TWEEDE BLAD. Donderdag 16 Juni 1904. No. 974. JOHS. ROODZANT H. CH VEGTEL IN HOC SIGNO WSES OfOcicei CsledeeSïe. Dokeitdniakiiig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgeiisplaat brengen ter openbare ken nis dat de Burgemeester dezer gemeente des Woensdags en des Zaterdags van elke week des namiddags van 2'J, tot 4 uur voor de ingezetenen dezer gemeente ter gemeente-secretarie te spreken zal zijn. Ooltgensplaat, 11 Juni 1004. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Job. VAN PUTTEN.P. VAN WEEL. Aantal kiezers voor de Provinciale Staten in liet. kiesdistrict «Middelharnis.« ^HNOOXO0CCCN95«O i ac cc os o t*- so o cc so t- SCCOCOrHr— ~,iooJXOiC5?:iO'-ci^Mcc I O 50 CO rHI M (M (M M lO W T-i xO Oi CO rH rH <N rH 1 CO ri CO Jz^t^'carftirjiorftcocD oc co co W^O-ÜCCCCriCOOiOïW^Cl lOCOïO—1 i-itMrlriW'-'WW «öCC0»0'"Ht>-0Zï",*-C0,M,-£ G5 *0 05 Cï 05 C—OO^^CC) Ol r-i M r( Cl H H S S'? no rö cc 4, g O >-a f-i o C MJ C «OQ O -o O cc C m c fcü 03 1 K O O oj P CD O o a ro B-S CC-c t; -a o SQCOSOSW^kkOO co co C3 co co «.O <33 -C4 tjH co 30 CO a C3 <3 Tiiiis- ess Landbouw. LANDBOUWONDERWIJS. II. Het Verslag van de Commissie van Toezicht op de Cursussen welke vanwege „Landbouwon derwijs" gegeven worden is ko:t maar zakelijk. Er zijn vooral een tweetal feiten, waarop wij bet volle licht willen doen schijnen, feiten, waar de ouders van de leerlingen der cursussen wel eens goed over mogen nadenken. Het peil van ontwiklce ling der leerlingen is laag Ziedaar het éene feit. Zeer ernstig is het. Hoe 't zoo komt dat nu al vele keeren door de Com missi e geklaagd werd over de ontwikkeling der leerlingen, ik waag 'l niet, dit te beslissen. Maar mij dunkt toch, dat, indien door de ouders goed werd ingezien hoe enkel op een fermen grond slag voortgebouwd kan worden, dat zij dan voor hun kinderen liet lager onderwijs wat meer op prijs gaan stellen. De boerenjongens, die op school flink leerden, kunnen op een landbouwcursus heel wat kennis opdoen met betrekking tot het vak, dat later door hen zal beoefend worden. En zij, die, door welke oorzaak dan ook, slecht onderlegd zijn, zij zullen alleen dan nog wel eeii weinig mededragen van de lessen, misschien zelfs teel, wanneer ze zich met vlijt en ijver wijden, aan wat ze op den cursus moeten doen. Maar de ambitie was over 't algemeen gering of wat op het zelfde neerkomt, het verzuim was groot. Geen wonder dus, dat wij aan 'tslot van het Verslag der Commissie lezen, hoe zij met leed wezen zich genoodzaakt ziet zulk een treurig rapport samen te stellen in zake den gehouden cursus. Vat de leerlingen begrijpen vullen, dat ze voor hun eigen belung dezen cursus bezoeken en alleen met zelfstudie en ambitie in hun vak resultaten en vol doening van hun werk kunnen hebben Deze, door mij gecursiveerde woorden, waarde lezers, moet ge lezen en herlezen en dan beden ken, het feit het tweede, waarop ik wijzen wilde dat ze geschreven zijn door de heeren J. van Schouwen en J. van der Koogh, twee mannen, die in de praktijk van 't landbouwbe drijf door kneed zijn. Als zulke mannen de overtuiging bezitten, dat het landbouwonderwijs zoo nuttig werken kan, dan moet dit dunkt mij wel een prikkel zijn. Een prikkel, niet alleen voor de jongelui, maar ook voor de ouderen op wien de zedelijke plicht rust de jongere aan te