2 1 llii S 1 I! Gevaar voor onze Jeugd dat gevoelt ieder. Internationaal antimilitaristisch Congresof korte woorden. De Volkiesvereeni- Amerika 4t'zonderï 1 F I ,1 A fj li v Jij. maar in eerste en laatste instantie blijven (1e ouders verantwoordelijk. Toch hebben wij ons nooit verzet tegen Gemeentebemoeiing in deze zaak maar als ze dat doet, dan in den vorm van Subsidie aan de een of andere burgelijke vereeniging, die zich 'tlot van 'tarme schoolkind aantrok. Niet van de Gemeente, maar van 't particulier initiatief, dat bescher mend over dat kind optreedt, moet de hulp uitgaan. Zoodra we den voet gaan zetten op Gemeenteopvoeding, komen we op de lijn van 't Socialistisch Staats- en Ge meenteleven. En daarvoor moet ge waakt. We kunnen er ons dan ook zeer goed bij neerleggen, dat, zoo noodig in elke Gemeente een vereeniging wordt gesticht, die raadplegende met de ouders, met hen in onmiddelijk verband staande, het aangevraagde Gemeentesubsidie verdeelt onder de behoeflige ouders Zóó blijft 't Ge meentelijk indringen in de ouder rechten achterwegeen de ouders staan als in zoovele gevallen van filan tropie in contant met een vereeniging van eigen burgers. Dan is er dus geen Gemeentelijk Socialisme. Patrimonium schrijft: DE ONZEDELIJKHEID. Als getrouwe lezers van de bladen, heeft men de vorige week kunnen lezen, dat de Regeering verzocht werd tusschen beide te komen inzake de propoganda der Neo-Malth. Bond. Dit was onder de tegenwoordige wet niet mogelijk, doch heeft opnieuw de behoefte doen gevoelen naar andere en betere wetten uit te zien die ons kunnen helpen. Dit wordt meer en meer gevoeld in verschillende kringen, omdat de open bare zedelijkheid zeer begint te lijden, onder hetgeen men dag aan dag ziet. Een inzender in »DeTijd«, schreef er het volgende van «Wanneer nu schuilt tegenwoordig voor de jeugd het meeste gevaar Het ergste bederf gaat uit van de onzedelijke platen, afbeeldingen en geschriften, van allerlei aanstoot ge vende artikelen binnen in en voorde ramen der winkels. De verbreiding en verspreiding van ingemeene pro ducten heeft in de laatste jaren een Ontzettenden omvang aangenomen. Er zijn photographie- en drukinrichtin- gen, die bestaan en groote winsten opleveren alleen door de reproductie van de schandelijkste obscoeniteiten. En dan .worden geheele series van dergelijke slechte afbeeldingen onder het volk en vooral onder de jeugd in den handel gebracht. Als nu een knaap van 14 a 15jaar dergelijke zaken onder zijn oogen krijgt, wordt, dikwijls met één slag alles vernietigd, wat huisgezin, school en kerk door een jarenlange, zorg zame opvoeding hebben opgebouwd. Jaarlijks worden millioenen en mil- lioenen van dergelijke ontuchtige platen en afbeeldingen uit gewetgnlooze ge winzucht verspreid, en wordt zóó een overgroot aantal onschuldige kinderen naar lichaam en ziel voor tijd en eeu wigheid verdorven. Ik behoef verder u nog slechts te wijzen op de aanstoot gevende, vaak onzedelijke post- en ansichtkaarten, die het land overstroomen, de mutoscopen en de kinematographen en gij begrijpt, welk een massa zedelijk vergif dage lijks ons volksleven komt verkankeren Dat daartegen door particulieren, door persoonlijk optreden veel gedaan kan worden, blijkt uit Duitschland. Men heeft daar mannenvereenigingen opgericht om dit kwaad tegen te gaan. Zij deden dit door vooral op de gewetens te werken en daardoor de publieke opinie te vormen tegen al dergelijke schandelijkheden. Onder een der middelen die aange wend werd tegenover de verkoopers, heeft de openlijke boycot wel het meest geholpen; hooren wij wat de inzender schrijft Echter het krachtdadigste middel, vooral tegen onzedelijke platen, afbeel dingen en geschriften, bestaat hierin, dat de leden der vereeniging zich verbinden volstrekt geen inkoopen te doen in winkels die dergelijke zaken etaleeren en verkoopen. Het