DRIE BLADER. Vrijdag 13 Mei 1904. Negentiende Jaarg. No. 969. Antirevolutionair w '''IF Orgaan voor de Zui«lliollan«l*clic en %reaw§elie Skilanden IN HOC SIGN O VINCES dip uitgever: T. BOEKHOVEN. Alle bukken voor de Redactie besteiad, Ad verteritten en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ultg-ever. Dit nummer bestaat uit EERSTE BLAD. ^AiBde oppositie. Van het christelijk ministerie ai te raken, wordt in deze dagen meer en meer het eenig, letterlijk alles- beheerschend verlangen bij de par tijen der linkerzijde. Bat verlangen wordt heviger en vuriger naarmate de tegenpartijen zien, dat het werk van hen Kabinet op christelijken grondslag zoo uit nemend slaagt. Want dat de viuchten van dien arbeid nog slechts voor een klein deel genoten worden op dit ©ogen blik, is eenvoudig het gevolg van den tragen gang van de parlemen taire machine. De wetsontwerpen liggen opgehoopt en nog verscheidene nieuwe ontwer pen zijn spoedig te wachten. Wat de antirevolutionaire partij in 1901 op den voorgrond stelde is ook door het Kabinet het eerst met kracht en voortvarendheid aangevat, nl. de verdere vrijmaking van het onderwijs, de regeling der arbeiders belangen en de daarvoor noodige belastingheffing. Dientengevolge werden dan ook reeds ingediend de wetsontwerpen in zake het hooger en middelbaar onderwijs, de arbeidswet, het arbeids contract en de tariefwet terwijl de Raad van State ter overweging ont ving de wet op het lager onderwijs en wetten voor de ziekte-verzekering en de ongevallenverzekering voor de zeevisscherij en nog binnen een paar maanden een ontwerp voor de pen sioenverzekering kan verwachten. Bovendien kwamen er ontwerpen tegen het drankmisbruik, tegen de loterij, tegen het neo-malthusianisme, tegen de bordeelen, tegen de on eerlijke concurrentie, tegen het ver bod van het onderzoek naar het vaderschap, ontwerpen in zake de landbouw-vertegenwoordiging, het notariaat, de militaire rechtsbedeeling de administratieve rechtspraak, en zijn inbewerking een nieuwe zon dagswet, een nieuwe armenwet en en wijziging der leerplichtwet. Dat alles is geschied ondanks de enorme tegenspoeden, die dit Kabinet, troffen en de ongeoetendheid van een deel zijner leden, ondanks vele bij zondere bemoeienissen met de uit voering van vroeger aangenomen wetten, wegens het uitvallen van twee ministers door den dood, we gens eene zware ziekte van II. M. onze Koningin en wegens anarchisti sche oproeren. In piaats van verbaasd te staan over zulk eene wondere werkkracht gevoelen de tegenpartijen zich nu op het ergst „teleurgesteld" omdathet zoo uitnemend gaat met de christelijke rogeering. En in plaats van uw schuld te be kennen over vroegere miskenning en verdachtmaking en uitsluiting gaat men het nu nog bonter maken en zoekt men lucht in wilde oppositie. ISenasi wende „iiaslp." Als de vos zijn passie preekt, heelt de boer op zijne ganzen te passen zegt het spreekwoord. En zoo moesten ook de liberalen, als zij het lands- en niet het partij belang op den voorgrond stelden, zoo hard als zij konden, de hulp der Sociaal-democraten ontvluchten. Waar zij door die ultra-revoluti onair gezinden op hun oppositiepad nageloopen worden, moesten zij luid keels daartegen protesteeren en zeg gen neen, nu gij zóó begint, verlaten wij dat heillooze pad want wat zou ons baten eene overwinning mee door uwe wapenen behaald De liberalen weten toch evengoed als wij, dat zij het in alle voorname stukken van den regeeringsarbeii volkomen oneens zijn met de Soci- aal-democraten dat zij nog in zake het kiesrecht, noch in zake de wet geving voor de arbeiders, noch in de regeling der belastingen, noch in eenig ander voornaam onderdeel het vinden kunnen met de sociaal-de mocraten zij weten, dat zij geheel andere grenzen voor de staatsbe moeiing stellen en terwijl velen hun ner den godsdienst ten minste voor het particuliere leven en als be dwangmiddel van de groote volks menigte nog hoogschatten, weten zij dat de socialisten den godsdienst liefst geheel uit de maatschappij zouden willen bannen, omdat hij hun plan nen wederstreeit. Ia zooverre kan het wel niet anders of de opgedrongen hulp moet ben als zij even doordenken, met vrees vervullen. En toch laten zij zich die hulp stillekens aanleunen, en getuigen er niet tegen. Maar zoo loopen zij dan ook in in de fuik, die voor hen is opgezet, tenzij de meerderheid der kiezers hen middelijk bewaart voor het ongevaldat zij eens