OILEiii TWEEDE BLAD, Vrijdag 6 Mei 1904. No, 988» EQQDZANI en VEGTEL, Wegens den aanstaan den feestdag verschijnt het volgende nummer een dag later, Plaatselijk üieaws, IN HOC SIGNO WSES i'ersïfSf? Ventr. Jtnlsrev. Si ienvereemging, op Woensdag 4 Mei. Een buitengewone belangstelling open baarde 't hoog belang der vergadering. Alle dorpen op 't Eiland waren vertegen woordigd benevens nog verschillende vrienden, die ook getuigen wilden zijn van den broederlijken zin die zich ook wilden uitspreken over de aanstaande verkiezing met 't oog op hun dorp en hun kiesver- eeniging. .Nadat de voorz. op de gewone wijze de vergadering geopend had, las de Secret, de notulen en ging men over tot de be handeling der xNgenda. Bij elk punt ontwikkelde zich een broe derlijk en aangenaam gesprek, tot we, om vijf uur eindigden, met 't vaste voornemen om ieder in zijn dorp te doen wat zijn hand vond, om de met algemeene stemmen gekozeneD, de/ heeren te doen overwinnen, ware 't met een schit terende meerderheid. Er was gelder was ambitieer was moed en al die factoren zullen meewerken om met eerlijke middelen den strijd met ontplooide vlag ten einde toe te strijden. Wij gingen heen om ons .te verfrisschen tot 1W1" zeven, als wanneer zou optreden Ds. POSTMA, Ned. Herv. Predikant te Voorburg. Het was ons een groot genot, dezen zeer bekwamen spreker te hooren. Met belang rijke citaten, pittige opmerkingen, wees hij op den strijd der beginselen. De beginselen de wortelideeën der liberalen, vrijz. demo craten en socialisten werden uitnemend hel der bloot gelegd, evenzeer als de beginse len door de Antirevolutionairen beleden. Hij toonde aan, waarom dit Christelijk Ministerie kon worden gesteundsnoet worden gehandhaafd, en stelde zeer helder in 't licht, waarom de Roomsch-Katholie- ken onze bondgenooten kunnen zijn. Met een krachtige opwekking om bij de aanstaande verkiezing met mannenmoed zich aan te gorden, den strijd »des geloofs« te strijden tegen de macht 3>des ongeloofsn eindigde de spreker zijn toegejuichte rede. Nog menigmaal hoopt de Centrale Antir. Kiesv. den Eerw. heer Postma in haar midden te hooren. ttillXKPSilaSfiti. Een Adres Aan de Tweede Kamer der Stalen Generaal. Het Hoofdbestuur der Nederl. Onderwijzers Propaganda-Club, voor drankbeetijding goedge keurd bij Kou. Besluit van 15 Juli 1895 be,ft niet versohuldigdn gevoelens de eer zieb, blijker.8 bijgaande verklaringen, tot Uw College te wenden namens i©Jt Hoofd-, Afdoeliugs- en Gewone Besturen vun ootporaties op Bijzonder oi Openbaar onderwijsgebied, zoo bij betHooger-, Middelbaar- als Lager-ondrrwijs, namens i»3 openbare of huitkoudrdijke vergaderingen van onderwijzers dier categorieD en namens besturen of vergaderingen van vereenigingen in meer oi minder veiwijderd verband met lret ouderwijs staande. Blijkens de machtigingen vraagt het U namens zijn adhaereuten irr de wetgeving de volgende bepalrngen te willen opnemen te. De houders van localiteiten met vergun- mng tot kleinverkoop van'sterken drank (Art. 1, al. 8, lett. a en b van het Ont werp) en die van locaJiteiten met verlof tot verkoop van gegiste dranken (Art. 15, al. 2, lett. a van lret Ontwerp) zijn gehouden a. niet toe te laten, dat personen betreden IS jaar zonder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig zijn b. niet toe te later, dat personen bene den 18 jaar, onder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig, alcoholhoudende dran ken worden Terstrekt. 