sporen, wanneer zulks noodig blijkt. De Commissie hoopt, dat de jonge vrienden door ijverige studie en trouw bezoek aan den cursus in het a. s. win ter-halfjaar zullen trachten den verloren tijd weer in te halen. Ik hoop, dat dit schrijven van mij een weinig mee zal werken om de hoop der Commissie ver wezenlijkt te krijgen. M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of raededeelingen zyn niet hetzelfde nummer gemerkt als do vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 085. Wat is een veenmol voor een beest? 680. Leggen slakken eieren 687. "Wat bedoelt men met de uitdrukking: „er is rotting in de melk" Antivoorden en tnededeelingen 682. Kropsla inmaken Dat gaat lieel best. De kropjes goed afbladeren en clan doormiddensnij- den, om le kunnen zien, of er soms rotte blaad jes doorloopen. Elk half kropje op de snij vlakte met zout bestrooien. En als een laag sla in den inmaakpot zit daar zout over, voor men aan een nieuwe laag begint. Ingemaakte sla is een fijne groente in de "wintertijd. 68$. Radijs zaaien? Dat kan men heel 't jaar door wel doen. 684. Ritnaald door bemesting dood te maken, 'k Geloof niet, dat dit zou gaan. De bemesting zou dan wel zóó sterk moeten zijn, dat de plan ten er door stierven. BSinncnland Generaal Van Eleutsz tijdelijk vervangen. Den 13 Mei werd uit Batavia aan de »Deli Ct.« geseind: »Van Heulsz door Idenburg opgeroe pen, raadplegen met landvoogd keuze Van der Wijck, waarnemend gouverneur Atjeh.« Een later telegram luidde »Van Heutsz is opgedragen in de eerste helft van Juni naar Nederland te gaan met behoud van ziju betrekking. De generaal Van der Wijck zal hem tijdelijk vervangen. De >Deli Ct.« verzekert, dat er zéér weinig waarschijnlijkheid bestaat, dat ge neraal Van Heutsz gouverneur generaal zal worden. Plaatseiyii Hieuws, Middelharnis In de Ned.Herv Kerk zijn weder 2 nieuwe ramen met gekleurd glas geplaatst door den heer P. J. Felis te Utrecht. Thans zijn nu 6 oude door nieuwe vervangen. Tegen 8 Sept. a. s. is de milicien verlofganger Jacob Slis opgeroepen in vver- kelijken dienst tot het doen van herhalings oefeningen (Garnizoenplaats Willemstad.) De lotelingen der lichting 1904 op 21 Mei jl. voor korte oeteningen opgeroepen zijn ingedeeld als volgt Machiel de Ruiter 3 Reg. Infanterie Ber gen op Zoom. Klaas Vroegindcweij 3 Reg. Infanterie Bergen op Zoom. Jan Peeman 4 Reg. Vesting Art. 's Gra- venhage. Hubr. v. d. Hoek 4 Reg. Vesting Art. Willemstad. De Directeur-Ingenieur der Gasmaat schappij »MiddelharDis-Sommelsdijk« heeft opdracht tot uitvoering verleend aan de firma Aug. Klönne te Dortmund tot het bouwen van een half generator gasoven volgens contractaan de heeren G. Wilson te 's Gravenhage het leveren en stellen van een Beale's gas-eshaustor met dubbel werkende regulateur zoomede van een patent Corwan's stads drukkingregulateur. Aan dezeltde heeren het verplaatsen van een stationsmeter en een stadsdrukking regulateur, het leveren, stellen en leggen der benoodigde Hoofdkranen, hoofdbuizen en hulpstrikken voor het wijzigen, spitten en uitbreiden van 't hoofdbuizennet der fabriek en dat voor elke gemeente afzon derlijk Aan de Heeren Engelse Co. te Schie dam het leveren en stellen van een gas motor zoomede benoodigde assen, riero- schijven, pompen, enz. Aan den Heer A. Dijkers te Middelharnis