Negentiende Jaarg. No. 97i, voor «Ie KaidliolliHidschr en Zëeiiwselie Eilanden. TWEE BLADEN. Vrijdag 27 Mei 1904. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Alle stokken voor de Kedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. KKRSTK BLAD. Provinciale verkiezin gen. De tijd, die ons nog van de Staten-stembus scheidt, kort op, en de vraag rijst, of onze vrienden ge reed zijn met hunne werkplannen. Want er mag door nalatigheid geen enkele kiezer ontbreken. De nood is ons opgelegd. De provinciale verkiezingen staan in het teeken der politiek. Om twee redenen kau dat niet anders. Vooreerst omdat ook de tegen partijen 'haar alleen in dat toeken hebben aanvaard. En ten tweede omdat de tegenpartijen haar meer derheid willen misbruiken om de grootste verwarring in het land aan te richten; zijnde dit het onver mijdelijk gevolg, als zij overwonnen. Neen waarlijk, het gaat hier niet om voortaan de algemeene provin ciale belangen, om de zaak van de polders en waterschappen, de ver keerswegen enz. weer in liberale handen te brengen. Maar het gaat om het „dageljksch bestuur" in de provinciën, om het toezicht op de gemeenten, om het beschikken over de zotels in de Eerste Kamer, om den remtoestel voor de christelijke landspolitiek. Ofschoon nu, evenals in de dagen van het ministerie Mackey, op het duidelijkst blijkt, dat de christelijke partijen zich even goed in de speci ale bestuurskennis kunnen inwerken als de andere, lijden de liberalen nog maar altijd aan de inbeelding, dat zij alleen de regeerkunst ver staan en daarom wagen zij bij elke gelegenheid er alles aan om maar weer de meerderheid te verwerven. Gaat het dan toch niet goed in de provinciën waar de antirev. en katholieken de meerderheid in de Staten kregen Of vordert de wet geving niet genoeg, voor zoover de Ministers daarop invloed hebben Niemand kan dit met eenigen grond beweren. Als Prof. Buijs nog leefde, zou deze meer gematigde liberale vete raan zeker met. nog meer reden dan in 1891 constateeren, dat het chris telijk Kabinet de vergelijking met zijn voorgangers best kan doorstaan. Maar de chr. geest in het werk mishaagt den liberalen heeren. Is die geest niet in het uitwendige merk baar, dan vragen zij waar zit hij En als hij zich onmiskenbaar open baart in het werk, dan vinden zij hem hinderlijk partijdig. Zij willen in land en gewest slechts een „liberaal" bestuur op gevat in dezen zin, dat de chris telijke partijen slechts als bijwoners geduld worden en van alle posten van invloed verstoken blijven. Daarom, kiezers, bidt, waakt en werkt tegen zulk een schijnlibera- lisme en ijvert voor de ware chr. liberaliteit. Bezwaren aaa alle kantest. In een grooten brief over onzen politieleen toestand merkt Ds. Klaar- kamer in de „Utrechtsche Kerkbode" op, dat het Christelijk Kabinet niet slechts moeite heeft met de tegen standers van het christendom, maar ook met de vrienden. Ons volk is een goed volk, schrijft hij het heeft vele goede dingen, waarom je het lief moet hebben. Maar het is net als eertijds 't volk der joden een lastig volkje om te regeeren. Wij hebben een erg gevoelige huid en zijn elk oogenblik op de teenen getrapt. Onze grond zit vol molshoopen en we hebben de vaste gewoonte om over eik mols hoopje te struikelen Allerlei pietlutterigheden houden ons op en leiden ons af te midden van de ern stigste dingen... Waarlijk, Jobs ge duld en Salomo's wijsheid is er noo- dig, 0111 ons volk te regeeren, zoo wel in 't politieke als op ander levensterrein. Zoo spreekt Ds. K over de g e- h e e 1 e natie, de chr. partijen er bij