gevolg is, dat de winkeliers en neringdoenden, gelijk men zegt eieren kiezen voor hun geld. De vrees voor het verlies van klanten, voor nadeel in hun zaken, drijft hen om het etaleeren en verkoopen van onzedelijke platen, afbeeldingen en geschriften achterwege te laten. Voor waar van hun kant geen edel motiel. Het is treurig genoeg, dat geen begrip van zedelijkheid en verantwoording in staat is hen daartoe te brengen. Maar het verblijdend resultaat is dan toch, dat de jeugd aan veel min der gevaren is blootgesteld en niet meer in massa vergiftigd wordt. Ieder, hij zij Rationalist of Open- baringsbelijder, zal 't met ons eens zijn, dat voor onze jeugd gevaar is, als dat kwaad niet wordt gestuit. Hulde aan onze Regeering, die'taan durft. Ja, 't is een heele mondvol, zoo drie van die Barbaren. Maar 't Congres waarin Nederlan ders, Duitschers, Franschen, Span jaarden deelnamen deze week, en dat den strijd aanbindt tegen 't militarisme in heel de wereld, kan waarlijk niet eenvoudiger genoemd worden. Toch hielden ze op 't Congres soms van korte woorden. In een der zittingen sprak een Duit- scher over 't onderwijs, om dat dienst baar te maken aan de propaganda tegen den oorlog. Franschen, mede leden, waren 't niet met den inleider eens, en riepen zoo hard ze konden tot den man Varken Dat was kort Zoo werden er meer korte uitdruk-^ kingen gebruikt, die waarlijk niet strookten met 't vredezoekend doel dier vergadering. Een Franschman kon zich met ze kere motie niet vereenigen, omdat ze naar zijn inzien een middel was van de christen-anarchisten om in 't pro gram weer 't godsdienstig element binnen te smokkelen. Spreker heeft maling aan 't Christendom. Dat was ook kort. Een ander staat op, die protesteert tegen den Franschman want van de Nederlandsche dominees is drie per cent vrije socialist. Drie percent socialist, 't Is kort. Yvetot, een Belg, acht 't mogelijk, dat de christen-anarchisten met dit Congres kunnen instemmen. Wij lachen om allen godsdienst.a Dat was weer kort. Toen 't Congres uiteen ging, bracht een Belg hulde aan Domela Nieuwen- huis en wenscht 't Congres geluk met 't feit, dat 't revolutionair, anti-lijde lijk en anti-politiek is gebleven. 'f Was kortrevolutionair, anti-lijdelijk en anti-politiek. Vooral dat ar evolutionaire was kort. Zóó blijkt dus, dat op een Congres met een langen naam, wel eens korte woorden gezegd worden, die verschrik kelijke beteekenis hebben. s Bond van gingen We oefenden op de verkiezings manoeuvres der Vrijz. Democraten en Liberalen, der Volkskiesvereenigingei^ critiek. We merkten op, dat de hoofd redacteur (de kwalificatie is niet van ons) in zijn ijver om met den heer de Gast te gaan spreken, vergat om een bekwamer redactie te zoeken, dan die aan 't laatste verkiezingsnommer meewerkteeen pendooper opzocht, (wellicht heeft die scribent zich aan geboden om artikelen te leveren per- Kilo vuil gewicht,) welke in zijn treurig kladwerk (en de Bond had dan ook niet den moed om zijn werk in'tin- gezonden Stuk ook onder zijn bescher ming te nemen) toonde meer smaak voor een teerkwast dan vooreen pen- nestift te hebben. We laakten 't in den Bond, dat hij de paneelzagerij had gebruikt als boe man en nota bene de Ned. Herv. Kerk onder de hoede van de Liberale Candidaten had gesteld, terwijl hij tevens had vergeten den kiezers te doen opmerken dat door één onzer Candidaten aan die Kerk door doop en belijdenis enz. reeds zestigljarenlangde beschermende hand was aangeboden. Met veel te groote woorden, die na zulk een verpletterende nederlaag- maar heel wat bescheidener moesten klinken, komt nu de Bond vertellen Over dat stuk voeren wij geen dicussie. Onnoozele opmerking voorwaar. Welke dwaas zal zijn eigen tactiek publiekelijk afkeuren Als er iets af te keuren is, dan doet ieder verstandig lid eener organisatie dat in eigen kring. We meenden dan ook slechts