het metselwerk voor de te bouwen machine- en regulateurkamer. Aan den Heer W. de Mooij te Sommels- dijk het smidsvverk van dit gebouw en aan den Heer J. Spee te Sommelsdijk het daar voor benoodigde timmerwerk. Stad aan 't Haringvliet. In de 1.1. Zaterdag gehouden raadsvergadering is vastgesteld de verordening, regelende de werkzaamheden van den Burgerl. Stand, onderling, waarbij zijn benoemd de heer Burgemeester voor de Huwelijken en de heer Secretaris voor de andere werkzaam heden en de heer J. H. Sitnons als plaats vervanger voor beide. Bi] den Burgem. zijn enkele verzoek schriften ingediend, betreffende het sluiten der herbergen bij gelegenheid van dea.s. kermis. Van den WeiEd.Gestr. heer Lisman schoolopziener is eene missive uitgereikt, om op 5 Juli a.s. eene algemeene verga dering te houden te Helvoetsluis, van de onderwijzers op Flakkee, Voorne en Put ten. Bij genoegzame deelneming zal daartoe eèn expresse boot worden afgehuurd. Op Maandagmorgen is eene verga dering alhier gehouden ten raadhuize van het college van zetters onder voorzitter schap van den Inspecteur inzake de be drijfsbelasting. Den Bommel. De landbouwer C. Fok ker ging Zaterdagmorgen om 4 uur met twee paarden naar de kaai, om aldaar een wagen met grint te halen. Door een of andere oorzaak wilden zij verkeerd en gin gen aan 't achteruitloopen, met het gevolg dat beide paarden in de kaai terecht kwa men. Doordat de bestuurder ze zoo lang mogelijk vast hield, en tevens noch over een staaldraad struikelde, viel ook hij in de kaai en kwam boven op de paarden terecht. Hij wist zich echter spoedig op het droge te helpen, ook de paarden wer den in een zeer korten tijd gered. De paarden hadden geen letsel bekomen. C. F. zelfs heeft zijn lendenen erg bezeerd zoodat hij tot op heden niet gewoon op zijn gang is. -- Jl. Vrijdag hield Mr. T. de Vries, de protest-candidaat op Flakkee tegen de Antirev. Partij eene rede over 3.Waarom kunnen wij dit Ministerie niet steunen Aanleiding daartoe was, dat het Ministerie Kuyper veel heeft beloofd en weinig heeft gedaan. Nu dat kan ook niet anders. Volgens Mr. de Vries zelt, een 4-jarig tijdperk is tekort, om een Christelijk Ministerie te be- oordeelen. Dat schreef hij ruim 2 jaren geleden, in de Prov. Friesche Crt, In debat kwam de heet Uilenbroek van Rotterdam, die de heer de Vries tamelijk op zijn stuk zette Slim was Mr. de Vries dan ook, dat hij de heer Uilenbroek geen tijd gaf, zijne Chr. speech te becritiseeren, te meer, daar hij zag, dat de meerderheid voor Uitenbroek en tegen de Vries was, en nu heelt laatstgenoemde nog al Vrijz. Dem. die hem nog meer toejuchen als zijne enkele partijgenooten, wat ons derhalve niet verwonderd. De grootste kracht die van Mr. de Vries uitging om zijn debater te be antwoorden was, de aardigheid Uiten broek Uilenbroek te noemen. Wat argu ment De heer Uitenbroek verliet daardoor onder protest de zaal, mede gevolgd door vele bezoekers. Na dien kon Mr. de Vries voortgaan tot de nog aanwezigen te spre ken. Hij riep schande er over en zeide dat Uitenbroek blij was dat hij de zaal kon verlaten, omreden hij bang was, het geen hij zou moeten hooreu. Was dat nu uiet eens Christelijk, lezer. Dergelijke onnoozele uitspringertjes getuigen echter voor ons, dat de Spr. zeer zwak staat, waarom we genoegzaam hiermede kunnen