meer dan '1000 kilo zware jachtwiel, van ile machine, in de thans gesloopt wordende meestoot te Üuddorp, van den draaijer van een heiderwins, een zoo hevigen slag op de hand te krij gen, dat de duim uit het lid werd geslagen, en geneeskundige hulp da delijk moest worden ingeroepen, die bij afwezigheid van den dokter te Ouddorp, eerst alhier kon worden ver leend. Hoewel de heer Birkhof tot heden, en wellicht nog in geen dagen, zijn gewone werk kan verrichten, is de toestand van zijn hand toch zeer bevredigend en begint dezelve toch weder al eenigszins te kunnen ge bruiken. Cüoedereedc. Onze vroegere dorpsge noot, de Wel Eer w. Beer Ds. W. de Lange, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Rhe- nen, hoopt op 10 Aug. as. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren alhier werd bevestigd. De lctelingt n Jan 't Mannetje der lichting 1904, welke tot den krijgsraad is aangewezen tengevolge van de ongeschikt heid voor den dienst van den milicien Hendrikus Hoogmoed, zal bij de lichting van het jaar 1905 worden ingelijfd. Ten einde deel te nemen aan het Voorbereidend Militaire Onderwijs, hebben zich alhier 21 jongelieden aangegeven. Door den Raad dezer gemeente is tegen Donderdag 14 Juli a.s. des avonds ten 7 ure, eene Openbare Vergadering belegd. Ook dit jaar zal getracht worden, aan de 1 iuderen van de twee hoogste klas sen der O. L. S. een genoegelijken dag te bezorgen en wel door het maken van een uitstapje naar Rotterdam. De kosten voor dit reisje zijn bijeengebracht door de spaarpenningen der leerlingen. Hekelingen. In deze gemeente heb ben zich 31 jongelieden aangemeld voor het dezen winter te houden voor bereidend militair onderricht. De collecte voor den ge wapen den dienst bracht alhier op eene som van f4.79. Spijkenisse. Voor het toelatings examen tot de 2e klasse der Chr. Hoo- ger Burgerschool te Rotterdam slaagde jl. Donderdag de jonge heer S. C. Geldtelder alhier. In de plaats van mej. C. M Boer welke eene benoeming ontving te Haarlemmermeer is thans alhier met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan de O. L. S. benoemd mej. A. A. Wezenaar van Zwijndrecht, welke Maandag 41 dezer in functie trad. De gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze ge meente opgebracht een som van f 7.06. Voor het in den a. s. winter te houden Voorbereidend Militaire On derricht hebben zich alhier 35 jonge lieden ter Secretarie aangemeld. Woensdag 20 dezer hoopt de Zangvereeniging Zangen Vriendschap alsmede een groot aantal ingezetenen een plezierreisje te maken naar Nij megen met de fraaie Salonboot »Jan Van Arkel.« Door eenige ondernemers is deze stoomboot afgehuurd en wordt de gelegenheid aangeboden voor fl een der schoonste deelen van Gelderland te bezichtigen. Jl. Dinsdag geraakte het 2-jarig zoontje van den landbouwer R. B. op Weiplaat al spelende te water. Op het hulpgeroep der kleinen snelde de moeder toe die het genoegen mocht smaken haar lieveling van een wis sen dood te redden. Iiifezoiiden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Jen Uitgever. Geachte Redactie. UEd. zoudt mij weder ten zeerste verplichten, als ik door middel van uwe kolommen nogmaals een eenvoudig woord tot de lezers mocht richtenj kon het zijn tot bevordering der belangen van de Antirev. partij. Uitbreiding van onze partij door middel van de Chr. School. Waarde lezers De drukke bezigheden dezer dagen nemen voorzeker het leeuwenaandeel in van onzen kost baren tijd, maar toch zal ieder goed antirev. wel eenige oogenblikken trachten te vinden om de belangen der Christelijke beginselen na te gaan- Na de hoofdartikelen doorgezien tehebben, slaat men ook allicht nog een oog op ingezonden stuk ken, die niet