2e. Personen beneden 18 jaar mogen niet als werkkracht voor het bedrijf als zoodanig in de lokalen bedoeld iu Art. 1, al. 3, lett. a en b en in Art. 15, al. 2, lett. a gebruikt worden. 3e. Personen beneden 18 jaar mogen niet ge bezigd worden voor het vervoer van sterke of gegiste dranken. Het Hoofdbestuur voornoemd brengtin herin nering zijn adres aan de Tweede Kamer der blaten Generaal tijdens de in 1901 aanhangige drankwetsherziening, waarin het namens ruim 5U00 onderwijzers en meer dan 10.000 ouders netzellde verzoek deed. Ook vestigt het Uw aandacht op de adressen van drankbestrijdiugs-cerpoiaties, waarbij na mens ongeveer 90.000 Nederlanders hetzelfde verzoek tot U kwam. Adressant veroorloofd zich de vrijheid voor e a gemeene motiveering van zijn wenschen te verwijzen naar de Memode van Toelichting bil zijn adres van 6 Nov. 1803. Naar aanleiding van het door de Regeering ingediende Geivijzigd ontwerp tot Herziening van de Drankwet biedt hij U nog de volgende overweging ran ifoowol met vreugde fonstateerende, dat de Regeering de grens der bescherming tegen het gedistilleerd verplaatst heelt naar den aehtties»- jat'igeu leeftijd, meent het u eorgonoemde Hoofd bestuur, dat door de maatregelen, thans voor gesteld in Art. 15 i en Art. 15, o al. 4, nog niet vorkregen zal worden, wat de Regeering zioh, blijkens de Memorie, van Toelichting bij het Wetsontwerp, voorstelt te bereiken. De jeugd moet niet alleen geweerd worden uit de „vergunningen" verleend door B. en W. doch ook uit die verleend door God. Staten, want de onervarenheid der jongelieden verandert niet van aard al naar zij een „vergunning" binnen treden verleend door het oene of andere Collego, ter wijl ook de verleiding vrijwel gelijk blijft. Bo vendien zou door handhaving van hst verschil onderschi id gemaakt worden tusseheu jongelie den uit den eenen en den anderen stand, zonder dat daarvoor voldoende gronden bestaan. Adres sant verzoekt daarom, namens zijn adhaedraten, ook de Scoieteiten te begrijpen onder de „ver gunningen", die niet door jongelieden beneden 18 jaar zonder behoorlijk geleide mogen betreden worden. Doch ook na do uitbreiding van het ver bod tot alle drankneringen, zal het beoogde doel niet bereikt knunen worden indien niet de bier huizen, (Art. 15, al. '2, lett. a) evoneens voor onze jeugd gesloten worden. Verschillende gronden zijn hier voor aau te voeren le. de bierhuizen, voor een aanzienlijk deel clandestiene drankneringen, zoolang althans bij onbeperkte uitbreiding er van strenge oontroleering ondoen lijk is zullen de jeugd heen helpen over den schroom om drank to gebruiken en drankhuizen te bezoeken, juist wijl daar drank verkrijgbaar is zonder aU zoodanig publiek bekend te zijn '2e. de drinkgewoonten zulle.; door hot bior gemakkelijk toegang krijgen tot de jeugd, wjjl niet bet gedistilleerd doch het bier de drank ig, die jeugdige personen de eerste schreden doet zetten op het pad der alooholverleiding 3e. bierhuizen zijn voor velen meermalen het voorportaal, dat voert naar kroeg en bordeel. Op deze gronden verzoekt adressant het verbod van betreden ook uit te stiekken tot de bierhuizen en er dus alle inrichtingen onder te begrijpen, waarin alcoholhoudende dran ken, oitvovsciiillig in welken vorm en onder welken naam, verkrijgbaar zijn. At kan niet ontkoud worden, dat deze uitbrei dingen voel gvrevis rzvw de toekomst beloven, loc'n is de jeugd daardoor nog rriet afdoende tegen do aanslagen van de alooholvert'o-m'jng bohoed. Dat zal eGrst het geval zijn, indien bepaald wordt, dut jeugdige personen, in die inrichtingen onder behoorlijk