vols'aan. Alleen zouden wij de heer de Vries den raad willen geven, ais hij weer eens ergens candidaat wordt, wat zakelijker op te treden, en persoonlij ke veelen over le laten aan a deren. Daar door zou een minder beneveld licht van zijn Chr. Dem lamp hare stralen uitspreiden over den volke, en de persoon van de Vries zelf eeren, een meester in de rechten waardig. -- Maandag 13 dezer hield Dr. P. H. Roessingh een lezing over de beteekenis van de verkiezing der Prov. Staten. De Hoogeronderwijswet en de Tarietwet moesten dienen om de Kiezers te bewegen hunne stem uit te brengen op de vrijzinnige Can- didaten. In debat kwamen P. Huijer en B. Jon geling die door den spreker werden be antwoord. Huijer vroeg daarop nog maals het woord, maar de gelegenheid werd daartoe niet opengesteld. Heden Donderdagavond zal alhier in de zaal van Mej. Lokker op treden Mr. J van Drooge van Dordrecht. Onder werp niet opgegeven. Dinsdagavond hield ons Statenlid de heer de Wilde eene politieke rede over de aanstaande verkiezing voor de Staten. Duidelijk wees Z.Ed. aan, dat zij, die nog geloof hechten aan het Woord eene dure roeping hebben te vervullen, hen wijzende daarop, dat het niet gaat over personen maar om beginselen. Een waarschuwend woord werd gewijd aan de candidatuur-de Vries, daar hij zijn socialistische ideeën in een antrev. kleed tracht te steken. Een zijner uitspraken geven daarvan duide lijk blijk, daar hij zich over de staking in die mate uitsprak, dat hij den Heere God gedankt had voor het krachtsbetoon der socialisten Door de heeren Geleijnse en Jongeling werd eene vraag gedaan, de eerste over het woord van Groen van Prinsteren, n.l. Tegen de Revolutie het Evangelie daar ook Mr. de Vries die leus tot de zijne maakte, en de tweede over de schoolwet. Beide vragen werden naar genoegen beantwoordt. De vrijzinnigen schitterden door afwe- z.ghe d. Nieuwe Tonge. Zaterdagavond trad voor een matig bezette zaal alhier op de Heeren de Gast en de Jong tot verde diging van zijn caudidatuur, I11 debat kwam de heer I. v. Es van Stad aan 't Haringvliet die de Heeren op een humane manier bestreed. Zeer tot genoegen van het aanwezige publiek. Oude Tonge. De besmettelijke ziekte (typhus) is geweken, uit het huis get. wijk A No. 6. Zondag 12 Juni j.l. had het 5-jarig zoontje van J. D. Esser alhier, het ongeluk al spelende in een volle kaai met water te geraken. Door toegesnelde hulp van zijn broertje en het 9-jarig zoontje van de Wed. G. Pulleman, mocht het hem gelukken het kind weer op het droge te helpen. Met een net pak keerde hij huiswaarts. Het aandeel dat deze gemeente, voor het dienstjaar 1905 ter bestrijding van de uitgaven der Gezondheidscommissie, gezeteld te Middelharnis moet bijdragen is f92.43. In het Dieuwe vaarwater onder deze gemeente, is het schip bevaren door H. C. Smits, en geladen met steen bestemd voor 's Gravenhage, tegen de aldaar liggende witte boei zoodanig aangevaren, dat het een lek bekwam, waardoor hij genoodzaakt was de steen in een ander schip over te laden. Stellendam. De herijk van maten en gewichlen zal voor deze gemeente plaats hebben op 14 Juli a.s, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 3 uur in het gemeentehuis. - Door den Burgemeester dezer gemeen te is ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat van