ol i 3 i der Militiewet 1901 d i. voor straf onder de wapenen zijn geweest die bestemd zijn onder de wapenen te worden geroepen en diegenen welke het is vergund het onderzoek in Nov. of Jee. te ondergaan behoeven aan dat onderzoek geen deel te nemen. Naar wij vernemen is liet gezin van A. Klink verleden week Woensdag aan een groot gevaar ontsnapt. De vrouw van Klink had nl. een pan rijst gekookt en terwijl zij even het huis had verlaten had men eene hoeveelheid vergiftige lucifers in de pan geworpen (de stokjes werden ech ter niet gevonden.) Aan de kleur van de rijst bemerkte men dat de zaak niet in orde was, en werd het gezin voor onheil bewaard. Spijkcuisse. De Spoorbrug over de Oude Ma^s nabij deze gemeente is" de vorige week aan het Rijk overgeleverd. Donderdag werd er proef gedraaid met de draaibrug, die er noodig was voor de scheepvaart en daarbij bleek dat biet mede nog al wat oponthoud is, waaraan echter wel verbete ring zal kunnen worden aangebracht. Het »R. N.« geeft er de volgende tech nische bijzonderheden van. De brug zelve is inderdaad een magni- fique bouwwerk. Zij heft haar welvingen hoog uit het groen der landen op, zicht baar op verre afstanden, van den Maas- sluischen zeedijk tot achter Oud-Beierland en van Roon tot achter Geervliet. En dichtbij gezien met haar vier torentjes op de middenpijlers, coquette brugwachters huisjes op de landhoofden en met haar nieuwe constructie van zijschorenstand, is zij een bevallig slank brugwerk waaraan het massief plompe van de mees® spoorweg bruggen absoluut ontbreekt. De brug is ontworpen door den inge nieur van 's Rijks Waterstaat Henket, die in het eerste jaar den bouw bestuurde. Toen overleed hij en zijn plaats werd inge nomen door den jongen ingenieur A. L. De Gelder, die bet werk ten einde heeft mogen leiden. Met den onderbouw (pijlers en landhoofden) werd in April 1900 begon nen, door de aannemers Wiegering. De bouw begon in April 1902. Zij werd uit gevoerd door de firma F. Kloos Zonen, die hier de prachtige serie van haar groote werken, met één vermeerderde en één, dat de roem van haar bekwaamheid, zoo dat nog mogelijk is, in de industrieele wereld zal doen stijgen. Het geheele bouwwerk staat op twee stroompijlers, één draaipijler, één oeverpijler en twee landhoofden en het wordt in de eigenlijke brug gevormd door drie vaste spanningen een aan den linker en twee aan den rechter-oever elk van ruim 8 8 M. lengte en een draaibrug in het mid den, ter lengte van 65.60 M., die na de Velzerbrug de grootste draaibrug van ons land is. Totaal is dus de lengte van oever tot oever ongeveer 330 M. De verkeers- breedte is 5 M. tusscheu de trottoirs plus aan beide zijden een voetpad van 1.35 M. De vrije doorritruimte, in de hoogte der brug, bedraagt 5 M. in het midden 12 M. en op de einden 8 M. De brug staat in baar geheel 6.40 M. boven A P. (de Rotterdamsehe voetbrug ongeveer 3 M.) zoodat dus met gewoon hoog water de passagiers-stoombooten met gestreken pijpen gemakkelijk onder de gesloten brug door kunnen. Bij open draaiburg is aan elke zijde een vrije doorvaartruimte, tusscheu de remmin gen van 25 M. vrij en de scheepvaart vindt daar gefiiiddeld 10 M. diep water. De geheele bouw is zonder persoonlijke ongelukken geschied. Het grootste aantal werklieden per dag was 64. Een technische bijzonderheid daarbij is, dat hier voor de eerste maal de eisch werd gesteld, dat de ijzerconstrutie machinaal op het werk moest wordai geblonken, waardoor natuurlijk de nagels veel vaster zijn ingedreven. Dit ge schiedde met waterdruk en een accumulator, die met 100 atmosfeeren druk 25000 KG kracht op den nagel oefende. En terwijl in Velzen, aldus, circa 150 nagels per dag met één machine werden geklonken, bracht men het hier in dagen van 12 uren tot 950 nagels en met twee machines tegelijk tot 1300 nagels. 