I St ik. Vrijdag 29 April 1804. No. 967. ':n Si I 111 ÉI I Jl, den. E. ieelen, ml pnworst. |iijzen. tDINGEN. ^(lerjjen, en. enz. iotlen op ilijzoi.der lie hy po- at die een bigendom h' derden jde 5 pCt. worden kd (hooge erder dan cgCl voor ptooruren jds, Man- Vulka- Jrnuizei}, lort:- een izen I ein 3ter- Ta- per Bruine prijzen. TONGE. p Rhoeal). is op de ROOND. ngenuam. stwinkels. TEEPE, '(lS 1NH0CSIGN0W5ES Officieel füedeefle. Verslag van den toestand der Gemeente. Burgemeester en Wethouders der gemeente Oolt gensplaat maken bekend, flat het door hen aan den Raad gedaan verslag van den toestand der Gemeente over het vorige jaar tegen betaling dei- kosten ter Gemeente-secretarie is verkrijgbaar gesteld. Ooltgensplaat, den 23 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL. Bekendmaking. Burgemeester en U ethouders van Ooltgensplaat maken bekend, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 23 April 1904, is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1905 liet bureau van den Burgelijken Stand dezer gemeen te, dadelijks uitgezonderd des Zondags en op Alge meene erkende Christelijke feestdagen, voor het publiek geopend zal zijn des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur. Ooltgensplaat, den 26 April 1904. Burgemeester en Wathouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Ooltgensplaat maken bekend dat door de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 23 April 1904 is vastge steld de navolgende verordening Verordening regelende de verdeeling der werk zaamheden tusschen verschillende Ambtena ren van de Burgelijken Stand in de Gemeente Ooltgensplaat. Artikel 1. Het aantal ambtenaren van den Burgelijken Stand wordt vastgesteld op drie. Artikel 2. Een der in artikel 1 bedoelde Ambtenaren zal uitsluitend belast zijn, met het verlijden dei- huwelijksakte. Artikel 3. Alle overige akten betreffende den Burgerlijken Stand zullen verleden worden te verstaan van den tweeden te benoemen ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die tevens alle overige werk zaamheden 'betrekkelijk den Burgerlijken Stand zal verrichten, alle registers zal bewaren en bo vendien ook bij afwezigheid, verhindering of ontstentenis van de in Art. 2 bedoelde Ambte naar de huwelijksakten zal verlijden. Artikel 4. De derde te benoemen Ambtenaar zal bij afwe zigheid, verhindering of ontstentenis van de in Art. 3 bedoelde Ambtenaar diens werkzaam heden verrichten en ook de huwelijken voltrek ken bij gelijktijdige afwezigheid, verhindering of ontstentenis van de vorige Ambtenaren. Artikel 5. Deze verandering treedt in werking op den 1 Januari 1905. Ooltgensplaat, den 26 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De'Secretaris, De Burgemeester, Joh. VAN PUTTEN. P. VAN WEEL. De Qmunissaris der Koningin in Zuid-Holland is voornemens op Vrijdag den 29 dezer de ge meente Ooltgensplaat te bezoeken en zal opdien dag tusschen half elf en twee uur gelegenheid geven aan een ieder om hem op het gemeentehuis omtrent de belangen der Gemeente ia te lichten. 's-Gi-avenhage, den 25 April 19l'4. De Commissaris der Koningin voornoemd. PATIJN. ■Jit de Fern. Openbare School. Bij de jongste begroolings-debatten heeft Min. lvuyper duidelijk betoogd, dat onze tegenwoordige schoolwet het hoofd der school kent, als den man, die zegt, hoe 't in school zijn zal, als de xbaast dus. Thans heeft het >Nederl.-onderwijzers genootschapmet 871 tegen 208 stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, de Wet zóó te wijzigen, dat de ^wetgevende macht* op school berust bij de school vergadering, die met meerderheid van stemmen besluiten neemt. Dat is dus de zoogenaamde republikein- sche school waar het hoofd president is en slechts de uitvoerende macht bezit. 't Eenige, wat men het hoofd wil toe staan, is hooger beroep op de autoritei ten. 