gerekend. En ons dunkt, hij slaat hier den spijker eens flink op zijn kop. Want het is toch maar zoo, ook in onze eigen kringen wordt maar al te vaak de hoofdzaak een weinig uit het oog verloren en een oordeel over de ministers geveld, dat niet. van voorzichtigheid getuigt. Men moest meer bedenken, dat de volgorde der wetsontwerpen, door de chr. regeering in te dienen, geene zaak is, die onze partij kan of mag bepalen. Het moet ons genoeg zijn te weten, dat er sedert lang aan de departementen hard gewerkt is, en dat er mannen aan het roer zitten, die volijverig zijn in het behartigen der landsbelangen. Wat de indiening der ontwerpen aangaat, is weldra het geheele pro gram uitgeput en er is nog veel extra-werk geleverd bovendien. Maar het in elkaar zetten van het eene ontwerp eischte veel meer on derzoek en mede-arbeid van de mi- nisteriëele ambtenaren dan het ander en veel meer dan het volk begrijpt. Vandaar dat de volgorde niet naar ieders zin kon uitvallen. lntusschen mag wel eens bedacht worden, hoe zwaar het valt om als men al zijne krachten voor land en volk op offert telkens nog bedild te worden door ontkundigen, ook. al ge beurt dit met goede bedoelingen. Eeiivüfiidag- eis fcloefe. Wie nog eens een friach en pittig woord willen lezen omtrent de quaes- tie van het hooger onderwijs, moeten zich aanschaffen de brochure van den heer Jac. vin Oversteeg, getiteld „Wettige bezwaren of liberalistische kleinzieligheden", voor slechts vijf stuivers te bekomen bij den uitgever W. Kirehner en elders. Op denzelfden populairen pakken- den toon waarop de heer v. Oversteeg gewoon is te spreken, is ook dit opstel geschreven maar tevens geett het de vrucht van een nauwkeurig onderzoek der gepasseerde debatten in de tweede kamer. Duidelijk stelt de schrijver in het licht, dat naar de eigen bekentenissen der liberale woordvoerders, men niet spreken kan van het bezit van waar borgen voor de waarde der graden, verleend aan de openbare hoogescho- len, en dat het dan ook niet oprecht gemeend kan zijn, wanneer van die zelfde zijde zooveel drukte wordt ge maakt over de waarborgen voor de gradueerbevoegdheid aan de vrije uni versiteiten. Aan de overheidshoogesehoW fun- geeren professoren, die voor een deel bijna geen bezoek van studenten heb ben. Onder die studenten zijn er, die buiten de academiesteden wonen en met de studentenkringen als zoodanig geen omgang hebben. Ook zijn er on- des to n, die zich door zoogenaamde „tvpeiitoren" laten klaarpompen voor mu i'xamen Speciaal bij de rechts kundige faculteit gaat het zoo toe. Aan wetenschappelijk onderzoek doen ve len niet en er wordt dan ook meestal niet met een zelfstandig geschrift, maar alleen met de verdediging van eenige stellingen gepromoveerd. Achter heel die beweging over de „waarborgen" zit dan ook wel niets anders dan dat de liberalen hunne ou de bekrompenheid nog maar niet kun nen afleggen, en evenals vroeger bij het lager onderwijs, den christenen geen volle vrijheid willen gunnen. Tot aanhalingen leent zich deze brochure niet best. Men moet haar^e- heel lezen, want de inhoud loopt in onafgebroken samenhang door. Aan de Christelijke kiezers in de provincie Zuid-Holland. Schouder aan schouderen geen herstemming. Is de liberale partij op Flakkee dood Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling ƒ3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. TJTTGEY.ER:'?,t ëOMMEL QSPBJH Advertentiën 10 cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advert mtiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Onderstaande opwekking werd