ERDE BLAD. Negentiende Jaarg. No. 070. Antirevolutionair l|ir Orgaan voor de KnidSiollantflscflie en Seeiw§die E^ilan<Sen. Advertentïên WEU. A.E.LAMBERT IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. DapelijM ïerscl VARKEHSVLEESCH. D. HABTOG-S Jacz. Concurrentie maakt goedkoop. LIJDERS AAN ASTHMA. Courant verschijnt eiken Vrijdag, jjiinemeiitsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. erika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. ouderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 'd/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragem en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle slisfeken voor de Hedaetle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco «®e te sendeia aan den Uitgever. tteinen?rd Hieuws Adr. DE VOGUEKz. zijn de onderstaande merken Sigaren van J. ÏIEMAN, Sommelsdijk „Nieuwe Eeuwtjes" per 100 f 1.90 „De Toekomst" 100 „1.90 Probeer „Brillante" (Zeer aan te bevelen) 100 „1.50 Oude Tong-e. Ontvangen eene nieuwe sorteering Hoeden, iMocmen, Lisiien enz. Tevens voorhanden een groote col lectie stalen Japonstoffen on Katoenen. Kapitaal aangeboden. j. bmxkiiiax, Verschaft geld op Huizen, Landerijen, Effecten, Erfenissen, Schepen, euz. Bezorgt Credieten en Voorschotten op één of twee solide borgen. Bijzonder gunstige Condities voor hen, die hypo theek op landerijen wenschen, of die een woning cf stuk grond tot familie eigendom willen maken. Plaats geld voor derden onder soliden borgtocht rentende 5 pCt. (minstens.) Voor een solide onderneming worden nog een paar aandeelen gevraagd (hooge winsten te behalen en veel zekerder dan Amerikaansche papieren,) postzegel voor antwoord insluiten s. v. p. Kantooruren dagelijks van 4 tot 6 uur. mam SOMMJEIjSMIJH Omtrent een ernstig ongeluk vorige week op Hemelvaartsdag gebeurd 'arijs, werd gemeld: de buurt van bet Bastilleplein is een siig ongeluk gebeurd. ien luchtbol kwam neer in de rue Edouard- )ert. len van de luchtschippers kwam te land der den luchtbol, de menschen op straat oten toe en haalden met hun zakmessen euren in de stof, om de gas te laten ont- ppen. 5at gas is ontploft door het vuur van een aret. ïen geweldige vlam sloeg op in de straat stak een huis in brand, e brand wes spoedig gebluscht, maar er 19 menschen gewond, nieuwsgierigen, die en komen toeloopen, en bewoners van het s dat aangestoken werd. erscheidene gewonden moesten naar het :pitaal vervoerd worden 'ader wordt hieromtret thans bericht e luchtballon, die op Hemelvaartsdag te rijs ontploft is in de reu Edouard-Robert, s zeer tegen den zin der bestuurders in de d neergekomen. ~e luchtschippers waren gaarne buiten de 'd neergedaald, maar de mand was door ftregens zoo zwaar geworden, dat zij niet :er in de lucht konden blijven ondanks dat allen ballast, tof zelfs levensmiddelen naar neden hadden geworpen, bleven zij dalen. Zoo kwamen zij neer in de straten van Pa- De luchtballon had al veel gas verloren, j kwam tegen een huis aan te liggen, zoo- t een groot aantal vensters zonder licht was. De mand was met de touwen blijven haken n de blinden van de tweede verdieping. De luchtschippers moesten in het huis gaan a den ballon los te maken. Tegen de menschen die hem hielpen met t neerleggen van den ballon deden zij niet n roepen dat zij toch geen cigaretten moea- n aansteken. Zeker heeft iemand zich niet aan die waar- huwing gestoord, zegt een getuige van het gelukplotseling klonk een geweldige knal 1 een groote vlam steeg op van onder langs ien ballon. De vlammen sloegen om ons heen. Een «ogenblik was er onder de menschen een paniek of ze