A tl ver ten tien gen van de kleine luyden verlangen dat deze hunne levensbehoeften zoo goedkoop mogelijk zullen verkrijgen, van hun loon zooveel mogelijk zullen kunnen profiteeren, en zijn daarom voorstander van den vrijen handel. De Konservatieven, wakende voor de belangen van de bezittende klassen, zijn natuurlijk voorstanders van de protektie. Wanneer dus deze kwestie eerlang in de Kamer komt, zal openbaar moeten worden, wie of in 't vervolg tot de demokraten en wie tot de Konservatieven zal behooren. Dan zal moeten blijken wie in onze Partij openlijk de zijde van de demokratie durft te kiezen en wie dus verdient, dat onze Christelijke kleine luyden hem in 1905 andermaal hun stem geven. Doch dan komt tevens aan 't licht, wie onvoorwaardelijk als Konservatief moet worden gebrand merkt. Van hem is voor de kleine luyden geen heil te verwachten en daarom zullen we dan ons volk, onze kiezers toeroepen: iZorg dat die Konservatief nooit weer in de Kamer komt In zooverre zal dus uit de te wachten Tariefsherziening nog iets goeds geboren kunnen worden, nl. dat zij ons een zuivering brengt in den politiaken dampkring en ons leidt tot de tegenstelling op politiek terrein van democraat en konservatief. »Tegen de Revolutie het Evangelies, de leuze van Groen heeft dus afgedaan. Vrijhandel en Protectie beslissen voortaan alles. En de Christen-Democraat verkiest een ongeloovig vrijhandelaar boven een geloo- vig protectionist. Plet is goed dat te onthouden. H. EEN DEMOCRAAT. Eleclitzaken. A HRON DISSEM ENTS-RECHTBAN K (Kamer van Strafzaken.) Zitting Van Dinsdag 24 Mei. Heden werden de volgende vonnissen gewezen C. V., 19 jaar, visscher te Middelharnis, wegens mishandeling van den gemeente veldwachter C. Reevers tot één maand gevangenisstraf. In deze zitting werd nog geeischt Een geldboete van f 15 subs, vijfhen dagen hechtenis tegen C. van der N 23 jaar visscher te Middelharnis wegens be- leediging van politieagenten op 25 Maart j.l Een gouden jubileum. De Vereeniging van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen kwam he den te Amsterdam in jaarvergadering bijeen vooral om te herdenken haar 50-jarig be staan. Opgericht 4 October 1854, heeft de Vereeniging al dien tijd geworsteld en gestreden, en heden mag zij, door de goede gunste haars Gods, terugzien op een in zeer vele opzichten welgeslaagden arbeid. Om het gouden feest te vieren, waren omvangrijke maatregelen noodigde Re- gelings-commissie, bestaande uit de heeren H. J. Emous, F. S Eringa, H. J. van Wijlen, G. Muys, C. G. Wiegand, C. Ber- kouwer Jr., H F. Gieseke, J. IJserink- huysen, G. Ipema, F. Letting.!, J W. Martin, J. Th. R. Schreuder, G. Schutte, J. van der Sluis en G. J. van Zanten, heeft druk werk gehad, maar mag dan ook met voldoening op de getroffen maatregelen terugzien. Een Eere-comité werd gevormdals Eere-voorzitter woonde Dr. A. Kuyper, Minister van Binnenlandsche Zaken, de feestelijke samenkomst bij. De openingssamenkomst werd te 2 uur in het Concertgebouw gehouden. De zaal was feestelijk versierd en geheel gevuld met een belangstellend publiek, waarvan de kern werd gevormd door meer dan 1200 Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen voor dien feestdag uit alle oorden van het land naar de hoofdstad gekomen. Onder de aanwezigen werden mede op gemerkt de Minister van Koloniën, de heer A. W. F. Idenburg, de Minister van Wa terstaat, de beer Mr. J. C. de Marez Oyens; de Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer R. Mei vil baron van Lyndende Voorzitter der Eerste Kamer, de heer J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oyede Voorzitter der Tweede Kamer, de heer JE. Baron Mackayde leden der Eerste Kamer, de heeren Prof. Dr. J. Wol- tjer en W. Hovyde leden der Tweede Kamer jhr. Mr. A. F. de Savornin Loh- man, H. Bijleveld, Dr. J. Th. de Visser, Mr. S. de Vries Czn. e. a. Voorts ver schillende schoolautoriteiten, afgevaardigden