2 TWI Advertentiên Photographic, „IS BES GOUDEN SPIEGEL" TEEPE, te itóelliarais. f s. van bkr plaat, EAMER-AMEÏÏBLEMEUT. - S. HAAGMAN. STaALPILLEK - PilBlaudi Kinadrappels van Br. de Vrij. Gewijzigd ontwerp van wet. In stelling van Landbouwraden. De drankwet en de beraadslagin gen in de Tweede Kamer. Tuin- en Landbouw. Antwoorden of niededeelingen De Oorlog. RUSLAND en JAPAN. Iuge£03i9fieii Nfukken. KtoèkbeooHSeelsn^. DE DIRECTIE van de omlertini;'» Ncdortaiidsche BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ opgericht in 1827 en gevestigd te 's Gravenhage, maakt bekend dat de WelEdelgeb. Heer te Middelharnis met ingang van 1 Mei 1904 als Correspondent dier Maat schappij is opgetreden. Huizen en in boedels worden zoowel in onderlinge ver waar borging als tegen billijke vaste premie in verzekering aangenomen. I. DE WINTER, Alom bekendl Alom beroemd „Steenberg-en Vooruit" L. W. ZAAIJER te Dirksland. Inrichtii of liii Natio Hoog en gevaarlijk spel spelen onze Christen-Democraten, door onze organisatie tegen te werken, onze candidaten tegen te werken, ons Ministerie tegen te werken, met den beslisten uitslag, dat de Christe lijke beginselen, die ook hen als ons lief -én dierbaar zijn, wellicht 't onderspit zullen moeten delven en Liberalisme met Socialisme zijn triomfen viert. Dan zullen de Christen- Democraten een dankbetuiging ontvangen van Vrijzinnig- Democraten en Socialisten voor hun Hin ken steun. Droef schouwspel Een dankbetuiging, die toch wel eiken waren Christen de consciëntie zeer zal doen. Doch dan is 't te laat. i-.j Het eerste ontwerp is gewijzigd. We vinden nu de volgende bepalingen en door halingen 1 1. Tuin- noch boschbouw worden in 't ontwerp opgenomen. 2. In iedere provincie is een Landbouw raad met tenminste 11 en ten hoogste 17 leden. 3. Leden kunnen zijn mannen en vrou wen, 25 jaar, en wonend in de provincie; 4. De Raad houdt jaarlijks ten minste één en ten hoogste twee vergaderingen. 5. Elke proviucie wordt in landbouw districten verdeeld, waarbij gelet zal worden op den tak van bedrijf, daar uitgeoefend. 6. Kiezers voor den Raad zijn zij, die 25 jaar oud zijn en hetzij voor zichzelf, hetzij voor een ander 't landbouwbedrijf uitoefenen op een stuk grond ter grootte van tenminste 1 H.A, Uitgesloten zijn dus arbeiders en niet- zelf-exploiteerende eigenaars. 7. Voorts wordt geregeld de wijze van de rechlstreefcscke verkiezing enz., welke sprekend gelijkt op die voor Kamers en Staten, wat indiening van candidaten be treft enz. enz. De overige wijzigingen zijn van minder belang. 't Zal altijd een moeilijk vraagstuk blij ven. de drankkwestie. Aan den eenen kant staat de Overheid, die 't drankmisbruik wil tegengaan, en aan den anderen kant staan de duizenden belanghebbende tappers en slijters wiens brood vau een al-of niet ingrijpende wet afhangt. Voegt daar nog bij, dat ons Nederland- sche Volk over 't algemeen graag een graankorreltje pikt èn door de week bij of na den arbeid èn des Zondags dat dus de clandestiene of geheime verkoop groote afmetingen aanneemt bij grootere gestreng heid der wetvoegt er ook nog bij, dat de meeningen over tegengaan van ge bruik en 't misbruik zeer uiteenloopend zijn, dan kan toch ieder begrijpen, dat 't in de Kamers niet zoo eenstemming is als in de Kerken, wanneer zulk een in grijpend artikel als 't eerste in beraad slaging komt. En we vinden 't verstandig, dat een Minister wikt en weegtplooit en ver schuift, als hij ziet, dat hij zijn volle doel toch niet bereiken kan. Intrekken was beter, wordt gezegd. In