Admrtenti'ên CA1IEAIT 'Hl 4t Ben Hoeren wagen, VüBr stellis 140.- een Heercufiets, Eon rlifn roor f ^0,ieel in Aromatisch Staaitinctuur, Omertrelta OLIE EK LOOS, Kapitaal aangeboden. Een eenige StatenverkiezingH So cialistisch Manifest. De Hongaarsche spoorwegstaking en de onmacht van 't Proletariaat. Tuin- en Landl>ouw. RUSLAND en JAPAN. w. BtöEHHOB'EN, klemmende afzonderingen van buur en vriend en confraters enz. zijn ook die twee laatste punten van hoog gewicht. Yo'T dorpen is dit minder erg, waar 't sociale mee ieven hooger staat dan in de steden. Dit blijve in elk geval plicht: Bestrijd den Drank vooral door omzetting van de volksovertuiging. We gaan een eenige Statenverkiezing te gemoet. Eene verkiezing, die van i 90i slechts in tijd, en omstandigheden verschilt, en met die van 1905 inhoud en voim gemeen heeft, 't Is een wat vroeg ont plooide Tweede-Kamt r-verkiezing, wieruit spruitsel in blad en knop veel of weinig belooft voor de rijpe vrucht in 1905. 't Ts een Statenverkiezing, maar inderdaad gaat 't urn 7 Ministerie Kuyper. 't Is een Statenverkiezing, maar onder de nooit bij zulk een omstandigheid aangegeven leuze Anti-clericaal, Terecht zegt 't Socialistisch Manifest aan de Partijgenooten //De speciale eischen van deze verkiezing «komen dus volkomen overeen met den «eisch onzer algemeene politiek..» Daarom beweert het «De nederlaag der Regeeringspartijen «(let welniet der Staten in Zuid- Holland, Red.) toch met onze hulp «zal niet alleen een waarschuwing zijn «voor elke regeering om met de arbei- «deisklasse te rekenen en .de sociaalde- «mocratie niet buiten de gemeenschap «te plaatsen zij zal een halt toeroepen «aan de politiek van reaktie, in niemand «sterker en huichelactigei; belichaamd «dan in 't hoofd der tegenwoordige re- «geering, Dr. Kuyperzij zal de voos- «heid en innerlijke onwaarheid der Chris- «telijke politiek aan 't licht brengen en «een hoopvolle voorbereiding zijn voor «de algemeene verkiezingen in 1905." 't Gaat dus tegen 't Christelijk Minis terie. Voorallegen Dr. Kuyper. Dit vijandschap tegen zoogenaamde re actie en echte Christelijke politiek. Vooral: tegen Dr. Kuyper. Hem hebben de Socialisten wraak ge zworen. Hem vergeven zij dat in-den-grond-boren van de spoorwegstaking in April L903 nooit. Min. Kuyper heeft ze in hun brute overmacht gekortwiekt. Het gezagondermijnend gedrocht der voorjaarsdagen heeft Min. Kuyper ver nietigd. Hij heeft de heeren Socialisten geleerd, wat 't is onderdanigheid aan 'tgezag gehoorzaamheid aan de wet de nakoming van een gesloten contract de beteekenis van een gezond ver- eenigingsleven. de vrijheid van eiken Staatsburger 't recht van gehoorzaamheid aan den Patroon. Dat wasChristelijke Politiek, wat Min. Kuyper hen leerde Maar daarom willen ze van die Politiek niet weten. Zij wilden toen Revolutionaire Politiek. En ze zijn er nog niet vies van Als er maar kans was. 