voor de^KuidliollandNchr en Xeeuwscüe Eilanden. TWEEDE BLAD. i Vrijdag 22 April 1904. 2 Negentiende Jaarg.No. 960. Antirevolutionair v 1 i'!l" Orgaan I 1 f lii JN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Roekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dïenstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle stukken voor «Ie lüeüaclie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te Eenden aan den Uitgever. Ofïicieel feedeelie. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Aieaiws. lil II j 1' aan teloopen lij ons de oogen proevigen staat Imrt vallen, we lliet geroep van laar we zouden Wil. loegd te wezen, pi kwade gezel- we mogen den lan beliefde te Voorzienigheid overeenkomt, immers goede Hekken hij den lan Farao leerde |reden izijn met Genade, maar In de kennis en ■hristus. Inoegd zijn, als ■do waarachtige loeten ontberen. J om te zeggen, len ook in rïen- lullen 'i er ook ■stoffelijk gebied Omstandigheden gen, oeh, mijne Ier gewoon, dus I? Neen waarde laar 't is alleen Inzer zielen dat I dit recht voDr we zouden den en den Heer Iers beliefde uit Ir wijl de oogst rouwe arbeiders pe velen kunnen J wel stellen als len behouden. laten, en hopen Jven over lid. lik vol le regelen lom Jezus wille. ER MEUREN. sling. Ie Jrg. no. 3, ired. P. BROU- Izin leest aange- lls de wijze van ■zoekt gij?" is 't Rsche Schetsen J weekAllerlei. genoegen kennis |door PENNING Daamen. [ringenKarei V gezind; Karei Filips II van lije; Margaretha pn Granvelle't Beeldenstorm lervolgd de 80 j. Iieidt zich weer Ifeiten en juiste far der volkthis- baar werk in te I tal loos vele illu- btlW'S. lam. het licht aan dienende tot uit hetNoord- kndam willen in- Ikte de lamp in 1 de straat brand len viel niet te brand stil laten luppel olie ver- lit brandje reeds Ide kreetbrand afstand van do te woeden in Innt Leeuwerink racht. De druk- liouten pakhuis, |M Dekker Jr., gebruik had als peden en touw. drukkerij als- |den weldra liet i korten tijd was Ir tot boven een Igrenzende per- hout en toebe- bd. Bakker, be- m liaar pogingen It hij duizenden 1 krachtig op en lacht spuiten en Ing. Het gelukte letaste perceel te Ie terwijl de wo- ooml door mej. jwel door vuur en te meer ge it den geheelen 'ij is geweest en 1 is verlaten, gebouw zelfs op en, dat bij dezen Jukken zijn ge- den brand was 1 paar bruggen, dienmassa schier ggen ging reeds men het wijzer breken dan ge- haar val eenige eis. enige jaren een //Lombok// werd odanig bij groot uit Zwolle een m Mej dam Welte- :n Indischen Ar- natuurlijk als nden. Een paar aan het juiste ;edood. jrouria is Z ter- ïter van Hasselt ;ereden, met het rerd. Deze Courant verschijnt eiken Yrydagf. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij voornitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: SOMiUWÏLSItiJH Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advert utlëu worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Oolt- gensplant maken ingevolge de voorschriften der Wet ran den 2den Juni 1175 (Staatsblad no. 95), bekend dat door Willem Korteweg Lz., broodbak ker wonende te Ooltgensplaat aan hen is ingediend een verzoek om in het woonhuis kadastraal he kend Gemeente Ooltgensplaat, Sectie A No. 13Q5 een broodbakkerij te mogen oprichten. Op 30 April e.k. des namiddags ten 3 ure zal ter Secretarie der Gemeente gelegenheid worden gegeven bezwa ren tegen het inwilligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomen, terwijl de terzake ingekomen schrifturen