85 pCt. van de benageling is machinaal uitgevoerd (in Velzen 17 pCt.) In zijn geheel heeft de bouv\ van deze brug twee millioen gulden gekost, waarvan 7 ton voor den bovenbouw en ruim 6'/2 ton voor den onderbouw. De brug is berekend vooi normaalspoor, met een belasting dus van 60 ton. De rails liggen in het midden. En omdat er niet tegelijkertijd met den tram rijtuigen kunnen bewegen op het brugvlak, wordt telkens als de tram in zicht komt aan weerszijden van de brug op de landhoof - den een boom neergelaten, die aldaar het middenrijpad afsluit. De tram rijdt daar zijdelings langs en dan de brug op. Zoo dia de tram de brug verlaten heeft, worden de boomen weder geopend en kan het ge stremd voertuigenverkeer voortgang hebben. Door een even eenvoudig als vernuftig toestel worden de boomen van de draai brug af door de brugwachters gesloten en geopend. En tegelijk met deze boomen beweegt een signaalschijf, die de koetsiers waarschuwt. ¥ei'koopin^en. Op Woensdag 18 Mei 1904, des nam. 3 uur in het „Hotel Meijer" te Middelharnis AfsLg van 4,03,90 heot tiendvrij, gedraineerd bouwland in den polder de Oostplaat to Middelharnis lead. Spclic A. nrs. 388 en 389, toebehoorendo aan den heer D. C. van Weel aldaar in twee per- oeelen en in oorabirntie. Notaris STEHOUWER. Op Vrijdag, 27 Mei 1904 des voorin, ro ure tc Ouddorp Meubilaire goederen en Herberginventaris behoorende tot den fail lieten boedel van Anlhonij Sandifort aldaar. Notaris STKHOUWER. Iisgcftomlefr» Buiten veran twoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur UEd. zoudt mij ten hoogste verplichten, u mij weer een plaatsje in uw veelgelezen kolommen wildet afstaan. ONVERANTWOORDELIJK Waarde lezers Vele en velerlei stukjes worden tegenwoordig onder de oogen van het courantenlezend publiek gebracht, doch maar zelden kwam in iemand zoo hardvochtig of op zulk eene God-onteerende wijze met zijne dwaalgevoelens voor den dag, als nu eenige weken achtereen de lieer Van Broek hoven, gewezen godsdienstonderwijzer te Melis sant. Ik zal hier zijne grove dwalingen niet gaan weerleggen, waartoe iedere ontwikkelde catechi sant van 14 jaren licht in staat zou zijn. I11 de eerste plaats acht ik dit ten opzichte van den stellor_ overbodig, aangezien ik ZEd. reeds een paar jaren geleden van zijn treurvollen geeste lijken toestand lieb trachten te overtuigen, toen ik dien bij de eerste kennismaking in hem be speurde. Mijne woorden, zoo kalm mogelijk en op 't Woord gegrond uitgesproken, maakten geen gunstigen indruk op ZEerw. en waren van dat gevolg, dat hij mij verzocht, nooit zijn erf meer te betreden. Nu ik echter enkele weken geleden de tijding van zijn vertrek vernam, bezocht ik hem nogmaals, om te vernemen of die remon- strantsche gevoelens hem nog bezielden. Zonder veel omhaal te maken, moet ik hierbij de treu rige ervaring meedeelen, dat ZEerw. nog dieper verward was geraakt in een net van dwalingen, die haast aan bet ondenkbare grenzen. Een onbekende mag nu mogelijk vragen: wat deed men te Melissant dan met zulk een herder der schapen? Hierop moeten we helaas het be droevend antwoord geven, dat ZEerw. circa elf jaren aldaar optrad als voorganger en prediker in de ïlerv. Kerk. Deze daad noemen wij openlijk onverantwoor delijk, niet alleen voor ZEerw. zelf, maar bovenal voor de Classis en ook voor de Ringpredikanten. Men wist, of men behoorde althans te weten, op welke wijze die vacante gemeente werd bediend. Ik meen op goede gronden hier te kunnen