Den hamer van den tegenspoed. Tuin- es» Landbouw. I ij ji if 11 beginselen, om ile vrijheid le doen bloeien en 't recht» voer allen te dóen zege vieren. Haar taak was om geloof en gods dienst, school en kerk naar tigen vrije aandrift te laten leven. Dut was haar his torische taak. Maar ze heeft die taak niet vervuld. Bij allerlei goede wetten, die ze heeft gemaakt, heeft ze haar taak, haar historische taak verzuimd. Door hai r ont stonden er kwesties. Door haar weid ge- horen de Koloniale* kwestie-, de kerkelijke hoestie de School/weenie, de Sociale/weK- tie. Al te maal kwesties en twistgedingen, omdat ze haar taak niet vervulde. Haar taak van Yrijheidbrenging niet tot waar heid bracht. Ze gaf vrijheid! Maar voor wie Tot wat doel En met wat uitkomst? He historische taal' van t Liberalisme zul door 't Calvinisme worden vervuld. Geen Algemeen Kiesrecht zal de lib. partij er weer ophelpen, tenzij ze haar taak, in haar beginselen neergelegd, beter gaat be grijpen. Maar dat beioustzijn van die taak wordt niet door 't A. K. verkregen Deze driestar is de derde. De eerste was: Alleen uitbreiding van 't kiest echt', en we zeiden, dat dit A. K. ons ten goede zou komen de tweede was Een his torische taak en we spraken als ons gevoe len uit, dat A. K. op de liberale partij geen historische taak zal leggen, want dat die taak door ons zal worden vervuld, al komt morgen aan den dag 't A. K. En nu in dit artikeltje wenschen we aan te stippen, wat 't eenige middel is om weer een historische taak te krijgen. Dat middel noem den we hierboven den hamer van den tegenspoed. Het bewustzijn, dat Neerlands volk een Christelijke natie is, en naar vrijheid haakt, komt er bij de liberalen niet in dafï door den hamer van den tegenspoed. »Door scha en schande», waardoor elke partij //wijs» wordt. Neen, niet in 't aantal kiezers zit 'em 't verlies of de winst, maar in de begin selen dier kiezers. Eu Neerlands kiezers in hun meerderheid willen Rechten Vrij heid en Godsdienstzin. De hamer van den tegenspoed zal de liberale partij doen voelen, dat ze op ver keerd spoor geloopen heeft. Ze zal gaan voelen, dat haar beginselen veel schooner waren dan haar praclijkdie liamer zal haar verdraagzaam maken, leeren waar- deeren. Neen, niet 't A. K. zal de lib. partij helpen, maar de hamer, die reeds eenige malen haar geslagen heeft, die alleen zal 't bewustzijn levendig doen worden We dwaalden. En dan na die erkentenis, is de mogelijk heid van een taak niet uitgesloten maar dan zal zeer waarschijnlijk de kiezersmassa diezelfde taak liever door anderen ver vuld zien. DE PROEFVELDEN VAN «LANDBOU W-ONDER WIJS. II. Te Middelharnis nam de heer Dingm. Slis eene »proef met verschillende hoeveelheden zaad bij bruine boonen«. Op een stuk goeden zavelgrond, dat 't vorige jaar uien had gege ven, geschiedde dit. Vooraf werd het bemest met ioo K.G. Ammoniak superphosphaat per gemet (0,4592 H.A.) Op 22 Mei werden de boone.t met de ma chine gezaaid. De afstand tusschen de rijen beliep 36 cM. Dit was dus overal gelijk. Doch op een perceel strooide men 105 L. per gemet op een tweede 90 L. en op de andere drie elk 70 L. Hoewel op alle stukken de «opkomst <s re gelmatig was, had het gewas later veel te lijden van regen en wind. Perceel 1, waar de stand het dichtst was, leed 't minst. Maar vajj boonenroest, een ziekte, had het gewas op dit Btuk meer last, dan op de andere perceelen. Perceel II bleef tijdens heel de groeiperiode iets achter. De opbrengst was hier dan ook het laagst. De dunste stand gaf een heel aardig beschot. Men oogste er zelfs per gemet 