drie dagen voor evengenoemden dag op deSeeretarie der Gemeente ter visie zullen worden gelegd. Ooltgensplaat, 16 April 1904. De Burgemeester, De Secretaris, P. VAN WEEL G.Gz. JOH. VAN PUTTEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur De laffe smerige pamfletten van den Zuid-Hollandschen Boer (Oud-Bur gemeester Sabbathschender misbruiker van het Heilig Evangelie) jegens Dr. Kuyper, zijn bekend. Die leepe Boer snapt zeker niet, dat hij met zulke wapenen veel meer zich zelf en zijn partij wondt, dan den man, dien hij zoekt te treffen. In ieder geval bewijst zulk een ma nier van strijden wel, hoe sterk men zijn tegenstander acht en hoe zwak zichzelf. Waarlijk, zoo'n heer moest maar liever in alle stilte opmaken, wat hij op te maken heeft, en beter deed hij om boterbloemetjes te plukken als hij niets te doen heeft en niets beters doen wil op den Zondag, dan op zoo stumperachtige wijze te ijveren tegen iemand als onze Minister van Binnen- landsche Zaken; die veel te hoog staat om naar zulk vuil om te kijken. Trouwens, daar stapt ieder fatsoenlijk mensch overheen, hij zij antirev. of liberaal. Zoo iets laat men leggen voor den straatveger, die het niet met zijn handen, maar met schop en bezem vertransporteert. En toch is die alias Zuid-Holiand- sche Boer nog een meester op het politieke wapen jegens zijn tegenstan der, in vergelijking met sommige he strijders van de antirevolutionaire be ginselen op ons eiland. Dien Boer? schrijft ten minste nog pamfletten, maar hier vertelt men zijn leugen. Onze tegenstanders durven niet te zeggen, dat hun beginsel is «Onge- loovig-Revolutionair,wel neen, even min alsdat zij durven beweren, (in het openhaar) dat onze beginselen niet zijn «proefhoudends, omdat zij zijn uit God en Zijn Woord. Hoogstens zeggen zij dan ook, wat zij niet willen, maai' wat zij wel willen namelijk als saamhoovige anti-christelijke partijen, daarachter komt ge niet zoo makkelijk' Daarom beginnen enkelen nu ook te doen juist als de Zuid-Hollandsche Boer?? - In plaats van eigen be ginselen te bepleiten, zoeken ze hun kracht er in, om hunne tegenstanders te bezwadderen. Niet in het openhaar zooals die Boer, neen, maar in het gemept. Ditmaal gold het een onzer candi- daten. Nu hebben die heeren zeker gedacht, dat het wel binnen zekere kringen van goed geloovige heele en halve libeialen zou blijven, als zij zoo eens even den naam van den heer Vegtel door het slijk haalden, üf misschien dachten zij, die dit vuile baantje ver richten »Die domme antirevolutio nairen zullen daar tegen toch niets durven ondernemen. Doch dan zijn zij in een ongunstigen zin nog boerachtiger dan den pam- flettensclirijver, die zich verschuilt achter den schoonen naam van «Zuid- Hollandschen Boer.« Ik kan de heeren lasteraars het genoegen doen door openlijk te con stateeren, dat na een grondig onder zoek, mij overtuigend bewezen is, dat het vuile gerucht van onzen candidaat verbreid, door en door onwaar, van a tot 2 gelogen of gelasterd is. En ik deel dit te liever mede, omdat er een bewijs in ligt dat onze tegen standers er nu nog meer op kunnen rekenen, dat onze mannen met te meer ijver zullen strijden; nu zoo ongezocht, de hoogste lof ook over den persoon van onze candidaten kan worden ge zongen. Aan hen, die er belang bij hebben, zal ik desgewenscht. ter plaatse waar zulks behoort, inzage geven van de bewijzen van hetgeen ik zeg. En nu, Mijnheer de Redacteur, hoop ik, dat de uitkomst onzer^verkiezing mag wezen,"gelijk die