dol waren. Wie kon, holde naar het uiterste eind der straat om uit dien oven te komen. Vrouwen en kinderen rolden ondersteboven, agenten kwamen onder den voet. In het huis, dat in brand vloog, is duchtig gestolen. Dieven hebben van de algemeene verbijste ring gebruik gemaakt om vlug het geld dat zij konden vinden en gouden en zilveren voor werpen mee te nemen. De slachtoffers, die in het hospitaal liggen, lijden ontzettende pijnen van brandwonden. Het is niet zeker, dat allen in het leven zullen blijven. Eigen schuld. Maandag is te Deurne de arbeider, H. Vosselmans door een sneltrein overreden én gedood, 't Hoofd werd hem van 't (icliaam gescheiden. Aan onvoorzichtigheid s 's mans ongeluk te wijten daar hij onder le reeds afgesloten sluitboomen doorkroop. Hij laat een vrouw met drie kinderen lichter. Insluiping in een synagoge. Zaterdagavond te 10 uur zag een agent van politie te Rotterdam die de Boompjes passeerde, een kerel klimmen over het hek van de synagoge aldaar. Het bleek te zijn Rus M. Levinson, 46 jaar, geboortig lit Klikau, thans verblijf houdeud te Rotterdam. Hij verklaarde zich desmor- lens te hebben laten insluiten. Een offer bas door hem open gebroken bevatte niets van zijn gading. De man verklaarde uit wan- oop gehandeld te hebben. Arme Ouders. Te Gemert werd een gezin in rouw ge dompeld door de ziekte en het overlijden van een drietal jonge kinderen. Omtrent de oorzaak van dit spoedig overlijden verdiept nen zich nog in gissingen. Een oud man overreden. Maandagmiddag om half drie is te Leeuwar den bij het begin van de hardraversbaan door de tram, die van St. Jacoba-Purochie komt, een man overreden. Bij onderzoek bleek het te zijn de ruim 70-jarige A. K., bakkers knecht te Leeuwarden. De ongelukkige, wiens lichaam totaal verbrijzeld wa$werd eei-3t ge bracht naar het tram-emplacement en in een ledigen wagen gelegd. Later is het lijk naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Een groot ongeluk voorkomen. Vrijdagavond zijn, naar het //Nieuwsblad van het Noorden// te Groningen meldt, de passagiers van den trein welke, om 8,1 van Dellzijl naar Groningen vertrekt, aan een groot gevaar ontsnapt. Tusschen de hal ten Oosterwijdwerd en 't Zandt was door kwaadwillige handen een dwarslegger op de rails gelegd, met liet kennelijk doel den trein te doen ontsporen. Gelukkig was even voor den trein daar ter plaatse passeerde, het boos opzet door den heer H. Huisman, deur waarder te Appingedam, opgemerkt en nog juist bijtijds verwijderd. Twee maréchaussees, die in den trein zaten hebben direct een onderzoek ter plaatse ingesteld, maar tot nog toe zonder resultaat. Onderkruiper. Men meldt uit Wageningen: De politie heeft tegen den staker Rudolfs der sigarenfabriek van Rijn en de Vries, procesverbaal opgêmaakt, omdat hij een dei- drie arbeidenden die steeds geregeld van en naar de fa'jriek worden begeleid heeft toegevoegd het scheldwoord //onderkruiper// en hem ook verder gehinderd heeft. Gestolen of verloren Uit Amsterdam meldt men Volgens het officieel politierapport deed Za terdag een looper der Nederlandsche Han delsmaatschappij aangifte, dat hij om dfie uur aan e-;ne bankinstelling aldaar had ontvangen en daarna in den binnenzak van zijn jas had geborgen een cheque groot f 14,000 en 8 bankbiljetten elk van f1000 en 3 van f 300. Eenigen tijd later kwam hij tot de ontdek king dat hij cheque en bankbiljetten verloren had. Nader meldt men De looper Meyes van de Handelmaatschap pij ontving aan de Twentsche Bank een che que op de Kasvereeniging, afgegeven door de Westersuikerrafiinaderij, groot f 14,000, 8 bil