bij voegen, dat er in die jaren verschillende klachten waren ingediend van gemeente- en kerkeraads- leden, doch men klopte steeds .".au eene doove mansdeur. Was dit onverschilligheid van de be voegde authoriteit, dat zij die Melissantsche zielen liet verwaarloozen, of hadden zij zoo'n overmatig groot vleeschelijk medelijden, dat men ZEerw. liever in zijne betrekking liet, dan te vragen wat hunne roeping en de eere Gods van hen eischteNiet dat wij iets persoonlijks tegen ZEerw. hebben, want dit zei ik hem nog bij mijn laatste bezoek, dat ik hem van harte eene goede brood winning toewenselite, maar tevens hoopte, dat hij met zijne tegenwoordige gevoelens nooit meer op eenigen kansel zou komen. Dit mag m sommige ooren wat scherp klin ken, docli ik beroep mij ook in dezen op Gods Woord, en wel Openb. 2, waar wij van öeEfesi- sclie Gemeente met lof hooren getuigen, dat zij de kwaden niet konden verdragen. Maar dé meesten in onze dagen zijn meer overgoten met een Laödiseschen geest, noch koud noch heet zijnde, en allerlei ieeringen kunnende verdragen. Waar de waarheid alzoo op de straten struikelt, wie begeeft er zich voor in 't gericht Gelukkig zijn er enkelen openlijk tegen te velde getrokken en hebben het hunne gedaan, om tegen grove wangevoelens to protesteeren. Ook ik had dit voornemen bij het eerste schrijven opgevat, doch wilde den Eenv. eerst tot den einde zijn begin selen laten propageeren, om dan deze scheikun dig aan den Waren Toetssteen te onderzoekon. Tot mijne blijdschap hebben nu reeds een drietal broeders dit werk aanvankelijk ter hand genomen, en wensch ik dus het gras niet voor hunne voeten weg te maaien. Ik heb alleen het onverantwoordelijke van deze daad kortelijk willen aantoonen, mocht het zijn tot een spoor slag, om voortaan, elk in zijne omgeving en in zijne betrekking, acht te slaan op zichzelven en op de leer. Laat ons hierbij ook letten op het getuigenis, dat Paulus gaf van de gemeente van Beréa, n.l. dat zij edeler waren dan die van Thes- salonica, omdat zij onderzochten of die dingen alzoo waren als hun werd voorgehouden. Ten slotte kan ik ook niet nalaten, mijn leed wezen te betuigen over het smalend spreken aangaande die zeldzame Godsmannen, Augustinus en Calvijn, waar toch ieder rechtgeaard leeraar van onzen tijd gaarne aan de voeten zou willen zitten, om van zulke leermeesters onderwezen te worden. Toch bevreemd het ons niet, dat Z.Ew. gaarne de leeringen en geschriften der Oud-Vaders uit de wereld zou hebben, daar alsdan de dwalingen nog gereeder ingang zouden vinden. Gelukkig evenwel heeft de Groote Jozef eene ruime voor raad koren 111 de jaren des overvloede laten op leggen voor de magere tijden, opdat Zijn volk in de dagen des hongers 111 het leven behouden zou blijven. En hiermee, geachte Redactie, wensch ik te eindigen, U dankzeggende voor de opname. H. v. D. MEULEN. Middelharnis. Mijnheer de Redacteur. Verleen ons s.v.p. een plaatsje in uw veelgele zen blad. Donderdagavond had alhier een openbare ver gadering plaats, ter bespreking eener onderlinge broodbakkerij, J. de Berg opende de vergadering met een hartelijk welkom, en deelde mede, dat de heer Spiekman uitgenoodigd was, dit onderwerp uiteen te zetten, maar dat die de uitnoodiging niet had aanvaard, zoodat nu de B. in een korte rede het nut van deze Coöperatieve vereeniging zou bepleiten. Zijn rede was ongeveer als volgt De laatste jaren zijn de Coöperatieve vereeni- gingen als paddestoelen uit den grond gerezen, bv. in Duitschland is genoegzaam alles coöperatie ook in Nederland treilen we bijna in iedere stad coöperatieve broodbakkerijen, winkels enz. Ook schijnt er den laatsten