geen gevaler zijn nog tal van uitnemende bepalingen, door den heer Tijdeman vroeger reeds nauwkeurig aan geduid. Als die maar worden aangenomen, wachten wij nog veel goeds van de wet voor een helaas, soms dranklustig publiek, dat in misbruik zijn ondergang zoekt. LANDBOUWPROEF VELDEN. IV. Aan de beurt is een cultuurproef. Misschien is 't niet overbodig, omtrent het woord cultuur- proef vooraf iets te zeggen. Een cultuurproef is een proef, die ten doel heeft, om door het kweeken, het telen van enkele zaadsoorten van eenzelfde gewas gewaar te worden, welke de meest aanbevelenswaardige is. Daarom zijn ze voor den landbouwer altijd van veel belang, zulke cultuurproeven. En 't verwonderd mij dus ten zeerste, dat het verslag van den Cultuurproef met taruievarieteiten van den heer D. Breen te Goedereede," hetwelk ik nu ga bespreken, eindigt met de woorden „belang stelling is voor dit proefveld niet getoond." Zulks moest niet voorkomen. Waar ergens op een proefveld een viertal tarwevarieteiten verbouwd worden, in dit geval Royal jubilé, Hunter's witte, Bordeaux en Wilhelmina, daar behoort geen landman uit de naaste omgeving zich onverschillig te toonen. Want de uit komsten van zoo'n proef kunnen immers voor hem, een antwoord geven op de vraagwat voor tarwevarieteit zal ik nu eens gaan zaaien Dat er soms nog al heel wat verschil bestaat, leert ons weer deze proef Hoewel het zaaizaad van alle soorten van goede kwaliteit was en de planten op eenzelfde veld groeiden, terwijl ook 'tweer natuurlijk voor de eene soort niet beter was dan voor de andere, gaf Wilhelmina" verreweg de grootste opbrengst. Zoowel aan korrel als aan stroo was zij de baas. En geen klein beetje. Want, waar de waarde van het graan iste kwaliteit bij Bordeaux even 200 g. (per H. A.) beliep, daar was 't bij Wilhelmina nog bijna 51 g. hooger. Toch was Bordeaux al vrij wat beter dan elk der beide andere soorten. Want van Royal jubilé had het graan iste kwaliteit een waarde van f 162,05, terwijl voor Hunter's witte slechts 147,21 g. genoteerd staat. Het aantal H. L. iste kwaliteit, dat door de onderscheidene variëteiten per H. A. wordt voortgebracht komt daarmee overeen. Hier staan de vier getallen Wilhemina 3S>92- Bordeaux 28,65. Royal jubilé 23,15. Hunter's 21,03. In KG. uitgedrukt zijn ze aldus Wilhelmina 2658. Bordeaux 2124. Royal jubilé 1713- Hunter's witte 1556. De strooopbrenst was ook bij Wilhelmina 'tgrootsi. Bordeaux gaf in dezen de geringste oogst. Doch nu genoeg. Het spreekt van zelf, dat de heer Breen besloot om Wilhelmina aan te houden. Die variëteit bleek heel wat beter te rendeeren, dan elk der andere. En zeg nu eens. Was deze proef nu maar alleen belangrijk voor den proefnemer zelf? Of kunnen ook nog anderen met de uitkomsten er van hun voordeel doen 1 Zoo ja, laat dan in 't vervolg ook nimmer meer geschreven staan aan 't slot van een verslagbelangstel ling was er niet. M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zpn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 672. Hoe komt men er bij om de kastanje ook wel paardekastanje te heeten 673. Wat is spoeling 674. Zijn eenden gevaarlijk voor de visschen in een vijver 675. Is eendenkroos ook goed voor kippen Antwoorden en mededeelingen. 