af 14 Juni tot en met 30 Juni e.k. ter Gemeente-Secretarie gelegenheid beslaat tot inschrijving van jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend Militair Onderwijs hetwelk kosteloos wordt gegeven van ongeveer naif October e.k. tot ultimo Februari d. a. v. met aanwijzing naar de voordeelen, die degene in uitzicht heeft die in liet bezit is van het getuigschrift, dat voor het doorloopen van die cursus kan worden verkregen. De milicien J. Meerman van de lichting van dit jaar ingedeeld bij de infanterie in garnizoen te Bergen op Zoom is als onge schikt voor den dienst naar huis terug gekeerd. Gisteren (Maandag) avond vielen twee kinderen, van ongeveer 6 jaar, van A. Keijzer al spelende in den Bermsloot. Ter redding van het kleinste kind was men genoodzaakt er bij te springen, terwijl de kleine nog aan de gevolgen daarvan lijdende is. PcciitzaBten. arsondissements-beohtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 14 Juni. Heden werd het volgende vonnis gewe zen In don hals gestoken. Heden had zich te verantwoorden L. H.Jr., 24 jaar, arbeider te Ouddorp, beklaagd op 13 Februari jl. M. Tanis P.Jz. met een mes of ander scherp voorwerp in den hals gestoken en verwond te hebben. Beklaagde ontkende het ten laste gelegde. Getuige M. Tanis verklaarde, dat hij op ge noemden datum 's avonds om half elf op den Nieuwenweg een troepje jongens was tegen gekomen, waaronder zich bekl. bevond. Deze was op getuige toegeloopen en had hem met een mes in den hals gestoken. Hij had toen gezegd: »ik zal je doodsteken, dan kunnen ze je in een kist terughalen. Zooals bleek, was er een wraakneming in het spel om een meisje. Beklaagde was dien avond dronken geweest. Wegens mishandeling requireerde het O M. een gevangenisstraf van zes weken. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. DEN HAAG 8 Juni 1904. Mijnheer de Redacteur. Onderstaand stuk zond ik aan de Re dactie van Vooruit Het eerste gedeelte raakt een persoon, die zich J. te S. teekent en mij in Vooruit beschuldigde oorzaak te zijn ie. dat de vereeniging »Landbouwonder- wijs« in geldelijke verlegenheid verkeert 2e. dat de Ambachtsschool te Middel harnis zich met inspanning van alle krach ten moet staande houden. Op mijn mededeeling, dat ik mij voor neem 16 dezer het bewijs te leveren, dat het beweerde met de waarheid in strijd is, antwoordde J. te S. dat hij liever niet debatteert maar er de voorkeur aan geeft, dat ik in Vooruitte zijner kennis breng, welke onwaarheden hij mij ten laste legt. Het tweede gedeelte van mijn stuk raakt den Secretaris van de Chr. Dem. Propa- gandaclub, die gelijkluidend stuk als in Uw blad, mede plaatste in s> Vooruit, Tot zoover de toelichting. Volge het stuk, dat ik aan »Vooruit« ter opname zend. Aan de Redactie van «Vooruit. Mijnheer de Redacteur Uitstedigheid was de oorzaak dat ik uiet eerder in de gelegenheid was U dank te zeggen voor Uwe vriendelijkheid om me het verzoek van J. te S. nog vóór het verschijnen van Uw blad te doen gewotden. Overigens, schoon gaarne bereid mij in het openbaar te verdedigen tegen publieke aanklacht over de wijze, waarop ik mijn mandaat vervul, meen ik, dat het Staten lidmaatschap niet medebrengt de verplich ting in te gaan op beschuldigingen van een tegenstander, die den moed mist zijn naam te noemen. Waar ik D. V. deze