van zuster-organisaties enz. enz., te veel om te noemenalle man als het ware, die in den machtigen strijd voor ons Christelijk onderwijs in de voorste gelederen staan. De zaal bood, uit meer dan één oog punt, een grootschen aanblik, en het was recht feestelijk toen te 1 uur 40 de heer J. B. W. Koelman zich voor het schoone orgel van het Concertgebouw plaatste en de eerste feesttonen ruischten door de zaal waarin de ceremoniemeesters nog de laatste beschikkingen maakten, teneinde het Hoofd bestuur en het Eere-Comite te ontvangen. Deze heeren werden statig binnen geleid toen het openingsuur was gekomen het ver schijnen van Dr. Kuyper en andere Minis ters, van de heeren Lohman, Mackay en Pierson werd met luid gejubel begroet. Te twee uur werd de Vergadering door den Voorzitter, den heer A C.W. Schef- fer van Harlingen geopend. De ruimte in ons blad gedoogd niet om al het gesprokene weer te geven alleen de reede van den eere-voorzitter Dr. Kuy per geven we weer. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd begon den eer-voorzitter aldus Niet als Minister, dus ving spr aan, sta ik hier, maar als broeder onder de broederenals een onderwijzer want ik ben nog altijd Hoog leeraar onder onderwijzers. Men heeft mij het eere-voorzitterschap opgedragen, en inderdaad hier te mogen staan en tob u te mogen spreken is een eere, die verre gaat boven zeer veel, mij door de gunste onzes Gods geschonken. Het zij mij gegund een woord van dank te spreken, broeders en zU3ters, in naam van het Christelijk Nederland voor den feesttoon, zoo zuiver door u ingezet: Gode alleen de eere! Een woord van dank, diep uit het hart geweld, ook aan TT, Christelijke Onderwijzers, voor wat gij in de nu vervlogen 50 jaar hebt gedaan. Het kan niet anders of we zien terug naar de dagen, toen de schoolstrijd nog in al zijn bit tere felheid woedde. Naar de dagen waarin wie den hoogen moed had als Christelijk onder wijzer op te treden, eiken dag smaad en misken ning dragen moest. Doch daarom worden die mannen niet beklaagd. Want eiken dag een beker te drinken uit de bron van smaad, is genieten van den gezondsten tafeldrank, die prik kelt tot hooger krachtsinspanning, tot inniger toewijding, en den blik om hulpe doet richten tot den Heere zijnen God De dank, U gebracht, geldt allereerst de offers die althans in de eerste jaren van den strijd, door U met lietde gegeven zijn ten behoeve van ons volk. Ge hebt u jaren lang getroost een lagere, een mindere, sociale positie, dan de open bare onderwijzers innamen. Het was behelpen met minder wei-ingerichte lokalen, met gebrek kige hulpmiddelen, en ook met een lager salaris waardoor ge met giften van meer dan honderd gulden de zaak hebt gesteund, die de liefde heeft van uw hart. En gij hebt dien smaad gedragen, dit offer gebracht, blind voor de toekomst en met de uitkomst onbekend. Want immers het had kunnen wezen, dat God de Heere uw gebed niet had verhoord, dat het eind der worste ling ganscli anders geweest ware dan het te dezen dage is, en het loon voor uw strijd u alleen gegund ware en was weggelegd in den hemel der heerlijkheid. Maar zoo is het niet geweest, Verrassend groot is het resultaat op uw worsteling verkregen voor Volk en Vader land. Gij hebt historie gemaakt. Gij hebt de strooming onzer vaderlandsche historie doen zwenken haar een andere richting doen nemen. Wat zou, zonder u, de toestand van ons volk thans zijn Het kind hebt ge lief gehad, en honderd duizenden kinderen hebt ge gehouden bij het Woord Gods; bij de liefde voor Jezus den Heere; bij de heilige tradition van het voorgeslacht. En ge hebt niet alleen de kinderen gezocht, ook op de ouders heeft uw invloed gewerkt. Door hen te spreken van uw school hebt ge ook in hen de offervaardigheid gewek', en de liefde voor de School mei den Bijbel gekweekt en gevoed. Zoo hebt ge invloed geoefend in steeds wijder kring, en het gezin gewonnen voor de heilige zaak