669. Dat t> beest» waarvan de vrager in 669 sprak, is stellig wel een pop geweest van een of anderen vlinder. Als hij z'n nbeesta: bewaart liefst in wat vochtige aarde b.v. in een bloem pot en daar een glaasje bovenop legt, zal hij wellicht na niet zoo heel veel dagen een vlin - der vinden onder 't glas. Probeer 't maar eens. 670. Chilisalpeter in den tuin Bladgroente soorten zijn daarvoor vooral zeer dankbaar. Strooi 't bij uw kropsla planten b.v. en over de spinazie en straks ook op de postelein een beetje. Zoo tusschen duim en vinger neemt ge 't goedje en doet het dan over de aarde, alsof ge een boterham onder handen hadt, die ge met wat zout bestrooien wilt. Dus snapt ge al, dat men met chili in den tuin niet ruw te werk moet gaan. Ook op de krotenbedden kunt ge 't gerust gebruiken, en dan bij kool. Wilt ge er meer van weten, 'k ben tot uw dienst. 671. Of visschen kikkervischjes eten Dat zou ik meenen. Ook eieren van kikkers wor den in menigte door tal van visschensoorten weggesna pt. Men weet nog altijd niet, ofKoeropat- kin, de Russische opperbevelhebber, bij Liaoyang zal stand houden. Uit Petersburg wordt ja en neen tegelijk gemeld. Reeds liepen geruchten, dat de Japaneezen slaags geraakt zouden zijn met de Russen, ja, dat een groot gevecht begonnen was maar bevestiging bleet uit. 't Kan ook haast niet dat de beide legermachten nu reeds voor een beslissenden strijd tegenover elkander zouden staan. Maar indien niet heden of morgen, dan toch binnen een veertien da gen, seint men uit Petersburg. Doch indien Koeropathin terugtrekt van de Gelen, op Moekden en zelfs op Kharbin Uit de verschillende berichten over de plannen der Japansche legeraanvoerders schijnt te blijken dat die bestaan in een zoo spoedig mogelijken opmarsch naar Liaoyang. Daartoe zullen de beide leger corpsen zich waarschijnlijk te Haitsjeng, aan den spoorweg tusschen Liaoyang en Nioetswang, vereenigen, met achterlating van slechts kleine albeeldingen als dekking in den rug. Generaal Koeroki zal dan over Syoe-yeng oprukken, ten einde de sterke vooruitgeschoven Russische stelling te Mu- otienling om te trekken. Het is «Havas« die meldt dat men te Petersburg groote gevechten binnen veertien dagen verwacht. In het Zuiden van Mand- sjoerije maken de Japaneezen grooten spoed omdat binnen zes weken het regenseizoen begint dat de wegen volkomen onbruikbaar maakt. Volgens een militair blad beschik ken zij nu over acht divisien, omgerekend de 20,000 man in het Zuiden van het schiereiland Liaotong, om tegen de Port- Arthur te opereeren. De correspondent van de »New York Herald meldt uit de Russische hoofdstad Hier begint de opvatting ingang te vinden, dat de Japaneezen in veel grooter getale oprukken dan men eerst verwachtte. De buitengemeene bekwaamheid waarmee zij bovendien hun bewegingen verbergen, het aantal plaatsen waar landingen gerap porteerd worden en het groote getal kleine afdeelingen die op onverwachte plaatsen opduiken, dit alles werkt saam, om den Russischen oorlogsraad te doen weifelen in de vaststelling van het plan van afweer. Maar Koeropatkin zal toch wel weten of hij stand moet houden dan wel terug trekken. Als gezegd wordt uit St. Petersburg ge meld, dat men te Liaoyang, het laatste groote station voor Moekden, een grooten slag kan verwachten. Men houdt het er voor, dat generaal Koeropatkin vóór Liao yang zijn troepen in slagorde stelt. Ook meent men, dat de Japaneezen hun bele geringsgeschut niet tot Liaoyang kunnen brengen en de Russen, nu zij te voren de beste stellingen kunnen innemen en de Ge len afgemat zijn van de lange marsch over slechte wegen, wel eens aanvallend zouden optreden. Maar anderzijds wordt in militaire krin gen gezegd, dat Koeropatkin voor het oogenblik alies in het werk wil stelllen om een samentreffen te ontwijken en terug te gaan tot Kharbin, waar hij dan vol