zoo danige erkenning, die publiekelijk blijken zou èn in de toekomstige nom- mers van »Vooruit« en uit de betere, waardiger propaganda bij eventueele vroege of latere verkiezingen. We meenden zoodanige erkenning, die zich naar buiten zou openbaren in redelijk oordeelende en niet onre delijke afkammende artikelen in het voortaan niet open rijten in «brochu res» enz. van reeds sluitende wonden in opbouw, niet in afbraak. Waar nu echter de Bond, zoo'n hoog woord voerende en toch zoo fameus verslagen, constateert, dat hij de verantwoordelijkheid beslist dragen wilde Arnhemmer zelfs gebruikt en die durftom met dat Blad nog een beetje aan te dikken, wat uit eigen koker zoo bijtig vloeide, daar zij 't ons vergund nog wat nader op den Bond in te gaan. En we voegen erduide- lijkshalve bijWel voor discussie vatbaar en tot discussie genegen, De Bond van Volkskiesvereenigin- gen heeft een tweeërlei doel. Hij kijkt naar liberale Conservatieven, zoowel als naar Socialisten noodigt zoowel degenen, die vóór als die tegenstanders zijn van de Vrijzinnig- Democratische beginselen, 't Heet, dat de Bond vooruitstrevend is, maar waarin die vooruitstreverigheid valt waar te nemen, is even merkbaar in de aangeboden candidatuur aan den heer v. Schouwen, als in den steun der Socialisten. De Voorzitter van den Bond e. a. zijn vrijzinnig democraten de leden en steunsels vormen een allegaartje van Liberalen en ongeorganiseerde Socialisten. De sprekers, die optreden, zijn ge kozen uit de Vrijz. Democratische fractie 't publiek, waarvoor in eerste instantie gesproken wordt, heet het Volkmaar omvat en is evenmin 't Volk, als Flakkee's Liberalen de Natie vormen. 'tVolk beteekent im mers Jan en Alleman, Christen en On- Ch risten. In één woord: de Bond van Volks- kiesvereenigingen hinkt op twee ge dachten; hij wil democratisch zijn,maar hoever, dat vraagstuk is door den Bond nog nooit duidelijk bekend gemaakt. Hij bestaat uit Volkskiesvereenigingen, maar zonder Program voor zich zelf en zijn leden, die echter van Vrijz. Democr. sprekers er een hooren ver klaren. En omdat de Bond daarheen leeft, zonder Program, met een mengeling van allerlei leden, die volstrekt niet weten of ze nu eigenlijk Vrijz. Demo cratisch zijn of doodgewone ontevre den Liberaal, daarom zal de Bond stranden op de klip van halfslachtig heid en vaagheid in doel en streven, en praktijk. De Bond zal uiteenspatten, *>f hij moet een Vrijzinnig-Democratisch Pro gram ontvouwen maar zooals 't nu gaat, sterft hij aan gebrek aan zuivere lucht en dies gezond bloed. Er hangt over den bond een nevel, die bij deze verkiezingen nog zwaarder is geworden die onderscheiding moeilijk en kleurbekenning bijna on mogelijk maakt. Door deze verkiezing is de Bond in politieke kracht achteruitgegaan. Voor ons en veler idee is hij een chaos op 'tpunt van beginselen. Maar nog wat anders in verband met de middenstof en uw actie. De middenstof, op wien gij 't oog ge vestigd hadt, wat iedere partij na tuurlijk deed, heeft U als Volkskies vereenigingen, als Rond der vereeni- gingen aan 't werk gezien, maar juist uw werken, uw krachtig werken, beviel haar niet. Gij, Bond van V., kent 't volk niet, en ge begrijpt de middenstof niet. Ge propageert de democratie, en daarin is voor elkeen, die 't wel meent met Volk en Vaderland, veel aantrekke lijks en bekoorlijks; maar ge propa geert daarnaast uw «vrijzinnigheid», die, de feiten "bewijzen 't, onder de middenstof meer vrees dan liefde op wekt en uw democratie vertrouwt ze niet. Het verleden der Vrijzinnigheid, en 't Heden, toont 't der middenstof aan. dat «Vrijheid en Gezag« bij U niet die mate van vastheid genieten, als waarnaar 't rechtsgevoel hunkert. Gij heet Reactie, wat in de oogen der middenstof slechts is Bestendiging van langzamen en voorzichtigen voor uitgang. Gij heet Huichelarij, wat de mid denstof in haar edelste