weer de meerder heid behaalden. ÜSeSasSïsig-lietfing-, Met recht vraagt de Standaard of, waar 's Rijks inkomsten onvermijde lijk moeten klimmen, zoowel voor de sociale wetten en de verdere uit breiding en vrijmaking van het on derwijs, als voor velerlei andere nieuwe regeeringsbemoeiïngen o.m. de reparatie van Departementsgebou wen en de reiniging der openbare wateren voor de volksgezondheid,) het verhoogen der directe belastin gen met 30 pCt. soms beier is dan het verhoogen der indirecte belas tingen. Meer bedrijfsbelasting drukt in zonderheid op lieden met vaste be kende inkomens, en meer personeel hangt met hun standsleven samen, tewijl de nu voorgestelde meerdere invoerrechten de verbruikers evenre dig treffen kunnen, ook de buiten landers doen meebetalen en de bin- nenlandsche nijverheid bevorderen. Het is gemakkelijk genoeg om niet belastingvoo.rstellen booge stofwolken cp te jagen en vele ontevreden men- schen te maken, maar dat komt omdat de groote massa al zeer wei nig begrip heeft van belastingrege ling en zich dus, waar het de eigen beurs geldt, al spoedig laat opwinden. Men houde hierbij echter in liet oog, dat belastingverhooging lang niet altijd beduidtduurder leven ook omdat de meerdere overheidszorg in andere opzichten van uitgaven ont heft. Zoo b.v. zal de bekostiging der minima-onderwijzerssalarissen van Rijkswege, in vele gemeenten den hoofdei ij ken omslag doen dalen, en de anders noodzakelijke uitgaven voor de bijzondere scholen verminderen. Oppervlakkige klagers uit de min dere volksklassen zijn menigmaal ge neigd te zeggen, dat men liever de groote vermogens wat forscher moest belasten. Maar vermogen blijft nu eenmaal vermogen. Als men de rijksten te veel gaat bezwaren, trekken zij stad en land uit, en dan heeft de fiscus niets. Onvcs'eeBiIgbaar. Naar verluidde, kon men het lang niet eens worden op het vóór eenige weken gehouden Congres voor kinderbeschei ming Maar niemand behoeft zich hier over te verwonderen. Immers, die bescherming staat direct met opvoeding in verband, en daarbij gaan de lieden van christelijken huize en de z.g. we- reldsche menschen noodzakelijk uiteen. Die gedeeldheid is niet moed willig, maar vloeit voort uit den aard der omstandigheden. Men kan respect hebben voor de menschlie- vendheid en goedaardigheid, waar mede sommige philanthropische naturen zich beijveren om leniging in de aardsche ellende aan te brengen, zonder dat men zich vei lig gevoelt in hun gezelschap. Want zoodra het op bespreking de middelen aankomt, dan blijkt het dadelijk, dat de lieden( die bui ten Gods Woord leven, in het kind iets geheel anders zien, en zich veel vrijer wanen in de keuze van de middelen. In den grond der zaak is het dan ook dezelfde quaestie, die men ook bij andere sociale nooden, bij de bescherming der arbeiders, bij de verpleging der zieken en krank zinnigen, ja overal terugvindt. Bij alle hulp en genezing moet men beginnen te vragen wat is de mensch, wat is het kind, hoe is zijne natuur, wat heeft hij noo- dig, en wie zijn geroepen dat toe te dienen. Gods Woord geeft te dezen op zichte voor alle eeuwen vaste uit gangspunten en vaste lijnen. Maar wat weten de ongeloovigen daar van Zij sjouwen maar voort naar eigen, ongetoetste inzichten. Gelijk zij zelf leven, zoo beoogen zij het ook voor hunne beschermelingen. Met groote belangstelling kan men hun opsporingen en mede- deelingen aanvaarden omtrent be staande toestanden, ook in zake de verwaarloozing van het belang der kinderen. Doch dat alles na der beoordeelen en schiften en daartegen artsenijen pogen te be reiden, kunnen de christenen niet samen doen met dezulken, die het hoogere licht versmaden. Er mogen uitzonderingen op dezen regel zijn b.v. opzichtens hygiënische maat regelen voor zoover die van de overheid moeten uitgaan, of in neutrale inrichtingen zijn te ver schaffen, de bescherming in haar ge heel draagt op christelijke basis altijd een ander karakter dan los daarvan. Overmoedig-. De heer Ds. M. H. A. van der Valk, Herv. Pred. te Oud-Beijerland heeft in brochure-vorm een soort zelf verdediging geschreven omtrent den in het jl. najaar te Oud-Beijer land gehouden en door hem gepre- sideerden „partijdag". Gelijk algemeen bekend is, wekte zijn presidium veler antipathie op, omdat men het karakter van dezen spreker niet genoeg in harmonie acht te zijn met zijne talenten. Ons dunkt, hij zou wijs gehan deld hebben met hierover nu verder