jetten van f1000 en 3 van 1300. De num mers zijn onbekend. Een poosje nadat de man het geld ontvan gen had, kwam hij aan de Twensche Bank terug met de mededeeling dat hij het boven genoemde bedrag miste. Onmiddelijk werd aan de Kasvereeniging getelephoneerd de cheque niet te betalen, indien ze werd aan- geooden, zoodat het verlies zich bepaalt tot f8600. Men weet niet of de man in het gebouw der Twentsche Bank bestolen is of het geld door hem is verloren. Tot nu toe is het spoor niet gevonden. Indie's bevolking. Volgens de uitkomsten der volkstelling in Britsch-Indie behooren daar 70 peroent der in woners tot den godsdienst der Hiadoes (Brahma nisme) en Dl percent tot dan Mohamme- daanschen godsdienst. Voorts behooren 3 pere. tot het Buddhisms, 3 perc, tot het Animisme een oud-Indisohen natuurgodsdienst en i perc. tot den Christelij'ken godsdienst, terwijlde overige 2 perc. Sikhs, P.rsees, joden zijn, enz. Het aantal Brahmaansohe Hindoes was in 1901 237.050.557 er waren 62,458,077 Mohamme danen, 9,476,759 BuddhisteD (op 292,638 na allen in Birma) en 2,923941 Christenen van welke 2,664,313 inlanders zijn. Het aantal inlandsche Christenen is in den laatsten tijd met 31 percent toogenoinea. Zeehonden. Het aantal zeehonden in de Zeeuwsohe wateren schijnt volgens dc berichten der vissohers, on danks de ingestelde pi emiën nog niet zeer sterk te verminderen. De meest bekende zeehondenjager is D. v. d. Klooster, to Burgh, die gedurende eenige jaren het grootste getal doodde en aangaf voor do premien. In 1902 had hij er niet minder dan 192 Men zegt, dat meestal de jongere exemplaren gevangen worden, zoodat de vermindering eerst later zal kunnen blijken. Winst voor Duitschland. Een bekende Amerikaansche firma in naai machines bouwt te Wittenberg een groote fa briek, waaraan 5000 arbeiders verbonden zullen worden, De onderdeeleu voor de uaaimaohinea werden vroeger nit Amerika ingevoerd: vol gens het nieuwe tarief worden die onderdeeleu eohter zoo zwaar belast, dat do vervaardiging ervan voortaan in Duitschland zal moeten ge schieden. Geld voor Japan. Uit Londen en New-York wordt gemeld, dat de Japansche leening ruim volteekend is en dat zelfs een grootere som volteekend zou zijn geworden. Er zijn te Londen een enorm aantal kleine inschrijvers geweest. Trots op den bondgenoot. Sir Claude Mac Donald, de Engelsche gezant te Tokio, heeft, aan een feestmaal het woord voerende, gezegd dat de moed van de Japanneezen in het gevecht, hun goedheid voor hun gewonde vijanden, hun gematigdheid in het uur van de overwinning en hun eerlijke en verzoeningsgezinde handelwijze in inter nationale aangelegenheden, Engeland trotscher en meer ingenomen dan ooit met zijn bond genoot maakte. Generaal Sir William Nicholson prees de Japansche land-^en zeemacht. Terwijl Japan vroeger zooveel van het westen geleerd had, kon Engeland, als het verstandig was, thans veel van Japan leeren. Twee Japansche staatslieden slaken den draak met het gelegevaar en zeiden dat Japan onhcrroepelijkjjjde zijde van de weslersche beschaving had^gekozen. Een Amerikaansche poes. We lezen in een Amerikaansch-Hollandsch Blad (de Grondwet). Salt Lake City, 2(1 April. John. M. West van uit deze stad heeft een poes, die drie weken geleden zich aan diefstal schuldig mankte. West, die naar Nevada moest, stak het dier in een zak, nam het mee naar den trein en legde het onder de bank. Eerst in Caiienls werd poes losgelaten. Thans is ze geheel verzwakt en uitgeput weer. in huis aangekomen en vroeg om voedsel wat haar dadelijk gegeven werd. Dit dier heeft een afstand van 337 mijl gemaakt, (p!m. 