van mijn onder zoek. Dat zal dan niet enkel wezen in het belang van een „naam", maar in het belang van het Christelijk Mi nisterie en daarom in het belang van Vorstin en Volk en Vaderland. Goi'de zich dan een ieder bel ij dei- der Waarheid aan ten strijde. Óver ondergeschikte dingen kunnen Chris tenen wel eens kibbelen. Maar dat maken zij onder elkander uit. Zoodra wordt niet het beginsel des geloofs aangerand of zij kunnen weer elkander vergeven en"verqeten. Dat zal hopen wij óók weer worden gezien in Juni. Dan sluiten wij allen weer de gelederen en wij trekken op onder de aloude en blijvende leuze: «Tegen de rede, de Openbaring! Tegen de revolutie, het Evangelie H. N. BASOSKI. Landbouwers doet Uw voordeel Op verzoek van den Heer S. de Haaa Commis sionair van den Duitschen Paardenkoopman den heer Rozenberg deel ik mede dat voornoemde Heeren de Paardenmarkt van Sommelsdijk welke op Woensdag 27 April zal geliouden worden ko men bezoeken. Naar aanleiding daarvan noodigen wij allen uit welke vier en vijfjarige paarden te koop hebben daarmede naar de Paardenmarkt te Sommelsdijk te komen. Meerdere paardenkooper3 hebben een bezoek aan de markt toegezegd. J. TIMMERS. Voorzitter der Oommissie tot bevordering der Paardenmarkt. Sommelsdijk. Donderdag jl. had de kantwerker P. van der Sluijs, bezig met het grint lossen uit een schip liggende in de kaai alhier, het ongeluk, dat terwijl hij op de trap om zich naar het ruim te be geven, de trap onderuitging en hij zijdelings daaraf viel en zóódanig een tuimeling maakte, dat hij met zijn hoofd op den bodem van het schip terecht kwam en daarbij den nek brak, en onmiddelijk stierf. Voor de weduwe en haar kinderen wel een onvergetelijk verlies. Op 3 Mei a.s. zal in het Oudeland en Evtrdina schouw worden gehouden over dijken, wegen, slooten enz. en verder over al datgene waarover schouw behooit te geschieden. De Kohieren van den Hoofdelijken Omslag en belasting op de Honden dienst 1904 liggen van af heden gedurende vijf maanden voor een ieder ter inzage. Met de beschrijving voor de belas- ting op bedrijfs- en andere inkomsten dienst 1904/05, zal in deze gemeente worden aangevangen op 2 Mei e. k. VERSLAG van het verhandelde in den gemeenteraad op Dinsdag 19 April 's av. 7 uur. Afwezig de J. B. Mijs. De vergadering wordt door den Voorz. geopend met een woord van deelneming in het treffend en groote verlies, geleden dooi den Wethouder Mijn, door het plotselinge afbterven zijnor echt- genoole, en wensoht hem in deze trein ige zaak sterkte toe, waarmede alle leden instemmen. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan do orde is: le. Ingekomen stukken- a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten omtrent de vergoeding door het Rijk over 1902, dat er niet to veel en ook niet te weinig is ontvangen door de Gemeente, en zij. alzoo niets meer te vorderen heelt. b. Een missive dat is goedgekeurd do heffing van weegloonen, alsmede het kohier op den Hoofdelijken Omslag dienst 1904. Alien stukken welko voor kennisgeving worden aangenomen. 2e. Wordt door den Voorzitter aangeboden het verslag der gemeente over 1903, hetwelk bij de leden zal worden rondgezonden. 