Yrijdag 20 Mei 1904. 2 Negentiende Jaarg. No. 970. voor de Zuidliollandsclie en Eilanden, TWEEDE BLAD. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. uitgever: AB8e stukken voor tie Med&etle fiestefnd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Officieel fteüeelte. Uil «Se Pers. PïaafseBijk ftienws, aSÜP Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. tr" tSOMittELSDtJIi Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advert entiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 nur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sonnuelsdijk maken bekend dat de op den 22sten Maart 11. vastgestelde Kiezerslijst voor het jaar 1904-05, zooals deze thans luidt, van heden tot den 15den Mei van het volgen de jaar van kracht blijft behoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aau- teekeningen omtrent de schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kos ten verkrijgbaar. Sommelsdijk, 16 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester J. B. MIJS L S. DE GRAAFE. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Peter Hamel, Di recteur der Maatschappij tot detail-verkoop van petroleum de automaat gevestigd te Amsterdam, om vergunning tot het bewaren van petroleum in een loods, gebouwd op een stuk bouwland in den Weipolder onder deze gemeente, kadastraal bekend in sectie C No. 541. Op Zaterdag 28 Mei 1904, des namiddags ten 3 ure zal ter Gemeente- Secretarie gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Ooltgensplaat, 14 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. VAN WEEL G.Gz. Joh. VAN PUTTEN. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat zullen op Zaterdag 21 Mei 1904, des namiddags ten 3 ure bij enkele in schrijving aanbesteden het verzamelen van al de vuilnis, straatmest en haardasch, uitdoen van slooten enz., binnen de kom der gemeente Oolt gensplaat van af 1 Juni 1904 tot en met 31 Mei 1905. De voorwaarden liggen ter lezing ter Ge meente-Secretarie van af heden. Ooltgensplaat, 10 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. VAN WEEL G.Gz. Jon. VAN PUTTEN. Kiezerslijst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat maken bekend, dat de op den 22 Maart 11. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1904/1905, zooals deze thans luidt, van heden tot den 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekening om trent schorsing De gemeentelijst blijft voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk tegen be taling der kosten verkrijgbaar. Ooltgensplaat, 16 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. VAN WEEL G.Gz. Joir. VAN PUTTEN. Nationale .Militie, onderzoek van verlofgangers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Ooltgensplaat maken bekend dat h t ondeizoek van alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden ge houden te Dirksiand op Woensdag den 29 Juni a.s. des voorm. te 10 uren. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door a. Verlofgangers die in het loopende jaar voor vermelden dag uit anderen hoofde dan krach tens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 staatsblad No. 212 van 1901 d.i. voor straf on der de wapenen zijn geweest; b. Verlofgangers die bestemd zijn om in het loo pende jaar, krachtens art. 108 109 of 111 van genoemde wet onder de wapenen worden ge roepen c. Verlofgangers die krachtens de derde zinsnede van Art. 123 dier wet van het bijwonen van het onderzoek zijn vrijgesteld en d. Verlofgangers wie krachtens art. 99 van het Koninklijk besluit van 2 December van het loopende jaar te ondergaan. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de vol gende wetsbepalingen. Dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de Jkleeding en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven[van zijn zak boekje en van zijn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dageti te ondergaan in de naast bij gelegen Provoost of het naast bijzijnde huis van bewaring door den Militie Commissaris kan wor den opgelegd aan den verlofganger le. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt, 2e. enz. zie verder aankondiging aanplakbord. Ooltgenspaat, 16 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, P. VAN WEEL G.Gz. Joh. VAN PUTTEN. Groote woorden. Merkwaardig toch, hoe sommige men- schen »krachtige« woorden spreken of schrijven kunnen, zegt De Zeeuw Het gaat bij schrijven als bij spreken er zijn zoo van die menschen die zonder Turksche trom wel zich niet op hun gemak gevóelen. Dat geluid schijnt hun lieflijk en stree- lend, of effect makend. Een enkel staaltje tot vermaak onzer lezers. In het Nieuwe Schoolbladeen orgaan het openbaar onderwijs dienende, is een inzender aan 't woord, die de bekende rede van den Minister Kuyper in de jongste Unie-vergadering gehouden bespreekt. Hij roept de openbare onderwijzers op ten heiligen oorlog, o.a. in deze gezwol len taal; >Op dan, gij vrienden van 't openbaar onderwijs, op dan gij vijanden van den dompersgeest, aanvaardt opnieuw den strijd«. En dan ^Collega's 't zijn ernstige tijden, er is een strijd op handen, die moet beslissen, oi het regeeringskasteel nog een lange reeks van jaren zal blijven in de handen van hen, die niet zullen rusten voor heel het gebouw van ons openbaar onderwijs tot den grond toe is geslecht. Wij willen immers de zaak, die wij trouw hebben ge zworen niet helpen verwoesten. Al is 't niet in de handen van eenige autoriteit, voor ons zelf hebben we gezworen, het openbaar onderwijs te dienen, te bescheimen te verdedigen tot den laatsten ademtocht. Hoe vreeselijk niet waar 't Is of ge de dooden, gesneuveld in den strijd voor het openbaar onderwijs bij de Provinciale stembus liggen ziet. En nu nog een citaat ten slotte. Na den oproerkraaier volgt nu de boet prediker. Hoort en ontroert Wij, openbare onderwijzers, wij vrienden van het openbaar onderwijs, wij mogen niet langer toezien. »Op, op, den vijand tegemoet. ^■Strijdt hij onder den dekmantel van vroomheid en kerkgezag, wij bekleeden ons met het gewaad van ernst en roeping en wij maken tot waarheid den zoo vaak in den strijd geuiten kreetNooit, nooit zal het Nederlandsche volk den nek krommen onder het juk van priesterdwang en ker kelijke heerschappij-s. Boem wat een held IHiuienSaniil De Christen-Democraten. Een der berichtgevers van „De Tele- graaf« heeft een onderhoud gehad met den heer Mr. T. de Vries, redacteur van de »Christen-Democraat.« Hij deelt daaromtrent het volgende aan zijn blad mede Gevraagd, of de christen-democraten zich met de statenverkiezing zullen inlaten, werd door Mr. de Vries geantwoord, dat zeer waarschijnlijk èn te 'sGravenhage, èn te Middelharnis, door hen een protest-candi- daat zal worden gesteld. Op de vraag of hij, Mr. de Vries, nog lid zijude van sNed. en Oranje*, zich zulk een candidatuur zou kunnen en willen laten welgevallen werd geantwoordAlles kan tegenwoordig in de Ant. Rev. Partij, se dert men in Den Helder zelfs tegenover »Ned. en Oranje*. met zijn 300 leden, een groepje van ruim zo menschen is gaan steunen «n erkennen onder stilzwijgende goedkeuring van het »CentraaI Comité« en van »De Standaarde sedert men is be gonnen in Groningen den onderwijzer Van der Pers te vervolgen en in Zeist en in Amsterdam de christen-democraten te ver volgen, en uit te smijten, bestaat er fei telijk geen vorm van proces en geeD recht meer in de Anti-Rev. Partij, en moet men ons niet kwalijk nemen, dat wij ook zonder vorm van proces onzen gang gaan. Ik ben allerminst gesteld op een candidatuur voor de Staten, maar ik mag en zal mij als »protest-candidaat<£ niet onttrekken aan de rechtvaardige actie der christen democraten. Verder gevraagd wat hij dacht van het slagen van deze candidatuur, werd geant woord Dit hangt van de combinaties der partijen af, èn bij eerste stemming, èn bij de herstemming. Wij hebben als anti revolutionairen steeds op het standpunt ge staan, dat wij met elke partij moeten sa menwerken en volgens dien regel zullen de christen-democraten met elke partij samen werken, die hun steun biedt voor hun candidaat. Daarom hebben wij niet meer dan één candidaat en wij vinden het billijk en rechtvaardig, dat de christen-democraten althans één enkelen zetel bezitten in de Staten van Zuid-Holland. Gevraagd hoe hij dacht over het ontwerp- Hooger-ünderwijs, in verband met deze Statenverkiezing, antwoordde Mr. de Vries, dat het recht van elke partij op eigen hooger onderwijs, zijns inziens onbetwist baar is, maar dat er nog meer onbetwist bare rechten zijn en dat de voorrang van dit onderwijsrecht niet zoo onbetwist baar is, en dus niet onder alle omstan digheden van onze tegenwoordige politiek onvoorwaardelijk kan worden toegegeven, vooral nu