van het Christelij ke onder wijs. U komt de dank toe als de mannen die de grootsche gedachte van Groen van Prinsterer hebben vertolktgij hebt, om zoo te zeggen, het groote bankpapier van Groen in pasmunt onder ons volk uitgedeeld, en mee daardoor een bolwerk opgeworpen tegen de onheilige machten, die opdoemden. Dank zij uw arbeid, uw inspanning uw offers en uw lijden is de religie weer in het midden van ons volksleven geplaatst, trots het ongeloof dat haar van haar plaats terug wilde dringen. Door uw invloed werden de eenig ware zede lijke beginselen weer in duizenden familiën vastgelegd: werd de consciëntie gesterkt; werd er staal in gedruppeldeerbied gewekt voor den heiligen wil van God den Heere. En daardoor was het mogelijk, dat in het vorig jaar vooral uw leerlingen en de ouders van die leerlingen het gevoelden, toen de storm der revolutie opstak, dat dit ging tegen God en tegen de Overheid des landsen het was in dezen dat de Overheid de kra cht vond om dat dreigend gevaar van land en volk te keeren en de booze samenzwering te fnuiken. (Applaus.) Maar ook door op te treden op het gebied der litteratuur hebt ge den kring van uw ge- zegenden invloed verwijd. Ge hebt een eigen ideaal ontwikkeld voor het ideaal, dat God in zijn ontferming aan de menschenkinderen schonk, hebt ge de liefde van het hart ontvonkt. Uw roem is het ook, dat ge in een kring van jonge mannen en jonge dochteren voor dat heilig ideaal geestdrift hebt gekweekt, waardoor zij den ernst van den strijd kozen boven de ij delheid dezer wereld. Met den Ker ken in bond hebt ge er voor gewaakt, dat de plante der Godsvrucht onder ons volk telkens opnieuw werd besproeiddat geworsteld werd om aan de behoefte van hooger leven te vol doen dat men begeerde vast aaneengesloten den vaak zoo bangen strijd voort te zetten. e11 ge hebt een kroon gezien op uwen arbeid. Dat was toen onzen broeders, uit Transvaal herwaarts gevlucht, hier niet alleen van Christe lijke, maar ook van andere zijde een zoo warme ontvangst werd bereid, en zij het openlijk ver kondigden, dat hun leven niet met de neutrale maar met uwe school homogeen was, en dat het uwe geestkracht, uwe liefde, uw ideaal was, dat ook hen bezielde tot volharden in den on- gelijlten en zoo bangen strijd. De tijd is voorbij, dat er met de bijzondere school werd gespot; dat de neutrale als de eenig bruikbare hoog werd verheven. Thans is de profitie van Groen reeds gedeeltelijk ver vuld, en heeft de socialistische gedachte bij een groot deel der openbare onderwijzers wortel geschoten. En vreemd is het u niet meer, liberalen te ontmoeten, die de Christelijke School eeren, haar begeeren voor eigen kroost, en be kennen, dat die school een zegen is voor land en volk. Zeker, ik aarzel niet u dezen eerekrans te bie den in naam van het Christelijk Nederland, we tend dat ge deze hulde niet voor u zeiven aan vaardt, maar haar nederlegt aan de voeten van uw Heiland; dat ook nu het S o 1 i Deo Gloria u uit de ziele opwelt. En staat het nu met ons Christelijk onderwijs zoo schoon, van waar dan de slagschaduw op dit zoo zonnige terrein Strijd en worsteling brengen altijd groote geestdrift met zichhet enthousiasme bereikte haar toppunt in het Volks- petitionement van '78doch sinds is een keer in de zaken gekomen, een keer, dank zij de leeu wenmoed van De Savornin Lohman, dank zij het vroede beleid van Mackay (geestdriftig applaus.) Door hun optreden was de tegen stander genoodzaakt zich gewonnen te geven. Toen brak.een andere periode aan, een nieuwe phase trad in. En het werd nu de vraag of gij, mannenbroeders, die als helden hadt gestreden, nu ook bekwaam zoudt zijn tot den arbeid met den troffel in de hand. De prikkel van den smaad en cl en tegenstand werkte niet meer; de sociale positie van velen verbeterde de kring werd wij der men ging u zelfs eeren. In het schooltoe zicht traden meer van onze mannen op, en eer lang zal de wet op