doende versterking zou afwachten om den aanval te kunnen wagen. Dat de Japanee zen van hun kant alles in het werk zullen stellen om die pogingen te verijdelen, is natuurlijk. Wie zal het snelst blijken Af wachten is en blijft de boodschap, ook ten aanzien van de elkander tegensprekende tijdingen. Een medewerker van «Kolnische Zeiiing bespreekt de vraag of, van een militair standpunt beschouwd, een krachtige aanval der Japaneezen op Port Arthur wel noodig is Voor zooveel de krijgsverrichtingen te land betreft, valt dat, zegt hij, te betwij felen. Want er zou een talrijke Japansche troepenmacht voor noodig zijn, die veel beter tegen het Russische leger te velde in Mandsjoerije gebruikt kan worden. Port Arthur heeft als vesting voor den oorlog te land slechts weinig beteekenis, daar de verbinding met het achterland over de smalle landengte van Kintsjou loopt, die door een betrekkelijk zwakke vijandelijke troepenmacht (aangezien de flanken door de vloot beheerscht worden) te verdedigen is tegen een uitval der bezetting van de ves ting. Ook als vlootstation heeft Port-Arthur ernstige gebreken, reeds wegens den smal- len toegang van de haven, en de moge lijkheid, de binnenhaven uit de verte te beschieten. Luitenant-kolonel Wagner heeft ook reeds twintig jaren geleden, toep hij in opdracht van de Chineesche regeering verdedingswerken aan de kust ontwierp, den raad gegeven, Port-Arthur niet tot het voornaamste maritieme station te maken. Intusschen is 't van belang, dat inde haven van Port Arthur thans nog het overschot van de Russische vloot ligt, 't welk de Japanneezen trachten te vernietigen, aan gezien met den ondergang van deze schepen ook het verschijnen van het Oostzee-es- kader op het oorlogsterrein niets meer zou kunnen veranderen aan het beheerschen der zee door de Japansche vloot. Maar bovendien spreken staatkundige overwegin gen krachtig voor een poging om de vesting te veroveren. De vermeestering van Port Arthur is in den oorlog met China de eerste groote daad geweest van het Japansche leger, dat zich door dat wapen feit een grooten naam verwierf. Dit bloedig veroverde punt moesten de Japanneezen echter weer prijsgeven onder den druk der vereenigde mogendheden, en zij moesten het aanzien dat Port Arthur, zoogenaamd in pacht, in Russische handen overging, en een steunpunt werd voor de Russische macht in Mandsjoerije. Voorde Gelen is dat een nog altijd schrijnende wond, en het heele Japansche volk haakt er naar, te weten dat zijn vlag weer boven die vesting waait. Met deze overwegingen moet men rekening houden, en waarschijn lijk zullen ze den doorslag geven bij de beslissing van het Japansche legerbestuur In het Berliner Tagebl.* schrijft Re ventlow met betrekking tot Port Arthur als volgt Betrof 't hier slechts een oorlog te land, dan behoefde men met de inneming van deze vesting niet zulk een haast te maken en ware 't voldoende, haar van de land en zeezijde in te sluiten, wat nu niet zoo bijster veel troepen zou vorderen. Voor de heerschappij ter zee van de Japansche vloot is echter een spoedige vermeestering van Port Arthur van het grootste gewicht, ge lijk trouwens reeds meermalen betoogd is, althans zoolang men nog met het uit zenden van eene Russische hulpvloot reke ning heeft te houden. Gelukt het eerst Port Arthur en dan Wladivostock te nemen, dan kan de Oostzee-vloot, tot steun van de Russische eskaders bestemd, wel thuis blijven De Peterburgsche correspondent van i-Daily News« spreekt ten stelligste de geruchten tegen, als zou de gansche stad Dalny