zelden den nieuwsgierigen lezer aantrekken. De overvloed dezer artikelen is de laatste weken nog al groot geweest, maar toch hopen wij, dat gij uwe welwillende aandacht eenige oogenblikken wilt schenken aan deze mijne regelen. De Heere zelve besture daartoe uw oog en hart en schenke u lust, opgewektheid en opmerk zaamheid om het door te lezen. Geef mij de jeugd, sprak voor vele jaren een man met doorziende blikken, en mijn is de toe komst. Deze uitdrukking mag stout schijnem doch bij eenig nadenken blijkt ze goede gronden te hebben, daar een goed fondament hoop geeft op een degelijk gebouw, terwijl een huis, hetwelk op een zandgrond gebouwd is, weinig stormen kan verduren. Van hun standpunt beschouwd, hebben de liberalen dit goed ingezien, en daarom hebben ze circa eene halve eeuw alle pogingen aange wend, om de Openbare School tot eene stichting te maken, waarin hunne beginselen werden ge huldigd. Hierin werden zij gesteund door de Regeering, die ook meerendeels de rede boven Gods Woord stelde, en langs zulk een weg, waarin zij bovendien grootelijks van Rijkswege werden bevoorrecht, ging het zeer gemakkelijk, om hunne ideeën vroegtijdig de jeugd in te prenten. Wat er in_die jaren van het opleiden tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden is ge komen, waarvan de Wet op 't lager onderwijs gewag maakte, is proefondervindelijk hetbestna te gaan, als men de meesten gadeslaat, die aan zulk eene plaats werden gekweekt. We zouden durven zeggen, dat reeds een paar geslachten zoo goed als verloren zijn te beschouwen, of al thans in het geestelijke zijn verwoest. Getuige daarvan de bandeloosheid het voortwoekeren van het socialisme, zedeloosheid en velerlei godont- eerende gruwelen, die in ons Vaderland welig zijn opgegroeid. Welke treurvolle beginselen velen der openbare onderwijzers hadden en nog hebben> en welke meening zij koesterden en nog koeste ren omtrent de eeuwige fondementeele waarhe den, daarvan kan elk getuigen, die vertrouwelijk met hun omging. Ook wij zouden daarvan kun nen spreken door een langdurig verblijf aau die plaats, omdat er destijds nog g een Chr. school bestond in ons dorp. We zullen echter hierover niet uitweiden, maar liever enkele punten aan stippen, omtrent het groote belang der Scholen met den Bijbel, zoowel voor de jeugd zelf als voor de toekomst. Een mensch is in zijne jonkheid het best ge schikt en vatbaar voor leeren, en daarom zegt het spreekwoord terecht „Wat men jong leert, kan men oud." Salomo geeft ons ook den raad den jongen de eerste beginselen der Waarheid vroeg 111 te scherpen, opdat zij, oud geworden zijnde, daarvan niet zullen afwijken. Hoe verkeerd en onverantwoordelijk doen dan niet vele ouders, die zicli Christen noemen, en die bij den doop van hun kroost beloofden, dat te onderwijzen of te doen en te helpen onder, wijzen in de leer van Gods Getuigenis. Die be- 'ofte en dat Verbond werd gedaan en aangegaan niet alleen voor 'toog der menschen, maar in de tegenwoordigheid des Alwetenden, en zou men zoo licht over het verbreken van een verbond heenstappen I Het kan niet anders, of de Heilige Rechter zal het zeker bezoeken, wie wij ook zijn. Wie buigen voor 't gezag des Woords, kunnen met een vrije consciëntie hunne kinderen niet zenden naar eene school waar, boven, als 't ware geschreven staat „geen toegang voor Christus, noch Zijn Woord, noch Zijn dienst." Zijn dan die scharen van scholieren, die men uit de openbare school ziet komen, alle kinderen van ongeloovige ouders? Wij zouden dit niet gaarne zeggen, maar daarom voelt ieder lezer nu wel, dat velen de dierbaarste beginselen verloo chenen 1 Dit kan, ja dit mag niet langer zoo blijven! Op de meeste plaatsen bezitten