DRIE BLABEII. Yrijdag 3 Juni 1904. An tirevo lu tionair Negentiende Jaarg. No. 972. Orgaan voor tie ^iiitiliollftitciftclie en Keeuwlie Eilanden, sse IN HOC SIGN O VINCES Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. üitgeyer: T. BOEKHOVEN. Advertentiëu 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle bukken voor «Ie itedaclle foesteassd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan den SJifgever. EEIISTE BLAD. Provinciale hiaten. Het zal er nu weldra op aanko men, dat de kiezers hun stembus plicht hebben te volbrengen en na alles wat er over de komende ver kiezingen geschreven is, behoelt niemand hieromtrent in het onzekere te verkeeren. De Provinciale Stalen kiezen de Gedeputeerde Staten het college van toezicht op de Gemeentebestu ren en de Eerste Kamer terwijl de Eerste Kamer door haar recht van verwerping der voorgedragen wetten het leven der Ministeries mid dellijk in handen heeft. Want natuurlijk, als de Eerste Kamer eene wet van beteekenis afstemt, dan kan de betrokken Mi nister, en somtijds het geheele Ka binet niet voortwerken. Nu spelen de liberale partijen hoog spel. Door middel van de Provinci ale Staten kunnen zij de Staatsma chine bij monde van de Eerste Kamer stil zetten, en het Ministerie eerst bemoeielijken en daarna tot aftreden nppen, en voor dat hooge libe ralistisch doel moet alles op zijde. "Wie dat nu willen, wie het Ka binet moede zijn, wie meenen, dat een niet christelijk Ministerie in onze veel bewogen dagen het beter kan, die moeten ook de liberale candi- daten voor de Prov. Staten steunen. Maar zij die inzien, dat de libe ralen van alle gading als het op bouwen aankomt, hopeloos verdeeld staan, en dat zvj alleen éénstemmig zijn in het bestrijden van het prac- iisch optredend christendom, hebben de candidaten alleen dan te steunen, wanneer zij zich bereid verklaren om enkel christelijk gezinde Staats lieden in de Eerste Kamer te bren gen. Over en weer gaat het bij deze stembus dus om bet al of niet wil len helpen bestendigen van het chris telijk bewind. Geen persoonlijke eigenschappen, geen plaatselijke bekendheid, geen provinciale belangen kunnen in de gegeven omstandigheden een candi- daatover deze grenslijn heen brengen. Want immers, als het landsbestuur weer in tegengestelde richting gaat, dan is dit verlies onvergelijkelijk veel grooter dan alle denkbare pro vinciale voordeelen. Ieder overwege dus ernstig wat hij doet, en vervulle getrouw zijne roeping. VerdraapaamiseSd. Gepraat over verdraagzaamheid hebben de liberalen' in de vorige eeuw meer dan genoeg. Te pas en te onpas hadden zij het daarover. De vrije school hebben zij vele tientallen van jaren bestreden, en daardoor de eenvoudige plichtsbe trachting der ouders verhinderd, in naam van die hooggeloofde verdraag zaamheid. Doch hoe is het nu in de prak tijk met diezelfde lieden Geven zij nu bij verschil van inzicht en overtuiging de noodige blijken, dat het hun toch waarlijk boven alles om den landsvrede, om het heil van het geheele volk te doen is. Afgaande op hun fraaie leuzen zou men dit zeer zeker mogen verwach ten. Doch nu zij op wetgevend ge bied in de minderheid zijn gekomen en het terrein hebben moeten ruimen voor andersoortige bewindslieden, nu onderscheiden zij zich juist door on verdraagzaamheid en leveren geen opbouwende critiok, maar beoogen slechts het omverwerpen van de werktafel. Zij handelen dus nu vlak in strijd met hun theorie. Zoowel bij de uit een politiek oogpunt gansch onschuldige drank wet als bij de consequent antirevo lutionaire koogeronderwijswet komt dit uit. In plaats van te waardeeren, dat de tegenwoordige regeering al haar best doet om door voortgezette maat regelen iets van den volkskanker die in het misbruik van sterken drank ligt, uit te snijden, maakt men van het debat over de formuleering dezer wet een soort redactioneel steekspel, en komt men aandragen met allerlei peuter-amendementen. Zoo wordt de nationale tijd ver beuzeld en verpraat om straks den Minister nog een verwijt te maken van wege zijne plooibaarheid en het niet slagen met andere ontwerpen. Het komt dan ook allengs meer aan het licht, dat de liberalen met de door hen aanbevolen verdraag zaamheid slechts bedoelden onder werping aan de parij-inzichten der liberalen. Yan vrijheid voor alle partijen, van waardeering van het goede in alle richtingen willen zij niets weten. Het antirevolutionair program liet van den beginne aan daarvoor ruimte. Maar de liberalen zeggen met spre kende daden wij zullen de wet stellen en