Vrijdag 27 Mei 1904 No, 971. Aan ile Hesturen onzer AnSirev Hiesvereen. IN HOC SIGNO VJN5ES De Seer, der Centr. Kiesvereen verzoekt de plaatselijke Besturen om hem toch zoo spoedig mogelijk ant woord te zenden op zijn brief van 20 Mei jl. De Secr. voornoemd, II. N. BASOSKI. öffaciee! fOealeelte. Herziening der lijst van inkwar tiering. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgenaplaat maken bekend, dat op beden gedurende veertien dagen van 20 Mei tot en met g Juni a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de lierziene lijst bevattende de namen der inwoners die voorliet verleenen van inkwartiering en onderhoud aan krijgsvolk in aanmerking komen met aanduiding van de mate waarin ieder hunner naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van de getimmerten voor stalling bruikbaar geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwa ren tegen de lijst, zijn ter Gemeente-Secretarie te bekomen. Ooltgensplaat, 19 Mei 1904, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, p. VAN WEEL G.Gz. Joh. VAN PUTTEN. zal de secretaris der Commissie een belooning worden toegekend van f 15—per jaar. 3e. Wordt gelezen bet. verslag omtrent het her- halingsouderwijs waarin openbaar kwam dat dit inderdaad nuttig onderwijs niet op prijs wordt gesteld zooals de Raad dat wel wensclite, althans zeer weinig werd er en vooral door meisjes van geprofiteerd. 4e. Werden behandeld klachten van eenige in gezetenen omtrent hun aanslag in den H. Omslag en werd door den beer C. van Rossum afschrij ving verzocht omtrent de onlang overledene mej. J. van Rossum. 5e. Wordt nog besproken het verzoek van den heer D. Buth en anderen omtrent het maken van een brandput aan het Korte Weegje. Na breed voerige besprekingen werd hieromtrent nog geen definitieve beslissing genomen maar tot later uitgesteld. Niets meer aan de orde zijnde wordt de ver gadering door den Voorzitter gesloten. Verkiezing voor de Prov. Staten. De BURGEMEESTER der gemeente Ooltgens plaat brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag 7 Juni a.s zal plaats hebben de ver kiezing van twee ieder, van de Prov. Staten van Zuid-Holland in bet kiesdistrict Middelharnis waartoe deze gemeente behoort, dat op dien dag van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Middelharnis, hoofdplaats van het kies district, kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidate n als bedoeld in art. 51 der Kieswet en art. 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en tie woon plaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers bevoegd tot deel neming aan deze verkiezing. De inleveringdezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meerdere personen die de opgaven hebben on derteekend. De Candidaat kan daarbij tegenwoor dig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opga ven boven vernield, zijn ter Secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar van 24 Mei 1904 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt: „Hij, die een opgave als bedoeld in art. 51 in- leverd, wetende aat zij is voorzien van handtee- keningen van personen die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de in levering geschiedt, terwijl zonder die handtee- keningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden ofeene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is lot deelneming aan de verkiezing eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave bedoeld bij art. 51 heeft onder teekend." Ooltgensplaat, 19 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, P. VAN WEEL G.Gz. PiaatseSijK lieiiws, Sonimelsdijk. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan dén heer D. Schellevis vergunning verleend tot verkoop van sterken drank in het klein in zijn pand staande aan den Binnenweg Wijk A 229. De milicien verlofganger K, Schil- peroord lichting 1898 behoorende bij het 3e Regt. Inf. te Bergen op Zoom is tegen 23 Augustus in werkelijken dienst opge roepen, De gewone collecte voor den ge- wapenden dienst in de Nederlanden zal in deze gemeente plaats hebben op Zaterdag 18 Juni a.s. Vanaf heden zijn ter secretarie ver krijgbaar formulieren voor de opgave van Candidaten voor de op 7 Juni a s. plaats hebbende verkiezing van 2 leden voor de Prov. Staten, De op 21 Mei vertrokken miliciens J. de Vries, J. van Antwerpen en K. Schippers zijn respectievelijk ingedeeld als volgt: No. 1 Vesting Artillerie en No. 2 Grenadiers, beiden te 's Hage, en No. 3 Zeemilitie te Den Helder. Door de Landbouwers in deze ge meente is vrijwillig aan hunne arbeiders toegestaan een half uur korter dagwerk te verrichten tegen hetzelfde loon. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op Vrijdag 20 Mei. Afwezig de Heer Mijs. De Vergadering door den voorzitter geopend zijnde worden de notulen gelezen en onveran derd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van Zijn Excellentie den Minis ter van I'irmntiën, daarbij berichtende, dat ervan het bouwen van Kantoren voor de Registratie in het thans niet meer in gebruik zijnde huis van bewaring alhier is afgezien. Een missive van Gedeputeerde Staten inhou dende de goedkeuring van het Raadsbesluit tot net aangaan van een leening groot f1600. c. Wordt door den Voorzitter verslag uitgebracht jy3* Kas-opname der Gemeente ontvanger en bleek te zijn in kas f70.56. Alle stukken welke voor kennisgeving worden aangenomen. 2e. Wordt gelezen het jaarverslag der Commis sie tot wering van schoolverzuim waaruit bleek dat zij nog al dikwijls had moeten vergaderen en dat zij met vrucht had werkzaam geweest. De Commissie spreekt ook bij dit verslag haren wensch uit dat de inderdaad drukke werkzaam heden van den Secretaris worden bezoldigd, hierop wordt door den Raad goedgunstig beschikt en Middelharnis. Het aantal kiezers in de verschillende gemeenten van ons eiland voor de Provinciale Staten bedraagt 3848 tegen 3751 in het vorige jaar. De" herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben op 21 22, 23 en 24 Juni a.s, van 912 en van 14 ure. In deze gemeenie doet zich een ge val voor met name Febris Typhoïdea in een woning aan den Westdijk B. no. 254. In de vergadering van Ingelanden van den polder het Oudeland van Mid delharnis op Dinsdag 31 Mei a.s. des vm. 9 ure zal een voorstel van het bestuur worden besproken om een kracht werktuig daar te stellen tot bemaling van dien pol der. Bij de in de maanden Maart en April gehouden stierenkeuringen zijn aan de navolgende landbouwers op dit eiland on derstaande prijzen toegekend, J. H. Zeedijk Middelharnis f 200. K. Buis Melissant 1100. K. Buth den Bommel f 200.. H. de Haas van Dorsser Oude Tonge f 50. W. Ge- buis Ooltgensplaat f50. De Burgm. dezer gemeente maakt bekend dat van overheidswege eenige maat regelen zijn getroffen ten einde zooveel mogelijk te voorkomen dat jonge vrouwen die zich naar elders bepaaldelijk naar eene der groote steden in ons land in dienst betrekking wenschen te begeven, worden misleid door met slechte bedoelingen in de dagbladen geplaatste advertentien of door agenten van onbetrouwbare inrichtingen. In verband daarmede worden jonge meisjes gewaarschuwd niet in te gaan op onbekende dienstaanbiedingen zonder voor af inlichting in te winnen en dat zij bij den burgemeester kunnen vernemen hoe zij die inlichtingen kunnen verkrijgen. De «Loyale Beige* heeft op voor stel van 't Hoofd Comité te Brussel op 1 8 Mei jl. benoemd tot Eere-Broeder wegens 2>Hulp bij ongevallen* doctor de Wilde te Rotterdam vroeger alhier, en hem diploma en Eerekruis uitgereikt. De miliciens die voor korte oefenin gen in aanmerking kwamen, zijn op 21 Mei jl. ingedeeld als volgtJ. Peeman Grena diers te 'tHage, H. van den Hoek Vesting Artill. tè Willemstad eD M. de Ruiter en K. Vroegindeweij bij de Infanterie te Ber gen op Zoom. Door den fietsrijder A. de W. werd op de Langeweg alhier een knaapje zoodanig aangereden dat geneeskundige hulp noodig bleek. De berijder nam op zich de kosten dier geneeskundige hulp voor de ouders te voldoen. Naar men ons mededeelt is alhier door op 2 na alle boeren aan hunne ar beiders bij het gewone dagwerk eene Ioons- verhooging toegestaan, Is men in deze goed ingelicht, dan be treuren we voorzeker het achterblijven van bedoelde twee landbouwers. (Part Corresp.) Stad aan 't