we thans toch scholen met den Bijbel, en waar ze nog niet zijn, kunnen ze tegenwoordig gemakkelijk wor den verkregen, ook met steun van den Staat, waartoe de Heere goedgunstig meewerkte. Op dan, ouders, die uwe kinderen reeds te lang op verboden grond liet weiden, breidt uwe scholen uit en tracht het getal te vermeerderen, opdat de Chr. beginselen meer en meer in eere komen, die zoo lang reeds vertrapt werden. Nu nog een kort woord over de toekomst. Door bemiddeling van schoolbesturen en andere belangstellenden kan men geleidelijk komen tot knapen- en jongelingsvereenigingen, die in den middellijken weg goed gefondeerde,gereformeerde menschen kunnen uitleveren, welke op hunne beurt dienstbaar kunnen zijn om voor de zaak des Heeren te strijden. Veel mag men tegen zulke vereenigingen inbrengen, soms uit onkunde en ook wel eens uit vijandschap, doch het is zeker veel verkieslijker zoo den tijd te passeeren, dan een halven of geheelen sabbat op straten en wegen te slenteren. Ouders, laat gij uw kroost liever in 'twild opgroeien, dan ze liever tijdig in den weg van Gods geboden te brengen Ook hierover kunnen we niet breedvoerig zijn- Verder krijger, we van de Chr. school en van de jongelingsvereenigingen flinke mannen voor de kiesvereenigingen en voor allerlei besturen terwijl van de vele straatloopers weinig nuttige leden der maatschappij voortkomen. De uitbreiding dus van de Scholen met den Bijbel is dan wel een van de duurzaamste mid delen, om onze partij deugdelijk te vergrooten, en dat wel op hechte grondslagen. We zien onze partij in de laatst# dagen wel in aantal toenemen maar alie bijkomen zijn niet even gewen9cht. Zeer zeke r hebben de voormannen wel toe te zien, wie ze opnemen en in welke rangen de nieuwelingen worden ingedeeld. De verkieslijkste zijn in ons oog wel dezulken, die reeds jaren onder het vaandel van den Christus streden. Zij, die Joden worden om de vreeze der Joden, of om andere vleeschelijke doeleinden, kunnen soms gevaarlijk zijn. Gaarne hadden we hier uitvoeriger gewee9t over het ontstaan en den strijd der Chr. scholen doch het punt waarop wij doelden, is aangewezen, en nu is onze wensch, dat er winst mee gedaan mag worden. Ook uit deze zwakke regelen neme de Heere genadiglijk het zondige weg wat er in ligt, en geve om Jezus wille, dat er nog eens hier of daar eene kleine vrucht uit voortspruite, op dat onzen arbeid, die zoo vaak ijdel en te ver geefs schijnt te wezen, strekke tot moedgeving voor bezwijkende strijders, maar bovenal tot Gods eer. Dat zij zoo H. VAN DER MEULEN. Middelharnis. Mijnheer de Redacteur I Zou ik nog een klein oogenblikje van uw ge duld en een kleine ruimte in uw blad mogen vragen De heer H. schijnt bevangen te zijn door een bijzondere schrijfwoede en 't wil mij voorkomen alsof het den man al groen en geel voor de oogen geworden is. Hij schrijft er maar op los, in 't wilde heen luk of raak. Dat de heer H. zichzelven verdedigen wil dat is flink, dat prijs ik in den heer H. Maar om nu toch zoo voor den dag te komen 1 Om nu toch zoo'n repliek te leverendat is toch beneden alle critiek. De heer H. zal toch wel weten wat door mij is geschreven? Laat ZEd. het anders nog even na lezen in het nummer van 1 Juli (hoewel het nu wel wat laat daarvoor is.) Dau zal ZEd. bemer" ken dat ik me niet ingelaten heb met de per soonlijke reden van den heer J., maar dat ik al leen opkwam tegen het leugenachtige vermoeden van den heer H. En dan, verderzou de heer H. nu waarlijk zelf nog gelooven, dat de gemeenteraad beter weet wat er in den kerkeraad besloten is dan de kerkeraad zelf? 