3. Wordt door den Voorzitter gezegd dat hij is geslaagd eene geldleening aan te gaan ten laste dor gemeente, groot f1600 tegen 4 pCt. 4e. Wordt met het oog op de in den laatsten tijd veelvuldig voorkomende branden de weusch uitgesproken, om, al is het dan ook niet ter ulgeheelo voorkoming, dan toch in ieder geval tot meerdere uitbreiding de schuren in steen te doen opbouwen. De heer Timmorman wijst or op, dat men daardoor toch niet geheel de. brand/"! zal kunnen vooikomen. Immers bij ai de hier plaats gehad hebbe de branden is gebleken, dat die waren dm am binnen in de schuren, en het alzoo niets zou baten of dat gebouw van hout dan wel van steen was gebouwd. Hij wijst ook op het fiuantieele bezwaar dat er aan verbonden is, aangezien het bounen in steen aanmerkelijk meer kost,(afge- daebt nog van het minder gewenschte voor dat gene van koren en hooi, welke men er in op bergt.) Wel kan bij zich voreouigeu met den weusch uilgesproken door den heer K. de Graaff, dat wanneer er meeidere schuren aan elkander zijn gebouwd dat dio scheiding tusschen beide pandeu iu steen wordt gebouwd, oui daardoor verdere uitbreiding eerdei te kannen voorkomen. Daar deze zaak van zoo'n ernstigeu aard is wordt hieromtrent nog geen beslissing genomen maar aangehouden tot later. 5e. Wordt besproken de wet van 1 Februari 1.1. welke met 1 April in werking is getreden in zake de Ambtenaren van den Burgolijken Stand. Wordt besloten dat de eei'Bte Ambtenaar een belooning zal genieten van flOO en de plaatsvervangende naar mate dat zij dienst doen, zullen woiden vergoed. Niets meer aau de orde zijnde, sluitde Voor zitter de vergadering. Middelhai'iiis. Bij besluit van Heeren Ged. Staten van Zuid-Holland No. 90 is het kohier van den H. Omslag dezer ge meente goedgekeurd terug ontvangen. Het totaal bedrag van het kohier is f 7978.305. Voor de benoodigde grint dezer ge meente is de levering opgedragen aan schipper J. Dupré voor f 1,55 de M3. Stad aan 't Haringvliet. Maandag middag had het zesjarig zoontje van K. Driesse het buitenkansje om al spelende iu de Stoofkreek te vallen tvaaruil hij zich ge lukkig als door «en wonder wist te redden. De lezing welke Woensdga vond al- hie£_in de Gereform. kerk door D. Post- ma te Voorburg zou gehouden worden over het onderwerp Waarom willen wij dit ministerie steunen,is wegens ziekte niet doorgegaan. Onze dorpsgenoot de heer Adrs. Braber is op 15 dezer te Rotterdam ge slaagd bij het examen voor ouderwijzer. -- Burg. en Weth. maken bekend dat blanco verzoekschriften ter verkrijging van jacht en vischakten ter secretarie zijn ver krijgbaar gesteld. Zij die hunne kinderen of pupillen op de school dit jaar wenschen toegelaten te zien dienen daarvan voor 29 dezer aan gifte te doen bij het hoofd der School. Den Rommel. Dijkgraaf en Gezworens van de polders loozende door «.den Bom mel* (gemeenten Den Bommel, Oude Tonge en Middelharms,) brengen bij deze ter kennis van Ingelanden dier polders, dat de rekeningen over 1903 en de begrootingen voor 1904 van het waterschap der pol ders loozende door den Bommel alsmede van de polders »den Bommelen ïde Tille* gedurende veertien dagen ter visie zullen liggen op de polderskamer alhier en wel van af den 21 April tot en met den 4 Mei 1904, dagelijks van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur. Dijkgraaf en Gezworens van den polder »de Tille* (gemeente Den Bommel, Oude Tonge en Middelharnis) wenschen bij enkele inschrijving aan te besteden de levering van 275 M3 grint. Door de Rijks- en gemeentepolitie is W. v. d. Made van uit zijne woning gevankelijk naar Rotterdam vervoerd. Dijkgraaf en Gezworens van den polder »den Bommel* (gemeente Den Bommel) wenschen bij enkele inschrijving aan te besteden de levering van 275 M3 onderhoudsgi int. öoltgenspfuat Alhier heeft zich dezer