't Gaai nu bij deze Slatenverkiezing om zulk een Christelijke politiek. In de Aprildagen van 't beruchte jaar 3 sprak de heer Troelstra triumfeerend //De leeuw heeft zijn klauw getoond." Ook in Hongarije stond die leeuw den kop te schudden, den poot uit te rekken om zijn scherpe nagels in 't maatschappe lijk lichaam te slaan en diepe voren te ploegen. Maar noch in Nederland, noch in Hon garije heeft de «leeuw// iets anders kunnen doen dan brullend dreigen. En geen wonder Zoolang 't maatschap pelijk lichaam ompantserd is door een ijzeren harnas van justitie en politie en soldatengekroond is met een gouden helm van geldbezit en kapitalistische over macht staat op met koper omlijste voet stukkeu van klassebelang en egoisme, zoolang zal 't Proletariaat als een leeuw kunnen brullen, maar als een lam worden terug gebracht naar de kooi. Onmachtig is de vierde stand om door zulke werkstakingen zijn doel te bereiken. Noch machtige organisatie, noch talent volle leiders, noch nimmer inzinkend weer standsvermogen zijn in staat 't uit te houden tegen den Staat met zijn machts middelen 't Kapitaal met zijn uithonge ring en 't Publiek belang met zijn nood zakelijke eischen en behoeften. Een spoorwegstaking is dan ook 'tslechtste middel om te komen tot lotsverbetering. En slecht als middel, want 't spoorwezen grijpt te diep in in 't leven èn gevaarlijk voor 't Proletariaat zelf, want er staan te vele en groote Machten tegenover haar. De parlementaire weg is de eenige goede, 't Stembiljet. LANDBOUWPROEFVE LDEN. II. Bij den heer F. den Eerzamen te Goede reede werd een vBemestingsproefveld op Sui ker hietem aangelegd, 't "Was gelegen in den polder sNieuwen Oos'dijk» te Goedeieede en bestond uit lichten kleigrond. De voorvrucht van de suikerbieten was roode klaver, 'tjaar daarvoor werd verbouwd haver, nog vroeger aardappels en in 1899 tarwe. Ten einde den lezer een groot inzicht te doen krijgen in den bemestingstoestand van 't proefveld zij hier ook nog meegedeeld, dat zoo zegt 't verslag in de laatste jaren bemest werd als volgt 1898 650 KG. thomasphosph. en wikken groenb. 1899 500 KG. superphosph. 300 KG. thomassl. 1900 400 300 KG. kainiet. 1901 500 1902 niets. Mij dunkt zoo, dat na al't voorgaande het proetveld wel voldoende gesignaleerd is. Het doel wordt reeds min of" meer aange duid door de boven aangehaalde woorden Be mestingsproel'vtld op suikerbieten». Om het echter voldoende te kennen is niet overbodig daar nog iets aan toe te voegen. In rt verslage* lees ik daarover, dat men wilde kennen den tijd wanneer en de wijze, waarop superphos- phaat bij suikerbieien aangewend dient te worden, terwijl tevens beoogd werd, om den invloed na te gaan van chloorkalium en zwavelzure kali- magnesia op opbrengst na suikergehalte. Alzoo was 't doel tweeledig. La ten we in de eerste plaats nagaan, in hoeverre het eerste gedeelte van 't doel bereikt werd. Elk van de 7 perceelen heeft 600 KG. Su- perphoshaat gehad. (Per HA. gerekend na tuurlijk). Perceel 1 ontving dit reeds in Januari en perceel 3 begin Maart. De overige perceelen kregen het bij het zaaien. Op één van deze werd het zelfs tegelijk met het zaad in de rijen ondergebracht. Tot dit doel bezigde' men een gecombineerde zaai en kunstmeststrooimachine. De perceelen 1, 3, 5 en (i ontvingen enkel superpkosphaat met elk een gelijke hoeveelheid chdi. Het opbrengstverschil op deze kan der halve beschouwd worden als ontstaan tenga volge van het niet op denzelfden tijd uitzaaien van het superphosphaat. Om daarover een juist oerdeel te kunnen vellen geef ik hiervoor elk der vier bedoelde peiceelen vier getallen. 't Eerste stelt voor het aanlal KG. per HA. het tweede de waarde van den oogst in geld volgens telquel-contract, het derde 't gehalte aan suiker en 't laatste de geldswaarde van den oogst volgens gehalte contract. 