Eilanden TWEEDE BLAD. Vrijdag 15 Juli 1904. 2 Negentiende Jaarg. No. 978. Antirevolutionair voor lie ZuiillioilaiitI*clic en Orgaan IN HOC SIGN O VINCES tjitoeyek: T. BOEKHOVEN. Alle bukken voor de Mtedaclie bestemd, Advertenfiën en verdere Administratie franco loe le «enden aan den Uitgever. Uil de Pers. Binnenland. Plaatselijk nieuws, aan den en, aan ongeveer Minister ;nt. jheid. Tij dug de greganis- wet zal jongens ik zullen IJe be- edig nio- worden ig van liet overgang vandeluar een plan- mensclien plu op te 50 pien- i van heu Ken van sprong en stroom n droevig t. was op ui stoom- er seli roef ld sloom- le matroos de ocgen Jrt.v met iet een uur resultaat, 'dweilen is, aar oud en aders eten irde. (lagmiddag en heide, baron van Ook twee irand. Men tie onder- liet woon- uur tot den een onbe- 'eeg geluk- titbreiding. groot ge- elveld af, oliinerieëu voonhuizen verzekerd, vuur dooi de beliui- bewoond 't Huis en waren ver drie viel de ïende Oost- ïuis van de snde in de iter en zonk O. dc Gast, sprong lieni edden. Ook ;n half uur aid. ren getracht G. toen hij ier van het tig Nautilus rtelen, hem d nasprong, te redden, Het ongeluk den moedi- et zwemmen Door den urd tot aan de diepte er een voor nd af boven even nog op an den moe- n slachtoffer ar de loods Hij laat een schier on- 6-jarigen R. ijner ouders N. R. Ct. heeft Maan- laats gehad. Rijn, boer Wassenaar, met andere an Gronin- kaïneraadje tak. Er was tramwagen ■rd overreden hoofdje bijna Het kindje I had de ar- ink, uit den het ongeluk de richting irden, wair- te. vagens over hij on- Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. MOM.Jf Si Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pox plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaat. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. De ware reden. Er is indertijd heel wat gesproken en geschreven over de roekeloosheid, waarmede de algemeene werkstaking in het voorjaar van 1903 werd gepro clameerd en de zware verantwoorde lijkheid, die de Meiders zich op den hals haalden, doordat vooruit te zien was, voor die niet willens blind was, dat de staking mislukken moest. Wees men echter de socialisten en met name de leiders op die onver antwoordelijke roekeloosheid, waar door met het lot van duizenden ar beiders werd gespeeld, dan schoven ze altoos met groote verontwaardi ging die schuld van zich al en deden ongeveer als Filips II bij zijn vertrek naar Spanjede schuldige zijt Gij Maar ook in deze zaak is klarigheid, is »meer licliU gekomen door de open hartigheid der bedrijvers van het spel. Voor het (socialistisch) Internatio naal Congres moest door de Nederland- sche afgevaardigden een rapport opge steld worden over de beruchte werk staking. Dat rapport is overgedrukt geworden in »Het Volk« en nu staat daarin letterlijk bet volgende te lezen »Wij willen hier niet haar ver loop in herinnering brengen. Al leen willen wij enkele dingen op merken, die het volkomen fiasco verklaren. Oorspronkelijk was het plan van het leidend comité alleen de transport- (spoorweg en haven-) arbeiders in staking te brengen. Tot uitbreiding op andere vakken werd eerst besloten, toen de spoorwegstaking een misluk king bleek, om deze mislukking le bemantelen De cursiveering is van ons, maar de verklaring van hun. Nu kunnen de bedrogen arbeiders, die er in geloo- pen zijn en bun brood er bij kwijt waren, eens zien, hoe oprecht hunne belangen werden behartigd. Om het lot van honderden slachtoffers te ver zachten, moesten maar andere honder den slachtoffers gemaakt worden De Getuige.) Zoo komen <le leugens in de wereld. De Uaagsche Courant meldde dezer dagen, dat in de vóórvergadering der anti-liberale leden 'van de Prov. Staten van Zuid-Holland, de aanwijzing van den heer Kemink (c.