geleide aanwezig, toch geen alcoholhoudende dranken mogen wor den verstrekt. Er zijn, helaas, nog tal van volwassenen, die in het, verstrekken van alcohol houdende dranken aan jeugdige personen totaal geen g'.vaar zien. Tegen dit gebrek aan inzicht behoort do Staat wakoud op te treden, daar het hier geldt oen bedreiging in zijn stoffelijke en zedelijke belangen van nog onzelfstandige leden der gemeenschap, van wier meer of minder normale groei iu iedere richting zeer veel voor den Staat afhangt. Met aandrang vraagt adres sant daarom te bepalen, dat aan personen bene den 18 jaar, onder geleide van ouderen in drank- en biernoringen aanwezig, in geen geval alcoholhoudende dranken (zoo sterke als gegiste dranken) mogen verstrekt worden. Het verbod om jeugdige werkkrachten bij deD drankhandel te bezigen dient op grond van dezelfde overwegingen, die tot dit verbod geleid hebben, te v,'orden uitgebreid tot den biorhandel. Wol wordt door sommigen beweerd, dat de vakopleiding hierdoor wordt belemmerd, maar niemand zal toch het piccolostelsel, dat gelukkig zich bij ons nog pas begint te vertoouen, als een ernstige poging ter voorziening in de vnk- opleidi g voor bedienden in inrichtingen mot vergunning. Er is derhalve geen bezwaar tegen, dat de Wet dezen kinderarbeid, met zijugroote moreele gevaren, verbiedt. Waar adressant de tolk is van duizenden en nog eenB duizenden ouders eu van de overgroote meerderheid der onderwijzers van elke richting en kleur, van de buis- en de sohoolopvoeders, die dringend bescherming vragen voor hun kin doren, voor hun leerlingen en oud-leeriingen tegen de aanslagen van den alcohol-demon, daar ziet hij met vertrouwen Uw beslissing in deze zaak te geinoet, overtuigd als hij is, dat do gevraagde maatregelen ook bij warme instemming zullen vinden, noodig en wensche- lijk als zij zijn voor de toekomst van ganeoh ons volk. 't Welk doende enz. Voor het Hoofdbestuur, voornoemd, w. g. Th. "W. v. d. WOUDE, Voorzitter. w. g. J. C. MAX, Algem. Secretaris. Amsterdam, 18 April 1904. §Oiimiels(lijk. .Door D. Schellevis is een verzoek tot Burgemeester en Wethou ders gericht, tot vergunning van verkoop van sterken drank in het klein in het pand A 229 alhier. Tegen G. V. te Middelharnis is door den gemeente-veldwachter procesverbaal opgemaakt wegens het hard rijden over den Oostdijk alhier, De verlofganger M. Breur, behoo- rende bij het reg. Gren. en Jagers lichting 1898 is tegen 3 Augustus in werkelijken dienst opgeroepen Het onderzoek van de in deze ge meente vertoevende verlofgangers wordt gehouden te Middelharnis op Dinsdag 28 Juni a.s. des avonds 7,30 uur. Aan alle voormannen van arbeiders in deze gemeente is Woensdag jl. in een vriendelijk schrijven dringend verzocht om te trachten, nu zij tegen hetzelfde daggeld 2 uren langer moeten werken als's winters, meeder loon aan de arbeiders uit te kunnen keeren. De brieven, hoewel ongeteekend, waren in een goede geest volstrekt niet soci alistisch gesteld. MÊddelhai'nis. Door Burgemeester en Wethouders is vergunning verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein aan J. Born en J. Schipper eu Co. alhier. Aan den milicien verlofganger J. H. Krijgsman is bij beschikking van den heer Minister van Oorlog 65 ets. per dag toe gekend voor den- tijd dat hij gehouden is, onder de wapenen te vertoeven, Door J. C. Zoon is aan Burgemees ter en Wethouders vergunning aangevraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein. Tegen J. de R. alhier is procesver