't Is te hopen, zegt de Alblasserwaard, dat het lang duurt eer zoo iets" wet wordt. Wie den geest kent van 't onderwijzend personeel, kan de vrees niet onderdrukken, dat niet weinige schoolvergaderingen een Poolschen landdag gelijken zullen. De heeren believen geen gezag te erkennen. Daar zit 'em de kneep in. Holl ifiiiHenlaiiti. De Hooger-Oiiderwijswct in de Eerste Kamer. De commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de Hooger-Onderwijs wet vergadert nog deze week. De wet komt hoogst waaarschijnlijk in openbare behandeling na het uiteengaan der Tweede Kamer, die tot 10 Juni denkt bijeen te blijven. Bij het onderzoek van het wetsontwerp op hel Hooger Onderwijs in de afdeeling der Eerste Kamer moet het ontwerp door de linkerzijde vrij algemeen en krachtig zijn bestreden. Slechts twee liberale leden zouden, door het aannemen van eene af wachtende gedragslijn, zich hun stem over het ontwerp hebben voorbehouden. Plaatselijk Hieuws, Sommelsdijk. Bij den landbouwer Buijs is een Postduif gevangen, waar op een der vleugels gestempeld stond »No 71 Rijksstation Hellevoetsluis.« De verlofganger L. v. d. Waa!,be- hoorende bij het korps torpedisten, is tegen 8 Aug. a s. in werkelijken dienst opgeroepen. De milicien L. Wielaard lichting 1904 is heden als ongeschikt voor den dienst teruggezonden, daarvoor zal in de plaats moeten treden P. Breur. Op de alhier gehouden paarden en veemarkt werden aan de lijn gebracht 75 paarden en 200 stuks vee benevens eenige manden biggen. Handel middelmatig. Verleden week Vrijdag had het metselaarsknechtje A. de Keizer het ongeluk van een ongeveer 4 meter hooge stelling af te vallen, waardoor hij zijn arm eenigszins bezeerde en eenige verwonding aan zijn aangezicht kreeg, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Middelhariiis. Op Dinsdag 28 Juni des avonds ten half acht ure zal alhier plaats hebben het onderzoek der in deze gemeente vertoevende milicienverlofgangers. Tegen eenige personen uit deze ge meente is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet aanwezig zijn bij de brandspuit gedurende den laatsten brand in deze ge meente. Aanstaande Woensdag 4 Mei 's avonds half zeven ure (precies) zal van wege de Centr. Antirev. Kiesvereeniging in het district Middelharnis eene open bare vergadering met debat worden ge houden in het Zondagsschoolgebouw alhier. Als spreker hoopt dien avond op te treden den WelEerw. Heer D. G. Post- ma, Ned. Herv. Pred. te Voorburg, met het onderwerp Waarom willen wij dit Ministerie steunen. Zie verder advertentie. Jl. Zaterdagmiddag had het zoontje van J. van Sliedrecht het ongeluk in de kaai te geraken. Alhoewel de plaats zeer gevaarlijk is, daar in dien hoek twee trek- sluizen uitkomen, mocht men er gelukkig in slagen, het knaapje uit zijn benauwde toestand te helpen. Verslag van den toestand der Zee- visscherij over het jaar 1902/3. In het afgeloopen jaar 1902/3 bestond de vis- scherijvloot alhier uit 13 sloepschepen, elk be mand met 13 koppen. Door al deze vaartuigen werd gedurende de maanden November tot lialf Mei en begin Juni de beugvisscherij op versche visch uitgeoefend. De eerste sloep vertrok 22 October, de laatste sloepen kwamen 8 Juni binnen gedurende welken tijd in 158 reizen bijna uitsluitend te IJinuiden werd besomd f131765. Na het eindigen der versche visch vaart vertrok ken 2 sloepen omstreeks half Juni ter liaring- visscherij en brachten in 7 reizen 157 last haring aan, waarvoor besonld werd f20700. Wegens den lagen prijs van den haring was het resultaat dezer visscherij in tegenstelling van het vorige jaar zeer ongunstig en leverde verlies op. De prijs was van f9 tot f 13,25 per ton. Eene sloep bleef gedurende de zomermaanden uit de vaart, de overige 10 sloepen gingen op 10 en 11 Juli ter beugvisscherij op zoutevisch uit en kwamen tusschen 14 September en 3 October binnen. De aanbrengst bedroeg 660 ton Zoutevisch, 178 ton Leng, ruim 50 ton bot en 290 ton Schelvisch. De prijzen der vischwaren varieerden": Voor