-h.) voor het lidmaatschap van Gedep. Staten, geschiedde met i stem meerderheid op den heer Vegtel (antirev.) Het Volk was er als de kippen bij om dit over te nemen en vermeldde het onder het hoofdje concurrentie in de Christ, meerderheid Van achteren blijkt echter, dat er van het geheele vertelseltje geen woord waar is. De Haagsche Cit. schrijft nu weer, dat men haar onjuist had ingelicht aangaande de overleggingen omtrent de benoeming van een lid van Gedep. Staten van Zuid- Holland voor de vacature-Van Wassenaer. De heer Vegtel zelf verzocht aan het blad dat bericht tegen te spreken. Voor de Christ.-historische vacature had de christ.-historische groep uit de Staten den candidaat voor te dragen, wat zij deed door den heer Kemink aan te be velen en de beide andere groepen (anti revolutionairen en roomsch-kath.) natnen die voordracht over. Er is niet over ge stemd en er is geen sprake van geweest, dat een ander in aanmerking zou komen. Terecht mag hier de vraag gedaan of de pers met klakkeloos mededeeliug te doen van alle berichten, die haar maar aange bracht worden, wel het algemeen belang dient. Nauwkeurig na te gaan, uit welke bron haar de officieuse mededeelingen ge worden, mag zeker aan elk blad ten eisch worden gesteld. IJselinonde. In de Zaterdag gehouden Raadsverga dering is besloten tot stichting van een postkantoor over te gaan, wanneer het rijk hiervoor een vergoeding van f 1000 'sjaars toestaat. Verder om de jaarwedde van den secretaris met f 200 te verhoogen, waardoor deze geDracht wordt op 1 900 en aan het Bestuur der Christelijke be waarschool te West-IJselmonde een sub sidie van f 200 te verleenen. Vlaai-dingen. In de vergadering van den gemeente raad van Vrijdagavond deelde de heerA. de Witte mede, dat de Minister van Bin- neni. Zaken de door het rijk ten onrechte vergoede gelden, betreffende een voorjeene openbare school gedeclareerd ijzeren hek, dat geplaatst is voor het aan de gemeente behoorende woonhuis van den burgemees ter dezer gemeente, terug heett laten vor deren. De terugbetaling heeft den 15 den Juni jl. plaats gehad. Met betrekking tot deze zaak zeide de heer A. de Witte tot toelichting onder meer Het is alzoo ter hoogste plaatse geble ken, dat de aanklacht van den heer Schuit maker waarheid bevatte en de door hem aangehaalde feiten juist waren. Met de terugbetaling is trouwens het feit der knoeierij door het gemeentebestuur zelf erkend. De overwegingen, waarop het ont slag van den heer Schuitmaker steunt, hebben nu hun grond verloren. Aangenaam zou het mij zijn, van de zijde van het dag. bestuur, dat sedert eenigen tijd met den veranderden toestand van za ken op de hoogte is, te vernemen, wat het in deze kwestie denkt te doen. De voorzitter antwoordde, dat van de zijde van het Dag. Bestuur geen antwoord hierop te verwachten is. Terwijl hierna de heer de Witte weder om het woord nam, liepen bijna alle leden weg. De heer Van Dusseldorp verklaarde, dat wel is waar bij het declareeren niet alles was geschied zooals het behoorde, maar dat in geen geval gedeclareerd was om het rijk te benadeelen, en er alzoo van »knoeierij« niet de minste sprake was. Ook deze heer verliet hierna de vergadering. Daarna werd de vergadering gesloten. Monument-Van Asch van Wijck. Charles van Wijk heeft het monument voor den oud-gouverneur van Suriname, jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, voltooid. Alvorens het gedenkteeken naar Parimaribo wordt gezonden, waar het op een der pleinen verreizen zal, zullen de vrienden van den ontslapen staatsman in de gelegenheid gesteld worden het in de resi dentie te bezichtigen. Het monument, be staande uit de bronzen buste van Van Asch van Wijck, op een hoog voetstuk, zal gedurende eenige dageu, te beginnen a.s. Woensdag, voor genoodigden zijn op gesteld in den tuin van Buitenrust aan den Ouden Scheveningschenweg, daartoe wel willend aan de commissie voor het hulde blijk afgestaan door den heer Goekoop. II. M. de Koningin-Moeder heeft van den heer Leendert Goudswaard te Baarn een drietal cols en een japon front aangekocht, beschilderd met pein- ture de soie". Voor hen die dit nieuwe kunstprocédé, oorspronkelijk in Parijs uit