maar te zwijgen. Er zijn gevallen, waarin de eenig moge lijke houding is, dat men de pu blieke tucht verdraagt, en daar winst meê tracht te doen voor later, en zich voorts stille houdt. Zoo komt er kans op herstel in eere. Ds. van der Valk dacht er echter anders over, en ging nu zijn „partij genooten" den mantel eens op zijne manier uitborstelen, en vooral de publicisten moesten het ontgelden. „Het ontbreekt den meesten „(van de antirev. publicisten) niet „alleen aan elk journalistisch talent „zoodat van opvoedende en onder wijzende kracht zelfs geen sprake „is maar men beijvert zich boven- „dien en ook juist daarom om „het record te slaan in het uit stallen van de vuile wasch." De oorzaak hiervan wordt dan verder geweten aan het moeten missen van de journalistische lei ding van den tegenwoordigen mi- nister-president, maar dit neemt zijne minachtende kritiek niet weg. En al nemen, wij nu elke uitdruk king niet voor onze rekening, die het vorige jaar in het openbaar tegen hem gericht werd, dit recht vaardigt nog volstrekt niet zulk een smadend oordeel over „de meeste antirev. publicisten". Crt. daar weer getyuik van om er een wapentje uit te smeden tegen die „gevaarlijke" „onbekwa me" antirevolutionairen. Maar voor zichzelf berokkende Ds. v. d V. zich eer schade dan voordeel door zulk geschrijf. Er werd een nieuwe schaduw door geworpen op zijne persoon lijkheid, en wij wenschen hem gaar ne wat beters toe. De heeren Eoodzant en Vegtel treden af. Het Tarief van Invoerrechten. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. I Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pm plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat 1 Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. 't Is altijd een aangename taak om voor uitnemende carïdidaten in 't vuur te gaan te meer aangenaam is 't, waar 't in de eeiste plaat geldtde heer Roodzant als oudste lid der twee, die reeds zooveel jaren die functie van Statenlid met eere heeft vervuld. Wij zouden 't hem niet kwalijk genomen hebben, als hij nu reeds op hoogen leeftijd gekomsn, zijn //man daat'/ niet had willen hernieuwenen prijzen ons deswege gelukkig, dat hij de rust nog niet lief heeft, en waar 't over eenige weken gaan zal voor of tegen 't Christelijk Ministerie, nog op zijn post wil blijven, tot dat hem de omstandig heden vrijheid geven te bedanken en af te treden, of ingrijpender oorzaken hem uit 't Staten-college wegrukken. Vóór den heer ROODZANT dus in de eerste plaats in 't vuur. Yoor den heer Roodzant, die al jaren lang ons district op een uitnemende wijze heeft vertegenwoordigd, en aller belangen naar zijn beste weten heeft behartigd. Voor den heer Eoodzant beteekent voor 't Christelijk Ministerie; voor de Christelijke beginselen van ons Coalitieka binet; voor Vrijheid en Recht; voor Recht aan allenvoor den Rij oei als 't woord van den levenden God, ook op 't terrein van den Staat. Maar niet minder 't is eene eere den warmenstrijd te gemoet te gaan met vol harding te strijden, zonder rust dien ten einde toe te volbrengen, waar 't geldt den heer VEGTEL. Nog slechts kort hebben de kiezers hem met schitterende meerderheid 't vertrouwen geschonken, en in nog niet een enkel ge val is dit geschokt. Met daad en woord, met woord en daad ijverde hij voor ons district en steunde op ons Eiland tal van Christelijke belan gen. Hem te steunen is sympathie be tuigen aan de heilige beginselen door Min. Kuyper gepredikt. Voor deze aftredende Statenleden binden we den strijd aan. Hun overwinning zal onze vreugdehun nederlaag onze smart zijn. Maar we hebben goeden moed. Kiezers 1 steunt onze candidaten. We kunnen ons voorstellen, dat bij de openbaarmaking van een nieuwe Tarief- wet, alles wat handelaar is, of industrie- eel, of landbouwer enz., dadelijk nagaat in hoever zijn zaken door 't ontwerp wor den gebaat of geschaad. Dit is trouwens begrijpelijk. De strijd om 't bestaan, hij zij licht of zwaar, eischt onraiddelijke inzage niet alleen, maar ook krachtige argumentatie voor of tegen de artikelen, die 't geldt. Ieder moet zijn voordeel zoeken, en wie een schade kan afweren, moet daartoe alle pogingen in 't werk stellen. We billijken dus volkomen al de inge zonden adressen van allerlei kooplui, im porteurs en exporteurs van winkeliers in manufacturen, comestibles enz. enz. maar, en dit is 't, waar we tegen opkomen we

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 1