oogenblikken toch doet spreken 't Oog omhoog, 't hart naar boven, Hier beneden is 't niet. Gij heet Christendom, wat door de middenstof, zelfs omschorst als deze menigmaal is door wereldgelijkvor migheid, ondiepte van Gods- en Chris tuskennis wordt genoemd. Gij heet u Godsdienstig, maar de middenstof, gebukt gaande onder 't bewustzijn, dat ze zelf vaak ongods dienstig is, ziet in Uw Godsdienstig heid geen bolwerk voor handhaving van dat Boek der Boeken, dat in elke huiskamer op f lakkee toch nog te vinden is. Gij heet u Christenen, maar de middenstof gevoelt, dat uw Christus nietv dezelfde is als de hare dat er groot onderscheid is tusschen uwen en den geopenbaarden Christus, voor wien ze op hare Zondagen in 't bede huis, zij 't ook vormelijk't hoofd ontbloot en den knie buigt, en van wien zij genezing gelooft voor hare zelfs zelden meer of minder gevoelde geestelijke krankheden. Gij vergist u zoo vaak in de mid denstof. Spreekt gij met haar over uw de mocratie op openbare vergaderingen, dan, 't is der middenstof eigen, dan trapt en klapt ze mee onder de sug gestie van anderen, maar 't hoofd wordt geschud, als ze weer zich zei veis. Als Gij hoerah hoerah hoort roe pen, meent gij een paar honderd kiezers gewonnen te hebben, die U echter bij de stembus in den steek laten. Gij spreekt van succes, als ge volle zalen voor u zietmaar zonder tin teling van geestdrift komt en gaat de middenstof, omdat gij haar diepste bekommernissen niet peilt, haar ern stigste levensvragen niet begrijpt, haar meest begeerlijke levenskeuze van sterven en ingaan niet gevoelt. In deze samenvatting wenschen we hangt ons artikel te besluiten 1 De Bond leeft zonder Band. 2 Als er nog sprake is van een Band, is 't alleefi de Vrijzinnigheid, maar niet de Democratie. 3 Het doel der Democratie voor den Bond in nevelen. 4 Alteen dat der Vrijzinnigheid in de negatieve beteekenis van Cleri- calen haat is wat dieper ingegrift 5 De Bond heeft fiasco gemaakt bij de middenstof. 6 Omdat de middenstof door den Bond niet begrepen wordt in hare diepste levenskeuze. 7 Omdat de middenstof de democratie van den Bond niet snapt; of ze wel snapt, maar niet vertrouwt. 8 Omdat de middenstof de Vrijzin nigheid van den Bond zeer wel begrijpt, maar daarom niet verkiest. 9 De Democr. Bond zal sterven aan gebrek aan gezond bloed. 10 Omdat de Bond mikken moet op voortdurende coalitie uit »'t Volk». 11 Omdat hij steeds voor zich doet optreden Vrijzinnig-Democr. spre kers, die de coalitie steeds be dreigen. 12 Omdat de Bond in zijn actie steeds wordt belemmerd door de maat schappelijke onmacht veler zijner leden. 13 Omdat de Bond niet wortelt, door velen zijner leden, aan wie sterke anti pathieën worden bewezen, in 't hart van dat deel des Volks, voor wie de Bond is opgericht. Of er nu geen middelen zijn om den Bond weer op dreef te heipen Zeer zeker. TcsIes» esi Laciflbhiiw. DE PROEFVELDEN VAN «LANDBOUWONDERWIJS.® I. Als No. I wordt door den Consulent, den heer Van BlJLEVELD, bespioken een «Proeve tot het nagaan van den invloed eener kahbemes- ting op de kwaliteit en kwantiteit bij vlas.« 't Is jammer, dat die althans gedeeltelijk mislukte. Want de ptocfnemei-, de heer L. PADMOS te Ouddorp had niet alleen een stuk lichte zavelgrond afgezonderd voor het doel, doch ook een akker zware klei. Zoo zou men dan twee vliegen hebbi n kunnen vangen in één klap. Maar zooals ik zei ten deele is de proef mislukt. Het viaszaad op de zware klei kaam zóó slecht op, dat hier geen sprake meer kon zijn van proefveld. Zoo bleef alleen de lichte zavelgrond nog over. Het proefveld werd verdeeld in vijf percee- len A, B, C, D en E. Perceel A kreeg geen kalimest. B had in 't vor g najaar 100 KG. chloorkalium ontvangen. C kreeg een evengroote portie van den/.elfden mest in 't voorjaar. D was reeds in 't najaar met too KG. zwavelzure kali bemest, terwijl