gevonden, nog niet kennen, moge het volgende ter toelichting dieneD. Op een fijne stof, bijv. op crepe de chine, worden figuren of ornamenten geschilderd met een verfstof, die sterk vermengd is met fijne zijde. (De bereiding hiervan is een kunst geheimHet efiect, dat dit schilderwerk maakt, is zeer verrassend, het heeft iets van uitgeslagen figuren en Huweel en ver toont een glanzenden en afwisselenden weerschijn. Het procédé leent zich bijzonder tot het versieren van boorden, fronts, man chetten, japonnen, canapé-kussens enz. Deze tak van kunst wordt in ons land alleen door den heer Goudswaard uitge oefend. Een nieuwe Verkiezing. Tengevolge van het niet-voldoen door het in het district Tiel gekozen lid voor de Provinciale Staten Mr. M. Tydeman, aan art. x 1 ze lid der Provinciale wet, is door Gedeputeerde Staten een nieuwe verkiezing in dat district bepaald op Woensdag 20 Juli a.s. stemming en herstemming zoo noodig op Dinsdagen 2 en ió Augustus. Ms*. G. Sybrandy te Almelo, schrijft thans in de »Zwolsche Crt«, dat hij het plan heeft in het laatst der volgende week uitvoerig te antwoor den op de beschuldigingen, ingebracht tegen de wijze, waarop hij tijdens de jongste Statenverkiezing ter verdediging van ver schillende candidaturen in het publiek is opgetreden. Voorshands verklaart hij al de tegen hem ingebrachte beschuldigingen voor valsch. Brigadier -der Som nielsd ijk. De Kou. Marechausseès P. Postma, alhier is naar zijn standplaats te Ossendrecbt teruggekeerd en is vervangen door den Brigadier Laninga van de Bri gade Budel. 14 Juli. Heden ging het paard van den molenaar Landheer op hol, rende door Sommelsdijk naar Mid- delharnis waar het door A. T. Schuur man werd gegrepen die er heel ge moedelijk mede terugreed naar den molenaar. Alle zakken met meel wa ren echter verdwenen. Ze waren er een voor een afgevallen. Gelukkig kwamen er geen ongeluk ken daarbij voor. -j- Bij publicatie is bekend ge maakt, dat voortaan het aangevoerde straatmest niet meer op de mestkaai mag worden nedergelegd, doch uit het schip op de wagens dient te wor den geladen en onmiddellijk naar het land moet worden vervoerd. f Door A. Zaaijer werd op een stuk land aan de Langeweg een post duif gevangen, waarvan de beide vleugels gestempeld waren D. Werij. Court. St. Etienne. -j- De ouders of voogden, die voor hunne kinderen of pupillen, welke binnen zes maanden na den dag der toelating den leeftijd van zes jaar hebben bereikt of dien bereiken, toe gang tot de Openbare Lagere School verlangen, kunnen zich onder over legging der vaccinebewijzen van 15 Juli tot 1 Augustus ter Secretarie daartoe aanmelden. De dag der toelating is bepaald op 15 Aug. a.s. Middelharnis. In deze gemeente doet zich een geval voor van Rood vonk ten huize van A. B. in de Vis- schersstraat alhier. Burgemeester en Wethouders van Middelharnis maken bekend dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1993 is overgelegd aan den Raad en gedurende 14 dagen van den 12 dezer tot en met den 25 Juli a.s. ter ge meente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Met het verrijden der inwendige puin van de afgebrande Ned. llerv. Kerk is een aanvang gemaakt. aanbesteding Door Burgemeester en Wethou ders is besloten Maandagsmorgens vacantie te geven aan de kinderen der bewaarschool, zoolang de gods dienstoefeningen des Zondags daarin worden gehouden. Stad aan 't Haringvliet. Aan het publicatiebord van de polderskamer is aangeplakt de goedgekeurde politie verordening van den polder »Oude Stad» onderteekend door den voorz. J. L. Koert en den secretaris D. Born. Bij de op 12 dezer gehouden voor het bouwen van eene nieuwe Geref. Kerk waren de laagste inschrijvers G. van Wagenin- gen voor het metselwerk f2499. P. Snijder OudeTongetimmerwerkf2290 W. Nieuwland Smidswerk f323 en L. Donkersloot Ooltgensplaat verfwerk f304. Gunning voorbehouden. Bij het wederopbouwen der schuur bij den lieer A. v. d. Tol heeft de timmerman F. Floren zijne hand zoodanig