Zoutevisch van f46.tot f47 Leng f23,50 f25,50 Schelvisch fll,f 12, Bot f 27. I)e opbrengst der Zomerbeugvaart bedroeg f 37125 voor 10 sloepen. Van de haringvisscherij i 20700 voor 2 sloepen. wintervisscherij f 131765 voor 13 sloepen. Opbrengst over 1902/3 Fl89590 Van zeerampen bleef de vloot verschoond. Stasi aan 't Blariugvliet. Zaterdag middag ging P. Konings met een 3 jarig paard op weg, hetgeen gezien werd door P. Koningswoud. De laatste zag een oogenblik later Konings niet en het paard alleen, hij ging zoeken en vond hem bewusteloos in eene sloot liggen. Het duurde een gerui- men tijd eer hij bij zich zeiven was. Ge neeskundige hulp werd noodzakelijk geacht. Maandagmiddag 11. had het vijtjarig zoontje van M. Vroegindeweij het ongeluk over eenen steen te vallen, tengevolge waarvan hij zijn armpje brak. Burg. en Weth. maken bekend, dat het door hen aan den Raad gedaan ver slag van den toestand der gemeente over het vorige jaar tegen betaling der kosten ter secretarie is verkrijgbaar gesteld. Door de steurvisschers alhier is de eerste steur gevangen, welke een gewicht had van 230 pond. Den Bommel. In eene openbare ver gadering van den gemeenteraad alhier op 26 April jl. kwam in behandeling het adres ingezonden door de kerkeraden van de Ned. Herv. en Geret. gemeente, de afd. iPatriuioniumc en de Antirev. Kiesvereeni ging 't welk een verzoek behelsde de ker mis alhier af te schaften. Na een breed voerige bespreking werd overgegaan tot stemming. De uitslag was, dat drie leden zich| vóór, en drie zich er tegen verklaarde, terwijl een lid afwezig was. Daar alzoo de stemmen staakten werd de verdere behandeling verdaagd tot een volgende vergadering. OoitgenspLoat. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier (hoofd de heer R. Kiewiet) is benoemd de heer J. van Zetten van Oud-Beierland, welke deze benoeming heeft aangenomen. J l. Donderdag 21 April trad in een openbare vergadering der Chr. Werklied. Ver. ^Patrimonium* op de WelEd. heer R. Kiewiet, hoofd der Chr. School met het onderwerp: »het doel vau Patrimonium. In een kort en zaakrijk betoog zette Spr. uiteen wat Patrimonium was, waardoor ont staan en waarvoor ze werkte en eindigde met de volgende stellingen ie. De Patrimoniumman moet als beeld drager Gods de stoffelijke en zedelijke wereld voor God opeische. 2e. Daartoe moet hij zich inwerken in de gedachte, in die beide werelden door God teneergelegd. 3 e. Daartoe moet hij naar die beginselen de zedelijke wereld hervormen, die voor God opeischen 0111 als Christen huisvader te kunnen leven. 4e. Daartoe moet hij in de stoffelijke wereld werkzaam zijn naar de ideën Gods, de beginselen en de verhoudingen kennen tusschen patroon en werkman, dus de grenzen van wedeizijdsche verhoudingen weten, wijl het God belieft om sommig:-n zooveel toe te vertrouwen, dat zij het niet alleen kunnen beheeren en aan andere weinig of niets te geven, die men dan als helpers hebben te beschouwen, evenwel met dien verstande, dat de helper het werk met dezelfde toewijding moet doen alsof het zijn eigendom ware. 5e. Daartoe moet hij de patroon bewe gen hem van zijnen arbeid n??.r behooren te doen leven, niet hem dienende om loon als betaling, maai als vergoeding. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door Ds. Dekker, Ds. Verweij en L. Don kersloot Jz. Het was voor Patrimonium een leerzame avond. Door Mej. Wed. Van Dam, brieven- gaardster alhier is tegen 15 Mei a.s. eer vol ontslag aangevraagd, daar zij deze gemeente metterwoon gaat verlaten. Oude Tongc. Aan de moeder van de milicien Theodoras Stoop, loteling van de lichting 1904 en behoorende tot het 4e Regt. Vest. Art. te 's Gravenhage, is eene vergoeding toegekend van 70 cent per dag voor den tijd dat haar zoon onder de wapenen zal verblijven. Woensdag 20 April j.l. was het 10 jarig zoontje van de Wed. G. Pulleman met nog eenige makkers op het gors aan het baden. Daar hij over een voor hem te breede sloot wilde springen, had hij het ongeluk tot aan zijne armen in water en modder te geraken. Door spoedig toege snelde hulp van zijn makkers mocht het hen gelukken genoemde jongen op het droge te brengen. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het kohier no. 2 op de personeele belasting over 1904, invorderbaar verklaard 21 April 1904 en aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Maandag 25 April j.l. had het 16 jarige dochtertje van W. Kooijman het ongeluk, terwijl zij aan het water scheppen was in de volle kaai te vallen. Jan Keu velaar in de nabijheid zijnde verleende hulp door haar hand te grijpen. Toen schipper M. Okkerse en diens knecht dit geval zagen, snelden zij toe en mocht het hen gelukken haar op het droge te bren gen. VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad op Woensdag 20 April. Present al de leden. Na opening der vergadering door den Voorzit ter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastge steld. Ie. Worden gelezen de navolgende ingekomen stukken a. een gezegeld verzoekschrift van .1. Baron, onderwijzer aan de O. L. S. alhier, daarbij met ingang van 1 Juni e.k. eervol ontslag verzoekende als zoodanig wegens zijne benoeming te Hellevoet- sluis. h. het beredeneerd verslag van de schoolcom missie alhier, omtrent den toestand van het lager onderwijs en het bewaarschoolonderwijs in deze gemeente. c. missive van de Gezondheidscommissie, daarbij toezendende de rekening met toelichting van die commissie van hare ontvangsten en uitgaven over 1902/1903. d. missive van B. en W. dezer gemeente daarbij toezendende het procesverbaal van kasopneming van den Gemeente-ontvanger waaruit blijkt, dat boeken en kas in orde waren en dat het saldo bedroeg f 3620.47j. e. missive van de Commissie van toezicht en beheer over de grintwegen van Ooltgensplaat naar Oude Tonge, daarbij toezendende afschriften der rekening over 1903 en de begrooting voor het dienstjaar 1905. f. missive van de Gezondheidscommissie te Middelharnis, daarbij met haar advies terugzen dende de gezonden verordeningen op het lager- en op het bewaarschoolonderwijs. Op het verzoekschrift van J. Baron werd gun stig beschikt en is hem met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend. De missives sub b en d worden voor kennisge ving aangenomen. De rekening van de Gezondheidscommissie wordt zonder aanmerkingen goedgekeurd, waar van aan die Commissie kennis gegeven zal worden. 2e. Stelt de Voorzitter aan de orde het uitvoer g en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1903, hetwelk waar noodig werd toegelicht en daarna voor kennisgeving aangeno men. 3e. Stelt de Voorzitter aan de orde de regeling voor Ambtenaren v. d. Burg. Stand. Na beraad slaging wordt besloten die te bepalen op vier t. w. a de burgemeester of een lid van den raad voor het sluiten van huwelijken, b de Secretaris, gemeente-ontvanger of een ambtenaar ter Secre tarie voor alle overige akten, werkzaamheden en het bewaren der registers. Daarna worden de belooningen van die ambtenaren geregeld en alsnog wordt besloten dat het bureau van den Burgerlijken Stand eiken werkdag zal geopend zijn van des voorrniddags 9—11 en des namid dags van 3—4 ure, alsook op Zondagen en erkende Christelijke feestdagen van ll1/,—12 uur, mits dit, ter beoordeeling van den ambtenaar onver mijdelijk is. 4e. Wordt rekening en verantwoording gedaan door den administrateur van het Burgerl. Wees huis van zijn beheer over 1903. 5e. Stelt de Voorzitter aan de orde het vast stellen van een door hem ontworpen woning verordening ter voldoening aan art. 0 der wo ningwet. Hij legt daarbij over het advies van de Gezondheidscommissie te Middelharnis. Na eenige bespreking wordt deze verordening met algemeene stemmen vastgesteld. 