Haringvliet. Voor het kantongerecht te Sommelsdijk zijn in zake reclamen van een 12 tal kiezers, de raads leden moeten verschijnen, benevens de heer E. H. de Ruiter die eene tegenspraak had ingediend tegen boven genoemde re clame. Bij uitspraak is de heer E. H. de Ruiter in het gelijk gesteld, zoodat de bedoelde 12 kiezers op de kiezerslijst zullen geplaatst worden. Op 21 dezer is te Sliedrecht van de scheepstimmerwerf van den heer H. Nederlof met goed gevolg te water ge laten, voor rekeniDg van den heer P. Die penhorst alhier het stalen klipperschip, de Ambulant* groot 160 ML welk schip over een maand voor den dienst zal ge reed zijn. Van bevoegde zijde kan worden medegedeeld dat einde Mei of begin Juni iu deze gemeente zullen optreden bij den heer G. Smits de WelEd. Heeren Staal man en mr. de Vries als politieke sprekers. De lotelingen J. van Rossum en L. Braber zijn deze week ingedeeld bij het 3e Regt. Infanterie te Bergen op Zoom. Een druk Pinksterfeest. Maandag morgen vertrokken van hier per stoomboot »Den Bommel« 34 passagiers en kwamen er 's avonds 38 aan. Genoemde boot heeft dien dag 1000 passagiers vervoerd. Bij gelegenheid van haar huwelijk is door de Ambachtsvrouwe van Stad aan 't Haringvliet eene belangrijke gift uitge deeld onder de armen benevens toezegging van een nieuw ameublement ter Gemeente- Secretarie. Tot groot genoegen van belangheb benden kan worden meegedeeld dat de ziektevereeniging »Steunt elkaar« door medewerking van den Heer I van Es groote kans van slaging zal hebben. Bij publicatie worden de schippers dezer gemeente er attent opgemaakt welke maatregelen zij hebben te nemen als op een dezer dagen een schip met buskruit geladen onze gemeente zal passeeren. Ben Bommel. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1904 ligt vanaf 25 Mei tot 25 October ter Secretarie voor een ieder ter lezing. Het 5-jarig zoontje van A Smit had het ongeluk in het Spui te geraken. Reeds voor de tweede maal ging hij onder water toen een daarbij zijnde jongen hem nog juist bij zijn pink wist te grijpen. Met be hulp van een tweede jongen kwam hij behouden op het droge. Dinsdagavond trad in de zaal van Mej. de Wed. Lokker voor een tamelijk publiek op, de heer Th. M. Ketelaar lid der Tweede Kamer met het Onderwerp »Waarom kunnen we dit Ministerie niet steunen*. Uitvoering stond Spr. stil bij het groote belang der Prov. Staten-verkiezing, in verband met de verkiezing van leden der Fierste Kamer, ('t Kan verkeeren. Vroeger waren het puur poldcrb jlangen en zijn de antirev. er niet weinig verwijt van gemaakt, dat zij er eene politieke verkie zing van maakten, doch nu doen ze het zelfde, wat zij toen van anderen afkeurden). Verder als gewoon'ijk van de clericalen niet veel goeds. De ministers moesten het natuurlijk ontgelden en bovenal Minister Kuyper. Vervolgens maakten de Hooger Onderwijswet en de Tariefwet de benoo- digde reclame, en kwam Spr. tot de con clusie dat dit Ministerie een ramp voor Nederland is, en hoe eer hoe beter maar altreden moest. Ten slotte werd nog van ons Statenlid, de heer Vegtel gezegd, dat ZEd. de oor zaak was, dat geen voldoende subsidie aan de Ambachtschool werd verleend en dat de Standaard er een leugentactiek op nahoud, voornamelijk op onderwijsgebied. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Ooltgensplaat. Jl. Zondagmiddag brand de alhier eene keet, staande in de Adriana- Theodorapolder, bijna geheel af. Oorzaak tot heden onbekend. Bij Kon. Besluit is tot Burgemeester dezer gemeente herbenoemd de heer P. van Weel G.Gz. Nieuwe Tonge.