1. 39500 KG.; f376,25; 16,2 pc 1122,65. 3. 35800 f340,10; 16, f375,90. 5. 35100 n f333,45; 15,75// f359,78. 6. 35130 11 f333,74; 15,75// 1360,09. Met deze uitkomsten voor oogen mag men dus aannemen, dat een vroegtijdig uitstrooien van het superphosphaat is aan te bevelen. En als ik er nu nog bijvoeg dat op perceel 6 de kunstmest gelijktijdig met 't zaai in de rijen werd ondergebracht, dan is 't klaar als de dag dat de moeite, daaraan verbonden door de meeropbrengst van 30 ct. per H. A. bij lange na niet beloond is geworden. Over den invloed van choorkalium en zwavelzure kali-magnesia een anderen keer. M. Vraag !m a li. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt ala de vragen waarop zo betrekking hebben. Vragen. 666. Is zevenblad een lastig onkruid 667. Van iemand hoorde ik, dat de bijen veel invloed uitoefenen op de vruchtvorming bij onze boomen, hoe weet men dat 668. 'k Heb begin April al boonen gelegd. Ze zijn haast allen verrot. Zou dat aan de grond kunnen liggen Antivoorden en mededeelingen. 663. Welk onkruid 't is, dat bloempjes geeft die veel op boterbloempjes gelijken Dat zal speenkruid zijn. Ofschoon 't natuurlijk nooit aanbevelenswaardig is, onkruid in de wei te hebben, is het speenkruid toch niet zoo verbazend schadelijk. Nog maar even en men vindt er niets meer van. 664. »Koe is driespeen« Daarmee bedoelt de boer, dat ze Hechts uit drie spenen melk geeff. 665. Of schurft besmettelijke is? Dat zou ik denken. Raadpleeg daarover bepaald uwen Veearts. Ëde 4dorlog'. 't Loopt den Japanneezeu als voor den wind in den aanvang van den strijd ten minste. Want bleken de eerste ontmoetin gen ter zee in het voordeel van liet Eilan denrijk, 'tis thans ontwijfelbaar, dat het gevecht aan de Yaloe den Russen een he vige nederlaag heeft bezorgd. Een neder laag, die men in Petersburg wel erkennen meet, maar waarvan de erkenning toch bitter en zwaar moet vallen aan de Russen die zich alles van het landleger belorfden Het is uit de bijna overstelpende massa telegrammen genoegzaam gebleken, dat, waar de Japanners hun meerderheid ter zee reeds getoond hebben, de eerste ern stige slag te land óók door hen gewonnen is. De Japanners hebben den overtocht over de Yaloe volbracht, ondanks het hevig verzet van de Russen, die aan den noor delijken oever van die rivier hadden stel ling genomen. Generaal Sassoelitsj, de Russische bevel voerder der troepen aan de Yaloe, erkent, dat zij hun stelling bij Kioe-lien-tse, ten noorden van Antoeng, moesten prijsgeven en terugtrekken naar eene tweede verde digingslinie; niet onwaarschijnlijk is 't, dat deze een heel eind achterwaarts ge zocht zal worden, en steunen zal op Kao- li-meun, „de Poort van Korea", ten zuid westen van Eeng-hwang-tsjeng gelegen. De Russen geven voorshands aanzien lijke verliezen op aan officieren van hoo- geren rang, de verliezen aan lagere officieren en minderen zullen nog wel achternakomen. Dat 't niet nagenoeg uitsluitend een artillerie-gevecht was, aldus schrijft de N. R. O,, bewijst wel het groote aantal ge vangenen en het buitmaken van 28 snel vuurkanonnen enz door de Japanners. Het is wel opmerkelijk dat de Russen de superioriteit van de Japansche artillerie die in deze gevechten een werkzaam aan deel nam, gereedelijk erkennen, maar is dat ten deele ook opdat geen nadruk ge maal hebben de regi legd zou