door de Russen verwoest zijn. Alleen de twee kaden zijn op last van generaal Koeropatkin vernield, ten einde de ont scheping van zwaar belegeriugs geschut voor den aanval op Port Arthur te bemoeie- lijken. De Gden zullen echter dat bezwaar wel te boven weten te komen. Een Amerikaansch blad heeft uit Tsi- foe bericht ontvangen, dat de aanval der Japaneezen op Dalny al begonnen is. Het eskader van admiraal Kataoka, zoo lezen we, begon 's morgens de verstei kin gen van Dalny, de Oostelijke haven van 't schiereiland Liaotong, krachtig te bom bardeeren. De batterijen te land werden spoedig tot zwijgen gebracht. Vervolgens werden de Russische troepen, die in den omtrek in stellingen lagen, door het vuur der Japansche kanonnen verdreven. Daarna ontscheepten zich de Japansche troepen, (men spreekt van 20.000 man) onder dek king van het vuur der schepen, om de stad gelijktijdig van de zee- en landzijde aan te vallen. »Alles doet gelooven, dat Dalny op 't oogenblik al in 't bezit der Japanneezen Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie en Uitgever. Geachte Redactie UEd. zoudt mij ten zeerste verplichten, als ik wederom een plaatsje in Uwe kolommen mocht verkrijgen. KLEURLOOS OF NIET KLEURLOOS "Waarde lezers 1 Een en andermaal heb ik reeds wat van mijne gevoelens voor uwe aandacht uitgelaten, en wil daar heden nog iets aan toevoegen. Ik.zal het ditmaal zeer kort maken, en begin dan met u, ant.-rev. lezers, mijn leedwezen te betuigen, dat ik over het bovenstaande de pen j moet opnemen, teneinde u mijne bezwaren in 1 dezen mee te deelen, vertrouwende op uw billijk oordeel. Het zal u dan allen wel bekend zijn, dat er hier te Middelh. en Somiuel. een ziekenfonds is opgericht of staat te worden, waarvan reeds voor zijn aanwezen werd bekend gemaakt-, dat het kleurloos zou moeten zijn. Wie met de voorstan ders daarvan onbekend zijn, zullen waarschijnlijk terecht meenen, dat de oprichters dan zeker ook wel kleurloos zijn. Maar neen, dat kunnen en mogen wij niet denken, waar het Bestuur der ant.-rev. Kiesvereeniging in dezen voorop gaat! Hoe, de Chr. beginselen huldigen, en dan iets tot stand willen brengen, waar niet van den Christus, noch van zijne heerschappij gesproken mag worden! Men kan zijne ooren soms niet ge looven, en toch stelde men zelf die tegenstrijdige bepaling, wellicht zijnde ten gerieve van de te genstanders van 't Christendom. Laten wij vooraf enkele Bij beltekten voor uwe aandacht brengen, opdat gij het onverdedigbare van die stelling des te helderder moogt inzien. „Kent Mij in al uwe wegen." „Hetzij gij eet,enz., doet het alles ter eere Gods". „Laat uwe begeer ten in alies bekend worden bij God". „Wie zich Mij en Mijner woorden zal schamen, enz Grootere opsomming willen wij hier niet ma ken. Is ons niet bevolen, bij alle gelegenheden, hetzij wij uit- of ingaan of op den weg zijn, over de werken des Allerhoogsten te spreken, des Heeren getuigen zijnde voor alle volken? Is het dan bij deze zaak niet noodig, den Heere te er kennen, of iaat men dit na om vleeschelijke re denen, alzoo onze dierbare beginselen latende zakken, waar de banier der kruises in alles voor aan geplaatst dient te worden Of zou men mo gelijk een fonds niet onder dé Christelijke zaken rangschikken, en het daarom dan maar kleurloos noemen Is het soms ook, dat men tot de op richting geen kans ziet zonder meewerking van andere partijen of van ougeloovigen Dit zou zeker een bewijs zijn van zwakheid en weinig vertrouwen. Zal men nu, omzijn doel te bereiken maar niet gewagen van den