het stuk van de salarisrege- ling, opdat van de opleiding enz., hopen wij,nog betere dagen brengen inderdaad, we kwamen in de woestijn in een oase. En dit nu geeft nieuwe problemen ter oplossing. Nu komt ter sprake de verhouding van de school tot de kerktot de schoolbesturende verhouding tusschen het hoofd en de klassenonderwijzers de vraag welke paedagogische lijn zuiver uit de Christelijke be ginselen te trekken valt; het wordt nu de vraag, rustig te wonen in het welgebouwde en welge vestigde huis. En ge zoudt geen Nederlanders zijn, als nu niet weer bleek: „zooveel hoofden zooveel zinnen.". Doch laat ons dit uit de historie leeren dat hoe naijverig de afzonderlijke provincies waren op hun eigen maeht, als het-er op aankwam, als het stond tegenover den vijand, dan kwam de hoo- gere eenheid boven en week alle verdeeldheid. En daarom vrees ik ook nu niet; want die hoo- gere eenheid bindt ons. Als we maar het oog openhouden voor het dreigend gevaarals het gebed maar wordt verdubbeld als het heroïsme maar blijft leven in het hart, dat, komt ooit de nood aan de man, ons uitdrijft om, als de ouden voorop te gaan in den strijd, om te overwinnen in den naam onzes Heeren. Van nog één schaduw moet ik spreken. Er kwam onder ons splitsing; de splijtzwam doet haar werk. De natuur in ons polderland schijnt er toe te leiden, om wat eens één en groot was, in afzonderlijke polders te scheiden. Doch ook daarin zie ik geen gevaar. Die splitsing zelve zal den invloed van onze school kunnen vermeerde ren als we maar optreden voor het eene heilige belangals we maar samen neerknielen voor den Christus Gods in Hem de absolute Openbaring eeren in Hem de volstrekte scheidslijn erken nen. En als dan onder ons alle man staat aan die zijde vin de lijn, waar alle knie zich neder- buigt voor Hem, en alle tong Hem belijdt, neen, dan is er geen gevaar. De Hoogleeraar Fabius heeft, voor niet zoo vele dagen, het der Christenheid in deze landen toegeroepen dat zij moet v O O r t v a r e 11. Niet inslapen mogen wewe moeten met moed en kracht vooruithet werk dat zoo schoon is be gonnen, moet worden voortgezet. Neen, ge hebt het ideaal niet bereikt, nu ge '/.i van de bevol king onder uw invloed hebt. De liefde voor uw volk moet er toe drijven niet te rusten voor ge 3/„ hebt bereikt, niet minder dan '/3 moeten op- geëischt voor den naam van Christus. Het denkbeeld, het vaderland te dienen, moet ook meer op den voorgrond treden. Onze jonge mannen doen daar te weinig aan, laten dat te veel aan anderen over. En ook hierin moet ge de sociale beteekeuis van ons Christenvolk vei- hoogen, dat ge zijn zonen helpt hen in staat te stellen in den dienst van het vaderland op te treden, opdat we mannen krijgen voor dien dienst bekwaam. Niet slechts de lagere klasse moet bewerkt en onder uw heilz'amep invloed komen; ook de op volgende klasse moét daaronder worden gebracht, die in handel en bedrijf nu zooveel gevaar loopt te worden gematerialiseerd. En evenmin mogen de hoogere kringen van ons volk worden verge ten; over alle kringen ontlerming te hebben, al die kringen te brengen onder uwen invloed, geen minder mag uw streven zijn. De schoolstrijd in den eigenlijken zin moge voorst geëindigd zijn, en, God geve, hij keer» nimmer terug de worsteling der geesten heeft echter geen einde genomen en zal dat niet doen. Die worsteling is in de laatste kwart eeuw in heftigheid toegenomen; steeds zwaarder rollen de golven aan, die onze vaderlandsche erve dreigen te overstroomen, en ook hier wacht u een zware taak. De strijd gaat hier niet tegen vleesch en bloedhet is een strijd des geestes. Voorheen was men tevreden met een gematigd Christendom met de Christelijke en maatschappelijke deugden, stelt men er prijs op, dat bij huwelijk en doop althans nog Christelijke vormen in acht werden genomen; maar de vijandige geest leidt er nu toe dat we een vlek in ons volksleven kregen, waarbij niets