TWEEDE BLAD. Yrijdag 8 Juli 1004. 3 Antirevolutionair Negentiende Jaarg. No. 9 Orgaan voor aic %us«IBio!!«iml*c»lie eo Keeuuielie Eiliuiilen, IN HOC SIGN O VINCES Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. tfzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaat. Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «fie itedacïfe bestemd, Adverteittiën esa verdere Administratie franco toe te zenden aan «lest Uitgever. Er is niets nieuws onder de zon, sprak eenmaal Salomo, één der wij zen van Israël. En toch, hoe apodic tisch die woorden ook gesproken zijn, en hoeveel waarheid ze ook bevatten nieuw was in elk geval de bijeenkomst hierboven bedoeld. Geen Schoolop ziener van ons Arrondissement, en wij wenschen nochtans hunnen arbeid in dankbare herinnering te houden, heeft zoolang het Arrondissement in zijn tegenwoordigen vorm bestaat 't initiatie! genomen tot zulk een Arron dissementsvergadering. En we voegen er aanstonds bijheeft dus ook nooit kunnen genieten die zelfvoldoening, welke de heer Lisman mag smaken, terugziende op 't bijna volkomen sla gen van die bijeenkomst. Want die eersteling is een vergadering geweest boven onzen lof; is geweest een bij eenkomst, waarin autoriteiten en on derwijzers, gescheiden naar religieuse en politieke beginselen, den juisten toon wisten te treffen om saamhoo- righeid te kweeken, 't besef levendig te doen worden, dat, wat ook verdeele, wat ook de sympathieën van elkander verwijdere, er nochtans één ernstig streven is om met elkaar, ieder naar eigen inzicht en overtuiging, saam te werken aan de opvoeding eener jeugd, die de traditien van onze Natie voort zal dragen, als wij niet meer zijn. Dat was dan ook trouwens alleen 'tdoel der Vergadering. Daar moesten banden gevlochten, onderlinge waar deering versterkt, gevoel van éénheid in streven ten opzichte eener opvoe ding aan kinderen, die met recht de Hope des Vaderlands wordt genoemd, verrijkt worden. Is dat eenige, dat uitnemend doel bereikt? Het zou van weinig men- schenkennis, van onderschatting der vastheid van beginselen getuigen, indien wij beweerden, dat door één vergadering reeds -de band tussehen de onderscheiden groepen onlosmake lijk vast gelegd was. Maar dit schro men we niet te erkennen De bijeenkomst heeft er toe bij gedragen, om hooger te gaan waar- deeren de hartelijke symphatie der Autoriteiten voor de onderwijzers om ruimer blik te krijgen op de vaak edele aspiratien bij zijn tegenstanders om te eerbiedigen de gevoelens van andersdenkenden, waar die zich in liumanen vorm, komen te openbaren. Voorne en Flakkee, gescheiden door een breeden stroom, waren daar één en Doch waarom over 't resultaat en 't succes geschreven, waar het verloop der vergadering zelve nog niet ge schetst is. 0 De heer Lisman opende de bijeen komst met een korte, doch op allen indrukmakende rede. Uit zijn woorden stroomde een warmte ons tegen, die verkwikte ZEdg. wilde een band vor men om al de onderwijzers uit 't Arrondissement; hij wilde versterken dien corpsgeest, die nu zoo zwak, zoo onmerkbaar wastoenadering van opvoedersware 't ook, dat de opvoeding zelve van andere beginselen uitgum- een leeren kennen van elkanders hef en leed; een saamdragen van elkan ders schoolzorgen en schooinooden een elkaar opwekken om bij allerlei levens- en schoolervaring nochtans niet te wanhopen, waar de vrucht soms zoo luttel en uitkomst zoo ont moedigend is. ZEdg. sprak met die kloeke en dies warme overtuiging, o welke nooit nala ten kan snaren te doen trillen. En een krachtige, een spontane uiting- van instemming met zijn woorden was 't bewijs, dat ZEdg. de rechte snaar had aangeroerd, -t Was een woord van welkom geweest, dat uit 't hart tot 't hart sprak, Maar niet minder boeiend was de