Koning, die in alies Zijn sc.hepter moet zwaaien? Zullen wij onze hoop op mensehen bouwen, en uit vreeze de beginselen mogen bedekken? Het spijt ons waar lijk, dat we deze regelen moeten schrijven, maar we mogen niet vergenoegd zijn met zoo'n gemod der. Laat elk in dezen weg meewerken zooveel hij kan en wil, maar laten dan de oprichters er in de eerste plaats roijaal voor uit komen, dat ze alles en dus ook dit fonds, op Bijbelsche grond slagen hopen te bouwen, en den Heere in elke vergadering hopen te erkennen als den oorsprong aller dingen. Wie dan om deze reden zijne meewerking ont zegt, toont zeker geen Christel, kleur te bezitten. Laat ons verblijd zijn en des Heeren Hand erin opmerken, als personen van tegenstrijdige begin selen ons willen steunen, doch laat ons niet hui chelen, maar de beginselen in alles mannelijk voorop stellen en zeggen „onze vereenigingen en fondsen moeten een beslist Chr. karakter dragen en mogen dus niet kleurloos zijn." Aan 't einde wil ik hier nog bij voegen, dat ik tegen alle fondsen ben, omdat ze iedere ver wachting van Gods hulp op den achtergrond schuiven, plaats makende voor menschelijke krukken. Wel ben ik er sterk voor, dat men elkanders lasten draagt, en alzoo de Wet van Christus vervult. Naast de Gemeentelijke en Ker kelijke armbesturen, die zeker hun handen vol werks hebben, zou men b.v. eene vereeniging kunnen oprichten, welks bestuur onderzocht, waar nood was, hetzij in geval van ziekte of bij sterven of bij begrafenis. Zoo'n burgelij ke ver- eeuiging met Chr. liefde omzichtig te werk gaande zou veel meer broederlijke liefde aankweeken dan een fonds, hetwelk de menschen koud laat als de profijttrekkers soms zeggen: „ik heb er lang genoeg voor betaald." Om met zoo'n ver eeniging mee te werken, daar de omstandigh eden het vorderden om bij te staan of in te zamelen, zonder loon in rekening te brengen, daar zou ik gaarne eenigen tijd en kracht aan besteden. Hier tegen kan de hoogmoed van sommigen wel op komen, om liever ziohzolven te redden, doch men neemt de gelegenheid weg, dat de Heere Zijne wonderen aan ons zon be toonen. Menigeen, die buiten fondsen staat, zou kunnen getuigen van uitreddingen, waardoor de Heere verheerlijkt werd, en het schepsel nader aan den Weidoener werd verbonden. Onze voorouders wisten van geen fondsen, maar tegenwoordig is men bevreesd dat men zelfs niet begraven zal worden buiten een fonds terwijl er toch nooit een lijk boven de aarde blijft. Doch wat zullen we verder zeggen, alles wordt bijna met den stroom des tijds weg gevoerd, en de verstandige zal moeten zwijgen. Voordat ik echter de pen neerleg kan ik niet nalaten, nog enkele letteren te schrijven over het al of niet kleurloos zijn, met het oog op de aanstaande gewichtvolle feestdagen. Waar wij alsdan de uitstorting des H. Geestes hopen te herdenken, daar ziet men eene menigte belijders van den Christus op paden en in gezelschappen verkeeren, waar zij wellicht hun Christelijken kleur verbergen of onzichtbaar maken door aller lei ijdelheden. O, wat giet de eatan op zulke dagen zijne vergiftige bedwelmingen in ruime mate over de schepselen, waarover menig Chris tenouder zich diep bedroefd moet schamen. Laat ons samen de les van Salomo bedenken, om aan onzen Schepper te gedenken in de jaren der jongelingsschap. Verkiest gij echter in de aan schouwing uwer oogen en naar uwe begeerten door te hollen op liet bellend vlak des verderfs, het heeft u niet aan waarschuwingen ontbroken. Ga dan door, maar weet, dat de Ileere om al die dingen u zal doen komen