meer aan het Christendom herin nert. In Amsterdam is dat als het ware in enkele gebouwen gesymboliseerd. Zie ons schoone Dam- palies, betreedt ook het Rijksmuseum en let daarnaast op de Koopmansbeurs een toonbeeld van armoede in de kunst. Daarin is wel kunst kracht, maar die kracht ontdaan van alle hooger bezielen, wat heeft ze gewocht! De geest des ver derfs, die opkomt, bezielt dan ook niet tot waar achtige kunst; de kunstenaar, door hem geleid, bezit niet de geneale vonk 0111 Godsgedachte te realiseeren in uitwendigen vorm die geest voert terug naar de dagen van het oude heidendom. Men fluistert het u toe, dat het lichaam 11a het sterven niet meer aan den schoot der aarde moet worden toevertrouwd maar met vuur moet wor den verbrand, de begrippen van schaamte en kruisch worden als verouderd op zijde gescho ven zoodat vaak tot zelfs het gelaat der vrouw niet meer door den blos der schaamte wordt ge kleurd. De denkbeelden van het Neo-Malthusia- nisme winnen, in ons arm Vaderland,en het is tegen dien gruwel mede, dat we den strijd heb ben aan te binnen. Den kamp hebben wij te voeren als men onder den naam van Rein Leven Gód betere het! de zonde van Sodom goedkeurt en zelfs aanbeveelt. Dat, broeders en zusters is de vloek der revolutie op zedelijk ge bied, die verwoestend en verterend werkt en meer dan ooit wordt aanschouwd. En nu is het waar, dat de groote meerderheid van hen, die tegenover ons staan, met deze din gen niet zijn ingenomendat ze die met bangen schrik en verbazing zien opkomenmaar zeker is, dat {die onreine geest, van welken men eens zeide, dat hij de mis VSn den duivel vierde, en die straks misschien ook het pinkster van den duivel vieren zou, steeds meer invloed uitoefent. Aan de overzijde is in dien strijd tot verweer geen machtig wapen slechts kleine kracht. E11 het is daarom, dat de belijders van des Heeren naam hebben pal te staandat ze er zich wel van bewust hebben te zijn, dat de worsteling pas aanvangt, en dat ze hebben door te gaan met onbezweken moed, met standvastige trouw, met heiligen ijver, om van ons arme volk het doodsgevaar van dien schrikkelijken vloek af te wenden. Zeker, het Kiesrecht, het Tarief, de Drankwet, enz. zijn ieder op haar beurt zeer belangrijke din gen, doch ze raken toch slechts enkele deelen of groepen van ons volk. Maar het geschetste kwaad tast heel ons volk aan ouden en jongen, rijken en armen de worsteling gaat om het behoud van heel ons volk om liet antwoord op de vraag, welke geest heerschen zalde Geest van den Pinksterdag, of de geest des verderfs. En bij die worsteling mag het niet vergeten, dat onze tegenstanders onze landgenooten zijn, de zonen van ons eigen vaderland. Zij het daar om ons streven, zulk een macht in het land te Worden, dat we den boozen geest terug kunnen drjjven. Het gaat om h e e l ons land. C h r i s- t e lij k n a t i o n a a 1 zei G roen, en zóó moet het wezenzóó kan het arme Nederland worden be waard en gered. Ik weet niet zoo eindigde Spr. of mij ooit weer het voorrecht zal worden gegund op de treden voor een kring als deze: laat mij u daar om dit woord nog zeggen en het u binden op het hartGij hebt met het schoolkind in de armen de wacht bij het kruis betrokken welnu blijf met liefde dat kind omarmen en houd het Kruis vastEn God van den hemel zal het u doen gelukken. Een onbeschrijfbare uitbarsting van geestdrift volgde op deze woorden. De Minister nam toen nogmaals het woord om mee te deelen dat het H. M. de Koningin had behaagd aan de vereeniging een blijk van Haar belangstelling te schenken door den persoon die de vereeniging zelve op den voorgrond schoof den Voorzitter, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Minister stelde voor om bij dit blijk van hooge belangstelling H. M. te huldigen met een driewerf. Leve de Ko ningin! waaraan met groot enthousiasme vol daan werd. Staande zong men daarna het Wil helmus. Nadat de heer Scheöers