tweede spre ker, hoewel de stof een gansch andere was. De heer P. Nieuwdorp hoofd der Üpenb. School te Zwartewaal, een bekwaam pedagoog en een uitnemend onderwijzer, leidde in 't onderwerp »De Kennis der Natuur« op de Lagere en de Herhalingsschool. Het zou ver schillende lezers niet onverschillig zijn, indien wij vau zijn keurig Referaat iets meedeelden. We moeten echter beknopt zijnen willen er alleen dit van zeggen, De geachte Inleider was zijn onderwerp meester de st of mach tig en openbaarde in zijn Referaat zulk een uitnemend inzicht in de waardij van dat vak voor 't verstande lijk, godsdienstig en maatschappelijk lev en, verduidelijkt door pakkende opmer kingen, snaaksche kwinkslagen, en poëtische litteraiuur, dat van uit dit Biad hem gebracht wordt de erkentenis onzer hulde voor zulk een Hink stuk werk, welke hulde hij als een bloem pje van de klei voegen kan bij het bouquet uit de duinenrozen van Voorne, hem in 't Casino reeds aan geboden. 'tOflicieel gedeelte was afgeloopen. Vrienden en kennissen voegden zich bij elkander om de belangrijke veste, die ook over 't wel en wee van ons goede Flakkee beslist en getrouw- lijk over ons waakt door zijn drei gende vuurmonden en sterke forti ficatiën, te bezichtigen. 't Is een militair stadje Koperen knoopen, en gouden strepen volop. Breede havens met verdedigings materiaal, zoo echt soldatesk. We wilden met ons groepje eens even op 't fort kijken maar ho maar Blijven staan, heeren schudde een korporaal, die, natuurlijk zijn superi oriteit gevoelende over ons, die maar schoolmeesters zijn, op zijn stoel bleef zitten en ons aankeek, of ie zeggen wouWeet jullie nou nog niet wat een fort isdat weet hier 't kleinste kind al Tableau! Wij af. Voor zulke argu menten deinst iedere Patriot terug En heuschwe voelden ons vader landers meer dan die korporaal Om drie uur ging 't heele corps de Marinewerf op. Ik had pas een, 't zij zonder ophakken gezeid, een lekkere sigaar gekochtheusch geen van zes om een dubbeltje en een pijpje toe 1 maar helaas, bij de werf moest ik ze uitdooven. Trouwens ik kon't begrij pen je kon 't nooit eens weten met al die oorlogschepen en kruidkamers Als heel dat stadje eens in de lucht je zou wat op je verantwoording hebben want dan was 't Casino ook naar de maanen waar moest je dan vergaderen Naar 't oorlogschip Welwillend was 't verzoek van den heer Schoolopziener toegestaan om met t Corps zoo'u nijdig monster eens te bekijken. Nu, wij zijn er een uur dommelige geweestMaar dat loont de moeite Een officier vergezelde ons, verklaarde alles zeer duidelijk, bracht ons op af fuiten en zette ons in torensklom met ons af meters onder water, en dook in allerlei kamers en kamertjes waar kanonnen en torpedo's even rustig lagen als de slapende.matrozen in de hangmatten maar hoe lang 't Was een leerzame wandeling; een excursie om der militairen levenswijze en onze verdedigingsmiddelen eeniger- mate te leeren kennen. En ik ben dan ook vast besloten nooit meer te mop peren over de militaire uitgaven nooit meer over de zeven millioen snel- vuurgeschut, maar gewillig mijn pen ningen te offeren op 't altaar van Va derlandsliefde. We gingen terug, na 't Droogdok en de Victualienkamers gezien te neb ben. Dat was nog eens iets voor onze Huismoeders niet 't Droogdok, maar die kamers met allerlei scheepsbenoo- digdheden, waarvan er ontzaglijk veel in 't huisgezin kunnen gebruikt wor den, zooals lepels, vorken, potten en papnen, dekens en lakens. Scheeps roepers waren er ook, als blaasbal gen, maar die gebruiken de moeders bij ons maar zelden de kinderen zijn gèzeggelijk genoeg Toen aan den maaltijd Zullen we daar ook wat van vertellen Ook van de toosten In geen geval. Maar dit willen we wel zeggen Komt iemand eens in