voor het gericht. Waren het alleen ougeloovigen en hun kroost die zulke dagen op losbandige wijze doorbrengen, het zou reeds bedroevend genoeg zijn in een gereformeerd land, maar dat er zooveel belijders der Waarheid met den heilloozen stroom meegaan, daarover moeten wij ons schamen. In zeker opzicht was het altoos wenschelijk, dat ieder kenbaar was tot welke kleur hij behoorde, nl. vöör of tegen de Chr. beginselen. Was men echter op zulke dagen gemerkt, hoeveel Chr- merken zou men op ver keerde sporen zien dwalen. Gelukkig beleven wij een tijd, dat de Chr. beginselen weer meer in eere komen, hoewei wij hopen, da onze oogen bij aan- of voortgang maar veel geopend mogen zijn voor denogheer- schende gebreken, die we dan in een weg van orde liepen te zien verbeterd. Toch kon elk in zijn s andpunt en op zijne plaats wellicht meer doen voor de eer der begin selen van 't Woord, als men bij velerlei gelegen heden zijne kleur maar niet verloochende. We weten allen wel,dat er machtige verzoekingen kunnen voorkomen, waarin men zon kunnen val len zonder 's Heeren bijstand, doch men begeeft zich soms zoo moedwillig en tegen zijne coneien- tie op glad ijs Dat wij dan allen in de eerste plaats voor oogen houden jde Chr. kleur, die bij den doop reeds op ons voorhoofd kwam, welke nog verhoogd werd toen wij later belijdenis van ons geloof deden. Te bejammeren is het, dat onze tegenpartijen maar al te vaak ons toevoegen „zijn dat die mensehen van Chr. kleur, en dat hun kroost Anderen mogen zich soms kleurloos of neutraal willen noemen, doch dat kan niet bestaan. Jezus zelf doet hier uitspraak, zeggende: „wie niet met Mij is. die is tegen ons." In den eigenlijken zin kan kleurloos dus niet bestaan wat men zoo noemen wil, wat het ook zij, het is zeker niet uit het gelooi en dus zonde. Mogelijk hopen wij later op eenige punten, die betrekking op de kleur hebben, nog wel eens terug te komen, doch zullen het nu hierbij laten. U, geachte Red., dankzeggende vpor de afge stane ruimte, hoogachtend, UEd. Dw. Dnr., Middelharnis. H. v, d. MEULEN. Iiisiiliiide en de Zending. Door O. G. Sterkenburg. J. M. Bredee te Rotterdam. Dit leesboek'voor Huis en School zal zijn weg wel vinden. Het plaatst ons op de Zendingster- reinen in Java, Borneo, Sumatra, Celebes en de Molakken. Het schetst den grooten, zwaren, vaak moedeloozen strijd tegen 't Heidendom in een bijna 40-tal tafreelen, verlucht met allerlei illus traties. 'tSpijt ons te moeten zeggen, dat deze niet allen even goed uitvallener zijn er onder welke in een volgenden druk wel eens aan revi sie mochten onderworpen worden zoo onduidelijk. Doch de lessen zijn uitnemend eenvoudig en teekenend: spreken van zendingslief en zende lingenleed van opofferde liefde der zendelingen bij zooveel hardheid en gevoelloosheid voor 't Christendom der Heidenen, 'tls een uitnemend boekje en schrijver en uitgever succes gewenscht Ondergeteekende heeft de eer te berich ten dat hij in Mei as. te Middelhar nis, Soniiiiclsdijk, Dirksland, Goede reede en Onddorp zijn zal met zijn beddenmaehien tot het zuiveren van led- veerenenz. Oude Tonge. SSI* Voor Middelharnis en Sommelsdijlc worden orders aangenomen bij G. RIET MULDER te Middelharnis. Voorstraat, Middelharnis. Werkt dagelijks met elke weersgesteldheid De Vereeniging te Steenbergen (Goedgekeurd bij Koninklijk besluit,) zal op Maandag fil «Inli e.k.een vevlotiDg houden die inderdaad eenig en prachtig zijn 3 zal, en de verwachtingen van iedereen zal over treffen. HOOFDPRIJS: Een keurig Geen namaak, maar van echt notenhout naar de eischen des tijds gemaakt. Het bestaat uitBuffetkast, 6 Stoeien en Fauteuil, Tafel eu Spiegel. Stoelen en Fauteuil zijn met prachtig trijp bekloed. Da Spiegel ia van geslepen glas met breedon rand. Do waarde is hooger dan van een paard als 1ste prijs, terwijl alle andere Eancibouw en Huishoudelijke artikelen, Tuigen, enz., mede iedoreen's verwachtingen overtreffen zulleD. Maximum loten 4000. Prijs per lot 50 cents. 