geklemd dat hij zijn werk niet meer kon verrichten. Aangifte hiervan is -geschied aan de Rijks- Verzekeringsbank. "Vanwege de Gemeente zal een der brandspuiten opgezonden worden ter reparatie aan Gebr. Bikkers te Rotterdam. A. Smits had het ongeluk bij het afschieten van een geweer zijne hand zoodanig te kwetsen dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Oude Toilge. De bevolking dezer ge meente vermeerderde in het afgeloopen halfjaar met ge vestigden 53 mann. 50 vr. geboren 26 s> 19 Samen 79 69 Totaal 148. en daarentegen verminderde de bevolking met vertrokken overleden Samen 62 9 mann. 52 vr. 58 71 Tolaal 129. ie halfjaar vermeerderd waaronder 8 mannl. en Alzoo in het met 19 personen 11 vrouwelijke. De verlofgangers van de lichting 1896 A. de Bruijne en J. Buth, zijn be stemd geworden om een zevenjarige ver lenging der Militiedienst bij de I.andweer te volbrengen. - Door Z.Ex. den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, is ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat door heeren Ged. Staten bepaald is, dat op Zaterdag 30 Juli a.s. de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden geopend en dat mitsdien van het tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven als vermeld in art. 15 lilt. d, f en h der wet op de jacht en visscherij is geoorloofd. Tegen 23 Augustus a s, is voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst opgeroepen de milicitnverloiganger Job Prince, behoorende tot het 3 e Regiment Infanterie 5e Bataljon, standplaats Bergen op Zoom. Nieuwe Tonge. Bij publicatie wor den de verlofgangers der Nationale Militie lichting 1896 die bestemd zijn op 1 Augustus a.s. tot de Landweer over te gaan, aan hunne verplichting herrinnerd om vóór 31 Augustus a.s. bij den Burgemeester hunner woon plaats hunne zakboekjes in te leveren. De vorige week zijn alhier voor ongeveer f1700 aan zwarte aalbessen verkocht. Dirlisiaml. Toen de vrachtrijder L. Goudswaard uit Sommelsdijk, deze week door het dorp kwam, brak in de Winterstraat alhier de hurry van den wagen, waardoor het paard hevig schrikte. Gelukkig dat de strengen los raakten, anders waren misschien grootere onheilen voorgevallen. Voor de vrijwillige Militaire oefe ningen in den wapenhandel, hadden zich hier in 't begin van de week 21 jongelingen aangegeven. Eenige lieden bemerkten dat een paard van 11. Brooshoofd, dat in de weide behoorde te loopen, in een sloot gevallen was. Met vereenigde krachten wist men het dier er uit te krijgen. Het paard had naar 't scheen geen onheilen opgeloopen. Met 4 tegen 3 stemmen heeft den Raad dezer gemeente een subsi die van f 400 gegeven aan de Chr. Bewaarschool alhier. Het Bestuur der gemeene Uit watering heeft bekend gemaakt, dat het Ontwerp »Keur« betrekkelijk de werken en eigendommen, en beheer bij de gemeene Uitwatering van Dirks- land, ten kantore van den Secretaris van het Waterschap, van belangheb benden ter inzage is neergelegd tot en met 12 Aug. 1904. Binnen dien tijd kunnen belanghebbenden bezwa ren bij hel Bestuur inbrengen. Melissant. Als een gelukkige bij zonderheid kan worden vermeld, dat in deze gemeente van 1 Januari tot heden slechts twee sterfgevallen heb ben plaats gehad. Stellendam. De milicien-verlofganger Johannes Jansen der lichting 1900, die nende bij het korps Torpedisten, is tegen 8 Aug. a.s. in werkelijken dienst opgeroe pen. Garnizoensplaats Hellevoetsluis. Voor de vaceerende betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de O. L. School alhier, ontstaan door het vertrek van den Heer K. van der Ree, hebben zich nog slechts een tweetal solli citanten aangemeld. Door den Burgemeester dezer gemeente is bekend gemaakt dat het kohier No. 3 der Bersoneele belas ting over het dienstjaar 1904 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand göstöld. J.l. Vrijdag had D. C. Birkhof', Mr. smid alhier, mede behulpzaam bij het in de hoogte winden van het

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3