voor de verleende on derscheiding hartelijk had dank gezegd vertrok ken de Ministers uitgeleid door het gejubel der vergadering. l'leiiws. Dure stukjes. Op dezelfde veiling te Londen, waar Nelsons brief werd verkocht, in een som vuu f 33.000 betaald voor een speelkaart, op wier achterzijde oen door Holboin geschilderd portretje (in olie verf) staat van Frangoiso Howard, hertogin van Norfolk. Nog meer andere oudo dingen, vooral wan neer er zat van bij elkaar zijn, scbijnon geld waard. Zoo heeft het „Louvre"-museum te Parijs van den heer Fritz Henry dezer dogen eene door hem voor hoogon prijs gekochte ver zameling van 115 merkwaardige mosterdpotjes ten geschenke ontvangen, welke werd bijeen gebracht door den in Januari 1.1. overleden Parijschen koopman Hé hort. Het oudste van dio potjes dagteokent uit 1738, en daar zijn vereoheidene „eenige1' exem plaren onder, waarvoor inderdaad groote som men werden betaald. Een schip tuinder. Men meldt dat de Russen de „Bogatyr", die op de klippen bij Wladiwostok was gestrand in de lucht hebben laten springen, daar het onmogelijk was den kruiser weer vlot te krijgen. Eerst waren de hanouDen nog van boord ge nomen. Er is geen enkel ongeluk bjj gebeurd. Jammer voor de Rusten, dat ze dit schip op zoo'o manier verliezeD moeten. Hot was een groo'e, goed bewapende paatserdok-kruiser. De slachtoffers. De „Daily Chronicle" verneemt uit Tokio, dat het aantal officieren en manschappen, bij de ramp vau de „Hatsoese" eu do „Josjiuo" ver gaan, 900 beloopt. Naar het heet, is do „Kasoega" die do „Jos- jino" in den grond heeft geboord, mot zware avernij door een anderen JapiiDBchen kruiser te Sasebo binnengesleept. Een vreeselijk schot. Uit Tokio wordt gemeld Gedurende oen ver kenningstocht, Vrijdag door Admiraal Togo nabij Port-Arthur ondernomen, word de Japansche torpedojager „Akatsoeki" door een bom ge troffen, die een officier en 24 matiozen doodde. De Rus-en kuDi.en dus van uit de vesting nog wel riak schieten. Vreesdijke tijding. De Wed. J. Hendriks, te Meppel, heeft bericht ontvango dat haar 22-jarigen zoon Lucas, in Boer, bij Essen (Duitschland) is vermoord. In verband daarmede is een Dnitsoher gevankelijk naar Essen overgebracht. Broedermoord. Twee gebroeders Van B. te St. Oedenrode zijn gearresteerd, als verduoht hun broeder te hebben vermoord. De veidaohteu ontkennen en zeggen, dat de verslagene door een lag van een paard is go- dood. Hot Hik is ook ge.ouden in den stal hun ner boerderij. De geneeekoer, door hen ontbo den, ooost.iteorde echter wonden in de zijde, met een riek toegebraoht, telefoneerde do rijks politie te Vechel. Ook de justitie uit Den Bosch heeft gisteravond een onderzoek ingesteld. De beide bloeders Van B. zijn in arrest gehouden. N. R. Ot. Doodclijk schot. Zondagmiddag is te Torapelkanaal (Groningen) in de woning van H. Deiman, terwijl Frans Stannefeld en Geeit Zuidoma met een geladen geweer stoeiden laatst genoemde toen het Bchot afging doodgeschoten. Zij waren 's morgens nog met elkander naar de kerk geweest en waren steeds goede maats. Stannefeld is soldaat bij het le regiment in fanterie te Assen. Druk bezoek. Het Wandelhoofd te Scheveniugen werd op de twee Pinsterdagen bezooht door 32000 per son en. Kiesrechtkwestie. Het volgende eigenaardige geval doet rich voor Barondreoht E in boor werd in staat van faillissement ver klaard, en werd op zijn hofstede vervangen door oen bedrjjfsboeiDeze bleef' daar tot het land goed weder verhuurd was eu door don niouwen huurder betrokken. De knecht bleef echter aan het werk en verwisselde dus zonder zijn toedoen telkens van patroon. Burgin. en Weth. weigeren nu dezen knecht op de kiezerslijst te plaatsen omdat huns inziens het veranderen van patroon in z!oh sluit het veranderen van betrekking. De knecht daarentegen is van meenicg, dat hij wel degelijk in denzelfden dienst is gebleven en heeft thans de beslissing van den rechter gevraagd. Goed