dagen een geval van Typhus met doode- lijken afloop voorgedaan. Nieuwe Tonge. Aan het Rijkstele- phoon kantoor alhier zijn in het iste kwar taal dezes jaar behandeld 854 telegram men, te weten verzonden 333, en aan gekomen binnen de bestellir.gs kring 500 en buiten de bestellings kring 21 telegram men. Oude Toüge. Aan den vader van den Ioteling Johannes van Elten is tijdens zijn verblijf onder de wapenen eene vergoeding toegekend van f 0,60 per dag. Woensdag 13 April j.l. zijn door Burgemeester en Wethouders alhier opge nomen en nagezien de boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Alles werd in orde bevonden en er bleek f3620,47V2 in kas te zijn. Overzicht der bevolking over het ie kwartaal 1904. Gevestigd 80 Geboren 16 Samen 96 Vertrokken 63 Overleden 4 Samen 67 Aloo een vermeerdering van 29. Er werden S huwelijken gesloten. Door den Heer J. Baron, onderwiizer aan de Openbare Lagere School alhiei, die als zoodanig tijdelijk is benoemd a/d O. L. S. te Hellevoetsluis, is eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Juni a.s. Woensdagmorgen 20 April in de vroegte, werd uit een karabijn of revolver een schot gelost dat door een der ruiten terecht kwam in de bakkerij van M. H M. alhier. Van den dader is niets bekend. De politie doet onderzoek. Donderdag 1 5 April 1.1. kwam I. de Winter met zwaar beladen kar van Nieuwe Tonge. Dicht bij deze gemeente kwamen twee zijner kinderen hem tegen, waarvan één, een 7-jarig meisje, omver viel, en het wiel van de kar haar over het lichaam ging. Geneeskundige hulp constateerde, geen ernstig letsel, zoodat dit ongeval buiten verwachting goed afliep. Het oudste lid van het Afdeelings- bestuur van Schuttevaêr, in deze Gemeente zat 28 April e.k. een zeldzaam huiselijk feest vieren, dat zeker niet ongemerkt zal voor bijgaan. Cornelis Legierse, den nestor van onze schippers, door ieder die hem kent, geacht en geëerd, en geen onbekende bij hem, die de Algemeene Vergaderingen van Schutte vaêr bijwonen, hoopt op dien dag, de heu gelijke gebeurtenis te herdenken, dat hij 50 jaar geleden in den echt werd vereenigd met Maria Brands. Een werkzaam en veel bewogen leven heeft Legierse achter zicheen leven, dat zich niet alleen kenmerkte door noeste vlijt en onverdroten werkzaamheid, om zich, in het schippersvak, dat hem zoo lief is, een onafhankelijk bestaan te verwerven voor zich en de zijnen, maar een leven vooral, waarin hij meermalen blijken gaf, van zijne menschenliefde, van zijne zelfopoffering en van zijn moed. Als de onstuimige, en door stormwind opgezweepte golven van het Krammer, leven en have, van zoovele schippers, en schippers gezellen bedreigden, als men van den wal de wanhopige pogingen aanschouwde van, die oogenschijnlijk ten doode opgeschreven, menschen als men radeloos naar middelen omzag, om aan die arme schipbreukelingen hulp te bieden, dan was het Legierse, die de schippersgasten met moed bezielde, die hen aanspoorde en zich aan hunne spits stelde om een poging tot redding te beproe ven. Het is hier niet de plaats, om al die bewijzen van moed en zeemanschap, nog eens met name injierinnering terug te roepen; dat is vroeger meermalen hier en daar gedaan, maar wel mag er opgewezen werden, dat Legierse, ondei al de hulde en het eer betoon, dat hem zoo vaak, voor zijn man- mondig gedrag is gebracht, altijd gebleven is, de eenvoudige schipper, die wat hij deed, niet gedaan heeft met het oog op eenige belooning, maar omdat hij er toe gedron gen werd, door