eindelijk het laatste stuk, perceel E, 100 KG. zwavelzure kali in het voorjaar kreeg. Reeds half April was 't land gereed, om 't zaad te onlvai.gen, maar eerst den I2den Mei kon men het zaaieu. Zóó liep het weertje tegen. Maar toen het zaad gezaaid was, kwam het spoedig op. Inzonderheid perceel E ver toonde 'tjonge vlasgroen vlug. Daarna kwam D toen B en C. en eindelijk A. hoewel er in den tijd van opkomst voor de laatste drie perceelen al heel weinig onderscheid temaken viel. E had dus bij 't begin een kleinen voorsprong en behield die ook. Het vlas was echter op dit stuk gelijk met 't andere rijp. En zoo is het heel licht te vatten, dat de opbrengst hier het grootste zijn moest. En wat de kwaliteit betrof zoo bij 't zwingelen van 't vlas, dat E een gewas gelevetd had, hetwelk uitmuntend heeten mocht. Ik vul besluiten met een lijstje, dat ontleend is aan 't verslag des heeren Van Bijlevelt. 't Behoeft mijn inziens heel niet toegelicht. Elk zal er zelf den weg in kunnen vinden en zien, hoe op den zavelgrond het vlas voor zwavel zure kali in 't voorjaar uiterst dankbaar zijn kan. 13 O O cr c <V tfl O Cj bfl G ba o N CO Os co Tt- ba o O Tj* O N O -3- o 2 O o Tl- ^1- u <D XI G O N JA U CU O a Z N PQ W M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebban. Vragen. 694. Hoe kan men postelein zeer snel laten ontkiemen? 'k Hoorde wel eens, dat dit moge lijk is in twee maal 24 uren. 695. Wanneet moet men jonge aardbeiplan- ten op een nieuw bed pooten. 696. Moeten tulpenbollen gerooid worden, of kan men ze laten staan. 697. ik vind in dezen tijd een sc ort slijm of spuwsel in het gras: daarin bevinden zich een soort vlieg. Vanwaar komt het eerstge noemde en ook dat insect. Herkingen. Een lezer. Antwoorden en mededeelingen. 691. Veenmollen vangen. Dat gaat volgens sommigen heel best met leege bloempotten, Die graaft men in, waar de lasposten hunne gangen maken. En dan zoo diep, dat de bo venrand iets lager dan de gangen komt. 't Gebeurt dm volgens sommigen heel vaak, dat de scharrelende eenmollen in de potten val len. Ze kunnen daar niet uit. Natuurlijk moet het gaatje onderin goed dicht zijn gemaakt. 69a. Sterk worden van boter. Dat is voor een groot deel toe te schrijven aan't bederven van achtergebleven melkdeelen. 693. Aardbeien inmaken, 'k Heb heel toe vallig juist een recept voor me liggen. Dit ga ik voor u overschrijven. «Voor een pond aardbeien neemt men een pond beste witte suiker, waarvan men de helft over de vruch ten in een diepen schotel strooit, die men zoo een nacht over laat staan. Den volgenden dag kookt men de andere helft van de suiker met de helft van een half fleschje bessensap tot stroop, voegt de gesui kerde aardbeien daarbij en kookt het tot alles gelei is. Onder het roeren moeten de aardbeien goed fijn gemaakt worden. N. B. Nadat men ze gewasschen heeft, moe ten de vruchten drie uren uitlekken.« lie $&or!osr. RUSLAND LN JAPAN. Ue Japansch admiraal Kamimoera is weer ongelukkig geweest. Het eskader Russische pantserkruisers is, voor de tweede maal, en nu terwijl de Japansche torpe dobooten den aanval al begonnen waren, Deze Cou Abonnemj ah van de Ondenvii SommQ Er is sprak eei| zen van tisch die en hoeve nieuw wa hierbovei ziener v: wij wens in dankl heeft zoc zijn tege initiatie! dissemenl er aanstel kunnen welke (1< terugziet gen van eerstelin; boven o eenkoms derwijzer en polit: toon wil righeid te doen wat ook verwijde streven eigen in} werken die de tl zal drat Dat wal 'tdoel de banden deering in strevj ding aaij Hope d^ verrijkt Is dal bereikt schenkel vastheic indien vergade| de onde lijk vas| men we De gedrage| deeren Autoritl om ruir edele as| om te andersdl humane Vooril een bre en Doch succes der vel schetst De hl komst indrukt stroome verkwil men 0 Arrond' dien cc onmerl opvoeder zelve een lee

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2