afgeloopeu. Te Krimpen n. <1. Lek geraakte een ilock- t er f je van T. Kort, bode van Rotterdam op Krimpen, te water. l)o moeder sprong haat- kind na, doch was niet in staat het te redden en beiden gingen steeds verder van den wal De vrouw van den houtzaagmolenaar Van Heumen, die met zijn zoon juist zat te schaf ten, hoorde hulpgeroep en in minder dan een oogenblik waren de beide mannen op de plaats des onheil Toen men de vrouw uit het water ophiel', kwam ook hot kind boven dat zich aan de moeder had vastgeklemd. Na toepassing der drenkelingsmiddelen zijn beiden behouden gebleven. Spoedig beslist. Nabij de Hoornbrug op den Rijswijkschcn- weg, is een fietsrijder uit Leiden, die wilde uitwijken voor een automobiel, onder de stoomtram geraakt.. De ongelukkige was onmiddellijk dood. iSoeik beooii 5 si£'. Ons Oude Nederland door L. PENNING Ge Afl. D. H. Daamen te Rotterdam. Van de vorige Afl. citeerden we een belangrijke bladzijde over de verdraagzaamheid van den Prins van Oranje en zijn afkeer van de gruwe len zelfs door Protestanten bedreven, ware 't ook, dat de R. Katb. hunnerzijds even onbarmhar tig waren geweest. Ook uit deze Afl. was weer menig keurige bladzijde over te nemen, wat plaatsruimte ons thans echter verbiedt. We be velen andermaal dit hirstorisch werk in de aan dacht der ware Patriotten aan, een werk, waar van elke aflevering getuigd van 't goede inzicht dat de schrijver heeft in 't „oude" Nederland. Keerlands Volkslied. De auteur is ons onbekend; maar wat doet zijn naam er toe. Hoofdzaak is 't woord uit 't hart gegrepen. En dat is een forsehwoord, een Chris telijk woord; een nationale gedachte't is een oranjelied, gezongen op de wijs van 't Wilhel mus. Laat 't in vele handen komen, om aan 't Nederlands volk een «oi/rslied te schenken in den waren zin des woords. en wereld beschouwing, niet worstelend in de openbaring, nochtans tegenover de Revolutie, een heid van gedachte brengend en een alles door dringende kracht biedend tot leiding van 't leven der volken in andere, en zoomen hoopte in betere sporen". Die nieuwe beschouwing' was de Evolu tieleer. De schrijver zet nu nader uiteen, wat de grondslagen van die leer zijn en tot welke ge volgtrekkingen ze leidt voor 't Sociale leven. Ook dat gedeelte hebben we ten einde toe met onverdeelde belangstelling gelezen. In één woord 't onderzoek in dit werkje, doet ons dit conclu- deeren 't Is een zeer lezenswaardig stuk, dat door ieder ontwikkeld burger moet gekocht wor den, gelezen en ernstig overdacht. Revolniie en Evolutie in de Staatliuis. hoiidkiinde door Mr. T. de VRIES Uit gever T. C. B ten HAGE te 's Graven- hage. Dit geschrift wil over de Staathuishoudkunde enkele lichtstralen werpen een paar historische lichtstralen. Het wil ontwikkelen hoe de Revolutie machtigen invloed heeft geoefend op de Sociale verhoudingen die thans nog gelden en welke de denkbeelden zijn daaromtrent door de Evolu tietheorie gegeven. In kloeken, voor ieder begrijpelijken vorm worden de ideeën der Groote Revolutie bloot gelegd de wereld en levensbeschouwing, die zij verbreidde over de gansche wereld, met krachti ge pen uiteengezet. We aarzelen niet, vooral dit gedeelte boeiend te noemen; 'twas ons verkwik kend zulk een warme bestrijding te lezen van de denkbeelden door ,,'t ongeloof in stelselmatigen vorm" nl. door de Revolutie verbreid. „Behoefte werd gevoelt aan een nieuwe levens- Feesf nummer van 't Chr. Schoolblad De School met den Bijbel. Redacteur A. KLOOSTERMAN te Dinteloord. 18541904. Vijftig jaar heeft de vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen be staanen 't Weekblad, als orgaan van honderden onderwijzers, is dan ook in sierlijk gewaad ver schenen om aan vriend en vijand te getuigen wat de beteekenis is van dat jubleum. Ja, er is stof tot roemenen 't geïllustreerd blad geeft dan ook in keurige artikelen uitingaande blijd schap, die in de vereeniging heersoht over dat hooge feest, en bij dat heuglijk herdenken. Ieder, die iets uit de worsteling onzer Chr. Scholen wil wetenieder die gelooft, dat de palmboom groeit onder de verdrukking en daarvan de overtuigende bewijzen wil lezen, hij schaffe zich dit feestnummer aan. 