quaestie in openbare vergadering zal ter sprake brengen, ge schiedt dit dan ook louter om het licht te doen vallen op den aard van sommiger bestrijding. Den Secretaris van de Chr. Dem. Propagandaclub te antwoorden mag zeker overbodig heeten, waar het te betwijfelen valt of hij steller is van het door hein on derteekend stuk. ik wil niets afdingen op de talenten van de Flakkeesche Christen-De mocraten, die meermalen in Uw blad blijk geven van groote politieke en journalistieke ontwikkeling, maar meen den stijl van Mr. de Vries te herkennen in het kwistig ge bruik van de woorden »verleugening van ons volk« >verdachtmaken« en avalsche voor stelling^ met alle welke zaken Mr, de Vries zelf zoo goed vertrouwd is, dat hij geen tien regels kan schrijven zonder een ander daar van te tetichten Mr. de Vries nu als schrijver van het stuk aanmerkende, meende ik juister te doen dezen Heer persoonlijk uit te noodi- gen met mij in debat te treden als ik 16 dezer te Middelharnis eenige woorden wijd aan De ware beteekenis der caudidatuur de Vries. Dankzeggend voor de opname hoogachtend, Uw Dw. Dn. H. CH. VEGTEL. Mijnheer de Redacteur 1 Vergun mij een plaatsje in uw doormij voort durend gelezen blad, voor het onderstaande LI. Vrijdag mocht ik in de eer deelen, Vooruit te ontvangen. Nadat ik het eerste stukje van dat nummer getiteldDe beste keuze, had inge zien, had verbazing mij aangegrepen. M. de R.daarin schrijft Vooruit, of laat ik liever zeggen de heer De Jong. „Laat de kerkelijken nu eens één Wet noemen van vorige Ministeriële die strijdt met de Chr. beginselen, dat kunnen zij niet, onmogelijk." Beleefd veroorloof ik ntij de vrijheid, om uit de vele onchristelijke Wetten van vorige Mini- steriën er slechts drie te noemen. De eerste is die vreeselijke schoolwet, toen de Naam van Jezus niet meer in de school mocht genoemd worden, dien eenigen Naam onder den hemel gegeven, waardoor arme zondaren alléén kunnen zalig worden, die mocht aan de jeugd op school niet meer genoemd worden, maar die Jezus werd daar de deur gewezen, en toch heeft Hij zoo uitdrukkelijk gezegdLaat de kinderen tot Mij komen en verhindert hun niet, want derzulken is het Koninkrijk der hemelen. Ik vraag u, M. de R., was dit geen onchristelijke Wet? De tweede is: De Wet over de longziekte onder het vee, toen wanneer in een stal van 100 stuks 1 ziek werd, allen moesten worden afgemaakt, en dat bovendien zonder vergoeding van het Rijk Was ook dit geen onchristelijke Wet? Geen won der dat de groote Bilderdijk schreef Domheid, dolheid, razernij, Moesten eertijds aan de keten, 't Geeft nu de Wet der Maatschappij En dat moet nu zalig heeten 1 De derde is: De afschaffing van de doodstraf, daar toch de Almachtige zoo duidelijk in zijn dierbaar getuigenis zegt: Die des mensehen bloed vergiet, zijn bloed zal door den mensch vergoten worden, want God heeft den mensch naar Zijn beeld gemaakt. En waar heeft nu een Christenvolk zich anders aan te houden, die naar den Naam van Christus genoemd worden, dan aan de uitspraak van Gods Woord, en vandaar dan ook die vreeselijke ge volgen van moord en doodslag, daarom klinkt het woord ons zoo krachtig tegemoetO land, land, land, hoort des Heeren Woord "Was ook dit geen onchristelijke Wet? Vervolgens schrijft de heer De Jong, met den meesten smaad, over de