't Lijkt wel of de molentjes hard aan liet malen zijn. Neen, dat is geen eerlijk schijven. Men moet niet door dik en dun heen en weer legd leugenachtig vermoeden toch staande willen houden. Men moet oprecht willen zijn en waarheid waarheid durven noemen, wanneer men zich te goedertrouw door een praatje van verkeerde zegslieden vergist heeft. Ik kan nu best begrijpen, dat iemand, die met zulk een geschrijf voor den dag durft komen, zijn naam maar liever niet bekend maakt. Zijn beste vrienden zouden tot hem zeggen: „man, hou toch op met zulke dwaasheden te vertellen Laat dit onaangename geschrijf maar een waarschuwende vermaning zijn voor die heeren, die door hun vergeetachtigheid en hun beginsel loosheid de eerste aanleidende oorzaak er toe gegeven hebben. IT, Geachte Redactie, vriendelijk dankend, dat gij een paar malen zoo welwillend een plaatsje voor mij hebt willen inruimen, blijf ik met hoogachting, tt. Ds. L. EMMEN. Den Bommel, 11 Juli 1904. Mijnheer de Redacteur. De zich noemende H. is volstrekt niet benieuwd naar bet antwoord van den heer B. Een enkel jaar geleden ontving ik van een ingezetene van Den Bommel betzelfde schrijven. Toen had bij gezegd wel te willen vernemen, en voordat hij het vernomen had, schreef hij mij, dat hij niets wenschte te vernemen. Het schijnt dat er op Den Bommel niet veel belangstelling is om van mij iets te willen ver nemen. Dit zij gezegd, dat, als men niets wil vernemen, het dit voordeel heeft, dat men dezulken niets behoeft te zeggen, waarom ik den heer H. kan laten rusten, en mij zal wenden tot den heer Jacobs, met hem mede te deelen dat ik tot heden de geschreven woorden nog niet kan terug trek ken, en wel om de volgende reden: Tot heden wordt nog staande gehouden, dat in de eerste vergadering gestemd is over afschaf fing der kermis. (16 April.) Maar nu er dan ook gezegd wordt dat in deze vergadering niet is gestemd over afschaffing dei- kermis, nu vraag ik, wat beteekent dan dit, als op de agenda staat van een extra vergadering: „Herstemming over afschaffing der kermis." Opheldering in dezen is zeer gewenscht. U mijnheer de Redacteur dank voor de ver leende plaatsruimte. Jb. DEN BRABER. Den Bommel, 14 Juli 1904. Mijnheer de Redacteur Mag ik s.v.p. een plaatsje voor onderstaande in uw blad, naar aanleiding van een bericht uit Sommelsdijk, omtrent een gift van den Heer de Wilde dat die f 25 en den heer Yegtel f 40 gaf aan den Voorzitter van het Ziekenfonds. Dat wij zoo vaak hooren roepen „Wij zijn volks vrienden", en anderen weer „neen," wij zouden ons leven voor het volk geven." Maar wij zeggen maar, toont mij uw geloof uit uw werken, dat ben ik met u geheel eens, „toont uw geloof uit uw werken." En dat wensch ik dat de heeren de Wilde en Vegtel ook toonen. Zij zijn afgevaardigde voor bet gekeele eiland, en nu bestaan er verschillende vereenigingen,op ons eiland, bij voorbeeld op Stellendam, Her- kingen, Oude Tonge en Stad aan 't Haringvliet. Zoover mij bekend is toonde niet dén van die heeren daar bun geloof uit hun werken. Toch zijn zij zoo wel afgevaardigden voor die gemeen ten als voor Sommelsdijk. In de hoop dat genoende hoeren de Wilde en Vegtel op al die plaatsen hun geloof nog zullen toonen uit hun werken, door f 25 en f 40 te geven aan die vereenigingen, daar wij toch allen men schen zijn van gelijke beweging? Dankend voor de plaatsruimte, Stellendam. P. D. HOLLEMAN Voorzitter van het ziekenfonds. [We willen den inzender opmerken, dat onze afgevaardigden zeer goed weten waar een zieken fonds is; maar onzes inziens ligt 't op den weg der Voorzitters, en dat zou van hun werken getuigen, indien ze de behoeften van hun fonds aan hh. afgevaardigden bekend maakten. Dan zal, we twijfelen er niet aan, blijken, dat ze niet tevergeefs aankloppen. Maar eerst moeten de voorzitters gaan