ons toe gezonden, welke wij gaarne een plaats geven. Wellicht, dat plaatselijke kiesver- eenigingen zich gedrongen gevoelen be stellingen te doen bij Vada te Wagenin- gen. Kiezers I In alle provinciën van ons Vaderland treedt dit jaar de helft der leden van de Provinciale Staten af. En over eenige weken zult gij geroepen worden aan de verkiezingen van leden voor die Staten deel te nemen. Vergunt schrijver dezes, voorzitter van een Antirev. Kiesv. in Uwe provincie U in 't kort te wijzen op 't zeer groote gewicht, dat die verkiezingen ditmaal, vooral in Zuid-llollaud, hebben. Eu om 't dan maar ineens te zeggen menschelijkerwijs gesproken, zal 't van U, Christenkiezers in dit gewest, afhangen, of 't Christelijk Ministeriedat thans Iiare Majesteit in de regeering des lands terzijde staat, al of niet aan 't bewind zal kunnen blijven. Geen Ministerie toch kan aan blijven, wanneer het geen steun vindt in de beide Kamers der St. Generaal. Wat nu de 2e Kamer betreft, daarin hebben de Chr. partijen de meerderheid, en of dit zoo blijven zal, zal eerst in 't volgende jaar in 1905, beslist worden. In de Eerste Kamer hebben echter de Liberalen nog een kleine meerderheid n.l. 27 van de 50 leden. Tot nog toe heeft echter deze Lib. Kamer 't Ministerie nog niet den voet dwars gezet. Ware dit geschied, dan zou stellig die Kamer door de Koningin ontbonden zijn, en dan ware er een nieuwe Eerste Kamer gekozen, waarin de Chris telijke partijen de meerderheid, n.l. 29 van de 50 stemmen zouden hebben gekregen. Hoe kunnen wij dit van tevoren we ten Wel, zeer eenvoudig: de Eerste Kamer wordt immers gekozen door de provinciale Staten en wel zoo dat, van de 50 leden, de Staten van Zuid-Iiolland er 10 kiezen, die van Noord-Holland 9, van Gelderland 6 enz. naar de bevolking der gewesten. Daar nu voor 8 jaar door Gods zegenen door eendrachtige saamwerking der Chris telijke partijen de meerderheid in de Zuid- Hollandsche Staten aan onze zijde kwam en daar in Noord-Brabant, Limburg, Ge- derland, Utrecht en Zeeland hetzelfde reeds vroeger plaats had zoo zouden bij ont binding de Sleten dezer gewesten samen 29 leden der Christelijke partijen voor de Eerste Kamer kiezen, en de Siaten van de andere provinciën samen 21 Liberale leden. Ook zonder ontbinding zou bet door den tijd toch zoover komen, maar niet zoo dadelijk, omdat de Liberale Eerste-Kamerleden voor Zuid-Holland nog eenige jaren zitting hebben. Nu verstaat gij dus, waarom het nood zakelijk is, dat de Christelijke partijen in Zuid-Hollands Staten de meerderheid be houden. Raakten ze die kwijt, dat zou de Liberale Eerste Kamer het Christelijk Ministerie stellig bij de eerste gelegeuhe id de beste tot aftreden dwingen. Want dan zou het onmogelijk zijn om bij ontbinding een Christelijke meerderheid in de Eerste Kamer te verkrijgen, omdat onze provin ciale Staten dan in eens 10 Liberale in plaats van 10 Christelijke leden zou af vaardigen. Van Zuid-Holland hangt het dus al'! Al gingen de Christelijke partijen in de andere provinciën niet achteruit, ja al wonnen we daar nog wat, als Zuid- Holland mis is, is alles mis, en kunnen onze ministers hun koffers wel pakken. Eu zou dit nu gewenscht zijn er zijn er wel die het wenschen. Troelstra en zijn vrienden zouden dansen van pleizier. Wat zou dat voor hen op luchten, als die gebate Christelijke Re geering eens weg moest Dan kwam er een Ministerie van Liberalen en Socialisten samen. Of, al was 't, dat Troelstra zelf geen minister werd, hij zou toch op 't Lib. Ministerie grooten invloed hebben. Dat kan niet anders. De Lib. alleen