tijd op het platte land behoefte aan Coöperatie gekomen te zijn de hee- ren landbouwers koopen onderling hunne mest stoffen enz. ook zijn er een paar kolenbonden opgericht, een te Sommelsdijk, een te Dirksiand, die uitstekend werken, en nu hebben wij bet initiatief genomen om hier in Oude Tonge, een onderlinge broodbakkerij te stichten. Spreker deelt mede, dat te Middelburg zevenhonderd leden aan de bakkerij zijn, zij werken daar met achttien knechts- het loon bedraagt voor iederen knecht elf gulden per week, waarvoor zij 66 uren werken de Administrateur verdient dertien gulden per week, het brood kost 12 cent per kilo (wit), het bruine 11 cent met melk gekneed. De voordeelen. die hier aan verbonden zijn, zijn dezegoede kwaliteit brood en de winsten worden op de jaar vergadering onderling verdeeld. Waar wij dus zien, dat deze vereeniging zooveel nut van zich afwerpt, waarom zouden wc dan ook hier in Oude Tonge niet zulks kunnen stichten vraagde spr. daar er hier reeds j iren geklaagd is over slecht en duur brood, wat den laatsten tijd bevestigd kan worden. De bakkers verkoopen hier het brood voor 22 cent, zij rijden er mede naar Herkingen enz. en verkoopen het daar voor 20 cent. Wan neer we nu in aanmerking nemen, dat zij hun paard en wagen hier op na moeten houden, kun nen we constateeren, dat zij hier het brood in plaats van 22 cent wel voor 18 centen zouden kunnen verkoopen. Spr. stelt twee wegen voor, boe de bakkerij kan worden ingericht, rekening houdende met de schrale beurzen der arbeiders. Ten eerste, ieder lid betaalt 's wekelijks 5 cent contributie; niet-leden 1 a 2 cent per brood meer, deze gelden gaan in een reservekas, deze kas is dienende, om inden winter en bij ziekte, onmach tige betalers al., (leden) toch aan brood te kunnen helpen, met dien verstande, dat de schuld, die zij in den .winter maken, eer het weer winter is, aangezuiverd is, om dan weer opnieuw geholpen te kunnen worden, op deze manier wordt bet brood na aftrek van alle kosten, tegen den kos- tendon prijs verkocht. Ten tweèdc. Het brood voor denzellden prij3, die hij ile particuliere bakkers betaald wordt, ook aan deze bakkerij te betalen, en dan voor de winst die er gemaakt is, in den winter 8 it 10 weken gratis brood te verschaffen. De bakker moet onder contröle van den administrateur of bet bestuur staan. Jongelieden kunnen ook lid worden, tegeneen contributie van 5 cent per week, welke echter op de jaarvergadering de f 2,60 die zij betaald hebben uitgekeerd worden. Op deze manier helpen zij toch de Vereeniging steunen. Hiermede eindigde spreker, met de vraag, of er nog in de vergadering waren, die wensehten met hem van gedachten te wisselen. Slechts een drietal uit de vergadering deden een voorstel. P. Baart stelde voor in plaats van Zater dagsavonds den administrateur bij het ontvangen van liet geld tegenwoordig te zijn, ter verge makkelijking dit, 's Maandagsavonds de boeken van den bakker 11a te zien. T. van Schouwen stelde voor het meel zoo uit den zak, zonder bloem te gebruiken. AV. Ouwens vraagt, wanneer deze bakkerij toe neemt, wat zullen wij dan met de particuliere bakkers doen. Spreker vindt het voorstel van B. goed. Van v. S. ook, maar wanneer er bloem gebruikt wordt, moet liet van de beste kwaliteit zijn. Wat de vraag van O. betreft, zegt spreker, moeten wij dan bet algemeen belang verwaarloozen ten koste van liet particulier belang, d. w. z. moeten de ingezetenen duur brood eten om een handjevol bakkers een rijk hesman te bezorgen, daar de burgers in de gelegenheid zijn om goede kwali teit brood voor geringen prijs te genieten, het welk spreker aantoont met feiten van lien, die hun eigen brood baklcen. Hiermede eindigde spreker. 