* De muziekvereeni- ging >Appollo« alhier heeft op het Con cours te Brielle, gehouden op Tweeden Pinksterdag in de ie Afd. Sectie B. Fan fare gezelschappen den 2e prijs behaald. Oude Toiige. Bij publicatie is ter al- gemeene kennis gebracht dat ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt, het verzoek om vergunning tot het op richten eener broodbakkerij door A. Blaak. Donderdag 19 Mei jl. had Beschier van Driei het ongeluk terwijl hij met een mand grint een trap wilde beklimmen in een grindschip een merkel en luik op zijn hoofd te krijgen. Dadelijk storte hij neer en geneeskundige hulp moest worden in geroepen. - Zaterdag 21 Mei jl. zijn de miliciens der lichting 1904 H. Duijm, M. P. Vrees wijk en H. de Lint, die voor korte oefe ningen onder de wapenen moeten komen naar Dordrecht vertrokken ter inlijving. Het bestuur van den Molenpolder onder deze gemeeente heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de rekening van dien polder over het dienstjaar 1903 en de be grooting voor 1904 van af 23 Mei gedu rende 14 dagen voor de betrokken Inge landen ten kantore van den secretaris ter inzage ligt. Een 3 jarig meisje van Johs, de Korte Johsz. kreeg een trap van een paard waardoor haar mondje werd gekwetst. Een zoontje van L. Fluit alhier liet zich mede glijden achter de veerkar van Gebr. Hollen en kwam met zijne beenen in 't wiel te recht, het werd spoedig opgemerkt, zoodat het nog al goed afliep. Birkslaud. De lotelingen Stofiel Broos- hoofd en Jacob van 't Hof, zijn Zaterdag 21 Mei ingedeeld bij de Vest. Ait., stand plaats Willemstad. -- Van de vele speelrijders die Maan dag Pinksteren alhier door kwamen, had L. v. d. V. (van Oude Tonge) het onge luk om met wagen en al omver te slaan. Gelukkig, hoewel zijn meisje, en ook hij ze ker wel erg schrikte, kwamen zij enkel met den schrik en een beschadigde wagen er af. Het door Burgemeester en Wethou ders gedaan verslag van den toestand der gemeente over het vorige jaar, is tegen betaling der kosten ter gemeentesecretarie verkrijgbaar gesteld. Plven als op vorige jaten hebben Burgemeester en Wethouders dezer gemeen te gelet op art. 4 der algemeene politie verordening en ter algemeene kennisgebracht dat al de mestputten, en vuilnisbakken binnen de kom der gemeente Vrijdag moe ten zijn opgeruimd, en dat op dien tijd alle achterwegen en sloppen moeten wor den opgehoogd, en onder de lijn gebracht door de in art. 77 dier zelfder verordening aangewezen personen. L. Tamboer alhier is met ingang van 1 Juni te Middelburg aangesteld als agent van politie. Melissant. De lotelingen dezer ge meente werden bij de op Zaterdag j. 1. te Dordrecht gehouden inlijving ingedeeld als volgtM. W. Struik van de lichting 1904 bij het 4e Regt. Vest. Art. te Willemstad en T. Mijnders van de lichting 1903 bij het 3e Regt. Infanterie te Bergen op Zoom. De herziene lijst van de inkwartiering ligt gedurende 14 dagen ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Stellendam. Zondagmorgen reeds ta melijk vroeg maakte *M. H. echtgenoote van M. de G. langs den dijk alhier eene wandeling, waarbij zij een troep aan dien dijk grazende schapen moest passeeren. Door een daarbij zijnde ram werd zij aan gevallen die haar omver en daarna in den bermsloot stootte, waar zij ruggelings in viel. Door twee in de nabijheid zijnde personen (J. Klink en J. van Soest) werd zij er uitgeholpen en door eerstgenoemde thuis gebracht. Behalve den schrik en een nat pak heeft, zoover ons bekend is, dit ongeval geen andere nadeelige gevolgen gehad. Door den Burgemeester dezer gemeen te is ter algemeene kennis gebracht dat de verkiezing van 2 leden voor de Prov. Staten van Z.-Holland, voor het kiesdistrict Mid delharnis zal plaats hebben op Dinsdag 7 Juni, en dat dien dag van voorm. 9 tot nam. 4 uur ter Secretarie bij den Burge meester van Middelharnis kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten, welke opgaven door minstens 40 kiezers moeten zijn onderteekend. Formulieren voor die opgaven zijn ter Gemeente Secretarie van af 24 dezer tot en met den dag der verkieziug, kosteloos verkrijgbaar. - Heden (Woensdag)avond kwam H. C. van Wezel en zijn zoon met zijn karretje, bespannen met een jongen hit, door het dorp rijden. Doordien een hond al blaf fend vóór en bij den hit bleef loopen, schrok deze en sloeg op hol. Spoedig kwam hij met de kar tegen een boom terecht, waarbij van Wezel, de vader, door den schok voorover van de kar werd ge worpen, zonder zich evenwel ernstig te bezeeren. De zoon en een jongen die mede op de kar zaten waren er reeds afgesprongen. De hit bloedde nog al ern stig uit zijn bek, doch had overigens, zoo ver men oogenblikkelijk kon zien zich niet bezeerd. Van de kar was de burrie