baal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. VERSLAG van de Overgangs-exaineiis op de Ambachtsschool. Maandagavond waren er tal van ouders uitge- noodigd om tegenwoordig te zijn bij de prijsuit- deeling op de Ambachtsschool en ook om te bezichtigen, wat door hun kinderen sinds de oprichting was afgewerkt. Alles maakte een uitnemenden indruk, wat daar tentoongesteld was. De prijzen waren als volgt: A. Voor vorderingen en vlijt. TIMMERLIEDEN, le prijs J. L.Tiggelman, 1 Dubbele voorlooper. J. A. v. Tilburg, 1 Waterpas. P. Deijs, 1 Kuikenboor met 12 kuikens. A. Korteweg, 1 Voegpasser, 1 Steekpasser, 1 Schroevendraaier. 2e prijs: A. J. v. d. Put, 1 Dubbele blokschaaf. 3e prijsP. van Riksoort, 1 Handzaag. A. Witvliet, 1 Boorseliaaf. A. Ivoster, 1 Dubbel kruishout. SMEDEN, le prijs: J. J. Scbeek, 1 Handsehroef. 2e prijs: W. Bonman, 1 Nijptang, 1 bankhamer. 3e prijs: J. J. v. d. Put, 1 ingenieurshamer. Piet Visser, 1 Omslag. SCHILDERS. 2e prijs: N. C. Nieuwlanu, 1 Slechtkwast, 1 plamuurmes. W. Buisse, 2 plamuurmessen. 3e prijsW. de Koning, 1 Klopkwast, H. Rietmulder, 1 Tempermes. P. v. d.Stad, 1 Stel Lionsche kwasten. C. de Koning, 1 Stopmes, 1 plamuurmes. A. Tiggeloven, 1 Stopmes, 1 plamuurmes. B. Voor getrouw schoolbezoek en gedrag. TIMMERLIEDEN, le prijs: J. L. Tiggelmart, 2 kantbeitels. 2e prijs: J. A.v.Tilburg, 1 hakbeitel. A.Kor teweg, 2 gutsen. A. Appel, 1 steekbeitel, 1 spok- schaaf. P. Figée, 1 Spokschaaf, 1 kantbeitel. 3e prijsH. Dominé, 1 steekbeitel. A. Witvliet, 1 hakbeitel. A. von den Berg, 1 steekbeitel. H. ITardendood, 1 passer, 1 schroevendraaier. P. Deijs, 1 steekbeitel. G. J. Born een steek beitel. SMEDEN. le prijs: B. v. d. Jacht, 1 vijl, 1 handsehroef. 2e prijs J. v. Drongelen, 1 draaibare duimstok. 3e prijs: N. v. Bijlevelt, 1 ingenieurshamer. A. Jongejan, 1 Duimstok. SCHILDERS, le prijs: J. den Braber, 3 plamuurmessen. 2e prijs H. Tiggeloven, 1 slechtkwast. 3e prijs P. Langbroek, 1 stopmes. H. Mac- kenze, 1 plamuurmes. Bevorderd werden TIMMERLIEDEN: jSVswdard van de 1ste naar de 2de klasse: P. Deijs, A. Kowinr, A. Korteweg, H. Hardendood, A. v. d. Berg, H. v, Rixoord, Jb.-Witvliet, C. Hanson, A. Appel, A. H. C. Nieuwiatid, Chr.Ste- ketee, A. J. v. d. Put, P. Figev», J. Troost, H. Dominee, A. Witvliet, C. Mackenze. Voorwaardelijk bevorderd: K. J. Meijer, P. v. d. Hoek, G. .1. Born. Van 't 2de naar 3de leerjaar: P. v. Rixoort, J. A. van Tilburg, J. L Tiggelman. Voorwaarde lijk: G. Vroegindewei. SMEDEN Van 't 1ste naar 't 2de jaar: N. v. Bijlevelt, W. Bonman, J. J. v. d. Put, B. v. d. Jagt, J. v. Dron gelen, A. Jongejan, A. de Groot, J. J. Scheelt, t. Visser en W. Visser. SCHILDERS Van 't lsle naar 't 2de jaar: C. Tiggeloven, C. de Koning, J. den Braber, W. Bnijsse. Voor waardelijk: P. Langbroek, J. A. Heintjes, S. van Dongen. Van 't, tweede naar 't derdejaar: P.v.d. Stad, A. C. Nieuwland, W. de Koning, H. Bietmulder. Na eenige toespraken tot de leerlingen, die be vorderd en niet bevorderd waren, eindigde de sa- nienkoii.se. De Avondschool telt 26 timmerl.; 6 smeden; U schilders10 metselaarsen 1 wagenmaker. Stad aau 't iis-riug'vliet Woensdag middag 4 dezer viel A v. d. Gijze, knecht bij schipper C. Goumarc midden op het Haringvliet builen boord van het schip Dma. Hij kon zwemmen en de schipper ging dadelijk op de riemen in zijne boot zoodat hij gelukkig kon gered worden. Aau den Burg. is namens de Am bachtsvrouw door bemiddeling van den Weled. Heer O verwater eene belangrijke gift verstrekt, om die aan de armen in de gemeente uit te deelen, waaraan