'n Dertig personen gaven zich op als lid. Dit is echter niet genoeg, zoodat we de ingezetenen van Oude Tonge dringend verzoeken toe te treden, wil de Vereeniging vatbaarheid kunnen krijgen. U mijnheer de Redacteur dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij, Namens liet Comité MAGHIEL KOERT Pz. Oude Tonge. Geachte Redactie Wil U onderstaand stukje een plaatsje geven, bij voorbaat dank. In No. 24, 11 Mei, van s>Vooruit« kwam een bericht voor van Ooltgensplaat dat wel eenige opheldering verdient aan gezien hier zeker eene vergissing in 't spel is. Daar stond toch te lezen, dat er on langs een verzoek aan minister Kuyper was gericht door eeti deel der bevolking om den Burgemeester den heer P. v. Weel G.Gz. (die tevens Burgemeester van den Bommel is en aldaar woont) niet voor een herbenoeming voor te dragen. Dit nu is niet juist. Het adres behelsde het verzoek om een eigen Burgemeester, die in Oolt gensplaat zou wonen. De wijze van uit voering werd geheel aan den Minister over gelaten over het niet herbenoemen werd geen woord geschreven. De Minister kon dus den heer Van Weel weer herbenoe men of niet. Dit was zijn zaak, ook in het laatste geval liet men den Minister over of hij een liberaal of wel een antirevoluti onair wilde voordragen ter benoeming. EENIGE INGEZETENEN. Ooltgensplaat, Mei 1904. A li RO N Dl SS B A J E X TS- R EU 11 TB A N K (Kamer \an Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 1!) Mei. Heden werd het volgende vonnis ge wezen ESiievoti.Jijje moordaanslag Hedenmorgen werd voor de rechtbank alhier behandeld de zaak tegen den 22- jarigen herbergier J. A. D., wonende te Middelharnis, thans gedetineerd. Zooals men zich herinnert had hij op Donderdag 11 Februari jl. op slechts wei nige passen afstand met een geladen re volver op Magdalena Langbroek, haar moeder C. van Dijk en haar kind J. A. L. geschoten, met het gevolg, dat allen getroffen werden, C. Van Dijk zwaar licha melijk letsel is toegebracht en het kind J. A. L. aan de gevolgen is overleden. Volgens dagvaarding werd beklaagde ten laste gelegd als zoude hij op den reeds genoemden datum opzettelijk C. van Dijk, huisvrouw van M. Langbroek, M. Lang broek en J. A. Langbroek van het leven hebben willen berooven, door op die per sonen, die slechts enkele passen van hem waren verwijderd, uit een met zes patronen geladen revolver eenige schoten te lossen, zoodanig dat een der kogels J. A. L. in de buikholte is gedrongen, waardoor de lever, de maag en de linkernier verwond zijn geworden, tengevolge waarvan een in wendige bloeding is ontstaan, die den dood van het kind J. A. L. op dienzelfden dag veroorzaakt heeft. Vrouw C. van Dijk had een schotwond in de linkerborst, een schamp schot aan het rechterschouderblad en een schot in de rechterwang, terwijl haar doch ter, de moeder van het kind, een schot wond had ontvangen aan de rechterwang en een aan den rechterduim. In deze zaak werden 8 getuigen ge hoord en drie getuigen a décharge, onder wie twee deskundigen. Voordat beklaagde door den waarne mende vici-president mr G. W. baron Van der Feltz ondervraagd zou worden, stelde de verdediger mr. P. H. Lammers aan de rechtbank voor, dat met het oog op het zedeukwetseude in deze zaak, de verdere behandeling met gesloten deuren zou ge schieden. De rechtbank bepaalde daarop dat de zaak met gesloten deuren zou behandeld worden, tot grootea spijt van de massa bewoners van Middelharnis, die voor dit doel een extra reis gemaakt hadden en zich plaatsjes hadden weten te veroveren op de publieke tribune. Naar wij vernamen werd door het O. M, tegen beklaagde 21/2 jaar gevangenisstraf geiëscht. Uitspraak over 8 dagon. 