6e. Legt de Voprzitter over een verzoek van dhr. J. C. Wielhouwer godsdienstonderwijzer alhier om de bewaarschool te mogen gebruiken voor Zangoefeningen van de oudste leerlingen der Zon dagschool. Met algemeene stemmen wordt dit verzoek toegestaan. Na nog eenige bespreking van huishoudelijken aard sluit de Voorzitter d* vergadering. Dirksland. Onze vroegere dorpsgenoot den heer C. D. de Roon, majoor bij het 3e Reg. Inf. te Middelburg, zal binnenkort bij den generalen staf verplaatst worden. Daar deze reeds vroeger als kapitein dit ten deel viel, is dit de tweede maal, dat deze hoofdofficier deze onderscheiding te beurt valt. Tot karreman is in de plaats van J. van Pstende, die ontslag gevraagd had, aangesteld J. Hoogmoed. Deze week is de lang begeerde nieuwe torenklok gekomen. Het stuk werk mag prachtig genoemd. Daar men met het in- hangen bezig is, zal men weldra kunnen oordeelen, of ook de klank, even als de afwerking aan den eisch voldeed. sierkiiigeii In de vergadering van In gelanden van de Polder, »Oud Herkingen* is met algemeene stemmen benoemd tot Secretaris, de Heer M. de Gast, kassier te Sommelsdijk welke deze betrekking sinds 20 jaren had vervuld voor den sinds dien tijd in het buitenland verloevenden Heer Mr. P. C. A. M. van Weel. Tot leden van het stembureau voor de a.s. Staten-verkiezing zijn door den Raad dezer gemeente benoemd de heeren A. Munters (voorz.) J. M. van Eek, C. J. Kardux en E. Kastelein. Met ingang van 1 Juni a.s. is door den heer J. Straub onderwijzer aan de O. L. S. alhier eervol ontslag uit zijne be trekking als zoodanig aangevraagd. Op Woensdag 11. is alhier een zie kenfonds opgericht met aanvankelijk 20 leden, waaruit een bestuur werd gekozen bestaande uit de heeren P. de Gast voorz., L. van der Velde secret. A. Breur penm., W. de Geus en J. van der Wende. Woensdag 27 April. Hedenmorgen ontstond een begin van brand bij den heer P. C. Ivoenradie, welke echter met behulp van eenige personen werd gebluscht. 't Een en ander is door dit ongeluk waardeloos ge worden. Melissaiit. Het onderzoek van verlof gangers der militie zal voor deze gemeente worden gehouden te Dirksland op Woens dag den 29jum a.s. des voormiddags 10 ure. Stellendam. Verleden week Vrijdag had J. K. met het overboord werpen van de dreg het ongeluk met zijn been in het dreggetouw verward te geraken, waardoor hij mede werd overboord getrokken. Hij had echter het geluk de stag te grijpen en daar de bocht van het touw van zijn been afschoot kon hij spoedig binnen boord worden gehaald. Zijn been werd door het touw nog al geschaafd en hoewel geen ge neeskundige hulp werd ingeroepen kon hij toch zijn gewone werkzaamheden niet ver richten. Burgm. en Weth. dezer gemeente bren gen ter kennis dat met de uitreiking van de beschrijvingsbiljetten voor de belasting op de bedrijfs en andere inkomsten voor het dienst jaar 1904/1905 een aanvang zal worden gemaakt op Maandag 2 Mei en dat de aanslagregeling voor dit jaar den 1 Oct. moet zijn ten einde gebracht. De milicien verlofganger Adrianus Verhoeve van de lichting 1901 moet met 4 Juli in werkelijken dienst terugkeeren en zich dien datum naar zijn garnizoenplaats Breda moeten begeven en de verlofganger Johs. Jansen met 8 Aug. tot het houden. van herhalingsoefeningen, bij 't ki rps torpe disten te Helvoetsluis terugkeeren. Vrijdagavond te 7 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk ver gadering van de Boerenleenbank worden gehouden waarop Rekening over het jaar 1903 z.d worden gedaan en verslag van 't on derzoek van den Raad van toezicht zal worden uitgebracht. Ook zal er een Be stuurslid worden gekozen in plaats van het aftredende lid de heer A. Kreeft, die echter herkiesbaar is, en een lid van den Raad van toezicht. Door de rijkspolitie is tegen eenige jongens proces-verbaal opgemaakt wegens het op verschillende stukken land bezig zijn met zoogenaamd groente zoeken voor varkens en konijnen. Naar wij vernemen komt onze dorps genoot de heer J. Roon als No. 1 voor op de voordracht voor onderwijzer te Goedereede. Bij het