ook is voldaan. In plaats van C, Koppenaal en F. J. Knoop, zijn tot opperbrandmeesters be noemd de heeren J. W. Gestel en J. Joppe. De Burg. maakt bekend dat het gemeentebestuur heeft besloten op eene des betreffende reclame 12 kiezers van de kiezerslijst 1 904/5 te royeeren. De Heer C, Grootenboer is benoemd tot opzichter der straatverlichting le Haarlem. Met den veldarbeid schijnt het hier niet best te gaan, thans loopeii er zoo ongeveer 40 mannen rond zonder werk, maar ook zonder verdiensten. -Door eenige jongelingen alhier is Maandag 1.1. eene ziekenvereeuiging opge richt met het doel werkloozen en zieken le ondersteunen. Tot leden van het bestuur zijn gekozen H. Kamerling voorz. M. i Trommel vice-voorz. A. den Hollander pemn. J. Trommel Ez. secr. en C. Wit vliet commissaris van toezicht. De eerste steur die hier werd aan gevoerd heeft de belangrijke som opgebracht van 106 gld. Zulke vischjes zijn wat waard. Het bestuur van den polder aOude Slack maakt bij deze bekend, dat de door hen herziene en door Gedeputeerde Staten goedgekeurde politieverordening van den polder Oude Stad vanaf 27 April ge durende 30 dagen op de polderskamer voor belanghebbenden ter visie ligt. Oude Tonge. Naar men verneemt zal alhier tijdelijk een detachement van mare- chausees van 5 man worden geplaatst. In deze gemeente doet zich een geval van Typhus voor en wel in het huis wijk A No. 6. Aan M. Salie is gegund het vervoer van grint naar den dijk van den Heeren polder onder Oude Tonge en wel voor de som van f0,32-5 per M3. Tegen 4 Juli a s. is in werkelijken dienst opgeroepen de milicienverlofganger A. C. var. der Vliet behoorende bij het korps Ponteniers te Dordrecht. Voor deze gemeente, zal het onderzoek der verlofgangers van de militie te land, op Woensdag 29 Juni a.s. des voormiddags ten i o ure te Dirksland worden gehouden. Nieuwe Tonge. Door Cent Tieleman is vergunning gevraagd tot den verkoop van sterken drank in 't klein in het perceel Wijk A No. 168, waarvoor de vergunning is uitgekocht van H. Klapmuts. Jl. Donderdag viel een kind van A. van Noord in de Kerkgracht dat gelukkig spoe dig gered werd door den zoon van A. Grootenboer die zich daar voor gekleed te water moest begeven, terwijl Woensdag middag de dochter H. van A. Mosselman eveneens in de kerkgracht viel, welke zich echter zelf wist te redden. Dsi'ksiand. Bij Kon. Besluit is benoemd tot dijkgraaf van den polder Diederik de heer K. P. Roodzant alhier. Ter inzage, en tegen betaling der kosten is ter Gemeente- Secretarie, verkrijg baar gesteld, een beslissing wegens het verzoekdoor G. L. Warnaer ingediend tot verbetering der Kiezerslijst. Ifcrkingcii. Met ingang van 1 Juni is aan den Heer J. Straub onderwijzer aan de O. L. S. te dezer plaatse eervol ont slag verleend, Op het veld van den heer M. Lokker is door M. Goemaat j.l. week een stukje Frausch geld gevonden waarvoor'zij direct ontving f4 75. Voorwaar een niet geringe vondst Donderdag 28 April. Hedenavond werd alhier eene Anti Rev. Kiesvereeniging opgericht welke de naam zal dragen »Groen van Prinsterer«. Als lid» werden 36 per sonen ingeschreven waaruit een bestuur werd gekozen bestaande uit de Heeren G. H. Eelderink voorz. L. van der Velde vice voorz. A. Soeteman secr. C. Huizer penm. P. Voordijk, L. v. Zevenbergen, C. v. d Velde, M. Keijzer L. v. d. Velde Jr. en J Kalle. MeSissant. Burg. en Wetbr. hebben bij openbare kennisgeving in herinnering ge bracht dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over 1903 voor of op den laatsten Juni a.s. moeten zijn ingediend en dat alle op dien termijn niet ingediende vorderingen voor verjaard en vernietigd worden ge houden. Op den 13 Mei gedenken D. V. P. Trommel en C Lodder hunne 40 jarige Echtvereeniging. Als zeldzaamheid kan hier bij tevens worden vei meld dat Trommel gedurende 48 jaren onafgebroken werkzaam is geweest hij de familie Human alhier. Wij verwijTen de ingezetenen van Melissant naar achterstaande advertentie, waarin een vlugschrift wordt aangekondigd tegen de stellingen van den heer Van Broekhoven. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad op I >onderdag 28 April Afwezig de heeren L. Driendijk en D. Kastelein. De Voorzitter mr. C. Zaaier opent de vergade ring, de notulen worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. Aan de orde isle Een missive van Gedeputeerde Staten dienende tot het be noemen van een ambtenaar van de Burgerlijke Stand. De Voorzitter deeld mede dat tot het be noemen van een ambtenaar nog niet kan worden overgegaan, alvorens er eersteen aanvraag aan de Gedeputeerde Staten is gedaan of de raad een persoon van de op het Gemeentehuis werkzaam zijnd personeel mag benoemen, daar er buiten die personen geen andere zal zijn die ambtenaar zal kunnen of willen zijn. Daarna stelde de Voorzitter voor de belooning van de ambtenaar vast te stellen op f 60 per jaar, hetwelk met algemeene stemm.-n besloten werd. 2e. De Voorzitter stelt voor een tijdelijke geld- leening te sluiten van f 1C00 als kasgeld, hetwelk door al de leden wordt goedgekeurd. 3e. Voorstel wegruimen en verkoop der draad- heining aan den onderberm van den Molendijk. De Voorzitter vraagt of er nog leden zijn die iets op dit voorstel tegen hebben, waarop de heeren Joppe en Kooman antwoorden dat ze het beter achten de heining te laten staan daar anders het vee de slootkant te veel stuk loopen zal, Na nog eenige discussie werd met eenrondvriag besloten de heinig weg te breken en publiek te verlcoopen. Niets meer aan de orde zijnde vrasgt de Voor zitter of iemand van de leden nog iets in 't be land van de gemeente te zeggen heeft! "Waarna den heer Kooman de demping van de sloot tusschen de Voorstraat en den achterweg ter sprake brengt. Na eenige discussie werd besloten dat B. W. eens nader onderzoek in stellen zullen naar de kosten der rioolleering en demping dezer sloot. Niemand het woord meer verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. (Uw verslaggever.) Stellessdaa». Vrijdag namiddag zou M. K. met een wielslede van den dijk den Achterweg oprijden, hij nam echter zijn draai te kort zoodat de slede met een op den hoek staande paal in aanraking kwam. Door den schok werd hij van de slede in den bermsloot geworpen waaruit hij echter spoedig nat en bemodderd de kant op kroop eu naar huis reed. Vrijdagavond werd in de Consisto riekamer der Ned. Herv. kerk de alge meene vergadering gehouden van de Boerenleenbank. De door den kassier uitgebrachte rekening en de Balans over het jaar 1903 werden in orde bevonden. Door den Raad van toezicht werd het verslag uitgebracht. Tot lid van het be stuur werd in de plaats van de heer A. Kreeft, gekozen de Heer A. van der Vlugt en als lid van den Raad van toezicht de heer H. Kievit, in de plaats van den heer A. van Oostenbrugge die deze ge meente metterwoon heeft verlaten. Nog werd na eenige bespreking, aangezien bij voortduring' blijkt dat de Boerenleenbank alhier geen levensvatbaarheid schijnt te bezitten, met groote meerderheid besloten dezelfde op te heffen. De milicien verlofganger C. Zoon van het Reg. Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage is tegen 3 Aug. in werkelijken dienst opgeroepen. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier is benoemd Mej. Houtaar van Nieuwe Tonge, die reeds morgen (Donderdag) zal in functie treden. Goedereede. Met ingang van 25 April jl. is aan C. Verhagen alhier eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van gemeente-veldwachter te dezer plaatse. Aan den Zeemilicien Gerbrand van den Houten der lichting 1902, die tot het houden van herhalingoefeningen is opge roepen. is bij beschikking van den heer Mi nister van Marine eene geldelijke tegemoet koming toegekend ad 60 ets, per dag. De milicien vet lofganger P. Witte der lichting 1898, dienende bij het Regiment Grenadiers en Jagers, is tegen den 3 Au gustus a.s. tot het houden van herhalings oefeningen opgeroepen geworden, garni zoensplaats 's Gravenhage. Benoemd tot gemeente veldwachter met ingang van den 1 Mei 1.1. P. A, de Moor, maréchaussee te Helmond. Benoemd tot lijdelijke onderwijzeres aan de O. L S. alhier Mej. J. G. Bloem te Zuidland. VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad op Donderdag 28 April, 's av. 1 uur. Afwezig de Heer M. Breen, Burgemeester. Voorzitter de Heer C. A. Vogel. Bij opening der zitting deelt de heer Vogel mede, dat voorzeker de Raad met leedwezen zal zijn vervuld, wijl hem thans het Voorzitterschap is opgedragen van wege de ongesteldheid van den heer Breen. Evenwel kan hij mededeelen, dat de heer Burgemeester hem .dezen namiddag heeft te kennen gegeven, te vertrouwen bij de eerstvol gende zitting weder zoover te zijn hersteld, dat hij weer aanwezig zal kunnen zijn. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Worden ter kennis gebracht de volgende inge komen stukken le. Mededeeling van de li.h. P. van der Wende Tz., T. Lodder, I. van Eijk, J. Koeteeuw en A. Schuur, dat zij zich hunne herbenoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim doen welgevallen; 2e. Missive van het Bestuur van de Vereeniging Ambachtsschool" voor O verflakkee en Goedereede in de gemeente Middelharnis, daarbij inzendende het jaarverslag over 1903 en de belangen der Ambachtsschool in aller welwillende aandacht aanbevelend 3e. Mededeeling van den heer Schuur, dat hij zijne betrekking als lid der commissie tot wering van schoolverzuim neerlegt met 1 Mei a.s. wijl hij alsdan uit deze gemeente vertrekt 4e. Jaarverslag der verrichtingen van de com missie tot wering van schoolverzuim alhier over 1903 5e. Missive van heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij afwijzend beschikt wordt op het verzoek van het.Bestuuv dezer gemeente 0111 tijdelijke vrijstelling van de verplichting tot het geven van gymnastiekonderricht; 6e.Koninklijk besluit, waarbij een buitengewone subsidie ad f 1000.— wordt verleend ter bestrij ding van de kosten van het Lager Onderwijs 111 deze gemeente 7e. Missive van heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, daarbij goedgekeuid terugzen dende het Raadsbesluit tot heffing van kaaigeld alhier Gemelde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Is ingekomen eene missive valide Gezondheids- j commissie, gezeteld te Middelharnis, waarbij ter goedkeuring vrardt ingezonden de rekening en J verantwoording vau Ontrem^sten eu uitgaven over het kalenderjaar 1902/3. Eenparig wordt hieraan door den Raad goedkeuring verleend. Is ingekomen een schrijven van den Heer A. Schuur, hoofd der school alhier, daarbij tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag aanvragende uit genoemde betrekking, benevens van den heer W. Hoogen- boom, onderwijzer aan de Openbare School alhier, die tegen 1 Mei a.s. als zoodanig eervol ontslag verzoekt. Eenparig wordt goedgevonden, aan voormelde heeren eervol ontslag uit genoemde batrekkingen te verleenen met ingang van 1 Mei. Wordt overgegaan tot de benoeming van een Hoofd der Openbare school. Voorgedragen zijn de candidatenE. P. de Hondt te «Rotterdam, H. Klaver te Steenwijkerwold, II. Visser te Nieuw- Bruinen en H. de Zeeuw te Veere. Uitgebracht worden zes stemmen, waarvan 1 op den heer Klaver en 5 op den heer De Hondt. Alzoo is benoemd tot Hoofd der O. L. S. alhier, de heer E, F. de Houdt, en wel met ingang van uiterlijk 1 Juli. Komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer. Op de ter tafel gebrachte voordracht zijn geplaatst de heeren Joh. Roon te Stellendam, L. J. A. van dei Heijden te Rotterdam en J. Maas te Tubbergen. Uitgebracht worden 6 stemmen, alle vereenigd op den heer Job. Roon, tijdelijk onderwijzer te Stellendam en zulks met ingang van 1 Mei a.s. Van deze benoemingen zal mededeeling worden gedaan aan Gedeputeerde Staten dezer provincie, de schoolautoriteiten en de benoemden. Verder geeft de Voorz. te kennen, dat er uit zicht bestaat, dat Mej. Bloem te Zuidland bereid zal zijn, als onderwijzeres alhier in functie te treden tegen f 500,'s jaars. Wordt overgegaan tot de benoeming der leden van het Stembureau voor de verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten. Worden daartoe gekozen de heeren M. Breen tot voorzitter,plaats vervanger de heer Vogel, L. van der Wende en F. C. Goekoop en de overige raadsleden als hunne plaatsvervangers. Komt in behandeling de regeling van den Bur gerlijken Stand te-dezer plaatse. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie betreffende deze aangele genheid en vervolgens besloten aan Gedeputeerde Staten een voorstel te doen tot benoeming van één bezoldigd Ambtenaar en twee onbezoldigden. De bezoldiging van den eerste wordt bepaald op f 50,— 's jaars. Tot de benoeming overgaande, worden aange steld tot bezoldigde Ambtenaar van den Burger lijken Stand de heer A. J. van Vessem, en tot onbezoldigde Ambtenaren de heeren M. Breen, door wien bij voorkeur de huwelijksacten zullen verleden wordenals eerste en C. A. Vogel als tweede plaatsvervanger, allen met ingang van den dag der beëediging. Van voormelde benoe mingen zal kennis worden gegeven aan heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, de Arron- dissements-Rechtbank te Rotterdam, zoodat diens volgens eene verordening wordt vastgesteld, rege lende de verdeeling' der werkzaamheden. Alsnu wordt goedgevonden tot het doen van af- en overschrijving en toevoeging van posten op de Begrootingen dienst 1963 eu 1904, welke, voor zooveel imodig, ter goedkeuring aan heeren Gedeputeerde Staten zullen ingezonden worden. Daarop wordt besloten, zich te richten tot Hare Majesteit de Koningin tot aanvrage van eene buitengewone subsidie ten bedrage van 1' 1000, ter bestrijding in de kosten van bet Openbaar Lager Onderwijs voor het jaar 1904. Ten laatste wordt éénparig goedgevonden, 0111 onder gelijke voorwaarden aan den nieuw te benoemen veldwachter dezelfde function op te dragen, als waarmee de vorige was belast. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad te Ousldorp, op 29 April. Aanwezig de heeren K Lodder, T. Hameeteman Johsz. J. C. Lodder, K. Mastenbroek, S. van der

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3