.50 Bijdragen van part. e. d. vo 1 o i i o u- 1^ 10 »o" X X -rp O •y? TO co co co <m rr« o cd so 03 Leerlingen t— ZO x 0 tc 35 ió i>- y? 10 05 —1 cm 1 cm SCHOLEN. Dordrecht. Gorinchem Haag. Leiden. Middelharnis. Rotterdam. Tk heb de eer u voor te stellen aan de Vereeniging Ambachtsschool voor Over- fiikkee en Goedereede te Middelharnis, overeenkomstig haar verzoek, voor 1905 een subsidie te verleenen van f 1800,- Ik doe dat voorstel onder herinnering aan de oorspronkelijke aanvragend f21101) en in het vmle vertrouwen, dat oowel de behoefte aan dat subsidie als de prij zenswaardige offervaardigheid i eigen kring aanleiding zal wezen 111 deze het. particulier initiatief op onbekrompen wij'e steun te bieden. Qemenerd üfleiiws. !)e warnsfe. De warmte doet zich overal gevoelen met een lievigheid, zooals wij die in de laalste jaren niet gekend hebben. Hebben hier te Rotterdam al verscheidene personen het niet de hi'te te kwaad gekregen, het zij hnndan een troost dat men er te Parijs nog heel wat meer van te lijden heeft. De Seine, die anders verfrissching brengt over de geheele stad, is nu ook niet langer meer koel, de temperatuur van het water was Zaterdag meer dan 26 graden en velen die een bad namen keerden teleurgesteld terug. Men heeft reeds gevreesd voor watergebrek, maar de E i g a r o heeft de gemoederen daaromtrent gen st ge steld. Parijs kan dagelijks 300.000 M3. water verschaffen en Vrijdag heeft men 17.000 M3. verbruikt, terwijl er Zaterdag in de reser voirs nog 11.000 M3. over was. Zaterdag ziin acht gevallen van zonnesteek voorgeko men, waarvan drie met doodelijken afloop. Over het geheel zonken Zaterdag 200 men- schen te Parijs van de warmte ineen, waar dij 2-5 gevallen met doodelijken afloop terwijl er in den loop van Zondag 30 menschen door de warmte bezweken zijn. Een 46-jarige vrouw viel, door de warmte bedwelmd, in de Seine en verdronk evtn- als een man, die haar was nagesprongen om haar te redden. Drie Italianen die zich in de Seine begeven hadden, werden door den stroom meegesleept en twee hunner verdronken. Een schipper, die in do mast van zijn schip geklommen was om zijn vlag los te maken, werd door de warmte bevan gen en viel dood op het dek. Wonderlijk af'geloope». Uit Amersfoort wordt aan de N. R. Ct. gemeld Toen Zaterdagmiddag, omstreeks 2 uur, een met twee paarden bespannen rijtuig den over weg bij wachtpost 42 van de H. IJ. S. M. aan den Soesterweg zou passeeren, schoofdebaan- waclueres a n de overzijde juist den boom dicht. Het rijtuig bevond z'eh reeds op do rails, toen zeer nabij, uit de richting Amers foort, een trein naderde. Da machinist remde oogenblikkelijk vat hij kon, maar een botsing zou onvermijdelijk zijn geweest, indien de k' el- sier niet de tegenwoordigheid van geest had gehad om haastig de tweede lijn op te draai en. De wachteres werd door de paarden om ver geworpen, en kwam terecht tusschen de rails waarop de trein zieli bevond die gedeel telijk over de vrouw heenreed alvorens tot stilstand te zijn gebracht. Wonder hoven wonder liep alles zonder ern stige ongelukken af. De Ivree families die in het rijtuig zaten, kwamen met den schrik vrij evenals de koetsier. De baan wachteres bekwam enkele niet gevaarlijke verwondingen aan het hoofd, welke door een toevallig passeerend of ficier van gezondheid werden behandeld. Het rijtuig en het harnachement der paar den werden zoodanig beschadigd, dat voort zetten van den rit niet mogelijk was. Een paardendief'. Zaterdagavond is door de politie te En schede aangehouden zekere A. B., een bekend paardendief, die Vrijdagmiddag tweepaarden en een wagen tegen eiken prijs te koop aan bood. De goed doorvoeddr dieren en de wagen werden in beslag genomen. Een arm verloren. De 17-jarige Boekamp te Gouda geraakte Zaterdagmorgen in de machinale garenspin- nerij, waar hij werkzaam was, bekneld tus schen een in gang zijnde machine. Behalve andere kwetsuren, werd een zijnet armen afgekneld. Men vervoerde hem naar het gast huis, waar hij werd geopereerd. Een ongeluk. Zaterdagochtend geraakte te Krommenie- dijk de slager v. E., van Uitgeest, met paard en kar te water, doordien het paard schrikte van een bos stroo. De gebroeders G., van Uitgeest, tlie in de nabijheid in 't land werk zaam waren, boden terstond de behulpzame hand, en liet mocht gelukken den lieer v. E. en 't paard niet de kar weder op het droge te brengen doch een der genoemde helpers deed daarbij een nood'ottigsn val, en overleed weinige minuten daarna. S4 E MS «11 EX te OUDE TONGE. De Commissie tot bevordering van de Paar denmarkt t" Oude Tonge maakt bekend: Dat op Yfiï«5ï>ACr a September e.k. aldaar eene zal worden gehouden. Dat bij gelegenheid van die markt zal worden gehouden eene van Paarden. Landbouwwerktuigen en Gereedschappen. Dat. al de te verloten Paarden, zoo mogelijk op de markt zullen worden aangekocht. Dat do prijs der Loten is bepaald op 60 cent per stuk, 11 stuks voor ƒ6.eu 55 stuks voor 29.25. Dat do Loten verkrijgbaar zijn bjj den Seoretaris, De Commissie voornoemd P. VAN SCHOUWEN, Voorzitter. G. VAN DEN BOGAARD, Secretaris. FEESTREDE DOOR I C. WIE8JIOÜWER. Ten voordeele der armen. Prijs 127a Cent.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2