worden op de vraag, of misschien de Japansche infanterie evenzeer de Rus sische de baas b eek te zijn De overtocht, althans vin het gros der Japmische troepenis bij de vernauwing der rivier, ten noorden van Wi-dzjoe, geschied, nadat ee st de eilanden in den breeden mond van de Yaloe door de Ja panners vermeesterd waren. De Japansche kanonneerbooten in de riviermonding hebben den aanval te land krachtig ondersteund zoo werkt het mees terschap ter zee 't succes der Japansche troepen te land reeds in de hand. Na de vermeestering der Russische stel ling te Kioe-lien-tse (op den grooten weg naar Eeng hwang-tsjenh), zijn Antoengen de andere punten stroomafwaarts door de Russen natuurlijkerwijs ontruimd moeten worden. Zoolang er geen vollediger bericlilen zijn ook van Russische zijde, is er overigens weinig gelegenlnid tot opmerkingen. Het spreekt wel van zelf dat dit eerste échec te land, na al de ongelukken Ier zee, te Petersburg een z.eer bitteren indruk zal maken. Maar men verlieze niet uit 't oog, dat deze slagen van het Russische leger nog slechts de beteekenis hebben van gevochten in de voorhoede, al kan de overwinning der Japanners gewichtige gevolgen helmen I Een medewerker van de Kölnische Zeitung schrijft over den slag bij den Yaloe Uit de telegrammen die achtereenvol gens inkomen blijkt hoe langer hoe dui delijker dat de Japanners er niet alleen in geslaagd zijn, de Yaloe-linie te veroveren, maar dat zij bovendien een succes te velde behaald hebben welks moreele uitwerking niet gering geacht moet worden. Voor de eerste meuten van den Mikado zich iti een ern stig gevecht gemeten met een Europeesch leger, en bloedige lauweren behaald. Het is maar een geringe troost Voor de Russen als zij zeggen dat zij tegen een dubbel zoo sterke macht als zij zelf telden, moesten vechten, want de oorlog is geen duel met zorgvuldig afgepaste regels voor den strijd man tegen man. De Japansche generale staf heeft de taak volbracht, |alle bescbikbaie troepen op een plek te ver zamelen, den tegenstandei met een over macht aan te vallen, en hem een zware nederlaag toe te brengen. Bijna drievierde van hun artillerie, acht machinegeweren en veel gevangenen hebben de Russen in handen van den vijand moeten laten, bovendien verb ren zij meer dan 800 man. En de vraag dringt zich op hadden de Russische generaals den strijd wel moeten aanvaarden met den aan troepen en geschut veel sterkeren tegenstander Naar den algemeenen toestand op het oorlogsterrein te oordeelen zou men die vraag ontkennend moeten beantwoorden. Voor de Russen was 't van groot belang dat zij eerst dan den strijd aanvaardden, als zij konden reke nen op succes. Juist de eerste gevechten in een oorlog hebben een buitengewone moreele beteekenis. Engexomlen Mtaakkcn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. Wederom vragen wij U beleefd eenige ruimte in Uw veelgelezen blad voor ondorstai.nde rege len, terwijl wij U voor de opname van 't vorige stukje onzen dank betuigen. ON VERGENOEGDHEID. Waarde lezers! Het doet mij genoegen, dat ik van verschillende zijden, hetzij direct of indirect, mocht vernemen, dat mijn voorgaand stukje met lust door som migen is gelezen. Zooals elk weldenkend mensch zal opgemerkt hebben, was het nnj niet te doen, om het ieder naar zijn smaak te maken, waar ik het onfeilbare Richtsnoer zooveel doenbaar in 