12,19 H.L. Van de dichtste stand kreeg men slechts 1 H.L. meer. Toch zal 't niet wel mogelijk wezen onder de gegeven omstandigheden conclusien te trekken. De heer J. C. Borgdorff te Den Bommel nam een Bemestingsproef op tarwe. Vergeleken zouden worden ammoniak super phosphaat en Peru guano van gelijk gehalte. En bovendien wilde men nagaan, of een ver schil in uitstrooitijd ook invloed hebben zou op groei en opbrengst. Dit laatste bleek al spoedig wel 't geval te zijn want waar men reeds 5 Januari kunstmest had gegeven, daar was de groei zeer weelderig. En zoo liet dan de proefnemer op die perceelen «pikken«. Daar, waar de meststoffen eerst op 10 Maart werden uitgestrooid, bleek zulk niet noodig. De tarwe stond overigens op alle vier perceelen want ge begrijpt al dat er zooveel stukken waren heel goed, ofschoon een beetje zwaar. Daaraan is 't toe te schrijven, dat door de zware regens, die er later vielen 't gewas het niet meer rechtop houden kon. Inzonderheid bleek dit op beide stukken, die alzoo vroeg den mest ontvingen. De opbrengst bleef daar dan ook wel wat minder. Hier in dit lijstje, kunt ge zien, hoe groot ze was. Opbrengst per gemet (0,4997 H.A.) Bemesting Tarwe HL. Slroo KG. I Peru-guano Januari 10,2 3420 II Am.-Sup. Januari 10,68 3060 III Peru-guano Maart 11,to 333° IV Am.-sup. Maart 10,80 ■4060 M. Vraagbaak. Vragon en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Autwoorden of mededeeliugen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 698. Op mijne vruchtboomen zie ik hier en daar van die lange witachtige strepen. Er komen al maar meer.' Wat zou dit kunnen zijn 699. Wat is foelie Antwoorden en mededeclingen. 694. Postelein vlug laten kiemen Zaai dik. Druk even aan. Leg zakken op 't gezaaide en houdt die flink nat. Niet gieten in de zon. Als weertje warm is, heb ge tweemaal 24 uren na 't zaaien de plantjes vast ontkiemd. 695. Nog een kleine maand wachten met het verpoten der jonge aardbeiplanten. Maar dan paat 't wel. Zoek vooral de mooiste en krachtigste planten uit. 696. Tulpenbollen rooien Ik zou 't wel doen. Ge kunt dan ufzoeken. De flinke bollen houdt ge voor een bed in 't andere voorjaar. 697. «Vlieg in spuwsel.s Dat zal een zoo genaamd spee/cseldierlje zijn geweest. Dit beestje scheidt een schuimachtig omhulsel af, waarin het zich verbergt. S&e Oorlog1. RUSLAND EN JAPAN. Generaal Sacltarof zendt een lang rapport over de krijgsverrichtingen ten zuiden van Kai-ping, welk oprukken der Japanners langs den spoorweg en de kust noordwaarts, blijkens een telegram, geëindigd is met de vermei stering van Kai-ping door gene raal Okoe. Dat deze stad na een driedaagsch ge vecht waarbij oogenschijnlijk het ge- heele leger van generaal Okoe een groot eind noordwaarts opgeschoven is den Japanners in handen is gevallen, bewijst in de eerste plaats dat de aanhoudende regens van den laat.steu tijd de Japanners geenszins tot werkeloosheid hebben genoopt. Het is een wel overlegde, omzichtig uitgevoerde, en ook volgens de Russische lezing met goeden uitslag bekroonde ma noeuvre geweest een zet die in't bijzon der naar het oordeel van de Duitsche deskun digen de gewichtigste gevolgen zal hebten. Hoewel de Japanners ook btj deze ge legenheid weer een aantal kanonnen buit gemaakt schijnen te hebben, en de moge lijkheid bestaat dat de Russen bij het //hardnekkige gevecht» om Kai-ping aan zienlijke verliezen geleden hebben, ligt daarin tocli niet het voornaamste gewicht- van dit nieuwe echec der Russische troe pen dat ligt in het strategisch belang van de plaats. //Met het bezit van Kai-ping, zoo