't Kost slechts 15 ct. Uit gevers zijnOosterbaan en Le Cointre te Goes. Groeie en bloeie Vereeniging en Blad, en gebiede de Heere over beide Zijn onmisbaren zegen. SJHslasr Aanbesteding, llerkingeu. Bij de gehouden aanbesteding voor de levering van GO00 kg. chilisalpeter en 120 M" onderhoudsgrint ten behoeve der landbouwver- eeniging „de Eendracht" alhier zijn de volgende biljetten ingekomen P. van Hasselt Nijmegen. Grint f 1,3-2 I'. J. van Aardenne Dordt. Salpeter f 11,91 Gegund. eSar&crgyke SSanti. £oinmelsdijk. Geboren Adrians d. van Izaak Verbrugge en Anna Born. Johannes z. van Cornelia Vroegindeweij en Maria van Brussel. Middelharnis. Geboren: Annetje d. van Bareud Faasso en Jannetje Koster. Andreas Michael z. van Willebrordua Huij's- mans en Maria van Reijon. Teuntje d. van Pieter van der Waal en Cornelia van den Nieuwendijk. Overleden Mattheus Verbiest 3 j. Stad aan 't Haringvliet. Overleden: Jannetje de Gans 52 j. echtgenooto van A. Schuurman. öen Bommel. GeborenGerritje d. van Arie Kloet en van Bar bara de Gast. Overleden: Stoffelijntje Bal 82 j. weduwe van Cor nelia vau Eek. Ooltgensplaat. Geboren: Johannis z. van Jan van dorMejjenvan Pietje Maria van Putten. Ondertrouwd: Franciscus Kauffman 26 j. en Hele na Rnwmelse 25 j. OverledenCornells Gerardus Hosemans 7 j. en 6 maanden. B4erk en Sckooi. Predikbeurten Zondag 39 Mei. NED. HERV. KERK. Soinmelsdijk, nam. Ds. Lammers uit Dirksland. Middelharnis, vrn. en nam. (Doop.) Ds. Bruining. Stad, vin, eu nam. Ds. Polhuijs. Den Bommel, vm. en nam. Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. van Dolder. Nieuwe Tonge, vui en nam. Ds. Wentink. Dirksland, vm. Ds. Lammers. Werkingen, vtu. en nam. Ds. de Stoppelaar. Melissunt, vm. Ds. Boss uit Ouddorp en nam. dhr. 't Hoofd Candidaat te Vlaardingeu. Stellendam, vm. en. nam. Ds. Iloogendijk. Goedereede, vm. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. leeslcerk en nam. Ds. Boss. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 'sav. Ds. Steketee. Stad, vm., nam. en 'sav. dhr. J. Vrolijk van Scheveningen. Deu BommeJ, vm., en 's av. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vrn. en 's av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. en 'sav. dhr. Basoski. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Melissant, vm., nam. en 'sav. Ds. Hartkamp. Horkingen, vm., nam. en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en nam. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Juddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm., nam. en 'sav. Ds. Mackenze. VRIJE EVANGELISATIE. Ooltgensplaat, (Luugstraat), vm. en nam. dhr. Wielhouwer. Telegrammen. TOKIO, 24 Mei. Nadere bizonderheden over het gevecht le Wang sjiatoen nabij Takoesjan op 20 dezer toonen aan, dat een eskadron ko zakken bijna geheel in de pan is gehakt. De Japansche infanterie omsingelde en sloeg het totaal uit elkaar. De oificieren sneuvelden, werden gewond of gevangen genomen. Inlan ders vertellen, dat eenige kozakken te voet ontsnapten met achterlating van hun uitrusting. Vele gesneuvelden en gewonden werden op het slagveld gevonden. 4J»rre§iioiMleii$ie. B. S. te Melissant. Uw stuk wordt Diet geplaatst. U valt den heer v. d. M. persoonlijk aun uw naam zou er dus beslist onder moeten, al hebt gij dat liever niet. Maar ook a) plaatst U uw naam er ouder, dan kunnen we'tin dien g< est niet aanvaarden. RED.] Op 29 Mei e. k. hopen onze geliefde Ouders P. aSËIJËR Y, en .1. LOMMER Md., hunne 25-jaiije ECHTVEREEMffi te gedenken. Hunne dankbare Kinderen Behuivd- en Kleinkind. Receptie 30 Mei. Stellendam. Eenige Kennisgeving.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 4