't oog hield, dat een wee uitspreekt over hem, vanwien alle men sehen wèl spreken. Op ditzelfde voetspoor wen- schen wij dan ook, zonder aanzien des persoons, heden enkele regelen neer te schrijven over een der grootste ondeugden, nl. de onvergenoegdheid. Mochten wij de vorige maal eene vergenoegde ziel beluisteren, die een bekend versje van Lode- steijn neuriedde „Mag Hij maar in glorie blinken, Doe dan vrij maar wat Hij doet I Of wij drijven of wij zinken, Wat Hij doet, is altijd goed." Thans echter zullen disaccoorden en wanklan ken onze ooren onaangenaam aandoen, waar revolutieliederen ons tegenklinken uit duizenden monden. Dit kan ons echter niet bevreemden, als wij nagaan, dat die schrille toonen reeds hun oorsprong hebben van uit het verloren Paradijs. Sinds de ongehoorzaamheid van onze Stamou ders, die gehoor gaven aan de listige inblazingen des Satans, is de vergenoegdheid van den aard bodem verdwenen. Dientengevolge zal de mensch naar allerlei verandering blijven haken, om daarin zijne rust en vergenoeging te vinden, doch tevergeefsch. Het onrustige hart zal niet eer tot kalmte komen, voordat het aan het hooge doel zijns Scheppers beantwoordt, hetgeen eerst in de herschepping of wedergeboorte plaats vindt. Zien wij om ons heen, dan treffen we onder alle rangen der maatschappij een zeldzanien ijver aan om zich in kunsten en wetenschappen te bekwamen,; alles met het oog op zijne tijdelijke omstandigheden. We kunnen hier wel aanvoeren, dat de onvergenoegdheid eene algemeene ziekte is, waarvan ieder zich op zijne wijze tracht te genezen. Terwijl wij tallooze klachten hooren over den uitweudigen staat, daar is het eene hooge zeld zaamheid, als we iemand hooren klagen over zijn hart, waaruit alle zonden voortspruiten. Een David hooren wij roepen, dat hij zijne overtre dingen steeds voor zijne oogsn zag, dus meer en eerder dan het zwaard der vijanden, maar hoe gansah anders is het met de meesten onder ons gesteld, die doorgaans kermen over de wonden, maar niet over de zonden, die de oorzaak er van zijn. Heeft een ieder zijn beroep van Godswege ontvangen, hoe velen willen daaruit loopen en naar hoogere dingen trachten. Wel mag iemand zijne positie zoeken te verbeteren, maar altijd in een wettigen weg, overeenkomstig het Woord. Ho verkeerd oordeelen dan dezulken, die het goede of kwade van eene betrekking alleen naar het loon beoordeelen. Werkt alzoo niet menigeen over zijne concientie heen, terwille van een hand vol stof! Wordt er bv. niet veel op den rustdag gewerkt en verkocht, dat gelaten behoorde te worden 1 Ik kan hier, wegens beperkte ruimte, niet in bizonderheden treden, en nog minder mij bezig houden met allerlei uitvluchten op te lossen, maar breng alleen dit in het midden, dat wij allen mogen toezien of' hetgeen we hebben ver kregen wel in de gunste Gods kan zijn. Ouders, neem dit vooral ook in overweging bij het uithuwelijken van uw kroost; vraag in de eerste plaats meer- naar deugd dan naar geld. Hoe menigmaal wordteen juk aangedaan meteen or.geloovige, waarvan zekei de wrange vruchten op zijn tijd zullen openbaren. Zien wij nog in enkele punten, hoe de onver- genoegdheid zich openbaart Is iemand arm, zeer veel zien wij dezulken nijdig, murmuveerende, klagende en met afgunst ziende op degenen, die met meer middelen bedeeld zijn. Vaak wordt alsdan het spreekwoord