11 loten voor f5. Loten verkrijgbaar bjj J. TIEMAN, Hoofd- dopóthouder te Sommelsdyh, en bij zijne agen ten door geheel Flakkee. «Foiikeriraïisstraat 5!?, BOTTERHAM. Kippengaas vanaf 3 ct p. M., 1 M. hoog 7, 1.20 M. 11, 1,50 M. 13 cent, pr. kwaliteit, bij groote hoeveelheid flinke korting. Prima Asphaltpapier p. M. en p. rol. Stekeldraad f 3.50 per haspel van 225 M., nauw bezet. Heindraad per M. en per Kilo. Spaden, Rie ken en Mestvorken. Bascules, Gewichten en Maten voor droge en natte waar, Harken, 25 ct. Schoppen, vanaf 60 ct. Batsen 30 ct. Snoei,- Heggen- en Rupsenscharen, Gieters. Blauw Horrengaas 25 ct. p. M. Gutta- Percha Wiel banden voor Kinderwagens vanaf 30 ct. -Fi guurzaaghout vanaf 15 ct. per plank. Metselaars- en Stukadoorsgereedschappen. Timmermans gereedschap op garantie. Trouwlustigen en ieder ander, raden wij een bezoek te brengen aan. het goedkoopste adres van Spiegels en Schilderijen te Rotterdam, want daar koopt men flinke spiegels 1,50, met geslepen glas 2,50. Prachtige salon- spiegels met kroon en prima gesle pen glas 6 75, schilderijen met gou den lijst vanaf 1.00 per paar. Prach tige schilderijen met Griekschc boe ken en oliegrafieplaten 3,75 per paar. Portretlijsten in groote keuze. Spreu ken in lijst, spotgoedkoop in ver schillende soorten voorradig, ook voor 12)-, 25-, 30-, 40-, en 50-jarige Huwelijksfeesten. Het beste adres voor reparatie. Koopt dus bij geen ander, het is uw eigen belang. Let goed op het adres Botersloot 175, Rotterdam bij S. H. v. d. STAM. I I Koopt die nooit anders dan versch bereid. I duar oude pillen schadilijk zijn voor de gezond- I heid. 1000 versch bereide Pillen kosten fl,50. Be'8' is 500 te bestellen voor f t, De werking deze' versche pillen is oneindig beter dan de depötpillen. Op '26 Maart 1897 schreef Dr. DE VRIJ het Pharmaceutisch Weekblad, dat de Kinadrap pels in vierkante flacons a f 1,verkrijgbas' gesteld niet aan de eischen voldoen, ook niet de losse daarvoor gebruikt eu n iet erkendtalszjj11' Kinadruppels, maar uitsluitend de latere ChiM liquida. Deze worden verkookt in droppe'fleschic' S van 50 en 80 cent bij Ook verkrijgbaar gesteld hij deD Heer Ofj Burgei gemeente den 22stei| voor het van heden de jaar vad ten gevolg teekeningei De genoq Secretarie en in afseh ten verkrij| Burgen De J. B. BURGEïj méente kennis, da! een verzot reeteur de petroleum om vergu: in een looi den Weip bekend in| 1904, des Secretarie I dit verzoet schriftelij li als zij di drie dagei de Secreta ter zake ii Burgen De Bué P. VAN 1 BURG! meente 1904, des' schrij ving vuilnis, slooten ed gensplaat 1905. De meente-Sq Burg De Bul P. VAN BURGï meente op den 2| het jaar heden tol kracht bij van rech trent sch ieder op nedergeltj taling dtf BurgJ De Bu P.VAN BURGJ meente on dei zoel verlofgaif houden a.s. des Aan d| genomen o. Verlo vermei tens staatslj der de h. Verlof pendef genoeif roepen c. Verlofj van het oj d. Verlo Konin loopeif. Voort: gende Dat verschijl de Jklee vertrek boekje twee to' gelegen bewarin den opg geldige 2e. enz.|| Isurj De I'. VANl

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2