alle anderen hebben te volgen. Gebeurt het anderszooals in onze dagen, dan hoort men slechts seuren, mopperen, plagen, schromelijk over drijven, alles een gevolg van gram storigheid en gebrék aan zelfbeheer- sching. Maar aldus stellen de „liberalen'' dan ook zichzelf allengs meer ten toon en verhaasten het proces van hun verderen ondergang. Ken (Meelevend Minis terie. Het verdient opmerking, dat de leden van het christelijk Kabinet, veel beter dan vroeger de liberale Ministers, zich in bepaalde verga deringen van hun eigen kleur ver tonnen Dit zagen wij bij het zilveren „Unie"-feest en dit zagen wij nu ook weer bij het gouden jubeleum van de vereeniging van chr. onder wijzers en onderwijzeressen. Wel reserveerde Dr. Kuyper in laatstgemelden feestkring, dat hij daar niet sprak als minister maar aangezien persoon en ambt niet te scheiden zijn, zoude Dr. K. daar toch niet het woord gevoerd hebben als het doel van die samenkomst ook maar eenigszins in strijd kon geacht worden met de regeeringstaak. Doch dit is juist het schoone van de positie van een christelijk Kabi net, dat het een harmonisch bestaan kan hebben dat het zich overal in lands- èn in partij vergadering in een geest kan uitlaten. Dit komt doordat het partijbedoe- len der antirev. niets anders is dan alle partijen in den lande te doen meeprofiteeren van de vruchten des Christendoms, en omdat die vruchten eene vaste herkomst hebben en eene van oudsbekende grootheid uitmaken. Want ja, de liberalen zeggen ook wel, dat zij alle partijen met hun liberale goederen willen verkwikken, maar hun goederen hangen in de lucht, hun voorspellingen komen niet uitzij zijn niet consequent, want zij willen de christelijke vlag vereeni gen met de tegen-christelijke lading. Te strijden tegen het christendom acht nog bijna ieder eene schande in Nederland. Waar dit dus daad werkelijk gebeurt door de liberale partijmoeten de ministers van die kleur zich op officieel terrein altijd wat verdekt opstellen, en hebben zij dus naar den partijkant gekeerd een ander aangezicht dan aan den regee- ringskant. Het voorzichtigst is dus maar om uit vergaderingen van de eigen partij thuis te blijven. Doch niet alzoo onder het chris telijk schild en op christelijke basis. Daar leven volk en overheid niet tegenover maar met elkander en kunnen de overheidspersonen zich ook onder vele getuigen vrij uitspre ken, omdat hetgeen zij te berde brengen alleen dezulken aanstoot kan geven, die nu ja, die openlijk het christelijk leven willen onder drukken, en dus onze historisch- nationale type uitwisschen. Zij, die daarvoor uit den hoek dur ven schieten, en dit theoretisch be pleiten, zijn slechts weinigen in aantal. Eerste iianier. Het verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp voor het hoo- ger onderwijs is tamelijk vinnig en boos, maar nieuwe gezichtspunten levert het niet op. Yeeleer geeft het een dorre herhaling van de libe ralistische bezwaren der minderheids partijen in de Tweede Kamer. Sommige argumenten weerspre ken elkaar. Zoo b.v. wordt gezegd, dat deze gedeeltelijke herziening der wet maar had moeten vastgesteld worden tot dat de geheele wet later kan worden herzien en tevens wordt gezegd, dat het jammer is, dat er bij deze her ziening uiteenloopende onderdeelen zijn gewijzigd, omdat nu der verwer ping van het niet begeerde deel ook de verwerping van de begeerde ver anderingen eischt. Alsof herziening der geheele wet niet veel meer nog het gewilde met het niet gewilde zoude samenvatten. Ook wordt op de eene plaats ge zegd, dat het toekennen van het diplomeeringsrecht aan de vrije universiteiten eigenlijk alleen bedoelt het vooruithelpen der eene thans bestaande bijzondere Universiteit, want dat meerdere universiteiten van die soort wel niet zullen ver rijzen en in hetzelfde stuk wordt tevens geklaagd, dat als er slechts een ton gouds (stichtingskapitaal) en negen professoren in drie faculteiten noodig zijn voor de verwerving van het recht om graden voor 'curgelijke bevoegdheid uit te reiken er allicht meer te wachten zijn. Alsof men zulke negentallen proffessoren maar voor het opscheppen had Evenwel zegt dit tegenstrevig verslag nog weinig omtrent den uit slag. Er zijn voorbeelden gepasseerd in vroegere jaren, dat eene fel be streden wet er ten slotte toch wel door kwam. Ook tegen den eersten stap tot vrij making van het lager onderwijs werd heel wat geredekaveld. Wij zullen dus kalm het resultaat afwachten. Aan de Christelijke kiezers in de provincie Zuid-Holland niets gekomen is of