bewaarheid, dat ledige beurzen verwarde hoofden maken, terwijl men ongemerkt druppelen gal mengt in den beker, die voor ons bestemd is. Niet weinig wordt er in zulke omstandigheden gezucht en zelfs wel gebe den, doch men ontvangt niet omdat men kwalijk bidt, daar men het in de zonden zou doorbrengen. Als men op de klachten der inensehen let, dan lijkt het wel of er nooit schraler tijd geweest is, maar zien we dan den verregaanden hoogmoed van allerlei standen en de brooddronkenheid, die zich bij verschillende gelegenheden openbaart, dan zouden we haast vreezen om naar grooter inkomsten te verlangen. Zouden wij de gaven van den Gever begeeren, Hem daarmee in 't aange zicht te slaan, en zouden we alzoo onschuldig blijven Zoo gretig als wij zijn om de beloften aan te nemen, zoo traag zijn we om Zijne bevelen te gehoorzamen. Is iemand rijk aan stoffelijke zegeningen, welk een voorbeeldig instrument zou liij in 's Heeren Hand kunnen zijn, om ziel en lichaam van zijne' minderbedeelde broeders te verkwikken, maar in de plaats daarvan maakt de rijkdom hare meeste bezitters tot gierigaards. Ze hebben' t geld zoo lief, dat zij er niet zat van worden, zoodat aan hunne schatten veelal onvergenoegdheid gepaard gaat. Al bezat Achab zelfs een koninkrijk, toch begeerde hij den wijngaard van den Godzaligen Naboth, en waartoe zijne ontevredenheid hem dreef, is ons allen voldoende uit het Woord bekend. Had Israël zeldzame wonderen ondervonden bij zijne uitleiding uit Egypte, en had de Heere hen daarna in de woestijn op eene nooit gehoorde wijze gespijzigd, toch stonden ze tegen hun Weldoener op, hunne onvergenoegdheid ook toonende tegen Mozes. Zijn we dus arm of rijk, geen van .beide staten brengt 011s in een bevredigden toestand, maar het wenschen blijft voortduren. Elders hoo ren wij weer een ander klagen over ongezondheid, terwijl men de weldaad voorbijziet dat. men nog leeft, en niet reeds op de plaats is, die brandt van vuur en sulfer. Wellicht zou bet kunnen zijn, dat gij meer zonden zoudt doen als gij meer krachten had, en waarom die dan begeerd Gin gen wij hie» in het breede de droeve taal opsom men, die op ziek- en sterfbedden soms wordt geuit, dat zulke sprekende bewijzen van onverge noegdheid zijn, we zouden verbaasd, de handen ineenslaan en vragen: „hebben die menschen onder 't licht des Evangelies geleefd Sommigen hebben in een weg, dat de Heere ben op droeve wijze bezocht met een langdurig ziekbed, wonderbare uitreddingen beleefd,.soms wel naar ziel en lichaam beide, doch daaruit gered, zijn ze óf wedergekeerd tot hun uitbraak- sel, óf gingen de handen aaa 't werk slaan om niet meer zoo afhankelijk van het Opperwezen te worden, zich begevende tot ziekenfondsen of andere listige vonden des Satans. Zichtbaar onder vonden hebbende, dat de Heere groot van raad en machtig van daad is, wanneer Hij tot het Noorden sprak: „geef" en tot het zuiden „houdt niet terug" gaat men daarna den Weldoener in 't aangezicht bespotten, hem he' werk der uitredding niet meer overlatende. Naar de keuze hunner dwaze ziel nu heenging, liet de Deere hen in hunne wegen wandelen, maar trok Zijne Hand van hen terug, hen door latende gaan in de spran kels van hun eigen vuur. Hoe betreurenswaard alzoo, wanneer men zichzelven met de afgoden van Ekran op de been wil houden, den waren God ten hoon. Zich uitgevende