werken. Red.] %rerii.oog)iiig-eii. Vrijdag 15 Juli, 's nam. 5 ure: Scheepsafbraak aan de havenkade te Stel lendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Vrijdag 15 Juli 's avonds 7 ure: Inzet van een Woonhuis, Schuurtje en tuin, aan de Dorpsstraat te Stellendam, eigen dom van den heer Lt. van den Ouden, in het logement van Troost te Stellendam. No taris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 16 Juli, 's avonds 6 ure: Tiend- en Veldvruchten onder Ouddorp, in het logement //Belleveu// aldaar. Notaris van SCHOUWEN. Op Maandag 18 Juli voorm. 9 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Tienden in de Heerlijkheid van Sommelsdijk. Notaris STEHOUWER. Op Maandag 18 Juli 's avonds 6 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Tienden in den polder Oud-Kraaijestein te Sommelsdijk. Notaris STEHOUWER. Maandag 18 Juli 's avonds 5,30 ure. Tiendgewassen in den polder Nieuw-Kraaije- stein onder Sommelsdijk, in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Dinsdag 19 Juli 's nam. 12 uur, in het Hotel Meijer te Middelharnis. Tienden in de polders de Oost- en Westplaat Fiakkee te Middelharnis en Sommelsdijk. Notaris STEHOUWER. Dinsdag 19 Juli voorm. 10 uur. Ver pachting der Tienden en Rabatiën van de heerlijkheid //Grijsoord)/ bij A. T. Waars St Zoon te Onde Tonge. Notaris VAN ISPE- LEN. Op Dinsdag 19 Juli's nam. 2 uur te Dirks- land ten herberg; van P. Broosliooft, van tienden in de Monnikenb'okken in polder Dirksland. Notaris VAN DER SLUtJS, Op Dinsdag 19 Juli 's nam. 2,30 uur te Dirksland ten herberge van Joh. Vroeginde- weij van tienden in Onwaard, Oud-Kraaijer, Nieuw-Kraaijer en Kraaijenisse. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 20 Juli 's voorm. 10 uur onder Herkingen, op de bouwhoeve van den heer L. van der Sluijs, van 7 paarden, 18 stuks rundvee, kippen, landbouwgereedschap pen, een partijtje oud stroo, een partijtje haver, eenig meubilair enz. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 20 Juli des nam. 2 uur in het i/holel Meijer// te Middelharnis: Tarve in den van Pallandspolder te Middelharnis. Notaris STEHOUWER. Op Woensdag 20 Juli des namiddags S.30 uur in het //Hotel Meijer// te Middelharnis Tarwe in den polder //de Oostplaat// te Mid delharnis ten verzoeke van de heeren Kolft' te Middelharnis. Notaris STEHOUWER. Donderdag 21 Juli voorm. 9.30 uur Ver koop van Paarden, wagens, gereedschappen enz. op de bouwwoning bewoond door en voor ivlej. de Wed. J. van Vugl aan den Oudeiandscheudijk, hoek Langeweg te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 21 Juli 'svoorm 10 uur te licrkingen, ter herberge van Van der Velde van Tienden in de polders Sint Pieter en Sint. Elizabeth onder Herkingen. Notaris VAN DER SLUIJS. Donderdag 21 Jnli's avonds 6 uur. Ver koop van Tarwe, Rogge, Gerst, haver en erwten in de polders: Noordland, Oudeland en Molenpolder te Oude Tonge voor Mej. de Wed. J. van Vugt en dhr. L. Wittekoek bij A. T. Waarc Zoon te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdag 21 Juli 's nam. 2 uur te Dirksland ter herberge van P. Broosliooft van Tienden in polder Dirkslani, in de voormalige Jurisdictie van Melissant en in polder Roxenisse. Notaris VAN DER SLUIJS. Vrijdag 22 Juli 's avonds 7 ure: Afslag van een Woonhuis, Schuurtje en tuin, aan de Dorpsstraat te Stellendam, eigen dom van den heer Lt. van den Ouden, in het logement van Knöps te Stellendam. No taris VAN SCHOUWEN. Op Vrijdag 22 Juii 's nam, 2 uur te Dirks land ter herberge van P. Brooshoott, van verscheidene perceelen Haver, Erwten,Tarwe en Rogge, wassende op landen onder Stel lendam, Melissant, Dirksla.id, Herkingen, Nieuwe Tonge en Sommei dijk in Halspol der, Eendrachtspolder, Nie 'W-Kraaijer St- Elizabeth, po'der Dirksland, Oud-Lierkingen, Oude Plaat en Wellestreip. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Zaterdag 23 Juli 's nam. 3 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis. Tienden in de Heerlijkheid van Middelharnis. Notaris STE HOUWER. Maandag 24 Juli, 's nam. 3 ure: Ongeveer 10 hectaren Tarwe, Erwten en Haver te Velde, in de polders Kraayenisse en Dirksland, voor den heer Mr. D. van Weel, in het logement van Brooshoofd te Dirksland. Notaris VAN SCHOUWEN. Dinsdag 26 Juli, 'svoorm. 9 ure: Ongeveer 37 hectaren Tarwe, Erwten en Haver te velde en Tiendgewa3sen in de Adriana-, Eendachts- en Halspolders onder Stellendam, in het logement van Troost aldaar Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 27 Juli des nam. 2 uur in het //Hotel Meijer// te Middelharnis Haver en Duivenboonen in den van Pallandtspolder te Middelharnis. Notaris STEHOUWER. Woensdag 27 Juli, 'svoorm. 9 ure: Ongeveer 41 hectaren Tarwe, Erwten, Haver en Gerst te Velde, in den Woutrina- polder onder Stellendam, in het logement van Knöps aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. <*eiiiesig<l fèieuws. Men meldt ons uit den Haag: Dinsdag bad op de Witte Brug een botsing plaats tusseben een automobiel en een accumulatoren-wagen van de H. T. M. De laatste bad gelukkig geen stroom op en weinig vaart, hoewel de aanraking toch nog zóó Sterk was dat 't voorsie deel van den automobiel werd ingedrukt en andere belangrijke schade werd veroorzaakt. De tramwagen kreeg niet noemenswaardige averij aan het slikbord. De chauffeur met zijn passagier werden door den schok tegen elkaar ge bonsd, maar bekwamen overigens geen letsel. Het ongeval is toe te 6ehrijven aan het stijgeren van een paard van een militair oppasser die naast zijn cbef een huzaren-offkiar, reed, juist voor den automobiel, hetgeen den chauffeur aan leiding gaf fluks at te wijken, maar hierdoor kwam deze in schuinsche rich ting voor den electrischen tramwagen te staan, waardoor, ondanks het remmen van den machinist, de botsing niet meer was te vermijden. Vermoedelijk had de chauffeur het luid gesc'uel van den tram wagen, dat verschillende omstanders ge hoord hebben, niet opgemerkt. De Haarlemsche correspondent van het Hblad schrijf Nog altijd schijnt he schrikbeeld van den naaktlooper dor Bipemeudaaische bosschen de menschen te beangstigen. Had da man eest zijn tenten opges'a- gen in bet B oamendaalsohe bosch, had men hem later in Velzen gezien al waar bij ook alweer spoorloos verdween thans werd hjj, gisterenavond door een heer en dame in de onmiddelijke nabijheil van Haarlem, in het Klever park ontmoet. De dame, per fiets, wnar- sc uwde de politie, de heer hield den naaktlooper, die ditmaal behoorlijk ge kleed was, in 't oog en zoo werd hij gearresteerd en naar het politiebureau gebracht, alwaar bij bleek zekere S. te zijn. Zoo gaat beden het gerucht dat „de naaktlooper" gevat is. Wat is echter het geval p De man, die werkelijk verdaent wordt de naakt- ooper te zijn, is een Haarlemsch maniak wiens naam ook met een 8. begint. De gearres'eerde echter heet Bprenger, beeft met den naaktlooper niemendal, maar met de politie wel wat te maken, en is daarom in hechtenis gebleven, iu af wachting van de drie maanden gevan genis, die hij tegoed heeft. De naaktlooper 8. schjjnt zich thans schuil te houden. Eenmaal is bij in ver loor geweest, doch dan wil of durft men den man niet herkennen. Maandagavond geraakte, op den weg van Zutphen naar Arnhem, door een onbekende oorzaak, de automobiel van den heer W. in brand. De wogen brandde bijna geheel afde schade woidt geschat op i 6000. De machine was eerst sedert acht dagen verzekerd. A. C. Uit Deventer wordt