kunnen niets beginnen, als de Socialisten ben in de Kamer niet helpen. De heer Troelstra zei laatst in de Kamer Een liberale regeering Zal hier in 't ver volg steeds moeten steunen voor een belang rijk deel op de Sociaal-Demoeraten. En er was geen enkele liberaal, die dit tegen sprak. Trouwens zij weten wel, dat 't zoo is. Als de Regeeeing tegenover de Soci alisten staat, zijn dan ook de meeste Li beralen telkens zoo half en half op de hand der Socialisten. Dat komt door de familiebanden. Gij herinnert immers wel de spoor wegstakingen en de revolutionaire woe lingen van verleden jaar Welnu, toen lieten de Liberalen de Regeering eerst aan haar lot over, en spraken in die ge vaarlijke dagen de Socialisten voor. 't Is waar, dat de meesten hunner op 't laatst toch nog voor de stakingswetten gestemd hebben. Maar dit kwam eenvoudig, omdat zij zagen, dat 't volk wijzer was dan zij. Aan de verkiezing te Alkmaar konden ze zien, dat bijna heel 't volk voor de stakingswetten was- En toen namen de Liberale Kamerleden en Liberale Couranten hun draai. Hoe fel de Soc. dit Ministerie haten, en hoe zij hun best zullen doen om het te doen vallen, blijkt uit een schrijven van Mr. Troelstra in 't Socialistische blad Het Volk. Hij zegt daariu o.a.Onze partij ziet in deze regeering haar grootsten vijand. Hij komt er rond voor uit, dat 't hoofddoel van de Socialisten bij deze ver kiezing moet zijn: de bekauiping van 't Ministerie Kuyper. Ook de Lib. zouden natuurlijk graag hebben, dat 't Ministerie moest aftreden. Dan werden zij de baas. Maar zij willen 't nog om een andere reden. (Slot volgt.) Eendracht maakt MachtDat zij de leuze, waaronder we ten strijde trekken tegen Vrijzinnig-Democraat en Liberaal. Van Ouddorp tot üoltgensplaat zij men zich bewust, dat we een zvvaren strijd te gemoet gaan. Een strijd, die mogelijk op herstemming uitloopt. De mogelijkheid be staatdal een onzer Candidaten er na den eersten slag komtmaar dat er herstemming noodig is lusschen een der onzen en een der liberalen. Dat moet beslist belet worden. En omdat een herstemming veel geld kost, en om de weer 't gevolg van is. Want dit is zeker: bij de herstemming zal, meer dan bij eerste stemming, alles op haren en snaren gezet worden, om te overwinnen. Dat moeten wij doen en de liberalen zullen 't ook doen. We willen onze twee Candidaten hand haven. En geen geoorloofde poging zullen we nalaten om tot de victorie van beiden te komen. Maar liefst geen herstemming. 't Moet ineens klaar wezen. En daaromschouder aan schouder in den strijd. Niet versagen, maar stand houden. Nu reeds aan den arbeid door persoon lijk bezoek. Dat is je ware Treuriger houding dan de liberale partij op ons eiland tot lieden aanneemt- bij deze verkiezingen is niet denkbaar. Webedoe len niet de vooruitstrevendenwe bedoe len de oude garde, die in vroegere jaren als Centrale Liberale .Kiesvereeniging van Goedereede en Overflakkee de verkiezing leidde, de strooibiljetten voor hun candi daten de wereld in zond tegen onze can didaten de oxule gardedie de lakens uit deelde en de victorie's behaalde. Nog heeft zij niet vergaderd. Het be stuur, zoo liooreu we, is zelfs demissio nair 't is zoek, weggeloopen van 't ter rein van den strijdontmoedigd na een enkele nederlaag. Heel Nederland staat in 't geweer, ieder ontplooit de vlag, ieder schaart zich onder eigen banier en voagt zich alree tot den strijd om zelfstandig exerceerend, gezamelijk slag te leveren. De oude garde op 'Flakkee is dood, m orsdood. nieuwe agitatie die er

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 1