ge broken. Op Dinsdag 24 Mei j.l., is alhier aanbesteed het 2-jarig onderhoud der havenwerken te dezer plaatse, n.l. van 1 Mei 1904 tot 30 April 1906. Terwijl de begrooting f 9200 beliep, werd daarvoor het minst ingeschreven door den Heer K. Bos Az. te Overveen voor eene som ad f 8690. Tegen 22 Augustus a.s. zijn de mili ciens-verlofgangers H. Brinkman en J. Lok ker der lichting 1899 opgeroepen tot het houden van herhalingsoefeningen, garni zoensplaats Breda, terwijl de milicien-ver lofganger P. M. Riemens der lichting 1899 is opgeroepen naar zijne garnizoensplaats Bergen-op-Zoom, benevens de milicien verlofganger C. Klink der lichting 1898 tegen 23 Augustus as. garnizoensplaats Bergen-op Zoom. Wegens het jagen van koebeesten is alhier door den Rijksveldwachter J. Zoon tegen een vijftal jongens proces-verbaal opgemaakt. Goedereede. De milicien-verlofganger K. Soeteman der lichting 1899, dienende bij het 3e Reg. Infanterie 4e Comp. 5e Batt. is tegen 22 Augustus a. s. opgeroe pen tot het houden van herhalingsoefe ningen, standplaats Bergen-op-Zoom. Door den vader van den Zeemilicien J. Krijger der lichting 1904 is aan de betrokken autoriteit een request ingediend met bet verzoek van overplaatsing van Willemsoord naar één der bodems te Hel- levoetsluis. Ouddorp. Burgemeester en Wethou ders hebben bekend gemaakt, dat het onder zoek van alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land, zal wor den gehouden te Dirksland op Woensdag den 29 Juni a.s. des v.m. te 10 ure. Van Overheidswege zullen er maat regelen worden getroffen, ten einde zooveel mogelijk te voorkomen dat jonge vrouwen, die zich naar elders, bepaaldelijk naar een der groote steden in ons land in dienst betrekking wenschen te begeven, worden misleid door met slechte bedoelingen in de dagbladen geplaatste advertentie's of door agenten van onbetrouwbare inrichtingen. De jonge meisjes worden gewaarschuwd, dat zij niet ingaan op onbekende dienst aanbiedingen zonder vooraf de noodige in lichtingen te hebben ingewonnen. Hoe die inlichtingen te verkrijgen zijn, kunnen zij bij den Burgemeester vernemen. De op 22 Maart jl, vastgestelde kiezerslijst 1904/5, zoo als deze thans luidt, blijtt van 15 Mei jl. tot 15 Mei 1905 van kracht, behoudens wijzigingen tengevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekenin- gen omtrent schorsing. Genoemde lijst is ter secretarie ter visie gelegd en in opschrift verkrijgbaar gesteld. Ter kennis van de visschers wordt gebracht, dat de publicatie van 1 Septem ber 1903 voor de publieke visscherij op mosselen opengestelde mosselzandbank op de slikken van Oosterland voor de publieke visscherij op mosselen zal zijn gesloten van zonsondergang van den 23 Mei a.s. af. Naar men verneemt zal de openo- aanbesteding van het te bouwen raadhuis plaats hebben op Woensdag 1 5 Juni a. s. des n. m. 3 uur. Den 2isten Mei j.l. zijn voor korte oefeningen bij de militie ingelijfd de lotelin gen der lichting 1904 Pieter Sandifort en Jacob v. d. Wende, terwijl Adrianus Tanis door ziekte verhindert was ter inlijving op te komen. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op 25 Mei. Aanwezig tie heeren K. Lodder, T. Hanieeteman Johz. J. C. Lodder, K. Mastenbroek, J. van der Wiele, C. van der Klooster en H. Tanis J.Wz. Voorzitter de Burgemeester. l)e voorzitter opent de vergadering met gebed waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Eene missive van Ged. Staten houdende goed keuring van bet suppletoir kohier schoolgeld dienst 1903/4 en de primitieve kohieren school geld dienst 1904/5. Alsvoren, houdende goedkeuring in het raads besluit dd. 29 April jl. tot het aangaan van eene geldleening ter dekking van de kosten voorden bouw van een nieuw raadhuis. Alsvoren houdende goedkeuring van do raads besluiten 29 April jl. tot at en overschrijving, tot verhooging in otitvangst en in uitgaaf, en be taling uit den post onvoorziene uitgaven derbe- grooling dienst 1904. Een schrijven van den heer J. Haantjes hoofd der Bijz. school alhier, waarbij hij verklaart de benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aan te nemen. Een schrijven van den voorzitter