8<'ht»pemliefstal. Na de schorsing hadden zich te ver antwoorden H. v d. M., 51 jaar en Th. van der M., 22 jaar arbeiders te Den Bommel thans gedetineerd terzake dat zij tezamen in den nacht van 5 op 6 Augus tus 1900 te Oude Tonge uit een schaapskooi aan de Molendijk aldaar 2 schapen en 1 ram zouden hebben ontvreemd tennadeele van A. L. V. Kuypers. En op ot om streeks 8 Augustus 1900 te Ooltgensplaat uit een schaapskooi in den Mariapolder 2 schapen te nadeele van C. van Rooyen, weduwe vau A van der Tol. In deze zaak werden 10 getuigen ge hoord. De beklaagden waren zooals wij beweer den aan de diefstallen »dood« onschuldig. Wel waren zij getuige M. L. tegenge komen, toen zij van het visschen in de »Teik terugkwamen. Ze hadden hun werk pakken aan. L. dreef eenige schapen voor zich uit en op diens verzoek had Th. van der M. die schapen voor hem helpen drijven. Daarvoor had hij 3 kwartjes belooning gekregen. Getuige M. L, die reeds in 1900 een jaar en zes maanden gevangenisstraf voor dezen diefstal had ondergaan verklaarde dat Van der M. en zijn zoon zijn mede plichtigen waren geweest. Hij had Van der M. echter »gespaard« en had zijn straf uitgezeten Met beide beklaagden had hij algesproken schapen te gaan stelen. Zij hadden zich toegang tot de kooien ver schaft door de hekken te openen, die met touwen waren gesloten. De beklaagden hadden de schapen gebonden met touw, door getuige voor dit doel gekocht. Op aandringen der politie van den Bom mel had beklaagde deze bekentenis eerst thans gedaan. De beklaagden ontkenden dit alles hard nekkig en scholden L. voor een leugenaar. Getuige C. A. Westdijk verklaarde, dat kort na den diefstal de beklaagde naar Autwerpen waren gevlucht. Spoedig waren zij echter terug gekomen. Getuige had aan H. Van der M. gevraagd, waarom zij ge vlucht waren als zij onschuldig aan den schapendiefstal waren. H. had daarop ge antwoord, dat hij en zijn zoon volstrekt niet onschuldig waren doch wel degelijk medeplichtigen van L. Beklaagde H. Van der M. heette dit weder geheel te liegen en beweerde met zijn zoon naar Antwerpen gevlucht te zijn omdat zijn schuldeischers het hem benauwd hadden gemaakt, die dreigden zijn boeltje te laten verkoopen. Nou, wat mos ik doen achtbare Ik heb me heélen rommel verkocht en me »verrekie« en zoo ben ik weggegaan. Alles waat die man verklaart is »leugental« De heele rommel is een ^doorgestoken kaart Mr. H. M. Cohen Tervaert, de substi tuutofficier van justirie herinnerde er aan, dat beklaagde H. v. d. M. en zijn gezin een schrik zijn voor den Bommel. Tegen hem zijn vele klachten ingekomen, vooral na den brand die zich daar heeft voorgedaan. Spreker eischte, dat beide beklaagden zouden worden veroordeeld tot dezelfde straf,- die in 1900 aan M. L. was opgelegd een jaar en zes maanden wat H. v. d. M betreft met aftrek der preventieve hech tenis. De verdedigers mr. H. Kingma Boitjes en mr. A. W. Schippers waren beklaagden als verdedigers toegevoegd. De eerste wees er de rechtbank op dat de hoofdgetuige M. L. een verklaring, had afgelegd tegen zijn medeplichtigen. Votgens de Duitsche wet mag zoo'n getuige niet gehoord worden, doch bij de Nederlandsche is dit niet verboden. Pleiter eindigde met vrijspraak te vragen voor beide beklaagden. Mr. Schippers meende, dat vrijspraak" zou moeten volgen. De aanwijzingen waren volgens pleiter uiterst zwak en het getuige nis van getuige L. hoogst onbetrouwbaar. De beweegredenen van diens plotselinge bekentenis moesten worden in verband ge bracht met wraakzucht, die hij ten opzichte van beide beklaagden koesterde. SJaïsSag