Hellevoetsluis, laat hij dan zijn ditje en datje, maar gerust be stellen in 't Casino van den heer van den Berg. Voor geld en goede woor den kan je daar heel wat gedaan krij gen. We gingen half acht de haven uit, uitgeleid door de Voornsche collega's. Weg, met de aangename herinnering aan een gezellig samenzijn en met 't lonkende verschiet naar een nieuw wederzien in Middelharnis. Aan onze Autoriteiten, aan onzen Arr. Schoolopz. in 't bijzonder onzen dank voor zijn initiatief, onzen lof over de flinke organisatie, onze hulde voor 't leiden der vergadering. Aan onze Voornsche collega's Tot weder zien. Uit «ie Pers. sm UITGEVER: T. BOEKHOVEN. SfPiHM EiïLSM)SJH VERSLAG van de bijeenkomst van Onderwijzers en Onderwijzeressen in 't Arrondissement Sommelsdijk, te Hellevoetsluis op 5 .Juli 1904. Op reces. De »Delvenaar« onder redactie van Ds. van Lummel schrijft Als onze Kamers genoeg gewerkt hebben, dan scheiden zij er voor een poosje uit. Ze zeggen dan wij gaan op reces. Dat wil zeggen wij scheiden er nu eens uit om straks weer te beginnen. De besturen van onze kiesvereenigin- gen, de agenten en assistenten, de leden van Propagandaclubs enz. zij heboen nu voor het oogenblik genoeg gewerkt. De zaak heeft nu hare beslissing. Ondanks het verlies van drie zetels in Den Haag, waarvoor wij reeds bij den aanvang der campagne bevreesd waren, is de meerderheid in Zuid Hol lands Staten grooter geworden. Wel klom het verschil slechts van acht tot tien in ons.voordeelwel had den wij gaarne ook van de herstemming nog eenige winst gehad. Maar wij zijn dankbaar en voldaan. De aanval is afgeslagen. En dat niet alleen. Het is afgeloopen op eene overwin ning voor de Christelijke partijen. Nu kunnen de »'werkende« leden ge rust op reces gaan. Maar het is niet meer dan een reces. Dat wil zeggen een oogenblikje rust. Maar met het voornemen om na die rust weer met vernieuwde kracht te be ginnen den grooten en heiligen strijd voor ons beginsel. Het is een heerlijk voorrecht in dien strijd te mogen medestrijden. Is het niet zoo Ge gevoelt u moede na de inspanning van de laatste weken. En toch door die vermoeidheid heen ontwaart gij de lust om weer in het veld te trekken. Zeker het zou zoo niet altoos kunnen doorgaan, als het de laatste weken ging. Dat zou geen mensch uithouden. Maar als wij nu eerst een poosje gerust hebben, dan maken wij ons weer gereed tot den arbeid. Er zal dezen winter heel wat moeten gebeuren. En dat moet vóór den winter worden voorbereid. Wij zijn aan den winnende hand. Maar dan mogen wij ook niets ver zuimen wat onze wiDSt nog grooter ma ken kan. Zuid-Holland heeft zich goed gehouden. Van Rotterdam en Den Haag kunnen wij alleeu, het is bij vernieuwing gebleken, bij eerste stemming succes verwachten. Maar dan moeten wij ook maken, dat wij voor de eerste stemming in Juni goed gereed zijn. Wij zeggen dat niet alsof er aan de organisatie in Rotterdam iets zou ont breken. Onze partij is nu bijna overal in deze provincie goed georganiseerd. En Rotterdam heeft met Den Haag door eene degelijke organisatie de bijna ontelbare moeilijkheden, aan hetbewerken eener groote stad verhouden, overwonnen. Nu moet ons ernstig voornemen we zen, die organisatie nog zoo te verscher pen, aan te punten, uit te breiden, dat wij over een jaar in eens alles aan de bus "brengen, wat er van onze zijde te brengen is, opdat het succes van 1904 door 1905 worde voltooid. In het kamp onzer tegenstanders voor ziet men niets anders dan een nieuwen tegenslag voor het volgend jaar. Laat ons doen, wat onze hand vindt om te doen. Nu op reces. Straks worden de zittingen van de Kamers weer geopend. Dan openen wij onze werkzaamheden ook weer. Wij helpen met elkaar zoovele leden in Kamers en Staten. Laten wij