lezen wij in de //Kolnische Zeitung» zijn alle passen welke oostwaarts door het gebergte loopen, in de macht der Japanners, in 't bijzonder de Hsi-fa ling en de Tsjing pang-lin. Ook de Ta-ling wordt in den rug bedreigd, en het leger uit Ta-koe-sjan, dat daar zich aansloot bij den linkervleugel van Koeroki's armee, kan nu met goede kans op succes westwaarts optreden, om de taak van het 2e legerkorps te verlichten. Russische schattingen stellen de ver- eenigde vijandelijke strijdmacht in deze streek op 50,000 man. Uit een Japansch telegram bleek, dat de garde eti de 10e divisie om de Ta-ling pas gevochten hadden, maar bovendien zullen de Japanners nog ten minste een divisie tot hun beschikking nebben, zoodat tegen de stelling Kai-pingTa sji--tsiao op zijn minst vijf vijandelijke divisies kunnen convergeeren. Tegenover het oprukken van zulk ten strijdmacht zullen de Russen het niet kunnen hondenhet kustgebied tot aan Ta sji-lsiao zal ontruimd moeten worden. Daarmede is dan Nioetsjwang en de gemeenschap met de zee aan de Japanneis overgelaten, en deze kunnen zich een nieuw steunpunt kiezen voor de verzorging van het leger te velde.» De telegrammen uit Petersburg duiden aan, dat men in de Russische hoofdstad den toestand ook niet rooskleurig inziet; men schijnt zich daar vooral ongerust te maken over de mogelijkheid dat reeds thans een sterke JapaDsche legermacht bezig is, langs den weg naar Moekdeu op te rukken, om Koeropatkm in den rug te vallen en zijn verbindingslijn met Char- bin af te snijden. Deze vrees is zeker geen hersenschim, en het is bekend dat de Japanners ook reeds meester zijn van de toegangen die uit het gebergte naar het midden van de Russische stelling, bij Jjiao-jang voeren. Zetten de in het zuiden saamgetrokken Japansche troepen den tocht uoordwaarls langs den spoorweg voort, en blijven zij ranvallenderwijs optreden, dan dwingen Zij Koetopatkin, daar een goed deel van zijn legermacht beschikbaar te boudem Wordt er nu tegelijk, op een gunstig oogenblik en het is te voorzien dat de Japapners, en niet de Russen, in staat zijn om het oogenblik van een grooten aanval te kiezen een beweging uitge voerd tegen hel centrum te Liao-jang en tegen den Russischen linkervleugel te iMoeis:- deu, dan schijnt inderdaad de kans groot dat aan Koeropatkin de mogelijkheid ont nomen wordt van de beste tactiek die hij zou kunnen volgen: achtereenvolgens met een grootere macht de Japanscho afdee- lingen op fc lijf te vallen. Immers, hij zal dan zijn troepen moeten verdee'en over de 150 K.M. lange lijn tusschen Kai-ping en Moekden, en zijn a' J us naar de leu- gels st>-rk uitgerekt leger kan in dat geval moeilijk een overmacht stellen tegenover den vijandelijken aanvaller. Het zou voor de hand liggen, dat de Russische opperbevelhebber zoo snel mo gelijk het, gros van zijn troepen noord waarts, bij Moekden (erugtrok. Maar het ligt voor de hand, dat dan de belangrijke stellingen ten zuiden van die hoofdstad prijsgegeven moeten worden, en van e n poging om aan de benarde veste Port Artliur- eenige afleiding te ver schatten, is dan in 't geheel geen sprake meer. Bovendien kunnen er nog andere, hier niet te bevroeden redenen zijn, waarom Koeropatkin d en uitweg slechts moeilijk nemen kan. De Duitsche militaire deskundigen be schouwen de Russische stellingen hij Eiaoy.ing en llaicbeng onhoudbaar tegen een aanval van Japanners aan diie zijden. Zij verwachten, dat Koeropatkin zal terugtrekken en vooispellen den val van Port Arthur. GeitcraaS %'aia iiealsz lil! OÜ8S üiSSBül. Generaal Van Heutsz is Zaterdag om 10.42 