Aanbesteding'. Ooltgensplaat. Bij de gehouden aan besteding voor het maken van eene nieuwe steenglooiïng en het afbreken van de bestaande oude met het bijleveren van nieuwe steen, waalpuin en perkoenpalen, aan denvoever yan den kleinen »Adriana Theodorapolder« alhier, zijn ingekomen de volgende biljetten W. Volker, Sliedrecht f 16900 P. de Jong Jz. Hardingsveld 16650 J. W. van Wijnen, Sliedrecht 16640 J, van 't Verlaat, Hardingsveld 16592 C. Bokmau, 16280 C. de Jong Jz. 15962 C. Slagmolen, De Werken 15940 f, Dubbeldam, Dordrecht 15850 Joh. Hamstceg, Giesendam 15830 P. Konings, Werkendam ï- 15567 P. C. Langeveld, Hardingsveld 3> 14280 L. Dubbeldam, Sliedrecht 13288 J. Roskam Cz." Dordrecht 13 17 2 C. Klein, Sliedrecht 13147 G. Dekker, Sliedrecht 13000 Gegund aan de laagste inschrijver. iiiargersyiie Miami. M&drïe&hamis. GeborenCornelia Amhonius z. v. Wilhelmus Cool- bergen en Helena Gootjes. Jan Karei z. v. Jan Hendrik Pameier en Alida Jacoba Kolff. OmdedenJan Benschop 73 jaar wedn. van Wil lem tje van Gelik. Abraham Verwejj jm. 10 maanden. Den Bommel. Geboren Jacob z. van L. Wesdijk en J. van dan Bos. Huibert z. van P. van Weel en I. J. Hartm ai. Pieter z. van J. Kievit en A. van Kempen. Willem van P. Bakelaar en E. Wolfert. Geertje d. von Anthonie van Dijk: en Arenlje Bakker. Getrouwd: J. de Laat 20 j. en C. Oostdijk 20 j. C. Schouwenaar 55 j. en A. Wesdijk 36,j. J. Harden- dood 28 j. en T. vau der Yeer 25 j. Ooltgensplaat. Ondertrouwd Pieter du Pree 22 j. van Den Bom mel en Adriaantje Goemaat 23 j. Gehuwd: Matthijs Verkerke 21 j. van Den Bom mel en Dina Reemus 30 j. Ouddorp. GeborenJan z. v. Klaas Westhoeve en Hester Tanis. Pieter Bernardus z. v. Jacob Verhagen en Cornelia de Jong. Jansje Maartje d. v. Maarten West - hoeve en Krientje Tanis. Frederika d. v. Adrianus Witte en Aklara Teodora Elizabeth Jansen. Grietje Adriaantje d. v. Willem Tanis en Kommertje Heei- 9chap. Jacomijntje d. v. Teunis Johannes Haraeeteman en Janüetje Koese. Pieter z. v. Willem Breen en Cornelia de Jong. Jan z. v. Cornelis Hameoteman en Neelije Grin wis Gehuwd: Krijn Znndburg j. m. 24 jaar en Mart "n- ije v. d. Bok j.d. 22 j. Willem Pieter Pape j. rn.30 j. en Keeltje Westhoeve j. d. 20 j. Overleden: Teunis Grinwis 81 jaar wedn. v. Mai- tijnte Broekman. Krijn tje Sandifort 1 maand. Cor nelia Pape 14 dagen. Cornelia Tunis 74 j. vrouw van Jacob Job Tanis. Maartje de Ruiter 75 jaar wed. van Evert v. d. Sluis. Levenloos geb. kind van Mairtj# Witte en Hubert Posluper. Sierk eia Meiiool. Predikbeurten Zondag 15 Klef. NED. IIERV. KERK. Sommelsdijk, vm. en 's av. Ds. Westrik. Middelharnis, vm. on 'sav. Ds. Bruining. Stad, vm. on nam. Ds. Polhuijs. Den Bommel, vm. eu nam. Ds. Emmen. Ooltgensplaat, vm. en nam. Ds. Verweij. Oude Tonge, vm. en nam. Ds. van Doldor!* Nieuvro Tonge, vm. en nam. Ds. "Weniink, Dirksiand, vm. en nam. Ds. Lammors. Herkingen, vm. Ds. de Stoppelaar. Nam. geen dienst. Melissant, nam. Ds. de Stoppelaar uit Herkingen. Stellendam, vm. en. nam. Ds. Hoogondijk. Goedereede, vm. Ds. de Gidte. Ouddorp, vm. en nam. Ds. Boss. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelliaruis, vm. en 'sav. Da. Steketee. Stad, vm. on 'sav. leeskerk. Den Bommel, vm., en 'sav. leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. Ds. Koppe. Ouddorp, vm. on 'sav. dhr. Basoski. OUD-GEREEORMEERDE KERK. Melissaut, vm., nam. cn 'sav. Ds. Hartkamp. Herkingen, vm., nam. en 'sav. Ds. Ruben van Ter-Nouzeu. Ooltgensplaat, vm. en num. leeskerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. IiiisBing. GEREE. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksiand, vm., nam. en 's av. Ds. Mackenze. VRIJE EVANGELISATIE. Ooltgc-nsplaat, (Langstraat), vm. en nam. dhr. Wielhouwor. Med. Itcrv. kerk. Beroepen: Te Purmerland en den Ilp(toez.)de heer Kijne, cand. te Vlaardingen. Aangenomen Naar Dronrijp door ds. Buiskool van Holwerd. Naar Zuidwolde door ds.Knotnerus te Nijeveen. Naar Rekken door dhr. Slot Jr. cand. te Rotterdam. BedanktVoor Ossendrecht, ds. Oudegeest te Rhenoy. Voor War ten a en Wartiens door ds. Eolpmers te Kooten. Voor Op- en Neder-Andel door ds. Jongebreur te Jaarsveld. Geref. Kerken. Aangenomen Naar Zaamslag dhr. Mulder cand te Haarlem. Bedankt: Voor ReeuwijkSluipwijk door dhr. Muider cand. te Haarlem. De candidaat dhr. Colenbrander van de Theolo gische School te Kampen, is, na voldaan examen toegelaten tot de evangeliebediening. Te Driel, gem. Heteren, is Zondag op 53-jarigen leeftijd over eden ds. Van den Hoonaard, predi kant aldaar sedert 1882. TeïegTftEiiiiien. TOKIO, 12 Mei. De aanvallen der Russen op Andzjoe hebben den geheelen dag geduurd. De Japanners verloren 4 dooden en 6 gewonden, de Russen meer dan 50 dooden en gewonden. TOKIO, 12 Mei. Een ambtelijk onder zoek bewijst dat Alexejef's bericht als zou de spoorweg naar Fort Arthur hersteld zijn, onwaar is. 'iiiirkUrerichlen. Briellc, 9 Mei. Boter f 0,55 tot f 0,—. Eieren 3,per 100 stuks. Rotterdam, 9 Mei. Buitenl. granen vast. Rogge per 2100 kilo: 77/78 kg. Helena prompt 1 140.50, 9 puil Taganrog f 119. 120. Gerst por 2000 kilo: G0/61 qg. Zuid-Russ. f 98 a 100, 60/61 kg. dito dag. gewacht f 96,60, 98. Boekweit per 2100 kilo 63/64 kg. Odessa stoomend f 164 contant. Boekweit- grutten per 2100 kilo Prima Petersb. Jadritza 1 216. Mais per 2000 kilo, Amerik. Mixed I 105 a 110, dodo puive f 115 a 116, do do April-aliading f 110, dodo Mei-aflad. f 193, do do Mei-Oet.aflad. f 115, Donau Bulgaar f 107 a 108, Novorossisk dag. gewacht f107. Biunenl. granen. Jar. tarwe. Per heet. f 0,— 0,per 100 kilo a 0,a 0,nieuwe do p. Hl. 7,a 7,75, p. 100 kilo f 8,— a 9,40. Rogge f4,90 a, 5,30 per Hl. "Wintel-gerst per 100 kilo f 6,75 a 7,25. Zomer f 6,50 a 6.75 en Clievalior f6,50 a 17,25 Haver per 100 kilo f 6,25 a 6,75. Bi. erwten f6,75 a f 8,mindere f 0,a 0,"Witte boonen f4,a 7,50 Bruine boonen f 7,a 16,mindere f 0, a 0,Ljjnzaad f 0,— a per Hl. Veemarkt, Aangevoerd lieden 364 vette runderen, 441 vette kalveren, 0 nuchtere diio, 233 schapen of lammer n, 542 varkens, biggen, 2 paarden. Run deren 25 a 36 ct., kalveren 85 a 48 ct., schapen 20 a 35 ct., lammeren a ct., varkens 18 a 21 ct. id. lichte voor export 18 a 19 cent per kilo. Aardappelen. Brielsche kralen f 0,a 0,Zeeuws, blauwe f 4.90 a 5,10, do. bonte f4.80 a 5,eigen heimers 10,a t' 0,Geldersche blauwe l' 0,a 0,magnum bonums f 3,20 a f 3/50. Duitsche roode 3,a 3,20, dito blauwe f 3.50 a 3,75 per Hl. Malta-aardappelen 9 a 10 et. per kg. Vlas. Aangevoerd 6882 steen Blauw 38 a 42 st. 2000 steen Groningsck 84 a 40 Btuivers, 900 steen Zeeuwscb 31 a 36 stuivers, steen Geel a stuivers per steen, Zeeuwscko eieren f 2,80 a f 3,Overmaasche dito f 3,20 a 3,40 de 100 stuks. Amsterdam, 9 Mei. Aardappelen. Geld. blauwe f 3,25 a 3,80. Pruis. Hamburg f 4,50 a 5,Westl. zand f 0,-a 0,Friesche llokk. jammen f 2,70 a 3,—, do. Fran, do f 3 a 3.75, do. blauw'e f2,40 a 3,25. Zeeuws. Bonte f4,a 4.50, dito Blauwe f3.25 a 4.per III. Nieuwe Malta 8 a 10 ct. per kg. Veemarkt. 388 Runderen, vette lste kwal. f 0,68 fa 0,72, 2e kwal. f 0,68, 3e kwal. f 0,58 per Kg. 145 Melk- en Kalfkoeien f 130 a 280. 90 nucht. kalveren i 8,a 16,696 vette varkens 34 ct. a 36 cent - Rijukanters 38 ct. a 49 ct. Overzeesche35 a 38 ct. p. k-

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 4