aanbesteden van het dragen van grint voor de Gemeente en den polder zijn 5 biljetten ingeleverd. Laagste inschrij ver was K. Kievit alhier voor 33 ct. per M3. aan wien het gegund is. Goedereede. Door C. Verhagen, ge meente-veldwachter alhier, is tegen den 1 Mei a.s. eervol ontslag uit genoemde be trekking aangevraagd. De alphabetische voordracht van Hoofd der Openbare school alhier bestaat uit de heeren 1 e E. F. de Hondt, onder wijzer te Rotterdam, 2e H. Klaver, hoofd der School te Steenwijkerwold, 3e H. Vis ser idem te Nieuwbuinen en 4e H. de Zeeuw idem te Veere. Jl. Vrijdagmorgen begaf zich de jeug dige bouwknecht P. S. met een z.g. rol- blok landwaarts. Een eind buiten het dorp sloeg het paard toebehoorende aan den landbouwer D. L alhier op hol, wat ten gevolge had dat zijn geleider de rolblok over het been ging, waardoor hem eene zware kneuzing werd toegebracht en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De vooidracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O. L, S, alhier is samengesteld uit de heeren 1 e J. Roon te Stellendam, ze L. J. A. van den Heijden te Rotterdam, 3e. J. Maas te Tubbergen. Op Woensdag, 29 Juni e.k. des voormiddags ten 10 ure zal voor deze ge meente te Dirksland het onderzoek der ver lofgangers van de militie te land plaats vinden. -De zeemilicien Johannes van Dam der lichting 1902, welke tot het houden van herhalingsoefeningen gedurende vijf we ken is opgeroepen geworden, heeft zich met een daartoe strekkend request tot de be trokken autoriteit gewend om aan hem uit 's Rijks middelen eene fmancieele vergoe ding toe te kennen. Ouddorp.* Zeldzaam. Den 2 Mei a.s. hoopt Jacob Both den dag te herdenken, dat hij 40 jaren als bakkersknecht in dienst is gekomen bij Jan Tanis, Mr. bakker alhier. Gedurende die reeks van jaren schonk de Heere hem kracht en gezondheid om zijn werk te volbrengen. Slechts een halven dag in 'al dien tijd moest hij verzuimen door een ongeval aan zijn been. Niet minder dan ongeveer 2 millioen zoogenaamde mek- brooden heeft hij gebakken behalve nog het eigen brood, beschuit en kleingoed dat in de drukke bakkerij van den heer Jan Panis wordt verkocht. Waarlijk geen klei nigheid. Deze week zijn hier op verschillen de plaatsen ooievaars gezien. In de laatste vergaderiug der Antir. Kies - vereeniging, die door een groot aantal leden en enkele belangstellenden bezocht was, hield de Voorzitter, den heer Basoski eene lezing die met grooten aandacht en voldoening werd aangehoord. Spreker schetste de partijen onzer tegenstanders •ils een negatieve groep die den Kiezers wel voor houden waar zij tegen zijn, nl. tegen de Christelijke levensbeschouwing. Hun roepen van „anti-elericaal" is eigenlijk niets anders als de afkeer die zij hebben (krach tens hun beginsel) dat het tegenwoordige Minis terie het gebouw van Staat optrekt naar de begin selen der Christelijke architectuur. Dat willen zij nietmaar nu blijven zij in gebreke om den Kie zers open en rond te zeggen wat zij dan wel willen. Of liever dat durven zij niet te zeggen, uit vrees van de Kiezers tegen zich te krijgen. Ook zij weten wel dat ons volk in zijn overgroote meerderheid nog vasthoudt aan de aloude belijde nis met haar sehoonen aanhef„Ik geloof in God den Vader, den Almachtige,Schepper des Hemels en der aarde." En ook weten zij wel, dat daar hun politiek beginsel tegen ingaat. Daarom willen zij o zoo gaarne spreken en schrijven over de practische politiek voor zoover die verband houdt met het menschelijk (stoffelijk) belang; maar ontwijken op zijpaden den strijd zoodra de begin selen in geding komen. Alleen de Socialisten onder hen die durven voor een deel u te zeggen, waar zij vóör zijn. Ja als het moet durven zij in bond genootschap met de anarchisten het ook wel te toon en. Dat hebben wij o.m. verleden jaar gezien bij de spoorwegstaking en de algemeene werk staking. Uit die handeling derS. D. A. P. kunt ge tien