dit punt niet de geheele politiek in verband komt te staan. De geheele po litiek van ons land kan en mag niet enkel en alleen ten goede komen aan één enkele groep van conservatieve anti-revolutionairen. Ten slotte gevraagd, van wie de christen democraten bij deze verkiezing steun denken te krijgen, werd geantwoordVermoedelijk uit alle partijen, wijl in elke partij demo craten zitten en hel beginsel van recht cn billijkheid altijd nog onder de kiezers meer kracht oefent dan men denkt. De democraten van alle kleur beginnen meer en meer hun gemeenschappelijke be langen te gevoelen, gelijk in de Kamer bij het amendement-Talma op de telefoonwet bleek, toen de geheele coalitie uit elkaar viel en alle democraten vóór stemden, zoo wel van roomsch-katholieken als van antirev., zoowel vrijzinnig democraten als socialisten, terwijl alle conservatieven tegen stemden Volgens Mr. de Vries begint de geheele politieke toestand te verworden en is moei lijk te zeggen in hoever dit reeds bij deze verkiezing zal doorwerken, maar de naaste toekomst zegt hij, zal zijn aan de democratie, gelijk Dr. Kuyper reeds 10 jaar geleden heeft voorspeld. OtiderdoinsverzekeHng. Men meldt ons uit Den Haag Naar wij vernemen, zal de regeering nog deze week een wetsontwerp betreffende de ouderdomsverzekering aan den Raad vau State verzenden. Een eer voor onze Regeering. »De Standaard* deelt mede, dat bij het uitbreken der spoorwegstaking in Hon garije, Minister Tisza terstond geïnformeerd heeft hoe de Nederlandsche regeering daarin gehandeld had, en dit voorbeeld heeft ge volgd. Onze gezant te Constantinopel. De Turksche corr. van de »N. R. Ct.« schrijft Toen onze gezant verleden Vrijdag de Selamliek bijwoonde, na de vorige week door den Sultan in plechtig gehoor te zijn ontvangen, liet deze hem weten dat hij hem na de aanwezige ambassadeurs nog maals wenschte te zien, ditmaal om hem mede te deelen dat hij onzen gezant met het grootkruis der Osmaniëeh-orde begif tigde. Ten paleize verzekert men, dal het ver- leenen van deze onderscheiding, zoo dadelijk na het aanvaarden zijner missie, moet wor den opgevat als het bewijs dat de persoon van den nieuwen vertegenwoordiger van Koningin Wilhelmina geheel buiten de vertraging staat, welke de overreiking zijner geloofsbrieven heeft ondervonden. Integen deel, de Sultan heeft graaf Van Bylandt zijn ingenomenheid betuigd, dat de Neder landsche regeering hem als gezant bij de Verhevene Porte heeft benoemd, daar Z. M. de beste herinneringen bewaart aan den vader van den heer Van Bylandt, indertijd insgelijks Nederlandsch gezant alhier. Het overlijden van Richard IIol. Nederland heeft Vrijdagnacht een van zijn beste toonkunstenaars verlorente 2 uur overleed te Utrecht Richard Hol, Tamelijk onverwacht nog, al was hij ruim 78 jaar. Wel was de grijsaard reeds eenigen tijd ongesteld, maar juist deze week was de toestand weer iets gunstiger. Sommelsdijk.* Spoorweg op ons ei land In verband met dezen ontworpen spoor weg zijn wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend: ie. tot onteigening van eigendommen in de gemeente Middelharnis, noodig voor den aanleg van een haven c.a. aldaar, ten behoeve van een stoombootverbind.ng tus- schen Hellevoetsluis en Middelharnis 2e tot onteigeningen van eigendommen in de gemeente Stellendam, noodig voor het maken van een aanlegplaats c.a. in den mond der haten van Stellendam, ten behoeve van een stoombootverbinding HellevoetsluisGoereeOverflakkee. Blijkens de Memorie van Toelichting van den minister van waterstaat zijn tegen het onteigenspl.an in Middelharms geen bezwaren ingebracht. Tegen het onteige ningsplan in Stellendam zijn echter een 3-tal bezwaarschriften ingediend, als door het bestuur der Generale Dijkagie van Stellendam, door den raad der gemeente Stellendam, en door C. Jansen Az. c.s., allen schippers en visschers in die gemeente woonachtig. Ir. geen dier bezwaarschriften wordt het algemeen nut van het werk, waarvoor ont eigend zal worden, weersproken. In het eerst bedoelde bezwaarschrift wordt een waarborg gevraagd, dat de Staat of wie met het beheer van den aan te leggen steiger zal worden belast, de water- keerende en oeververdedigende werken van den Oosthavendam in zoodanigen staat zal onderhouden, dat geen gevaar voor de overige werken zal kunnen ontstaan. De minister doet uitkomen, dat tegen het