van uit Brussel te Roosendaal aan gekomen. De commissie, in Den Haag geconsti tueerd om den generaal bij aankomst te Roosendaal op Nederlands grondgebied te ontvangen was niet aanwezig. Wel waren er aan 't station aanwezig, de heer Henri Bogers, waarnemend bur gemeester van Roosendaal, de heer A. van Gilse, wethouder en de heer Bernard Schoonheyt, president van de Koninklijke Harmonie De Unie,die in de receptiezaal van 't station, door de zorg van den sta tionchef, den heer Hartog, keurig met plan ten en bloemen versierd, den generaal met zijne familie ontvingen. De waarnemende burgemeester Bogers sprak den generaal toe namens het Neder landsche volk. De Rozendaalsche ingeze tenen en de koninklijke harmonie »De Unie (waarvan de muziek de volksliederen uitvoerde) brachten den generaal een har telijk welkom toe bij zijn terugkeer in het vaderland, bij de eerste schrede die hij zette op Nederlandschen bodem. Hij wensch- te hem geluk met zijn behouden aankomst, maar vooral bracht hij hem hulde met de schitterende overwinningen, op Atjeh be haald. Het was een plicht van dankbaarheid, die hij vervulde tegenover dat kranige onver moeide Indische leger, dat onder zijne uitstekende leiding stond. De geheele natie zal in hem, in dat leger toonen, dat zij nog meeleeft met zijn glorie en zij op hoogen prijs stelt dien onverschrokken moed en zelfopoffering waar mede de Nederlandsche vlag ook op Atjeh onbesmet wordt gehandhaafd. Het Nederlandsche volk, zeide spreker, zal u thans gaan toonen, generaal, dat het zijne helden nog weet te eeren en dat het fier is op hunne roemrijke daden. De heer Schoonheyt sloot zich aan bij de woorden van den heer Bogers. Daarna had de voorstelling plaats vatt de familieleden en vertrok de generaal onder het spelen van de volksliederen met den expressetrein. Ook te Tilburg, te Breda en den Bosch werd een ovatie gebracht. Te Breda voer den de waarnemend- burgemeester en de gouverneur der Mill, academie het woord. Te 1 uur 59 kwam de trein te Nijme gen aan. Lang vóór aankomst waren het plein, de vestibule en het perron dicht bezet. De generaal werd, zoodra hij met zijne familieleden het salonrijtuig had ver laten, begroet door hier woonachtige ver wanten, den garnizoenscommandant, de commandanten van de koloniale reserve, van de riviervaartuigen en de schutterij, overste Van der Wedden van het O.-I, leger, en andere militairen. Van het perron ging een spontaan gejuich op. In open rij tuigen, onder het gejuich der menigte, werd het hotel Keizer Karei bereikt. Bij het intreden van het hotel boden dochtertjes van den gérant Gorritsma bouquetten aan, waarna mevrouw Engers aan mevrouw Van Heutsz een bouquet overreikte en een welkomstwoord sprak. Daarna overhandigde mej. Houbolt een lauwerkrans aan den ge neraal met toepasselijke woorden. Enkele jonge dames strooiden bloemen. De generaal betuigde aan de dames dank voor de gebrachte hulde. Van het hotel wapperde de Nederlandsche vlag. De generaal zag er welvarend uit, het gelaat door de zon verbrand. Gedurende deu geheelen namiddag, zoo meldt de >Nijm. Ct.«, werden tal van fraaie bloemstukken, telegrammen en schriftelijke blijken van belangstelling, waaronder ook van den oud-gouverneur van Atjeh, den heer Laging Tobias, aan het hotel Keizer Karei voor generaal Van Heutsz afgegeven. Als hoofd der gemeente heeft de waar nemende burgemeester, de heer A. B. A. Quack, te vijt uur den generaal in zijn hotel een bezoek gebracht. De luitenant-kolonel van het O.