100 uur gaans!,) is over bergen geklommen en heeft verscheidene stukken totale woestijn doorsneden, en dat terwijl men algemeen in de meening verkeert, dat een kat hel huis niet meer terug kan vinden, indien zij een mijl of wat van daar wordt weggebracht. Restitutie. Negen huurboeren in de Friesche gemeente Idaarderadeel hebben van hunne landheeren M. J. baron van Pallandt te Waardenburg, en Mr. H. Kingma Boltjes te Rotterdam, belangrijke restitutie van de pachtsom ontvan gen wegens het groote grasverlies, veroor zaakt door een ongewoon hoogen waterstand in 1903. Geheugen verloren. In het gemeente-ziekenhuis te 's-Gravenhage is door de zorg der politie opgenomen een onbekend meisje, dat op straat een toeval kreeg, en sedert haar geheugen kwijt is. Tot dusverre is haar identiteit niet vastgesteld kunnen worden en kwam geen aangifte in van de vermissing van een zoodanig meisje. Het signalement luidtoud ongeveer 19 jaren, lengte gewoon, hoog voorhoofd, blond haar, dito werkbrauwen, blauwe oogen, gewone neus, kleine mond, gave tanden ronde kin, langwerpig aangezicht, gezonde kleur en tenger postuur, uiterlijk van een dienstbode. Kleeding: donker grijze gladde japonrok, flanellen blouse, met blauwe en witte streepen, met roode figuurtjes, onderrok, rood met zwarte bloemen, zwarte ceintuur met gesp van voren en achter, nieuwe stroohoed met witten onder grond, zwarte ruiten en smal fluweeltje om den bol, zwart lederen lage schoenen met ver lakte neuzen en banden om de wreef, zwarte kousen en ongemerkt ondergoed. Een fotografie berust ter herkenning aan de verschillende politiebureaux. De commissaris van Politie der 2e afdeeling te 's-Gravenhage, Nieuwe Haven 5, verzoekt beleetd inlichting omtrent dit meisje. Zonderling heerschap. De rechtbank te Berlijn heeft een ingeni eur tot 30 nik. boete veroordeeld, omdat hij een al te dramatisch middel had toegepast tegen pianospelende bovenburen. Zijne //uitvinding// kwam hierop neer, dat bij een gat in de zoldering boorde en daar door een guttapertsja-slang stak, die in ver binding stond met een toestel tot bereiding van zwavelwaterstof. Het middel werkte //uitstekend//. Be pianospelers werden herhaaldelijk door den doordringenden stank rerdreven. De gerechtelijke deskundigen kenschetsten het verpesten van de atmosfeer met het ver giftige gas als toebrengen van lichamelijk letsel, en de rechtbank vereenigde zich met deze opvatting. Ontploffing. In een mijn te Lerrin, in Illinois, Koord- Amerika, zijn 50 vaten buskruit ontploft. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats had, waren 325 delvers aan het werk. Zes dooien zjjn naar boven gebracht, 80 man zjjn gewond. De overigen zijn, naar men vreest, onder de puinhopen- begraven. De pest in Iudië. Ais bewijs dat de pest nog steeds in erge mate in Briteoh-Iudie heerscht hoezeer er bijna niet meer van gerept wordt in telegram men, zooals nu een 3-tal jaren geleden, toen die ziekte daar begon vernemen wrj uit officieele oijfers, dat in de week van 13 toe 20 Februari aan die ziekte overleden zijn 26536 en in de week van 20 tot 27 Februari 27858 per sonen. Onversaagd in den strijd. Een Japansche officier die te Modzji (Japan) is aangekomen, heeft hoog opgegeven ran de houding der genie tijdens den overtocht van het Japansche leger over de Jaloe. De genie ver-, richte wonderen onder een mcedoogenloos vuur. Om een Toorbeeld te geven aan den moed van do geniBten, beschreef de officier, hoe de pon tons gelegd werden, waarbij vele genie-soldaten verdronken. De eon na den ander kleedden dezen zich uit eu sprongen zij in het ijskoude