voorChristenen, brengt onze staat ons zulk eene «nvergenoegdheid aan, dat men voor allerlei afgoden gewillig buigt, als men er maar stoffelijke verbeteringen in meent te zien. Gaan wij in 't kort nog eenige leden van den onvergenoegden mensch na, dan spreekt in 't algemeen zijn geheele wezen en al zijne gelaats trekken het inwonen dier ondeugd uit. De oogen, die hij zou moeten gebruiken om Gods wonderen in natuur en Schriftuur te beschouwen, fonkelen soms van duivelsche listen, dewelke voortspruiten uit den modderpoel des harten. De tong, waarmee hij zijn Weldoener moet behooren te lorenente danken, is een rad, van de hel ontstoken, waar mee hij den Heere en zijne naasten belasterten vloekt. Zijne voeten, die] de instellingen des Allerhoogsten moesten nagaan, loopen langs doodelijke paden. Zijn verstand en wil, die hij moest besteden in de dingen des Koninkrijks, zijn er op afgericht, om aardsclie en zondige zaken te bedenken en uit te voeren. Alzoo diep is dan het pronkjuweel van Gods schepping gezonken, dat hij een beelddrager des Satans is geworden. Wat raad nu in dezen treur- vollen toestand? Het medicijn wijst ons het Boek der boeken aan, dat namelijk de goddelooze zijn weg verlate en de ongerechtige man zijne gedach ten, zich bekeerende tot den Heere, zoo zal Hij zich zijner ontfermen. Al waren uwe zonden zoo rood als scharlaken, in 't bloed des kruises kunnen ze worden als witte wol. Denk niet, o onverge noegde ziel, dat gij te langen te zwa ar gezondigd hebt, want Jezus' verdiensten zijn van oneindig meer waardij en' gewicht als uwe overtredingen. Gij behoeft ook uzelven niet eerst blank te was- schen, voordat gij tot Hem zult naderen, want dan zoudt gij Hem het werk uit de handen willen nemen, dat Hij zoo gaarne doet, nl. zondaren rei nigen. Gij 1110bgt meenen, dat uw staat buiten God een vrij leven is, maar neen, dat is juist de grootste en ellendigste slavernij. We zullen hier over geen meerdere uitbreiding maken, maar wenschen, dat de Bron van alle licht ons met Zijn Geest bestrate, opdat wij praktikale kenners van onzen ellendestaat mochten worden, hetwelk het eerste stuk is, dat ter zaligheid gekend moet worden. Is deze kennis bij iemand van het rechte stempel, hoe het ook verder op de levensreis gaan mag, het 2e stuk, dat ter verlossing, zal op des Heeren tijd dan zeker volgen, waaruit ten slotte de dankbaarheid voor zulk eene weldaad noodwendig moet voortvloeien. Laat er ons echter steeds op rekenen, dat niets op aarde bestendig is, zelfs dan niet al schijnt de zon des voorspoeds over onze tenten. Laat ons de pinnen hier niet te vast in de aarde steken, en vergenoegd zijn met het tegenwoordige, tevreden zijnde met voed sel en deksel, want we krijgen met al onze bezorgd heid geen duit meer in de beurs. Is liet, dat wij het morren inwendig door eigen kracht niet kunnen keeren, laat ons tenminste met Gods hulp onze lippen breidelen, dat ze geen onbedachtzame woorden uitspreken, en den Heere smeken, dat Hij de inwonende verdorvenfieden beliefde te dooden door zijn H. Geest, gewis, we zoudeneen ander leven in en om ons gewaar worden. H. v. d. MEULEN. Middelharnis. iSoefo feeoorcieelinsr. Een woord tot Kranken door Johanna. De gebarsten klok door dezelfde Uit gever D. v. SIJN en Zoon, Rotterdam. Het eerste geschriftje, 16 bladz., tintelt van teedere liefde voor de krahken. Hoe bekoorlijk en aanlokkelijk, hoe troostvol is zulk een lectuur voor de door ziekte bezochten, wanneer ze daar stil nederliggen, peinzend over 't lot hun be schoren. 