bieden van dien waarborg geenerlei bezwaar bestaat, en een verklaring als door het bestuur der Dijkagie bedoeld, zal in de te sluiten koopakte kunnen worden op genomen. De beide andere bezwaarschriften heb ben betrekking op de plaats van den aan legsteiger, waarvan men belemmering voor de scheepvaart vreest. Aan deze beden king, welke zooals de minister zegt gegrond is te achten, zal worden tegemoet gekomen door den steiger zoodanig aan te leggen dat geen deel daarvan in de voorhaven vooruitsteekt en de bruikbare breedte der haven alzoo niet wordt ver minderd. - - In ons nummer van 13 Nov. 1903 wenschten wij de Gemeente Bruinisse niet te vergeetsch geluk met haren nieuw be noemden Gem. Secr. onze vroegere dorps genoot den heer Johs. Kastelein Iz. Dat hij in dien korten tijd het in hem gestelde vertrouwen getoond heeft volko men waardig te zijn en de Gemeenteraad zulks op hoogen prijs stelt, bleek uit de vergadering van gepasseerden Dinsdag, waarin hij tevens benoemd werd tot Ge meente-Ontvanger om beide betrekkingen gelijktijdig te bekleeden op eene jaarwedde van f 1300. Van deze tweede onderscheiding maken wij gaarne melding en zal de ouders even als hem goed doen, daar hij op zijn jeugdigen leeftijd in slechts korten tijd door eigen opwerking een prachtige loopbaan heeft gemaakt. Door de Vrijz. Dern. met samen werking van de vooruitstrevende liberalen op ons eiland zijn tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren J. C. de Gast van Sommelsdijk en J. van Schouwen van Oude Tonge. {Part. Corr esp.) Middelharnis. De wet van 27 April 1904, Staatsblad No. 75 bevat de ver klaring dat het- algemeen belang de ont eigening vordert van eigendommen gelegen op dit eiland ten dienste van de Rotter- damsche Tramwegmaatschappij voor de aan te leggen tramweg. - Op de Secretarie alhier zijn van af 24 Mei gratis verkrijgbaar formulieren voor de opgave van candidaten voor de op 7 Juni a.s. plaatshebbende verkiezing van 2 leden van de Provinciale Staten. Het onderzoek van de verlofgangers der landweer zal in de maand November a.s. plaats hebben. Aan Joh. van Assen milicien verlofgan ger der lichting 1898 is bij beschikking van den heer Minister van Oorlog een vergoeding van f 0,65 per dag toegekend voor den tijd dien hij dit jaar onder de wapenen heeft doorgebracht. De miliciens der lichting 1904M. de Ruiter, J. Peeman, K. Vroegindeweij en H. van den Hoek, die voor korte oefeningen in aanmerking komen, zullen zich daartoe Zaterdag 21 Mei naar Dordrecht moeten begeven, teneinde bü hunne korpsen le worden ingedeeld. Zaterdagavond j.l. had het ongeveer 8-jarig zoontje van A. Groen het ongeluk al spelende in de haven te duikelen, doch wist zichzelven gelukkig nog uit zijn onaan gename postie te verlossen. Door eenige Chr.-Dem. alhier zal tot candidaat voor de Prov. Staten gepro clameerd worden de heer Mr. T. de Vries van 's Gravenhage. Deze candidaatstelling moet dienen als sprotesU tegen óf heeft de tegenpartij hier de hand in Op advies dus van {Part Corr esp.) Stad aan 't Haringvliet. Burg. en Weth. maken bekend, dat de rekeningen der Gemeente 1903/1904 voor den laatsten Juni moeten zijn ingeleverd bij den Burg. dezer Gemeente. De Burgemeester maakt bekend, dat het kohier der bedrijfsbelasting 110. 2 invor derbaar is verklaatd en aan den betrokken ontvanger is ter hand gesteld, en dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aan slag volgens de wet te voldoen. Het Bestuur van den Polder 2. Nieuwe Stads maakt bekend, dat de Rekening 1903 en de Begrooting 1904 gedurende 14 dagen voor de Ingelanden op het kantoor van den Secretaris ter inzage ligt. Burg. en Wethouders maken bekend, dat de kiezerslijst 1904/5, zooals deze thins luidt, van kracht is tot 15 Mei 1905, behoudens goedkeuring en wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak. In onze gemeeDte bevinden zich 16 3 kiezers, waarvan er 136 zijn voor Tweede Kamer en Prov. Staten. Voor het steiger, dat gemaakt zal worden, ten behoeve der Stoomboot »Den Bommels zullen deze week reeds de noodige materialen aangebracht worden. Het zal vóór 8 Juni (Buitensluissche markt) klaar zijn. Den Bonnucl. De 7-jarige L. M. had het ongeluk bij het spelen zijn arm te breken. Ooltgensplaat. Door het ontslag nemen van Mej. Van Dam, brievengaarster alhier,

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3