komen zal. alles op haren en snaren zetten, vooral hier in Zuid-Holland. niet op de manier der Socialisten, werd een stuk verspreid, toch trotsch behoorden te zijn, zijn bemiddeling had aangeboden, Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beBlar t Advertentiëu worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Ook de Liberalen zouden graag hebben, dat 't Ministerie moest aftreden. Dan werden zij weer baas. Maar zij willen 't nog om een andere reden. Yoorheen heb ben de Lib. altijd gezegdde Clericalen (zoo noemen ze de Christelijke partijen) kunnen toch niet regeeren. Zij zijn het met elkander niet eens, en kunnen niets tot stand brengen. Zoo praatten ze. En wat zien ze nu Dat het best gaatDat de Christelijke partijen het in zeer veel zaken wel dege lijk eens zijn. Dat er van al de schrik beelden, waarmee ze de kiezers-vroeger bang maakten, (zooals nadeel voor de Hervormde Kerk, het veld winnen van de ïtoomscheu, het komen van geloofsver volging enz.), Dat het Christelijk Ministerie een groot aantal uitstekende wetten heeft ingediend of voorbereid wetten, waarin het Chris telijk regeeringsbeginsel uitkomt, en waar door ook aan het Christelijk volksdeel recht gedaan zal worden. En nu denken de Liberalen dat moét uit wezen. Als dat nog zoo een jaar of wat doorgaat, en de wetten, waarvan de meeste nu nog in voorbereiding zijn wor den aangenomen, dan is 't met ons voor goed gedaan. Dan zal het volk zien, dat een Christelijke Kegeering wel degelijk wat goeds tot stand kan brengen. En daarom voor het zoover is, moeten we dit Ministerie omver werpenDan kun nen we voortaan altijd weer zeggen denk aan het Ministerie-Kuyper, dat bijna niets tot stand heeft gebrachtdaar kunt ge aan zien, dat een Clericaal Ministerie niets waard is En daarom, gelooft het vrij, kiezers zullen de Liberalen en Socialisten ditmaal Maar al verlangen zoo Socialisten en Liberalen met groot verlangen naar den val vati dit Ministerie, gij, niet waar, kie zers van Christelijke belijdenis, gij denkt er anders over. Gij wilt, dat ons land Christelijk zal geregeerd worden. Gij houdt vast aan het geloof, dat de Over heid door God is ingesteld en dat zij door Ilem geroepen is om naar Zijn wil te regeeren. Gij juicht het daarom toe, dat ook het Christelijk Onderwijs door de wet gelijk gesteld zal worden met het Open baar, opdat niet hier en daar, maar overal, waar men 't begeert, Christelijk Onderwijs zal gegeven kunnen worden. Gij stemt er mee in dat door een nieuwe Zondagswet de Zondagsrust ook voor den arbeider, vooral in de steden, beter zal worden gewaar borgd. En gij wenscht immers met ons, dat de arbeider zal worden beschermd en dat de maatschappelijke toestand zal wor den verbeterd, maar in overeenstemming met de Chr. beginselen, waarop onze maatschappij is gebouwd. Welnu, aan dit alles en aan zooveel meer is 't Ministerie-Kuyper bezig te ar beiden. Moet nu, vragen wij n, die ge zegende arbeid worden afgebroken. Moet er een Liberaal-Socialistisch Ministerie komen, dat alles weer omver gooit en van voren at begint met nieuwe plannen. Dan worden al de ingediende wetten weer in getrokken. Dan komt er niets van meer deren steun aan onze Christelijke Scholen, niets van de Drankwet, niets van een Zondagswet, niets van de nieuwe Arbeids wet, niets van 't Arbeidscontract, niets van de wetten tegen dobbelarij, en voor eerst ook niets van pensioneering van oude werklieden enz. enz. In plaats van verzachting is dan verscherping der Leer plichtwet te verwachten. Zoo gij dit alles niet begeert, waakt dan Sommige Lib. zullen letterlijk alles doen om u op hun candidaten te doen stemmen. Het is treurig om 't van zijn landgenooten te moeten zeggen, maar de ondervinding heeft bij vorige verkiezingen geleerd, dat sommige Liberalen om 't maar 't winnen, tot alles in staat zijn. Er wordt soms op de grofsts manier in strooi biljetten gelasterd en gelogen. Natuurlijk keurden de eerlijke Liberalen dit dan af, inaar onder de hand 't was gebeurd. Welnu, thans zal het nog erger zijn dan vroeger. Iteeds eenige weken geleden waarin op de schandelijkste manier werd gesproken over onzen Min. v. Binnerd. Zaken, die toch een man is, waarop alle Nederlauders, al zijn ze 't met hem niet eens omdat ei wellicht geen land is, dat een inwoner bezit, door wien Min. Kuyper in genialiteit wordt overtroffen. Men weet, dat Min. Kuyper. in de treurige geschillen tusschen de di amantslijpers en de juweliers in Amster- dam, waardoor

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 1