't Is een woord van opwekking om toe vlucht te zoeken bij den grooten Geneesmeester van alle ziele- en lichaamssmart. Innig, gevoel vol. Het tweede is een juweeltje. Een gebarsten klok, beeld van 't leven der menschenwereld van 't leven, voortleven, sterven en opstaan van een wedergeboren mensch. Er is hier sprake van een gebarsten klok, die vernieuwd wordt; ze spreekt van de liefde van Christus, die 't hart wederbaart van den zondaar. Beide werkjes zijn niet alleen lezens-, maar overdenkingswaardig. Ze kunnen een licht zijn voor hem, die den Heiland zoekt. TE KOOP: een Yeerkaros eu een Rolblok uit drie s'ukken, alles nieuw, benevens een oude Drielingswagen. Ook genegen te ruilen. Adres B. KRUIK, Mr Wagenmaker ooltgensplaat. geven kan ik het niet, doch het scheelt niet veel. zonder gebreken, weinig bereden met fonkelnieuwe banden. Hli i i 9 ord3 en «onder eenig UUU gebre'-, met hoorn en puike echte Dunlopban- voor slechts 20 gulden met puike binnen- en buitenbanden. Een zeer gemakkelijk katre'je. Voons fonkelnieuwe, met 1 jaar garantie op alles, voor slechts 75, Vraag bet merk „Eenhoorn." De sterkste constructie die bestaat. Onze fietsen muuten uit door bun vluggen gang en eenig sterken bouw. Nog steeds worden karren bereden, en dageliiksch bereden, die J5 en 17 jaar gebruikt zijn. Onderricht gratis. Vraagt gfïll. catalogus bij deu Hoofd agent voor Flakkee SOMMELSDIJK. Een staalmiddel met een aangename smaak. Zeer verzwakte menschen en ook kiudereo, die moeilijk staalpillen kunnen innemen of verdragen, kunnen niet beter doen, dan dit zeerverst erkend staalmid del te gebruiken. Het werkt zeer spoedig en zeker. De fleschfl in heele en halve portiën om zeep te maken. Deze maakt in korten tijd de wasch helder zonder die eenigszins aan te doen en het daarmede gewasschen goed blijft steeds helder wit. (4) Verkrijgbaar bij TEEPE, te Middel harnis, eu bij L. W. ZAA1JER te Dirksland. J. IS 11 i ii SlAiI, Stationstr. 46. Vlaardingen. Verschaft geld op Huizen, Lauderijen, Effecten, Erfenissen, Schepen, enz. Bezorgt Credieten en Voorschotten op één of twee soSitlö borgen. Bijzonder gunstige Condities voor hen, die hypo theek op landerijen wenschen, ot die een woning cf stuk grond tot familie eigendom willeD maken. Plaats geld voor derden onder soliden borgtocht rentende 5 pCt. (minstens.) Voor een solide onderneming worden nog een paar aandeelen gevraagd (hooge winsten te behalen en veel zekerder dan Amerikaansehe papieren,) postzegel voor antwoord insluiten s. v. p. Kantooruren dadelijks van 4 tot 6 uur. 110/.LS in: 111 as. N JOS Vleeschhouwerij, 'VtPTaJ Marktveld, Soiiimelsdijk. Doorloopend eerste kwaliteit iiunilvleesrh, Pijn Itookvleesch en Boterhaiuworst Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen pAiH;E*SE", 1verkoudheden 6» Verkrijgbaar in flessclnn a 50 ets, 75 ets en f 1,25 bij HH. Apothekers en Drogisten. Let op het merk ,r<%iik.ei* P. Ad Richter Oie Rotterdam. Blichter's .%nker-S*aiï»-Ex- JïOllcr is verkrijgbaar bij DIJKEMA en DOORNBOS te Sommelsdyjkbij A. TEEPE te Middelharnis; bij A. G-. P. DE VRIES te Dirksland en bij A. L. HOBBEL te Ooltgensplaat.

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 2