kerkelijke partijen, en noemt die dan met den naam van Boomsche en Do- leerende. Mag ik zoo vrij zijn den heer De Jong de opmerking te maken dat er thans in ons Va derland geen Doleerenden zijn, maar wel Gere formeerden ten anderen dat deze genoemden in ons Vaderland niet alléén de kerkelijke par tijen uitmaken, maar gelukkig ook een groot aantal van de Herv. Kerk. En dat zoowel be staande uit leeraren, als leden. Ik wil daarvan eenige namen met opzet noemen alsDr. De Visser, Ds. De Lint van Wijngaarden, Ps. Krom- zigt, Ds. Eringa, I)s. Postma, Ds. Feikkes, enz. Ook op ons eiland Flakkee zijn er gelukkig nog leeraars in de Herv. Kerk, die het met dit Mi nisterie houden. Ja allen, die den vollen raad Gods verkondigen, en zich buigen onder Gods Woord, maar alleen alle halve en driekwarts predikanten, gaan te vuur en te zwaard, tegen Dr. Kuyper en tegen dit Ministerie, want zij zijn bevreesd, dat even als in de 16e eeuw door prins Maurifcs, ook zij over de grenzen zullen gezet worden, en wij zeggenwat noodDan kunnen zij, zooals vader Brakel het gezegd heeft, schoen lapper worden. E11 dat de heer de Jong zooveel laster uitbraakt tegen onzen Hooggeëerden Minister van Binnen- landsche Zaken, bedroeft mij wel, doch verwon deren doet het mij niet als ik gedenk aan den vlekloozen heiligen, en volmaakten Zaligmaker, waarvan ze vrijuit getuigden: hij is een vraat en een wijnzuiper en werpt de duivelen uit door Beëlzabul den oversten der duivelen en gezegd heeftZij hebben Mij vervolgd, ze zullen ook u vervolgen. Maar Gode zij dank, er is gelukkig nog een volk in Ned. en daar buiten, die betere gedachten koesteren van Dr. Kuyper en als eens zijn kille gebeente sluimert in het stof des doods, zal het nageslacht nog zijne daden vermelden, en zijn naam vereeuwigen. En als het moet zijn, vanwege den stroom des ongeloofs, dat dit Chr. Ministerie, met Dr. Kuyper aan het hoofd moet aftreden," zal onze diepgeëerde Koningin droevig weenen en uitroepenWagen Israels en zijne ruiters I En waartoe zullen wij H. M. die smart aandoen Aan die tedere plant, aan dien kostbaren telg, gesproten uit het Huis en uit den Stam van Oranje Nassau, waar ons Volk zoo onuitsprekelijk veel aan heeft te danken. U Mijnheer bij voorbaat dankzegging voor de opname dezer regelen, teeken ik hoogachtend, Uw Div. Dn. Ooltgensplaat, C. BRABER Kzn. Geachte Redactie Vergun mij nog een paar letteren in uw blad. Óp 0 Juni 11 hielden de heeren J. C. de Ga3t en W. de Jong in het lokaal Breeman alhier eene Politieke Lezingals debatter trad op, zoo las ik in Vooruit, den heer L. Donkersloot Johz. Waar D. gezegd heeft Jat De. Kuyper zijn ver stand van God had gekregen, doch Me. Tkoelstba van den duivel. Ik veroorlof mij te zeggen dat de heer D. het zeker goed bedoeld heeft maar niet goed gezegd. Ook Mr. T. heeft alles wat hij h eft van God, want élle goede gaven en vol maakte giften zijn van boven, van den Vader der lichten enz. Doch de heer D. heeft bedoeld, het besteden dier gaven, en dan heeft de heer D. volkomen gelijk, éllen toch die hunne gaven, en talenten niet aanwenden tot eer van God, zijn met dezelve niet werkzaam uit den Geest des Heeren maar uit den Geest des afgronds en tot Troelstra, en allen die in dian geest werkzaam zijn klinkt het ontzettend woord hun tegemoet uit het Woord des Heeren: 