nu ook zelve eens doen, alsof wij in de Kamer zaten. Een poosje rusten en dan weer met nieuwen moed aan den arbeid om in dezen winter degelijk voor te bereiden den veldtocht voor den a. s. zomer. Men zendt ons de »Rijnlardsche Cou rants toe om het volgende ingezonden stuk onder de aandacht onzer lezers te brengen I)e Alfensche Notaris J. C. SPRUIT 11 a den jong- sten stembusstrijd. Geachte Redactie. Een gelukkig verschijnsel in den tegen woordigen tijd is dit, dat, tot welke poli tieke partij men ook behoort, algemeen afgekeurd wordt het vroeger vaak gehan teerde onwaardige wapen om zijn tegen stander het brood, te ontnemen. Komt het thans nog een enkele maal voor, dan eischt de publieke opinie den bedrijver openlijk te signaleeren. Welnu, een dergelijk feit heeft zich kor telings alhier voorgedaan. Op den dag na de stemming voor de Staten zeide notaris J. C. -Spruit door de telefoon op zeer onwellevende wijze aan den winkelier A. J. Grobbe, de klandizie, op met de belofte ook zijn geestverwanten in die richting te zullen bewegen De reden was, dat Grobbe krachtens zijn beginsel voor de anti-liberale candida- ten ijverende, als waarnemend secretaris onderstaand biljet verzond Medekiezer Om het groote belang van de stemming, welke morgen zal plaats hebben, wordt u ook door deze nogmaals dringend aanbe volen uwe slem uit te brengen op de heeren N. D. Kemink en F. H. van Wichen. Namens de Chr. Hist. Kiesv. - A. J. GROBBE, waarn. secretaris. Aarlanderveen, 16 6-'o4. De bedreiging werd nader aangedikt door eene advertentie in de Rijnbode van 26 Juni luidende HANDEL IN COMESTIBELEN te Ourishoorii ot' te Alfena, d. Rijn. Een net, actief JONGMENSUII, van beslist vrijzinnige beginselen, die zieh in eene der bovengemelde plaatsen wil vestigen, gaat bepaald eene goede toekomst tegemoet, mits hij puike waar levert en de klan ten op een vlugge bediening kunnen rekenen. Aansluiting aan het plaatselijk telephoon- net is zeer aan te bevelen. IJ zal mij toestemmen dat een dergelijk bedrijf, een furie tegen andersdenkenden, de spuigaten uitloopt en overwaard is alom bekend gemaakt te worden. Degenen die meenden, dat de brood- uitstooting tot het verleden behoorde, heb ben misgerekendzij mogen in hunne an nalen een nieuwe bladzijde openen en daarop aanteekenen, dat het perverse feit zich opnieuw voordeed te Alfen aan den Rijn in de maand Juni 1904! (Geen compliment overigens voor onze goede gemeente). Ik vraag Is notaris J. C. Spruit vergeten hoe in het jaar 1886 bij invloedrijke antiliberalen geflikflooid werd om steun op het verzoek schrift ter zijner benoeming Hoe zou het dezen notaris smaken wanneer zijne antiliberale klanten het leer om leer gingen toepassen Dankend voor de plaatsing, Uw dienstw. dienaar, N. D. KEMINK. Voorzitter van de Centrale Chr. Historische Kiesvereeniging in het district Alfen. Alfen, 27 Juni 1904. HlllilCliSaild. Met 54 stemmen vóór en 44 stem men ^tegen is de DRANKWET door de Tweede Kamer aangenomen. Statenvergadering. Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland besloten in hun vergade ring van heden lot toelating van alle geko zen of herkozen leden, behalve van den heer Paul, over wiens geloofsbrieven nader rapport zal uitgebracht worden in verband met de ingediende bezwaarschriften. De Voorzitter Mr. Patijn, wijdde een woord van hulde aan de afgetreden leden, meer speciaal aan den heer De Monchy, die zijn mandaat had nedergelegd en den heer Van Wassenaer van Rosande wiens voorlichting in het college van Gedepu teerden noode gemist zal worden. De ingekomen stukken werden commis soriaal gemaakt. Almelo. In het kiesdistrict Ommen is van antirev zijde protest aangeteekend tegen de stem-

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3