-I. leger Van den Wedden, met verlof hier te lande, is Zaterdagmiddag de gast van generaal Van Heutsz aan zijn disch geweest. Maandagmorgen vertrok de generaal met den trein van 8,8 uur, naar de residentie. De muziek der koloniale reserve liet zich hooren. Na op zijn doortocht van Nijmegen naar den Haag o.a. ook nog te Dordrecht en te Delft te zijn begroet, kwam de pacifica tor van Atjeh Maandag kwartier over elven in de residentie aan en werd daar op schit terende wijze gehuldigd Behalve de commissie van ontvangst waren tal van autoriteiten op het perron, onder wie de Minister van Koloniën, de heer Idenburg, met den secretaris-generaal van zijn departement, de vertegenwoordiger van de Koningin-Moeder, grootmeester De Ranitz en de vertegenwoordiger van den Prins, jbr. Hooft Graaflandinmarine uniform, de commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Mr. Patijn, de waar - nemend burgemeester der residentie, de heer Simons, de chef van de afd. militaire zaken aan het departement van koloniën, jhr. Six, zoomede eenige leden van de Eerste en Tweede Kamer en de griffier der Eerste Kamer, terwijl onder de talrijke vrienden van den generaal Van Heutsz nog werden opgemerkt generaal Vetter in uni form, de oud-commissaris van politie te Amsterdagi, de heer Vreede, die vriend met van Heutsz in zijn jeugd, steeds een boezemvriend van hem is gebleven. Namens de Koningin-Moeder werd de generaal toegesproken door Jhr. de Ra nitz, welke hem geluk wenschte met zijn behouden aankomst in de residentie, en deelde hem mede, dat H. M. haar verlan gen te kennen had gegeven, spoedig den generaal te ontmoeten. Jhr. Hooft Graat- land sprak in gelijken geest namens den Prins. Nadat ZEx. den Minister van Kolo niën den generaal verwelkomd had met een hartelijken handdruk werd het woord ge voerd door deu president van de ontvangst commissie Jhr. van der Wijck, die den generaal alsvolgl toesprak „Zeer geachte Generaal!" „Uwe Wsmst in Nederland heeft algemeen geestdrift opgewekt om Uwe Excellentie blijken te geven van hooge waardeering van uwe onschatbare diensten aan het vaderland en Insulinde bewezen. „Hier in de vorstelijke residentie heeft zich een hoofdcommissie gevormd, bestaande uit 124 leden om Uwe Excellentie te huldi gen, en die commissie heeft ons afgevaardigd oni Uwe Excellentie en mevrouw Van Heutsz bij aankomst aan dit station het welkom toe te roepen. „Namens deze sub-commissie bied ik Uwe Excellentie en mevrouw van Heutsz harte lijke welkomstgroeten aan, en ik ben er zeker van, ook de gevoelens van allen, die u kier hebben opgewacht, onder wie velen die u bekend zijn, te vertolken, door daaraan toe te voegen den wensoh, dat nog zeer vele ge lukkige jaren na dezen blijden dag voor u beiden mogen volgen. „Daar Uwe Excellentie mijne gevoelens van waardeering en vriendschappelijke ge zindheid voor u leent, behoef ik slechts kort te vermelden, dat iiet mij hijzonder aange naam is u hier te hebben mogen ontvangen en begroe en door de dames en heeren die om mij vereenigd zijn." Onmiddellijk daarop nam de generaal het woord, en antwoordde, met een stem, zoo diudelijk en luid, als gold het een commando aan zijn troepen, ongeveer het volgende, sprekende tot Jhr. van der Wijck: „Ik behoef u wel niet te zeggen, hoezeer ik persoonlijk dankbaar gestemd ben, voor de waardeering die mij ten deel valt. Mij is het een zeer bijzonder voorrecht hij mijn eerste schrede in de Koninklijke residentie door u te worden toegesproken. Alles waar voor mij nu de waardeering ten deel valt is hoofdzakelijk te danken aan allen die mij gesteund hebben op militair en civiel gebied, en met en onder mij gediend hebben. „Maar