naastenliefde, omdat hij zelf zoo dikwijls ondervonden heeft, wat het betee- kent, aan de woede der elementen overge leverd te zijn. En wat hij beteekent als bestuurslid van de Afdeeling Oude Tonge van Schuttevaêr, vraagt dat zijne medebestuurders, vraagt dat zijne medeleden der Afdeeling. Zijne liefde voor Schuttevaêr, zijne waar deering voor het werken en streven dier Schippersvereeniging, zijne practische en zaakkundige wenken, zijn vooral in den kring zijner dagelijksche werkzaamheid, algemeen bekend. Moge de oude ee brave Legierse ziju gouden bruiloft, in opgewekte stemming en onder aangename omstandigheden herden ken, en moge het hem gegeven zijn, nog vele jaren, onverzwakt naar geest en lichaam, onder ons te verkeeren, als een levend voorbeeld voor de jongeren, en als een aansporing om zijne voetstappen te drukken Verslag eener lezing gehouden 2de Paaschdag. OnderwerpHet Christendom en de Opvoeding, door J. -C. Wielhouwer. Er is een groot verschil M. Y. tusschen op voeding en opvoeding, nl. tusschen eene chris telijke en niet christelijke opvoeding. Nog groo- ter wordt dit als wij de opvoeding, de christelijke in verband beschouwen met allerlei heidensche gewoonten; o.a. by de Spartanen en Battaven. Immers, daar gold het als geen kwaad, maar was het zelfs moedig en nuttig de gebrekkige kinderen van het leven te berooven. Toch was dit zonde misdaad voor het gewetenzonde te gen het achtste gebod. Ook voor die heidenen gold dit als een zonde volgens de wet, die ook hen was ingeschapen, vig. Rom. 120 tot 2:14, 15. Doch waar in dien donkeren nacht het Evan gelie kwam, werkte dit beschavend verlichtend. 01 nu het Evangelie de laatste sporen heeft uitgewischt van heidensche gewoonten 1 Voor zeker neen. Ook heden zijn de laatste sporen nog onder het Christendom niet verdwenen, Want al bescheen het Evangelie vele volken allen wa ren niet doordrongen van de noodzakelijkheid des geloofs waardoor velen de kracht des Evan gelies niet gevoelden. Ook onder ons heden- dangsch Christendom laat de opvoeding veel te wenschen over. Nog veler opvoeding laten spo ren na van onchristelijkheid, van diepe onkunde en zedelijk verval. Velen werpen de schuld op de school op het catechetisch (modern) onderwijs; doch daar is de oorzaak alleen niet te zoeken, Niet alleen beweer ik, want de opvoeding moet van huis uit geschieden. Met de schuld op school enz. te werpen zijn wij nog niet vrij. Verschrik kelijk werkt den tijdgeest. Wij wijzen in de eerste plaats op Eene ver waarloosde Opvoeding. Gevolgen ongehoorzaam heid, losheid, uithuizigheid, liefdeloosheid, ruw heid, onverschilligheid, dronkenschap, onrede lijkheid en ontaarding. Het valt een kind soms zoo moeielijk te gehoorzamen, omdat liet dit niet gewoon is. Toen het klein was werd het niet g'eëischt, als het kind een jongeling is valt gehoorzamen te zwaar. Het is een juk, dat knelt, eene gevangenis waarin hij is geketend. Hij wenscht vrij te zijn. Niet meer in het huis gezin, maar daarbuiten vindt althans zoekt hij vrede of wat hij wenscht. Schijnbaar haalt hij in deze sfeer ruimer adem. Schijnbaar want hij dringt zich dit op. De onvrede komt terug bij alle genot. Wat hij in het huisgezin ontbeert, zoekt hij elders, doch te vergeefsch. Terugkeeren kan, wil hij niet. Zedelijke wilskracht ontbreekt. De band is verbroken die hem verbond: hij is los, heeft geen zedelijke plicht meer, die hem langer zijn levenstaak herinnerd. ■w-o 1' E j lil 1 ill

Maas- en Scheldebode | 1904 | | pagina 3