waar de linkergroepen toe komen kunnen. Maar zeggen waar ze toe komen zullen, doen zij evenmin ais u toonen hun geboorteregister. Ook dat durven zij niet, want dan zouden zij de jaarboeken van 1789 moeten openleggen, en dat doen zij liever niet. Tegenover dat negatieve standpunt der partijen links, ontwikkelde spreker het positieve standpunt der antirev. en der christelijke partijen rechts. Spreker wee3 erop, dat een coalitie links die niet weet, of tenminste niet zegt, waar zij voor is, geen vertrouwen ver dient als regeeringspartij. Van ons tegenwoordig coalitie Kabinet weten wij waar het voor is, en het heeft liet getoond. Ons volk en vooral het belijdend volk kan ten hoogste tevreden wezen met wat het Ministerie deed. en toezegde. Zal het zijn taak onbelemmerd kunnen afwerken, dan moet het ook van de Eerste Kamer geen remming hebben te duchten. Daarom zij de Kiesvereeniging en alle belijders op de post ons bij de a.s. Prov. Statenverkiezing aan gewezen. Ook ons district is niet gewonnen om het nu weer te verliezen. Neen in de Mogend heid des -Heeren maken we ons op om het niet alleen te behouden, maar om het vaster te ma- keu. Eerst als elk Christen krachtig heeft gewerkt en vurig voor dat werk gebeden, gaan wij vrij uit. En daarom indien de Heere ons ter beproe ving de nederlaag wilde doen lijden, welnu dan dan geen nalatigheid ons meer aanklaagt, dali zullen we ook in dat bestel des Heeren hebben te berusten en nog moeten erkennen „Hij straft ons maar naar onze zonden niet." Een leven dig applaus volgde en nadat de sprekers nog enkele vragen had beantwoord was de waarne mende Voorzitter den heer T. Hameeteman de tolk van allen, toen hij den Voorzitter dankte voor desehooneen leerzame voordracht doorhem gehouden. Zuidiaeid. Gisterenavond is alhier door de ledenmaten der Geref. gemeente besloten tot opheffing der ^Kerkelijke Kas« en het financieel beheer overgedragen aan den kerkeraad dier gemeente. Eerstdaags hoopt men in het kiesdis trict Briefte ook eene Centrale Ant. Rev. Kiesvereeniging op te richten tot candidaat- stelling voor de verkiezingen van leden der Prov. Staten. Tegenwoordig krijgen de ingezetenen alhier nog al eens wat aardigs te zien langs de deur. Kort geleden liet iemand een bruinvisch aanschouwen, terwijl verleden week weer een levende kip met vier pooten te zien was. Voorwaar een kostje ▼oor de lieve schooljeugd Nicuw-Beierland. Door stemgerech tigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente is toezegging van beroep gedaan aan den heer J. P. Lijsen, candidaat te Utrecht. VERGADERING van den Gemeenteraad van Spijkenisse op 23 April. Na het teekenen der presentielijst waarbij geen der Raadsleden ontbrak opende de Voorzitter Burgm. de Lint de vergadering. De notulen der vorige vergadering van 26 Maart (die hoofdzakelijk met gesloten deuren gehouden was) werden gelezen. Daaruit bleek dat de Raad de Iloofdelijken Omslag tot een bedrag van f3871,35 had bepaald, zijnde naar hun oordeel het 2J/„ proeent voor hen, die in dien aanslag zijn betrokken. Voor deze vergadering was ten eerste aan de ord», een schrijven van Ged. Staten, in betrekking tot de nieuwe regeling voor ambtenaren van den Burgerlijken Stand waarbij bepaald werd dat in elke Gemeente 2 of meer ambtenaren van den Burgerlijken Stand zouden zijn, en dat de een den ander bij afwezigheid of ontstentenis zou vervangen. Die Ambtenaren zouden door den Raad benoemd, en voor den Kantonrechter be- eëdigd worden en in die functie blijven, totdat zij zeiven wenschten ontslagen te zijn, of zij op één of andere wijze onbekwaam werden geacht die func tie te kunnen waarhemen tevens daarbij bepa lende dat genoemde Ambtenaren zouden bezol digd worden, en ook ruimte latende voor onbe zoldigde enz. enz. Omrede deze nieuwe regeling zoo spoedig mogelijk in werking zou treden en x -{■ill, m tii i M <13 I

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3