water, om de bruggen vast te maken, maar telkens werden er manschappen bevangen door d9 vinnige koude, en dezen verdronken. Aan flarden gereden. De „Limb. Koerier" meldt: Een vreeselijk ongeluk beeft plaats gehad op den weg van Aken naar Vicó op de hoogte van "Warsage. Eeuige vrienden uit Herstal had den besloten een tochtje naar Aken te maken per motorcycle en men ging welgemoed op weg. Op een paar KM. afstand van Warsage maakt de weg een vrij scherpe booht en op dat pnnt kon de heer K., w elke voorreed, door de gewel dige vaart zijn draai niet kort genoeg nemen, zoodat hij met outzettenden gang dwars door een doornenhaag aan den kant van den weg vloog en op 't weiland daar achter te land kwam. Onmiddelijk liep een naastbij wonende toe en vond den ongelukkige daar liggen met de lappen vloesoh uit 't gezicht en 't lichaam gerukt. Lappen vleesch zaten hier en daar nog in de doornestruikeu van den haag. Armen en beeuen waren den ongolukkige gebroken en uit den mond, neus en ooreu golfde 't bloed. Een ontboden geneesheer kon slecht den dood con- stateeren. K. schijnt onmiddelijk een lijk ge weest te zijn, daar de kracht vau zijn val zoo groot was dat hij een schedelbreuk, armen eu beenenbreuk bekwam, bevevens een ruggegraats- breuk. De mederijdende vriendon verklaarden dat K. nog een nieuweling op de motoreyele was ('t was eorst zjjn derde tochtje) en ziende dat hij de booht verkeerd nam, zjjn riohting had willen verboteren door de vaart te vergrooten. Zij zagen toen eensklaps zjjn machine als 't ware in de haag springen. Het lijk van den ongelukkigen man, vader van 2 kinderen, werd des middags nog naar Herstal gebraoht, waar de echtgenoote sprake loos was van den hevigen schrik. Klachten genoeg. De Novoie V rem ja klaagt er met bit terheid over, dat de gezondsheidsdienst in het leger van generaal Koeropatkin zoo slecht geregeld is. Bij de verschillende regimenten zijn niet meer officieren van gezondheid, dan er reeds in tijd van vrede waren. De verpleging der gewonden 11a den slag aan de -Jaloe was dan ook on voldoende. De weinige artseu hadden veel te veel te doen, en vele manschappen die nog te redden waren geweest, zijn uit gebrek aan hulp omgekomen, Een der geneesheeren viel flauw van vermoeidheid op het oogecblik, dat hij bezig was zijn acht en zestigste amputatie te verrichten. Het Panama-kanaal. Tot hoofd ingenieur bij de werken voor het Panama-kanaal is benoemd de heer Wallace, directeur-generaal van den Illi nois Central spoorweg. Zijn traktement be draagt 25000 dollars (62,500) per jaar. Men beiekent dat- de voorbereidende (nieuwe opmetingen hygiënische inrich tingen enz.) 2 jaren zullen duren en dat het kanaal zelf in 10 jaren gereed zal zijn. Postduiven. De Russische regeering heeft in den omtrek van Brussel duizend postduiven gekocht, om die op het oorlogsteriein te gebruiken. Zij betaalde gemiddeld 25 frs. per duif. Handel in droog Yet spek, Mager droog spek, Gerookte Hammetjes, Rookvleesch en eerste kwaliteit Rookworst Beleefd aanbevelend Straatdijk, Dirksland. Goud, Zilver Koralen en Horloglën. «Vestdijk Ei g©3, 33 3 ES ft EG SB A RWIS. Billijke prijzen. Solide artikelen. OPGERICHT 1840. Keurig, Pittig en Smakelijk Het POEDER TEGEN ASTHMA van Apotheker BOOM geeft bij inademing dade lijk verlichting tegen de Benauwdheid en Borstbeklemming, zelfs bij den be- vigsten aanval. Per doos 65 cent. Verkrijg baar te Sommelsdijk bij DIJKEMA DOORNBOS, te Middelharnis bij A. TEEPE, te Dirksland bij L. VV. ZAAIJER. Beleefd aanbevolen. Stationstr. 46. Vlaardingen.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 5