van het be stuur der Bijz. school alhier, berichtende datoji die school niet meer kunnen worden toegelaten Johanna en Neeltje Klein kinderen van Jacob Klein alsmede Cornells Grinwis zoon van Cor nells Grinwis. Besloten wordt deze kinderen die om bijzon dere redenen de Christelijke school hebben moe ten verlaten op de O. L. school no.X alhier toe te laten. Een schrijven van Klaas Nieman, alhier hou dende verzoek aan den Raad om van gemeente wege zijne dokters rekening te betalen. Besloten wordt hem te berichten, dat zijn ver zoek niet voor inwilliging vatbaar is. Een schrijven van Teuuis Tanis J.W.Kz. alhier houdende verzoek of zijn zoon Pieter kosteloos ouderwijs in de En gelsche taal zou mogen ont vangen. Besloten wordt adressant te berichten, dat zijn verzoek is toegestaan. Opnieuw worden vastgesteld de verordeningen tot regeling van het haven- en kaaigeld, daal de thans bestaande verordeningen slechts geldig zijn tot den 1 Januari 1905. Goedgekeurd wordt het door den Architect Tjeerd Kuipers, te Amsterdam ingediend bestek voor den bouw van het raadhuis met de daarin gebrachte wijzigingen. Besloten wordt aan S. de Ronde metselaar al hier op te dragen de Westzijde van den toren voor de door hem geraamde som in orde te maken. Overgegaan wordt tot een geheime vergadering tot vaststelling van een suppletoir kohier school geld dienst 1904 en ter behandeling van eenige adressen inzake H. Omslag schoolgeld en honden belasting. Zuidland* Vrijdag 1.1. is alhier opge haald het lijk van den 19 jarige schippers knecht Jan Lezeman, die in den nacht van 7 Mei over boord is geraakt en verdronken. Hij is alhier begraven en behoorde thuis te Rotterdam Schiedanischendijk 235. Pernis. De herijk der maten en ge wichten in deze gemeente zal plaats hebben op 1 en 2 Juni a.s, van des morgens 9—12 ure en des namiddag van 25 ure. Het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer en Prov. Staten be draagt 430 en voor den Gemeenteraad 377. Bij besluit van Ged. Staten dezer Provincie van 10 Mei j.l. is de loteling dezer gemeente J. v. d. Engel, voor den dienst bij de Nat. Militie afgekeurd. De stoomboot Pernis heeft Dinsdag avond voor Rotterdam in aanvaring ge-, weest met de sleepboot Marx, laatstgenoem- boot kreeg averij aan 't berghout. lesg-ezondeii. Troelstra en De Vries. Wat willen de Christen-Democraten Het antwoord op die vraag wordt gegeven in een artikel in de Christen-Democraat van 4 November 1903, getiteld: Onze Partij en de Invoerrechten. Uit dat artikel blijkt, niet alleen dat de Christen-Democraten vóór Vrijhandel zijn, maar met de leuze geloof en ongeloof* willen breken om tot een andere indeeling te geraken alle democraten tegenover alle conservatieven. Wij lezen daar toch het volgende in een stuk van den vasten medewerker van der Pers. Eerst de stelling dat alleen een samen stelling van alle democraten tegen de Kon- servatieven van allerlei gading, verbetering kan brengen in den bedorven politieken atmosfeer. Alzoo samenwerking van Sociaal-Demo craten, Vrijzinnig Democraten en Christen- Democraten. Mr. Troelstra en Staalman, Mevr. Roland-Hoist en Mr. de Vries, Mr. Kerdijk en van Munster hand aan hand. Democraat Troelstra de candidatuur vertegenwoordigende van democraat de Vries tegenover de ^conservatieven* Rood- zant en Vegtel. Zóó hoort het volgens dezen Christen Democraat. Het stuk eindigt aldus Wij verlangen dat de lasten van den Staat zullen worden gedragen door hen die de meeste draagkracht hebben. De Regeering daarentegen wenscht door een drukkende belasting op levensbehoeften, juist de massa kleyne luyden de lasten te laten dragen. Wij staan dus in deze lijn recht tegenover de Regeering en ieder, die aanspraak wenscht te maken op den naam van demokraat moet absoluut aan onze zijde staan. Door de te wachten indiening van de Tariefsherziening wordt ons een schoone kans geboden om te breken met de leuze >geloof en ongeloof« en is de gelegenheid uitermate gunstig om tot de indeeling op politiek gebied te geraken van democraten en Konservatieven. De democraten, opkomende voor de belan-

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3