wij allen van Atjeh, en men heeft mij verzocht dit hier te verzekeren ik had er nog nimmer gelegenheid toe weten dat alles wat op Atjeh tot stand is gebracht, te danken is aan den bekwamen en kracktigen landvoogd Van der YVyck, aan den man van het helder oordeel, aan den man van karak ter, die aangedurfd heeft wat gedaan moest worden om Atjeh tot onderwerping en paci ficatie te brengen. Hadt gij dat niet gedaan aldus ging de generaal verder dan was nog niet gebroken met het oude stelsel van concentratie. De generaal wenschte de residentie geluk met den terugkeer van dien landvoogd, die tot blijdschap van allen in Indië, als blijk van waardeering naar de Eerste Kamer der Staten-Generaal was afgevaardigd. Daarmede wenschte de generaal het land en volk geluk. Ten slotte verzocht de generaal de tolk te zijn bij allen van zijn gevoelens van dank baarheid voor de hartelijke ontvangst hem en zijn eehtgeuoote bereid in het schooue Vaderland. De generaal verzocht voorts nog aan de vertegenwoordigers van de Koningin Moeder en den Prins, zijn eerbiedigeo dank over te brengen, aan de vorstelijke perso nen. De generaal en diens echtgenoote ge volgd door de leden der commissie, bega ven zich daarna naar de gereed staande rijtuigen en begon alzoo de tocht naar het Hotel des Indes. De ruimte van ons blad laat niet toe, de beschrijving te leveren, van de keurig versierde zalen en de toespraken, aan den ingang daarvoor gehouden. Vanaf het bal kon hield de Generaal een toespraak tot de groote menigte, die hem schier overal heen volgde, en bracht daarbij zijn dank uit aan hen, die hem in zijue taak onder steunden, en prees de militairen, die op het slagveld gevallen waren Hierna werd nog een bezoek gebracht aan het Stadhuis en aan den Dierentuin. I Na de ontvangst ten Raadhuize heeft generaal Van Heutsz, vergezeld van zijn adjudant, Kapitein Colijn, een bezoek ge bracht aan Luitenant Dmnonceau, adjudant- generaal van het Militaire Huis van H. M. Daarna werd een bezoek gebracht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan diens departement, welk bezoek ongeveer 20 minuten duurde, en aan den Minister van Koloniën aan diens departement. Gesnengd Uenw§ liet eind der onderwijsvrijheid liet Fransciie staatsblad bevatte Vrijdag de wet tot de afschaffing van liet congreganis- tisch onderwijs. De uitvoering der wet zal aanvangen roet .do sluiting van" 350 jongens scholen; welke leerlingen onniiddelijk zullen overgaan naar de openbare scholen. De be sluiten der opheffing zullen zoo spoedig mo gelijk aan de bei rokken geestelijken worden medegedeeld, opdat met den aanvang van liet nieuwe schooljaar, in October, de overgan»/ zonder stoornis kunne plaats hebben. Arme jongen. Te Bremerhaven verloor een wandelaar zijn paraplu, die door de reet van een plan kier in het vvaier viel. Hulpvaardige menschen deden vergeefs moeite om de paraplu op te viasehen. Toen loofde de eigenaar 50 pien- ning aan eenige knapen uit, als een van hen de paraplu terug wist ,te krijgen. Een van hea, een krullenjongen van 17 jaar, sprong te water, verloor echter in den sterken stroom zijn houvast en verdronk. Een droevig ongeval. fle lerneuzen had Zaterdag een droevig ongeval plaats. De aldaar wonende matroos M. was op een vlotje werkzaam aan het lossend stoom schip Hailing. Door het werken der schroef van een in het kanaal voorbijvarend stoom schip kantelde het vlotje en werd de matroos in een draaikolk meegesleept voor de ocgen van talrijke werklieden. Aanstonds werd, zegt de //M.Ort.