0! Gij kind des dui vels vol van alle bearog, en van alle arglistig heid. Vijand van alle gerechtigheid zult ge niet ophouden te verkeeren de rechte wegen des Heeren. Handelingen 13-10. Aangaande het ge zegde van Ds. v. d. Valk te Oud B. door den Heer Donkersloot is een fout, die bij als Christen moet herroepen. Want dit gaat niet aan, om iemand te bekladden met zijn vroeger leven. David bad ook in Ps. 25: Gedenk de zonden mij ner jongheid niet, en wel is het, bedroevend, als men moet klagen, over zijn zondig eertijds, maar welgelukzalig als men kan roemen, over zijn zalig en gelukkig heden. Zoo ging het met Saul us van Tarsen en met de gemeente van Efeze, zoo gaat het inet allen die den Heere genadig van hun nen zondigen weg komt op te keeren. Zoo zou het ook bij den heer De Jong gaan, en zou hij met ootmoed voor Gods aangezicht getuigen, eer tijds was ik duisternis, maar nu ben ik licht in den Heere en wandel ik nu als een kind des lichts, en zeker zouden zijn partijgenooten hem alsdan daar een verwijt van maken, dat kan niet anders. Moge de Heere Zijne reddende Genade aan hem verheerlijken, dan voor zeker zou hij uit eene andere uit eene betere Bron putten. Mijnheer de R. ontvangt mijn welgemsenden dank voor deze opname. Uw dw. dn. Ooltgensplaat. C. BRABER Kz. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van dat mooie blad „Vooruit" van Woensdag 8 Juni 1904, mij toegezonden, verzoek ik Ulïïd. deze weinige letteren te plaat sen in uw hooggeëerd blad. Ondergeteekende is niet gewoon om in de cou rant te schrijven en houdt daar ook niet van, daar het meest uitwerkt een heet hoofd en een koud hart, maar hier in dat vuile blad „Vooruit" komt de brutaliteit zoo erg uit tegen den Heere God, dat Zijn eer en Zijn Naam daar op het hoogst aangerand wordt, want het is niet zoo zeer om personen, Mijnheer de Redacteur te doen maai' om de Godheid overal uit te bannen* Nu gebruiken de liberale schrijvers alle vuil, om hun doel te bereiken, nu gaan zij persoonlijkheden gebruikenzie de Antirevolutionaire lieflijkheden in de zoogenaamde „Vooruit", ook de motie van de heeren de Jong en de Gast aangaande de Leerplichtwet. Onze leerplicht is afgelegd bij den Heiligen Doop, nu kan het nooit zoo wor den ingekleed door de liberale partij of het is schadelijk voor de arbeiders; daarom Kiezers, laat u nooit misleiden door dat groote geschreeuw van die mooie schrijvers in de „Vooruit" van. Kerkelijken, Duurbrood, boeman, Doleerenden, enz. iaat u nooit bang maken, maar doe u plicht én stem op 17 Juni op de heeren EN opdat des Heeren Woord niet verder ook door uw toedoen wordt vertrapt en uit de Maatschappij wordt gebannen. Verder is mij het geschrijf, in dat vuile blad, te vuil om daar verder op in te gaan, daar li t tocïi maar parelen werpen is voor de zwijnen. U Mijnheer de Redacteur dankende voor do opname. J. SLIKBOER. Ooltgensplaat, 13 Juni 1904. Geachte Redactie Van de antirevolutionaire kiesvereeniging ont ving ik een uitnoodiging om op Donderdag a. s. te komen debatteeren op een meeting waar de heer Vegtel zal spreken. Deze uitnoodiging verwondert mij zeer. Alle avonden ben ik nu achtereenvolgens '11 elke plaats van heel het district opgetreden e:i telkens had de heer Vegtei zoowel al3 dc heer

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3