aan de Zw. Cr. gemeld: Van bet laatste bedrijf van een aangrijpend drama was Zondagavond een groote menigte getuige. De wed. van een tuinman aan een gesticht van wtlda- digheid waa na den dood van haal man door dio inrichring als werkvrouw in dienst gehouden. Eeuigen tijd geleden echter kreeg de vrouw gedaan. Te fier om onderstand aan te nemen weigerde zij alle diaconale hulp, zeggende wel in staat te zjjn voor zich en haar kinderen brood te verdienen. Doch armoede sloop de woning binnen en honger deed er zijn intrede. Het bleef voor de buren van de kleine woning aan den Zwolscben weg geen geheim, c at daar gebrek werd geleden, ea Zondag kwam het zoo ver dat men bet hongerende gezin brood bracht. Doch de vrouw van de manie bezeten, dat zij alsnog wel weer als werkvrouw zou worden aangesteld, wei gerde allo hulp en wierp het haargebrach- te brood door 't raam naar buiten. Ook het jammerlijk geschrei der kleine kin dereu deed de baten besluiten de politie te ontbieden en deze riep de hulp van dr. G. in. De geneesheer bevond darde vrouw in zeer overspannen toestand ver keerde en deed haar overbrengen naar het gesticht. De kleinen werden voor- lcopig uitbesteed. - De werkstaking onder de turfgra vers te Emmer Compascuum heett tot nu toe een zeer kalm verloop. Maandagochtend hebben de leden der christelijke werkliedenvereeniging de werkzaamheden hervatde socialisten, van wie de beweging is uitgegaan blijven staken. De orde werd tot nu toe in geen enkel opzicht verstoord. Spoedig beslist. De oudste zoon van den vraelitrijdir C. K. is Ie Goes met een voer hooi, waarop hij zat, omgevallen, tengevolge waarvan hij zich ernstig wondde, lievig bloedde en bewusteloos was. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen, doch tevergeefs, daar hij spoedig 11a den val is overleden. De ongelukkige was 45 jaar oud en laat een weduwe achter. Droevig ongeval. Zaterdagavond is door het springen van den pelstcen, in de fabriek v. d. lieer Kooi te Stroobos (Fr.) de knecht H. de Jong ge dood. Een wed. bl ij tt met 4 kinderen achter. Weer een verdronken. Maandagmiddag omstreeks halfvier, maakten een brcer en zuster op den Amstel te Am sterdam een roeitochtje. Ter hoogte van Schol- lenbrug sloeg eensklaps het bootje om, door dat een der inzittenden, naar men mededeelde te veel naar een kant overhing. Beiden vielen te water. Een zekere Willem Roos, die het ongeval zag, begaf zich zonder te aarzelen te water, 0111 de drenkelingen te redden. Hij slaagde hierin echter niet, wijl de man hem bij zijn beenen greep, zoodat hij terug moest keeren, wilde hij zelf niét verdrinken. De jolleman Arie Roos, een broer van Willem, die liet ongeval eveneens had gezien spoedde zich daarop met zijn bootje toe en mocht er in slagen de vrouw te redden. Van den man was evenwel niets meer te bespee en, naar een kwartier dreggens haalde men zijn lijk uit de diepte te voorschijn. Het lijk is naar het posthuis van de po litie van Watergraafsmeer, staande aan de Weesperzijde gebracht. Botsing. Op den Badhuisweg op den hoek van de Antwerpsohe straat te Delft werd Zondag avond de automobiel no. 1347 van den heer Laverge te Rotterdam, aangereden door de stoomtram van de Staatspoor en met kracht terzijde geslingerd. De auto, waarin alleen de chauffeur H. v. d. B. gezeten was, maakte een ganschen slag om en werd aan het voor-deel totaal onbruik baar gemaakt, zoodat de reis naar Rotterdam niet kon worden voortgezet. De chauffeur kwam als door een wonder met. den schrik vrij. De lievige botsing kon nog den chauffeur, noch door den machinist worden verhoed, daar de auto zeer langzaam plotseling van om een hoek kwam rijden.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 4