// niet dreggen begonnen, doch ofschoon het een uur werd volgehouden, liet bieef zonder resultaat. De matroos, die in de diepte verdwenen is, was een oppassend huisvader, 40 jaar oud en had elf kinderen. Zijn zoontje kwam juist met vaders eten ter plaatse waar het ongeluk gebeurde. Branden. Onder Bonnekom is Zaterdagmiddag ongeveer 2 H.A. 10-jarige dennen en heide, eigendom van den lieer W. E. J. baron van Wassenaer, door brand vernield. Ook twee mijlen dennentakkebossen zijn verorand. Men vermoedt kwaadwilligheid; de politie onder zoekt de zaak, Te Leeuwen brandde Vrijdag liet woon huis van K. met aangrenzende schuur tot den grond af. De brand ontstond door een onbe kende oorzaak in de schnur en kreeg geluk kig door de windrichting geen uitbreiding. Alles was verzekerd. Vrijdagmorgen brandde een groot ge deelte der briketfabriek te Simpelveld af, waardoor veel schade aan de machinerieën veroorzaakt werd Te Hedel zijn gisteren vier woonhuizen afgebrand. Een daarvan was laag verzekerd. De oorzaak is het spelen met vuur door kinderen. Te Musselkanaal (Gron.) is ile behui zing van den heer Poelman, en bewoond door twee gezinnen, afgebrand, 't Huis en de inboedel van een der bewoners waren ver zekerd. Verdronken. Maandagmiddag omstreeks half drie viel de 16-jarige roeiknecht D. D. R., wonende Oost- maasstraat 35, van het bootenhuis van de roeivereeniging //Nautilus//, liggende in de Nieuwehaven te Rotterdam, te water en zonk in de diepte weg. De onderbaas C. de Gast, 41 jaar, van de H. IJ. S. M., sprong hem na en trachtte den jongen te redden. Ook hij verdween in de diepte en een half uur later werden tteide lijken opgehaald. Tevergeefsch hebben twee doctoren getracht de levensgeesten op te wekken. Nader wordt gemeldt, dat de G. toen hij den jongen, die van het plankier van het bootenhuis van de roeivereeniging Nautilus te water was geVaiien, zag spartelen, hem oijmiddelijk van den wal gekleed nasprong, met het vaste voornemen hem te redden, want hij was een goed zwemmer. Het ongeluk wilde echter dat de drenkeling den moedi gen man heet greep, waardoor het zwemmen dezen onmogelijk werd gemaakt. Door den vloed werden beiden medegesleurd tot aan de Onde Oostorug, waar zij in de diepte verdwenen. Hunne tijken zijn later een voor een met dreggen van den grond af boven gehaald. Alle pogingen 0111 het ieven nog op te wekken mislukten. Het li„k van den moe digen spoorwegarbeider, die een slachtoffer van zijn edel pogen werd, is naar de loods van drenkelingen overgebracht. Hij laat een weduwe met 7 jeugdige kinderen schier on verzorgd achter. Dat van den 16-jarigen R. werd vervoerd naar de woning zijner ouders in de Oost-Maasstraat. N. R. Ct. Ongelukken. Onder de gemeente Haren heeft Maan dag een allerdroevigst ongeluk plaats gehad. Een vierjarig zoontje van Tan Rijn, boer op het landgoed van den heer A. Wassenaar, was op den straatweg spelende met andere kinderen. Juist kwam de tram van Gronin gen voorbij, toen het jongetje, een kameraadje achterna hollende, de lijn overstak. Er was geen tijd genoeg' meer om den tramwagen te doen stoppen. Het knaapie werd overreden niet het treurig gevolg, dat het hoofdje bijna van den romp gescheiden werd. Het kindje was onniiddelijk dood. Een geluksvogel Aan het slation Amersfoort had de ar beider-wegwerker Klaas Ten Brink, uit den weg loopend voor een trein, het ongeluk door den goederentrein van de richting Apeldoorn omvergeworpen te worden, wa;r~ door hij onder den trein geraakte. Nadat 2 machines en 14 wagens over hem heen waren geredeu, kwam hij on geleerd te voorschijn!

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2